Predelava voska - sončni topilnik.

Računalniški programi, internet,...

ModeratorCOLON volk

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 51356Odgovor Fizikalec
Sr Nov 23, 2011 10:51 pm

To je navaden kotel ali pa lonec, če maš malo pol pa vreča od jute in preša ali krkoli da stineš amen in konec štorije. jaz mam pač alfa kotel 150l inox cena bla cca 290€ menda pa centrifugo made in home poganja jo avtomatika točila glede na količine kere pač jaz moram prekuhat. Rezanje atja iz satnikov je potratno delo ferderbaš žice kr je škoda.

Jan èebelar
PrispevkovCOLON 54
PridruženCOLON Če Nov 17, 2011 9:38 pm
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 51357Odgovor Jan èebelar
Sr Nov 23, 2011 11:20 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONTo je navaden kotel ali pa lonec, če maš malo pol pa vreča od jute in preša ali krkoli da stineš amen in konec štorije. jaz mam pač alfa kotel 150l inox cena bla cca 290€ menda pa centrifugo made in home poganja jo avtomatika točila glede na količine kere pač jaz moram prekuhat. Rezanje atja iz satnikov je potratno delo ferderbaš žice kr je škoda.
No to mislim.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 51358Odgovor mg
Če Nov 24, 2011 8:26 am

Za manjša čebelarstva - sončni topilnik (ne splača se mazat posod, kurit, stiskat za par satov) . Za večja - prekuhavanje (ker imajo poleti preveč dela s čebelami).

Vrtičkar - vrt preštiha z lopato. Kmet njivo preorje z traktorjem.
lep pozdrav

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 51359Odgovor JanĹľevec
Če Nov 24, 2011 9:19 am

Splošna ( pa vendar zanimiva ) ugotovitev!

Zanimivo je prebiranje teh razprav, vendar le kratek čas, dokler pri posameznem razpravljavcu ne ugotoviš, da blefira in se spušča v razprave, ki ne le da jih ne obvlada, temveč o problematiki niti najmanjšega pojma nima. Na koga mislim ?

Pojavi se član foruma in takoj uvodoma pove, da je popoln začetnik, da ima tam 3 do 5 ali kakšnega več panjev čebel in se takoj ne "najvišjem strokovnem nivoju" spusti v razpravo o tehnologiji čebelarjenja, zdravstvenem varstvu čebel ter čebelarski opremi.

Trudi se ustvariti vtis, da je zelo zainteresiran za točilo kot ga ima recimo Danilo ali Seražin. čeprav ga skoraj zagotovo ne bo nikoli potreboval. Čebelarje kot so Pislak, Seražin ali Danilo bo med temi, ki tukaj na forumu modrujejo in pametujejo, mogoče od vseh kdaj dosegel le eden ali pa še to ne.

Kot, da so vsa Danilova prizadevanja, s katerimi se trudi začetnike in tudi tiste z že nekaj čebelarskega staža prepričati v spoštovanje ekonomike ( tudi najbolj enostavne ) čebelarjenja, strel v prazno in se večine sploh ne primejo. Svojo gonijo dalje in skušajo ustvariti vtis, da če še trenutno niso veliki in podobni Bedeku ali Seražinu, bodo pa to vsekakor že jutri. Malo morgen!

In druga zanimivost, ki jo je moč zaznati je, da bi že začetnik rad od države denar, da bo začel čebelariti. Tu nosi del krivde tudi ČZS. ki s svojimi predlogi na tem področju daje neopravičeno potuho takšnim čebelarjem. Kdor začne tako čebelariti skoraj gotovo ne bo daleč prišel. Čebelarjev je v Sloveniji več kot preveč ali vsaj krepko dovolj in ni prav nobenega razloga za kakšnimi tovrstnimi ukrepi za povečevanje kvantitete, temveč naj se sredstva, ki jih je kje mogoče zagotoviti raje namenijo v povečevanje kvalitete čebelarjenja. Vsakdo naj se najprej dokaže, da to v kar se je spustil in si sam financiral, tudi obvlada in misli resno ker so denarni in drugi vložki njegovi osebni in šele potem se mu naj pomaga z družbenimi sredstvi.

Danilo čebelari z nekje 400 družinami in Seražin z nekaj več kot 700 ( po spominu in če sem pri katerem zelo pogrešil se opravičujem ) in v tehnologiji ter ekonomiki čebelarjenja se prav nobeden od tukajšnjih forumskih razpravljavcev ne more primerjati. Ko Danilo piše o ekonomiki časa vloženega v delo v enoto ene čebelje družine , to ne velja za male in tudi ne za srednje velike čebelarje. Star pregovor pravi: da se brez muke še čevelj ne obuje. In to še posebej velja za čebelarstvo. Da bo nekdo dosegel strokovno tehnični ter praktično izvedbeni nivo Seražina ali Bedeka bo moral pred tem si obuti najmanj za eno tovarno čevljev.

Za konec še nasvet: mali čebelarji ne poskušajte posnemati velikih, ker ne boste uspeli in boste na koncu zelo razočarani. Za nas male še vedno velja, koliko truda bomo v oskrbo čebel osebno vložili, toliko bo potem na koncu pozitivne materialne koristi. Nič več, kvečjemu največkrat še kaj manj.

Pa lep pozdrav!

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 51360Odgovor igorv
Če Nov 24, 2011 10:34 am

Janževec napisal/-aCOLONSplošna ( pa vendar zanimiva ) ugotovitev!

Zanimivo je prebiranje teh razprav, vendar le kratek čas, dokler pri posameznem razpravljavcu ne ugotoviš, da blefira in se spušča v razprave, ki ne le da jih ne obvlada, temveč o problematiki niti najmanjšega pojma nima. Na koga mislim ?

Pojavi se član foruma in takoj uvodoma pove, da je popoln začetnik, da ima tam 3 do 5 ali kakšnega več panjev čebel in se takoj ne "najvišjem strokovnem nivoju" spusti v razpravo o tehnologiji čebelarjenja, zdravstvenem varstvu čebel ter čebelarski opremi.

Trudi se ustvariti vtis, da je zelo zainteresiran za točilo kot ga ima recimo Danilo ali Seražin. čeprav ga skoraj zagotovo ne bo nikoli potreboval. Čebelarje kot so Pislak, Seražin ali Danilo bo med temi, ki tukaj na forumu modrujejo in pametujejo, mogoče od vseh kdaj dosegel le eden ali pa še to ne.

Kot, da so vsa Danilova prizadevanja, s katerimi se trudi začetnike in tudi tiste z že nekaj čebelarskega staža prepričati v spoštovanje ekonomike ( tudi najbolj enostavne ) čebelarjenja, strel v prazno in se večine sploh ne primejo. Svojo gonijo dalje in skušajo ustvariti vtis, da če še trenutno niso veliki in podobni Bedeku ali Seražinu, bodo pa to vsekakor že jutri. Malo morgen!
Tudi sam se ob branju nekaterih vsebin neizmerno zabavam. Ne moreš verjet koliko bedarij so sposobni nekateri napisat. :D
Janževec napisal/-aCOLON In druga zanimivost, ki jo je moč zaznati je, da bi že začetnik rad od države denar, da bo začel čebelariti. Tu nosi del krivde tudi ČZS. ki s svojimi predlogi na tem področju daje neopravičeno potuho takšnim čebelarjem. Kdor začne tako čebelariti skoraj gotovo ne bo daleč prišel. Čebelarjev je v Sloveniji več kot preveč ali vsaj krepko dovolj in ni prav nobenega razloga za kakšnimi tovrstnimi ukrepi za povečevanje kvantitete, temveč naj se sredstva, ki jih je kje mogoče zagotoviti raje namenijo v povečevanje kvalitete čebelarjenja. Vsakdo naj se najprej dokaže, da to v kar se je spustil in si sam financiral, tudi obvlada in misli resno ker so denarni in drugi vložki njegovi osebni in šele potem se mu naj pomaga z družbenimi sredstvi.
Tu bi lahko rekel da se popolnoma strinjam s tabo. Večina teh začetnikov niti ne ve v kaj se spušča niti se mu sanja ne ali je ta dejavnost za njega, edino kar ve je da bi rad imel čebele. Veliko jih potem tudi ostane na tem nivoju ali pa pri prvem večjem problemu (beri izgubah)odnehajo. Tudi po moje bi bilo veliko boljše več vlagat v kasnejši razvoj.
Janževec napisal/-aCOLON Danilo čebelari z nekje 400 družinami in Seražin z nekaj več kot 700 ( po spominu in če sem pri katerem zelo pogrešil se opravičujem ) in v tehnologiji ter ekonomiki čebelarjenja se prav nobeden od tukajšnjih forumskih razpravljavcev ne more primerjati. Ko Danilo piše o ekonomiki časa vloženega v delo v enoto ene čebelje družine , to ne velja za male in tudi ne za srednje velike čebelarje. Star pregovor pravi: da se brez muke še čevelj ne obuje. In to še posebej velja za čebelarstvo. Da bo nekdo dosegel strokovno tehnični ter praktično izvedbeni nivo Seražina ali Bedeka bo moral pred tem si obuti najmanj za eno tovarno čevljev.
Marsikaj kar uporabljata Danilo in Seražin se da koristno uporabiti tudi v manjših čebelarstvih. Problem je edino v tem, da je potrebno (kot to večkrat pove Danilo) to gledati "s pravimi čebelarskimi očali" in celotno stvar koristno prilagoditi svojim potrebam.
Janževec napisal/-aCOLON Za konec še nasvet: mali čebelarji ne poskušajte posnemati velikih, ker ne boste uspeli in boste na koncu zelo razočarani. Za nas male še vedno velja, koliko truda bomo v oskrbo čebel osebno vložili, toliko bo potem na koncu pozitivne materialne koristi. Nič več, kvečjemu največkrat še kaj manj.

Pa lep pozdrav!
Pri tem pa se jaz le delno strinjam s tabo :D. Pri tem je treba najprej razčistiti sam s sabo kaj bi vsak rad v čebelarjenju dosegel. To najlažje narediš tako, da si postaviš enako vprašanje, kot ga je pred leti meni postavil Seražin in to je "kje vidiš sebe v čebelarjenju čez 10-15 let". In ko to pri sebi razčistiš, si najdeš nekoga, ki "obvlada" čebelarjenje in ima nekje približno tisto število panjev in tehnologijo, ki jo imaš ti v načrtu doseč v nekem doglednem času. Pomembno pa je, da takrat vsaj v začetku čim bolj tega svojega "vzornika" posnemaš, predvsem pri tehnologiji. Po določenem času ko si nabereš določene izkušnje pa lahko tudi kaj odstopaš od "njegove" tehnologije. Res pa je, da če se bo kdo odločil da bi imel toliko družin kot Danilo ali Seražin potem je prav da jih posnema, je pa to dolgotrajen postopek in se ne da doseč v letu ali dveh. :D
S takim pristopom da nekoga posnemaš se izogneš marsikateri nevšečnosti in nepotrebnim stroškom.
Seveda pa lahko pametuješ po svoje, vendar je to navadno zelo drago in ti marsikdaj brez velike koristi sprazne denarnico. :D

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688

OdgovorCOLON # 51364Odgovor JanĹľevec
Če Nov 24, 2011 11:34 am

K tvojim razmišljanjem nimam kaj dodati. Si le nadgradil moja in upam, bodo kolegi to razumeli kot dobronamerno razpravo.

Lep pozdrav!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 51369Odgovor Odisej
Če Nov 24, 2011 12:13 pm

Zanimivo bi bilo sedaj slišati iz prve roke Danila ali Borisa, koga sta onadva posnemala.

Pozdrav vsem.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 51370Odgovor boriss
Če Nov 24, 2011 12:47 pm

NA žalost nikogar. Ker ga ni bilo - edini "vzornik" (če temu lahko tako rečemo mi je bil Pislak za svojim nadstandardom. čeprav sem ga osebno spoznal šele takrat ko sem bil "velik".

Ko smo mi začenjali ni bilo nikogar ki bi sploh lahko kaj pametnega povedal. Praktično vso opremo smo morali izumiti. IN tehnologijo uganiti.

ZA razliko ko je sedaj kup "vseznalcev" pa se tistih ki kaj vemo ne posluša.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 51374Odgovor Fizikalec
Če Nov 24, 2011 5:23 pm

No jaz pa sem začel takole:
-do 30 družin moj tast (krivec, da sem ratal čebelar) :D
-nad to mejo čebelarski mojster Franc Panker nekje 120 družin in vzreja matic
-nad 120 pa tu kje sem sedaj pa Boris Seražin pač sila prilike je nanesla, da sma se spoznala, ko sem pač hotel naresti še kaj več iz čebelarstva. Podjetništvo po njegovih nasvetih, kopiral sem takorekoč celo njegovo čebelarsto koliko uspešno ne vem čisto vse v detajle ni ampak principi so ostali enaki to pa je hitro narest z čim manj investicije in delovat mora.
Dodati moram, da NIKOLI nisem podvomil v nekaj kr je on uporabljal zmer sem mel mnenje, če deluje njemu z 800 panji bo pa še meni. Torej sem pač naredil pa zagnal ali princip "skoči pa probaj plavat"
Nikoli nisem uzel manj kot sem lahko dobil za približno enak denar. Točilo, ko sem ga pr njegovemu fotru naročo mi je sam Boris reko, da bi komot 6s uzel glede na moje čebelarstvo. Tu ga pač nisem "ubogal" (on ni videl v mojo glavo takrat) :D in sem kupo 12s
TOČILO je bilo edini zaviralec, da nisem mogo napredovat kupoval sem ga vsaj 3 leta ampak vse kr je bilo dovolj veliko je bilo tudi preveliko pač poznamo razloge kako pa kaj. Ko sem ga kupo pa vido kaj zmore pa je pač bilo treba povečat čebelarstvo, da ga ekonomično skoristim in tako se vse zadeve navezujejo ena na drugo.

Problem je pr vsem kot je Igor napisal (on je v 3 letih dosegel kr marsikdo v 13 ne uspe), da kot prvo je SP ali kerakoli statusna oblika, da posluješ brez ovir in iskoristiš vse kr ti zakonodaja omogoča. Potem pa ne pametuješ in spreminjaš takoj nekaj po svoje, ker to ne uspe. Ko obvladaš kr si kopiral pa lahko kaj probaš po svoje delat. To je recept za uspešno širitev. Da pa nebo nekdo mislo, da gre kr tako simpl, meni je nekoč 100€ blo težje dobit kot mi je sedaj 2000€ recimo včas za burek nismo meli, ko sem širil. Vse pa se poplača in 1x vrača.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 51375Odgovor MaMe
Če Nov 24, 2011 6:22 pm

Bi se pridružil Danilu v zapisani misli ...
Tu ga pač nisem "ubogal" (on ni videl v mojo glavo takrat)

Noben ne more drugih sodit po sebi, če jih ne pozna.

Pa brez zamere če sm komu na rep stopu.

LP
Marko

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 51376Odgovor Fizikalec
Če Nov 24, 2011 6:28 pm

MaMe, da ne boš narobe sodil zato je bilo "ubogal" v narekovajih. On je predlagal glede na moje čebelarstvo 120 panjev, da je 6s več kot dovolj kr je v danem trenutku bilo povsem na mestu. Nisem pa kazal ambicij na na trikratnik ali štirikratnik obsega povečanja. Jaz sem si to zapomnil sveto in zato zmer pravim, da naj vsak premisli zase kaj hoče samo ne jemat moje pisanje kot, da nekomu pamet solim. Napišem kaj se da in kaj je možno odloča vsak zase. Ne odobravam pa, ko nekdo pametuje, da to pa ni izvedljivo, ni uporabno, sem premajhen. Velikost opreme prilagodi potrebi, če boš predimenzioniral ne bo težav, če boš poddimenzioniral pa boš vajo ponavljal vsake par let.

Torej sem bil podoben večini tule, da sem pač premajhen in nikol ne bom mel tolk čebel itd..torej to pomeni onemu, ki svetuje da reče prav in gre dalje pa se ne ubada stabo. Če serviraš napačne podatke ti pač ne more realno nihče pomagat.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 51377Odgovor MaMe
Če Nov 24, 2011 7:00 pm

se strinjam Danilo, sej tud Janževc je napisal dobro.

... vsak zase najbolš ve kaj mu roji po glavi :)

da ne bo vse tak filozofsko :P

http://www.youtube.com/watch?v=xZbKHDPPrrc

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 51378Odgovor Fizikalec
Če Nov 24, 2011 7:11 pm

Zaviralec napredka je ravno v tem,ko se počutiš, da tega ni šanse doseči in se pač vdaš v neke ideale za kere sam veš, da so iluzija. Ko sem jaz prvič obiskal Borisa sem rekel OHHHH JAAAA tole pa je zame nekaj kr sploh BV gledam. Čeprav si je Boris res vzel čas in mi pokazal pa objasnil vse samo jaz sem to fuul bukovo gledo pa reko, da to pa jaz za 20 let ne morem doseči. Pa klinca za eno leto sem kupo kamion in ga predeloval pa kontejner delo......tko, da včas je bolje mal več ambicij met, ko se predat preden začneš :D

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 51381Odgovor boriss
Če Nov 24, 2011 9:05 pm

Tu so eni res zelo zanimivi.

Recimo tista "to velja samo za velika čebelarstva".

In druga "jaz imam malo čebel zame to ne velja".

Ena ogromna bedarija!

Vsi čebelarimo z isto pasmo čebel. Te čebele rabijo iste ukrepe ne glede na to ali so pri "malem" ali "velikem" čebelarju.

Te čebele rabijo iste ukrepe ne glede na vrsto panja v katerem čebelarimo.

Če to ne dobijo potem pač ne preživijo.

Prav vse kar velja pri meni velja tudi pri vas! Obratno pa ne velja - delate kup bedarij pri čebelah.

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 51382Odgovor igorv
Pe Nov 25, 2011 8:55 am

Res so mi mogoče uspele ali pa mi še uspevajo določene stvari prej kot so marsikateremu drugemu, vendar pa je, oziroma sta za to "kriva" dva, ki se tu neizmerno trudita da bi določenim dopovedala neke stvari, ki jih počnejo pri čebelah v "napačni" smeri, če hočejo biti kolikor toliko uspešni. Prvi od teh dveh je bil Danilo in kasneje tudi Boris. Njima se lahko zahvalim da sem danes tam kjer sem. Z vsemi lepimi stvarmi in včasih tudi "težavami". :D

Sem jih pa pri svojem razvoju skušal čim bolj posnemati in sem se trudil da nisem pametoval po svoje in verjamem da mi je to privarčevalo marsikatero nevšečnost.

Lep pozdrav

Jan èebelar
PrispevkovCOLON 54
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 51384Odgovor Jan èebelar
Pe Nov 25, 2011 4:02 pm

Tudi sam imam starejšega čebelarja (čebelari že več kot 60 let), ki ga pogosto oponašam, npr. trotovino izrezujem po njegovem (pa ne samo njegovem)načinu in še kar nekaj teh stvari. Sem zelo vesel da se lahko učim od njega in "njegovih" napak, izkušenj. Čeprav imam letos kar drago izkušnjo
z varojo(glej temo odmiranje čebel jesen/zima 2011).

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 51388Odgovor mg
Pe Nov 25, 2011 7:58 pm

Zanimivo, kaj je ratalo iz predelave voska 8) .
lep pozdrav

Jan èebelar
PrispevkovCOLON 54
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 51389Odgovor Jan èebelar
Pe Nov 25, 2011 9:55 pm

No pa če obrnemo temo nazaj imam vprašanje. Meni vosek dobi drugačen vonj
,kot npr. vosek oz.sveče ki sem jih kupil na sejmu pri (se mi zdi) Debevcu.
Pa tudi satnice imajo drugačen vonj (lep vonj), moje sveče pa tudi lep a drugačen, malo bolj "smrdljiv", pa niti ne smrdljiv ampak nekako slabši.
Kaj delajo proizvajalci sveč, satnic in kaj jaz ne delam?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 51390Odgovor boriss
Pe Nov 25, 2011 10:08 pm

Ti vosek "pacaš" v sončnem topilniku. :D

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 51391Odgovor Fizikalec
Pe Nov 25, 2011 10:10 pm

Pa jasno, da z tem kvašenjem ne moreš dobit spodobnega voska nikoli torej, če si ugotovil, da je sončni topilnik najboljša varianta, je to res samo ne za uporabo voska doma :D :D

Jan èebelar
PrispevkovCOLON 54
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 51392Odgovor Jan èebelar
Pe Nov 25, 2011 10:49 pm

Ja sej je blo isto z vrelo vodo in filtreranjem skozi blago.

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688

OdgovorCOLON # 51394Odgovor JanĹľevec
So Nov 26, 2011 8:19 am

Priznam, da sem malce presenečen nad tem kaj vse lahko tukaj preberem. Sam že dvajset let uporabljam sončni topilnik in dobivam lep čist ter dišeč vosek.

Kako vam uspe dobiti smrdeč vosek mi ni najbolj znano. Potem mora v procesu topljenja satja in potem kuhanja v sončnem topilniku pridobljenega voska nekaj biti hudo narobe.

O "različnosti vonjav", ki jih zaznava mladi kolega, pa bi mogoče lahko razlog iskali v parafinu li kakšnem drugem morebitnem dodatku, ki bi se morebiti lahko dodajal vosku za izdelavo sveč. Kriviti sončnega topilnilnika za kaj takega pa le ni primerno, ker prav zagotovo ni kriv.

Zanimanje mi je vzbudil tudi zapis mladega kolega o "njegovem in njegovega mentorja" načinu izrezovanja trotovine. Kakšna umetnost pa je na tem področju iznajdena ?

Jan èebelar
PrispevkovCOLON 54
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 51395Odgovor Jan èebelar
So Nov 26, 2011 10:58 am

Nobena umetnost, samo ko sem začel nisem imel pojma kako se to dela
in so mi nekateri kazali tako drugi tako. Sat sem naredil po njegovem in to ni nobena znanost saj vas zagotovo veliko uporablja ta način.

Pol sata s satnico in pol sata praznega(za trotovino) vmes pa deščica kot pregrada.

Nobena znanost.

LP, Jan

Jan èebelar
PrispevkovCOLON 54
KrajCOLON Krąko

OdgovorCOLON # 51396Odgovor Jan èebelar
So Nov 26, 2011 11:01 am

Janževec napisal/-aCOLONPriznam, da sem malce presenečen nad tem kaj vse lahko tukaj preberem. Sam že dvajset let uporabljam sončni topilnik in dobivam lep čist ter dišeč vosek.

Kako vam uspe dobiti smrdeč vosek mi ni najbolj znano. Potem mora v procesu topljenja satja in potem kuhanja v sončnem topilniku pridobljenega voska nekaj biti hudo narobe.

O "različnosti vonjav", ki jih zaznava mladi kolega, pa bi mogoče lahko razlog iskali v parafinu li kakšnem drugem morebitnem dodatku, ki bi se morebiti lahko dodajal vosku za izdelavo sveč. Kriviti sončnega topilnilnika za kaj takega pa le ni primerno, ker prav zagotovo ni kriv.

Zanimanje mi je vzbudil tudi zapis mladega kolega o "njegovem in njegovega mentorja" načinu izrezovanja trotovine. Kakšna umetnost pa je na tem področju iznajdena ?
Pa seveda, vosek NE smrdi oz. meni rečejo da ima celo lep vonj ampak vonj je res drugačen in je 100% naraven.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 51397Odgovor Fizikalec
So Nov 26, 2011 11:02 am

Ja pa okvirček, da ne režeš to ven ampak sam ven porineš pa drugega noter,če že trotovino "režeš"

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 51398Odgovor mg
So Nov 26, 2011 2:13 pm

Pred leti sem topil vosek v son;nem topilniku in ta vosek ni v ni;emer yaostajal ya prekuhanim voskom, prej je bil bolj rumen in cist, disec.

Ce pa kdo kuha trotovino, v soncnem topilniku ali v alfi je pa isti smorn.
Yato pa ne menjavam vec voska ya satnice, ker sem dal disec vosek ya smrdljive satnice.
lep pozdrav

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov