Brez milosti pri čebelah??

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

Re: Brez milosti pri čebelah??

OdgovorCOLON # 73267Odgovor volk
Pe Feb 23, 2018 9:52 am

Stvar bo tocno tako izvedena. Preko subvencij. Kaj mislite, da bo drzava subvencionirala neko panogo, ki raste v nedogled, proizvaja pa vedno manj? Druga stvar je mnenje veterine, ki bo dalo precejsnjo tezo spremembam.
Pironi, nekaj moras razumet. Ne more imeti vsak krave za hobi in ker mu je lepa, da obcuduje njeno rogovje . Pac ima krava prevelik vpliv na okolje. In sedaj vsa stroka pravi, da imajo cebele tudi prevelik vpliv na okolje, da bi bile nek hobi za opazovanje. Ce ti zadevo predstavim drugace. Cebele so oprasevalci. Zaradi clovekovega vpliva so ogrozene. Zaradi strupov, ki jih masovno pobijajo, in zdaj zaradi cebelarjev, ki z svojim ravnanjem in nestrokovno naseljenostjo cebel v krajini, povzrocajo masovne izbruhe bolezni.
In to ogrozeni vrsti, ki je nujna za nacionalno varnost. Zdaj razumete?

Zakonodajalec je soocen z problemom ogrozene nacionalne varnosti, ker populacija z ogrozeno vrsto ravna neregulirano.
Za hobi so popolnoma neskodljive samotarke, napravis si les z luknjicami, in bos imel kaj za opazovati. Vec vrst cebel ti bo gnezdilo. Ce hoces pa medonosno cebelo, ki je ogrozena, bos moral upostevati dolocene regulacije. Ki so zdaj ali pa se bodo sprejete pri zakonodajalcu.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 73268Odgovor levstek008
Pe Feb 23, 2018 10:32 am

Organik napisal/-aCOLON
Pe Feb 23, 2018 9:24 am
Katere velike spremembe bi si ti želel?
Samo in le to, da ne vzdržujemo slabih in nikakvih družin za vsako ceno. Pol odpadejo vsa sranja okoli tega kdo je za kaj kriv.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Organik
PrispevkovCOLON 301
PridruženCOLON So Jun 03, 2017 10:43 am

OdgovorCOLON # 73269Odgovor Organik
Pe Feb 23, 2018 10:36 am

volk napisal/-aCOLON
Pe Feb 23, 2018 9:52 am
Stvar bo tocno tako izvedena. Preko subvencij. Kaj mislite, da bo drzava subvencionirala neko panogo, ki raste v nedogled, proizvaja pa vedno manj? Druga stvar je mnenje veterine, ki bo dalo precejsnjo tezo spremembam.
Pironi, nekaj moras razumet. Ne more imeti vsak krave za hobi in ker mu je lepa, da obcuduje njeno rogovje . Pac ima krava prevelik vpliv na okolje. In sedaj vsa stroka pravi, da imajo cebele tudi prevelik vpliv na okolje, da bi bile nek hobi za opazovanje. Ce ti zadevo predstavim drugace. Cebele so oprasevalci. Zaradi clovekovega vpliva so ogrozene. Zaradi strupov, ki jih masovno pobijajo, in zdaj zaradi cebelarjev, ki z svojim ravnanjem in nestrokovno naseljenostjo cebel v krajini, povzrocajo masovne izbruhe bolezni.
In to ogrozeni vrsti, ki je nujna za nacionalno varnost. Zdaj razumete?

Zakonodajalec je soocen z problemom ogrozene nacionalne varnosti, ker populacija z ogrozeno vrsto ravna neregulirano.
Za hobi so popolnoma neskodljive samotarke, napravis si les z luknjicami, in bos imel kaj za opazovati. Vec vrst cebel ti bo gnezdilo. Ce hoces pa medonosno cebelo, ki je ogrozena, bos moral upostevati dolocene regulacije. Ki so zdaj ali pa se bodo sprejete pri zakonodajalcu.
nisem mislil na subvencije, ko sem rekel, da nekatere dobre ideje niso izvedljive. To s subvencijami je izvedljivo. Mnogo bolj kot pa prepoved čebelarjenja, prepived hobistov. Ti so v večini in imajo več glasov. Tako pač je.

Nisem vedel, da ne smeš doma imeti krave kot hobist. Volk, kateri predpis to prepoveduje?
Razlog naj hi bil, praviš, ker ima prevelik vpliv na okolje. Hobist bi z eno kravo preveč obremenjeval okolje, sosed kmet v sosedstvu pa lahko ima v hlevu 100 krav mlekaric? In ni nevaren za okolje? To ne razumem.

Levstek praviš, da veš kako je s čebelami pri tebi in da veš kako je pri nas. Za prvo ti verjamem, za to drugo pa seveda ne. Trenutno še jaz nisem čist siguren za dve tri družine pri meni, koliko hrane še imajo.

Organik
PrispevkovCOLON 301

OdgovorCOLON # 73270Odgovor Organik
Pe Feb 23, 2018 10:38 am

levstek008 napisal/-aCOLON
Pe Feb 23, 2018 10:32 am
Organik napisal/-aCOLON
Pe Feb 23, 2018 9:24 am
Katere velike spremembe bi si ti želel?
Samo in le to, da ne vzdržujemo slabih in nikakvih družin za vsako ceno. Pol odpadejo vsa sranja okoli tega kdo je za kaj kriv.
kaj pa ti smatraš kot slabo, nikakvo družino?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73271Odgovor volk
Pe Feb 23, 2018 11:06 am

https://e-uprava.gov.si/.download/edemo ... ion=inline
https://lj.kgzs.si/Portals/1/TL%20-%20N ... metiji.pdf
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED5124

Pa se mnogo podobnih uredb in ostalega se najde.. ja, krava ni hobi. Ko jo imas, nujno rabis povrsine, ce hrano kupujes se vse papirje o nakupu krme, tudi mrve, in vsaka zival je registrirana na nek MID. Torej gre za kmetijsko gospodarstvo. A ni zanimivo da tudi lastnik cebel mora biti vpisan v register kmetijskih gospodarstev? Torej ze v osnovi gre za gospodarstvo ne hobi..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Pironi
PrispevkovCOLON 77
PridruženCOLON So Jun 25, 2016 7:18 am

OdgovorCOLON # 73272Odgovor Pironi
Pe Feb 23, 2018 11:07 am

Jaz bi predlagal, da ima lahko vsak zgolj max 40 družin pa bi bilo za vse dovolj prostora. Torej bi tisti, ki jih imajo sedaj preveč morali malo zmanjšati. Očitno je naša dežela premajhna za velike čebelarje.

Zakaj bi država morala dajati subvencije, kdor ne more s čebelarstvom preživeti naj dela kaj drugega.

Očitno bom še premislil, če bom sploh nabavil čebele.

Bolj, ko prebiram forume bolj dobivam občutek, da so hobisti med profiji nezaželeni. Pred 20 leti ni bilo tako vsi so bili veseli samo, če si hotel sploh imeti čebele, vsaj moj izkušnja je taka.

Pa se morda vprašanje? Kako si predstavljate pridobiti podmladek v čebelarstvu. Kdo od mladih se bo sploh še želel ukvarjati s tem oz. kdo bo sploh imel možnosti zadostiti vsem predpisom?

Če bo res vse tako kot se predvideva bodo ti predpisi pisani samo določenim na kožo in prikrojeni tako, da bo njim ok.

Torej moj predlog bi bil določitev max števila družin na čebelarstvo, zmanjšanje družin pri tistih, ki bi jih imeli preveč in morda celo dati subvencijo ali čebele tistim, ki bi želeli povečati svoje čebelarstvo.

Če že govorimo o predpisih. Ali mi lahko kdo napiše tudi na ZS čebelarja, ki mi bo prodal čebeljo družino s papirji? Torej z vsemi predpisanimi potrdili in dokumentacijo.

Pironi
PrispevkovCOLON 77

OdgovorCOLON # 73273Odgovor Pironi
Pe Feb 23, 2018 11:12 am

Volk tvoj drugačen in ozkogleden pogled zgolj na čebelarstvo kot gospodarstvo ali hobi mi je všeč.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73274Odgovor volk
Pe Feb 23, 2018 11:38 am

Vsak ki ima prijavljen cebelnjak, torej ima stevilko kmetijskega gospodarstva, ti lahko izda racun, in dokumentacijo veterine za premik cebel k tebi. Tam bo veterina avtomatsko oznacila zacasni cebelnjak, ti si dolzan po zakonu cebele prijavit v roku 30 dni. V roku 14 dni bos dobil tablico z izpisom kmetijskega gospodarstva, torej bos pridobil tudi kmg mid stevilko. V roku 7 dni si jo dolzan namestiti na vidno mesto. Takoj ob nabavi cebel si dolzan kupiti dnevnik in ga verificirati pri pristojni veterinarki ali veterinarju. Potem si dolzan vpisovati najmanj 2 krat na leto poseg tretiranja varoj. V dnevniku moras obvezno imeti pripete racune od zdravil, ki si jih dolzan kupiti pri veterinarski ambulanti.

V doglednem casu pricakuj pregled kmetijske inspekcije. Pregled cebelnjaka, druzin, dnevnika, vse dokumentacije. Seveda so cebele namenjene pridelovanju medu, torej pregled prostorov, opreme.. rabis vse papirje od HACCP izpolnjene, tudi izobrazevanje moras imeti narejeno in osvezeno na tri leta. Za vodo iz vodovoda rabis imeti analize o neoporecnosti, za opremo in posode za med moras imeti specifikacije, za stekleno embalazo tudi, papirje dobis pri prodajalcih opreme in embalaze. Hranjene moras imeti vse vzorce medu po lotih, za cas uporabnosti. Papirje moras imeti dostopne na naslovu kmg mid za najmanj tri leta nazaj, hraniti jih moras 10 let.
V primeru izbruha Hude Gnilobe ali pa Varoze moras pustiti dostop veterini do cebel. Lahko zahtevajo tudi dostop z pomocjo policije. V primeru kuznosti se druzine unici z ognjem. Ostalo se vse razkuzi z kuhanjem v luzni raztopini ali s cim drugim.

Vsaka od teh stvari ki sem jih nastel je obvezna, v primeru krsitev se predpisuje kazni.

Mislim da bi morale biti obveznosti imetnikov cebel javno objavljene v medijih, da bi ljudje vedeli, da to ni nek hobi, pac pa lahko prijetna dejavnost.

Ko omenjas zmanjsanje stevila druzin. Stevilo druzin sploh ni tako velik problem, kot pa njihova razporeditev. Prenos varoj med cebelnjaki zelo upada pri vecjih razdaljah med cebelnjaki. Torej je bolje imeti 10 cebelnjakov z 40 panji vsak, kot pa 100 cebelnjakov z 4 panji. Kar se zdravstvenega varstva tice in zascite cebel.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5089168/
Druga stvar je pa nivo znanja. Nihce mi ne bo rekel, da zna nekdo ki je komaj naredil izpit tako dobro voziti, kot voznik ki vozi ze 30 let. Ali pa poklicni sofer. In za oskrbo cebel je potrebno veliko znanja.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Pironi
PrispevkovCOLON 77

OdgovorCOLON # 73275Odgovor Pironi
Pe Feb 23, 2018 11:58 am

Volk hvala za odgovor.

Pa vsi spoštujejo vse kar si naštel? Koliko jih ti poznaš? Koliko poznaš čebelarjev, ki so dobili kazen?

Do sedaj nisem srečal čebelarja, ki bi mi čebele prodal s papirji oz. mi sploh omenil, da mi mora dati kakšne papirje.

Mlad voznik zna bolj po predpisih voziti kot nekdo, ki je že 30 let voznik. Ima pa izkušen voznik boljšo intuicijo in posledično boljše predvidevanje ob neljubih dogodkih med vožnjo. Koliko povzročiteljev nesreč je mladih voznikov? Uf tole je področje,ki je podobno razmeram v čebelarstvu.

Tudi ti ne moreš trditi, da veš več o čebelah kot kdo, ki se z njimi ukvarja le nekaj let. Imaš pa več praktičnih izkušenj in znaš predvidevati kaj se bo zgodilo z družino že ko jo vidiš od daleč. Mlajši te pa lahko s teoretičnim znanjem močno prekaša.

Upam, da mi bodo na tečaju povedali vse kar moram imeti pred začetkom čebelarjenja in med čebelarjenjem, drugače bom pa tukaj vprašal.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73276Odgovor volk
Pe Feb 23, 2018 12:33 pm

Se strinjam da lahko ima nekdo vec znanja od mene. Torej mora imeti sam izobrazbo iz kemije in biotehnologije, zeno z magisterijem iz etike ekologije, mora imeti izkusnje iz oskrbe vsaj 200 druzin, poznati mora cebelarjenje se na kaksnem drugem kontinentu in biti tam nekaj let tudi instruktor ter svetovalec za organizacijo ki pokriva kmetijski sektor velikosti tretjine Slovenije..

In ne strinjam se, da ima zacetnik vec znanja od poklicnega soferja. Veckrat se je pred znaki in krizisci znasel poklicni voznik, kot en 18 let star voznik, ki se ni se znasel v kopici situacij.

Verjami mi, da cebelarji, ki imajo vec kot 10 let vec kot 40 panjev vedo vec kot vecina instruktorjev, ki poucujejo cebelarje zacetnike na tecajih. Ker so za preglednike in ucitelje nizji pogoji. Torej ucenec ne ve vec od ucitelja, in ce ucitelj ve manj od dolgoletnega poklicnega cebelarja.. koliko pol ve ucenec?
Se strinjam, nekateri zanemarjajo teorijo, tudi vecji cebelarji, samo tezko bo zacetnik ucil recimo nekoga ki je mojster cebelarstva in ima 500 panjev in vec.. ker tudi za mojstrski izpit imas veliko teorije.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Pironi
PrispevkovCOLON 77

OdgovorCOLON # 73277Odgovor Pironi
Pe Feb 23, 2018 4:02 pm

Volk, daj mi prosim povej ali poznaš katerega res dobrega izkušenega čebelarja, ki bi želel učiti takšnega začetnika kot sem jaz.

Kje se lahko začetnik v Sloveniji nauči čebelariti razen, da gre na tečaj za začetnike in nekaj prebere potem pa si kupi opremo, še prej pa uredi vso potrebno administracijo?

Lej morda narobe razmišljam samo trenutno pač je tempo življenja takšen, da kaj več kot nekaj panjev si ne morem privoščiti. Prostora imam dovolj. Tudi parcel poleg parcele ob hiši imam kar nekaj na voljo in tudi čebelarjev tam ni veliko naokrog. Samo malo je odmaknjeno od mene in spet je tukaj problem čas.

Do penzije imam še kar nekaj let do takrat bi se izobraževal vse kar bo možno in nabiral prakso na recimo 10 družinah in, če bi našel še nekoga res strokovnjaka, ki bi si vsake toliko časa vzel bi mu z veseljem prisluhnil tako kot prisluhnem marsikateremu čebelarju. Ampak kaj ko vsak pripoveduje neke svoje zgodbe in izkušnje, ki se velikokrat tudi križajo :( Vsak zdravi na svoj način. Vsak kaj potarna čez kolega češ on ne zna s čebelami.

Da bi pa takoj nabavil 50 družin in začel na polno ter pustil službo si pa ne upam, takšen kaskader pa nisem :)

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73278Odgovor levstek008
Pe Feb 23, 2018 4:19 pm

Prvo si oglej panjske sisteme....da vidiš kako in kaj ti leži. Potem si poišči enega ki dela z tistim sistemom....Jaz ne poznam listovnih panjev....če se odločiš za nakladne....so pa še podstrani v nakladnih....

Lp Matej

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73279Odgovor volk
Pe Feb 23, 2018 4:42 pm

Mislim da je Levstkov nasvet najbolj na mestu. Izbira panjskega sistema, potem isces nekoga, ki cebelari s tem sistemom v tvoji blizini. Zdaj je odvisno od kje si. Jaz sem mentor parim cebelarjem. V osrednji Sloveniji.
Cebelar ki je v tvoji blizini in cebelari vec let z vec druzinami, ponavadi zelo dobro tudi pozna razmere v tvojem kraju.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Pironi
PrispevkovCOLON 77

OdgovorCOLON # 73280Odgovor Pironi
Pe Feb 23, 2018 6:46 pm

Ej hvala vama. Kot sem že napisal sem 20 oz. 23 let nazaj že čebelaril in imam tako panje kakor tudi ostalo opremo, lepo vse pospravljeno. Panji so AŽ in skoraj novi. Ampak takrat kot najbrž vesta je bilo marsikaj drugače.

Bom šel najprej na tečaj, pa zopet v ČD potem pa naprej. Problem je ker je večina mojih tedanjih mentorjev že pomrlo. Imam tudi soseda čebelarja, ki pa ne vem kolk obvlada zadevo.

Če bom kaj rabil bom pa tukaj vprašal.

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 73310Odgovor Drejva
Ne Feb 25, 2018 5:08 pm

volk napisal/-aCOLON
Pe Feb 23, 2018 12:33 pm
Se strinjam da lahko ima nekdo vec znanja od mene. Torej mora imeti sam izobrazbo ...

Nehaj bluziti, ker če je nekdo bumbar še mu 5 doktoratov ne pomaga, da pride k pameti. Pa ne mislimm, zdaj tukaj tebe, da ne bo pomote.

pa še anekdota na to temo...
Ko sem hodil na predavanja za lovski izpit se je na enem predavanju pripetilo, da je je predavatelj v prvem stavku povedal, da ima 18 let šole (izobraževanja), da je predsednik LD v prlekiji, da je lovec že X let, da je oh in sploh...

Njegova predavanja so bila njaslabša (prebiral, je projekcijo, ki je bila nečitljiva s prve vrste), najmanj kvalitetna (dobesedno slika knjige na projekciji), test primitiven in na nivoju piflanja (odgovori so morali biti točno tako kot je v knjigi :O). Za nameček pa je bil še subjektiven na ustnem zagovoru. V bistvu ga ni zanimalo koliko znaš ampak kako močno si mu kot posamezzik pripravljen priznati superiornost.

Pameten človek, ne postavlja v ospredje svoje izobrazbe ampak znanje!!!

In ne boš verjel,celo strinjam se z enim tvojim postom. Še bolj bi se strinajl, če ne bi bilo nobenih subvencij, ker subvencije so po mojem mnenju bremza napredku, razmišljanju in doseganju boljših rezultatov. Če ne moreš preživeti s kmetijstvom, ker je prevelika konkurenca -- crkni in pojdi počet nekaj drugega! A frizeki, kdo da subvencijo, ker nima dovolj strank ker so v vasi že 3 frizerke?

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 73311Odgovor Drejva
Ne Feb 25, 2018 5:21 pm

Pironi napisal/-aCOLON
Pe Feb 23, 2018 4:02 pm
Volk, daj mi prosim povej ali poznaš katerega res dobrega izkušenega čebelarja, ki bi želel učiti...

Njaprej si postavi par vprašanj, šele nato se odloči za panjski sistem -- ta je že delno odločen, ker imaš shranjene AŽ iz preteklosti. Panjski sistem za čebele ni tako zelo pomemben, pomemben je bolj za tebe in doseganje tvojih ciljev.

Glede tega je Boris že lepo napisal kako pa kaj, sicer ne vem v kateri temi.

(Meni) Bolj pomembna vprašanja, ki si jih moraš postaviti so:
- Na kaj nameravaš čebelariti? -- med, družine, cp, mm, vrzeja matic... stacionarno/prevažanje?
- Kakšen je tvoj ekonomski cilj?
- Koliko časa boš imel za čebele, ali boš sam, pomoč družine, zdravstvene ovire - če te hebe hrbet pozabi na nakladne panje...
- Koliko lahko investiraš za opremo? nekaj panjev, satniki, satnice, točilo, čebelnjak/kontejner, družine posoda... in si hitro na 5 - 10k€
- Koliko znaš, kolkio si se pripravljen izobraževati? Si sploh odprt na izobraževanje, ker starega konja je težko presedlati...
- Ali imaš kvalitetnega mentorja, ki se spozna na tisto smer čebelarstva, ki ga nameravaš peljati pri sebi (nekdo, ki v življenju ni vzrejal matic, ti bo bolj slab mentor pri vzreji maric, če bo to tvoj paradni konj -- ni pa nujno).

lp.

Pironi
PrispevkovCOLON 77

OdgovorCOLON # 73317Odgovor Pironi
Ne Feb 25, 2018 10:39 pm

Hvala za odgovore in nasvete.

Sem danes preveril v GERK-u malo čebelnjake okoli mene. Tako kot je bilo že napisano nekateri sploh niso prijavljeni.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73322Odgovor volk
Po Feb 26, 2018 12:17 pm

A ves kaj je potrebno v tem primeru naredit? Zaradi zascite cebel je nujno javit veterini, kje so ti cebelnjaki. Tak odgovor sem sam dobil od pristojnih. Veterina bo pozvala lastnike, da uredijo registracijo. Problem neprijavljenih cebelnjakov je v tem, da ti lastniki cebel nabavljajo nedovoljena zdravila niti nimajo dnevnika..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Miško333
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON Če Feb 18, 2016 9:49 am

OdgovorCOLON # 73324Odgovor Miško333
Po Feb 26, 2018 1:01 pm

Citat:
Pironi
Ne Feb 25, 2018
Sem danes preveril v GERK-u malo čebelnjake okoli mene. Tako kot je bilo že napisano nekateri sploh niso prijavljeni.

Sam se s kakšnimi takšnimi preverjanji ne ukvarjam. Če to kar je kolega zapisal drži, in če so ti podatki dostopni njemu, potem so še veliko bolj dostopni lokalnim čebelarskim društvom, funkcionarjem ter raznim poverjenikom v čebelarskih društvih, terenskim svetovalcem, terenskim veterinarjem NVI, veterinarski inšpekciji in še komu, ter tako ni prav nobene potrebe po kakšnem državljanskem ovajanju, ker so mnogi od navedenih na ta pojav in posamezne primere dolžni reagirati po službeni dolžnosti. Povprašajte jih zakaj tega ne počnejo, ko pa so mnogi od njih za to plačani?

Organik
PrispevkovCOLON 301

OdgovorCOLON # 73326Odgovor Organik
Po Feb 26, 2018 1:05 pm

Tudi to drži Miško.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73329Odgovor volk
Po Feb 26, 2018 2:25 pm

Misko, povej mi koliko drustev ima vsaj enega cloveka, ki zna delati z Gerk aplikacijo ter brati zemljevid?
V nasem drustvu ta problem zdaj resujemo, sele zdaj se zavedajo, koliko cebelnjakov je brez papirjev. Mnogi cebelarji namrec pravijo, da ni potrebe prijavit par panjev.. ni pa pricakovati, da bo 6 veterinarjev sposobnih poznati kje je kaksen panj in cebelnjak. Zato je nasa dolznost, da zaradi nasega odnosa do cebel poskrbimo, da so zadeve v nasem okolisu urejene.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

panj
PrispevkovCOLON 130
PridruženCOLON Po Jul 28, 2014 2:24 pm
KrajCOLON KODRETI

OdgovorCOLON # 73330Odgovor panj
Po Feb 26, 2018 2:58 pm

Mene pa zanima ali lahko pripeljejo v našo bližino kjer imamo stacionarni čebelnjak prevozniki (3_4) kamioni v času cvetenja akacije čeprav nimajo prijavljenih stojišč in na prevoznicah piše kraj od koder so jih imeli prej.
panj

Rtič
PrispevkovCOLON 151
PridruženCOLON Sr Okt 12, 2016 6:19 pm

OdgovorCOLON # 73331Odgovor Rtič
Po Feb 26, 2018 3:37 pm

panj napisal/-aCOLON
Po Feb 26, 2018 2:58 pm
Mene pa zanima ali lahko pripeljejo v našo bližino kjer imamo stacionarni čebelnjak prevozniki (3_4) kamioni v času cvetenja akacije čeprav nimajo prijavljenih stojišč in na prevoznicah piše kraj od koder so jih imeli prej.
Praviloma z najavo premika stojišče označi že veterinar. Če se je sam dogovoril z lastnikom zemljišča mu v tem primeru ne moreš nič, v nasprotnem primeru pa ne bi smel in niti kaj dosti, razen groženj, ne moreš naredit. Kazen, če ga prijaviš, znaša 4 kg medu po maloprodajni ceni...nič.

Organik
PrispevkovCOLON 301

OdgovorCOLON # 73332Odgovor Organik
Po Feb 26, 2018 4:29 pm

volk napisal/-aCOLON
Po Feb 26, 2018 2:25 pm
Misko, povej mi koliko drustev ima vsaj enega cloveka, ki zna delati z Gerk aplikacijo ter brati zemljevid?
V nasem drustvu ta problem zdaj resujemo, sele zdaj se zavedajo, koliko cebelnjakov je brez papirjev. Mnogi cebelarji namrec pravijo, da ni potrebe prijavit par panjev.. ni pa pricakovati, da bo 6 veterinarjev sposobnih poznati kje je kaksen panj in cebelnjak. Zato je nasa dolznost, da zaradi nasega odnosa do cebel poskrbimo, da so zadeve v nasem okolisu urejene.
pri nas so občine tako majhne, da stopiš na krtino in vidiš vse čebelnjake. Čzs pa naj piskrbi da jodo predsedniki čd znali uporabit gerk. Ampak mislim da znajo.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73334Odgovor volk
Po Feb 26, 2018 4:39 pm

Panj, pasni pravilnik pravi, da mora biti stojisce 500 m stran od stalnega cebelnjaka, stojisca morajo biti pa 200 m narazen. V vlogi za stojisce lahko zaprosi pasni upravljalec, torej drustvo, da so stojisca zaradi konfiguracije terena blizje od 200 m, z dovoljenjem cebelarja stalnega cebelnjaka pa se lahko zmanjsa razdalja med stalnim cebelnjakom in stojiscem.

Ce drustvo namesti preblizu, jih opozori. To, da po dogovoru z lastnikom zemlje cebelar kar pripelje, je pa problem, ker veterina z izdajo listine za premik cebel ne uposteva razdalj. To mislim da bi jih morali pozvati,ali pa narediti, da je obvezno da cebelar kljub dogovoru z lastnikom zemlje, nujno rabi obvestit drustvo, ti pa lahko zavrnejo dovoz zgolj
:- ce je panjev vec na terenu, kot je pase po pasnem katastru
- ce so razdalje premajhne..
To mislim da se lahko zelo hitro uredi..Sploh CZS, ker so drustva koncesionarji za paso, torej lahko pozovejo ministra, da doda to v pravilnik.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Organik
PrispevkovCOLON 301

OdgovorCOLON # 73335Odgovor Organik
Po Feb 26, 2018 4:44 pm

Pa misliš, da je teh 500, oziroma 200 m dovolj?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 73336Odgovor levstek008
Po Feb 26, 2018 5:25 pm

Problem je nastal, ko so si čebelarski veleumi rezervirali "čebelnjake" na papirju.....in sedaj ti prevozniki kričijo na takiste prevoznike da je TUKAJ čebelnjak....samo kadar je akacija, to pozabijo dodati.

Skratka, kar ste hoteli.....to ste dobili. Ne jokcat!!

Lp Matej

Organik
PrispevkovCOLON 301

OdgovorCOLON # 73339Odgovor Organik
Po Feb 26, 2018 5:48 pm

Vprašal sem, ali so te razdalje dovolj.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73340Odgovor volk
Po Feb 26, 2018 5:49 pm

Ja se strinjam s tabo Levstek. Cebelar cebelarju volk. Sami prevozniki se preporajo med seboj. Torej sam prijavi cebelnjak, potem hoce pa odmik..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73341Odgovor volk
Po Feb 26, 2018 5:52 pm

Ja 500 m je cisto dovolj.. pa 200 m med prevozniki tudi. Saj reinvazije varoj med akacijo ter glavnimi pasami ni.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov