Panji

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

Panji

OdgovorCOLON # 37930Odgovor kravzlj
To Jan 05, 2010 6:39 pm

Hej!

Kar veliko se govori v kakšnih panjih "naravno" čebelarit. Od RV, EV, slamnatih košev, vrškar, TBH, dupel. . . .
No ja, da začnem temo, dodajam nekaj slik panjev, katere mislim preizkusiti tudi sam:

Slika

TBH panj

Slika

TBH panj - kot vidite, sem naredil od strani okenca, da bom lahko opazoval razvoj družine v tem panju. To sem naredil, da bom sam lahko videl kaj se dogaja notri, in da bom to lahko pokazal tudi Vam!

Slika

Slamnat koš iz Ribnice

Slika

Kostanjevo duplo - zgoraj ima notranji premer okoli 40cm, spodaj pri žrelu 25, visok je pa okoli 80 cm.

Slika

Še ne čisto končana vrškara!

To je iz moje strani vse!

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 37932Odgovor volk
To Jan 05, 2010 6:43 pm

Luka,a si ti videl pri meni knjigo od Umeljica Pcelarstvo.Ce ne,lahko prides,ti jo posodim,noter mas res veliko opisanih razlicnih panjskih sistemov.
Knjiogo sicer priporocam,da si jo pogleda vsak slovenski cebelar.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37935Odgovor kravzlj
To Jan 05, 2010 6:51 pm

Hej!

Sem videl. Saj sem jo cel poletje bral, kaj je nisi nič pogrešal?
To je res knjiga kot se zagre. jo tudi jaz priporočam.

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 37970Odgovor Micky
Sr Jan 06, 2010 7:39 am

kravzlj napisal/-aCOLONHej!

Sem videl. Saj sem jo cel poletje bral, kaj je nisi nič pogrešal?
To je res knjiga kot se zagre. jo tudi jaz priporočam.

Lp Luka
Se strinjam. Odlična knjiga. Sem jo kupil.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 37979Odgovor volk
Sr Jan 06, 2010 8:41 am

Luka,res sem pozabil.Vidis cas hitro bezi,jaz sem pa vseskozi mislil,da jo berem cez poletje,pa je eno leto mimo.Ocitno sem jo zamesal s Kamasutro.Tudi to priporocam.
Ena za parjenje matic in trotov,Druga pa za razplod cebelarjev.Rabimo nove generacioje cebelarjev.Po moje bi moralo biti v SC kaj take spodbude.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37988Odgovor Timijan
Sr Jan 06, 2010 9:15 am

Odlično Luka! In kar me pri tebi najbolj veseli je to, da se tudi izobražuješ v tej smeri, da boš lahko na naravno čebelarjenje gledal z obeh koncev: življenjskega-praktičnega in strokovnega.

Sedaj manjka samo še kakšna daščara: v poslanem tekstu lahko vidiš tiste "pručke", ki se jih da še nadgraditi in uporabljati kot koše. Vsekakor bo to čebeljemu razvoju precej ustrezalo, za na med pa imaš AŽ-je.

Dobro rihtaj še naprej, t

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37989Odgovor Timijan
Sr Jan 06, 2010 9:17 am

Volk: najboljša Kamasutra za nove čebelarje je poznavanje čebel v Naravi in približevanje temu z naravnim čebelarjenjem. To rojeva nove čebelarje, četudi so že malo v letih :lol: ! Lp t

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 37994Odgovor volk
Sr Jan 06, 2010 9:37 am

Za trotaste cebelarje ni problem opazovati naravo,bolj je problem z nasimi cebelicami.Ce vidijo naravno parjenje matic v naravi,kdo jih bo pa drzal nazaj.Bi se cmrle nasle.
Drugace pa rad opazujem te dogodke v naravi,od parjenja srn,do raznih zuzelk.Nekje mam slike od polzev,kako se parijo.

Edino kar sem zamudil(nisem imel fotoaparata),kako so se trije zuzki preganjali.Dva sta se tepla za samico,sta ji unicila eno oko,ter pol krila,samo je bila se vedno dobre volje.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 38701Odgovor janezveliki
To Feb 02, 2010 5:57 pm

Zanima me kako vi razumete premikanje zimske gruče čebel. Sam razumem premikanje po satih naprej -nazaj in gor-dol, nikakor pa mi ne gre v glavo, kako se pomika gruča od ene stranske stene panja k drugi. Krogla je v bistvu sendvič, oziroma razdeljena na rezine in tega ne razumem. Razumel bi, da je krogla čebel kot v roju in prehajajo ena preko druge od znotraj navzven ali obratno. V panju pa mi ni jasno, zato vzamem za primer AŽ panj kjer so čebele spodaj v plodišču. Krogla naj zavzema šest ulic ali pet satov stisnjenih na toplejšo stran, kakor se zazimijo. Krogla (gruča) se za začetek pomakne za hrano gor in ko zmanjka hrane zgoraj se morajo pomakniti v drugo stran, kjer so še polni sati. Krogla je (če je res krogla) formirana tako, da sta srednji dve ulici polni čebel do vrha, rezina levo in desno malo manj in zunanji ulici z še manj čebelami, enako je gledano z druge strani (spredaj-zadaj) Torej kako se sedaj razporedijo čebele. Se prva ulica preseli eno ulico naprej, druga za njo in tako dalje ali se preko prve seli druga ulica, preko obeh četrta in tako naprej ali kako to že gre, če zna kdo to razumno pojasniti. Teoretično je lahko reči gruča se pomika za hrano, a kako je v resnici, pa težko razumem. Verjamem, da to še koga zanima, zato bi bilo dobro, če to nekdo obrazloži. Naj bo primer v času, kjer traja mraz recimo mesec ali več, tako, da čebele ne lazijo prosto po panju ampak so kot to razlaga teorija v zimski gruči.
PS: Tukaj se mi zdi najbolj primerna tema. Vnaprej hvala za odgovor.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38702Odgovor volk
To Feb 02, 2010 6:14 pm

Po mojem njenju se gruca pomika gor po satju(pri cemer porablja hrano) brez problemov,tudi ko je mraz.Za premik levo ali desno v panju(toprej premik z enih satov na druge) pa rabi druzina,da je zunaj ene 5 stopinj celzija(pri 7 do 10 ze letajo zunaj).Zato dolgotrajen mraz lahko povzroci odmrtje druzine,ker se ne more prenmakniti po satju.Zato so za hude zime bolj primerni panji z visokimi sati(npr.DB,ali pa kirar,tudi druge izcedbe,kjer imas cebele na dveh etazah,pri cemer mora biti razdalja med spodnjimi sati in zgornjimi manjsa od 8 mm).

Glede prezimovanja in urejanja druzine na prezimitev,pa se vedno bolj nagibam k misljenju,da je bolje da gre druzina na zimo z ene strani panja k drugi.Ne pa da je gruca na sredini panja,se pomika proti eni strani in v hudi zimi ji zmanjka hrane(sploh ce ze zalega),pa ceprav ima na drugi strani panja se dovolj hrane.Ko je pa dovolj toplo,pa gruco uredimo tako da je v sredini(v bistvu ze druzino z zalego).Ponavadfi se temu izognemo,ce gredo npr cebele oktobra kot gruca z ene strani panja,proti drugi,ponavadi do februarja pridejo ravno do sredine,na srednje sate,in zacne se zalega.
Torej bi se bolj splacalo oktobra ali novembra druzine urediti tako,da damo gruco na eno stran panja.In nam spomladi ni potrebno loviti vremena,da uredimo gnezdo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 38727Odgovor janezveliki
Sr Feb 03, 2010 9:02 am

Hvala za odgovor. Tako razumem pomikanja gruče tudi jaz. Če v AŽ panju odstranimo matično rešetko in spustimo mediščne sate na plodiščne, je veliko več možnosti pomikanja za hrano v dolgotrajnem mrazu. Jaz sicer čebelarim v nakladnih panjih in zazimujem v dveh nakladah. Po zadnjem točenju in jesenskim krmljenjem nikoli ne urejam družin ampak jih pustim tako, kot so se organizirale same. Po moje je tako, da po istem sistemu kakor polnijo satje s hrano jo potem tudi pobirajo. Če jim to gnezdo uredimo po svoje, smo jim porušili sistem. Na podničnih vložkih vidim po drobirju, da so v vseh panjih zavzele desno ali levo stran panja do stene.
Pomikanje gruče iz sata na sat po horizontali pa je meni nerazumljivo razen, če bi se že prej organizirale tako, da bi se začele pomikati po satih, ko so sati še delno polni hrane. Tako bi čebele iz prvega sata šle naprej na naslednjega, ko bi bilo v gruči še dovolj hrane tudi za tiste, ki bi se pomikale za njimi, saj ne morejo priti na prazno. Recimo, da so izvedle tak manever zgoraj in prišle do konca, bi se lahko spustile dol in nadaljevale nazaj spodaj. To je le predvidevanje takega pomikanja, ki pa najbrž nima nobene realne opore v čebelarstvu.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38766Odgovor volk
Sr Feb 03, 2010 7:00 pm

Ce se prezimuje npr.v AZ panju na dveh etazah,je nabolje vzeti maticno ven,pa zelezne palice tudi,potem pa na spodnje satje dati tri lesene letvice(debeline 7,ali 8 mm),na te pa potem se medisno satje.Le tako se v hudem mrazu prestavijo gor,ce spodaj zmanjka hrane.Sem kar nekaj druzin zgubil,ker so spodaj odmrle na satju brez hrane,ob krajnih satih je bila hrana pa polno medisce hrane.Samo je bil prazen prostor med etazami prevelik,za prehod navzgor.Maticna tudi hladi(sploh ce je cela iz zeleza).
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38768Odgovor Fizikalec
Sr Feb 03, 2010 7:40 pm

Jaz nikoli matične ven ne jemljem in čisto nič ne delam v tej smeri. Tudi čebele pustim kam se "spravijo" in na jesen se položaj gnezda nikoli ne spreminja s strani na sredino.
Problem je dostikrat v prezgodnjem končanem krmljenju. Zalega je še veliko torej tudi veliko skurijo in tam kjer bi naj bila hrana je pač ni. Za dobro zimovanje treba čebele pošteno nakrmit pa to ne do konca avgusta kot eni pravijo. takrat je šele komaj čas, da se krmit začne za zimo ne konča in nikoli se jih ne "posiljuje" z veliko količino v kratkem času takrat tega ne predelajo dobro.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 38773Odgovor Odisej
Sr Feb 03, 2010 11:25 pm

Čeprav je tema Panji', teče sedaj v glavnem (zanimiva) debata o zimski gruči. Občasno malo poškilim pri EV panjih skozi špranje naklad (kjer so :D ) in kot pravi Janez, so tudi pri meni oblikovale gručo nekoliko levo ali desno in bolj stran od žrela. Toda ! Središče gruče je med dvema nakladama (po višini), ker so pač sati ene in druge naklade postavljeni prečno (se križajo) in čebele se očitno zlahka gibljejo tudi horizontalno. Bom videl pomladi po drobirju na podnicah, kako so se premikale :wink: .
Sicer pa jim tudi jaz nisem 'urejal' gnezda za zimo.

Danilo, ali bi lahko odprl novo temo o ustreznem času zimskega krmljenja? Gotovo bo zanimivo slišati mnenja in razloge za zgodnje (julij, avgust) in poznejše (september) krmljenje.

Lep dan vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38818Odgovor Fizikalec
Če Feb 04, 2010 8:11 pm

Če koga kaj zanima naj temo odpre kr tako v en dan pisat se mi ne da..

relgycandy
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Pe Jan 25, 2013 12:50 pm

OdgovorCOLON # 58023Odgovor relgycandy
Pe Jan 25, 2013 12:56 pm

Ce ne,lahko prides,ti jo posodim,noter mas res veliko opisanih razlicnih panjskih sistemov.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 59704Odgovor klopotec
So Jun 01, 2013 8:53 pm

http://www.youtube.com/watch?v=WyRRp-yDLDs

Takole zdaj zgleda en moj koš, mali roj pa je bil naseljen 16.5.2013. Danes je tehtal malo manj kot devet kil. Sate je zgradil skoraj do tal.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 59706Odgovor Kočevski med-ved
Ne Jun 02, 2013 7:52 am

Bravo Klopotec.
LP
Koèevski med-ved

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 59707Odgovor boriss
Ne Jun 02, 2013 7:53 am

Tale posnetek pa ni vreden objave.

Ni niti umetniški niti izobraževalni. V bistvu nič od niča.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 59708Odgovor klopotec
Ne Jun 02, 2013 8:15 am

Ni imel težnje biti niti umetniški niti izobraževalni. Samo je želel pokazati, da tudi kakšen koš obstaja. Mogoče si pa kdo želi malo nostalgije.
Me vem ali ga lahko jaz odstranim ali pa naj to stori administrator.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 59709Odgovor boriss
Ne Jun 02, 2013 10:25 am

MA če bi bil vsaj v enem kadru cel koš. Poj bi človk sploh videl kaj si snemal. Takole pa ???? NIč od niča.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 59710Odgovor klopotec
Ne Jun 02, 2013 11:05 am

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 59712Odgovor Q
Po Jun 03, 2013 6:43 am

Ee, vidiš klopotec ta slika pa je tko fajn, se lepo vidi cel panj, okrog malo narave in čebelce k letajo. :wink:
Zdej bi blo pa fajn vidt isti kader še v par minutnem filmčku. P.S. Kamerco/fotoaparat postavi kar na stojalo/podstavek in pusti, da snema. Pol pa na YouTube in forum.

LP

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 59713Odgovor klopotec
Po Jun 03, 2013 6:55 am

Eh, bo kar dovolj. Končno je košek namenjen predvsem čebelcam in meni, da vsak dan malo použivam pri njih.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 59848Odgovor klopotec
Če Jun 13, 2013 3:12 pm

Slika
Desni panj je dobil soseda. V njega sem naselil roj, potomca čebel, ki so lani brez satnih osnov zgradile dve nakladi Warre panja kot nepremično satje, v katerega ni bilo nikoli poseženo. Tako je zdaj druga generacija na naravnem satju brez poseganja. Lani so bile tretirane s Timolom in oksalno.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 59858Odgovor Odisej
Pe Jun 14, 2013 8:33 am

Čisto droben tehnični nasvet: na Shrani.Si imaš v drugi vrstici kodo za forum. Tisto prekopiraj sem.
In slika je OOOgromna. Ko jo prenašaš na Shrani.si, tam izberi dodatne možnosti in izberi ločljivost (velikost) 640 ...

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 60109Odgovor klopotec
Sr Jul 03, 2013 8:09 pm

Desni koš je zgrajen v celoti in zgleda zdaj takole
Slika
Zadnjič spremenil 1, dne klopotec, skupaj popravljeno 0 krat.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 60120Odgovor Odisej
Če Jul 04, 2013 9:43 am

Istok, lepo.

P.S.
Samo kod 'za forum' prekopiraj s spletne strani 'Shrani.si'.
Nič ti ni treba uporabiti gumbka URL tule na forumu, pa bo prikaz pravi.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 60121Odgovor Odisej
Če Jul 04, 2013 9:59 am

Imel sem malce pomislekov, ali naj objavim še jaz kakšno fotografijo koša ;) , da ne bo deležna prevelike kritike.

No, tule jih je nekaj:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Prazen koš tehta 1,6 kg; naseljen je bil s srednje velikim (majhnim) rojem 1. junija; pred dvema dnevoma sem ga sredi popoldneva stehtal: 10,2 kg je pokazala tehtnica.

Pa še dva čisto kratka filmčka brez izobraževalnih in umetniških pretenzij.
Zgolj za popestritev teme. Težko je v eni osebi biti snemalec in držati koš, če sinovi nočejo sodelovati :D .

Lep pozdrav vsem.

http://www.youtube.com/watch?v=z4t3wDWZuVA

http://www.youtube.com/watch?v=QEsRbZNlA-g

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 60122Odgovor Kočevski med-ved
Če Jul 04, 2013 11:36 am

Marko, lepo si posnel.