načrt AŽ panja

o panjih, panjskih sistemih in ostali čebelarski opremi

ModeratorCOLON Oldy

AKS
PrispevkovCOLON 222
PridruženCOLON Pe Maj 01, 2015 1:01 am

načrt AŽ panja

OdgovorCOLON # 68845Odgovor AKS
Pe Dec 25, 2015 8:40 pm

lotil se bom izdelave AŽ panja , 9 ali 10 satarja.
Nekaj skic z izmerami sem sicer našel, rad bi pa dobil malo boljši načrt v PDF ali DWG obliki.
Imam sicer star panj, katerega lahko razstavim in gre nato v sežig, vendar če je možno bi rajši delal po načrtu.
predvsem bi rad naredil tudi podnico za kontrolo varoe, in pa povečavo panja za krmljenje s 5l kantico.

Če ima kdo kaj uporabnega bi lepo prosil. Se mu vsekakor oddolžim.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

Re: načrt AŽ panja

OdgovorCOLON # 68846Odgovor cebelrcek
Pe Dec 25, 2015 8:54 pm

A ti niso več všeč naklade?

Če ostajaš na AŽ svetujem vsaj 10-s, še raje 11-s, nikakor pa ne 9-s. Iz kakšnega lesa boš delal?
Težka bo glede spodobnega načrta ... Upam, da kaj dobiš. Ni glih to kar iščeš ampak, če slučajno še nisi videl: KLIK1, KLIK2

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68847Odgovor AKS
Pe Dec 25, 2015 9:24 pm

odločil sem se nadaljevati na AŽ, ker imam že osnovo dveh panjev z zgrajenimi satnicami....
Bil sem v veliki dilemi, glede na to, da sem se praktično že odločil da grem na LR.
Če bi šel na nakladne, rabim vse novo (panje, satnice) in namesto, da začnem z novo sezono po pravilih sistema v AŽ bi se ubadal, kako jih spraviti v nakladne.....

V 2016 bo torej nadaljeval v AŽ in se verjetno kasneje, čez leta, ko se vsaj malo navadim čebelarit, preiskusil tudi v nakladnih.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68848Odgovor AKS
Pe Dec 25, 2015 9:28 pm

cebelrcek napisal/-aCOLON Iz kakšnega lesa boš delal?
Težka bo glede spodobnega načrta ... Upam, da kaj dobiš. Ni glih to kar iščeš ampak, če slučajno še nisi videl: KLIK1, KLIK2

ja, te načrte sem našel, bom še malo pobrskal za kaj bolj konkretnga.
Uporabljene materiale, bom prilagodil opremi s karero razpolagam. Bom pokazal slike gradnje.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68851Odgovor AKS
Pe Dec 25, 2015 11:38 pm

tole se mi zdi pa super zadevšna za DIY varianto.
a kdo ve, kje se da kaj podobnega dobit pri nas ?

https://m.youtube.com/watch?v=1oP-FnHfo9o

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 68860Odgovor MaMe
So Dec 26, 2015 7:16 pm

AKS tole kar je v videu je bolj otročja zadeva. Pojdi v Lesstroj v Trzinu.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68918Odgovor AKS
To Dec 29, 2015 11:32 pm

Najprej sem se lotil izrisa načrta za 10S AŽ.
Načrt objavljam z namenom, da bo kdo komentiral v kolikor bi opazil kakšne napake v dimenzijah...
Ko sem pričel z iskanjem delavniškega načrta namreč nisem našel nič kaj konkretnega, v različnih virih, so navajane različne dimenzije.., zato sem se odločil, da ga narišem, kotiram z merami in načrt tudi objavim, da bo še komu prišlo prav.
Torej tisti, ki imate 10 satarje, prosim napišite, kakšen komentar, priporočilo,... da bom zadevo vrisal-upošteval.

Predvsem me zanima, kako globoke podnice imate za kontrolo varoe, in koliko prostora za zadnjimi vrati panja in predelno steno v panju imate, da lahko uporabljate vse vrste krmilnikov, kot je npr. 5l kantica.

Upam, da je zaželeno, da se pripravi načrt, kateri bo še kateremu samograditelju prišel prav. Skrivalnice se mi namreč zdijo neumnost, glede na to, da se da vsaka zadeva kupit in skopirat.....

Torej, ali je tisto kar je narisano do sedaj nekako v okvirih dimenzij 10 satarjev, ki jih uporabljate ?
Priponke
AZ10S-Vzdolzni.jpg
AZ10S-Vzdolzni.jpg (164.26 KiB) Videno 8321 krat
AZ10S-Precni.jpg
AZ10S-Precni.jpg (213.75 KiB) Videno 8321 krat

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 68924Odgovor Q
Sr Dec 30, 2015 9:45 am

AKS napisal/-aCOLON .
.
.
Predvsem me zanima, kako globoke podnice imate za kontrolo varoe...
Predlagam, da podnico narediš vsaj tako globoko, da boš v panj lahko vstavil (notranji) smukalnik cvetnega prahu...

LP

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68925Odgovor AKS
Sr Dec 30, 2015 9:48 am

Q napisal/-aCOLON
AKS napisal/-aCOLON .
.
.
Predvsem me zanima, kako globoke podnice imate za kontrolo varoe...
Predlagam, da podnico narediš vsaj tako globoko, da boš v panj lahko vstavil (notranji) smukalnik cvetnega prahu...

LP
koliko je potem v takšnem primeru od dna panja, do spodnjega roba okrogle palice ?

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 68926Odgovor Q
Sr Dec 30, 2015 9:59 am

Težko rečem, takšnih panjev še nimam, jih bom pa zagotovo naredil. Predlagam, da en tak panj z notranjim smukalnikom kupiš in vzameš mere. Plus tega ga pa lahko še razstaviš na "prafaktorje"...da bo bolj jasno... Predlagam AŽ 11+3 z notranjim smukalnikom...

LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 68927Odgovor boriss
Sr Dec 30, 2015 10:14 am

Notranji smukalnik je odlična stvar za gojiti voščeno veščo.

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68928Odgovor AKS
Sr Dec 30, 2015 10:44 am

Q napisal/-aCOLON Predlagam, da en tak panj z notranjim smukalnikom kupiš in vzameš mere.

LP
Ravno o tem govorim, da ljudje ne bi kupovali in razstavljali , so zadeve lahko enostavno na načrtih.
Samograditeljem bo enostavneje , tisti ki se pa profesionalno bavijo z izdelavo opreme bodo pa tako ali drugače kopirali.
Hitro pa vidiš, da v lastni režiji zadeva tudi ni tako poceni, tako da gre bolj za veselje dela z materiali.
In če že investira, zakaj ne bi bo vse kot je treba.

In če malo filozofiram, kaj je bolje, v dneh kot si tile prazniki, da človek gleda TV ali da se loti izdelave kakšne zadeve , če ima veselje, žilico,.... in ne nazadnje veliko večje zadovoljstvo ko nekaj narediš, kot če lahko našteješ seznam filmov ki si jih pregledal med prazniki.
V tem pogledu se lastna izdelava panjev sigurno izplača.

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 68931Odgovor Q
Sr Dec 30, 2015 12:56 pm

boriss napisal/-aCOLONNotranji smukalnik je odlična stvar za gojiti voščeno veščo.
Vsak čebelar bi moral (po mojem mnenju) pridobivati tudi CP. Zakaj ? Ker v kakšnih letih od čebel dobiš le to. In če ga imaš (CP) si z njegovo prodajo lahko pokriješ vsaj stroške čebelarstva in še kaj ostane...
Torej imaš dve opciji, zunanji smukalnik ali notranji. Probajte zunanje... aabup... No, saj je bil članek v eni številki (2015) Slovenski čebelarj...
Kot opcija tako ostane samo notranji smukalnik... Predlagam, da kljub vsemu izdelaš prostor, da bo not pasal notranji smukalnik. Lahko ga še vedno vzameš ven in daš not testni vložek... Ali pa pustiš prazen prostor in stem povečaš volumen panja in tako preprečuješ rojenje, ker imajo čebele v panju več prostora itd. itd... Veša pa pride povsod... 8)

LP

medo4
PrispevkovCOLON 358
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 68934Odgovor medo4
Sr Dec 30, 2015 7:43 pm

Sem jih naredil že kar nekaj pa brez načrta. V medišču nad sati moraš imeti 8 mm razmaka , prav tako ob straneh v plodišču in medišu. To mero tako ali tako dobiš z razstojiščem. To prav vidim, v plodišču pod sati imaš samo 20mm +8 je šipka. Take panje so delali včasih ,ko še ni bilo varoje in niso rabili testnih mrež, zato jih pa tudi v stare panje težko vstavljaš. Jaz imam od podnice do satov v plodišču 60mm od tega potem 24 mm zavzame debelina okvirja testne mreže se pravi da ostane pod šipkami 28 mm , če sem prav zračunal.
Lp,Medo4

AKS
PrispevkovCOLON 222

OdgovorCOLON # 68935Odgovor AKS
Sr Dec 30, 2015 10:10 pm

o.k. HVala za info.

Edino, kar še nisem povsem prepričan, koliko naj naredim velik prostor med okvirjem, ki zapira medišče oz. plodišče in zadnjimi vrati panja. Da bo dovolj prostora za 5l kantico ali pokonci postavljeno Plastenko 1.5 l ipd. za krmljenje, kot opcija v kolikor se ne uporablja klasičen pitalnik v okvirčku medišča.

Koliko pa je standardna debelina okvirja za zapiranje medišča 20 mm, 22mm ?

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 68936Odgovor medo4
Sr Dec 30, 2015 11:07 pm

Za standardno debelino ne vem, je pa to odvisno tudi z kakšnim orodjem izdeluješ te okvirje. Pri meni je debelina 24mm in z rezkarjem debeline 12mm porezkam polovico vstran. Še bolje bi bilo 8mm rezilo pa razdeliš na tri dele pero in utor. Bolj pomembne so notranje mere teh se moraš držat.
Lp,Medo4

medo4
PrispevkovCOLON 358
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 68939Odgovor medo4
Če Dec 31, 2015 12:25 pm

Komaj zdaj sem opazil ,da imaš dolžino panja 565mm kar je premalo ko vstaviš pitalnik ni več prostora niti za 3cm gobo za paženje kaj šele kantico. Zunanja mera 10 satarja je širina 420, dolžina 610+oboj spredaj. Notranja globina pa bo nekaj majn zaradi debeline prednje notranje stene panja in odvisno kako globoka bo bradapanja spredaj. Te mere se izidejo. če so debeline sten 24mm v kolikor bodo tanjše bo pač razstojišče v za toliko odmaknjeno od notranjega vogala z obeh strani.
Lp,Medo4

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 68951Odgovor Drejva
Po Jan 04, 2016 11:46 am

Moji panji imajo naslednje dimenzije in sem zadovoljen (izračunaj si :))

1cm nad mediscnim satom
SAT
0.8cm nosilne sibke za mediscne sate
0.7cm nad plodiscnimi sati (do sibke) + maticne resetka je sklacena sem, posledicno mi vcasih zazidajo robne sate k nosilcem za maticno :D, kar ne predstavlja enke sile ali tezave...
SAT
0.8cm nosilne sibke za mediscne sate
7cm prostora (lahko za vlozek za varojo/cvetni prah). Tukaj imas lep plac, jaz se nisem krmil s kanticami, ker imam posodice ala sladoled pa peno od laminata v njih, da se mi cebele ne vtopijo(enostavno se nisem kupil kantic). Pri takem krmljenju pospravijo 2l v kot bi pihnil :). Tukaj tudi zidajo trotovino in jo brez tezav odstranim. Brez tezav pocistim poden (bolj redko a ga tu in tam potegnem z metlico)...

Imam tudui vlozke za varojo, a sem jih opustil, to je za telebajske od NVI... (skoda cajta in denarja za to zapravljat, prvo leto sem stel varoje ko blentav, zapisal vsako steteje - učinka od tega seveda nobenga... (4-pranji) in zapravil pri vsakem panju okrog 15min za štetje).

Nazaj pa so dolgi 66cm (nova serija malo manj, ker gre skozi hoblmasino v sirino 62cm.

lep pozdarv.

P.S.
to sem pisal na pamet, upam, da nisem kaj narobe plunil...

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 68952Odgovor Drejva
Po Jan 04, 2016 11:54 am

globina:

standardna razdalja do predne stene
SAT
standardna razdlja do okenca
2cm okence
prostor za peno/kantico/gobo

nimam vrat
pa da ti na kraj pameti ne pade da bi vzel plasticna razstojisca :D, ker ta plastika ni niti malo odpoprna na vrocino in samo tec e že ob misli, da bi panj ožgal...

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68957Odgovor cebelrcek
Po Jan 04, 2016 12:48 pm

Drejva napisal/-aCOLONImam tudui vlozke za varojo, a sem jih opustil, to je za telebajske od NVI...
Kako veš ali je zdravilo učinkovito in kako veš koliko aplikacija je potrebnih, če ne spremljaš odpada po zdravljenju?

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 68960Odgovor Q
Po Jan 04, 2016 3:19 pm

cebelrcek napisal/-aCOLON
Drejva napisal/-aCOLONImam tudui vlozke za varojo, a sem jih opustil, to je za telebajske od NVI...
Kako veš ali je zdravilo učinkovito in kako veš koliko aplikacija je potrebnih, če ne spremljaš odpada po zdravljenju?
Varojo naj bi iskal v pokriti zalegi in ne na testnem vložku :idea: :arrow: Torej, tam kjer je pokrita zalega pred "izvalitvijo" jo z vilicami "odkriješ" tam ene 100 kom. pol pogledaš koliko je varoje v celicah to deliš s štev. odkritih celic in dobiš procentno št. napadenosti...
O tem je že bilo pisanja in govora... poglej pod temami o varoji...

P.S. tisto o štetju na testnem vložku ni tako mirodajno...

LP

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68961Odgovor cebelrcek
Po Jan 04, 2016 5:11 pm

Q, sploh nisi odgovoril na moje vprašanje.

V primeru, da zdravilo ne bo učinkovito (pojav rezistence), boš ti to opazil šele, ko v panju ne bo več čebel :D Če boš imel v panju 1500 varoj, jih boš čez 20 dni- namesto, da bi to število zmanjšal na nekaj 100, imel 2500. Če boš takrat odpiral zalego boš ugotovil, da je v panju ogromno varoje in zopet tretiral. Čez 20 dni boš ponovno preveril zalego in ugotovil, da imaš še več varoje, natančneje okrog 4000 rdečih uši.

Če si eden tistih, ki zalego preverijo šele konec septembra, pa se zna zgoditi, da ne boš imel kaj odpirati.

Upam, da se to ne bo nikoli zgodilo, čeprav ne verjamem glih.

Visko
PrispevkovCOLON 30
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2004 11:16 am
KrajCOLON Trbovlje

OdgovorCOLON # 68962Odgovor Visko
Po Jan 04, 2016 8:24 pm

Drejva prov maš,mene tut n zanima tista varoja ki pade dol,zato je štet brezveze.

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 68963Odgovor Q
Po Jan 04, 2016 9:25 pm

cebelrcek napisal/-aCOLONQ, sploh nisi odgovoril na moje vprašanje.
Seveda, da sem. Saj sem ti napisal.
Spraševal si: Kako veš ali je zdravilo učinkovito in kako veš koliko aplikacija je potrebnih, če ne spremljaš odpada po zdravljenju?

In jaz sem ti napisal, da učinkovitosti ne išči na testnih vložkih ampak v pokriti zalegi in seveda preveriš najprej preden zdraviš, da ugotoviš procent napadenosti, potem pa še po koncu zdravljenja. Če je varoje več kot na začetku potem... ni bilo lih učinkovito, a ne. Če pa je v zalegi ni oz. jo je za tam procent potem si bil kokr tok uspešen...

O tem je že bilo pisanja in govora... poglej pod temami o varoji...

LP

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68964Odgovor cebelrcek
Po Jan 04, 2016 9:47 pm

Vpogled v čebeljo zalego je najbolj realen pokazatelj napadenosti z varojo. To je dejstvo, o tem ne debatiram.

Kar sem hotel poudariti je to, da bom jaz ugotovil, da zdravilo ne učinkuje, en mesec pred tabo. Kaj pomeni enomesečna zamuda pri zatiranju sem napisal v prejšnjem prispevku. Če vmes čebele vznemirjaš z zdravilom, ki škodi tudi čebelam, je slabše kot, da varoj sploh ne bi zatiral ...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68966Odgovor boriss
Po Jan 04, 2016 9:59 pm

Edino kar bos ti ugotovil je da "si imel" xxxxx varoj v panju.

Koliko pa jih je še notri pa pojma nimaš. In tega podatka z nobenim testnim vložkom ne bos dobil.

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68967Odgovor cebelrcek
Po Jan 04, 2016 10:12 pm

Ne drži. Če ni odpada, zdravilo ne deluje! Izjema so zdravila, ki uničujejo varojo v zalegi (mravljična, ...).

Prvo leto (upam, da to ne bo nikoli), ko varoji amitraz ne bo več škodoval, bodo izgube čebeljih družin enormne - seveda le pri tistih, ki bodo prepozno dojeli, da zdravilo ni več učinkovito.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 68968Odgovor boriss
To Jan 05, 2016 12:12 am

Če ni odpada ves samo to da ga ni bilo. In čisto nič drugega.

Odpada pa ni iz dveh razlogov:
1. Ni varoje
2. Zanic sredstvo

Zakljucek - ne veš nič

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 68969Odgovor cebelrcek
To Jan 05, 2016 10:06 am

boriss napisal/-aCOLONOdpada pa ni iz dveh razlogov:
1. Ni varoje
2. Zanic sredstvo
Vidim, da se glede 1. točke strinjava.
Glede 2. točke tudi.

Samo tvoj zaključek je nelogičen:
boriss napisal/-aCOLONZakljucek - ne veš nič
Ker predvidevam, da si slabo prebral moj prejšnji prispevek, bom še 1x napisal: Če sredstvo ni učinkovito je to potrebno izvedeti čimprej. Če odpada ne preverjamo se lahko zgodi, da to prepozno dojamemo. Kakšna škoda sledi je vsem jasno.

In še enkrat ko, če, upam da ne, se pojavi rezistenca na amitraz bodo izgube čebeljih družin enormne, pri vseh, ki bodo za rezistenco izvedeli prepozno.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov