APISLOVENIJA 2013

Tekoča obvestila o predavanjih za čebelarje
BUTTON_POST_REPLY
noc b
PrispevkovCOLON 422
PridruženCOLON To Sep 27, 2011 6:05 pm

APISLOVENIJA 2013

OdgovorCOLON # 57686Odgovor noc b
So Dec 29, 2012 7:04 pm

APISLOVENIJA 2013

Celjsko sejmišče že tradicionalno v začetku pomladi gosti domače in tuje čebelarje. V letu 2013 bo Čebelarska zveza Slovenije, Javna svetovalna služba v čebelarstvu in družba Celjski sejem d.d. pripravila 36. državni čebelarski posvet in mednarodno prodajno razstavo, ki bosta potekala v soboto in nedeljo, 16 in 17. marca 2013.

Dvodnevni državni posvet čebelarji iz Slovenije in tujine izkoristijo za izmenjavo izkušenj ter znanja o najaktualnejših temah s področja čebelarstva. Osrednja tema sobotnega dne 36. državnega čebelarskega posveta bo posvečena višji kakovosti in pridelavi varnih čebeljih pridelkov, medtem ko bo strokovna tema v nedeljo posvečena dobrim čebelarskim praksam.

SOBOTA 16.03.2012

8.00 ODPRTJE RAZSTAVE

9.00 - 9.30 Promocijski filmi

9.30 – 10.00 Osrednja prireditev ob 140 letnici ČZS s kratkim kulturnim programom in slavnostnim nagovorom ter Odprtje posvetovanja

OSREDNJA TEMA :

Pot do višje kakovosti čebeljih pridelkov ( od 10.00 do 13.00)

• Borut Preinfalk dr.vet.med. : Pomen pravočasnosti zatiranja varoj z različnimi sredstvi

• Prof. dr. Aleš Gregorc: Rezultati učinkovitosti različnih sredstev za zatiranje varoj v poizkusih na KISu in v svetu

• Mag. Andreja Kandolf: Vpliv sredstev za zatiranje varoj na kvaliteto čebeljih pridelkov

• Aleksander Mikuš : Vpliv kvalitete voska na kvaliteto čebeljih pridelkov

• Dr. Maja Smodiš -Škerl: Vpliv prehrane na čebele in posledično na čebelje pridelke

• Anton Tomec: Pomen pridelave čebeljih pridelkov višje kakovosti - SMGO

NEDELJA: 17. 3. 2011

8.00 ODPRTJE RAZSTAVE

9.30 – 10.00 Promocijski filmi

OSREDNJA TEMA :

Dobra čebelarska praksa ( od 10.00 do 13.00 )

• Dr. Peter Kozmus : Izvajanje osnovne odbire

• Dr. Peter Kozmus : Pomen rodovniške vzreje matic v Sloveniji

• Janez Dremelj : Selekcijsko delo vzrejevalcev matic v gospodarskih vzrejališčih

• Dušan Skok: Moj način zatiranja varoj s timolom

• Vlado Auguštin: Moj način zatiranja varoj z organskimi kislinami

• Vlado Pušnik : Tehnologija pridobivanja propolisa

• Brane Borštnik : Tehnologija pridobivanja cvetnega prahu

noc b
PrispevkovCOLON 422

OdgovorCOLON # 57811Odgovor noc b
To Jan 15, 2013 8:50 pm

PRAZNUJEMO 140-LETNICO
ORGANIZIRANEGA ČEBELARSKEGA DELOVANJA

Novo leto 2013, v katerega smo vstopili, je za slovensko čebelarstvo in za nas čebelarje leto, v katerem se spominjamo pomembnih obletnic: 240. obletnice smrti našega rojaka in slavnega čebelarja Antona Janše, 140. obletnice ustanovite Kranjskega društva za umno čebelarstvo ter 115. obletnice izhajanja našega stanovskega glasila Slovenski čebelar.

S tem sporočilom za javnost želimo predvsem spomniti na razmere, ki so spodbudile ustanovitev in delovanje predhodnic zdajšnje čebelarske organizacije.

S pospeševanjem čebelarjenja v tedanjih avstrijskih deželah so se v 19. in na prelomu v 20. stoletje ukvarjale kmetijske družbe, in ker te za čebelarstvo niso imele posebnega posluha, so se čebelarji skušali organizirati sami. Pri nas so delovali čebelarji družine Rothschütz, ki imajo največ zaslug za tedanji napredek našega čebelarstva ter za priznanje kranjske čebele. Prav baron Emil Rothschütz, ki je leta 1868 v Podsmreki pri Višnji Gori ustanovil Kranjski trgovski čebelnjak in se širokopotezno lotil trgovine s čebelami, je bil eden izmed treh pobudnikov ustanovitve močne čebelarske organizacije, ki je izdajala tudi svoje strokovno glasilo.

Dvojezično Kranjsko društvo za umno čebelarstvo, katerega vodenje je prevzel Emil Rothschütz, je bilo ustanovljeno 30. julija 1873, takoj potem pa je društvo za svoje slovenske člane začelo izdajati glasilo Slovenska čebela, za svoje nemške člane pa Krainer Biene. Poglavitni nalogi društva sta bili izobraževanje čebelarjev in uvajanje sodobnejših načinov čebelarjenja, zlasti panjev s premičnim satjem. Člani društva so bili tedanji ugledni čebelarji, po večini izobraženci. Zaradi neugodnih gmotnih razmer in slabega odziva članov je društvo leta 1875 prenehalo izdajati glasilo Krainer Biene, predsednik Rothschütz pa je odstopil.

Na občnem zboru 26. januarja 1876 so društvo preimenovali v Slovensko društvo za umno čebelarstvo, ki je delovalo do leta 1883. Istega leta so ustanovili Čebelarsko in sadjarsko društvo za Kranjsko s sedežem na Jesenicah. To društvo je obstajalo do leta 1898, v obdobju svojega obstoja pa je izdajalo glasilo Slovenski čebelar in sadjerejec.

Na pobudo Gustava Pirca je bilo 28. Januarja 1898 ustanovljeno Slovensko čebelarsko društvo za Kranjsko, Koroško, Štajersko in Primorsko, ki je povezalo čebelarje vseh tedanjih slovenskih dežel in ki kot Čebelarska zveza Slovenije deluje še dandanes. Društvo oz. zveza vse od svoje ustanovitve naprej izdaja glasilo Slovenski čebelar.

Kratek pregled čebelarske organiziranosti nam nedvoumno dokazuje naprednost in širino naših predhodnikov, ki ju slovenski čebelarji uspešno nadgrajujemo tudi v izzivih sodobnega čebelarjenja, zato naj bo leto 2013 tudi priložnost za praznovanje.

140. obletnico naše organiziranosti bomo slovesno zaznamovali v okviru tradicionalnih 36. dnevov čebelarstva v Celju 16. marca 2013. Osrednja prireditev ob 140-letnici organiziranega društvenega delovanja čebelarjev s kratkim kulturnim programom in slavnostnim nagovorom bo potekala od 9.30-10.30 ure. Že zdaj vas vabimo, da se slovesnosti udeležite tudi vi.

noc b
PrispevkovCOLON 422

OdgovorCOLON # 57886Odgovor noc b
So Jan 19, 2013 10:10 am

letošnji Celjski sejem bo kar se tiče razstavljalcev in prodajalcev na sejmu rekorden. bo kar nekaj novih razstavljalcev iz tujine in tudi sejemski prostor bo povečan za več kot 200 kvadratnih metrov.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 57890Odgovor Fizikalec
So Jan 19, 2013 6:12 pm

No glede na tematike predavanj bo mrbit rastava edina za kr se bo splačalo pelat v Celje na kofe (al pa tud ne) tko da kr se tiče predavanj vsaj kr se mene tiče :roll: :roll: :roll:

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 57892Odgovor Q
So Jan 19, 2013 7:56 pm

He, he. Ja za ene, ki čebelarijo že nevem koliko let res ne bo kaj novega za slišat. Za tiste, ki pa so šele začeli ali pa čebelarijo šele par let pa bo kar pestro !

P.S. Čeprav počasi ugotavljam, da je pri kar nekaj starejših/dolgoletnih čebelarjih pomankanje (strokovnega)znanja in bi jim predavanja prišla prav.

LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 57896Odgovor boriss
So Jan 19, 2013 8:39 pm

Pa ne taka kot bodo!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 57898Odgovor Fizikalec
So Jan 19, 2013 9:49 pm

Q napisal/-aCOLONHe, he. Ja za ene, ki čebelarijo že nevem koliko let res ne bo kaj novega za slišat. Za tiste, ki pa so šele začeli ali pa čebelarijo šele par let pa bo kar pestro !

P.S. Čeprav počasi ugotavljam, da je pri kar nekaj starejših/dolgoletnih čebelarjih pomankanje (strokovnega)znanja in bi jim predavanja prišla prav.

LP
Ja pomanjkanje znanja je ravno produkt takih predavanj vrsto let tako, da na tak način ga ziher naujo dobili...

noc b
PrispevkovCOLON 422

OdgovorCOLON # 57954Odgovor noc b
To Jan 22, 2013 6:35 pm

Skoraj 60 direktnih razstavljavcev iz 9 držav

V ČZS in Celjskem sejmu z zadovoljstvom ugotavljajo, da jim je na 36. ApiSlovenija uspelo pritegniti rekordno število razstavljavcev. Direktno se bo tako predstavilo 58 razstavljavcev iz 9 držav. Razstavne površine se bodo posledično povečale za več kot 200 kvadratnih metrov. Organizatorja sta zato prepričana, da bodo slovenski čebelarji, pa tudi njihovi kolegi iz sosednjih držav, še lažje izbrali najbolj primerno opremo in pripomočke za čebelarjenje ter se tako dobro pripravili na novo čebelarsko sezono.

Brane
PrispevkovCOLON 56
PridruženCOLON To Avg 10, 2010 2:47 pm

Strokovnjaka

OdgovorCOLON # 57965Odgovor Brane
Sr Jan 23, 2013 10:32 am

Nasledno leto pa pričakujem, da bosta med predavatelji tudi Boriss in Fizikalec.
lp Brane

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 57966Odgovor Odisej
Sr Jan 23, 2013 10:46 am

Jaz sem zelo zelo za, četudi bi bilo treba še nekaj doplačati.

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 57971Odgovor Q
Sr Jan 23, 2013 12:17 pm

Jest tud. Sam zakaj bi blo treba doplačat ? Sej v čebelarstvu se vse ovrednoti s kozarcem medu. Tega pa imamo.

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 57972Odgovor Fizikalec
Sr Jan 23, 2013 12:23 pm

Jaz ti dam tri pa me pr mir pusti. Znanje je od naju tak zastonj tu pa še kje. Drgač pa je kvaliteta odvisna od placil kak je z tem ta moment vemo vsi.

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 57973Odgovor Q
Sr Jan 23, 2013 12:28 pm

Se posipam s pepelom. Res je, vedno smo dobili znanje in kar je kogarkoli zanimalo zastonj. To je treba priznat !

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 57990Odgovor Fizikalec
Sr Jan 23, 2013 5:05 pm

Q, ker se mi dons ni dalo preveč po tel. tipkat ti bom napisal zakaj ni ravno predavateljev več ali pa boljših.
Prvo je plačilo tega nikakvo torej zakaj bi jaz za nekih par € se pelal nekam pa cajt zgubljal?? Potem plačano to dobijo 1x pač nekoč. Nadalje, ko je bil denar se ve kdo je predaval smernice sedaj, ko več ni, da kdo kaj pokasira so to dali krnekomu kerega za to lahk ponucajo. Če pogledaš svetovalce recimo, da se on do mene ali tebe prpela pa zaračuna lahko 5€ pa neki uro in max. 2 uri lahko zaračuna torej ti to kaj pove? Plačano dobi 1x nekoooč.
Torej če poenostaviš to potem, da spodobno predavanje pripraviš z vsemi slajdi in, da je to za slušalce zanimivo porabiš uree časa. Torej ko to sešteješ je bolje, da zavariš kak kontejner panje nardiš nanj in je bistveno večki efekt.
Da nardiš kako predavanje kje blizu za okolico pač za hvala lepa še komot kam dalje pa čist BV.
Drgač pa jaz v predavateljsko vrsto nikoli nebi uvrstil čebelarja, ki ni zeloo tržno usmerjen ne glede na izobrazbo ampoak ok o tem ne odločam jaz zaenkrat :D

Q
PrispevkovCOLON 372

OdgovorCOLON # 57994Odgovor Q
Sr Jan 23, 2013 5:59 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON .
.
... Torej ko to sešteješ je bolje, da zavariš kak kontejner panje nardiš nanj in je bistveno večki efekt. :D
Viš, to pa jaz nisem pomislil :idea: :D

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 57995Odgovor Fizikalec
Sr Jan 23, 2013 6:04 pm

Ja verjetnoše marsikaj nisi ampak žal tako to je. Torej se z predavanjem ukvarjajo taki, ki imajo velikoo preveč časa in nič dela žal pa tud znanja daleč premalo :D razen redkih izjem za prste ene roke...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

Re: Strokovnjaka

OdgovorCOLON # 57996Odgovor boriss
Sr Jan 23, 2013 9:07 pm

Brane napisal/-aCOLONNasledno leto pa pričakujem, da bosta med predavatelji tudi Boriss in Fizikalec.
SAj bi na tole kaj napisal - pa me boste raztrgali - bom raje tiho.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 58012Odgovor Odisej
Če Jan 24, 2013 11:41 am

Fizikalec napisal/-aCOLONQ, ker se mi dons ni dalo preveč po tel. tipkat ti bom napisal zakaj ni ravno predavateljev več ali pa boljših.
Prvo je plačilo tega nikakvo torej zakaj bi jaz za nekih par € se pelal nekam pa cajt zgubljal?? Potem plačano to dobijo 1x pač nekoč. Nadalje, ko je bil denar se ve kdo je predaval smernice sedaj, ko več ni, da kdo kaj pokasira so to dali krnekomu kerega za to lahk ponucajo ...
Torej če poenostaviš to potem, da spodobno predavanje pripraviš z vsemi slajdi in, da je to za slušalce zanimivo porabiš uree časa. Torej ko to sešteješ je bolje, da zavariš kak kontejner panje nardiš nanj in je bistveno večki efekt.
Danilo, zdravo.
Čisto resno vprašanje imam zate. Glej, gotovo je veliko čebelarjev, že samo tu na forumu jih je, če zelo minimiziram, najbrž vsaj dvajset, ki bi z velikim zanimanjem prišli v Celje na tvoje predavanje. Tam bi se jih zagotovo našlo še 50.
Za koliko denarja bi pa ti bil pripravljen porabiti "uree časa", kot sam praviš in imeti v Celju predavanje namesto da variš kontejner ?

Pozdrav vsem.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 58013Odgovor Gregor T.
Če Jan 24, 2013 1:21 pm

Mislim, da le ni vse tako slabo.
Včeraj je imel pri nas predavanje Tehnologija čebelarjenja z različnimi izpeljankami listovnih panjev Brane Borštnik in moram reči, da je bilo predavanje zelo dobro, razvila se je močna diskusija in poslušalci smo bili zelo zadovoljni. Tudi sicer so bila predavanja vedno, ko smo jih imeli, zanimiva in poučna.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 58014Odgovor Fizikalec
Če Jan 24, 2013 5:12 pm

Odisej napisal/-aCOLONDanilo, zdravo.
Čisto resno vprašanje imam zate. Glej, gotovo je veliko čebelarjev, že samo tu na forumu jih je, če zelo minimiziram, najbrž vsaj dvajset, ki bi z velikim zanimanjem prišli v Celje na tvoje predavanje. Tam bi se jih zagotovo našlo še 50.
Za koliko denarja bi pa ti bil pripravljen porabiti "uree časa", kot sam praviš in imeti v Celju predavanje namesto da variš kontejner ?

Pozdrav vsem.
Odisej po pravici povedano nikoli nisem delal kake kalkulacije kaj bi se meni splačalo.
Drgač pa za kje lokalno zmer naredim kaj zastonj nikoli pa nisem šel res kalkulirat sedaj pa se mi tud ne da lih ej...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 58015Odgovor boriss
Če Jan 24, 2013 5:45 pm

V bistvu se vrednosti enega takega predavanja sploh ne da ovrednotiti.

Če je tam kak poslušalec ki zaradi tega predavanja spremeni svojo usodo je tako predavanje kuj lahko vredno milijon €.

Za koliko pa bi šel predavat - jaz trenutno za zelo veliko denarja - kar pa mi nihče ne bo dal (utapljam se v delu).

Ja pa meni se ne splača predavat za "normalen" denar. Vedno vložim več kot imam jaz od tega koristi.

Verjetno pa predavatelji ČZS vidijo v tem kako korist zase - morda pa ne znajo zaslužiti na drugem področju? recimo pri čebelah? Sam poj se pa postavi vprašanje če ne znajo sami zakaj potem učijo druge - tisto kar ne znajo?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 58016Odgovor Fizikalec
Če Jan 24, 2013 5:59 pm

Ja če pogledaš strukturo čebelarstev je 98% takih, ki pač to maja da majo in mal kaj pridelajo, veliko delajo in veliko jamrajo. Predavatelji z par panji so pač najbolj aktivni in imajo čas za take zadeve.
Tistih par izjem ki učimo "krivo vero" tko noben ne porajta še manj smo priljubljeni ravno nasprotno. Je pa res, da se delež čebelarjev, ki imajo namen dosegat kaj več povečuje vsaj na zanimanje tistih, ki se name obračajo.

noc b
PrispevkovCOLON 422

OdgovorCOLON # 58251Odgovor noc b
Če Feb 07, 2013 7:33 pm

noc b
PrispevkovCOLON 422

OdgovorCOLON # 58805Odgovor noc b
Ne Mar 17, 2013 10:07 pm

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na