Prvi pregled in napadalnost čebel

arhivirane teme 2009
tom
PrispevkovCOLON 168
PridruženCOLON Če Jul 22, 2004 5:34 pm
KrajCOLON Bela krajina

Prvi pregled in napadalnost čebel

OdgovorCOLON # 33927Odgovor tom
Sr Apr 08, 2009 3:42 pm

Pozdravljeni
danes sem v lepem toplem vremenu dopoldne
opravil prvi večji pregled družin,
vstavil sem gradilnike, medene sate sem nastrgal z vilicami, vstavil sem
nekaj satnic itd.....

čudno mi pa je da so bile čebele skorajda iz vseh panjev zelo napadalne...
še več kot nekaj ur po pregledu so me napadale dvajste trideset metrov stran od stajišča...

ali ni bilo enkrat govora, da so čebele napadalne ko so močnbeje napadne z varozo? tako da razmišljam da bi uporabil šok metodo z MK

kaj svetujete?

druga zadeva pa je taka
eden panj ki je postavljen stran od stojišča, je skorajda prazen,
sem mislim da je padla matica, danes ko sem odprl, pa sem opazil,
da je kljub malo ćebelam polovica satja zaležena, nekaj stare zalege
ostalo pa neodkrita.....

ali naj jim pustim svojo pot, ali pa naj panj razderem?

hvala za pomoč in
naj medi!

tom

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33928Odgovor dobje
Sr Apr 08, 2009 4:02 pm

Sam sem danes delal okoli čebelnjaka, tudi pred panji, pa me ni niti ena čebela opozorila, da naj neham. Na svoje mesto sem dal tudi prašilčke.
Mislim, da Tvojim čebelicam ni bilo všeč, ker si jih v elementu zemlja vznemirjal.
Sam največkrat uporabljam za delo s čebelami elemente toplota, svetloba, plod- po navodilih M&M Thun.
Če ima ta Tvoj slab panj dovolj hrane ga ne uniči, saj matica zalega. Zimske čebele odmrle, mladih je pa še premalo za buren razvoj.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 33929Odgovor bloop
Sr Apr 08, 2009 4:10 pm

En kratek odgovor glede napadalnosti.
Jaz sem jih pregledal zadnjo soboto in nedeljo, vsak dan enih par. In moram reci, da je bilo stanje v nedeljo pravo nasprotje sobote. V soboto so bile tudi pri meni agresivne(zato sem tudi odnehal), v nedeljo pa sem jih brez tezav v miru pogledal.
So se pa vidle razlike v nedeljo, nekatere druzine so res lepo sedele na zalegi, druge pa bezale v vogal sata in delale gruce.
Sicer pa mislim, da je bilo velikokrat ze receno da je to odvsno tudi od vremena(ce so v drugih pogojih normalno mirne).

Cudno stanje v tistem panju. Meni se je lani zgodilo, da sem imel v enem nakladnem zelo slabo stanje spomladi a takrat so cebele imele le toliko zalege kolikor so je lahko zasedle.

No letos je na sreco v nakladnih panjih stanje precej lepse, druzina ki je lani spomladi komaj zasedala 2 ali 3 sate in si je opomogla ravno do jeseni, je tokrat na 3(ali 3 in pol) zelo lepo zalezenih satih zalege in zaseda 8 ulic, ta drug panj pa je lanski roj in je trenutno na nekih 7 ulicah in prav tako 3 satih zalege. Je pa ta drug panj postavljen nekoliko bolj v zavetju in mislim da je temu pripisati nekoliko slabsi razvoj, saj ga cez zimo sonce (skoraj) nic ne obsije .

V ostalih panjih sem kar zadovoljen s stanjem, seveda bi gotovo lahko bilo boljse(vec zalege). Pricakujemo pa da bo cez kak teden le pricela cveteti tudi cesnja in se bo ze potem zacelo izboljsevati.

Letos je potrebno pri nas v zacetku razsiriti druzine iz 6-7 S na kolikor so bile po vecini zazimljene na 12 S in potem se povecati stevilo vseh druzin(z rezervami) na okoli 30.
Na sreco nekih velikih koruznih njiv letos v okolici ne bo, prav tako kaksnega skropljenja sadovnjka, tako da smo v nevarnosti "le" pred malomarnimi vrtickarji.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

Re: Prvi pregled in napadalnost čebel

OdgovorCOLON # 33931Odgovor Kočevski med-ved
Sr Apr 08, 2009 5:01 pm

tom napisal/-aCOLONPozdravljeni
danes sem v lepem toplem vremenu dopoldne
opravil prvi večji pregled družin,
vstavil sem gradilnike, medene sate sem nastrgal z vilicami, vstavil sem
nekaj satnic itd.....

čudno mi pa je da so bile čebele skorajda iz vseh panjev zelo napadalne...
še več kot nekaj ur po pregledu so me napadale dvajste trideset metrov stran od stajišča...

ali ni bilo enkrat govora, da so čebele napadalne ko so močnbeje napadne z varozo? tako da razmišljam da bi uporabil šok metodo z MK

kaj svetujete?

druga zadeva pa je taka
eden panj ki je postavljen stran od stojišča, je skorajda prazen,
sem mislim da je padla matica, danes ko sem odprl, pa sem opazil,
da je kljub malo ćebelam polovica satja zaležena, nekaj stare zalege
ostalo pa neodkrita.....

ali naj jim pustim svojo pot, ali pa naj panj razderem?

hvala za pomoč in
naj medi!

tom
Eden vzrokov je vetrovno vreme.
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33932Odgovor Timijan
Sr Apr 08, 2009 7:04 pm

Se strinjam z Med-vedom. Začelo se mi je zdeti, zakaj so malo bolj hude: ker vse cveti, tudi divja češnja, pihal pa je topel veter, ki je preprečeval medenje. Vse diši, vse dehti, medičine pa nič - pa so razdražene. Poleg Thuna seveda. Poskrbeti je treba za napajalnik, pa se nekoliko umirijo. Lp t

tom
PrispevkovCOLON 168
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 33933Odgovor tom
Sr Apr 08, 2009 9:04 pm

tako srednje vetrovno pa je res bilo......
ampak so bile res hude, ene tri so me pičile čez rokavice......
morda pa res nisem izbral pravi dan....
samo predvsem me je presenetila napadalnost...ko avgusta meseca v hudi vročini.....
verjetno bi jih moral takoj pusti na miru.....pa sem bolj rinil ko prde v grivo

naj še omenim, da se mi je že pred dvema dnevoma zdelo zelo nenavadno, ko je lepša polovica hodila poleg panja jo je takoj napadla ena čebela, da je morala pobegniti.....na srečo je čebela preživela....
meni pa je takoj udarila slutnja, da je preveč varoze pa čebele kričijo......

na podnicah med drobirjem nisem opazil varoj, sem pa danes vstavil v nekaj panjev naoljen bel papir , pa bom čez kak teden vedel več..

no za pregled sta mi ostala dva panja pa bom poizkusil jutri ali pojutrišnjem pa poročam kako je šlo.......

p.s.
Timijan zanimivo se mi je zdel tvoj prispevek v temi
SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA, ko je govora o starejši metodi puhanja
cigaretnega tobaka v panj.....
me mika da bi poizkusil....nekako laično se mi morebiti dozdeva, da je to manj stresna metoda kot kisline.....
za poiskusit......

hvala vsem za pomoč
in vse dobro vam in čebelam
tom

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33934Odgovor Oldy
Sr Apr 08, 2009 9:24 pm

No, tudi sam sem pregledal 40 panjev pa sta me pičili samo dve čebeli. Res pa da vsako v drugo oko, tako da sem bil ...... ubogi :) To je bilo 5.ga

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33935Odgovor Timijan
Če Apr 09, 2009 8:09 am

Tom, ne verjamem, da so hude zaradi varoje. Preveri, če imajo dosti hrane, poskrbi, da pridejo na napajalnik, potem pa opazuj, če je huda le ena ali dve družini, ali so kar vse? Če je le ena, je pač take sorte, pa boš matico zamenjal, čeprav take dajo včasih več medu, le delo z njimi je sitno. Lahko pa da je panj lociran na mestu z močnejšim negativnim sevanjem. Če ne prej, boš to vedel, ko boš opazil, da se taka družina ne razvija dobro in da ostaja "jezen slabič", ne glede kaj storiš.

Glede puhanja tobaka: morda le v zgodnjem začetku sezone, pa po točenju, ker lahko nekaj vonja ostane v medu??, sicer pa deluje tudi kake pol deci močnega sladkornega sirupa z 1 do 2-ma kaplijicama eteričnega olja (v pol litra), večkrat, kadar ni paše, ali pa do vstavljanja mediščnih satov. Ali pa, če opaziš, da je varoje zares preveč. Takole bi predlagal: poskusi oboje, morda tudi preko sezone v enem ali dveh panjih, potem pa iztočeni med odnesi na vsaj dva ali tri natančne preglede vsebnosti, brez da jim poveš, kaj si počel. In shrani paralelne vzorce medu. In kontroliraj število varoje. Če bo med čist, in če bodo družine obvladale varojo, potem smo odkrli možno varianto zatiranja varoje (za ljubiteljske čebelarje)?

Vsakič, ko jih malo bolj nadimiš, tudi le z bukovo gobo, se družina "zagreje" in varoja intenzivno odpada, a na podnici bi morale biti lovile plošče z mrežico, se mi zdi, morda namazane z mešanico olivnega in eteričnega olja, da se padle varoje ne bi vračale nazaj.

Marsikaj lahko poskusiš, na par panjih seveda, ne na vseh. Upam da se zavedaš, da sem popoln začetnik in da moraš nekatere moje ugotovitve jemati z rezervo oziroma jih sam temeljito preskusiti.

Naj ti čebelce veselo letijo, t

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33936Odgovor imker
Če Apr 09, 2009 9:26 am

...letos so na vseh treh mojih stojiščih čebele zelo napadalne, vzrok je ,ker so nabrale veliko cvetnega prahu. Enako je , ko cvete kostanj. Leto bo verjetno zelo rojivo, eksplozivni razvoj čez tri tedne...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33940Odgovor Timijan
Pe Apr 10, 2009 7:28 am

Če so vse družine bolj hude, je verjetno Imkerjevo pojasnilo kar pravo. Tudi pri meni so včeraj, ko sem premestil 6-satar v 10 satarja, bile kar živahne (gležnji!), ko pa sem popoldne šel samo zapret čebelnjak, je okoli vogala priletela ena direktno v moje čelo, da je kar počilo. Ni me uspela pičiti. Imel sem le še pet sekund dela, ko je priletela druga spet v čelo, in me malo pičila, čez par sekund pa še tretja, ki pa me je že kar dobro, pol cm stran od druge. No, potem sem le uspel zapreti in oditi. In res, v panj so nosile ogromne koške cvetnega prahu. Lp t

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 33941Odgovor Micky
Pe Apr 10, 2009 9:27 am

Medičine še ni, cvetni prah nabirajo. V taki situaciji so čebele rade napadalne. Jaz sem preveril naravni odpad varoje. Odpada praktično ni, čebele pa so tudi pri meni bile hude.
Torej kar brez skrbi.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 33949Odgovor Drago1
Pe Apr 10, 2009 10:58 pm

ja primen so tud zelo hude oz napadalne

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33958Odgovor imker
Ne Apr 12, 2009 9:25 am

...tako hudih in tako močnih čebel ne pomnim. Nikoli, tako kot letos, še nisem dajal 10. aprila tretjih naklad, v nizkonakladnih pa četrte. Testiral sem napadenost varoe- ni sledu! Družine imajo ogromno cvetnega prahu.
Čez tri tedne se bomo borili z rojenjem.
Tudi ne pomnim,kdaj je je bila Velika noč tako v cvetju in soncu.
Lepo praznovanje !
I.J.

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33960Odgovor dobje
Ne Apr 12, 2009 9:42 am

Moje čebele niso napadalne, sem pa imel pred dvema in tremi leti v tem času močnejše, saj sem predlani že 12. maja točil.
Bojim se, da bo za tem lepim vremenom prišlo slabo vreme in ne pozabimo, da je še april!
Čebele pa bodo rojile, kolikor jim bomo pustili!
Jaz rojev na hruškah ne maram, čeprav vem, da so naravni roji najboljši; ali pa ne!?

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 33977Odgovor bloop
To Apr 14, 2009 1:43 pm

imker napisal/-aCOLON...tako hudih in tako močnih čebel ne pomnim. I.J.
Zanimivo.
Na nasem koncu pa po vecini pravijo, da so letos slabse cebele pricele z razvojem. Tudi ce gledam moje, bi rekel enako. Res da lani se niso sle vse kot normalne druzine v zimo, pa ceprav sem se kar zadovoljen z vecino, niso primerljive z lanskim zacetkom.
Je pa res vse zacvetelo naenkrat, obicajno so rastline imele nekaj vec zamika od cvetenja ene vrste do druge.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 33986Odgovor volk
Sr Apr 15, 2009 9:50 am

Druzine,ki so sle z veliko hrane cez zimo,so mocne.Imam neke rezervne,lani sem z dvema satoma naredil narejence v 7 satne enote.Po kostanju sem zaradi moci odprl na 14 satov.Ena je imela 3 dni nazaj vseh 14 satov zalege.Sem ze zacel delati narejence,saj je trotov dovolj.Lani,pa je bil mraz,sem zacel z maticami ze 15 aprila.
Neke hudobije mi ne kazejo,imajo ze nabran med in kar lepo cvetnega prahu.Medi kar lepo.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

tom
PrispevkovCOLON 168
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 33988Odgovor tom
Sr Apr 15, 2009 11:23 am

pozdravljeni

včeraj sem dodal naklade in čebele niso bile tako hude kot pri prvem pregledu, po videnem so družine zelo močne, v enem tednu sem testiral
tudi naravno odpadle varoje, pa je praktično ne najdem
pri nas v črnomlju sedaj cveti sadno drevje....

pa še nekaj fotk čebel

http://img23.imageshack.us/img23/2697/h ... tsedit.jpg
http://img22.imageshack.us/img22/9403/37261127.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/9903/hhu5319.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/9686/hhu5332.jpg
http://img6.imageshack.us/img6/3032/hhu5339edit.jpg

Toni
PrispevkovCOLON 8
PridruženCOLON Pe Feb 06, 2009 8:30 pm

OdgovorCOLON # 34251Odgovor Toni
Pe Maj 15, 2009 9:25 pm

Pozdravljeni.
Letos so tudi pri meni čebele zelo agresivne in napadalne kot še nikoli doslej,tako da je delo z njimi skoraj nemogoče, tudi sosedje so se že začeli pritoževati. Zanima me, ali ima še kdo takšen problem. Čebele so se res precej pozno vendar bliskovito razvile,vendar je bil tudi prejšnja leta hiter razvoj pa ni bilo pa take agresije kot letos in to pri vseh družinah, tudi pri rezervnih. Zaščitno mrežo in rokavice sem občasno uporabljal le pri parih družinah, sedaj pa niti ne pomislim da jih nebi uporabil. Tudi dim nič ne pomaga.
Toni

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 34252Odgovor Odisej
Pe Maj 15, 2009 9:57 pm

V nedeljo bo po M. Thunu (biodinamika) primeren dan za delo s čebelami, če bo seveda vreme to dopuščalo.

Lep dan.

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 34253Odgovor Drago1
Pe Maj 15, 2009 10:28 pm

Toni"če so res tako napadalne kot praviš"zamenjaj matico!!!to je edina rešitev!!včasih je od matice odvisno "kako sedijo na satju;napadalnost in se več je tega......

Toni
PrispevkovCOLON 8
PridruženCOLON Pe Feb 06, 2009 8:30 pm

OdgovorCOLON # 34257Odgovor Toni
Ne Maj 17, 2009 8:25 am

Tudi o zamenjavi matic sem razmišljal, vendar bi moral zamenjati vse. Lansko leto sem kupil nekaj matic od vzrejevalca, ki so bile mirne letos pa so tudi te ponorele!! Čedalje bolj pripisujem vzrok agresije električnemu pastirju, ograjo sem moral postaviti po napadu medveda, ker pa nimam dovilj prostora okoli čebelnjaka je ta postavljena blizu in je to mogoče moteč dejavnik za čebele, ne sama ograja temveč elektrika v njej. Mogoče ima kdo kakšne izkušnje z tem. Pastir mora biti funkcijonalen tudi čez dan, saj je prejšnji mesec medvedka z mladiči ob treh popoldan v sosednji vasi razbila štiri panje.
Lep pozdrav
Toni

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 34258Odgovor Micky
Ne Maj 17, 2009 4:51 pm

Jaz sem danes pregledal čebele. Takih norih čebel nisem imel še nikoli. Tako so divje, da se sploh ne da delati. Ne vem kaj je to. In kar vsi panji. Medišča se polnijo a čebele nme pustijo do sebe. A naj zamenjam matice kar v vseh panjih ? To vsekakor ni normalno. Kaj takega ne pomnim.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34259Odgovor dobje
Ne Maj 17, 2009 7:00 pm

Odisej napisal/-aCOLONV nedeljo bo po M. Thunu (biodinamika) primeren dan za delo s čebelami, če bo seveda vreme to dopuščalo.

Lep dan.
S čebelami sem bil od 6. ure zjutraj, pa razen jutranjega pozdrava treh čebel ( mislim da je bilo prehladno, ko sem začel brskati po panjih), po 7. uri so postale prijazne, ker so nabiralke odšle na teren.
Sam, če se le da upoštevam navodila Setvenega priročnika M. Thun in takrat nimam problemov!
Prav dišalo je v čebelnjaku po svežem cvetnem prahu in medičini.

V petek je brat točil, pa razen obilne bere ni bilo posebnosti.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34266Odgovor Timijan
Po Maj 18, 2009 10:35 am

Tudi moje so zelo mirne, le ena ali dve se vedno najdejo, ki me želijo uničiti, zato moram imeti pajčolan (od teh dveh je ena prišla pod pajčolan in me pičila nad oko, ker nisem imel časa spustiti jo ven.) Bil sem tudi pri večjem čebelarju, v zgodnji popoldanski vročini, pihal je vroč veter in čebele so bile nore, hude. Ko pa sem prišel domov, 11 km stran in malo v hrib, pri meni ni bilo vetra in čebele so bile mirne.

Paša se začne že okoli pol 8h zjutraj, potem čez dan preneha, pa proti večeru se ponovi, tudi do 7h zvečer. Vmes pa, ko pritisne sonce in nekaj vetra, paša presahne, čebele prinašajo CP in TAKRAT SO BOLJ HUDE. Mislim, da je vzrok v tem. Lp t

tom
PrispevkovCOLON 168
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 34291Odgovor tom
To Maj 19, 2009 9:41 pm

Danes sem opravil pregled, pa so čebelice zelo prijazne in nič napadalne,
verjetno tudi zaradi tega ker je na mojem območju akacijina paša
lp
tom

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 34838Odgovor valterp
Sr Jun 17, 2009 5:37 pm

dobje napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLONV nedeljo bo po M. Thunu (biodinamika) primeren dan za delo s čebelami, če bo seveda vreme to dopuščalo.

Lep dan.
S čebelami sem bil od 6. ure zjutraj, pa razen jutranjega pozdrava treh čebel ( mislim da je bilo prehladno, ko sem začel brskati po panjih), po 7. uri so postale prijazne, ker so nabiralke odšle na teren.
Sam, če se le da upoštevam navodila Setvenega priročnika M. Thun in takrat nimam problemov!
Prav dišalo je v čebelnjaku po svežem cvetnem prahu in medičini.

V petek je brat točil, pa razen obilne bere ni bilo posebnosti.
Zanima me kje se da dobit podatke oz. ta Setveni priročnik M. Thun-a.
Če bo možno bi tudi sam rad rešil čebelice pred umiranjem s tem da jih pregledam takrat, ko ne bodo preveč napadalne. Pa tudi moje telo bo hvaležno. :oops: :wink:

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 34839Odgovor cebelar_novinec
Sr Jun 17, 2009 5:47 pm

V skoraj vsaki knjigarni. Tudi pri najboljšem sosedu med časniki sem videl....

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34844Odgovor dobje
Sr Jun 17, 2009 6:34 pm

valterp napisal/-aCOLON
Lep dan.
Zanima me kje se da dobit podatke oz. ta Setveni priročnik M. Thun-a.
Če bo možno bi tudi sam rad rešil čebelice pred umiranjem s tem da jih pregledam takrat, ko ne bodo preveč napadalne. Pa tudi moje telo bo hvaležno. :oops: :wink:
Kot je rekel cebelar_novinec v knjigarni. Povprašaj Po Setvenem priročniku za začetek, drugače pa Poglej:
http://www.ajda-vrzdenec.si/ ali
Tel.:01 754 07 43 ( od 9. do 13. ure) in tam naroči, če v knjigarni ne dobiš!! :ples

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 in 0 gostov