Narejenci

Razprave in vprašanja za začetnike

ModeratorCOLON bostek

janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

Narejenci

OdgovorCOLON # 72534Odgovor janko8
Pe Maj 26, 2017 10:46 pm

Torej
17.5. sem odstranil naklado iz ene družine misleč, da sem prestavil samo nekaj meda in zalege je pa ponesreči šla zraven še matica. Danes sem mislil potrgati matičnike v narejencu in seveda ni bilo nič. Potem sem našel matico :roll: . Ker je bila ura pozna nisem šel bezat osnovne družine, ker je tam bistveno več čebel in bi težko kaj našel.
No, ker v osnovni družini ni bilo več zaleganja je verjetno vse kar je zalege že pokrito (razen, če ni bilo že kaj matičnikov prej) zdaj pa me zanima. Recimo, da je kak matičnik. Če odstranim matičnike lahko takoj dodam oplojeno matico vzrejevalca? Tak je bil sicer plan za narejenca, ampak nima veze. Kaj pa če se je matica (recimo, da je hotela že prej rojiti) že izvalila? Kako naj se potem lotim? Naj pustim matico in vzamem kar je pokrite zalege in naredim še enega narejenca, dodam novo matico ali pustim to družino na miru in vzamem zalego od drugod?
Aja pa še eno vprašanje. Ali se narejenca zdaj sploh splača tretirat, glede na to, da je šla matica z njim.

Hvala

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

Re: Narejenci

OdgovorCOLON # 72535Odgovor strickorle-Jani
So Maj 27, 2017 8:37 pm

,,pri tvojih problemih ??-je težko odgovoriti na kratko v kar se jaz nebi spuščal,,fant poglej,če se spuščaš v take dejavnosti kot si jih opisal je treba imeti nekaj več znanja o čebelji družini,ko prevešaš-širiš- družino v medišče,je prvi pogoj,da je družina dovolj močna,ker če tega ni je -sranje -v čebelarstvu skoraj ni besede "misleč" in "mislil",ker si nemisleč se ti zgodi to kar se ti je zgodilo,so pa napake drage-panj brez donosa-,tudi to boš spoznal.Menim pa,da če boš vstrajen se boš z večletnimi napakami nekaj naučil,da pa nebi imel večjih "problemov" začni temeljito brati ta forum ali pa res neko priznano knjigo naših iskušenih čebelarjev "fantje niso zastojn kar nekaj pisli" :carovnica
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72536Odgovor janko8
So Maj 27, 2017 10:21 pm

Sem začetnik in probam narediti par družin. Nič ne prevešam, ker nimam matične rešetke tako, da je matica lahko kjerkoli in tudi je. Kolikor razumem je itak bolje preseliti matico, če puščaš narejenca na isti lokaciji. Skratka sledi pregled osnovne družine, če so notri matičniki ali če je notri odkrita zalega. Če je prvo jih potrgam in dodam matico, če je že zalega pa vzamem še par satov in kupljeno matico uporabim še za eno družino. V vsakem primeru pa sem s prekinitvijo zaleganja precej pomagal družini glede varoje. :mrgreen:

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72537Odgovor volk
Ne Maj 28, 2017 9:57 pm

Glej, ne mores imeti narejenca in medu. Ce se dela narejence, se razbije druzino, ne isce se matice. 20 satov druzina, polna cebel, das 2 sata zalege ter dva medena, cez 8 dni podres maticnke in dodas novo matico. Obvezno hranis.torej druzino komot razbijes v 5 narejencev. Druzina za med, mora biti zivalna, polna cebel, ter na koncu medu...
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 72538Odgovor Odisej
Ne Maj 28, 2017 10:00 pm

Jaz bi na tvojem mestu osnovno družino zdaj pustil čisto pri miru.

Bodo že vzgojile novo, predvsem pa svojo matico, s katero se bodo razumele 1000x bolje kot pa z morebiti dodano vzrejevalčevo.
Le zakaj bi kupoval in jim vsilil mačeho, če pa so mojstrice za vzgojo lastne ?

V vseh pogledih je bolje, če jo vzgojijo same, razen v enem, ki pa je viden le skozi oči nepotrpežljivega čebelarja: družina se bo razvila počasneje.

Naj vam gre dobro: čebelam in tebi.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72542Odgovor janko8
Po Maj 29, 2017 2:46 pm

Osnovna družina je neverjetno močna, malo prepozno sicer. Glede na pašo itak zdaj ne rabi več toliko čebel. Gre za 2,5 naklad polnih!
Sem jih odstranil nekaj in dodal matico, osnovno pa pustil, da naredi svojo. Trotov imajo dosti.
Narejenca sem zaprl za en dan in dodal vodo in raztopino. Upam, da se prime. Sicer bo treba še dodat kak sat čebel in pa odpeljat zadevo.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72543Odgovor janko8
Po Maj 29, 2017 2:58 pm

Skrbi me edino, kaj pa če ji ne uspe vzgojiti svoje matice. Potem lahko dobim silno močno trotarsko družino in sem naredil grozen profit. 2 narejenca s pestjo čebel, osnovna družina pa...
Kaj potem narediš s trotarko?
Še vedno mi ni jasno zakaj tako poceni prodajate med. Tole je cela znanost. No vsaj matice in družine so se podražile.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 72546Odgovor Fizikalec
Po Maj 29, 2017 3:14 pm

Kakšna hudičeva znanost? Ali pač matico kupiš pa dodaš ali jo nardiš z matičnikom pri vsem je določen % izpada. Kr ne rata pometeš ven pa je in se ne sekiraš zarad tega.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72549Odgovor janko8
Po Maj 29, 2017 7:32 pm

Narejenec se v enem dnevu ni umiril. Sem dodal hrano in vodo, vendar ne vem kaj zdaj to pomeni. So stare čebele in ne marajo matice? Je normalno, da so nasršene še po enem dnevu? Za vsak slučaj sem ga odprl, da grejo vsaj ven tiste, ki jim ne paše. Znanost pa je ja. Če bi vedel kako naj bi se vedle čebele bi lažje ukrepal. In tako je približno pri vsakem posegu... Če veš ukrepaš, če ne te pa marsikaj preseneti.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72552Odgovor Fizikalec
Po Maj 29, 2017 8:56 pm

Narejence nardiš prepelješ na lokacijo 5 km stran pustiš 7-8 dni na miru. Prideš 8 dan podreš zasilne matičnike daš matico v kletki poleg kanto gor in pustiš na miru 14 dni. od 100 bodo 2 matici mrbit nesprejele ostalo pa nimajo izbire ker odprte zalege več ni

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 72554Odgovor boriss
To Maj 30, 2017 6:11 am

janko8 napisal/-aCOLON
Po Maj 29, 2017 7:32 pm
Narejenec se v enem dnevu ni umiril. Sem dodal hrano in vodo, vendar ne vem kaj zdaj to pomeni. So stare čebele in ne marajo matice? Je normalno, da so nasršene še po enem dnevu? Za vsak slučaj sem ga odprl, da grejo vsaj ven tiste, ki jim ne paše. Znanost pa je ja. Če bi vedel kako naj bi se vedle čebele bi lažje ukrepal. In tako je približno pri vsakem posegu... Če veš ukrepaš, če ne te pa marsikaj preseneti.
Če bi prebral mesečna navodila in delanje narejencev (in tisto tudi upošteval) z moje spletne strani bi delal veliko manj neumnosti in nas spraševal osnove čebelarjenja.

Načeloma je tudi dejstvo, da se ne da vsega naučiti preko interneta. In nekateri smo že tok utrujeni od osnovnih vprašanj, da se nam ne da pisat vsak teden isto.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 72556Odgovor Odisej
To Maj 30, 2017 3:03 pm

Normalno je, da ne marajo mačehe. Le kdo pa jo sprejme široko odprtih rok ?

V čebelarstvu so najboljše rešitve tiste, ki so tudi najbolj preproste. In poceni. To slednje za kupovanje matic in delanje narejencev na ta način že ni.
Ampak vsak po svoje, Gorenc pa s svedrom - so rekli nekoč.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72578Odgovor janko8
So Jun 03, 2017 7:49 am

Recimo, da so čebele potegnile matičnike iz 3 dni starih jajčk. Še 13 dni traja, da se matica izleže in če imaš srečo se v 5-10 dneh oplodi. Recimo, da naravno traja vse skupaj minimalno 20 dni. Kaj šele po 20 dneh preveriš, če je kaj nove zalege? In še to jo je bolj malo, da jo komaj najdeš. Če pa je ne najdeš pa kaj, potem čebelam poskušaš dodati oplojeno matico po 20 dneh?
Koliko časa zdržijo brez matice, da še ne začne zalegat trotarka, cirka?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72579Odgovor volk
So Jun 03, 2017 11:16 pm

Ja, ne gledas, dokler se ne oplodi.. zato se mnogokrat raje uporabi ze vzgojeno matico. Jaz se s takimi stvarmi ne ukvarjam. Pac delam narejence ali z maticniki ali pa z maticami.. pol ne gledam, pac pa futram. Tudi rojev ne lovim. Ker ni naravno da bi homo sapiens plezal po drevju in si rebra lomil zarad cebel. Ce se mi da, izrojenca uredim.. letos imam celo par druzin, ki so zrojile do konca, v panju so cebele na 5 satih, matica je ze zalegla na treh satih.. se ne sekiram, po kostanju bo to normalna druzina. Tocil sem pa ze po 25 kg iz teh druzin.

Problem je, ce ima cebelar prevec casa in stika po cebelah. Potem se pojavi kup problemov in vprasanj. Cebelar najbolj poskrbi za cebele, ce jim vedno omogoca gradnjo voska, tu jaz zaradi lenobe dodam po tretjino okvirckov brez satnic, razdeljenih na pol. Na smreki se mi letos celo sesedajo sati, in to na satnicah, samogradnja visine 11 cm se ni sesula nobena, pa sem danes tocil smreko.. Serazinova tocilnica je odlicna za samogradnjo..trotovine ne izrezujem, ker se mi ne da odpirat panjev..ko pridem do cebel, ene dve ure setam naokoli in gledam kaj bo medilo.. na 14 dni porinem po 3 prazne okvirje in ene 2 s satnico v panje. Ko gre vaga gor 20 do 25 kg, pridem pobrat ven.. gospodarci so mi letos tako dali eni ze tretje tocenje.. zal jih nisem se nikoli pregledal sat za satom.. in jih nikoli ne bom.. v mnogih je kaksen sat samogradnja brez okvircka, v nekaterih pa celo po pol plodisca.. narejencem pac pozabim dati okvirje not vcasih.. in teh sploh ne gledam, ker se jih ne da.. tocit se pac da medisce..
Skratka, manj se gleda v panje, bolje je, samo paso je treba lovit v nulo.. ce pa ni pase, je pac treba dati jest.. men se to sicer ne dogaja. Za letos imam samo 200 kg cukra na lagarju.. ce ne bo po kostanju hoje, bom mel par ha soncnic, rozge in mocvirske mete, ter detelje, pol grem pa na brsljan.. tam dobijo mal cukra vmes, kako kilo po panju in prezimim na tem.. spomladi pred cesnjo stocim. V mocnih druzinah ne kristalizira, sploh na primorskem..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72580Odgovor janko8
Ne Jun 04, 2017 9:20 am

Hvala.
Tudi jaz nič kaj rad ne odpiram panjev polnih čebel, sploh plodišč. Bistveno lažje je bezat narejenca, zato napake ne bom ponovil. Kolikor berem nasvete Seražin mora biti bistveno itak narejeno že aprila.
Je pa seveda pri prevozniku čisto druga logika vsega skupaj. Če si prisoten pri vseh pašah je to povsem druga pesem.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72586Odgovor janko8
Sr Jun 07, 2017 2:50 pm

Ali ponavadi po oploditvi matice trote takoj naženejo? Ne vem ali lahko sklepam po številu trotov, da matica še ni oplojena.

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 72587Odgovor MarS
Sr Jun 07, 2017 2:54 pm

Naredil sem precej narejencev z vstavitvijo matičnikov. Pri vseh matica že zalega. Tudi zdravil sem.
Ob narejanju sem jim dal medene sate z zimsko hrano in v en sat nalil vodo.
Običajno se narejence hrani s sladkorno raztopino, jaz pa imam v hladilnici še precej satov zimske hrane...

Sprašujem vas za mnenje, ali je vseeno s čim hranim narejence - medeni sati ali sladkorna raztopina?

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72588Odgovor Fizikalec
Sr Jun 07, 2017 3:00 pm

Meden sat je samo za začetek-zalogo, če hočeš, da se to spodobno razvija rabi dotok stalen....

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 72589Odgovor MarS
Sr Jun 07, 2017 3:05 pm

OK, torej stalen dotok s tekočo hrano, ne "dotok" hrane z medenimi sati.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72590Odgovor Fizikalec
Sr Jun 07, 2017 3:14 pm

Meden sat je "rezerva"tako da kantica je zakon, če mene vprašaš

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 72592Odgovor Odisej
Če Jun 08, 2017 8:09 am

janko8 napisal/-aCOLON
Ne Jun 04, 2017 9:20 am
Hvala.
Tudi jaz nič kaj rad ne odpiram panjev polnih čebel, sploh plodišč. Bistveno lažje je bezat narejenca, zato napake ne bom ponovil.
A še manj potrebno kot plodišča drugih družin.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72593Odgovor janko8
Če Jun 08, 2017 9:21 pm

Ce hoces narejenca, potem je menda poseg v plodisce neizbezen.
V vsem zaru zagovarjanja naravnega lahko poves tudi kaksna je cena za to. Kasneje je tezje bo slo po naravni poti, ce seveda hoces, da narejenec prezivi.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 72595Odgovor Odisej
Po Jun 12, 2017 9:57 am

Najbrž gre za nesporazum.

Napisal si, da je bistveno lažje bezat narejenca in moj odgovor se je nanašal na to: pustiti narejenca pri miru (po formiranju).

Seveda pa je za izdelavo narejenca potreben poseg v plodišče :) .

Pironi
PrispevkovCOLON 77
PridruženCOLON So Jun 25, 2016 7:18 am

OdgovorCOLON # 73846Odgovor Pironi
Sr Maj 23, 2018 11:48 am

Naredil bi narejenca.
Čebelarim v AŽ 10 S.
Rojevih matičnikov nimam.

Ali bi bil naslednji postopek pravi?

V AŽ 5s (takega trenutno imam) dam:
- 2 sata s hrano+CP+čebele,
- 1 sat čimbolj pokrite zalege+čebele,
- 2 satnici,
- odpeljem na drugo lokacijo cca. 17km stran,
- dodam hrano,
- počakam 9 dni in potrgam zasilne matičnike,
- dodam kupljeno oprašeno matico in jo dodam.

Bi bilo to ok?
Ali je sedaj pravi čas za to opravilo?

Hvala.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 73853Odgovor papagaj93
Sr Maj 23, 2018 11:22 pm

Dodaj dva sata z hrano, in raje tri sate z odprto zalego.. in pusti...nič ne trgaj in šari po panju... pa tudi matice ti ni treba kupovat...bojo same urihtale.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 73854Odgovor papagaj93
Sr Maj 23, 2018 11:23 pm

In ja, je dober čas za to. 10 satarju pa daj gradit 5 satnih osnov...bo zgrajeno hitro sedaj v času lipe.

Pironi
PrispevkovCOLON 77
PridruženCOLON So Jun 25, 2016 7:18 am

OdgovorCOLON # 73855Odgovor Pironi
Če Maj 24, 2018 9:11 am

Hvala.
Pa bo matica iz zasilnega matičnika ok?

joe1982
PrispevkovCOLON 108
PridruženCOLON To Dec 25, 2012 4:24 pm

OdgovorCOLON # 73857Odgovor joe1982
Če Maj 24, 2018 12:11 pm

Nič slabša kot tista ki jo boš kupu.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 73859Odgovor papagaj93
Če Maj 24, 2018 3:42 pm

Točno. Matice se vzgajajo za prodajo iz malce drugačnih razlogov kot je narejanje narejenca...

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 73867Odgovor volk
So Maj 26, 2018 10:06 pm

Zal ne veste kaj govorite. Problem obmatičenja družine je v tem, da družina ne čuti več matičnega feromona, zato na silo začne hranit samo z mlečkom žerke vseh starosti. Pri trotovcih tudi neoplojena jajčka. Problem je v tem, da žerka po levitvi iz stadijev razvoja jajčka, dobiva zgolj omejeno število ur matični mleček, potem začne dobivati mešanico hrane z ustnih žlez ter cvetnega prahu ter medu. Tudi količina matičnega mlečka je manjša. Žerka, ki je že prejela to mešanico, pa zaradi sile ponovno začne dobivati zgolj matični mleček, se razvije v matico, ki pa ima manjše število jajčnikov. Tudi spermateka je manjša.

Zato se pri zasilnih matičnikih 5 dan po obmatičenju podira vse pokrite matičnike. S tem se doseže, da je žerka ves čas od zadnega stadija v jajčku do pokritja matičnika dobivala matični mleček in nič drugega.
Vendar tudi take matice niso najboljše, saj je količina mlečka v družinah ki jih obmatičimo manjša od tistih ki zaradi presežkov mlečka rinejo v rojno razpoloženje.
Pri vzgoji matic je zelo pomembno na kak način so vzrejeni matičniki. Ali gre za starter z družino ki sili na roj, ali pa gre za zasilno družino.. To bi pri nakupu lahko vprašali vzrejevalca.
Sam delam svoje matice tako, da imam določeno število družin, ki so rezervne in so na samo 11 satih, in spomladi dosežejo najboljši razvoj, označene, določenim dam v gradnjo več gradilnikov za trotovino, določene pa uporabim za vzrejo matičnikov. Za vse je potrebno vedeti , ali so v sorodu. Če mi matičarji rinejo v roj, potem jih razbijem v plemenilčke velikosti za 3 AZ sate, vsak dobi en sat s čebelami, eno satnico ter en medeni sat. Prva serija ima zdaj ze zalego na vseh 3 satih. Ce rabim matice jih odvzamem, drugače gre matica z 2 satoma zalege ven, in ponovim serijo. Imam pa kište z 5 predelki na 3 sate..Torej iz 1 enajstsatarja dobim 10 plemenilčkov. ki se razvijejo v normalne družine.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov