GRADILNI SAT

arhivirane teme 2009
Uporabniški avatar
cesnikb
PrispevkovCOLON 73
PridruženCOLON Sr Nov 08, 2006 10:43 pm
KrajCOLON Preąnica

GRADILNI SAT

OdgovorCOLON # 33861Odgovor cesnikb
So Apr 04, 2009 9:25 pm

zdravo kolegi,
pričel je čas opravil v panjih. Zanima me ali je bolje vstaviti 3 delni ali 2 delni gradilnik.
Kam naj vstavim gradilnikv plodišču?
Na krasu že cvetijo divja češnja ipd., to pomeni da je čas tudi za gradnjo mladega satja- kam pa dam te osnove?
hvala za nasvete.

LP

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33864Odgovor Kočevski med-ved
Ne Apr 05, 2009 8:13 am

GS na drugo mesto levo ali desno v plodišču. Satnice v izgradnjo v medišče nad gnezdo plodišča. Ko so izgrajene do približno dveh tretjin prestavljaš ob gnezdo plodišča.
Kako to jaz delam si lahko bolj podrobno ogledaš na moji strani :
http://www.storzek.net/cebelarstvo-ma-ja/
pod mesečna opravila v AŽ panju (marec in april)
Uspešno čebelarjenje ti želim
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 33870Odgovor Fizikalec
Ne Apr 05, 2009 5:34 pm

N0oja za satnice ni treba komplicirat jaz jih dam kr med zalego (odkrito) kdo hudiča bo to prestavljal toliko in čebele vznemirjal...

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33873Odgovor Kočevski med-ved
Ne Apr 05, 2009 5:54 pm

V medišču izgradijo čebele lepše satje z manj trotovine.
Preizkušeni nič kolikokrat. Sicer je pa volja vsakega posameznika. Izprobajte Cesnikb.
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 33879Odgovor Odisej
Po Apr 06, 2009 9:23 am

Zdravo, Kočevski Med-ved.

Res so zanimive različne izkušnje čebelarjev. Na srbskem forumu pogosto berem razprave in Vojo Brština ima prav nasprotno mnenje.
Je pa res, da govori o gradnji novega satja brez osnov:

Ako se ramovi bez osnova dodaju u paši pčele će bez obzira na tip košnice izgraditi nepravilno saće i ulice neće biti u pravcu nego će krivudati i ramovi će stvarati problem prilikom vađenja iz košnice. Jedino rešenje za dobijanje ramova sa pravilno izgrađenim saćem približno iste zadovoljavajuće širine je dodavanje tih praznih ramova u plodište. Tada će pčele izgraditi saće iste širine i matica će ga odmah zaleći.

Kaj meniš, Med-ved ?

Lep dan.

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 33880Odgovor Drago1
Po Apr 06, 2009 9:54 am

se strinjam v medišču čebele zgradijo lepse sate"brez trotovine.me pa nekaj zanima a je ze gdo dodal kako satnico letos?
Zadnjič spremenil 1, dne Drago1, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33881Odgovor Kočevski med-ved
Po Apr 06, 2009 9:55 am

Moje mišljenje je da je različnost dodajanja osnov povezana z različnostjo panjskih sistemov. Moj opis je za AŽ panj. RV pa je popolnoma drug način, vsaj tako si ga jaz predstavljam.
Komaj čakam da ga preizkusim. Zato sem tudi za mene vzel dva kompleta.
Živi bili pa vidjeli, poravijo naši južni sosedi. Pa še res je tako.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33882Odgovor Pike
Po Apr 06, 2009 10:05 am

Jaz nisem opazil razlike med zgrajeno satnico v plodišču ali medišču. Vse dajem v plodišče iz istega razloga kot je navedel Fizikalec.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33883Odgovor Kočevski med-ved
Po Apr 06, 2009 10:54 am

Pike, če daješ vse v plodišče potem res nisi mogel videti razlike.
Hecam se.
Je razlika, je.
Samo jaz z mojimi 35. družinami to lažje in brez večjega truda delam. Je pa več odpiranja. Toda vsak teden v rojilni dobi tako ali tako pregledujem in obenem uredim tudi to reč.

Sedaj pa veselo v Čebelnjak, v Kostel, v čebelji raj. Baje se odpira Topokrpi javor.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33884Odgovor Pike
Po Apr 06, 2009 11:34 am

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONPike, če daješ vse v plodišče potem res nisi mogel videti razlike.
Hecam se.
Je razlika, je.
Samo jaz z mojimi 35. družinami to lažje in brez večjega truda delam. Je pa več odpiranja. Toda vsak teden v rojilni dobi tako ali tako pregledujem in obenem uredim tudi to reč.

Sedaj pa veselo v Čebelnjak, v Kostel, v čebelji raj. Baje se odpira Topokrpi javor.
:-)
Včasih sem dajal v medišče in nato prestavljal v plodišče. Sedaj pa zaradi kroničnega pomanjkanja časa dajem vse v plodišče. Verjetno je res kakšna razlika v izdelavi ampak po mojem ne odtehta porabljenega časa.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 33888Odgovor divji cebelar
Po Apr 06, 2009 1:39 pm

Sam sicer satnice in gradilnike dajem najprej v medišče in potem ob primernem času prestavim v plodišče, V nekaterih družinah pa dam satnico kar takoj v plodišče. Med zgrajenim satjem kake razlike nisem opazil. Ko so pogoji za gradnjo satja, gradijo odlično tako v medišču kot v plodišču. Ko pa ni dotoka medičine oziroma hrane, pa ne gradijo ne v plodišču in ne v medišču. Je pa razlika v tem, da imaš lahko potem slabo zgrajeno satje v plodišču in ga moraš nujno odstraniti. kar pa zahteva več časa kot če je slabo zgrajeno v medišču, ki ga lahko pustiš do prvega točenja medu.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33890Odgovor Kočevski med-ved
Po Apr 06, 2009 4:17 pm

:-)
Včasih sem dajal v medišče in nato prestavljal v plodišče. Sedaj pa zaradi kroničnega pomanjkanja časa dajem vse v plodišče. Verjetno je res kakšna razlika v izdelavi ampak po mojem ne odtehta porabljenega časa.[/quote]

Še eno stvar sem opazil, pri čebelah se ti ne sme nikoli muditi. Nervoza, nepravilna hitrost pa še kaj čebele začutijo. Če mirno delaš so tudi čebele mirne.
Ravno sedaj (pred dvema urama)sem dajal polnaklade na NP. Čebele so mirnekot bubice. delajo svoj posel. Cveti krhka vrba.
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 33895Odgovor Fizikalec
Po Apr 06, 2009 5:38 pm

Ja ja Branko pr 40 družinah si lahko miren pri 400 pa pride do "kroničnega pomanjkanja časa" in moraš biti prekleto hiter pa spreten, da čebelam ne prekipi :D
Je pa tako, če imaš eno družino odprto 6 minut zadeva začne eskalirat po 10 minutah pa potegneš ta krajšo :roll: :roll: torej imaš 5 minut max., da narediš kr hočeš potem začno one delat :D :D :D

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33896Odgovor dobje
Po Apr 06, 2009 5:43 pm

Moja izkušnja je, da so v medišču narejene satnice lepše in brez trotovine in mislim, da je vse vredno truda in se strinjam z Kočevski med-ved-om.
Tisti, ki ima rad svoje ljubice, si bo že vzel čas zanje! :ples

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33897Odgovor Kočevski med-ved
Po Apr 06, 2009 5:50 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONJa ja Branko pr 40 družinah si lahko miren pri 400 pa pride do "kroničnega pomanjkanja časa" in moraš biti prekleto hiter pa spreten, da čebelam ne prekipi :D
Je pa tako, če imaš eno družino odprto 6 minut zadeva začne eskalirat po 10 minutah pa potegneš ta krajšo :roll: :roll: torej imaš 5 minut max., da narediš kr hočeš potem začno one delat :D :D :D
Danilo apsolutno, sem istega prepričanja.
Kaj se že na 400. Pazi da ne pregoriš.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33955Odgovor Oldy
So Apr 11, 2009 11:15 pm

No prav zanima me kakšno je vaše mnenje glede vstavljanja satnic v izgradnjo satovja. Posebej kdaj vstavljate.
Mislim, da je pravi ćas takrat, ko je dovolj veliko mladih čebel in konstanten donos hrane ( medičine ). Za zdaj sem mnenja da je še prehitro. mogoče čez 7 - 10 dni. Se motim ???

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33956Odgovor Kočevski med-ved
Ne Apr 12, 2009 8:10 am

Graditi sem dal po eno osnovo v medišče nad gnezdo v četrtek, ko je začela cveteti gozdna češnja. Včeraj sem gledal v dva panja in so satnice na pol izgrajene, zato bom jutri dodal močnim družinam še po dve osnovi, slabšim pa po eno. Pri nas so trenutno v razcvetu gozdna češnja, ringlo in po gozdu tu in tam kak javor.
Včeraj in predvčerajšnjem je tehtnica pokazala skupaj +0,5 kg. Predvidevam, da bo današnji dan še bolj meden, saj napovedujejo brezvetrje. Včeraj je pri nas kar močno pihal jugozahodnik.

Ne zamudite prvih paš za gradnjo satja.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33957Odgovor Oldy
Ne Apr 12, 2009 8:32 am

No, mislim, da je to razlika v območju, temeraturi in razvoju. Bom dal sate z osnovo in opazoval, kako poteka gradnja.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

info@begic.si

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 33959Odgovor Fizikalec
Ne Apr 12, 2009 9:36 am

Če ima družina 7 satov zalege ali vsaj 6 ne glede na območje se osnova lahko doda....

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33992Odgovor Oldy
Sr Apr 15, 2009 9:49 pm

Deluje, čeprav sem mislil, da če ni medičine ni izdelava satovja. No pa saj danes je bil čudovit dan in moje so prinesle majčkeno manj kot pol kile, tako da ni več bojazni, da ni hrane.

lp

info@begic.si

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 33993Odgovor Micky
Sr Apr 15, 2009 10:06 pm

Drago1 napisal/-aCOLONse strinjam v medišču čebele zgradijo lepse sate"brez trotovine.me pa nekaj zanima a je ze gdo dodal kako satnico letos?
Jaz sem dodal v plodišče novo satnico. Po enem tednu je bila na njej že zalega.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 33995Odgovor Drago1
Če Apr 16, 2009 10:12 am

no jas sem tud dodal satnico in tud gradijo"nekaj malega so tud prinesle !pa tud pred panji tud lepo diši"no potrebno bo mal dezja da rastline bol zamedijo!pa tud zalega prav lepa

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 33996Odgovor Zaèetnik_2
Če Apr 16, 2009 3:02 pm

Zdravo, le par tednov imam čebel in nimam satov; ker so bile v 1 nakladi (LR 1/1) zelo utesnjene, sem jim 10 dni nazaj naložil še 1 naklado LR 2/3 samih sarnic. Včeraj zvečer pa sem pogledal - vse zgrajeno in že nekaj medu notri!

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 33997Odgovor dušans
Če Apr 16, 2009 3:22 pm

Predlagam, da daš še eno medklado 2/3 satnic, samo tri sate prestavi iz zgornje v srednjo. Med drugo in tretjo vstavi MR.

lp

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 33999Odgovor Zaèetnik_2
Pe Apr 17, 2009 6:22 am

Zdravo Dušan, hvala za odgovor!
V novi 2/3 nakladi zgoraj polno zasedajo le 3-4 ulice in prihodnje dni je napovedan dež; misliš, da jim ne bom preveč na hitro povečal prostora?
Pa še nekaj me zanima: se da pri nas kupiti satnice od kakega ekološkega čebelarja? Lp, Andrej

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 34000Odgovor Drago1
Pe Apr 17, 2009 9:39 am

Začetnik sj satnice lahka ja pupiš vsepovsot"sj so vse ekološke"sj vsi mamo ekološke satnice

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 34001Odgovor dušans
Pe Apr 17, 2009 12:03 pm

Začetnik_2 napisal/-aCOLONZdravo Dušan, hvala za odgovor!
V novi 2/3 nakladi zgoraj polno zasedajo le 3-4 ulice in prihodnje dni je napovedan dež; misliš, da jim ne bom preveč na hitro povečal prostora?
Pa še nekaj me zanima: se da pri nas kupiti satnice od kakega ekološkega čebelarja? Lp, Andrej
Novo naklado dodaš, ko oceniš, da je družina dovolj močna. Najbolj običajno preveriš tako, da pogledaš stanje na vmesnem pokrovu, če so tam čebele, lahko takoj dodaš naklado. Drugi znak je podsedanje, družini, ki podseda tudi takoj dodaš naklado. Če naberejo in pokrijejo med se tam čebele ne bodo zadrževale, zato preveri podsedanje. Paše je ta trenutek dovolj.

Glede ekoloških satnic je vsak prepuščen samemu sebi. Jaz poleg sebe vem samo še za tri čebelarje, za katere sem siguren, da ne dajejo perizina, amitraza, bayvarola in podobnih strupov.

lp

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34004Odgovor Timijan
So Apr 18, 2009 11:20 am

Dušan:
Jaz poleg sebe vem samo še za tri čebelarje, za katere sem siguren, da ne dajejo perizina, amitraza, bayvarola in podobnih strupov.
Imam čebele, močne, ki niso videle ničesar od naštetega, niti organskih kislin, že od oktobra 2007. Bom videl, kako bo v naprej. Kdor išče ta najde? Lp t

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 34279Odgovor bloop
To Maj 19, 2009 4:48 pm

Ker je tukaj ravno govor o gradilnem satu, bom zapisal sem.
Letos v nakladni panj nisem dodal gradilnega sata.V spodnji nakladi so cebele zazidale divjo satje- trotovino kar spodaj pod spodnjimi okvirji, kar pa se mi zdi zanimivo,da so letos prvic pri meni zazidale to satje preko vseh satov spodaj, tako da so gledali na "toplo stavbo". Obicajno je bilo le v isti smeri kot so bili postavljeni okvirji, kot podaljsek satado dna.

kapri
PrispevkovCOLON 19
PridruženCOLON Pe Apr 03, 2009 3:13 pm
KrajCOLON Vrhnika

OdgovorCOLON # 34324Odgovor kapri
Če Maj 21, 2009 3:34 pm

Lani sem kupil dve družini v dvetretjinskih nakladnih panjih. In že drugo sezono lahko samo berem, kako vam čebele gradijo satje. Lani je bila sezona slaba, ne vem pa, zakaj tudi letos niso zgradile nič. Ko je bilo aprila gnezdo v dveh nakladah in v glavnem vse ulice zasedene, sem naveznil tretjo naklado s šestimi satnicami in štirimi narejenimi sati. Po enem mesecu je še vedno prazna, gnezdo je še vedno v spodnjih dveh nakladah. Zalega je na kakšnih 10 satih. Družina se mi sicer zdi močna, a tudi medišče je prazno. Lahko kdo kaj svetuje? Morda sem plodišče širil prehitro? Morda bi moral naklado s satnicami vstaviti med prvi dve nakladi?

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov