Povezave do NARAVNEGA ČEBELARJENJA

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38527Odgovor Oldy
Če Jan 28, 2010 11:37 pm

Bil sem že kar pri veliko čebelarjih, ki so mi pokazali kako in kaj. Ampak obisk pri Danilotu je bil res nekaj posebnega in vedno se bom spominjal. Pokazal in raložil mi je vse, kar me je zanimalo. Marsikaj sem se ob ogledu naučil in tudi v bodoče bom marsikaj spremenil ravno zaradi ogleda pri njemu..

Danilo LEPA HVALA

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38529Odgovor Fizikalec
Pe Jan 29, 2010 8:11 am

Saj ni panike, če boš še kdaj na oddihu v naših koncih se kr oglasi za kak klepet mrbit poleti je še več za videt kot je bilo takrat.
Želim pa ti veliko uspeha na tvoji čebelarski poti še vnaprej.....

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 38530Odgovor Odisej
Pe Jan 29, 2010 9:28 am

Fizikalec napisal/-aCOLONNo se vsaj 1x strinjama kako lepo a ne? :D
Oh :-) Velikokrat se ne oglasim zgolj zato, da bi napisal, da se strinjam :-)
Sicer pa so različna razmišljanja še kako dobrodošla, ker širijo zavest, znanje.

Uživaj tudi v vrtanju satnikov. Meni jih ni treba, se pa rad 'zamotim' s čem drugim. Nekaj pitalnikov moram popraviti in kako naklado pobarvati, čeprav trenutno nič ne kaže, da bo pomlad kmalu :D

Lep dan vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38531Odgovor Fizikalec
Pe Jan 29, 2010 9:30 am

Ne zvrtani so to je nekaj ur dela danes je na redu zbijanje torej bo še lepše...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 38532Odgovor Odisej
Pe Jan 29, 2010 9:43 am

Fizikalec napisal/-aCOLONKo pa imam čas pa z veseljem si ga vzamem in malo opazujem čebele na satju in tako imam v glavi neko "sliko", da vem kaj mi hočejo "povedat". Še vedno "uživam" pri čebelah in ni mi lepšega, ko so kje v gozdu (mir, tišina, čisdti zrak tel. ugasnem) in pomalo sanjam. Verjetno nisem edini, ki se tako sprosti od vsakdanjih tegob skratka meni je to pač sprostitev.
:D Očitno imamo čebelarji veeeliko skupnega v svojem notranjem svetu. Tole si napisal čisto v Frankovem duhu in mi je zelo blizu. Večkrat vključi v svoje prispevke kaj podobnega, Danilo.
Meni je učiteljica v osnovni šoli rekla, da so moji prosti spisi kot slika brez okvirja :D Nisem se znal 'odpreti' in dodati še nekaj, kar bi naredilo podobo popolno.
Tvoj zgornji opis mi je povsem spremenil podobo Danila, industrijskega čebelarja. Lepo. Res lepo povedano.

Topel pozdrav iz na -16 ohlajene Notranjske.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38533Odgovor Fizikalec
Pe Jan 29, 2010 9:53 am

Ja Odisej pa se mi ne da tega pisat se bolj osredotočim na konkreten odgovor večinoma.
Kot sem napisal "industrijci" znamo zeloo dobro opazovat čebele, naravo in vse z tem. Od tega znanja temelji naš uspeh :wink: Ne znamo ali pa se nam ne da tega pisat in razlagat :D ker nam je to neka "rutina" in ne dajemo toliko povdarka na to. To pa je pač ključ do uspeha, da veš, kaj čebele rabijo in ne posegaš v panj po nepotrebnem ali samo zaradi radovednosti. Delaš neki drugega (imaš tudi več dela) in potem ta "talent" ostane nekje v ozadju ga pa poseduje skor vsak čebelar, keri ga ne pač tudi ni uspešen ravno.
Ni bistvo kaj pa kako delaš moraš delat, da se čebele počutijo ok in, če ti napolnijo panje (tako številčno kot z medom) je rezultat pokazatelj, da se dobro počutijo. Dostikrat so čebelnjaki v krogu 1-2 km pa je kakšen, ki pojamra da ni medu torej bi bilo smiselno ugotovit zakaj ga ni? Res, da jaz pač delam zato, da dobim med vendar moram velikooo znat, da ne podrem sistema v ČD, da jo pripravim na to, da ji nudim vse kr lahko na koncu pa ona potem pokaže ali se strinja z mano ali ne :D

Kdor si predstavlja "industrijalca" kot človeka brez srca, ki samo teleba po panjih in meče sem ter tja vse skupaj (so tudi taki) se krepko moti. Res je, da pač dela hitreje tudi kako čebelo več zmečka vendar jih zato ima več, da to kompenzira. Vsekakor pa jim skuša ponudit max. kr se da čeprav v vašeh očeh zgledamo drugače upam, da se bo to mnenje kaj spremenilo. Vsak, ki vidi sistem dela "nas" je po odhodu vseeno navdušen in ni vse tako črno kot si predstavljate.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38534Odgovor volk
Pe Jan 29, 2010 10:13 am

Ja in najlepse je videti industrijalca,ki spomladi preverja stojisca kjer je akacijeva pasa.In kako gleda laske,pa zalubje na lesu akacije,da predvidi medenje.
In potem,kako hodi po jelovem gozdu in pregleduje usi na vejah.Ter vcasih se pogostost mravljisc..
Kdo rabi vedeti vec?Industrijalec z 300 panji ali vec,ali nekdo z 5 ali 10 panji?Odvisno.Vendar oni z 5 panji ne bo konca vzel,ce bo sčlabo tocil,tisti,ki pa prepelje kakih 200 druzin na kontejnerjih,pa si ne more privoscit,da ne bi poznal narave.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38535Odgovor Timijan
Pe Jan 29, 2010 10:32 am

Poskus na trotastem satju 2 in raznolikost

No, to je bil pa pogovor, da se je videlo, kje je kdo glede znanja o naravni biologiji čebel. Naravni, ne tisti v industrijskih panjih, ki je veliko drugačna in ji nihče ne oporeka, saj jo vsi skušamo na svoji koži. S poskusom na trotastem satju, katerega delček sem objavil, opravila pa sta ga zelo znana raziskovalca inovatorja in raziskovalca čebel, eden od njiju je z njimi že 70 let, je jasno dokazano, da jim je trotasto satje škodilo (ali ni Frank pisal, da gredo Rusi proti tej meri satnic?), vsaj tako sta ta dva raziskovalca po nekaj mesečnem natančnem opazovanju in opisovanju zaklučila (kot stranski podatek): rodile so se čebele različnih velikosti, deformirane, zmedene in na koncu je šla družina v propad. Danilo pa je trdil, da je izvedel enak poskus, pa da so bile čebele NORMALNE? In Volk je dejal, da ima podobne zaključke, da vidi stvari podobno. In ker iz Pikejeve pripombe lahko zvemo, da Danila biologija (naravna?) čebel do sedaj ni tako zeloo zanimala, se raje zanesimo na g. M., dokler si stvari ne dokažemo vsak sami sebi (saj smo sem vabili tudi uradne predstavnike, tudi največjega, a ni bilo nikoli odziva, pa saj ga na koncu koncev sploh ni treba?).

Torej iz tega zapisa in dosedanjega znanja o uspehih naravnih čebelarjev lahko končno zaključimo:

- celice, v velikosti trotastega satja družino uničijo (dokazano),
- celice v velikosti okoli 5,4 mm povzročajo hudo oslabelost čebele, čemur je dokaz današnje stanje razvitega čebelarstva (dokazano s strani uspešnih naravnih čebelarjev, ki so bili pred tem veliki čebelarji s satnicami),
- celice, narejene na satnih osnovah 4,9 mm dokazano zmanjšujejo napad varoje, pri nekaterih v tujini celo do te mere, da kemična tretiranja niso potrebna, ali pa le v zelo majhni meri, pri nas pa do teh dokazov ni prišlo zaradi neznanja postopka, kako debele čebele postopoma, v par letih, privesti na 4,9 mm.
- ostane naravno satje: vse več primerov govori, v SUBTILNIH jih zbiramo že dlje časa (le zakaj bi to koga motilo???) da je kup družin preživelo in še preživlja, če jim čebelar pomaga glede uspešne menjave matic, dooolga leta brez kemičnih posegov.

Tudi Čebelar novinec je že nekaj dokazal (pa ga Y. recimo ne kontaktira?). Sledimo mu drugi, kot v tistem spotu o pesmi Imagine, ki sem ga predložil: počasi se bo vsul plaz in Nova pot bo odprta. Je že odprta. A ne za vse, seveda.

Raznolikost

Vsak profi čebelar, industrijec, prevoznik, sam pri sebi dobro ve, da so slabe paše velik problem. Vsi nenehno pišete, da je treba iz žepa metati naokoli čimveč semen medonosnih rastlin, ker so paše vsako leto slabše. Tisti, ki imajo srečo z dobrim pašnim okolišem, si lahko privoščijo hujše kemične tretmaje, pomlad jim je cicer bolj kilava po razvoju, a paše jih rešijo, da so konec poletja lahko zadovoljni. Vendar čebelam daje največjo možno pašno izbiro na nekem mestu samo naravno satje v panju: rojevajo se čebele od 4,4 do 5,4 mm in pokrijejo popolnoma drugačen delokrog in spekter rastlin, kot le tiste, naštancane 5,4 mm. Vse to je za razumne čebelarje natančno in ponovno opisal naš dobri Frank.

Sepp Hlozer (tudi čebelar za lastno opraševanje) je iz pustih zasneženih gora naredil plantaže, kjer rastejo celo fige, se gojijo krakpi itd itd. Sedaj ga kličejo po vsem svetu, in kjer ga malo poslušajo, iz opustelih, od industrijskega pristopa uničeih pokrajin naredi rodovitne, brez vsake uporabe kemije ali večjih stroškov. No, on je rekel bistven stavek, ki je bistven tudi za našo, rojeno Novo pot v čebelarstvu:

Večja ko je raznolikost rastlin,
manj je parazitov.
in bolj je sistem stabilen.

To je vse, čemur mora tudi novi čebelar prihodnosti težiti: raznolikosti. Začeti je treba pri raznolikosti plodiščnih celic. Vsi dokazi govorijo, da takšno satje, naravno, raznoliko, čebelem najbolj odgovarja, ker ga naredijo že dva meseca po tem, ko se končno znebijo človeka. Tej meri se bo moral mali in srednji čebelar prihodnosti prilagoditi.

Leto biotske raznolikosti

Kot lahko beremo v reviji Polet, je letošnje leto posvečeno "biodiverziteti", kar pomeni bio-raznolikosti. V zadnjih desetletjih je na Zemlji izumrlo tisoče vrst organizmov, stanje industrijske čebele pa je tudi v rapidnem padcu. Tukaj nič ne pomaga trpljanje po ramenih, kakšen mojster da je nekdo, dokler ti mojstri ne predložijo jasnega videnja in načrta, kako ven iz te izjemne krize. Ko govorim z mojstri čebelarstva ali praktiki z desetletji izkušenj, vidim le vdanost v usodo. NIMAJO rešitve v vidiku; kisline/kemija jim smrdi, a ker brez nje ne gre, poskušajo najti dobre strani le-te.

Zato bi prosil za dobronamerno razumevanje nas parih, ki iščemo nekaj drugega kot samo med. Ki smo našli svetlo luknjo v tej veliki temi. Ki vidimo tiste, ki jim je že uspelo. Ki nismo zadovoljni s kislinami. Ki se zavedamo vseh moči, inteligence, pasti in tudi mesta v Naravi, ki pripada varoji. S tega stališča lahko vidite, da smo vsi še veliki učenci, le da smo tisti, ki začenjamo s te točke zdaj, dosti manj obremenjeni. Stari mački nas pač v Novo dobo ne morejo voditi (razen tistih, ki so šli skozi Preobrazbo). Oni so nas vodili do tukaj, kjer smo danes. Hvala jim, sedaj pa gremo naprej. Če razumete naša iskanja na ta način, ste resnični očetje in mački. Med nami ne sme biti konkurenčnosti, ker smo vsi ista družina. To, kar tukaj odkrivamo na osnovi trdnih temeljev, je vsekakor koristno tudi za velike čebelarje, prevoznike, za vse ljudi in Naravo navsezadnje, Kajti brez Čebele ne bo nič. To je moj preoprosti in trdni pogled na situacijo.

Tukaj je zbrano dovolj materiala, da vsakdo poskusi sam pri sebi, a po principih, ki sem jih opisal v Pasteh in zablodah naravnega satovja, drugače ne bo nič. Potem pa se bomo pogovarjali naprej. Oziroma bodo debate potegnili novi, tisti, ki prihajajo.

Prav lep pozdrav vsem, t

Za prispevke vsa čast Franku, ki je eden večjih poznavalcev čebelarstva v globalnem pogledu; če se bere natančno, kar on piše, je to pravo Sveto pismo tako napak ljudi, kot moči naravne čebele.
Zadnjič spremenil 2, dne Timijan, skupaj popravljeno 0 krat.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38536Odgovor Fizikalec
Pe Jan 29, 2010 10:35 am

Ja, da nebi poznal narave in ČEBEL do potankosti, oboje treba poznat in vedet kaj čebele "hočejo" samo tako jim lahko nudiš potrebno in samo tako ti vrnejo tvoj trud.
Čebele vrnejo točno toliko kot vanje vložišđ pa ne samo v finančnem smislu ampak v delu z njimi. Bolje poskrbiš zanje več ti dajo ali obratno o tebe je odvisno kaj hočeš doseči.

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 38537Odgovor davca
Pe Jan 29, 2010 10:41 am

Le kdo je privlekel na ta forum izraz industrijski čebelarji, in to celo v slabšalnem in omalovažujočem pomenu? Menim, da takih industrijskih čebelarjev, ki jih zadnje čase kar naprej omenjate, v Sloveniji skoraj ni. Vsekakor pa jih ni na tem našem forumu. Tukaj so bolj čebelarji s srcem in dušo, odprti za vse ljudi.
Da je čebelarstvo poezija v kmetijstvu, sem slišala v času, ko sem začela čebelariti. In tudi to je bil eden od razlogov, da sem se lotila dela s čebelami.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38538Odgovor Timijan
Pe Jan 29, 2010 10:58 am

Spoštovana Neda, frekvenca tvojega odgovora ni prav nič, kako bi rekel, morda dobrohotna? do truda, ki ga v to temo vlagamo iskalci Nove poti. Nič lepega ne rečeš? Saj je to vendar za vse nas enako dobro. Dokazov o pravilnosti Nove poti je kar precej, in to nikomur ne škodi, saj ni uperjeno proti nikomur, razen morda proti preveč inteligentni varoji :lol: .

Naj ti odgovorim: izraz "industrijski čebelar" sem na taforum najbrž prinesel jaz. Ima zelo natančno definiran pomen: To je tisti čebelar (do sedaj tudi jaz):

- ki uporablja umetne satne osnove,
- ki premešča sate plodišča sem ter tja in med panji (tega v naravi ni),
- ki čebelam vzame nenadoma večino medu nad ali ob plodišču,
- ki uporablja panje, ki so sicer idealni za čebelarja, recimo za prevoz, ne pa za naravne potrebe čebel,
- ki ima na enem mestu skupaj gosto zbitih 10, 30, 50, 80 družin, kar je za čebele velik stres, saj v naravi težijo k temu, da ob rojenju odidejo čim dlje od matične družine,
- ki čebelam preprečujejo gradno trotovine (s satnicami in izrezovanjem),
- ki opravljajo tedenske preglede čebel v zvezi preprečevanja rojenja,
- ki čebelam nikoli ne pustijo rojiti ...

In tako naprej, pustimo biznis; upam, da je to zdaj že razumljeno? Ta pač ni očitek, kaj slabšalnega, kaže pa na odnos, ki ga ima oseba do čebel. Naravni čebelarji, tisti, ta pravi, te stvari delajo drugače: oni niso "lastniki čebel", ampak "sopotniki čebel". Čeprav smo vsi iz iste družine, so naši pogledi na to temo različni. Kar pa ne pomeni, da poznavanje naravne biologije čebele komukoli škodi. Kot sem že večkrat povedal, je koristna vsem: tako industrijcem, kot naravnim. tako meni, kot tebi. To bo čas jasno pokazal.

Lep dan ti želim, t

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 38541Odgovor boriss
Pe Jan 29, 2010 11:40 am

:rezakla

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 38544Odgovor davca
Pe Jan 29, 2010 12:44 pm

Timijan napisal/-aCOLONDokazov o pravilnosti Nove poti je kar precej, in to nikomur ne škodi, saj ni uperjeno proti nikomur, razen morda proti preveč inteligentni varoji :lol: .

Lep dan ti želim, t
Sem že ugasnila in pospravila računalnik ter se spravila za štedilnik h kuhi, pa mi ni dalo miru in moram! zapisati:

ČE BI BILA VAROJA INTELIGENTNA ( :roll: ), BI SI KOT INDIVIDUUM IZDELALA VSAKA SVOJO TAKTIKO. PA SI JE NE.
:)

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 38552Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jan 29, 2010 5:50 pm

boriss napisal/-aCOLON:rezakla

:shock: :evil: :?: :!:
Regards,
Frank

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38559Odgovor Fizikalec
Pe Jan 29, 2010 8:31 pm

Timijan mi lahko razložiš kaj ti delaš z čebelami? A tebi to ni "biznis"?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38560Odgovor Kočevski med-ved
Pe Jan 29, 2010 10:06 pm

Timijan napisal/-aCOLONSpoštovana Neda, frekvenca tvojega odgovora ni prav nič, kako bi rekel, morda dobrohotna? do truda, ki ga v to temo vlagamo iskalci Nove poti. Nič lepega ne rečeš? Saj je to vendar za vse nas enako dobro. Dokazov o pravilnosti Nove poti je kar precej, in to nikomur ne škodi, saj ni uperjeno proti nikomur, razen morda proti preveč inteligentni varoji :lol: .

Naj ti odgovorim: izraz "industrijski čebelar" sem na taforum najbrž prinesel jaz. Ima zelo natančno definiran pomen: To je tisti čebelar (do sedaj tudi jaz):

- ki uporablja umetne satne osnove,
- ki uporablja panje, ki so sicer idealni za čebelarja, recimo za prevoz, ne pa za naravne potrebe čebel,
- ki ima na enem mestu skupaj gosto zbitih 10, 30, 50, 80 družin, kar je za čebele velik stres, saj v naravi težijo k temu, da ob rojenju odidejo čim dlje od matične družine,

In tako naprej, pustimo biznis; upam, da je to zdaj že razumljeno? Ta pač ni očitek, kaj slabšalnega, kaže pa na odnos, ki ga ima oseba do čebel. Naravni čebelarji, tisti, ta pravi, te stvari delajo drugače: oni niso "lastniki čebel", ampak "sopotniki čebel". Čeprav smo vsi iz iste družine, so naši pogledi na to temo različni. Kar pa ne pomeni, da poznavanje naravne biologije čebele komukoli škodi. Kot sem že večkrat povedal, je koristna vsem: tako industrijcem, kot naravnim. tako meni, kot tebi. To bo čas jasno pokazal.

Lep dan ti želim, t
Jernej, rekel sem, da se bom malo bolj poredko oglašal. To še vedno drži. Po treh ali štirih dni neoglašanja bi ti pa na tvoj zgornji tekst rad le odgovoril in opomnil, da vse tiste točke, ki jih naštevaš so za mene in še za marsikoga drugega delo Čebelarja in ne "industrijskega čebelarja". To neprimerno besedo si se izmislil ti. Kako se bo pa imenoval tisti, ko začne čebelariti po imenovani "Novi poti" se boš pa moral še izmisliti. Morda "Novodobni čebelar" ali kaj podobnega. Ostalim pa besedo Čebelar kar pusti.

Lep pozdrav in bodi lepo
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38561Odgovor Timijan
Pe Jan 29, 2010 10:11 pm

Tole je tema za linke, malo preberite tukaj

http://www.brnda.com/PublishedWorks/Pce ... fault.aspx

naslednje zadeve:

V prejšnjih desetletjih je v okolici Bora (Srbija) deloval rudnik bakra. Ta je v okolico oddajal veliko strupenega arzena. Zaradi tega so umrle čebele, ki so poglavitni indikator onesnaženosti okolja. Ko so ta rudnik prenehali izkoriščati in so meritve arzena občutno padle, so v sedmih letih zaznali množico družin divjih čebel. Prijave so kar deževale, uradno pa so na zemljevidu zaznamovali 79 čebeljih družin!

Te družine živijo največ v votlih drevesih, potem pa v dimnikih hiš, na mostu, v votlinah kamnitih sten ... Živijo dolga leta brez pomoči človeka, opazovane in beležene.

To je to, kar iščemo: dokaze, da jim gre dobro brez nas.

Pozdrav vsem, t

Tule je pa še malo bolj podrobno, na kratko:

http://www.brnda.com/PublishedWorks/Pce ... fault.aspx,

VSAKA DRUŽINA JE OPAZOVANA, FOTOGRAFIRANA, ZARISANA NA ZEMLJEVIDU, OPAZOVANO JE LEGLO, KOLIČINA MEDU, PRIBLIŽNA STAROST DRUŽIN ...

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 38562Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jan 29, 2010 11:18 pm

Kolikor jaz vem je bil ta izraz "industrijski cebelar ali pa Industrijsko cebelarjenje" tukaj, Severni ameriki, uporbljan ze vsaj pred par desetletjih?
Tukaj je vsak cebelar ki se poklicno, to je, da je nacin njegovega prezivljanja odvisen od cebel, klice industrijski cebelar.
Torej je profesionalec u cebelarstvu? Ali po vase: Profi?
Mar ni?

Tisti ki se pa mnozicno ukvarjajo a cebelastvom, toda gredo pa redno na delo, oziroma imajo nekaksen poklic, od koder se vlece placo... te pa tukaj imenujemo "sideliners."
Tejle, sideliners, pa lahko z svojim cebelarjenjem tudi privlecejo mnogo vecje financne "nagrade" kot pa jih dobijo pri pocetju svoje sluzbe - oni pa niso nikoli Industrijski cebelarji, zato ker jim je glavni (uradni) vir prezivljanja zagotovljen izven cebelarskega realma.
(Seveda je pa njihovo pocetje okoli cebel enako taprvi skupini, toda niso pa industrijci, profiji!)

Mogoce pa bo nekdo tudi to ime prevedel in se mu bo potem dal kredit da si je to "izmislil"?

Pa brez zamere, for some straight shooting.
Regards,
Frank

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38565Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 8:29 am

Ja jaz bi rekel, da "industrijski" je v SLO zelo malo jaz sem smatram čebelarje z nekaj tisoč panjih takšen pa je samo eden. To je g. Pislak, ki ima čez 2000 družin vse ostalo je nižje.
Nekje drugi je menda Boris z okoli 1000 in ne vem, če je še kdo tudi, če se preživlja z tem, da dosege te št. ČD. Razmere pri nas bi za kaj takega BILE nemogoče po moji oceni. Že sedaj se pojavi problem kam postavit kontejner kaj šele, ko bi imel tega nekaj tisoč?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38566Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 8:43 am

Timijan napisal/-aCOLON - ki uporablja umetne satne osnove,

In tako naprej, pustimo biznis; upam, da je to zdaj že razumljeno? Ta pač ni očitek, kaj slabšalnega, kaže pa na odnos, ki ga ima oseba do čebel. Naravni čebelarji, tisti, ta pravi, te stvari delajo drugače: oni niso "lastniki čebel", ampak "sopotniki čebel". Čeprav smo vsi iz iste družine, so naši pogledi na to temo različni. Kar pa ne pomeni, da poznavanje naravne biologije čebele komukoli škodi. Lep dan ti želim, t
Timijan jaz ne spadam med čebelarje kateri bi res uporabili samo "naravna" sredstva za zatiranje varoje. Poznam pa jih kr nekaj z tega foruma in vem, da so zelo "naravni" Tole kr ti pišeš oziroma iz česa "delaš doktorat" pa ga ni čebelarja na tem forumu, ki bi se z tabo strinjal v tvojih ugotovitvah. Do sedaj si uspel "sesut" vsakega še z tvojimi ugotovitvami, da ga mine volja, da se z tabo raspravlja. Vse ugotovitve si kr dobro "predelal" za tvoje namene med njimi tudi članek g. Debelaka, ki se ga da razumet drugače samo pustima to.
Dotaknil bi se tvojih ugotovitev v alinejah:
-tedenske preglede kdo to lahko dela pri 400 družinah in ZAKAJ bi kaj takega delo? To je za čebele stresno in jim samo škodi

-nikoli ne pusti rojiti kaj takega nekdo, ki o čebelarjenju nekaj ve ne more zapisat, ker je enostavno nemogoče ukrotit družino, ki vsede na roj. To so zelooo bose ugotovitve. Da čebele ne rojijo oziroma malo (nikoli ne gre čisto brez) vsaj 14-20 dni pravilno oskrbet družino in jo dati na pašo. Čebele rojijo, ko nimajo dela oziroma je medenje nekje do 0,5 kg na dan. Družina, ki se vsedew na roj ne dela toprej je bolje, da zroji in pač se potem stanje normalizira.
-težijo k temu da odidejo čim dlčje? Se nebi strinjal redko kdaj roj direk mahne kam drugam preden se nekje vsede poleg čebelnjaka. Prvo zaradi tega ker se čebele tako segrejejo, da je to nemogoče drugo pa "narava", da ostanejo doma. Odleti potem, ko se vsewde in en čas čaka šele nato gre nekam iskat novo domovanje oziroma so ga izvidnice že našle preden je rojil.
Tvoje ugotovitve so tako bose, da te še poleti komot zebe kaj šele pozimi :D

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38569Odgovor Timijan
So Jan 30, 2010 2:56 pm

Pet let pod mostom!

He he, Danilo, mislil sem že iti na zimsko spanje, pa me kar budiš s svojimi komentarji, ki zgoraj pač niso zdržali natančne debate.

Članek g. M. je popolnoma verodostojen , kot tudi drugi, in to, kar se da razbrati iz njegovih besed, zapisanih v knjigi, pač popolmoma demantira tvoje ugotovitve, da je vseeno, kakšno satje je notri, da se čebele pač vedno enake rojevajo. To pač NI RES, z vsem spoštovanjem do tvojih medarskih veščin. :lol: Si pa izbral res nesrečen primer za dokazovanje :wink: . Piši g. M, pa se zmenita, kdo da je prav videl.

Naslednja stvar, da se z mojimi ugotovitvami nihče ne strinja, je pa prav mimo: bolje da ne vidiš mojih mailov. Malo preglej, koliko stotin klikov je na par dni, pa računaj. sicer pa to nima nobene veze s temo.

Da gredo roji čim dlje od doma, če je le mogoče, pač vedo tisti, ki so 50 let delali z roji. Beri pisanja g. Miloša v Vrškari na SPOS. Res je da roj poletava naokoli, da "izmeri svojo moč", pa se malo usede, tudi za par ur, da se matica opomore, potem pa gre, tak roj, v povprečju najmanj nekaj kilometrov stran.

Glede gužvanja družin na enem mestu: stvar smo tudi preverili: v zapuščen čebelnjak je lani prišlo 21 rojev. A nikoli ni prišel novi roj, če starega nismo pobrali. Torej je bil ves čebelnjak na voljo le enemu roju, drugi so šli mimo, če je bil zaseden. Nočejo iti tam, kjer je druga družina, razen če so prisiljene zaradi težav matice pri letu (potem pač sedejo, kjer ona sede).

In tako naprej: saj se tudi ti počasi učiš, kot praviš v podpisu. Kar tukaj navajate pač ne zdrži dejstev. Tukaj je članek ČEBELJE SATJE:

http://www.brnda.com/Clanci/Pcelinjesac ... fault.aspx

piše povsem podobno kot piše Frank in jaz; avtor Ivan Brndušić te stvari preiskuje že desetletja. Piše npr. o roju, ki je odšel iz njegovega čebelnjaka potem do prometnega mostu, se tam naselil na neko čudno mesto in sedaj živi tam že 5 let, brez kakršnekoli človekove pomoči. Satje meri iz različnih nadmorskih višin (ter ugotavlja različnost velikosti majhnih celic), z napravo M.P.B.-2 (ti boš bolje vedel od mene?), ki meri celice do 0,05 mm natančno.

Toliko za zdaj, članek je odličen, prosim preberi ga, saj temelji na destletjih opazovanj. In ne pozabi, I. B ne uporablja kemije za zatiranje varoje. Njegov je tisti filmček, ki kaže, kako si čebele varojo same dol praskajo, medtem ko se tvoje čebele samo praskajo (pri Conradu imajo kamero na cevki, za 35 evrov, pa si malo posnemi. Boš videl razliko. In prenehal s svojimi bosonogimi ugotovitvami tam, kjer ti manjka znanja.) A se jaz vtikam v tvoje prevozništvo? Če me kdo vpraša o tem, pravim, naj gre k Fizikalcu, tam bo VSE zvedel, le o naravni biologiji čebele ga nikar ne sprašuj! :lol: :lol:

Če me ne bo nihče budil, boste imeli pred mano nekaj miru :wink:, drugače pa bom moral cel članek prevesti, pa linke in intervjuje ... Bi res želeli?

Prav lep vikend vsem skupaj želim, t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38570Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 3:09 pm

:rezakla :rezakla :rezakla

Mail g. Debelaka res, da ni pametno tole razpravljat samo res si toliko debilen, da ni res:Nazadnje sem slučajno opazil, da me Timijan citira (g. M. = Marjan Debelak. Svoj čas sem mu prepovedal, da razlaga takole javno moje poskuse in ugotovitve, ker jih prav za prav ne razume in zato dela s tem samo škodo. Kmalu po tistem je utihnil z internet pošto.
Tudi tole z mojim poskusom (skupaj s prijateljem Igorjem) v mini čebelji družinici samo na satiču že zgrajene trotovine v Zanderovim prašilčku, kjer se skozi steklo lepo opazuje, je Timijan popolnoma napačno in svojim zamislim primerno priredil.
Ta poskus sem opisal v članku v SČ leta 1983/3 na str. 84-85. Če imaš tega "Čebelarja" si oglej. Sta tudi dve sliki. Vse moje članke sem tudi zbral in uredil v moji knjigi "Čebelarski izzivi", ki jo ima tudi Timijan. Tam je lahko to prebral.
Poskus je bil namenjen izključno temu, da bi se videlo, če matica res avtomatično zalega oplojena in neoplojena jajčeca. Tako uči znanost! Pokazalo naj bi se tudi, če je od velikosti celic odvisna velikost čebel. Nič drugega!
Na koncu poskusa (ki sem ga še iz firbca ponavljal) je bilo nedvomno videti:
matica je zalegala v taki mali družinici v razvoju v trotovske celice SAMO oplojena jajčeca, iz katerih so se izlegle
čebele večinoma NORMALNE velikosti, vmes pa kakšna tudi malo obilnejša in kakšna bolj drobna.
Zato je pri meni padla teorija o nekem avtomatizmu (razkorak zadnjih nožic zaradi širših celic...). Matica nekako ve, da mora zaradi obstoja družine v tako mini družinici zalegati samo čebele, ne pa trote. Morda ji to "povedo" čebele, ali pa to ugotove vsi skupaj! ("Duh panja"). Uboga znanost!
Vedeti je treba, da je življenje take mini družinice nenormalno. Krmljena je bila SAMO s sladkornim testom. Čebel že v začetku ni bilo v panjiču obilno.
Sigurno so bile žrke čebel zelo različno prehranjevane in zato te manjše razlike v velikosti.

Lahko pripomnim, da mi je kakšna polnorazvita družina tudi včasih vzgajala deloma čebele v trotovini, čeprav je imela na razpolago dovolj praznih čebelnih celic.

Timijan je kdo v SLO, ki mu nisi uspel zasoliti pameti? v 16 letni karieri tebi podobnega še nisem srečal pa sem jih res velikoooooo. Če bi živel v neki pečini ali lopi iz lesa v gozdu bi tvoje namere razuzmel dobrohotno tako pa prodajaš meglo samo jaz je ziher ne bom kupil :D pa tudi na žalost ali pa na srečo se z tvojimi oslarijami ne bom mogo strinjat.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38571Odgovor Timijan
So Jan 30, 2010 3:22 pm

Dejstva

Saj je vse to res, saj sem tudi sam napisal, da je njihov preiskus iskal druge stvari, kot stranski podatek pa lahko izluščimo tudi to, kakšne čebele so se rodile. In ta podatek, kot stranski, sem ti navedel, saj popolnoma demantira tvoje ugotovitve. Takole govori:

Polegale so se samo čebele, niti en trot! Vedno je bila tudi velikost poleženih čebel enaka: nekaj je bilo nekoliko večjih od normale, nekaj normalnih, in nekaj prav majhnih, ki so se še najbolj opazno razlikovale in bile na satu razpoznavne že na prvi pogled.

Družinica kljub vsej skrbi ni napredovala in ji ni uspelo povsem nadomestiti niti naravno odmrlih čebel.

Nekaj torej večjih od normale, nekaj normalnih in nekaj prav majhnih, ki so se že na prvi pogled opazno razlikovale.

A SO TO NORMALNE ČEBELE?

Nadalje piše, da je družinica nazadovala in ni mogla nadomeščati odmrlih čebel!!

Ali je to afrikanščina? Saj je vse jasno, kaj je napisano. Prav ničesar nisem obračal v neko svojo smer, saj je stvar natančno citirana iz knjige.

Torej, vajine ugotovitve so popolnoma različne. G.M. te demantira, žal.

Da pa bi meni kdo kaj prepovedoval, pa ne vem, stvar je napisana v knjigi, ime MD, pa si ti ven potegnil.

Pa lep dan, čeprav si postal nesramen, morda debilen :lol: ?? Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38572Odgovor Fizikalec
So Jan 30, 2010 3:33 pm

Timijan napisal/-aCOLONDejstva

Da pa bi meni kdo kaj prepovedoval, pa ne vem, stvar je napisana v knjigi, ime MD, pa si ti ven potegnil.

Pa lep dan, čeprav si postal nesramen, morda debilen :lol: ?? Lp t
Saj si ga ti citiral (v enem od postov na tem forumu) ne jaz to je njegov mail in ni čisto nič dodano razen odvzeto kr sem zraven ne spada.
To si zaključil ti iz nekaj kr je napisano in to ob nedovolj podatkih:
-koliko čebel je bilo nasuto
-koliko časa je preteklo, da je MM začela zalegat
-kako je družina krmljena
-kakšna je bila paša
pa še kup dejavnikov katere bi ti kot velik naravni čebel moral poznati, da bi preden nekaj izluščil lahko temeljito utrdil. Ti si tipično usmerjen v nekaj in krkoli prebereš obrneš, da zgleda v "tvoje" dobro brez, da poznaš dejstva na čem določena stvar temelji. Tudi v ČD so čebele različno velike samo, če jih je noter 30.000 je to težje ugotovit kot v Zandrovem plemenilčko kjer jih je nekaj 10.
Ko bi ti vsaj pol o bilogiji čebel vedel kot jaz zagotovo nebi kvasil neumnosti tukaj na forumu kot sem pisal si edinstven primerek v SLO in takšnim bi morali gojenje čebel res prepovedat :D

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 38573Odgovor cebelar_novinec
So Jan 30, 2010 3:44 pm

Tole kar Timijan vse piše je že preverjeno in 100% deluje. Razumem, da so pogoji čebelarjenja različni samo iz celega sveta poročajo o tem, tako, da ni dvomov, No, dvomi so pri nekaterih, ki pač iz "principa" ne verjamejo in branijo svoje.
Vsi bi neke znanstvene dokaze, hkrati pa govorijo, da če bi čakali na stroko bi že vse čebele pomrle :(

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38574Odgovor Timijan
So Jan 30, 2010 3:47 pm

Danilo, da končava: to je bil le eden od mnogih dokazov. Tako so se pač čebele obnašale v Zandru, saj sem to napisal že povsem na začetku, v prašilčku z nasutimi, najverjetneje 5,4 čebelami. Vse to je bilo povedano na začetku. Prav nič ni tu spornega, ta dokaz je bil pač močnejši, jaz pa g. M. pač bolj zaupam, ker je v teh stvareh doslednejši od tebe. Pa ne zameri.

Drugih dokazov je bilo tudi obilo. Zakaj ne prebereš tiste strani zgoraj, saj je nemogoče, da si vse preštudiral v 5 minutah. Čebele živijo same v naravi že dolga leta, seveda na naravnem satovju, ne na 5,4 satnicah!

Da pa imam jaz vse prav, pa imaš ti prav, da nimam. Da pa imaš ti marsikaj narobe, glede naravnihzadev, pa imam jaz prav, da imaš. Učimo se, ne, pa debatiramo tudi, ni pa potrebna nesamnost, saj si sam prosil za lepo debato. Jaz se tega držim.

Ampak res, lep dan ti želim, sedaj pa grem koš dokončat, za roje sem pa že zmenjen. t

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Kdo ima prav ?

OdgovorCOLON # 38600Odgovor imker
Ne Jan 31, 2010 2:19 pm

Že nekaj let je tema okoli odvinosto- prisotnosti varoze od velikosti čebeljih velic predvsem na forumih zelo aktualna.Tudi sam sem verjetno med prvimi v SL naročil satnice 4,9mm iz Nemčije in jih dal čebelam v izdelavo.
Teorija naj bi temeljila na dejstvu, da so čebelarji v zadnjih 100 letih s vstavljanjem satnic z večjimi celicami "deformirali " cebele, posledica je tu-varoza! Sam tega nisem nikoli mogel verjeti. Težko celo verjamem, da je možno s selekcijo pri čebelah kaj narediti.
Na tem forumu so to nekateri kolegi smelo trdili....sami pa niso bili pripravljeni kaj pokazati. Poudarjal sem, da pridem kamorkoli pogledat, če kdo uspeva čebelariti brez zatiranja varoze. Potem je nastala tišina, saj naši "avtorji" na forumu so anonimni in jih nihče ne more prijeti za besedo!
Dobil sem pa vabilo iz Arizone og g. D.Lusby. Verjetno na priporočilo koga naših kolegov, kateremu se lepo zahvalim!
Zelo cenim , če se kdo navdušuje nad novostim, vendar mi je žal predvsem mladih čebelarjev, ki nasedajo nepreverjenim trditvam in zaradi tega izgubljajo voljo do čebelarjenja.
Medtem, ko razmišljam, kako priti v Arizono, pa dobim članek, ki navaja raziskavo ameriškega čebelarskega inštituta . Navajam samo kratek zaključek inštituta:RAZKAVE SO POKAZALE, DA VELIKOST ČEBELJIH CELIC-NE VPLIVA NA RAZVOJ VAROJE V PANJU. POKAZALO SE JE, DA SO BILE ČEBELE V MANJŠIH ČEBELJIH CELICAH RES MANJŠE, VAROJ PA JE BI VSAJ TOLIKO ALI CELO VEČ. V MANJŠIH CELICAH SE RES VALIJO MANJŠE ČEBELE, A RAZMERJE MED CELICO IN ČEBELO OSTANE NESPREMENJENO!
Kakšna bo naslednja fantazija!

L.p. Ivan J,

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38603Odgovor Fizikalec
Ne Jan 31, 2010 3:06 pm

Timijan napisal/-aCOLON Glede gužvanja družin na enem mestu: stvar smo tudi preverili: v zapuščen čebelnjak je lani prišlo 21 rojev. A nikoli ni prišel novi roj, če starega nismo pobrali. Torej je bil ves čebelnjak na voljo le enemu roju, drugi so šli mimo, če je bil zaseden. Nočejo iti tam, kjer je druga družina, razen če so prisiljene zaradi težav matice pri letu (potem pač sedejo, kjer ona sede).
No glede nato, da z Marjanom malo debatirava bi dodal kr je on napisal o tvojem poiskusu:

Timijan, pa tudi nekateri drugi uporabljajo pri teh razpravah nekatere slovensko nepravilne čebelarske besede: na primer:
trotasti (t. sat, t. celice) - namesto trotji (trotovski...). (Pač pa morda trotast človek, in: Ta je trotelj......)
satna osnova (srbohrvaško!) - namesto lepo slovensko satnica.......

Tako, brez izkušenj in brez potrebnega znanja je tudi njihovo "podučevanje" kako se obnašajo roji.
T. piše npr.:
"Glede gužvanja družin na enem mestu: stvar smo tudi preverili: v zapuščen čebelnjak je lani prišlo 21 rojev. A nikoli ni prišel novi roj, če starega nismo pobrali. Torej je bil ves čebelnjak na voljo le enemu roju, drugi so šli mimo, če je bil zaseden. Nočejo iti tam, kjer je druga družina, razen če so prisiljene zaradi težav matice pri letu (potem pač sedejo, kjer ona sede)."

Saj je bilo o tem že precej napisanega. Tudi na moji čebelarski spletni strani: http://www.cebelarstvo-grom.com/marjan.debelak/
Ni namreč povsem tako, kot piše T. Domnevam, da ni samo pri meni čisto drugače:

Že desetletja mi prihajajo tuji pobegli roji v nastavljene "lovilne" panje, ki so tesno skupaj na določenem mestu na stranici čebelnjaka. Prostora imam na enem mestu samo za 5 takih panjev in v vse so se že isto leto zapovrstjo vselili taki "priletelci"! Prav nič jih niso motili že pred tem vseljeni roji v sosednjih lovilnih panjih, ki sem jih odstranil šele jeseni! Res pa je, da se mi v odprt prazen (lovilni) panj v skladovnici pročelja čebelnjaka, ni še nikoli naselil tak "priletelec". Vedno pa opazim par dni pred prihodom roja oglednice, ki raziskujejo primernost panja in ga tudi takoj branijo pred konkurenco! Včasih jih je toliko, da zgleda, kot da je roj že vseljen. Nebeško pa je počutje čebelarja, ko vidi prilet in vseljevanje roja. Jaz to doživim na srečo vsako leto.
Zato je preuranjen zaključek teh mladih čebelarjev, da prileteli roji vedno nočejo tja, kjer je v bližini že naseljena druga družina! Najbrž je važno najti pravo mesto takih lovilnih panjev? Seveda se tudi matica pobeglega roja, ki išče ali je že usmerjen v izbrano domovanje, ne odpočiva med potovanjem čisto drugam, na bradi kakega praznega panja v nekem čebelnjaku...Bil bi enkraten slučaj! Takrat bi lahko rekli, da tudi slepa kura najde zrno (iskani dom).
Nujno pa je treba biti s "priletelci zelo previden! Lahko prinesejo s seboj kaj nevšečnega! Kaj naredimo, stari čebelarji vemo.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38605Odgovor Fizikalec
Ne Jan 31, 2010 3:12 pm

Na sliki se vidi, kako zgleda tako "lovišče" za tuje, pobegle roje

Slika

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 38609Odgovor davca
Ne Jan 31, 2010 4:03 pm

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONKolikor jaz vem je bil ta izraz "industrijski cebelar ali pa Industrijsko cebelarjenje" tukaj, Severni ameriki, uporbljan ze vsaj pred par desetletjih?
Tukaj je vsak cebelar ki se poklicno, to je, da je nacin njegovega prezivljanja odvisen od cebel, klice industrijski cebelar.
Torej je profesionalec u cebelarstvu? Ali po vase: Profi?
Mar ni?

Tisti ki se pa mnozicno ukvarjajo a cebelastvom, toda gredo pa redno na delo, oziroma imajo nekaksen poklic, od koder se vlece placo... te pa tukaj imenujemo "sideliners."
Tejle, sideliners, pa lahko z svojim cebelarjenjem tudi privlecejo mnogo vecje financne "nagrade" kot pa jih dobijo pri pocetju svoje sluzbe - oni pa niso nikoli Industrijski cebelarji, zato ker jim je glavni (uradni) vir prezivljanja zagotovljen izven cebelarskega realma.
(Seveda je pa njihovo pocetje okoli cebel enako taprvi skupini, toda niso pa industrijci, profiji!)

Mogoce pa bo nekdo tudi to ime prevedel in se mu bo potem dal kredit da si je to "izmislil"?

Pa brez zamere, for some straight shooting.
Dragi Frank!
Mislim, da ti nove številke našega Slovenskega čebelarja niso dostopne, zato ti bom iz februarske številke za leto 2010 prepisala članek o tem, kako je s čebelarji v ZDA.
( Po tem, kako čebelarimo v Sloveniji, se s čebelarji v ZDA zagotovo zelo razlikujemo. Mislim, da smo mnogo naravnejši manj “profitni” čebelarji.)
Članek je iz rubrike Novice iz znanosti in prakse:
“V Združenih dr žavah je približno 200.000 čebelarjev. Povprečni poklicni čebelar ima približno 5000 panjev. Njegov poglavitni dohodek je plačilo, ki ga dobi za svoj servis opraševanja. Če svoje čebele februarja pripelje na velike plantaže mandljevcev v Kalifornijo, mu lastnik po zdajšnjem ceniku plača po 150 dolarjev na panj. Pogoj za tolikšen znesek pa je moč
čebelje družine, saj mora ta zasedati vsaj 6 ulic, tega pa februarja ni vedno lahko doseči. Za opraševanje enega hektarja plantaž je potrebnih 5 čebeljih družin, povedano drugače, za celotno območje Kalifornije, v kateri pridelajo 80 % svetovne pridelave mandljev, je potrebnih 5 milijonov čebeljih družin. Ta številka se še povečuje, saj vsako leto s to vrsto rastlin na novo posadijo na tisoče hektarjev zemljišč.
V primerjavi z evropskimi so ameriški poklicni čebelarji tehnično veliko bolje opremljeni........... Žal pa v ZDA nimajo takega sistema izobraževanja, kot je uveljavljen v Evropi. Tečajev za izpopolnjevanje v čebelarstvu je zelo malo, zato se mora vsak učiti sam in se pri tem znajti, kakor ve in zna.
Glede kakovosti medu ni tako rekoč nobenega predpisa. Čebelarji množično uporabljajo različna sintetična zdravila proti čebeljim boleznim in zajedavcem, dovoljena je celo uporaba antibiotikov, zato je v medu precej ostankov, tako da bi evropske inšpekcije tak med gotovo zavrnile.
Vir: Traynor, K.S. (2009): Imkerei in VergleichUSA – Deutschland, Imkerei Technik Magazin, 24, 2009, zvezek, str.29."
Gornji prepisani članek so slovenski poklicni in ljubiteljski (nikakor industrijski - če imate v Ameriki industrijske čebelarje, je prav, in imejte jih sami) čebelarji že prebrali v čebelarski reviji. Prepisala sem ga zate in v tvoj razmislek.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov