Rojak Frank Lukezic iz kanade

ModeratorCOLON dobje

BUTTON_POST_REPLY
FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 45484Odgovor FRANK IZ KANADE
So Dec 25, 2010 12:07 am

Coppied from Beesource:

Ker so se nekateri iz nemcije zanimali kako to da imajo tam Cmrlji DWV,
Deformed Wing Virus, sem tole skopiral od Beesource in tule napopal, ker sem mislenja da bi lahko tudi nam kaj prislo prav.

To je u glavnem raziskava cebel, tudi cmrljev in os, (celo netopirje in ptice) katere u zadnjem casu zadevajo isti virusi ki jim povzrocajo; otekle trebuscke, Pokvarjena krila ali celo nobenih kril (DWV) ocrneli maticniki in se razne druge bolezni katere napadejo cebelo skozi rane ogrizene od varoje ali pa so vzgane u njih z kislinami. Tudi CCD je del tega procesa...
Dognalo pa se je da tile virosi ne prihajajo u panje eksclusivno z varojo, pac pa je veliko teh virusov, posebno DWV, najdenih na pelodu samem, torej ze na cvetlicah; zlati rozgi, deteljah, itd... Virosi so torej mnogo bolj razsirjeni u nasi naravi in okolju kot pa se je do sedaj mislilo. Mislilo se je celo da so tile, ali pa slicni virusi, najdeni samo u cebeljih panjih!? Pa ni tako...
To rec cebele, kot cmrlji, razne cebele samotarke in razne ose naberejo na rozicah in to prinesejo domov, kjer se seveda to zmesa u shranjen pelod - bee-bread in je od tam hranjen zalegi, cebelam in maticam skozi maticni mlecek in cebelam seveda z njihovo hrano.
Zanimivo je tudi da je matica zmozna razne druge neprilike blokirati ali pa celo prepreciti ko leze jajceca - nadlego DWV pa matica ni zmozna sama prepreciti.
Pa se drugih zanimivih reci se najde ki lahko nekaterim podrejo, kar imajo sedaj u mislih kot pribito?

Zanimiva rec, ni kaj. . .

http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0014357
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45492Odgovor FRANK IZ KANADE
So Dec 25, 2010 5:26 pm

Nekaj kratkih filmckov, da nam osvezi kri u tem letnem casu...

http://www.sciencefriday.com/program/archives/201012245
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45586Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Dec 31, 2010 9:10 pm

Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45632Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Jan 03, 2011 7:12 pm

Regards,
Frank

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 1:54 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

moj odgovor na čiščenje podnice

OdgovorCOLON # 45668Odgovor cebelaroji
Sr Jan 05, 2011 11:22 am

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONBees washboarding...

http://www.youtube.com/user/AlexWild73# ... bwumXVTOz8
Torej moj odgovor glede tega je:

Čebele ob čiščenju istočasno nanašajo poseben vonj, seveda tiste čebele ki so določene za to opravilo. Torej čebele nanašajo na vso površino v okolici žrela, na zunanji strani, svoj značilni vonj. To opravilo večkrat ponovijo.
Ta vonj čebelam zelo učinkovito pomaga prepoznati tuje-roparske čebele. Rop nastane največ zaradi tega, ker nima določenih čebel, ki bi nanašale tele obrambne snovi. Zato so ropi najbolj nevarni spomladi, v jeseni in pri narejenih družinah. Zato so slabiči vedno v veliki nevarnosti, posebno narejene družinice.
Pri naravnih rojih se ropa ni bati.
To je moja ugotovitev. Tega ni še nihče povedal ali zapisal.

Naj roji in medi!
Jože
Do kje sega kranjska cebela,
kdo si upa odgovoriti?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 45669Odgovor Fizikalec
Sr Jan 05, 2011 11:32 am

Pri roju ni ropa iz dveh vidikov prvi je, ker roja nikoli ni po juniju in drugi, ker roj nima nič za odnesti.
Narejenec je pozneje (če je narejen junija) ga nikoli ne izropaja rata trotar tud, če bo BM, če je kasneje pa je jasno, da bodo opazile njegovo "osirotelost" in se ga lotile.
Roj je na golih satnicah torej ta vonj za roparice ni zanimiv noben ne gre krast tja kjer nič ni načeloma :D :D če že gre pa se vrne praznih rok in ostalih ne vabi :wink:

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

Re: moj odgovor na čiščenje podnice

OdgovorCOLON # 45672Odgovor Kočevski med-ved
Sr Jan 05, 2011 11:40 am

cebelaroji napisal/-aCOLON

Čebele ob čiščenju istočasno nanašajo poseben vonj, seveda tiste čebele ki so določene za to opravilo. Torej čebele nanašajo na vso površino v okolici žrela, na zunanji strani, svoj značilni vonj. To opravilo večkrat ponovijo.
Ta vonj čebelam zelo učinkovito pomaga prepoznati tuje-roparske čebele. Rop nastane največ zaradi tega, ker nima določenih čebel, ki bi nanašale tele obrambne snovi. Zato so ropi najbolj nevarni spomladi, v jeseni in pri narejenih družinah. Zato so slabiči vedno v veliki nevarnosti, posebno narejene družinice.

Naj roji in medi!
Jože
Jože jaz pa mislim, da je to ena vrste čiščenje po paši.
Pranje ali tako nekako bi lahko dejal.
Opazil sem, da čebele tako čistijo panj samo takrat, ko je končana paša. Opazoval sem jih tudi takrat, če je bilo dva dni slabo vreme. Nikoli niso tako čistile kot v primeru ko paša nasploh presahne.
Mislim, da je to ena vrsta generalnega čiščenja panjske naletne strani.
Verjetno pa to delajo čebele glede varnosti da nebi "zašle" kake tuje čebele in začele ropat.
En podoben filmček sem tudi sam posnel pred letom ali dvemi na NP v Šalki vasi.
Če ga najdem ga pripnem.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

Čiščenje po paši

OdgovorCOLON # 45673Odgovor Kočevski med-ved
Sr Jan 05, 2011 11:46 am

Upam, da mi uspe prilepiti ta kratek 17 sek. film, ki sem ga posnel z Canon A80 pred dvema letoma.

http://www.shrani.si/?6/Ex/Ml1mU4M/cisc ... vi6885.avi

lp
LP
Koèevski med-ved

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45675Odgovor cebelaroji
Sr Jan 05, 2011 12:27 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLON

Naj roji in medi!
Jože
Jože jaz pa mislim, da je to ena vrste čiščenje po paši.
Pranje ali tako nekako bi lahko dejal.
Opazil sem, da čebele tako čistijo panj samo takrat, ko je končana paša. Opazoval sem jih tudi takrat, če je bilo dva dni slabo vreme. Nikoli niso tako čistile kot v primeru ko paša nasploh presahne.
Mislim, da je to ena vrsta generalnega čiščenja panjske naletne strani.
Verjetno pa to delajo čebele glede varnosti da nebi "zašle" kake tuje čebele in začele ropat.
En podoben filmček sem tudi sam posnel pred letom ali dvemi na NP v Šalki vasi.
Če ga najdem ga pripnem.
Lp
Branko,

seveda gre za čiščenje. Vendar je to posebno čiščenje, s posebnim namenom. Bolj masovno se to dogaja ob paši in po končani paši posebno. Vendar se to dogaja tudi med letom, pa tega niti ne opazimo ker to počnejo posamične čebele, ki jih ni veliko.
Jaz trdim, da te čebele nanašajo posebno snov kot samoobrambo pred roparicami vseh vrst- tudi os. Ko tega vonja zunaj več ni, začnejo vdirati v panj tudi ose.

Ja, v roju na začetku res nimajo roparice kaj najt, razen satja. Vendar pa se stvar zelo kmalu, recimo tretji dan spremeni in med je že v satju. Vendar ima tak rojev panj obilo varovalnih čebel, ki nanašajo to obrambno snov. To niso tiste stražarke, ker te ne delajo teh stvari.

Naj roji in medi!
Jože
kdo si upa odgovoriti?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45676Odgovor Kočevski med-ved
Sr Jan 05, 2011 1:39 pm

Lp[/quote]

Branko,

seveda gre za čiščenje. Vendar je to posebno čiščenje, s posebnim namenom. Bolj masovno se to dogaja ob paši in po končani paši posebno. Vendar se to dogaja tudi med letom, pa tega niti ne opazimo ker to počnejo posamične čebele, ki jih ni veliko.
Jaz trdim, da te čebele nanašajo posebno snov kot samoobrambo pred roparicami vseh vrst- tudi os. Ko tega vonja zunaj več ni, začnejo vdirati v panj tudi ose.

Ja, v roju na začetku res nimajo roparice kaj najt, razen satja. Vendar pa se stvar zelo kmalu, recimo tretji dan spremeni in med je že v satju. Vendar ima tak rojev panj obilo varovalnih čebel, ki nanašajo to obrambno snov. To niso tiste stražarke, ker te ne delajo teh stvari.

Naj roji in medi!
Jože[/quote]

Jože tudi sam sem napisal, da je to čiščenje po pašah. V primeru, ki sem ga posnel je to po lipovi paši. Dogaja pa se to večkrat na leto, ko zaključijo pašo na določenem rastlinju, ki je v čebeljih telesih in so jo sposobne proizvajati.
Nisem pa še zapazil da bi to čistile ob paši kot navajaš ti.

lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45679Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Jan 05, 2011 5:28 pm

Zal tega nobeden tudi ne bo napisal.

Zanima me pa, kdaj bos ta, ali pa slicen, odgovor dal na Warre forum u Angliji, saj Te tam sprasujejo kaj je temu vzrok.
Me prav firbec matra kaksen bo tamkajsnji sprejem te Tvoje osebne hipoteze o tem pocetju?

Tukaj je tamkajsnje vprasanje zate, na tamkajsnjem forumu:

http://uk.groups.yahoo.com/group/warreb ... sage/19745

Naj roji in medi!
Jože
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45680Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Jan 05, 2011 5:37 pm

Moram pa se dodati, sem zgorj pozabil, da je Branko se najbolj blizu pravilnemu odgovoru. Vidi se da on malo bolje opazuje cebelje pocetje in njihovo zivljenje na splosno. Nic pa ni tako komplecirano kot pa se zgoraj navaja.
Tudi nobenega navajanja o rojenju se ne rabi omenjati, saj ta filmcek je iz nasih krajev, kjer je rojenje zelo redko, po vecini cebelarstev rojev sploh ni. Tukaj se roje kar na grob nacin preprecuje, ker so cebelarstva bolj intenzivno usmerjena na pridelavo medu in jim vsak morebiten roj globoko zre u dobicek.
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45722Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jan 07, 2011 5:25 pm

Zanimiv filmcek; kako Italijani cebelarijo u Siciliji...
Me spominja to na nase Kranjice...

http://www.youtube.com/watch?v=NAdvnkycVtk
Regards,
Frank

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

zanimivi panji na Sicliji

OdgovorCOLON # 45729Odgovor cebelaroji
Pe Jan 07, 2011 11:40 pm

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONZanimiv filmcek; kako Italijani cebelarijo u Siciliji...
Me spominja to na nase Kranjice...

http://www.youtube.com/watch?v=NAdvnkycVtk
Frank,
hvala za ta video. Res, to je starinsko cebelarjenje, meni zelo veliko pove.
V Sredozemlju je sigurno se vec takih-podobnih panjev, tudi okroglih.
Je pa tale italijanski cebelar kar grob s cebelami, prevec kadi v panj itd....
Vse to pa potrjuje, da imajo tudi tile sicilijanski panji svoj izvor.
Poglej kaj je napisal Fraser o tem v Jansevi knjizici "O rojenju cebel", jaz prav uzivam v teh dneh, imam dober obcutek.

Naj roji in medi!
Joze
kdo si upa odgovoriti?

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45736Odgovor cebelaroji
So Jan 08, 2011 5:06 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONLp
Branko,

Naj roji in medi!
Jože[/quote]

Jože tudi sam sem napisal, da je to čiščenje po pašah. V primeru, ki sem ga posnel je to po lipovi paši. Dogaja pa se to večkrat na leto, ko zaključijo pašo na določenem rastlinju, ki je v čebeljih telesih in so jo sposobne proizvajati.
Nisem pa še zapazil da bi to čistile ob paši kot navajaš ti.

lp[/quote]
----------------------
Branko,

bomo še malo bolj natančno ugotovila kako se to
"čiščenje" dogaja. Ta zadnji video posnetek z lipe ni tako dober.Mislim da moramo nabaviti oziroma slikati čebele iz stativa, potem bomo videli še bolje kaj se dogaja. Zelo se veselim novih posnetkov in komaj čakam novega pomladnega rajanja čebel.
V trgovini sem dogovorjen, da lahko sprobam novi tvojemu podobni Canon.
Trenutno mi jemlje veliko časa "medica" in včasih kar malo "zaniham" v mislih in hotenju, ker moram tudi degustirati. Treba bi pa dokončati započeto delo. Trenutno prebiram na netu o vinu iz Gruzije, je kar zanimivo branje.
Vina je veliko, a malo odličnih.
Našel sem podatek, da so imeli na Goriškem iz starih trt veliko močnejše vino, kot si sploh mislimo, ga ni bilo treba nikoli žveplati. To samo mimogrede.

Naj roji in medi
Jože
kdo si upa odgovoriti?

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45758Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Jan 10, 2011 12:52 am

Regards,
Frank

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

posnetek cebele v letu

OdgovorCOLON # 45760Odgovor cebelaroji
Po Jan 10, 2011 10:08 am

--------------------

Meni je najbolj zanimiva zelo kratek čas posneta čebela v letu. Tisti dve anteni-tipalki sta zelo pomembni tudi med letom. Cebela razpoznava marsikaj kar mi sploh slutimo, da obstaja. Ko gledam čebelarja, ki ima na sebi cel roj čebel, ga tudi občudujem, ampak vem da ne bo dolgo zdržal v tem satnju, ker je postal na koncu že živčen in tega se je zbal, ko se pa začne čebelar bati pa ga napadejo čebele.
Vendar tudi tu čebele ne plešejo, vse je sama neverjetna harmonija.

Malo za hec naj navedem za tiste, ki imajo na jeziku čebelji ples; kaj se bi zgodilo s tem plesom, če bi dal čebelam v sladkor malo medice ali bi še plesale?

Pa naj se vrnem k tisti povečani posneti čebeli v letu in si mislim, kdo bolj koga vidi, snemalec čebelo ali čebela snemalca?
Po moje čebela razpoznava tudi zračne gmote v zraku, saj ob prihajajoči nevihti trumoma prihajajo čebele nazaj v panj. Se pa zgodi večkrat, da nekatere čebele niso prišle pravočasno domov, zakaj? Po moje zato, ker niso bile v stiku s to spremenjeno zračno gmoto in zato niso reagirale. Torej, čebele nikakor ne preseneti nevihta, nikoli!

Naj roji in medi!
Jože
kdo si upa odgovoriti?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45761Odgovor Kočevski med-ved
Po Jan 10, 2011 12:15 pm

Jože z marsičem se s tabo strinjam. Z razlago da vremenske neprilike ne presenetijo čebele se pa ne strinjam.
Tako so bile presenečene pri meni. Na tisoče čebel je ostalo tudi v travi. Lahko pripopam še eno sliko pod naletno desko.

Slika
Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45763Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Jan 10, 2011 5:58 pm

Ko smo prav na tejle temi, mi trije, stari znanci, bom pa tudi jaz malo pokomentiral, saj ni nevarnosti da bi se kaj nesramnega z naso debato zacelo? Upam tudi da ne bo kdo uzaljen ce podrem kaksnemu to 'trdo prepricano ki temelji na "klepetanje starih babic" ali pa samo na brezbrizno tuhtanje. itd. . .

Ze precejkrat sem bral, tu in tam, da nevihte cebel ne ujamejo zunaj? Sem si celo dopovedoval da je mogoce tako pri vas - kjer so razdalje manjse? Oziroma je dezeljica majhna? Sem pa seveda z takim razmisljanjem samo sanjal. Sem sam-sebi lagal...
Kar jaz vem o cebelah - to ne drzi!
Ko ljudje pravijo; da se pred nevihto cebele mnozicno vracajo u panj, tudi to ne drzi!

Cebele u panjih seveda zaznajo da zracni tlak pada ali pa da se bliska in grmi? Takrat cebele bolj ostajajo u panjih in ko clovek gleda, se seveda vidi vecinoma samo cebele ki priletavajo domov in ne te ki naj bi normalno izletavale. Torej, izgleda da se mnozicno vracajo, kaj ne?

Cebele ki so pa zunaj?
Ce so blizu, onkraj plota, se bodo seveda vrnile domov.
Te ki so pa dalec stran, te pa nimajo casa da bi se vrnile. Dez jih ujame! Tiste ki so tezke, za njih ni pomoci. Kapljice jih dol zbijejo in mokra cebela je ponavadi mrtva cebela.
Pozabljate pac, da so cebele hladnokrvne in ce jih sonce, u dolocenem casu ne obsije, ogreje, so pa fertik...
U vseh mojih 55 letih cebelarjenja jih jaz dnevno, po ure in ure, opazujem. Jaz celo u dezju in neurju grem ven in opazujem kaj se u gozdu dogaja. Vse takrat isce zavetje - velike kosmate mrcine in najmanjsa mrces. Vecja zival je boljsa pri tem pocetju, ima boljso sans da se kam zatece, da se pred nevihto skrije.
Kar tukaj pravim ni nic povedano na pamet. Cebele padajo na pasi bolj kot pa se nam zdi ali pa sploh sanja. Jaz jih opazujem kako se celo ponoci vracajo - pretezke in preoblozene. Posebno ce je polna luna in brezveterno.
Ne potolce jih samo nevihta/dez. Se bolj nevaren za tatezke cebele je pa prav - veter!
(Mene kar srce trga ko vidim panje brez naletalnih desk. Posebno problematicne pa so samo te okrogle luknjice, (zadnja moda u cebelarstvu?) kamor naj se uboga cebelica zatece z tezkim tovorom?!)
ce pa to cebelarjem omenim, pa mi takoj nazaj zabrusijo da u dreveznem duplu ni naletalnih desk!
Tocno tako je...
Ce bi pa cebele lako u roke zagrabile kaksno dilco, pa zebelj in kladivo - bi si pa sigurno priveznile pod luknjo kaksno napol trhlo dilco, kaj ne?
Obenem pa me taki odgovori tudi zelo razburijo in veckrat kot ne imam namen kaksnemu tudi kaksno posteno na uho prisloniti. Saj cebele tudi u duplu ne prenasajo reci katere so jim u panjih ze nekaksna normala.
Ljudje so zelo hitri, spretni, da si prikrojijo debato u nacin ki jim najbolj ugaja, oziroma najbolj ustreza njihovem namenu...

Ce pase ni, ali pa ce je slaba, cebele se bolj spreletavajo od cveta do cveta in iscejo, ce se kje kaj najde za posrknit. Takrat so one bolj povezane z okoljem in lahko obcutijo da zracni pritisk pada, da se nebo crni in da je zacelo kapljati. Takrat vec cebel kot ne, pride srecno domov. Te ki nocejo, ne zmorejo, ali pa so predalec, te se pa namestijo pod listje, na grmovjih, celo pod travo, tako kot cmrlji in ose!
Ko pa je dobra pasa pa so cebele na pol-nore. Jih lahko z prstom dregate in nic jih ne vznemiri - jih iz njihove naberalne vneme ne izrine. Samo nabiranje medicine jim tici usidrano u glavi in nic drugega ne porajtajo, zaznajo. Pojma nimajo o prihajajoci nevihti/neurju, kaj sele o padajocem tlaku? Ko se pa ulije kot iz skafa, jim pa takrat ni pomoci. Seveda, poizkusajo leteti, toda kmalu pa omagajo in jih je konec.
Prevliko jih je takih ki so se prevec nabasale z medicino in celo u najlepsem in mirnem vremenu komaj letijo.

(Ali jih kdaj opazujete pri napajaliscu, kako se nabasejo vode in jim ne uspe ali pa jim vzame kar nekaj casa preden se lahko dvignejo od tal in odletijo? Veckrat kot ne, pa zmorejo samo meter ali pa dva in tako naprej dokler ne dosezejo panj. Take so pa ponavadi takoj plen za ose in srsene...)

Ce pa imajo se koske polne (ne mi sedaj pravit da nabirajo samo pelod ali pa medicino in ne oboje?!) pa jim ni pomoci. Padejo od onemoglosti. Ce imajo malo srece, da so padle na tla, kjer jih bo objelo toplo sonce, te se lahko se opomorejo, u senci pa se ne. Ce jih voda ne pobije jih pa obicajno kaj zagrabi in pohrusta.

Dez in neurja so zelo huda na cebelah. Treba je samo drugi dan pogledati pred ali pa u panj? Takoj se opazi da je stevilcnost manjsa. Ni treba da je nekdo kaksen "rocket scientist", raketni inzenir, da bi to doznal.
Da jih pa te reci ne "ujamejo" je pa samo nekaksno lazno tolazenje samega sebe, saj tisti ki vsaj malo pred cebelnjakih ali pa stojiscih sedijo, seveda vedo kaj se u resnici dogaja.
Pa se Brankotove slike si dobro oglejte. Ni lepo to videti, je pa to dober in zalosten dokaz da tako pac u stvarnosti je! Tako je pac zivljenje cebel in nic se u takih primerih ne da narediti da bi bila slika pred panji drugacna, bolj vsecna za oci.
Tako u resnici pac je, zivljenje cebel je presneto kratko, polno skrivnosti in neznanj ter nevidnih nevarnosti in skritih zanjk. . .
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45767Odgovor Kočevski med-ved
Po Jan 10, 2011 10:49 pm

Frank, Hvala za za sporočilo ki nikomur ne škodi.
Meni je bolo zelo težko sploh tako fotografijo narediti, kaj šele objaviti. Tisti dan ko sem videl ta togodek in ga arhiviral mi je bilo zelo težko pri srcu. Še sto metrov okoli čebelnjaka je bilo na tisoče čebel v travi, katerim ni bilo pomoči. Imam še nekaj fotografij ki pa jih žal ne morem pokazati.
Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45768Odgovor FRANK IZ KANADE
To Jan 11, 2011 12:59 am

Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45769Odgovor FRANK IZ KANADE
To Jan 11, 2011 1:18 am

Regards,
Frank

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 45772Odgovor levstek008
To Jan 11, 2011 9:04 am

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONMalo o "Cebelarski Mafiji..."

http://www.seattlepi.com/local/394053_honey30.asp

Nekaj podobnega se dogaja v Srbiji, ker z smrtjo grozijo precedniku SPOS dr. Rodoljubu Živadinoviču, tako da je pod 24-urnim policiskim varstvom.

Pa tudi pri nas ni verjetno kaj bolje, samo da ne uporabljajo neposrednih groženj, ampak prefinjene oblike pritiska z ponarejenim in nekakovostnim medom.
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45782Odgovor FRANK IZ KANADE
To Jan 11, 2011 5:15 pm

Prav imas levstek, po celem svetu se tole dogaja. Nekje pac postopajo kar grobo, drugje pa skrito in bolj politicno, izid pa je enk; potrosniki so pa tisti ki stradajo "death from thousand cuts!"

Tukaj sem napopal to dogajanje u Srbiji, za te ki se ne vedo jih pa mogoce zanima...?

http://www.czs.si/novice_podrobno.php?sif_no=1586
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45961Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Jan 23, 2011 1:50 am

Nase Vreme, Northern Ontario:

TOP STORY
A group of pedestrians walk through the chilly streets of Toronto on Friday, Jan. 21, 2011. Temperatures are creeping under -40 Celsius.

Wicked windchill sends shivers across Canada

22/01/2011 2:28:34 PM

CTV.ca News Staff

A dangerous and debilitating cold snap hit Canada on Saturday, sending temperatures plunging from the Prairies to Quebec and leaving residents reeling from the cold.

Windchill and weather warnings have been issued across much of the country. An extreme cold weather alert remained in effect in Toronto on Saturday, while bone-chilling windchills threatened parts of northern Ontario with temperatures as low as -50 Celsius.

Power outages were also being reported in sections of northern Ontario, where the wind chill was threatening to freeze exposed skin in a matter of minutes.

Exposed skin can suffer frost bite in two minutes under such hostile conditions.

Windchill alerts were also in effect in the Ottawa area, where a frigid Arctic air mass was expected to deliver wind chills of -35 C.
Regards,
Frank

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45962Odgovor dobje
Ne Jan 23, 2011 7:18 am

To pa že ni več hec!
Lep pozdrav v Kanado

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45966Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Jan 23, 2011 5:44 pm

Hvala prijatelj. Tudi Tebi lep pozdrav iz nasega zmrzovalnika...

Ne vem pa ce je slo dol do 50 pod nulo? Ko sem jaz izpod kovtra zlezel, ob osmih, je bilo na toplomeru, na kuhinjskem oknu, samo 47 pod nulo. Lahko pa je bilo se manj, ponoci?
Kjer pa jaz zivim smo pa na hribu. No, ni hrib, kakor jih imate doma, heee, heee... je samo en kuceljcek, je mogoce samo kaksnih 10 metrov visji kot pa je ostala okoliscina ki je cez 160 km na okrog in je to vse nase mesto. Toda razlika je pa velika. U dolini je, u zelo mrzlem casu, kar malo megleno in to pomeni, da se je tudi ves mraz zatekel u dolino - posebno okrog nasih 60+ jezer ki so u mestu. Tam je lahko tudi 20 stopinj bolj mrzlo - poleti pa seveda bolj vroce. Ko pa je vetrovno, nas pa bolj zebe na hribcku.
Pa kaj cmo, Narava je pac Narava, mar ne?
Bomo pa preziveli, saj je to za nas, kar ze navadna temperatura, nima veze kaj pristasi globalnega segrevanja nakladajo?
Moram pa omeniti da je takole vreme zelo skodljivo na debelino denarnice. Posebno se sedaj ko nam je 'strom kompanija' namestila nove stevce, da lahko sparamo elektriko. Stos pa je sedaj u tem, da nam - kljub sparanju, cena uporabe stroma leze gor, vsaki mesec. Jaz skoraj placam trikrat vec kot preje ko sem kuril kolikor mi je pasalo. Nic vec nam na racunu ne pokazejo koliko smo pokurili!!!? :?
Narod se buni, toda so nas pa obvestili da bodo mogoce zaceli spet obvescevati, koliko smo pokurili, toda to pa samo nekje po letu 2012. Do takrat pa nas bodo oskubili, vsaki mesec, za kar se le da.
(Mar ni napovedano da bo 2012 konec sveta???)
Kaj pa jim bo takrat ves ta denar?

Se pa malo bojim za par pticev, ki jih hranim na balkonu. Sta juzne sorte -sorta divjega goloba - te ki imajo u kljunu olivno vejico za 'peace' samo sta pa rjavkasta. (Morning Dowe) Pred dvajsetimi leti jih u Kanadi sploh ni bilo.
Letos nista odletela na jug, saj je vreme po celi ameriki slicno nasemu. Pa se jim verjetno ne splaca? lahko se jim celo zdi malo neumno?
Nikoli takega mraza u ZDA se niso imeli? Celo sneg je bil u vseh zveznih drzavah, celo na Havajih! Sedaj tudi u Floridi kjer ledene svece visijo od napol zrelih pomaranc.
Pa sem jima takoj nastimal posebno hranilnico, kajti za te uboge zivalce pa sedaj verjetno ni noben hec?

Pa naj se cebelice omenim.
Tudi za njih ni hec in tisti ki si doma mislijo da jim gre tezko, naj jim pa tele nase zgodbice malo olajsajo kaksen nepotrebni glavobol. Posebno za cebele je taka temperatura grozna in seveda ce one kar sedijo na medu - ni pa receno da lahko kaj jedo? So sedaj vse otrple in samo sonce jih u takih dnevih lahko resi pred sigurno smrtjo. Sonce jih dovolj ogreje, da lahko vsaj jedo - premakniti za hrano se pa u taki in tudi u taki 'polovicni' temperaturi, ne morejo.

Sem pa ravno vceraj malo brskal in nasel u ZDA novo spletno stran enega starega znanca, vzrejevalca matic, no ja on je nas zapustil pred Bozicem. Njegov sin je sedaj biznis. prevzel in si nastimal spletno stran. Imajo pa kar dobro izbiro matic, kakrsnih se ne da nikjer drugje najti. To je pac 'izdelek' izredne ljubezni do cebel, ogromnega znanja, ter 125 let druzinske tradicije u vzreji matic. Povrh pa se rihtajo nekaj cez 8,500 druzin, na med in paketne cebele.
Tukaj lahko tudi berete da imajo matice ki zivijo do 9 let in do zadnjega zalegajo. Sem jaz ze davno in veckrat o tem tudi pisal, toda so se mi pa kar u obraz posmehovali. Pa naj tisti to sedaj preberejo in vidijo na svoje oci.

Meni se posebno dopade ena sorta matice, ki bi lahko bila Sveto zegno za nas sever, samo je pa cena 2,200 dolarjev, ker so umetno oplemenjene. Vzame jim pa, kar nekaj let, preden dobijo to kar jim pase. Te matice obicjno niso za prodajo. Prodajajo pa obcasno stare in te gredo pa tistim ki so na spisku in ze precej let cakajo za sans, da si eno dobijo.
Tudi ce pa jaz kaksno kupim, bo pa ta sorta fertik ko se nova matica spari z mojimi/nasimi troti. Da jih pa jaz umetno oplemenim je pa isto kot ce me nekdo vprasa, da naj se po lojtri pospem na luno. Moja roka se prevec trese da bi si ja.. pocohal - kaj sele matico oplodil?

Bom napopal nekaj ce bo slo? Je seveda vse pod kljucem - Copyright!
Vidim pa ze da se slikce ne dajo kopirati. Skoda, ker so nekatere matice taksne katerih sem siguren da jih doma se nikoli niste videli. Barve so bozanske in cebelarji jih u ZDA kupujejo samo zaradi cudovitih barv.
(Jaz pa jih vseeno ne morem u Kanado privlect, ker so zabranjene je ves uvoz semkaj zabranjen, od nase vlade)

Tako da lahko samo sanjam...

Ekola... sem uspel da nabasem celo stran. Upam da vam deluje. Kliknite pa na slikce in besedila se bodo vam odprla, skupaj z vecjimi fotkami. Je
kar nekaj za pogledati, u teh mrkih, mrzlih zimskih dneh...

Tukaj je tudi nekaj za "nevernike'? ce boste pozorno brali njihovo zgodovino, boste z svojimi ocmi doznali, da oni niso nic cebelam u kiste zokali - nobenih kislin in rcnij zoper VD, TM in kaj se. Nic ze od leta 1950 - torej 61 let! ! Lahko z lahka zasledite koliko mozakar zasluzi, vsak teden, z posiljkami paketnih cebel, pa kolicinami medu ki ga siba z cisternami u tovarne.
To omenjam samo za malo u razmislek. . .

http://russellapiaries.webs.com/apps/webstore/
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 45967Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Jan 23, 2011 6:04 pm

Ta ne rabi nobene metlice. Tudi kadilnik bi moral vrzt u smeti, ce je tako zaljubljen u cebele...

Tudi maticno resetko bi moral. Pa kaj mu sluzi pod pokrovom?

http://www.queenofthesun.com/about/trailer/
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45972Odgovor Kočevski med-ved
Ne Jan 23, 2011 9:13 pm

Frank, mislim da tale malo pretirava s svojimi brki.
Hvala za naslove spletnih strani.
Lp
LP
Koèevski med-ved

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 45975Odgovor dobje
Po Jan 24, 2011 6:28 am

Vsekakor zanimivo.