Cvetni prah in mali črni žužki

vse o čebeljih pridelkih

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

Cvetni prah in mali črni žužki

OdgovorCOLON # 35170Odgovor valterp
Po Jun 29, 2009 10:01 pm

Ker sem pričel z čebelarjenjem letos bom novo temo odprl raje pri čebelarjih začetnikih kot pa kje drugje. O cvetnem prahu je na tem forumu napisano zelo malo zato moram sam povprašat kako in kaj. Pred skoraj mesecem in pol, ko sam kupil panje skupaj z čebelami in medom sem ¨dobil¨zraven tudi male črne žužke, ki se nahajajo v posodici z cvetnim prahom. Dva od treh panjev imata namreč smukalce cvetnega prahu spodaj na dnu. Kdor še ima kakšen takšen panj že ve o čem pišem. Težava pa je, da kljub temu, da ta prostor očistim, kolikor pač morem, saj so v panju čebele, se teh majhnih črnih žužkov, ki so takšne velikosti kot cvetni prah, nikakor ne morem znebiti. Zanima pa me če je možno to kakor koli ¨zapreti¨, da se cvetni prah ne bi nabiral.
Hvala.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

Re: Cvetni prah in mali črni žužki

OdgovorCOLON # 35177Odgovor Pike
To Jun 30, 2009 8:55 am

valterp napisal/-aCOLONKer sem pričel z čebelarjenjem letos bom novo temo odprl raje pri čebelarjih začetnikih kot pa kje drugje. O cvetnem prahu je na tem forumu napisano zelo malo zato moram sam povprašat kako in kaj. Pred skoraj mesecem in pol, ko sam kupil panje skupaj z čebelami in medom sem ¨dobil¨zraven tudi male črne žužke, ki se nahajajo v posodici z cvetnim prahom. Dva od treh panjev imata namreč smukalce cvetnega prahu spodaj na dnu. Kdor še ima kakšen takšen panj že ve o čem pišem. Težava pa je, da kljub temu, da ta prostor očistim, kolikor pač morem, saj so v panju čebele, se teh majhnih črnih žužkov, ki so takšne velikosti kot cvetni prah, nikakor ne morem znebiti. Zanima pa me če je možno to kakor koli ¨zapreti¨, da se cvetni prah ne bi nabiral.
Hvala.
Ravno zaradi tega razloga sem se jaz opustil čebelarjenje v AŽ-jih z vgrajenimi osmukalci. Smukalce ven vzami, samo potem ti bodo skoraj zagotovo čebele spodaj zidale. Vseeno bolje kot žužki.

valterp
PrispevkovCOLON 167
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 35178Odgovor valterp
To Jun 30, 2009 9:03 am

Ti smukalci so fiksni in jih ni možno ven vzet. Panji so iz leta 1984, vendar še zelo solidno ohranjeni. Saj bom tudi jaz naslednje leto najverjetneje kupil nove panje, vendar pa moram letos to nekako rešit.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Re: Cvetni prah in mali črni žužki

OdgovorCOLON # 35183Odgovor Fizikalec
To Jun 30, 2009 2:47 pm

valterp napisal/-aCOLONKer sem pričel z čebelarjenjem letos bom novo temo odprl raje pri čebelarjih začetnikih kot pa kje drugje. O cvetnem prahu je na tem forumu napisano zelo malo zato moram sam povprašat kako in kaj. Pred skoraj mesecem in pol, ko sam kupil panje skupaj z čebelami in medom sem ¨dobil¨zraven tudi male črne žužke, ki se nahajajo v posodici z cvetnim prahom. Dva od treh panjev imata namreč smukalce cvetnega prahu spodaj na dnu. Kdor še ima kakšen takšen panj že ve o čem pišem. Težava pa je, da kljub temu, da ta prostor očistim, kolikor pač morem, saj so v panju čebele, se teh majhnih črnih žužkov, ki so takšne velikosti kot cvetni prah, nikakor ne morem znebiti. Zanima pa me če je možno to kakor koli ¨zapreti¨, da se cvetni prah ne bi nabiral.
Hvala.
Ja je možno spredaj pri žrelu potegni silikonski kit, da ti čebele ne bojo šle v izgriženih luknjah skozi smukalnik pa je zadeve rešena. Nesnaga pa se bo kljub temu nabirala rabiš tedensko čiščenje so pa ti panji vsaj za nekaj dobri-testni vložki za varojo!

valterp
PrispevkovCOLON 167
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 35186Odgovor valterp
To Jun 30, 2009 3:38 pm

Po vajinih nasvetih sodeč se torej teh črnih žužkov pač ne bom znebil. Tale tvoj predlog Fizikalec bom pa v prvi priložnosti preveril. Sedaj, ko so notri čebele je to malce težje, ampak ob prvi priložnosti si bom zadevo še natančneje pogledal, da ugotovim kaj se da fizično naredit na panju. Verjetno pa je panj s temi črnimi žužki okužen in dokler bo notri cvetni prah tako dolgo bodo oni notri.
Škoda ker imam že kar nekaj tega cvetnega prahu in ne vem kako ga uporabit, ker je malce neokusno.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35187Odgovor Fizikalec
To Jun 30, 2009 3:43 pm

Poznam te panje, ker jih ene par imam :D moji imajo spredaj lupotico, če jo obrneš gor čebele morajo letet nazaj grede v smukalnik. Veselo pri temn je, da propoliztirajo in se ta loputa od vlage pa vsega skupmalce dvigne. Potem malo zgrizejo in pač pomotoma hodijo spodaj skoz osmukač. Ti črni žužki pa so tudi v nesnagi spodaj čeprav ni CP, če čistiš potem jih ni tolko. Problem je samo v tem, da čebele ne morejo čistit zato oni tam "harajo"...

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35194Odgovor Pike
Sr Jul 01, 2009 8:13 am

valterp napisal/-aCOLONPo vajinih nasvetih sodeč se torej teh črnih žužkov pač ne bom znebil. Tale tvoj predlog Fizikalec bom pa v prvi priložnosti preveril. Sedaj, ko so notri čebele je to malce težje, ampak ob prvi priložnosti si bom zadevo še natančneje pogledal, da ugotovim kaj se da fizično naredit na panju. Verjetno pa je panj s temi črnimi žužki okužen in dokler bo notri cvetni prah tako dolgo bodo oni notri.
Škoda ker imam že kar nekaj tega cvetnega prahu in ne vem kako ga uporabit, ker je malce neokusno.
Nič ni težje, satovje zloži na kozico pa bo bolj dostopno in pregledno.

valterp
PrispevkovCOLON 167
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 35196Odgovor valterp
Sr Jul 01, 2009 9:05 am

To sem tudi imel v mislih, da bom napravil pri naslednjem pregledu, ki bo enkrat te dni, ko bo primerno vreme, da me vmes, med pregledom, slučajno kakšna ploha ne preseneti.
Še vedno pa imam ¨težavo¨ z uporabo le-tega. Ima kdo kakšen nasvet, kako ga lahko uporabim.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35198Odgovor Fizikalec
Sr Jul 01, 2009 9:22 am

Kako naj uporabiš kaj?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35199Odgovor Pike
Sr Jul 01, 2009 10:14 am

Fizikalec napisal/-aCOLONKako naj uporabiš kaj?
A si na dopustu :D

valterp
PrispevkovCOLON 167
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 35201Odgovor valterp
Sr Jul 01, 2009 11:02 am

Fizikalec napisal/-aCOLONKako naj uporabiš kaj?
Ja ta ˝okužen˝ nabrani cvetni prah!!!
Zadnjič spremenil 3, dne valterp, skupaj popravljeno 0 krat.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov