RAZVOJ VAROZE na Slovenskem

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45135Odgovor volk
Ne Nov 28, 2010 7:25 pm

varoza in njena preteklost prihoda v evropo je znana. s prepovedjo prevazanja cebel ne bi resili problema varoze. danes je varoja prisotna v takorekoc vseh cebeljih druzinah...
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 45136Odgovor mg
Ne Nov 28, 2010 9:38 pm

S prepovedjo prevažanja ne bi izkoreninili oz. dokončno uničili varoje. S tem pač moramo živeti. Lahko bi jo pa zmanjšali na najmanjšo možno mero. Tako kot če si bolan, si doma in se poskušaš čimbolj ozdravit ali avto popravit, če se ti pokvari.

Jasno je tudi, da prepovedi ne bo. In tudi s tem moramo živeti. Stvar je v tem, da bi lahko čebelarji sami naredili nekaj na večjem zdravstvenem varstvu čebel - pa ne. Rajši za to žicamo druge resorje (okoljsko ministrstvo) itd.

Dokler se bomo tako obnašali, da lahko nekaj sami naredimo, pričakujemo pa od drugih, bo tako kot je (strupi , kisline, topovi, klešče, dimljenje, tretiranje, zdravljenje, aplikacije..........). Dokler čebele ne propadejo zaradi preveč meda.

Pika.
lep pozdrav

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 45137Odgovor igorv
Ne Nov 28, 2010 11:31 pm

mg napisal/-aCOLONS prepovedjo prevažanja ne bi izkoreninili oz. dokončno uničili varoje. S tem pač moramo živeti. Lahko bi jo pa zmanjšali na najmanjšo možno mero. Tako kot če si bolan, si doma in se poskušaš čimbolj ozdravit ali avto popravit, če se ti pokvari.

Jasno je tudi, da prepovedi ne bo. In tudi s tem moramo živeti. Stvar je v tem, da bi lahko čebelarji sami naredili nekaj na večjem zdravstvenem varstvu čebel - pa ne. Rajši za to žicamo druge resorje (okoljsko ministrstvo) itd.

Dokler se bomo tako obnašali, da lahko nekaj sami naredimo, pričakujemo pa od drugih, bo tako kot je (strupi , kisline, topovi, klešče, dimljenje, tretiranje, zdravljenje, aplikacije..........). Dokler čebele ne propadejo zaradi preveč meda.

Pika.
Da ne bo zopet pomote mene ne moti to kar ti pišeš, ampak to da pišeš nekaj "na pamet".

Škoda časa je da razglabljamo kako je včasih bilo, ker to ne reši ničesar. Tudi včasih so prevažali čebele pa varoje ni bilo. Se pa strinjam da je potrebno iskati rešitve kako varojo obvladati samo to sigurno ne boš rešil tako, da boš prepovedal prevažanje. Druga resnica pa je, kar sem že nekajkrat sprobal tudi na svoji koži, da gremo prevažalci stacionarnim čebelarjem v nos, čeprav ne vem zakaj... Vedno sem imel občutek da je vzrok v tem da si nekateri okolico svojega čebelnjaka lastijo kar precej na široko in takoj ko se nekdo pojavi v bližnji in daljni okolici se ga je potrebno nekako na hitro znebit in zato sredstva da to dosežeš niso pomembna...

Drugače pa tudi sam nisem za pretirano uporabo ne kemije in ne kislin, samo tako pač je, da je to do sedaj edini ukrep ki je učinkovit. Z varojo pa živijo čebele pri nas že cca 30 let in mislim da bodo še kar nekaj časa predenj nam jo bo uspelo obvladati...

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 45138Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Nov 29, 2010 12:32 am

Ja, se se prekleto dobro spomnim kako so u starih casih z vlakom ali pa celo z konjsko uprego, tudi pes - na puklu, se je kranjice na ajdo nosilo.

Kot je bilo zgoraj receno; tudi takrat je tamkajsnjim cebelarjem to slo u nos. Marsikatera buca je bila bulasta od kolov... Pa marskikatera cebelja druzina je bila zadusena, ker so ponoci zrela z travo zamasili.
(menda jim ni pasalo ker so jim tujci pobirali, kar je menda pripadalo njim - njihovim cebelam?)
Treba je pa bilo imeti, na takih lokacijah, kar nekaj cvrstih dus ki se kolov niso zlepa ustrasili in so cebele tam dan in noc vahtali. . .
Regards,
Frank

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 45139Odgovor mg
Po Nov 29, 2010 11:23 am

Ja, časi brez varoje so bili zlati časi za čebelarje. Ni čudno, da je skoraj vsaka kmetija imela kakšen panj čebel.

Če so se takrat s koli, ko je kdo na puklu ali na telegah pripeljal kakšen panj čebel, kaj šele zdaj, ko kdo pripelje kontejner ali tovornjak čebel?

In še to ni problem, če je dobra paša in ni bolezni. Problem nastane, ko so paše slabe, kakšen čebelar v bližini ne skrbi ravno najbolj za čebele (ne prevoznik), in se pripeljane čebele nalezejo kakšne zadeve iz bližnjih čebelnjakov (recimo v primeru ropa). Prevoznik nič hudega sluteč (ker ima čebele pošlihtane) čebele odpelje na drugo lokacijo - spet v bližino x čebelnjakov in njegove vrle varovanke, sploh tiste ki so ropale oz. stikale po okuženih panjih, to ponovijo na novi lokaciji.

Ne gre zato, da bi z omejitvijo prevažanja nekaj izkoreninili. Samo omilili in omejili, tako kot pri človeku ali avtu.

Manjka samo še trditev, da prevoznikove čebele ne stikajo po drugih panjih oz. čebelnjakih in da so za vse bolezni krivi stacionarni čebelnjaki. In trditev, da vsi prijavijo vse bolezni (tudi tiste, ki jih po zakonu morajo), sploh čebelarji ki ne vejo kaj morajo prijavit, ali pa vejo (pa jim še na kraj pameti ne pride, da bi prijavili), jih je enostavno sram.

In tudi prevoznik ni kriv, če nekdo ne ravna s čebelami tako kot treba. On je odgovoren za svoje čebele. Problem je, ko vrli prevoznik nedosledno ravnanje nekoga drugega "prevaža" in razvaža. Ta problem je tako velik, da ga čebelarji sami ne bojo nikdar oz. so ga nezmožni rešiti, ker je enostavno prekompleksen. Za to so odgovorne instucije in potrebni drugačni prijemi.

V primeru, da govorimo o nekom, ki ve da ima okužene in bolane čebele a jih vseeno prevaža, je pa itak kriminalec - vsaj po zakonu. Za takega je palica po buči malenkost.

Če je prevažanje tako oh in sploh, zakaj so potem prepovedi v primeru izbruha določenih bolezni? Zakaj ogromno čebelarjev še vedno uporablja antibiotike ob zadjem krmljenju za zimo? Zakaj mašijo žrela panjev? Eni druge gledajo postrani?
Vse samo zaradi zlobe :?: :? . Prej bi držala trditev, da je prevažanje čebel nujno zlo
lep pozdrav

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 45140Odgovor klopotec
Po Nov 29, 2010 12:12 pm

To za antibiotike nisem vedel. Kakšne pa uporabljajo in za kakšne nadloge?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 45144Odgovor Fizikalec
Po Nov 29, 2010 5:14 pm

Nobenih več, ker je uporaba antibiotikov strogo prepovedana in malokdo bi upal tak med oddati razen, če ga prodaja doma in nobenih analiz ni.

Drugače pa se je uporabljal Geomicin nekoč (oxitetraciklinklorid) proti HG in Fumagalin proti nosemi samo dvomim, da ima kdo "jajca", da kaj takega da v panj....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45147Odgovor Fizikalec
Po Nov 29, 2010 6:34 pm

mg napisal/-aCOLONJa, časi Če so se takrat s koli, ko je kdo na puklu ali na telegah pripeljal kakšen panj čebel, kaj šele zdaj, ko kdo pripelje kontejner ali tovornjak čebel?

In še to ni problem, če je dobra paša in ni bolezni. Problem nastane, ko so paše slabe, kakšen čebelar v bližini ne skrbi ravno najbolj za čebele (ne prevoznik), in se pripeljane čebele nalezejo kakšne zadeve iz bližnjih čebelnjakov (recimo v primeru ropa). Prevoznik nič hudega sluteč (ker ima čebele pošlihtane) čebele odpelje na drugo lokacijo - spet v bližino x čebelnjakov in njegove vrle varovanke, sploh tiste ki so ropale oz. stikale po okuženih panjih, to ponovijo na novi lokaciji.

Ne gre zato, da bi z omejitvijo prevažanja nekaj izkoreninili. Samo omilili in omejili, tako kot pri človeku ali avtu.

Manjka samo še trditev, da prevoznikove čebele ne stikajo po drugih panjih oz. čebelnjakih in da so za vse bolezni krivi stacionarni čebelnjaki. In trditev, da vsi prijavijo vse bolezni (tudi tiste, ki jih po zakonu morajo), sploh čebelarji ki ne vejo kaj morajo prijavit, ali pa vejo (pa jim še na kraj pameti ne pride, da bi prijavili), jih je enostavno sram.

In tudi prevoznik ni kriv, če nekdo ne ravna s čebelami tako kot treba. On je odgovoren za svoje čebele. Problem je, ko vrli prevoznik nedosledno ravnanje nekoga drugega "prevaža" in razvaža. Ta problem je tako velik, da ga čebelarji sami ne bojo nikdar oz. so ga nezmožni rešiti, ker je enostavno prekompleksen. Za to so odgovorne instucije in potrebni drugačni prijemi.

V primeru, da govorimo o nekom, ki ve da ima okužene in bolane čebele a jih vseeno prevaža, je pa itak kriminalec - vsaj po zakonu. Za takega je palica po buči malenkost.

Če je prevažanje tako oh in sploh, zakaj so potem prepovedi v primeru izbruha določenih bolezni? Zakaj ogromno čebelarjev še vedno uporablja antibiotike ob zadjem krmljenju za zimo? Zakaj mašijo žrela panjev? Eni druge gledajo postrani?
Problem sploh ni koliko se kje pripelje ampak miselnost v glavah. Ko sem jaz začel sem imel 20 družin nekje in sem na panj dobil toliko kot sedaj dobim, ko imam v premeru 3 km namesto 100 okoli 600 panjev na akaciji. Poleg mojih čebelnjakov in 3 kontejnerjev prideta noter še 2 kontejnerja in, če medi je vedno vse polno, če ne medi prevoznikov ni jaz pa tudi nič nimam.
Enako velja za ostale kraje problem pa nastane, če čebele prepeljemo prehitro (preden začne medit) ali pa ne medi. V zaDNJEM PRIMERU je vcedno varovalka v dovoljenju za namestitev, da čebele treba takoj odmaknit. To se tudi stori razen, če smo kje v gozdu, kjer itaq ni stacionarnih. Čebele prevaževalcev tudi stikajo prvi pogoj je, da jim pri dovozu postavimo vodo, da ne grejo vse okoli "oropat" bajte kjer je kaka luža ali sod vode.
Če pogledamo statistiko okužbe za HG je v 90% zmer najdena v stacionarnih čebelnjakih prevaževalec nikoli nebi pustil, če kaj najde, da se nebi takoj saniralo s strani veterine.
Pregledi kokrkoli nikoli niso bili uspešni pa ne bodo. Vet. v eni območni enoti ima toliko prevaževalcev, da bi rabil 3 leta, da vse okoli pride :D , če hoče res narest pregled, če nardi pač kot se je delalo "štih probe" spet nič ni koristi.
Jasno pa je, da imamo "črne ovce" povsod tako med prevaževalci kot med stacionarnimi čebelarji. Tu bi veljalo zakonodajo zelooo poostrit, če se ugotovi namerna kršitev določenih zadev bi se pač takemu morala prepovedat reja čebel. Ne morem jaz kr tako naložit kontejner pa ga postavit kamor se mi zljubi brez da prej dobim soglasje-dovoljenje za namestitev, poskrbim za svoje čebele ter uredim vse potrebno. ČD, ki na določenem območju rasporeja pa svoj pašni okoliš najbolje pozna in na podlagi tega lahko pač tudi dovoz zavrne. Če je dovoz zavrnjen utemeljeno je to sprejemljivo, če je zavrnjen, ker pač g. xy nekomu gre "na jetra" in smo mu fauš to ni utemeljeno.
Da pa zaradi prevoza nekoga bo stacionarni čebel dobil manj meda je na zeloooo majavih nogah načeloma ga domačin zmeraj dobi več, ker so njegove čebele uletene, poznajo okoliš itd...jasno v predpogoju, da ima družine kot se spodobi ne, da tu pa tam kaka čebela ven prileti.

Jasno pa je, ko gre za kužne bolezni je pač z zakonom urejena prepoved premika in prodaje čebel iz vidika širjenja bolezni. Tole pa je spet tako tako kjerkoli lahko premakneš xy družin, nikjer panji niso zapečateni, ne čebelnjaki niti satje z zalego in in in....kazen za kršenje pa je nekih 150€ torej to lahko vsak mimogrede plača-kazen sploh ni vgojna. To je pač tako za vse obstajajo pravila za vsako pravilo pa izjema in tako se to vrti.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 45150Odgovor mg
To Nov 30, 2010 12:11 am

No, pa smo skupaj. Marsikaj bi se dalo postoriti in spremeniti, pa se rajši ukvarjamo z obrobnimi zadevami čebelarstva. Osnove in temelj čebelarjenja se pa zanemarja oz. potiska v stran. Če pa kdo načne teme, ki so bistvo in pomembne za čebelarje, se ga takoj vleče na osebni in žaljiv nivo - samo da se prikrije prave probleme.

Kako dolgo si še lahko zatiskamo oči? Ko so čebele bolne, ali panji prazni je prepozno. Kdo bo naslednja črna ovca?

Da ne bom preveč na "pamet"govoril. Vse je bilo zgoraj povedano. Danilo je pa požegnal. A se bo kdo podpisal?

Naj vam čebele lepo prezimijo in zdrave dočakajo pomlad.

Pa še to. Poznam kar nekaj čebelarjev ki imajo zadosti j....c, da dodajo.
Se je glih zadnjič en prevoznik hvalil - pri prevaževalcih nema da nema. Mi smo na vse pripravljeni :twisted: . Ne vem na kaj je točno mislil. Vem pa da veste vi. Sploh tisti ki prevažate.
lep pozdrav

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 45151Odgovor igorv
To Nov 30, 2010 12:25 am

Jaz se pod Danilov tekst takoj podpišem...

Se mi pa ne zdi prav ko nekdo tlači vse prevaževalce v isti koš in posplošuje stvari... Zato sem zadnjič tudi tako odreagiral... Večina prevaževalcev ima stvari pošlihtane tako kot treba, so pa vmes tako kot pri stacionarnih čebelarjih "svetle" izjeme, kjer bi se tudi jaz strinjal, da bi se mu moralo prepovedati celo čebelarjenje.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45157Odgovor volk
To Nov 30, 2010 9:45 am

Moja opazanja na terenu so taka: Cebelarji z veliko druzinami(kar vecina prevazalcev je), mora imeti vse urejeno. Nekdo, ki ima na tovornjaku 80 druzin, si pac ne more privosciti druzine z HG, ker bi prvo prenesel okuzbo na svoje druzine, sele potem bi se okuzba sirila na okoliske cebelarje.
Sedaj naj si pa vsak sam racuna, kaj pomeni HG za prevazalca, kaj pa za hobi cebelarja z 10 druzinami. Sam sem videl kar nekaj primerov HG. Vedno je bil to starejsi cebelar, ki slabo vidi, ter imel nekaj druzin. Nikoli ni bil prevazalec. Videl sem tudi vec kot 20 druzin, vse okuzene, lepo so sle v ogenj. Cebelar ni doseldno pregledoval druzin.
vem pa za nekaj primerov prevazalcev, ko so prisli na okolis z HG, pa niso vedeli. Takoj,ko je imel prvo okuzeno druzino, jo je likvidiral, ter ravnal v sladu z dobro zdravstveno prakso...

Je pa tako, da so povsod bele in tudi crne ovce...Bolj je ponavadi bela tista, ki ji je njena belina kruh.Tisti cebelar, ki se od cebel zivi, bo vedno zelo pozoren...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 45158Odgovor Zaèetnik_2
To Nov 30, 2010 9:46 am

Imamo vrhunsko zakonodajo, ki je nihče ne izvaja. Niso problem prevaževalci v času paše, ampak izven nje. Zadnjič smo se na društvu spraševali o dveh kontejnerjih v moji okolici; nekdo (?) jih je meni nič tebi nič, sredi oktobra pripeljal na zimovanje. In kaj se se je (bo) zgodilo? Nič.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45159Odgovor volk
To Nov 30, 2010 9:53 am

No, se necesa ne smete pozabiti. Npr, ce je cebelar lastnik zemlje, ali pa je dogovorjen z lastnikom, ima lahko na posesti cebele. Privoz cebel ureja zakonodaja, cebelar pa ne rabi sprasevat v drustvu za soglasje. Drudtvo je pac samo drustvo, vem za primere, ko ljudje v drustvu ne pustijo pripeljati cebel, dejstvo pa je tako, da ima lahko cebelar na svoji ali pa kolegovi zemlji postavljene cebele, pa ceptrav jih pripelje januarja, le zadostiti mora pogojem. Pogoj pa ni soglasje cebelarjev v lokalnem drustvu..
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 45160Odgovor Zaèetnik_2
To Nov 30, 2010 10:00 am

Včasih je menda obstajal pašni red, ki naj bi omejeval število čebeljih družin na površino, glede na pašne pogoje?

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 45162Odgovor JanĹľevec
To Nov 30, 2010 10:17 am

Začetnik_2 napisal/-aCOLONImamo vrhunsko zakonodajo, ki je nihče ne izvaja. Niso problem prevaževalci v času paše, ampak izven nje. Zadnjič smo se na društvu spraševali o dveh kontejnerjih v moji okolici; nekdo (?) jih je meni nič tebi nič, sredi oktobra pripeljal na zimovanje. In kaj se se je (bo) zgodilo? Nič.

Pokliči veterinarskega in kmetijskega inšpektorja ! Pa se bo zgodilo.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45163Odgovor volk
To Nov 30, 2010 12:06 pm

Tisti, ki je pripeljal dva kontejnerja ima najbrz urejeno, kar se tice zakonodaje.Je pac tako, da si lahko cebelar, cetudi nisi v drustvu. Ce imas urejeno kar se tice ministrstva za kmetijstvo ter veterine, potem je to to.

Ce vas pa skrbi ta prevazalec, je pa najbolj logicno, da se sprva pozanimate kdo je, in greste na kako kavo, ce pa vas res skrbi, pa lahko poklicete inspekcijo, vendar najbrz pri takem, ki ima dva kontejnerja cebel na prevoz, tudi ne boste nasli nekih pravnih napak...
Vsaj ne bi si jih smel privosciti.

Sam sem v drustvu, tudi v odborih, v tujini sem clan nadzornega odbora, pa mi je jasno, do kam segajo pristojnosti drustev....

Kar se pa tice resevanja problemov je pa najboljsa mediacija. Torej nekje v bifeju ob kavi, in se stvari hitro resijo. Vedeti pa morate, da je vas svet do tja, do kamor ste vpisani v katastru. Vas prvi sosed ima lahko neomejeno stevilo druzin, pa si ne morete nic pomagati, le ce je zadostil zakonodaji. Najvec se resi s pogovorom...
Najvecji problem pa je fovsija, Danilo je lepo napisal, da ce medi, ni problem stevilo druzin, ce ne medi, je pa vsaka cebela prevec...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45164Odgovor Fizikalec
To Nov 30, 2010 5:59 pm

Hja, da si lasnik parcele nekje še vedno ne pomeni, da lahko prestavljaš čebele kot se ti janez dvigne. Vseeno treba se povezat z ČD, ki tam hara in v upanju uspeha se lepo pogovorit samo z enimi to ni mogoče verjeli ali ne. Jaz imam v rojstnem kraju kr neki parcel nekaj hektarjev in tja pelam čebel v zadnji sili in tja imam registrirane 3 kontejnerje in tam imam reg. selekcijski kontejner vendar je pač tam tipko, ki še samega sebe ne mara. Skregan j z vsemi z gasilci z krajevno skupnostjo z vsem živim torej tja na pašo ne pelam niti pod razno čeprav po zakonodaji lahko vse tam parkiram in mi noben nič ne more AMPAK lahko mi skuri, lahko mi popipsa lahko marsikaj torej kjer pač čutim odpor se raje izogibam torej problem pri premikih je samo FAUŠIJA.
Če nekdo nekam pripela na preziumovanje se je še najmanj bat krkoli bi bilo zanič bi oktobra propadlo torej ni nobene bojazne spet strah odveč.

Da nekdo nekje izjavi, da je na vse pripravljen še ne pomeni, da naliva antibiotike in marsikdo reče marsikaj.
Za ta namen so analize in pristojne inštitucije, če to koga moti naj pač prijavi meni je vseeno kaj dela sosed dokler ne ogroža mojih čebel.

Največji nasprotniki dovozov so ČD kjer nimajo prevaževalcev ali pa kaka 2 prikoličarja. ČD, ki so vezana na daj-dam z tem sploh nimajo problema, če je plac te stisnejo kam kjer ni registriran tudi in načeloma je placov dovolj. Ko je pr men akacija lahko postavi kdor če v našem ČD nikogar ne zavrnemu tudi, če ni reg. stojišče jasno z pogojem, da zaprosi in plača pristojbino in meni je vseeno, če je 2 km od mene. Če kdo želi lahko tud avtoprikolico pod moj kontejner da mu sploh ne bom branil, čće bo medilo bo tako ali tako vse polno, če nebo tud, če njega ne bo jaz ne bom imel nič..
Počas se bojo zadeve spreminjali na sceni bo vedno več mladih malo bolj razgledanih in tržno naravnanih in bo z prevozi manj težav.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45166Odgovor Fizikalec
To Nov 30, 2010 7:00 pm

mg napisal/-aCOLONNo, pa smo skupaj. Marsikaj bi se dalo postoriti in spremeniti, pa se rajši ukvarjamo z obrobnimi zadevami čebelarstva. Osnove in temelj čebelarjenja se pa zanemarja oz. potiska v stran. Če pa kdo načne teme, ki so bistvo in pomembne za čebelarje, se ga takoj vleče na osebni in žaljiv nivo - samo da se prikrije prave probleme.

Kako dolgo si še lahko zatiskamo oči? Ko so čebele bolne, ali panji prazni je prepozno. Kdo bo naslednja črna ovca?
Problem sploih ni kr se zakonodaje tiče pri čebelarjih in se tu nimamo sploh kaj vmešavat preveč. Problem je ravno v tem, da se ukvarjamo z vsem kr nam ni treba le s čebelami ne. Kot bi skrbel zato ali bo SLO pomagala Irski, ali bo Pahor nategno Kosorjevo na to kot posameznik ne moremo vplivat lahko samo jamramo itd.. ne pa kaj bomo jedli in kaj oblekli v familiji na to pa izključno sami samo lahko poskrbimo itd...

Na nas je skrbeti za čebele po naših najboljših močeš, pridelati med, poskrbet za opraševanje in iz tega kaj zaslužit. Ne stalno javkat pa prosit ko neki berači pokazat pa nimamo pol nič smo kot NLB vsake tolk časa dokapitalizacija z davkoplačevalskim denarjam. Bodimo tolk prisebni, če nam kdo kaj da, kaj zrihta znajmo to skoristit in obrnit v vsesplošno dobro. Mi damo spet nekaj ton meda za vrstce itd..

MG tvoje pisanje je eno samo jamranje, kot, da so vse čebele tega sveta propadle ali propadajo. Brez skrbi preživele bojo dlje kot mi vsi skupaj in prej bo člkoveški rod pobralo kot čebele.
Na koncu smo vsi neumni edin ti pameten in edini veš kako rešit slo čebelarstvo. Torej ustanovi društvo nekih "ljubiteljev čebel" glede nato, da vse znaš in imaš prav ti bo 90% čebelarjev sledilo in revolucija tvojega načina odreševanja je neizbežna.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45167Odgovor volk
To Nov 30, 2010 8:53 pm

Res je na forumu precej jamranja. Pa so za cebelarstvo se kar dobri casi..
Nasi predniki o katerih pojemo, kako cudovito so se imeli s svojimi cebelami, in prodajali roje....
Danes, ce hocemo lahko prodamo na tisoce druzin v Italijo,francijo al pa nemcijo...Vsaj izgube majo take...
Res da pasa ni najboljsa, vendar tudi vcasih ni bila ravno blesceca..sploh na podatek, da so vsi veseli vozili cebele na reso, kar danes ne dela nihce vec, ce ze pelje, pelje na repco...
Cene medu so dobre, in ljudje ga kar kupujejo....
Ljudje so se kar osvesceni o strupih, ni vec tako,kot vcasih, ko se je npr. s pantikanom stupalo njive do belega, za vsakim voglom so bili pa kupi smeti...
Zato je res cas, da ne jamramo, pac pa delujemo v prid cebelam...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 45168Odgovor mg
To Nov 30, 2010 10:49 pm

Veš kaj Fizikalec! Da kar naprej komentiraš moje prispevke in se ob njih delaš "pametnega", bi lahko navedel, kje ali nad čim sem tako jamral - ni treba, ker boš verjetno spet vse na glavo obrnil.

Seveda, maščuješ se za primerjavo čebele s karavo, za iverne panje, krmljenje in še kaj. Prevažanje je pa izbilo sodu dno.

Na žalost, Fizikalec, se temu reče maščevanje, ne jamranje. Ko spustimo razpravo na osebni nivo je konec foruma.

Ali o čebelah in čebelarstvu nimaš pojma, ali ti je ego do ozona. Za prvo ni več pomoči, za spuščanje drugega prosi koga drugega.

Se slišimo, ko steče debata v pravo smer oz. ko bo na nivoju foruma.
lep pozdrav

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45169Odgovor Fizikalec
To Nov 30, 2010 10:57 pm

Jaz sploh nič osebno ne komentiram. V vsakem tvojem postu je jamranje malo si jih preberi, če ne premoreš nič optimizma ali kaj?

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 45170Odgovor mg
Sr Dec 01, 2010 9:43 am

Kdo pa to dela namesto tebe? Nisem omenjal, da ti osebno ne pišeš. Ampak da spuščaš temo na osebni nivo. Da so moji prispevki samo jamranje - je osebni nivo. Če pa napišeš; MG tvoje pisanje je eno samo jamranje - je žalitev.

Teh prispevkov nisem začel. Malo sem pokomentiral problem prevažanja, pa je tako izpadlo. Zgleda da je tema zelo boleča in delikatna. Smo jo vsaj malo sprašili (ali fejst?).
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45171Odgovor volk
Sr Dec 01, 2010 10:06 am

Brez pomena je vsako prepiranje, je pa tako,da so v cebelarstvu prisotna nesoglasja, bila so 100 let nazaj, pa so tudi danes. Vecinoma gre za fovsijo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 45172Odgovor levstek008
Sr Dec 01, 2010 10:24 am

mg napisal/-aCOLONKdo pa to dela namesto tebe? Nisem omenjal, da ti osebno ne pišeš. Ampak da spuščaš temo na osebni nivo. Da so moji prispevki samo jamranje - je osebni nivo. Če pa napišeš; MG tvoje pisanje je eno samo jamranje - je žalitev.

Teh prispevkov nisem začel. Malo sem pokomentiral problem prevažanja, pa je tako izpadlo. Zgleda da je tema zelo boleča in delikatna. Smo jo vsaj malo sprašili (ali fejst?).
.......pa praviš, da ne jamraš... malo si svoje poste za nazaj poglej, ni težko...
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45173Odgovor dobje
Sr Dec 01, 2010 12:36 pm

Včasih je dobro komu položiti glavo v naročje, malo pojamrati, prostor za prepir je pa drugje!
Lep dan

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45174Odgovor volk
Sr Dec 01, 2010 1:05 pm

Najlepse je umreti tako, da zaspis z glavo v narocju ljubljene osebe....In to mislim resno...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 45175Odgovor Fizikalec
Sr Dec 01, 2010 4:27 pm

Madonca jaz se nič ne spuščam na osebni nivo kako pa naj drugače napišem? Glede prevažanja in krkoli si ti napisal mene čisto nič ne moti in mi sploh ni treba krkoli dokazovat. Hotel sem argumentirano nakazat, da se pač v določenih stvareh motiš (tudi jaz se) ampak od tebe nisem dobil nobenega argumentiranega odgovora. Vse kr si napisal, da je treba pustit med, da je to koristno. Jaz sem pač argumentiral, da v določenih primerih to ni od tebe argumenta kdaj pa kako je koristno nisem. Edino prepucavanje pa spotikanje, če sem primerjal ČD z kravo. Kot sem zapisal par postov zgoraj spotikat se BV fraze nam sploh ne koristi, če ne znamo izluščit vsebine.

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 1:54 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Raziskave pri čebelah

OdgovorCOLON # 45258Odgovor cebelaroji
Če Dec 09, 2010 3:20 pm

Benko napisal/-aCOLONBom pa drugače vprašal, zakaj so pa lahko naši predniki čebelarili brez varoje, in potem kar na enkrat med letom 1970 - 80 se pojavi varoja. Kaj je temu vzrok (a so takrat lih slučajen varoje dobile krila, zdaj pa jih nimajo več)?

Jernej
-----------------------------------------

KAR DOBRO VPRAŠANJE :
ZAKAJ SO PA LAHKO NAŠI PREDNIKI ČEBELARILI BREZ VAROE?

BEREM SLOV.ČEBELAR ŠT.12 NA STRANI-378 KJER AVTOR NAVAJA ČLANEK: RAZISKAVE ZUNANJIH VPLIVOV NA RAZVOJ IN DOLGOŽIVOST ČEBEL.
PORAJA SE MI LOGIČNA UGOTOVITEV, DA JE TUDI DVELETNA RAZISKAVA PRI ČEBELAH PREKRATKA.
Treba je delati poskuse in raziskave pri čebelnih družinah tako, da na koncu človek- raziskovalec zaužije tudi čebelni pridelek.
Preskuse je treba delati na normalnih čebelnih družinah in v naravi. To seveda zahteva veliko več truda in časa ter denarja.

Naj roji in medi!
Jože
Do kje sega kranjska cebela,
kdo si upa odgovoriti?

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 45260Odgovor volk
Če Dec 09, 2010 4:05 pm

Joze, zato so cebelarili brez varoje, ker je bila v aziji. In zdaj cebelarimo z njo, ker je tukaj. In na evropejski cebeli je zato, ker je na japonskem prisla z avtohtone cebele na mellifero.
In noben pogoj, hrana, cebelar....itd, ne pogojuje obstoja varoje. Pac tukaj je, in cetudi kdorkoli svira po svoje, jo ima tudi na svojih cebelah, pa ce jedo mano iz nebes, ali pa pijejo gnojnico.pa ce rojijo ali pa ne...
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 1:54 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

leto ki prihaja

OdgovorCOLON # 45494Odgovor cebelaroji
Ne Dec 26, 2010 1:36 pm

volk napisal/-aCOLONJoze, zato so cebelarili brez varoje, ker je bila v aziji. In zdaj cebelarimo z njo, ker je tukaj. In na evropejski cebeli je zato, ker je na japonskem prisla z avtohtone cebele na mellifero.
In noben pogoj, hrana, cebelar....itd, ne pogojuje obstoja varoje. Pac tukaj je, in cetudi kdorkoli svira po svoje, jo ima tudi na svojih cebelah, pa ce jedo mano iz nebes, ali pa pijejo gnojnico.pa ce rojijo ali pa ne...
-------------------------------

V tem letu ne moremo nic vec narediti, lahko pa v bodocnosti. Ali ves zakaj cebele raje pijejo redceno gnojnico?, prav tako imajo raje vodo iz rosnih kapljic, ki jo nabirajo iz listov rastlin.....itd. Cebelni nektar je v bistvu mana iz nebes in ta je enkratna. Ja tudi rojenje.

Naj rojijo cebele v letu 2011.

Jože
Do kje sega kranjska cebela,
kdo si upa odgovoriti?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov