Profesionalni čebelarji ustanovili strokovno združenje

Čebelarski prispevki v tiskanih in ostalih medijih
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Re: Profesionalni čebelarji ustanovili strokovno združenje

OdgovorCOLON # 71958Odgovor Fizikalec
Po Mar 13, 2017 7:21 pm

Tehnologija je marsikomu na voljo samo vseeno jo moraš znati uporabiti. Čudežnega recepta pa noben ne more napisat, če nekdo ne zna iz podrobnosti razbrati kaj pomeni določena stvar.

Rtič
PrispevkovCOLON 151
PridruženCOLON Sr Okt 12, 2016 6:19 pm

OdgovorCOLON # 71960Odgovor Rtič
Po Mar 13, 2017 7:57 pm

Pri vašem referatu sem mogoče pogrešal še opis spomladanske oskrbe in pregledov družin, katere vzamejo vsaj meni kar dosti časa, čeprav imam malo družin. Zanimivo bi bilo to slišat, kako se opravi s 300 in več družinami. Vem, da ste to opisal že na več forumih pa še na vaši spletni strani imate opravila, ampak na takem dogodku bi bilo lepo slišati v živo.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71961Odgovor Fizikalec
Po Mar 13, 2017 8:04 pm

Ja saj bi ampak čas je omejen, če se ne motim sem bil 2 minuti daljši od predvidenih 20 minut in v kolikor bi hotel povedat še to bi jaz rabil vsaj uro pa pol tako kot zadnjič v ČD Tacen kjer smo se zadržali 3 ure. To je pač tema za kdaj drugič vsega se žal ne da povedat v 20 minutah. Zato sem se pač odločil, da tokrat predstavim tehnologijo z katero delam, oskrba družin pa je povsem druga tematika. Če bo kdaj priložnost bom tudi to predstavil.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71962Odgovor Fizikalec
Po Mar 13, 2017 8:21 pm

V kolikor si dobro poslušal sem vmes podal nekaj zadev katere pohitrijo čas dela:
-vratca panjev odvečna krama
-sistem prevoza, da to narediš čim hitreje nobeno zapiranje čebel
-spremljanje -+ na daljavo
-krmljenje kako naredit, da ne zgubljaš časa
-točenje enako
-ne vem pa kaj je spomladi toliko dela, da lahko ugotovim kje ga imaš preveč bi pač moral vedeti kako delaš
Sešteva pa se vse ne samo tisto, ko ti posegaš v družino tisto je en del pa še najmanjši od vsega. Če zlagaš satje ven, če prevešaš, jaz namreč že letaaa zalege v medišče ne prevešam itd..itd...jaz sem izničil delo na minimum. Tudi kdaj mi kaj časa zmanjka ampak, če ga zmanjka mora za tiste panje, ki so stacionarni. Prevozni morajo biti urejeni za ostale na mestu pa se ni za sekirati torej prioritetna lista mora biti določena.

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 71963Odgovor Rtič
Po Mar 13, 2017 9:10 pm

To sem vse slišal, pa tudi že nekako prej vedel. Imam pa zaenkrat še až 10 satarje in prevešanje je skoraj nujno, ali se motim? Pri 11+3 verjamem da ni potrebe po prevešanju. In ja, vsaki družini namenjam verjetno preveč časa za pregled, v času rojenja vzamem sate ven, ampak vseeno vedno manj. Na začetku sem vedno iskal matico ker sem se bal, da jo stisnem, z malo prakse sem to opustil in opazoval druge stvari, pa še teh vedno manj. S časom pa itak prepoznaš pokazatelje, zaradi katerih lahko močno skrajšaš delo, ampak so za to potrebne verjetno izkušnje.
Zato je moja želja najprej spremeniti panjski sistem, dokler imam še malo družin, potem pa nekako naprej.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71964Odgovor Fizikalec
Po Mar 13, 2017 9:33 pm

Jaz imam 2 kontejnerja 10 satarjev pa nikoli nič ne prevešam. Tudi nikoli nisem razumel zakaj bi to bilo dobro rinit pokrito zalego v medišče? Čebele se zvali grejo nazaj dol v plodišče delat gužvo. Če že, bi moral dat gor odkrito zalego, da mladice potegneš gor. Z tem pa blokiraš medišče in imaš eno samo s...e. Jaz zeeeelo redko kje kak sat dam gor to je že bolj praznik. V 10 satnem panju več kot 6 satov zalege nima kaj iskat, kar je več gre v narejence ali pa kje kaj "pokrpat", zmeraj je nekaj družin, ki so podpovprečne. Na kontejner po pregledu 3 matice grejo ziher ampak mi je to čisto vseeno. Bodo že novo vredile, če se mi ne bo dalo rezervne družine noter dati.
V panju nimaš kaj opazovati ampak pravi čas naredit pravi ukrep pa ne bo nobenih težav. 4-6 rojev na 83 panjev pa jaz komot prenesem.

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 71965Odgovor Rtič
Po Mar 13, 2017 9:58 pm

To brez prevešanja bom letos preizkusil, če tako prakticirate je verjetno izvedljivo. Večina jih pravi da mora biti panj poln čebel, a to pol ne drži kot pribito? :-)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71966Odgovor Fizikalec
Po Mar 13, 2017 10:26 pm

Kolk litrov pa spraviš v 2 litrsko flašo? Mrbit 2,1 litra zagotovo pa ne 3 litre. Vsak panj mora met optimum čebel tudi če bo recimo prinesel 1 kilo na pašo manj bo dobička več kot, če boš ti 3-4x več posegal vanj, rinil zalego gor kera bo jemala mesto za med. Na koncu ti bo kup družin sedel na roju pa itaq naujo nosile in samo velikooo dela. Največ dobiš takrat, ko je največji pridelek na enoto vloženega dela. Dobiček ni premosorazmeren k temu ali si mel povprečje 16 ali 20 kil na panj. Če si za 20 kil vložil 1x več dela kot za 16 si na zgubi.

muha
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Jan 18, 2009 6:36 pm

OdgovorCOLON # 71967Odgovor muha
Po Mar 13, 2017 10:59 pm

Nekaterih pa res ne razumem. Hoteli bi vse informacije , ki so se izmenjale na teh dogodkih in če jih ni so kar užaljeni. Ja madona nekateri čebelarji, katero podjetje pa razkriva v javnosti, kaj se pogovarjajo in razvijajo na internih kolegijih. Že to, da vas to združenje vabi v članstvo , neglede na to ali ste profi ali ne, bi morali spoštovati. Torej odločitev je vaša!
Jaz sam nisem član združenja in tudi boriss mi je en post brisal(ker nisem privrženec njegovega stila komunikacije), ampak kar se tiče razprav , potez in dognanj , ki so jih - bodo sprejeli in da jih ne delijo z vsemi, to jim dam pa prav!!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 71968Odgovor boriss
Po Mar 13, 2017 11:08 pm

Ko bi ti vedu kok svojih postov brišem preden jih pošljem :D.

muha
PrispevkovCOLON 50

OdgovorCOLON # 71969Odgovor muha
Po Mar 13, 2017 11:28 pm

Verjamem . Glede na tole, da Volk enmu nekaj odgovori ( res prijazno) in pol kao da nima pojma( češ da so iz pitalnika pojedle več kot iz njegovega nasveta) pa da eden predvideva, okvirno napove kakšno naj bi bilo vreme in mu drugi potem, ko je napoved že znana vse to vrže po nos, kao da nima pojma ... te pa borris al boriss čist razumem.
Tle bi pa tud jest mal popizdu.

Volk nasvet ... ne matri se preveč z odgovor, zdej pa tud jest vidm , da vas eni mal provocirajo (so vam mal fouš vašega znanja)

Tavher
PrispevkovCOLON 47
PridruženCOLON Če Jul 07, 2016 12:19 pm

OdgovorCOLON # 71970Odgovor Tavher
To Mar 14, 2017 8:25 am

muha napisal/-aCOLON
Verjamem . Glede na tole, da Volk enmu nekaj odgovori ( res prijazno) in pol kao da nima pojma( češ da so iz pitalnika pojedle več kot iz njegovega nasveta) pa da eden predvideva, okvirno napove kakšno naj bi bilo vreme in mu drugi potem, ko je napoved že znana vse to vrže po nos, kao da nima pojma ... te pa borris al boriss čist razumem.
Tle bi pa tud jest mal popizdu.

Volk nasvet ... ne matri se preveč z odgovor, zdej pa tud jest vidm , da vas eni mal provocirajo (so vam mal fouš vašega znanja)
Vidim da del tega leti name in ne vem a naj se smejim ali naj to resno vzamem. A je tebi sploh približno razumljivo kaj pomenijo teme pod "Čebelarstvo za začetnike"? Poznaš definicijo "forum"?
Da Volka provociram ker mi pomaga z odgovori? Brez zamere a ti nisi normalen res!
Volk tebi pa seveda hvala za odgovore in sem prepričan da ti iz mojih odgovorov nisi razbral takšnih kozlarij kot muha.

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 71971Odgovor Rtič
To Mar 14, 2017 8:54 am

Jaz forum razumem kot stičišče izmenjavanja in deljenja izkušenj. Razumem, da določene informacije o inovacijah se ne trosi naokoli, da se poročila o srečanjih in predavanjih v združenju ne objavlja javno. Če se pa informacije in nasveti pri pravilni splošni čebelarski praksi ne deli, potem tudi forum izgubi svoj pomen. Nasvet Danilota o (ne)prevešanju se mi zdi en tak primer. Pač skoraj vsi ki čebelarijo v 10 satarjih na našem koncu prevešajo, tistega ki pravi da ne pa "popljuvajo". Zato so take odločitve za začetnike zelo težke. In če nekdo razloži nekaj o kakšni taki praksi z izkušnjami se mi ne zdi nič narobe.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71972Odgovor boriss
To Mar 14, 2017 9:19 am

Za začetnike je informacija o "neprevešanju" zelo delikatna zadeva. Vsi ste prebrali da on tega ne dela - ampak samo ene 3% vas je prebralo (no ja "si zapomnilo") da v 10 satnem panju več kot 6 satov zalege nima kaj iskati!

Kokr hitro imaš notri 7, 8 ali 10 satov zalege pa potrebuješ 11+3 panj - pa rabiš kup satnic zraven in še prevešat (sicer v omejenem obsegu pa vseeno) moraš da ti to ne zroji!

Stvari so daleč od enostavno!

In eni ste res čudni - mislite da je vse znanje na internetu - tem lahko mirno rečem - ni ga. Res pravi mojstri sploh nič ne pišejo - in večinoma so na srečanjih tiho!

Po mojih ugotovitvah obstaja korelacija med pisanjem in znanjem - manj kot človek zna več na(pre)piše! In med milijoni člankov na internetu jih je čisto malo ki so res strokovni. Večina prispevkov (če jih resno raziščeš) prepisujejo neko "znanje" ki je bilo objavljeno pred mnooooooooooogo leti - in čisto nihče ne preverja če to še drži.

Rtič
PrispevkovCOLON 151

OdgovorCOLON # 71973Odgovor Rtič
To Mar 14, 2017 9:44 am

Kaj potemtakem priporočate, da ne sprašujemo več kar še ne znamo? Vse znanje res ni na internetu, sam sem prebral v zadnjem letu več knjig o čebelarstvu, kot sem prej vseh knjig skupaj, grem na vsa predavanja ki lahko, naredil sem tečaj za začetnike, imam svojega mentorja, posvetujem se tudi z drugimi čebelarji in jih obiščem. Po večini so vsi prijazni in odprti. Ampak ja, znanje ne pride čez noč, v knjigah piše kar piše, dosti krat v vsaki drugače, vsak čebelar misli in dela drugače, dosti krat pa je tista "skrita" malenkost, ki ne piše nikjer in jo vsak skriva. V tem primeru pa je "6 satov zalege", katero bom probal prakticirat letos.
Ne vem pa, če bom še kaj spraševal na tem forumu, ker verjetno ni več temu namenjen. če kaj veš ni prav da poveš, če kaj ne veš pa ni prav da vprašaš.

muha
PrispevkovCOLON 50

OdgovorCOLON # 71974Odgovor muha
To Mar 14, 2017 9:59 am

Thaver in Rtič, ta forum je namenjen za spraševanje in tudi koristnih informacij se najde- dobi veliko! Se obema opravičujem, če vama to kaj pomeni, in vzemita tisti post z rezervo in iščita informacije na forumu dalje.
Me je pa včeraj res raz..... ko se enim zdi, da bi se zapisnik- ugotovitve, debate iz združenja MORALE javno objavit... pol pa udri ga,ko temu ni tako.

Zdej pa nehimo o tem in gremo dalje, pri čebelah se je začel dogajat....

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 71975Odgovor Odisej
To Mar 14, 2017 10:25 am

Muha, pozdravljen
muha napisal/-aCOLON
... pa da eden predvideva, okvirno napove kakšno naj bi bilo vreme in mu drugi potem, ko je napoved že znana vse to vrže po nos, kao da nima pojma ... te pa borris al boriss čist razumem. Tle bi pa tud jest mal popizdu.
Morda si imel le slab dan, da si tako razumel moje sporočilo. Upam, da ga Boris ni na ta način.
Niti z eno besedo, niti z eno črko nisem 'vrgel pod nos' Borisu tiste vremenske napovedi. Bog pomagaj !

Le zakaj bi jo, saj jo je vendar nekje na spletu našel kot jaz to 'svojo' za ta teden. Zelo jasno in preprosto sem napisal, da se na srečo tista prva glede dežja ni uresničila in da je vnos cvetnega prahu zdaj dober. To je vse.

Malce manj iskanja slabih namenov in privoščljivosti predlagam. Saj smo menda tule zbrani odrasli ljudje.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71977Odgovor Fizikalec
To Mar 14, 2017 9:16 pm

Rtič napisal/-aCOLON
To Mar 14, 2017 8:54 am
Jaz forum razumem kot stičišče izmenjavanja in deljenja izkušenj. Razumem, da določene informacije o inovacijah se ne trosi naokoli, da se poročila o srečanjih in predavanjih v združenju ne objavlja javno. Če se pa informacije in nasveti pri pravilni splošni čebelarski praksi ne deli, potem tudi forum izgubi svoj pomen. Nasvet Danilota o (ne)prevešanju se mi zdi en tak primer. Pač skoraj vsi ki čebelarijo v 10 satarjih na našem koncu prevešajo, tistega ki pravi da ne pa "popljuvajo". Zato so take odločitve za začetnike zelo težke. In če nekdo razloži nekaj o kakšni taki praksi z izkušnjami se mi ne zdi nič narobe.
Na začetku si napisal (vprašal) zakaj se ne deli...jaz delam marsikaj drugače kot dela večina in nikjer nisem zatrdil, da imam prav. Meni to rata in funkcionira. Ne da se mi pa pregovarjat ali razpravljat, ko mi kdo razlaga, da delam narobe in ostali 99% dela drugače torej sem raje tiho kdaj. VSAK mora pač zadevo preizkusit in to vsporedno ne pa en dva panja. Jaz se z nekimi rekordi ne morem pohvalit ampak o dobičku pa bi lahko kako rekel na račun "izničenega" dela in pripravne tehnologije.
Vedno pa je tako, da NIKOLI ne sprašuj o eni metodi 3 čebelarje vsak bo rekel, da je zanič. Jaz pač rečem, da ne morem ocenit, potrdit, ovreči nekaj kar nisem preizkusil. Jaz sem uporabil moje znanje, vključil Borisovo tehnologijo, skupaj sva marsikaj dodelala. Zame je bila pomembna robustnost, zdržljivost in kapaciteta. Zato sem pač tudi za določene stvari razvil ali dal razviti svoje sisteme. Mene nikoli ni zanimala lepota, ta reč je svinjsko draga. Vsak pač mora zase odločit ali je za neko reč pripravljen 1000€ odšteti več, ker je zelo lepo načičkano, spolirano itd..jaz nisem pripravljen in pač imam vse temu prilagojeno.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 71978Odgovor boriss
To Mar 14, 2017 10:02 pm

men pa tole vreme ni lih zelo všeč. Sedaj bi moralo biti hladno obdobje.....

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71980Odgovor volk
To Mar 14, 2017 10:39 pm

A tebi tudi ni? Lep marec ter zanic april, tega se najbolj bojim...ce prav gledam, v toplejsih krajih slovenije se na smrekah ze da videti puhke kaparjev. Prekmalu. Upam, da letos ne pozebe akacija in vse ostalo...
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 71982Odgovor Fizikalec
To Mar 14, 2017 10:47 pm

Men je pa to vreme všeč, če se kaj ne motim se bo začetek aprila malo ohladil ampak imam občutek, da je to vreme pravo z enim s...m to pa je veter.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 71991Odgovor papagaj93
Sr Mar 15, 2017 11:20 am

Vipavska dolina. Vreme mi ravno ne diši...bi raje videl, še 10,14 dni hladnejšega vremena, ter potem v aprilu dež... upam da se ta dež ne bo spet zamaknil na začetek maja...

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 71995Odgovor volk
Sr Mar 15, 2017 1:50 pm

2014 je bil marec povprecje za marec 10 stopinj, april 14, maj pa 15. Pa pozeblo je... in akacija je cvetela 22 aprila. Bilo je 5 stopinj podnevi.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557
PridruženCOLON Ne Nov 02, 2014 6:32 pm

OdgovorCOLON # 72058Odgovor cebelrcek
Po Mar 20, 2017 8:22 am

Kaj je razlog, da so srečanja tako daleč od "središča" Slovenije?

Kako se postane partner združenja? Nisem "strankarski" človek, in težko se nekam včlanim, če se ne v celoti strinjam z njihovo politiko. Butasto pa mi je porabiti več denarja za vstopnine kot stane članarina :D

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72060Odgovor boriss
Po Mar 20, 2017 10:28 am

Srečanja so na dveh mestih. En je v Grosuplju drugi je na Ptuju. Izmenično.

Večina večjih čebelarjev je iz severne Slovenije. Torej bi bilo nepošteno do njih da se oni vedno vozijo v Osrednjo Slovenijo. Isto je tudi obratno.

vse kar rabiš vedeti je na naši strani - dodatne informacije ko vprašaš. Tu je tudi pristopna izjava.

Del je pa tule

Drgač pa nismo stranka - združujemo se na interesni osnovi - in teme so interesno obarvane.

Načeloma moja predavanja niso uporabna za začetnike - večina me ne razume (da ne bo poj kakih nesporazumov - jaz pa sem mislil...).

Naša želja je da počasi s trdim delom oblikujemo resno rejsko organizacijo ki se bo ukvarjala samo z rejo čebel (in vsem kar je s tem povezanega). Politiko bomo pustili politikom.

Drgač pa boš težko porabil več denarja za vstopnine kot članarine - za letošnji spomladanski del je to zadnje srečanje. Morda bosta še eno ali dve v jeseni ....

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 72072Odgovor cebelrcek
Po Mar 20, 2017 9:19 pm

Vem, da niste stranka. V moji prejšnji objavi sem uporabil navednice.

Res, da imam čebele šele 23 mesecev, vendar trenutno oskrbujem 120 čebeljih družin, tako da predavanja čebelarjev, ki imajo 20 panjev zame velikokrat niso preveč uporabna (vsaj kar se njihove tehnologije tiče). Ravno zaradi tega bi rad slišal tvoje predavanje.

Še vedno pa ne vem kako se postane partner združenja.

A gre kdo iz Primorske na srečanje?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 72073Odgovor Fizikalec
Po Mar 20, 2017 9:24 pm

http://www.proficebelar.si/wp-content/u ... BEenje.pdf izpolniš tole plačaš članarino pa si član kaj je tui nejasnega? Vse lahko urediš v soboto na ptuju...

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 72075Odgovor boriss
Po Mar 20, 2017 9:26 pm

lahko si član združenja in izpolniš pač prijavnico ki je na eni strani od dveh ki sem ti dal prejle link.

Prijavnico komot prineseš na srečanje članov in hkrati plačaš članarino-

cebelrcek
PrispevkovCOLON 557

OdgovorCOLON # 72077Odgovor cebelrcek
Po Mar 20, 2017 9:30 pm

Slabo berete. Na spletni strani piše: "Za člane (in partnerje) je vstop brezplačen". To pomeni, da je med članstvom in partnerstvom razlika. Sprašujem kakšna oz. kdo so partnerji / kako postaneš partner?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov