Izdelava narejejncev

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

Re: Izdelava narejejncev

OdgovorCOLON # 70487Odgovor cebelrcek
Po Jun 13, 2016 5:57 pm

Odgovor začetnika (izkušeni popravite me, če bom »učil narobe«)

1. Prva napaka je to, da brskaš po panju preden se matica oplodi. Neoplojena matica je nemirna in teka po satju pogosto tudi po stenah panja in jo težko najdeš (ne vem zakaj bi jo sploh iskal).

2. Čebele lahko rojijo tudi brez matice, kar se je – kot kaže – zgodilo v tvojem primeru. Če rojijo brez nje se vedno vrnejo v panj.

3. Ko družini primanjkuje hrane jo je v brezpašnem obdobju potrebno krmiti!

4. Če je v panju zagotovo matica ali ne, boš vedel 20. dan po njenem izleganju (večinoma začnejo zalegati prej, ampak po šolsko je tako kot sem napisal). Do takrat torej nimaš kaj storiti. Pozneje pa najbrž tudi ne boš mogel veliko, saj bo verjetno zalegala že trotarka.

janko8
PrispevkovCOLON 350
PridruženCOLON Pe Maj 13, 2016 4:38 pm

OdgovorCOLON # 70791Odgovor janko8
Po Jul 18, 2016 12:38 pm

Takole ne bom se še predal. Tole je plan, seveda z razliko, da bo zadeva izvedena z nakladnim panjem levo, desno in ne gor dol, pa jasno nobenga pleha...:

"Po končani paši iztočim med, vendar najkasneje 20 julija. Istočasno ugotovim stanje družine. Panji so polni čebel, ki po večini ne bodo imele več kaj delati. V panj vstavim pločevinasto ploščo 0,5 mm, tako da panj razdelim na dva dela. V zgornjo etažo zložim vso pokrito zalego s čebelami, ki so na satju in matico. V spodnji etaži ostane mlada zalega in dodam mlado matico. Preizkusil sem tudi način, da stara matica ostane v spodnji etaži in dodal mlado matico v zgornjo etažo. Nisem opazil nikakršne razlike pri kasnejšem razvoju obeh družin. V dveh dneh se tudi izletne čebele vrnejo v spodnjo etažo. Ker je spodnja družina brez pokrite zalege je to tudi primeren čas za tretiranje proti varoi. Ko se tudi v zgornji družini poležejo vse čebele, nove pokrite zalege pa še ni, je čas, da tretiram proti varoi še zgornjo družino."
Vir: http://www.cebelarstvo-kozinc.com/pod/stran11.htm

Človek bere enega in drugega in.... nekaj pa je treba naredit. Upam, da ne bo kaj zelo narobe če naredim zgornje. Kakšna bo izvedba, kako bom našel matico, koliko je mešane zalege... je spet nekaj drugega, ampak plan se mi zdi super. Prosim za mnenja.
Koliko satov zalege/čebel je minimum za konec julija?

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70795Odgovor janko8
Po Jul 18, 2016 1:27 pm

Še eno ključno vprašanje. Ali je generacija čebel izležena sedaj v juliju druga, kot tista, ki bo v panju jeseni/pozimi.
Z oksalno naj bi se eno generacijo tretiralo samo enkrat, zato ne vem ali je za riskirat in že sedaj uporabit oksalno?

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70803Odgovor janko8
To Jul 19, 2016 2:25 pm

A kdo ve kdaj se izležejo dolgožive zimske čebele?

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70804Odgovor papagaj93
To Jul 19, 2016 5:41 pm

Janko, to kar sprašuješ so bolj kot ne začetniška vprašanja. Če boš nadaljeval s trendom takih vprašanj si lahko prepričan, da bo odgovorov nanje vse manj! Vzemi knjigo, preberi knjigo! Obišči predavanje s seboj, imej zvezek in pisalo, delaj zapiske!
Nekdo je napisal, pot ti lahko nekdo pokaže prehoditi jo moraš sam. Smer sem ti podal sedaj..upam da se jo boš odločil prehoditi..sicer pa ja..saj naučil se boš, ampak na svojih napakah če ne boš prej obupal..

ps. z namenom nisem odgovoril na tvoje prejšnje poste...

Lp, Rok

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70805Odgovor boriss
To Jul 19, 2016 5:43 pm

janko8 napisal/-aCOLONA kdo ve kdaj se izležejo dolgožive zimske čebele?
vem.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70806Odgovor janko8
To Jul 19, 2016 10:02 pm

Saj sem našel:

Peta faza se začne z razvojem pete generacije čebel in sicer od druge polovice meseca julija, pa vse do druge polovice meseca septembra. Od številčnosti in celotne kvalitete teh čebel, je odvisno koliko viška medu, cvetnega prahu in matičnega mlečka bomo dobili v naslednjem letu.

Čebele pete generacije, ali kakor jih radi poimenujemo zimske čebele so genetsko formirane, da živijo dlje, ker zelo malo delajo in tako potrošijo pet krat manj hrane, kot čebele ostalih generacij. Prav tako svojo življenjsko energijo ne uporabljajo za hranjenje zalege, prinašanje vode, nektarja, cvetnega prahu in ostanejo tako fiziološko mlade. Ohraniti zdravje , življenjsko in delovno sposobnost teh zimskih čebel predstavlja osnovno in glavno nalogo vsakega čebelarja. Kako bo to čebelarju v tem časovnem obdobju uspelo je odvisno od njegovega čebelarskega znanja in od njegove marljivosti.
http://www.augustin.si/Si/nasvet_detail.php?sif_na=12

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70808Odgovor janko8
To Jul 19, 2016 10:38 pm

papagaj93 napisal/-aCOLONJanko, to kar sprašuješ so bolj kot ne začetniška vprašanja. Če boš nadaljeval s trendom takih vprašanj si lahko prepričan, da bo odgovorov nanje vse manj! Vzemi knjigo, preberi knjigo! Obišči predavanje s seboj, imej zvezek in pisalo, delaj zapiske!
Nekdo je napisal, pot ti lahko nekdo pokaže prehoditi jo moraš sam. Smer sem ti podal sedaj..upam da se jo boš odločil prehoditi..sicer pa ja..saj naučil se boš, ampak na svojih napakah če ne boš prej obupal..

ps. z namenom nisem odgovoril na tvoje prejšnje poste...

Lp, Rok
Zajebano je če si začetnik. Prebereš nekaj, pol si sploh ne predstavljaš, ne veš kaj je pomembno. Nekaj je v eni knjigi, vsak na netu dela po svoje, nekaj je pa na terenu ko delaš sam. Cel kup situacij si ne predstavljaš. Ko bereš o problemih so nekje na distanci, potem vidiš, da jih je večina prekleto realnih in zelo verjetnih, znanje pa je omejeno.
Tale način, ki ga je npr. opisal Kozinc je mojstrski. Izvedba česa takega na terenu se mi zdi skoraj nemogoča. Npr. kako povsem izločiti nepokrito zalego in s tem onemogočiti, da bodo potegnile matičnike. Rizik z oksalno, kjer je šansa samo ena....

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70809Odgovor boriss
Sr Jul 20, 2016 9:50 am

In spet si našel "nekaj na internetu".

A da bi se lotil poglobljenega študija te teme (očitno te zanima) pa ni šans?

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 70810Odgovor oasis
Sr Jul 20, 2016 10:17 am

jANKO8
Kaj pa BIO pa EKO čebelarjenje...ni več prijoriteta?

Vem za primere ko so zaljubljeni v Megličevo literaturo..pa po vsaki zimi brez čebel :)

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70812Odgovor janko8
Sr Jul 20, 2016 12:49 pm

Plan je bil, da grem na tečaj, pa sem zvisel, ker sem se prepozno prijavil za par dni... pač drugo leto, letos pa takole. Berem sproti, ko se pojavljajo problemi. Veliko ugibam.

Če pogledamo tole:
"Narejence lahko delam do 15. julija, po tem datumu pa jih lahko delam samo iz gospodarskih družin. Te družine razdelim na pol in tisti polovici, ki je brez matice, dodam oplojeno matico, obe pa takoj krmim na zalego. Uspešen sem, če to naredim do 15. avgusta."
http://www.cebelarstvo-serazin.com/stra ... &Itemid=63

Super za nekoga, ki že vse ve. Jaz pa ne vem kaj je krmiti na zalego. Ugibam pač, da jim naliješ raztopino v pitalnik. Za majske piše veliko, tukaj pa ugibam. Tistega s pretežno zaprto zalego, ki bo dobil novo matico bom zaprl, da ne izgubi preveč čebel.... Novo oplojeno matico bom dal noter takoj?? Ugibam, da ja. Takih malih dilem je ogromno in iz knjig ne dobiš vsega. Rabiš čas da prideš noter. Pa te fore pelji, 6 km stran. Ja ok, kaj pa če nimaš še ene lokacije .... delaš s tem kar imaš. Hebiga. Če bojo pa vse pomrle bo res žalostno, vprašanje kaj bo potem. Ne bi pa še o tem razmišljal.

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 70904Odgovor janko8
Pe Jul 29, 2016 9:26 pm

Takole misija je menda uspela. Oplojene matice sem dodal narejencem zraven originalne lokacije. Na enem sem probal "starim" čebelam na originalni lokaciji dodat novo matico pa se ni obneslo. So ble sitne kot sto mater tako, da sem jim potem dal kar staro matico nazaj. Narejencu pa novo oplojeno. Delo moram priznat je bilo pravi užitek, so me napadale kot metki. Ena me je usekala čez obleko v glavo... Žur ni da ni.

Sedaj je nova dilema. Enkrat sem jih že tretiral pred narejenci, zdaj pa je treba nadaljevati. Vsepovsod piše, da ni fajn motiti nove matice. No jaz jo bom kar zakisal nimaš kej. Ne morem več čakat. Kako kaj kombinirate tretiranje in nove matice?

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72274Odgovor janko8
Pe Apr 14, 2017 11:11 pm

No tole se mi lani seveda ni posrečilo.... Letos pa je plan takle.
Par satov zalege, medenih satov, satnic se da v nov panj na isti lokaciji enkrat v maju. Pretežno pokrita zalega. Kolikor berem se ponavadi, vsaj tisti, ki nimajo veliko panjev odločajo za podiranje matičnikov nekje po 8-12 dnevih. Glede na to, da naj bi pokrita zalega rabila nekje od 11-14 dni, da se izleže, mi je nekako blizu 12 dnevno čakanje. Matice se takrat še ne bodo izlegle, večina pokrite zalege pa že. Dodal bi rad oplojeno matico od vzrejevalca tako, da sem ziher, da je to neka dobra roba. Hkrati bi pa rad narejenca tudi tretiral, da bo do zime mir. Kar me zanima je, kdaj začne oplojena matica ponavadi zalegat in kdaj je bolje tretirat pred dodajanjem matice ali po. Če je matica še ene 3 dni v matičnici preden pregrizejo testo in če takoj zaleže, je vse skupaj 11 dni po dodajanju še čas za tretiranje.
Varianta 1 torej: vzameš nekaj zalege, počakaš 12 dni da podreš matičnike in vstaviš oplojeno matico, počakaš cca 10 dni, tretiraš.
Varianta 2: vzameš nekaj zalege, počakaš 12 dni podreš matičnike, počakaš še 3 dni, tretiraš, in dodaš matico naslednji dan?
Je pri drugi varianti predolgo panj brez matice in tvegaš trotavko?

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72277Odgovor janko8
So Apr 15, 2017 11:55 am

Ali pa še ena varianta. Najprej tretiraš družino, ki ji odvzemaš zalego tako, da ne gre nič varoje v odprto zalego preden jo zaprejo. Potem pa greš po varianti 1.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72278Odgovor volk
So Apr 15, 2017 12:42 pm

Na isti lokaciji jaz ne delam nic. Z razlogom. Vzames 2 medena sata, 2 sata zalege, in recimo zrel maticnik. Lahko pa 9 dan podres maticnike, dodas matico v maticnici, jo 4.dan spustis. Cez 7 dni zdravis enkrat in dovolj do zimskega zdravljenja. Druzino potem ves cas stimulativno hranis, tako da ima do zime narejenih vsaj se 5 satnic, raje pa 7. Druzine se bo letos, ce bo po sreci, delalo po 1. Maju.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janko8
PrispevkovCOLON 350

OdgovorCOLON # 72281Odgovor janko8
So Apr 15, 2017 2:34 pm

Hvala. Verjetno, da ne zapusti preveč čebel narejenca in imaš potem še kako poapnelo zalego... Če se ohladi je to verjetno še posebej nevarno. Drugače pa ja, po 15. maju naj bi se dalo dobit matice. Se pravi glih po praznikih lahko računam začetek dela.
Lani sem se zajebal s tretiranjem (ki ga ni bilo). S tem sem sicer verjetno rešil kako drugo družino, narejenci so pa pokasirali varojo in niso doživeli zime.
A jih zapreš za kak dan ali samo prestaviš na drugo lokacijo?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72282Odgovor volk
So Apr 15, 2017 2:46 pm

Nikoli ne zapiram cebel z zalego cez noc. To se dela z roji, da cebele porabijo hrano iz zelodckov. Vendar tudi tega ne delam, ker ne pobiram rojev. Druzine, ki se jih dela na istem mestu, se sicer lahko dela tako, da vse panje premaknes za par metrov, in se letne cebele enakomerno porazdelijo. Drugace ostanes tudi brez cebel, ki hodijo po vodo, grejejo zalego ponoci itd... in posledicno propade pol zalege. Nazadnje sem nasel neko raziskavo, da ce v druzini ni maticnih feromonov, pade temperatura gnezda. In se poveca smrtnost zalege tudi na 70procentov. Zato bom letos delal narejence tako, da bodo matice med paso v izolatorjih na 3 sate, 9 dan jo vzames ven iz panja z tistimi 3 sati in dodas novo matico. Zavrnitve ni, ker ni odkrite zalege.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 72294Odgovor bostek
Po Apr 17, 2017 7:06 pm

volk napisal/-aCOLON
Cez 7 dni zdravis enkrat in dovolj do zimskega zdravljenja.
Zdraviš pa s čim?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72297Odgovor volk
Po Apr 17, 2017 9:26 pm

Mislim, da smo ze parkrat opozorili, da je dajanje nasvetov s cim se zdravi, hudo problematicno. Ce pri do prekinitve pokrite zalege, in se zdravi, ko je v panju odkrita zalega, in ne mediscnih satov in medu, potem se lahko zdravi s zdravili, ki delujejo enkratno in ne rabijo biti v panju dlje casa. Zdravila so pa pristojnost NVI. Oni ti tudi vedo svetovati, katero zdravilo uporabi, ce imas v panju samo odkrito zalego.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 72300Odgovor cebelrcek
To Apr 18, 2017 7:54 am

volk napisal/-aCOLON
Cez 7 dni zdravis enkrat in dovolj do zimskega zdravljenja.
To drži samo v primeru, da ne pride do reinvazije.

Kako boš pa prepričan, da reinvazije ni, če ne poskusno (pozno) poleti zatiraš varojo in v panj vstaviš testni vložek? Sem začetnik, ampak upam si trditi, da tisti strokovnjaki, ki trdite, da tester varoje v čebelnjaku ni potreben, padete na izpitu :) Pa ne mi sedaj začet pisat o naravnem odpadu. Govorim o tem, da daš konec julija v 10 panjev testerje in zadimiš.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72302Odgovor volk
To Apr 18, 2017 9:02 am

Jaz stopnjo okuzenosti pri morebitni reinvaziji ugotavljam z ocmi in iglo za cepljenje zerk. Ko na cebelah vidis 2 varoje na 100 valjenih mladicah, potem z iglo pregledas enih 50 celic ravno pokrite zalege, pol ves kje si. Drugace pa imajo to v tujini reseno drugace. Z odmiki med cebelnjaki. Samo pol zmanjka v sloveniji placa za razne 5 panjickarje, saj se v tujini sciti tiste, ki jim je cebelarstvo kruh. Odmiki so pa razlicni od dezel. Ponekod 1km, drugod pa celo 4km. Razporejajo pa veterinarji.

Iz te modrosti sem se naucil, da imam pozno poleti cebele na lokacijah, kjer vsaj 2 km naokoli ni nikogar.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 72303Odgovor Odisej
To Apr 18, 2017 9:26 am

volk napisal/-aCOLON
To Apr 18, 2017 9:02 am
Jaz stopnjo okuzenosti pri morebitni reinvaziji ugotavljam z ocmi in iglo za cepljenje zerk. Ko na cebelah vidis 2 varoje na 100 valjenih mladicah, potem z iglo pregledas enih 50 celic ravno pokrite zalege, pol ves kje si. Drugace pa imajo to v tujini reseno drugace. Z odmiki med cebelnjaki.
V resnici pa najbolj pomaga odmik med panji ampak potem to pomeni konec čebelarjenja v Sloveniji - razen, če bi 'prešaltali' iz čebelnjakov in kontejnerjev na nakladne panje in z njimi okrasili podobo pokrajine.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72304Odgovor volk
To Apr 18, 2017 11:50 am

Slovenija ima nekaj cez 20000 kvadratnih kilometrov. Polovica je nekako tezje primerna za stalno naselitev z cebelami, pa ostane 10000 kvadratnih kilometrov. Torej 1 cebelar na kvadratni kilometer. Razdalja med cebelnjaki 1 km. Ce pa sem bolj realen, prednost bi se dalo prvo cebelarjem, ki zivijo od tega, potem cebelarjem, ki so na prehodu iz hobi v poklicno cebelarjenje, jasno da najmanj pravic pri pasnih virih in razmakih pripada tistim, ki pa poleg sluzbe, penzije itd, le zelijo povecevati svoj standard. Da ne bo takoj prepira. Mislim da je edino eticno in moralno, da se omogoci, da tisti ki zivijo od tega in tisti ki to zelijo, da se jim pac omogoci da imajo od cebel zagotovljen vsaj osnovni zivljenjski standard, potem pridejo na vrsto hobisti, ki zelijo od tega nadstandard.

Ce pa nekdo zeli cebele le za okras, in pol imamo tako gostoto cebel, kot jo imamo in posledicno vse sranje, potem samo ena stvar v razmislek vsem ljubiteljem cebel. Obstaja recimo cebelica samotarka, ki ima razvojni krog izkljucno vezan na cvetenje jesenske rese. In masovna poselitev z cebelami pomeni, da v eni uri dopoldne poberejo ves nektar na resi. In potem je samotarka, ki zivi od rese ogrozena. Zato mislim, da bi morala obstajati tudi podrocja z manjso poselitvijo z cebelami. Da ostanejo pasni viri za stotine drugih vrst zivali.

Moje osebno mnenje je, da bi morali biti razmaki med cebelnjaki na zelo medonosnih krajih tam 1 km, stevilo druzin v cebelnjaku pa ne vecje od recimo med 60 in 80. Na to gostoto se da marsikje tocit cesnjo, regrat, javor, in pol se glavne pase. Kjer so pa pasni viri slabsi, pa razmik na 2 km. V habitatih drugih oprasevalcev, kot so resisca, itd, pa glede na potrebe.
In nihce v Sloveniji ne rabi 10000 ali 20000 cebelarjev. 5000 cebelarjev z zadostnim znanjem bi proizvedlo veliko vec proizvodov, imelo bolj zdrave cebele, in mogoce celo placo iz tega. In mnogi habitati bi bili veliko bolj zasciteni, kot so danes.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Mare-Božo
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Jul 08, 2013 8:01 pm

OdgovorCOLON # 72305Odgovor Mare-Božo
To Apr 18, 2017 12:59 pm

Rabi se samo boljšo inšpekcijo. Zaradi hoby čebelarjov imate večji čebelarji kvečjemu dobiček, če se znate vsaj malo tržno obrnit. Torej boljša inšpekcija, večje kazni za tiste, ki so nemarni in nevedni -> posledično manj hobi čebelarjev, tisti, ki pa so, so pa resni in predstavljajo manjše tveganje za bolezenske komplikacije na terenu.
Glede št. panjev na nekem območju. Je čebel 80% manj ker so bolj kot ne ostale samo moje, pa ne opazim, da bi bila narava zaradi tega bolj radodarna...

Rtič
PrispevkovCOLON 151
PridruženCOLON Sr Okt 12, 2016 6:19 pm

OdgovorCOLON # 72306Odgovor Rtič
To Apr 18, 2017 1:19 pm

Kako določiti osnovni življenjski standard pri številu čebeljih družin poklicnih čebelarjev? Namreč po tej logiki nekdo, ki dela za 600€ na mesec si z nekaj panji dviga standard in ne bi smel imeti posebnih pravic, profi čebelarji pa imate od 100 navzgor. Med 100 in 500 je velika razlika v standardu, ki lahko vpliva na prenaseljenost družin. Poznam gospo, ki čebelari z manj kot 90. družinami, cebelarstvo pa ima zasnovano tako, da se s tem dostojno in legalno preživi. Ne pobira samo medu, da se razumemo.
Kot drugo, cela naša občina ima morebiti 5 čebelarjev in morda do 100 (pretiravam) družin. To je morda za druge opraševalce preveč, ampak kaj je z njimi ko se pripelje samo en kontejner z 89. panji na zimovanje? Koliko se z enim posegom vpliva na prenaseljenost? In ne da ki se kaj toči če se pripelje na to lokacijo, dobra je za spomladanski razvoj, 5 panjičkarjem pa vzame lahko morda edino pašo na obali. Ampak koga to briga, važno da gre profi kontejner naprej močen. Tudi ko postane nekdo profi, si pač poišče, najame ali že ima parcelo na obali, in ne glede na "prenaseljenost" območja pripelje vmes še svoje kontejnerje. Ampak trn v peti so 5 panjičkarji naokoli, ki nikoli ne bojo selili drugam čebel, in delijo pašo s premočno konkurenco. Ta tema je že nekje bila odprta, pa verjetno nedokončana. :-) Ne me razumet narobe, vedno pravim da je resnica nekje vmes, zato enostranski predlogi mi niso všeč.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72307Odgovor volk
To Apr 18, 2017 1:33 pm

Jaz poznam cloveka, ki z 700€, ki je tik nad minimalno placo zivi. Tako kot mora vecina. Poznam cebelarja, ki toliko dobi od 50 panjev, torej stoci 1 tono medu, pa pridela ene 5 kg mlecka. Pozabil pa si, kje so prispevki, zavarovanja itd. Minimum je res pri kakih 100 panjih. Torej pridelava vsaj 2 do 3 ton medu, sploh glede na letine kot so, potem pa se kakih par kil mlecka. To nekako znese tistih 13000€ na leto, potem gre 4000€ za drzavo, 9000€ je pa placa za vse delo. Kolk so hobisti trzna nisa. Seveda so. Kupijo 7 satarja za 80€, potem malo satja dolozijo, druzina ima ze pri nakupu 8 kg medu not, 12 se doberejo, ko druzino vzame hudic in odleti z varojo k sosedu, pa to tiho stocijo in prodajo za 160€. Prodajalec druzin ima pa hudo zgubo pri prodaji, prvo je senkal 8 kg medu, razlika je samo ce so rezerve na cukru. Pri varoji je pol se tezje.

Popolnoma se strinjam z vecjim nadzorom in zahtevo po usposobljenosti. Cebele se kupuje brez papirjev, ima jih lahko vsak in dela kar hoce. In jaz zato sploh ne prodajam druzin letos. Meni so ze nabrale po 12 kg cesnje in smreke...

Ce vas zanima kaj sledi pri veseli prodaji druzin, nenadzoru itd, si preberite iz Guardiana o novi zelandiji, kako stalo imajo dol zdaj... mi smo na isti poti. Oni so reklamirali med manuke, mi pa reklamiramo cebelarstvo. Posledica je nenormalno vec novih cebelarjev..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 72308Odgovor Rtič
To Apr 18, 2017 1:48 pm

Eni s tako plačo uspemo tudi kaj prišparat, ne samo preživet. Požrešnost je tako pri malih, hobby čebelarjih, kot velikih, ki se širijo več kot jim to razmere ki jih imajo omogočajo. Seveda, eni in drugi ne marajo sosedov. Mi je pa zanimivo to, da vsi večji čebelarji prelagate odgovornost za reinvazijo na male. Ali res tako verjamete v svojo nezmotljivost? Ne vem ali imam samo srečo, da se srečujem samo s čebelarji, ki imajo malo ali nič izgub. Sej jim na besedo ne bi verjel, če ne bi videval čez celo zimo in pomlad leteti njihove čebele.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72309Odgovor volk
To Apr 18, 2017 2:00 pm

Na Primorskem imam 3 cebelnjake, tako da malo bolj poznam razmere v teh koncih.
Izgube so marsikje precej velike. vsekakor od dalec vsi panji letajo, eno ropajo, drugi so ropani, stalnica na obali.
od blizu imajo nekateri lepe kupcke voska pred zreli. In vem kaksna je reinvazija na primorskem, tam se lahko dogaja na kratke razdalje celo zimo. In ne trdim, da vecji cebelarji nimajo izgub. Vendar sem siguren, da delajo v vecini manj napak, kot zacetniki. Prvic imajo vec izkusenj, drugic pa veliko vec rizkirajo.

in tukaj ne gre za nobeno vojno med malimi in velikimi.
gre pa predpostavke:
1.Čebele imajo zelo nestabilno razmere za prezivetje, ogrozene so s strani varoze, gnilobe in virusov.
2.Glede na točko 1 izhaja posledicno dejstvo, da čebele lahko poseduje in redi le ustrezno strokovno usposobljena oseba.
3. Ustrezno strokovno usposobljenost čebelarja preverja pristojna inštitucija, ki tudi izdaja dovoljenja za čebelarjenje. Zaradi dinamike razmer, se znanje in usposobljenost preverja vsako leto.

se ti zdi kje smo? pri keri tocki?
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 72310Odgovor Rtič
To Apr 18, 2017 2:19 pm

Absolutno so usposobljenost in znanje na prvem mestu, kar se tiče reje čebel. Tukaj se strinjava 100%. Mora pa biti omogočeno vsem. Nihče se ne rodi profi čebelar. Mogoče je na šolanju in znanju ki bi mogla temeljit selekcija in ne na številu družin. Jaz imam 800 metrov stran neprijavljen čebelnjak, vsako leto mu grejo skoraj vse dručine, pa mu nihče nič ne more. Kaj bi jih šele bilo, če bi prepovedali ali omejevali male čebelarje. Panje se da tako skrit, da jih nikoli ne najdeš, čebele pa svojo luknjo vedno. Nek kompromis mora bit. In še enkrat bom poudaril, ne me razumet narobe da ne marav velikih. Tudi sam imam svoje želje. Obsojanja vsepovprek pa ne maram. Poznam začetnike ki delajo dobro, poznam pa tudi čebelarje z več desetletno prakso, ki delajo tako, da njihovega meda ne bi nikoli kupil.
Selekcija torej na znanju, usposobljenosti in kakovosti, ne na številu panjev.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 72312Odgovor volk
To Apr 18, 2017 2:56 pm

Glej, bolj ko je izobrazevalni proces kvaliteten, drazji je. Zato je smotrno izobrazevati tiste, ki bodo znanje uporabljali, z njim sluzili denar, placevali davke, z katerimi se placuje izobrazevanje. Druga moznost je, da izobrazevanje ni placano iz davkov, pac pa samoplacnisko. In ce neko poklicno izobrazevanje hitro pride 10000€, vsaj 2000€ na leto, stiri leta, potem tudi cebelarsko znanje ni zastonj.

Zato so tukaj samo dve moznosti. Hobi placa iz zepa, poklicni pa iz davkov. In drzavi bi moralo biti v interesu, da tisti, ki gojijo cebele za folkloro, obvezno znanje placajo sami, tisti, ki so ali pa bi radi bili poklicni cebelarji, pa imajo to placano iz davkov, ki jih in jih bodo placevali. In edina logicna posledica je, da je za drzavo edino koristno, da nima veliko hobistov, ki na crno prodajo vec 100 kg medu, pac pa da podpira tiste, ki bi radi iz hobija prisli do poklica. In bili samozaposleni in placevali davke.

Zal je tako, da zmecemo ogromno denarja v solstvo, pa izsolamo stotine doktorjev, ki pol cesto pometajo. Vsaj v cebelarstvu bi moralo biti tako, da se podpira tiste, ki bodo s produkcijo in posledicno davki, to tudi vracali.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov