resnica o čebelarstvu

Čebelarski prispevki v tiskanih in ostalih medijih
BUTTON_POST_REPLY
Juve
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Ne Avg 07, 2011 3:07 pm

resnica o čebelarstvu

OdgovorCOLON # 49606Odgovor Juve
Ne Avg 07, 2011 3:11 pm

Pozdravljeni,

Pogosto berem po tujih spletnih straneh o tem koliko čebel se pomori za pridelovanje medu. Ali je to res? Se to dogaja tudi v Sloveniji? Dolgo sem živel v prepričanju, da je pridelovanje medu prijazen posel. Zelo bi bil vesel, če bi mi odgovorili na spodnja vprašanja. Zanima me kako je s tem v Sloveniji:
Ali se res umori matico, če ni več sposobna proizvajati jajčeca? Novi pa se poreže krila, da se prepreči rojenje?
Ali se matice umetno oplojuje? Če se, ali se pri tem samca umori, zato da pride do »erekcije«?
Ali se na kakršen koli način?
Se ličinke pobije pri pridelovanju matičnega mlečka?
Ali se panj vsako zimo uniči?

Hvala.
Lep pozdrav.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 49607Odgovor Fizikalec
Ne Avg 07, 2011 4:54 pm

A ti tole resno misliš ali nas malo zajebavaš?

Matico se "stisne", če pač se ugotovi, da iz kakih koli razlogov ne ustreza. Torej lahko je delna trotarka, lahko ima družina preveč poapnele, lahko je preveč agresivna pa še kaj se najde.
Rezanje kril NE prepreči rojenja ampak onemogoči, da roj odleti torej ne mešat stvari. Ne vem koliko je to v praksi razširjeno, v ekološkem čebelarjenju NI DOVOLJENO mislim pa, da splošno tudi bolj malo uporabljeno, ker je zamudno delo.
Matice se umetno oplojuje samo v SLO ne poznam nikogar in umetno se oplojuje matice za rodovniške vzreje za gospodarske tega noben nebi mogo plačat. Trot pa umre tudi pri naravnem parjenju, da ti nebo težko :D matica se opraši z nekje 12-20 troti to je za njeno življenje. Ko sfali je stara oziroma ali se sama zamenja ali je pač zamenjana s strani čebelarja. Trot pa pač umre zakaj pa kako poglej literaturo.
Ja ličinke se "pobije" če hočeš tak izraz to niso taki zarodki, da bi jih lahko shranil in nekoč uporabil.
Panj se nikoli ne uniči, ker je to škatla, družina v njem pa tudi ne razen, če gre za primer hude gnilobe bolezni,ki se ne da zdravit in se po zakonu zatira z žveplanjem in sežigom čebel, satja in vse kr ni možno razkužit.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 49608Odgovor klopotec
Ne Avg 07, 2011 5:47 pm

He, he. Očitno človek misli resno. Ti pa si mu tudi pritrdilno odgovoril na vsa njegova vprašanja, razen tistega o panju.

Ja res je. V čebelarstvu ni vse tako prijazno kot zgleda.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49609Odgovor Fizikalec
Ne Avg 07, 2011 6:02 pm

Ja kaj pa je narobe z panjem? Nisem razbral ali misli uničenje panja ali družine zato sem pač tako odgovoril. Predvideval sem, da misli uničenje družine (ker so to nekoooč počeli ko so čebelarili v koših) nisem pa bil prepričan. Vprašanja so dokaj "čudna" zato kolega od mene ni moč ne vem kaj pričakovat tudi ne ej upam bo zadovoljen.....
Na žalost pa nikjer ne gre tako, da je volk sit pakoza cela. Tudi za donos medu čebele umirajo takšno je pačnjihovo življenje. Enako kot naše umremo, da lahko živimo ali živimo, da moramo umreti!

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

Re: resnica o čebelarstvu

OdgovorCOLON # 49610Odgovor davca
Ne Avg 07, 2011 7:49 pm

Juve napisal/-aCOLON Ali se res umori matico, če ni več sposobna proizvajati jajčeca? Novi pa se poreže krila, da se prepreči rojenje?
Ali se matice umetno oplojuje? Če se, ali se pri tem samca umori, zato da pride do »erekcije«?

:rezakla :rezakla :rezakla
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 49611Odgovor kravzlj
Ne Avg 07, 2011 8:41 pm

Juve napisal/-aCOLONPozdravljeni,

Pogosto berem po tujih spletnih straneh o tem koliko čebel se pomori za pridelovanje medu. Ali je to res? Se to dogaja tudi v Sloveniji? Dolgo sem živel v prepričanju, da je pridelovanje medu prijazen posel. Zelo bi bil vesel, če bi mi odgovorili na spodnja vprašanja. Zanima me kako je s tem v Sloveniji:
Ali se res umori matico, če ni več sposobna proizvajati jajčeca?
Da, matice naj bi menjali na največ dve leti. Ker zalegajo manj jajčec.

Novi pa se poreže krila, da se prepreči rojenje?
2 razloga sta za to, eden je, da ko roji, da roj ne zleti, ampak pade matica v travo in ostanejo čebele tam, druga pa je taka, da eno leto odrežeš eno krilo, drugo leto drugo, potem jo pa stisneš pa zamenjaš.

V Sloveniji se tega ne dela.

Nevem kaj to poemni, ampak matice se plodijo na naraven način.

Mislim da se ja.

Verjetno misliš družino, kot včasih. NE, se jih ne uniči.

Hvala.
Lep pozdrav.
[/b]
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 49613Odgovor Odisej
Po Avg 08, 2011 7:59 am

Juve napisal/-aCOLON Ali se res umori matico, če ni več sposobna proizvajati jajčeca? Novi pa se poreže krila, da se prepreči rojenje?
Da, tako uči večina mentorjev in tako dela večina čebelarjev. Na dve leti.
Da, kar pogosto se jim reže krila (vsaj eno). Žal.
Juve napisal/-aCOLONAli se matice umetno oplojuje? Če se, ali se pri tem samca umori, zato da pride do »erekcije«?
Umetno se vzrejajo matice. Žal.
Umetno pa jih oplujejo ponekod v tujini. Ne vem, če se kdo pri nas s tem ukvarja.
Juve napisal/-aCOLONAli se na kakršen koli način?
Tega vprašanja ne razumem.
Juve napisal/-aCOLONSe ličinke pobije pri pridelovanju matičnega mlečka?
Da. Žal.
Juve napisal/-aCOLONAli se panj vsako zimo uniči?
Ne. Hvala bogu še ni tako kot to počnejo veliki profiji npr. v Ameriki.

Lep dan vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49615Odgovor Fizikalec
Po Avg 08, 2011 3:42 pm

Odisej napisal/-aCOLON[Da, tako uči večina mentorjev in tako dela večina čebelarjev. Na dve leti.
Da, kar pogosto se jim reže krila (vsaj eno). Žal.
Si prepričan v to kr si napisal? Zelo redko se reže krila, zamudno opravilo, če pa se reže se VEDNO reže SAMO eno. To pa iz vidika, če vrežeš obe matica en cajt lahko leti z enim ne more tolk, da boš vedel za drugič.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 49619Odgovor Odisej
Po Avg 08, 2011 4:55 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONTo pa iz vidika, če vrežeš obe matica en cajt lahko leti z enim ne more tolk, da boš vedel za drugič.
Zdravo, Danilo.
Ne bo mi treba vedeti 'za drugič', ker tega prav gotovo ne bom počel.
Tudi, če ne bi bilo zamudno opravilo, kot sam praviš, se te 'invalidnosti' matice ne bi lotil.
Je pa Juve dobil o rezanju kril maticam, o katerem je spraševal, verjetno še več informacij, kot je pričakoval. To namreč o trajanju letenja z dvema porezanima kriloma v primerjavi z enim ...
Zdi pa se mi kar v redu, da nas je nekdo od zunaj s povsem preprostimi vprašanji malce butnil pod rebra, da razmišljamo o svojih postopkih s čebelicami.

Lep dan vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49620Odgovor Fizikalec
Po Avg 08, 2011 5:01 pm

Saj jaz v celi karieri nitimeni matici nisem vrezal krila vem pa kako se dela. Napisal sem samo (če se že kdo loti) kako treba narest res pa je, da jaz tega tudi NIKOLI nebi naredil. V ekološkem čebelarjenju je to prepovedano nimam pojma koliko je razširjeno v konvencionalnem vsekakor v velkem čebelarstvu tega ni. Lotevajo se tega bolj mali z veliko časa, ker pač nimajo drugega dela. Strinjam se taka matica je invalid v svojem lastnem kraljestvu. Rojenje treba drugače reševat porezano krilo ga ne prepreči...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 49626Odgovor Odisej
Po Avg 08, 2011 9:07 pm

Stiskam roko, Danilo.

Verjamem, da v velikem čebelarstvu tega ni, žal pa v SI močno prevladujemo mali čebelarji.

Pozdrav.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 49629Odgovor Odisej
To Avg 09, 2011 8:13 am

...
Zadnjič spremenil 1, dne Odisej, skupaj popravljeno 0 krat.

falco
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON Sr Jun 22, 2011 9:24 am

OdgovorCOLON # 49652Odgovor falco
To Avg 09, 2011 5:35 pm

juve, vprasaj se se o piscancjih filetih, ribjih palckah, protistrupu za kacje pike, telecjih zrezkih, itd....
a ostali nevidite, da je bila to samo vrzena kost, na katero ste (tudi v dobi veri) nekateri posteno skocili.
nebi me cudilo, ce bi to napisal kak star uporabnik z novim vzdevkom, kar pa lahko moderator z 3 kliki preveri... mogoce nebi bilo slabo, ce bi res.
lp

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 49657Odgovor klopotec
To Avg 09, 2011 6:58 pm

Zakaj se pa Davca valja po tleh?

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 49658Odgovor klopotec
To Avg 09, 2011 6:59 pm

falco napisal/-aCOLONjuve, vprasaj se se o piscancjih filetih, ribjih palckah, protistrupu za kacje pike, telecjih zrezkih, itd....
a ostali nevidite, da je bila to samo vrzena kost, na katero ste (tudi v dobi veri) nekateri posteno skocili.
nebi me cudilo, ce bi to napisal kak star uporabnik z novim vzdevkom, kar pa lahko moderator z 3 kliki preveri... mogoce nebi bilo slabo, ce bi res.
lp
Mogoče se je, na kakšnem drugem forumu. In je kar prav da se je.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 49663Odgovor Odisej
To Avg 09, 2011 10:44 pm

falco napisal/-aCOLONjuve, vprasaj se se o piscancjih filetih, ribjih palckah, protistrupu za kacje pike, telecjih zrezkih, itd....
No, tu je forum o čebelarstvu in vprašanja so primerna za tak forum.
falco napisal/-aCOLONa ostali nevidite, da je bila to samo vrzena kost, na katero ste (tudi v dobi veri) nekateri posteno skocili.
lp
Zakaj pa bi moral moderator preverjati identiteto nekoga, ki postavlja za očitno marsikoga 'neprijetna' vprašanja. Morda pa je to pisal predsednik Noč ;)
Tukaj je včasih pomembnejši avtor kot pa vsebina. Škoda.

Lep dan vsem.

BOĹ TJAN NOĂ
PrispevkovCOLON 492
PridruženCOLON Sr Maj 21, 2008 4:12 pm

OdgovorCOLON # 49665Odgovor BOĹ TJAN NOĂ
Sr Avg 10, 2011 6:34 am

predsednik NOČ se vedno podpiše !

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 49669Odgovor Odisej
Sr Avg 10, 2011 8:16 am

Oh, saj vem, predsednik.
A sem želel maksimalno karikirati tole o iskanju avtorja in sem se spomnil najbolj nemogoče možnosti :) .

Lep dan želim.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 49682Odgovor volk
Sr Avg 10, 2011 8:20 pm

Mislim da malo pretitravate.. Ta clovek je ocitno bral neko staro knjigo... Vcasih so rezali krilo maticam, zazveplali kak kranjic, da so kako kilo medu dobili,....

Danes pa so cebelarji z malo ali pa z veliko druzinami. Malo druzin imajo povecini upokojenci, ki vecinoma slabse vidijo, marsikdaj tudi matice ne najdejo, cetudi jo iscejo, ce pa ze kaj telovadijo z rezanjem kril, pa ponavadi matico spravijo v tak sok, in druzino tudi, da jo druzina zavrne. In cez en mesec je v panju zalega od zasilne matice.

Cebelarjki z veliko druzinami pa niti nimajpo casa iskati matic. Rezanje kril tudi nima pomena, ker gre druzina ravno tako v rojni nagon, in ne nabere nic, cesar pa poklicni cebelar ne rabi.

Cebelar, ki zeli kaj dobiti od cebel, le te neguje, jih hrani ce je potrebno, vsaka napaka ga pac stane izgube sredstev za lastno zivljenje... Cebele pa nosijo cebelarju, ce le ta z njimi lepo ravna.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Juve
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Ne Avg 07, 2011 3:07 pm

OdgovorCOLON # 49683Odgovor Juve
Sr Avg 10, 2011 11:21 pm

Kot prvo bi se rad zahvalil vsem za bolj ali manj prijazne odgovore, ki so mi definitivno razčistili marsikateri pojem. Pred kratkim sem namreč gledal oddajo o čebelah, si kasneje nekaj prebral na internetu. Pa sem se obrnil na strokovnjake da mi dejansko razjasnijo pojme.

lp
Gospod falco, vprašanj je še veliko, takih in drugačnih! Grdih in lepih. Mene je pač samo zanimal odnos do čebel. Namen ni bil vreči kosti, pa četudi ste nekateri to mislil, ampak samo potešiti mojo radovednost in željo po nekem znanju. Moderator pa lahko preveri kolikor želi, nimam ničesar za skrivat.

ŠE ENKRAT HVALA VSEM ZA IZČRPNE ODGOVORE

lp,

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov