Až vs. LR nakladni panj... plusi in minusi

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

pilotgirl
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON To Jun 14, 2016 11:01 pm
KrajCOLON Okolica Turjak, nadmorska višina 650m
CONTACTCOLON

Až vs. LR nakladni panj... plusi in minusi

OdgovorCOLON # 70626Odgovor pilotgirl
Sr Jun 29, 2016 6:05 pm

Mene pa nekaj zanima, namreč slišim kako so boljši AŽ drugi kako so boljši LR nakladni panji. Mi lahko prosim podate svoja mnenja ter pluse in minuse ter zakaj. Pogosto slišim, da je v LR več vlage in da je to glavni problem.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

Re: Až vs. LR nakladni panj... plusi in minusi

OdgovorCOLON # 70627Odgovor cebelarski.kontejner
Sr Jun 29, 2016 6:41 pm

Ja, med iz nakladnih ima več vlage
Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 70628Odgovor levstek008
Sr Jun 29, 2016 9:50 pm

cebelarski.kontejner napisal/-aCOLONJa, med iz nakladnih ima več vlage
....je to iz prakse al "kopi-pejst" varjanta??
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 70629Odgovor levstek008
Sr Jun 29, 2016 9:56 pm

pilotgirl napisal/-aCOLONMene pa nekaj zanima, namreč slišim kako so boljši AŽ drugi kako so boljši LR nakladni panji. Mi lahko prosim podate svoja mnenja ter pluse in minuse ter zakaj. Pogosto slišim, da je v LR več vlage in da je to glavni problem.

Zakaj bi bil problem?? A misliš da med iz nakladnih ne ustreza "JUS"-u :lol: :lol:

...da je nevarno da ta med iz nakladnih "zavre"??

Sama boš ugotovila najboljše + in - če se sprehodiš med čebelarje z različnimi sistemi....

Lahko se oglasiš tud pr men....Ti bom na Kambreškem pokazal, kaj je premajhen panjj :lol: :D :wink:

Lp Matej

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70630Odgovor cebelarski.kontejner
Sr Jun 29, 2016 10:02 pm

Iz prakse. Iz AŽ je bilo zmeraj 1-2% vlage manj kot pri nakladnih (recimo 15%AŽ in 16,5%LR). Zakaj je tako pa nismo raziskali. Mogoče podnica, oblika satov, panja ...???

Seveda s takim medom ni nič narobe, je pa razlika
Žan J.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 70631Odgovor dušans
Če Jun 30, 2016 8:59 am

Po mojem ima AŽ dve prednosti:

Panji so zloženi na prevozni enoti (velja za stalne prevozne enote) in vse "dobrote", ki iz tega izhajajo

Panje se lepo zlaga v čebelnjak. Čebelnjak je del slovenskega značaja - mala hišica in mali vrtiček.

V vseh ostalih stvareh so v očitni prednosti nakladni panji.

Nakladnih panjev je več vrst in se med seboj dokaj razlikujejo. Po mojih izkušnjah se bolje obnesejo panji z nižjim satnikom, pod 170 mm višine.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70634Odgovor papagaj93
Pe Jul 01, 2016 10:11 pm

Matej, letos v Posočju če le malo bolj aktivno čebelariš so vsi panji praviloma premajhni... ;)

Moje mnenje o teh dveh sistemih.... AŽ ima izjemno "enostavno rokovanje" in s tem ogromno prednosti pri čebelarju (dokaj enostavno in hitro premakneš 300 panjev), po drugi strani minus pade na čebeljo družino.

LR skoraj nemogoče rokovanje (beri jeb*j se če se hočeš pri prevažanju recimo 300 naklad)..s tem velik plus pade na stran čebelje družine...

LP Rok

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70635Odgovor boriss
So Jul 02, 2016 9:07 am

Prvo je treba definirati AŽ panj. Če govorimo o standardnem 9 ali 10 satnem je to eno če govorimo o panjih kot so 11+3 ali troetažnih ali z zaklado je to nekaj povsem drugega! Pa je notri isto satje. In ja nakladni v naslovu LR ? Ja teh je tudi ene 5 vrst. Ali hoces da se pogovarjamo samo o "standardnih" izvedbah ali je dovoljena " umetniška " svoboda? Torej jaz bom tole razdelil na 3 dele.

1. Standardni AŽ. Vsebuje 18 do 20 satov. Od tega rabi za zalego med 9 in 12 satov. Torej mu ostane za med od 8 do 10 satov. Torej nekje max 22 kil medu na panj. Kar lahko ekonomično doseže samo ob nizkih dnevnih donosih. Za nektar naceloma rabi 4 x vecjo povrsino praznih satov kot je dnevni donos. Torej donos 2,5 kg na dan rabi 4 prazne sate. Ce jih je vpanju samo 8 poj je nekje 3 dan ( povprecne) pase panj poln. Ker nimajo vec kam nositi medicine. In potem vidis bedarijo da čebele ob pasi da kar tece od pozrocitelja zjutraj ob 8 sedijo na bradi in počivajo. Itak nimajo več kam nosit. In po 7 dnevih takega "medenja" čebelar toči 15 kg/ na panj in se mu smeji tok da ima usta do ušes. In mi potem pozimi ko mu omenim kak večji panj izjavi da pri njemu ne medi tok da bi kahko imel večji panj. Neumnost da večja ne bi mogla bit. To je načeloma panj za zanič čebelarje (malo zalege) in zanič paše. (Ali za tiste ki vedo kako to doseci s stranskimi učinki - to pa zahteva veliko dela). Poj se z njim da lepo točit.

In poj kakšen čebelar še celo ugotovi problem in nabavi nakladni sistem.
2. Prostor lohk povečamo in je problem rešen. Morda tudi je. Ampak.
V teh panjih se družine pocasneje razvijejo spomladi. Ne moremo delat ko je treba - ampak delamo ko lahko. Če pada dež težko odpiramo panje. Cebele veliko bolj pikajo. Da o prevozih sploh ne govorimo.

3. in poj je tu še prostorska rešitev premajhnega AŽ panja. O vsaki bi se dalo na dolgo in široko načeloma pa je edina ki me je prepričala 11+3. Notri je 28 satov ko je Paša in 22 satov ko paše ni. No ja pri meni 25. V času ko ni paše se s takim panjem dela kot klasičnim AŽ panjem. Ko je Paša pa se malo mučiš s sati počez. Ampak ima panj toliko prednosti da se splača. Ker ima 8 satov vec kot klasični AŽ ima površino skoraj isto ko LR. Torej glavna prednost LR odpade ( in poj LR ne ostane nič več) . Ker gre v tak panj potem 40 kg medu se potem dogodi " čudež" področje kjer so bili prej max 3 kilski donosi in je odlično medilo samo 4 dni potem čudežno začno mediti z po 6 kilskimi donosi ki se pojavijo v času ko v 9 satnih panjih vaga že stagnira. Skrivnost največjih donosov sploh ni v najmočnejših družinah temveč v dovolj velikih panjih da imajo med kam prinesti.

In seveda obstajajo podrocja in pase ko tudi tako velik panj odpove :d poj pa imam tudi jaz usta do ušes

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 70636Odgovor kseb
So Jul 02, 2016 12:49 pm

Zelo lepo napisano.
Ker je govor ravno o donosih v panjih me nekaj zanima:

Letos so bili najprej dobri donosi na lipi in kostanju (nekaj dni med 1 do 2 kg ali malo več). Nato je dež vse skupaj opral in sedaj so donosi po 0,3 kg ali 0,6 kg ali pa celo kak dan v minus. Vidim, pa npr. da kostanj še cveti, verjetno kakšen pozen lipovec tudi. Jih je pa polno.
Na hitro sem pregledal medišča in so sati daleč od tega, da bi bili polni. Nekateri popolnoma prazni.

Še to sem opazil: čebele so raje spodaj, kot zgoraj. Spodaj jih je vse črno, zgoraj manj.
Panj je AŽ 11+3, notri imam 11 satov, v nekaterih pa še dodatne sate, ki pa so spodaj.

Imam prešibke družine?
Bi mogoče kdo pokomentiral kaj delam narobe?

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 70637Odgovor pavel
So Jul 02, 2016 9:19 pm

Slaba paša.Če bi bili donosi 3,4 ali več kg, bi bile čebele in med v medišču.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70638Odgovor papagaj93
Ne Jul 03, 2016 11:55 am

Takšne slabše paše po mojih izkušnjah lahko malo bolj izkoristiš s tem da pravočasno prestaviš kakšen sat z zalego v medišče... Ampak če ni paše čudežev ne dosežeš..

LP

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 70639Odgovor MaMe
Ne Jul 03, 2016 12:18 pm

Dejstvo je da je nakladni panj brez konkurence.

Edini problem je, da veliko ljudi nima znanja za delo in ne razume biologije čebel. Za take ljudi je najboljši 9 ali 10 satni panj, ki ga enostavno napolniš in je pač nekaj notri...

Nakladni panj je tako enostaven da lahko večino delov narediš sam....

Pa treba je pač pogledati čez planke kako kje drugje delajo z nakladnimi panji, v naši deželi so redki ki res razumejo ta panj...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 70641Odgovor cebelrcek
Ne Jul 03, 2016 2:43 pm

Tudi AŽ 11+3 po predlogi Borisa Seražina je enostaven panj.
Sicer se strinjam, da večina čebelarjev ne zna (ali pa neznamo) čebelariti, je pa dejstvo, da ne moremo kar tako gledati "čez planke". Naš pašni okoliš ni primerljiv s kakšnimi ZDA ali pa Argentino ...

Če bi se še bolj poglobili v analizo bi (vsaj tako mislim) prišli do tistega, kar je Boris že napisal.

Mi je pa zanimivo, ko sem bral stare objave (~7 let) so zagovorniki 11+3 pisali, da bo kmali teh panjev več kot 10-s, trietažni da tako ali tako niso kul :) Po skoraj desetletju še vedno poredkoma (vsaj na našem koncu) srečam AŽ 11+3 panje - kar nikakor ne morem dojet.

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 70642Odgovor joe1982
Ne Jul 03, 2016 4:17 pm

Tud sam dajam prednost AŽ-ja pred LR-om samo v prevozih.Če rabiš plac za medičino nova naklada pa delajo naprej.Ne vem Boris zakaj bi biu razvoj v 11+3 spomladi hitrejši?Ker imam sam primerljiv sistem ne vidm nobene bistvene razlike.Tud širjenje gnezda pa drugi posegi noben posebn problem je res da je pa nekaj fizičnega dela več.Ko je dež imam pa drugo delo :D tko da ne dajam možnosti še pašnim čebelam da bi me nažgale.
Letos ga je blo kar nekaj na našmu koncu pa zarad tega niso ble nič bolj polne veje-nekatere matice(super vzrejevalci pod nevem kakim nadzorom) ti prvo sezono z kilo čebel grejo na vejo :mrgreen: ,samo to ni nič kriv panjski sistem.drgač pa men paše tko da ga ne mislim menjat,

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70643Odgovor boriss
Ne Jul 03, 2016 6:56 pm

V 11 +3 omarah se panji med sabo grejejo.
Prvič pojedo manj za ogrevanje
Drugič zalega gre hitreje.

Tretjič ko mi točimo to delamo obvezno ko dežuje (ali ne medi) - jih najmanj motimo! Ko medi gremo mi na dopust! In meni dons res ne bi čisto nič sedlo pobiranje naklad (premokro - premrzlo - nikakršno vreme!

In jasno jaz si ne znam predstavljati kako bi preselil 150 LR panjev od doma 120 km daleč (po zanič cestah z povratkom domov) v 5 urah - nakladanje 15 minut - razkladanje 10 minut - ostalo vožnja!

Da sploh ne omenim da jaz težko dvignem 10 kil v optimalnem položaju - naklade pa se nikoli ne dvigujejo v optimalni poziciji! Če bi to moral delat bi že davno moral opustiti ta posel.

TOk da za mene nakladni panj sploh ni opcija izbire - za moje pogoje čebelarjenja je povsem absolutno neuporaben!

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 70647Odgovor MaMe
Ne Jul 03, 2016 9:34 pm

Na razvoj veliko bolj vpliva mikrolokacija stojišča.

Glede prevozov nakladnih panjev je vsaj 10 variant kako to narediti. Dejstvo je da je kontejner AŽ jev elegantnejši za prevoz vendar tudi nakladne rešitve ne zaostajajo...

Točenje oz pobiranje naklad je pa zagotovo v nakladnih panjih elegantnejše, ampak so redki ki delajo oz bolje povedano obvladajo tehniko... Bee blower + kak repelent = 100 krat hitreje kot pa ometalnik pri až jih...

Saj pravim neznanje je problem...

Je pa drugo dejstvo ... Redki so, ki pridejo na resen nivo. Letos sem videl kontejner 11+3 na akaciji, od največjega čebelarja. Pa so bili panji take sirotinje da za zjokat + da je zamudil prevoz. Torej je lahko tudi tak panj problem...

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70649Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 03, 2016 10:53 pm

Če je dvigovanje 20 kg težke stvari, pol metra od svojega telesa, eleganca??????????????? :shock:
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70650Odgovor boriss
Po Jul 04, 2016 6:31 am

Trdiš da jaz ne poznam sistemov prevoza za nakladne panje?
Da še nisem videl noben "blover"?
Da ne vem kako se čebele razvijajo?
In da sem imel slabe čebele?
In da sme povrhu zamudil akacijo?

No ja tok si mimo udaril da bolj ne bi mogu!

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 70655Odgovor oasis
Po Jul 04, 2016 10:47 am

MaMe
Kakšne pa ti sekaš...ti si res en model brez konkurence.

pilotgirl
PrispevkovCOLON 6
PridruženCOLON To Jun 14, 2016 11:01 pm
KrajCOLON Okolica Turjak, nadmorska višina 650m
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 70658Odgovor pilotgirl
To Jul 05, 2016 12:39 pm

Zanimivo, da je raznoliko mnjenje. Jaz sem sicer izbrala AŽ, priznam sem pa uč vrgla na LR. Mogoče bi za žensko res bil lažji, zato me zanimalo iz prakse. Nekoga, ki ima po možnosti oboje. Ste se pa kar lepo spisali ;)

ana2
PrispevkovCOLON 211
PridruženCOLON So Mar 31, 2012 9:42 pm
KrajCOLON Krška vas

OdgovorCOLON # 70662Odgovor ana2
To Jul 05, 2016 9:50 pm

Razen zgoraj opisanih stvari ni neke bistvene razlike med AŽ in LR. Če te mika nakladni sistem si za začetek lahko omisliš AŽ v nakladni izvedbi. In boš videla razlike iz prve roke, pa še sate boš lahko prenašala.
Enkrat je potrebno zaèeti.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 70663Odgovor levstek008
Sr Jul 06, 2016 4:34 pm

pilotgirl napisal/-aCOLONZanimivo, da je raznoliko mnjenje. Jaz sem sicer izbrala AŽ, priznam sem pa uč vrgla na LR. Mogoče bi za žensko res bil lažji, zato me zanimalo iz prakse. Nekoga, ki ima po možnosti oboje. Ste se pa kar lepo spisali ;)
.

Ne se bat da se okoli panjskih sistemov ne bi "sklofali" :D

Lp Matej

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70664Odgovor boriss
Sr Jul 06, 2016 6:22 pm

Preden kdorkoli nabavi nakladni sistem naj v okvir 40 x40 cm naloži kakih 30 kg utež in ga potem malo dviguje tako da ni naslonjen na trebuh. Vsak ki to lahko dvigne 50 x v 3 urah in ga nič ne boli ima predispozicije za nakladni sistem - ostali pa naj malo razmislijo.

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 70665Odgovor Mare-Božo
Sr Jul 06, 2016 11:27 pm

No....nočem panjske vojne ampak naklada s zalego je cca 8-10kg....medena cca 15kg. Govorim za lr2/3

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70666Odgovor boriss
Če Jul 07, 2016 5:38 am

Medena naklada AŽ satov (in LR klasičnih tudi) je 10 x 3 kg + okvir.

In tudi če je "samo" 15 kg probajte!

Da poj ne omenim kok okvirčkov rabiš v 2/3 nakladah! Poizkušal sem z FV panjem in ima notri 50 okvirčkov - kaj je to enega dela z njimi! Pa čisto nič niso poceni.

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 70667Odgovor oasis
Če Jul 07, 2016 8:05 am

Boris...jaz bi tvoje poste vse polajkal...človek je sposoben tudi psihoanalize.

Enga modela ko smo u žvaht so nasral, da je kupu nakladne...abraham ga je srečal...sedaj pa mene klicari kako ga križ boli, kolena ma zgonjena in bi rad prešel na AŽ. :wink:

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 70669Odgovor bostek
Če Jul 07, 2016 11:49 am

Ja sej si lahko nabaviš kakšen vozek za te naklade, pa bo
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70670Odgovor boriss
Če Jul 07, 2016 11:53 am

A na voz pa gredo kar same?

Saj vem marsikaj je možno - ampak ko propagirate nakladne panje nihče ne omeni slabosti, ki jih je resnici na ljubo kar precej.

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 70676Odgovor MaMe
Če Jul 07, 2016 10:04 pm

Kje pa čebele najraje gradijo trotovino v 11+3 panjih in kako se jo spravi ven + kako to zgleda ko opraviš z 80 panji?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70677Odgovor boriss
Pe Jul 08, 2016 5:02 am

S podzidki je simpl. ČE imaš slabe čebele ne zidajo. ČE imaš dobre čebele in daš notri dovolj satnic ne delajo podzidkov.

Če si usral in jim nisi dal delat - delajo podzidke v Nakladnem panju v visoki podnici (v nizki ne ker nimajo kje - pač rojijo poj) in v 11+3 panjih - enako intenzivno!

Obstaja enostaven pripomoček da nimaš podzidkov! Povedal kako to narediti je en zaprisežen čebelar z nakladnimi panji (ima isti problem)! Ampak poj nimaš "ventila" proti rojenju. Raje imam 5 panjev z podzidki (na 88 v kont) kot 5 rojev.

Tok da ja - spet si mimo pihnil.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov