Rojak Frank Lukezic iz kanade

ModeratorCOLON dobje

BUTTON_POST_REPLY
FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 39651Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Mar 01, 2010 6:24 pm

Ameriska huda gniloba se je pojavila u Afriki.

http://forum.beemaster.com/index.php/topic,26741.0.html
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40132Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Mar 08, 2010 10:58 pm

Na Vankouver Otoku je letosnjo zimo padlo 90% cebel!

Pa tam sploh nimajo zime, tako da ne vem kako morejo to dat na zimski propad?
So tudi izloceni iz ostale Kanade, ker nimajo takih bolezni kot pa ostala Kanada?
Uvazajo pa cebele iz Nove Zelandije in kot sem ze mnogokrat rekel, take poteze niso dobre. Tropicne cebele ne spadajo na sever in nase ne spadajo u dzunglo.
Tam bi morali prekiniti z uvazanjem in si obdrzati cebelo vsaj toliko casa da se jim prilagodi na njihovo podnebje in floro. Ko pa se prilagodijo pa je treba udariti in si zrediti dobre matice ter vse ostalo z domacimi maticami nadomestiti. Tako pa se matic nimajo in tudi te uvazajo od koder se jih pac bolj poceni da.
Tamkajsnji cebelarji pa hrepenijo po nasih cebelah iz Ontaria, ker so nase bolj cvrste od njihovih. Ne ve se pa ce bo mozno kaj nasih tja posibati? Verjetno bo treba nase (Kanadske) zakone malo spremeniti in tja uvazati nese cebele iz Ontarija ali pa iz drugih Provinc.
Saj se obnasajo kot so se Kitajci so se izlocili in jih pa cel svet prekasa?
Ni dobro da se narod skriva za visoko ograjo?
Saj to kar se dogaja sedaj sploh nima nobene veze. Britanska Kolumbija jih uvaza iz NZ, Australije, Hawajev itd. . . Celo iz Rusije si jih lahko - ne pa nase iz ostale Kanade...

http://www.vancouversun.com/technology/ ... story.html
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40143Odgovor Kočevski med-ved
To Mar 09, 2010 8:49 am

Kaj pa če je tu vmes tudi politika, Frank.
Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40165Odgovor FRANK IZ KANADE
To Mar 09, 2010 5:15 pm

Vse je mozno Branko saj politiki so zadnje case tako spolzki da so prav vsega zmozni, nima veze od kod in kje kraljujejo.

Sem prav vceraj precital eno dobro knjizico od enega americanca, Dr. Reese Halter - THE INCOMPERABLE HONEYBEE.
Mozakar je prisel u Kanado da je to drobno knjizico izdal.
(U svoji dezeli so mu pac prevec nasprotovali?)

Posebno me je pa tam presenetilo priznanje, da tejle mobilni telefoni nagajajo z cebeljo orientacijo. Isto gre za daljnovode o katerih sem jaz ze dosti pisal. Takrat seveda zepnih telefonov se ni bilo.
Vzeli so cebele ki so bile pod vplivom elektomagnetnega sevanja, od Teh telefonskih stolpov in jih odpeljali 800 metrov stran, so bile celo u vidu svojih panjev! Samo 36% se jih je vrnilo domov - ostale so se pa zgubile.
Tudi manj satja take cebele gradijo, 21 % manj in se ta je nelepo izdelan ker jih ocitno nekaj zelo moti?!

Kot menda ves, se je o tem, telefonih , ze dosti pisalo potem pa je prislo na dan da te reci sploh cebel ne motijo?

Noja, Dr. Reese trdi da je on privy prvorocne informacije da je ta glavni raziskovalec bil primoran da je sel pred svetovne medije in sporocil da so raziskave pokazale da te rec cebele ne moti...

To je nekako isto kot pa pri nas, kjer Bolnisnice sodijo tobacno industrijo za povratek stroskov, katere drzava in bolnice imajo na milijarde letno, ker morjo zdraviti ljudi proti rakom katerih vzrok so cigarete. Ko pa so sli na sodnijo je pa vrhovno sodisce zahtevalo da vidi vso dokumentacijo o raziskavah o tobaku in nezdravim posledicam le-tega.
U sodnijskih spiskih je bilo zabelezenih 20 milijonov strani takih raziskav ki so bile narejene z strani samo ene tobacne tovarne/podjetja. Namesto da bi pa se te dokumente predalo sodniku, za pregled, pa so oni to kar unicili - Tako da sedaj dokazov ni in preden se jih pa spet u takem ali pa slicnem stevilu zopet dobi, bo pa verjetno se vzelo kaksno novo generacijo in medtem pa bodo se pobijali te, ki so nori da kadijo...

Nima veze o cem se gre? Zakrinka se vse! Unici se vse, kar bi lahko kje kaksen cent komu prikrajsalo. . .
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40167Odgovor kravzlj
To Mar 09, 2010 5:22 pm

Hej!

Frank, neveš da so mobiteli še celo zdravi? Se mi zdi da sem enkrat prečital tudi ta podatek . . .

Definitivno to vse sevanje ne vpliva dobro na nas.

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 40170Odgovor Mungos
To Mar 09, 2010 5:30 pm

Če bi i meni plačevali, jaz bi tudi govoril da su telefoni zelo dobri.

Strinjam se z tabo Frank, elektromagnetno sevanje je res nevarno. Razen mobilnih telefona bi se dalo še kaj narediti da rešimo čebele ali zaščitimo ?

Ne mislim da daljinovode porušimo ali tuddi ta opcija obstaja hahaha

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40171Odgovor Kočevski med-ved
To Mar 09, 2010 5:31 pm

Vse je možno Frank, Kaj dobrega nam te škatlice razen tega, da si v stalnem kontaktu s tistim, ki hočeš ne dajo, kvečjem škodijo.
Kaj hočemo sedaj, ko pa brez njih skoraj ne gre več.
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40173Odgovor FRANK IZ KANADE
To Mar 09, 2010 5:34 pm

Luka,

ne vem kaj naj bi pripomogli k nasemu zdravju?

So pa tukaj nekih 5 let delali raziskave z ljudmi ki so "mobitel adikti"! Izbrali so si dve skupini ki imata navado da drzita telefon na levo uho, druga pa na desno. Cez 5 let pa so jih skenirali in veliko jih je imelo na mozganih ze zacetke tumorjev in to prav na teh straneh mozgan na keterih so navadno drzali telefone. (nekaj jih je celo ze podleglo pod tem rakom)
Pa naj to navedejo pod "propomocek k zdravju?"
Regards,
Frank

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40174Odgovor cebelar_novinec
To Mar 09, 2010 5:38 pm

Kdor misli, da so mobiteli neškodljivi je ignorant.

http://www.youtube.com/watch?v=npK5HSxukyA

http://electromagnetichealth.org/electr ... om-harkin/

http://appropriations.senate.gov/ht-lab ... 3a5a5653a3 - uradna stran ameriškega senata. Pričevanja znanstvenikov, ki so raziskovali vpliv mobilnih telefonov na zdravje.
Siegel Sadetzki, M.D. - zelo zanimivo in priporočljivo branje !

Najbolj zanimivo je vprašanje zakaj ljudje, ki sodelujejo pri razvoju in izdelavi delov za mobilne antene NIKOLI ne držijo mobitela pri glavi. Če poznate koga, ki sestavlja te reči ga kar opazujte in povprašajte o tem.

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONVse je možno Frank, Kaj dobrega nam te škatlice razen tega, da si v stalnem kontaktu s tistim, ki hočeš ne dajo, kvečjem škodijo.
Kaj hočemo sedaj, ko pa brez njih skoraj ne gre več.
Se strinjam. Dosti narediš pač, da ne držiš tega v žepu in ko telefoniraš uporabljaš mikrofon in slušalke in ne nasloniš mobitela na glavo.
Še posebej je to nevarno za otroke in mlajše saj je "konfiguracija lobanje" bolj občutljiva. Bolj tanka lobanja in manjši možgani = boljša penetracija !

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40177Odgovor FRANK IZ KANADE
To Mar 09, 2010 6:03 pm

Obvestilo tem ki si sami izdelujejo panje!

Prijatelj iz Gorenjske je bral naso razpravo o lesu in razpokah u panjih. Smo to zvecili na eni drugi strani, toda nocem pa tam smetiti in koga vznemirjati? (So nas tam ze opozorili)
Ta prijatelj pa tudi sam ze veliko let sam izdeluje AZ panje in to tri in zadnje case celo stiri etazne.
Tone pa mi sporoca da doma samo imate na pol posusen les in da se to potem krivi in poka.
On pa svetuje da ce se hocete tega odresiti je pa treba itu u Ljubljano, u Bauhauz in si tam nabaviti zlimane plosce!
Leplene plosce jih je on imenoval...
Te so samo 18 mm debele. Verjetno so dobre za AZ panje, za nakladne pa bi bile boljse te kasne 21 ali pa 22mm debele?
Pravi da jih on ze vec kot 15 let uporablja in da ni z njimi nobenih problemov.
(On pravi da se bo tam pozanimal ce se jih da dobiti u malo vecji debelini za te ki cimprajo LR, GJ, letvicarje, in ka se?)
Warre pa rabijo cim debelejse dile in najboljse so pa menda kar "kosmate" niso pohoblane, tako da imate vso debelino ki je verjetno okrog ene cole? (Vsaj taka bi morala biti?)

Tone tudi sporoca da vam jih bodo tam, u Bauhauzu, tudi po vasi zelji narezali/nazagali - vse po vasih zazeljenih merah in potrebah in to se popolnoma ZASTONJ!
Regards,
Frank

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40178Odgovor cebelar_novinec
To Mar 09, 2010 6:09 pm

Frank, tiste lepljene plošče so tudi 27 in 28mm ( odvisno od proizvajalca ). Jih je pa verjetno treba malo "prezračit" preden čebele naselimo v take panje. Namreč smrdijo ko hudič ! So pa res suhe.

Jaz imam vse panje 25mm. Razmišljam, da bi šel še na debelejšo desko.

Razrežejo tudi v OBI-ju. Prav zanimivo...kar kupiš v Bauhausu in OBI-ju ti zastonj razrežejo medtem ko v Slovenijalesu pa zaračunajo :P

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40180Odgovor FRANK IZ KANADE
To Mar 09, 2010 6:33 pm

Hvala Novinec za tole zgoraj. Zelo poucno in zanimivo.

Jaz nisem nikakrsen strokovnjak u teh zadevah, sem pa dosti sam opazoval pod daljnovodih in sem celo sam dobil nekaj nevsecnosti, ker sem prevec cepel pod temi zicami.

Svoji druzini sem pa prepovedal uporabo mobitelefonov, razen u nevarnosti ali pa prve pomoci, itd...
Jaz osebno te igracke ne uporabljam in celo hisnega telefona se zelo redko dotaknem.
Imajo jih pa seveda vsi moji druzinski clani - uporabljajo jih pa samo u skrajnem primeru.

To, da se brez njih ne more - pa jaz ne morem kupiti?
Pa kaj je clovestvo pocelo preden so te reci prisle na trzisce?
Tudi predsednik Amerike ni tako bizi da bi cel dan cepel z to igracko na usesu.
Nobeden na tej obli ni tako bizi da nebi mogel iti do hisnega telefona. Po moje, ni nic na tem svetu tako pomembnega da se mora skozi to skatljico stalno blebetati.
Ta rec je samo ena "Macho" zadeva, z katero se ljudje okrog ponasajo, bahajo... Lahko se pa tudi motim?
Jaz je ne uporabljam. Je ne rabim in je ne bom pogresal cetudi jih banajo - kar se pa nikoli ne bo zgodilo.
Regards,
Frank

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40181Odgovor volk
To Mar 09, 2010 7:04 pm

Sam nisem pristas mobilnih telefonov.No vsekakor pa postajamo ljudje informatike.Ljudje se pogovarjajo samo se preko mobitelov.
No take ljudi,ki niti stika nimajo vec z naravo,za take bi zgradil eno veliko podzemno stolpnico kje v sibiriji,pa naj bodo vsi na enem kraju.Za kake 3 milijarde ljudi.In naj tam cel dan gledajo TV,pa mobitele.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40182Odgovor FRANK IZ KANADE
To Mar 09, 2010 7:14 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONFrank, tiste lepljene plošče so tudi 27 in 28mm ( odvisno od proizvajalca ). Jih je pa verjetno treba malo "prezračit" preden čebele naselimo v take panje. Namreč smrdijo ko hudič ! So pa res suhe.

Jaz imam vse panje 25mm. Razmišljam, da bi šel še na debelejšo desko.

Razrežejo tudi v OBI-ju. Prav zanimivo...kar kupiš v Bauhausu in OBI-ju ti zastonj razrežejo medtem ko v Slovenijalesu pa zaračunajo :P

Jaz si pa lahko zamisljam da bi bile lahko kar zelo smrdece?
Jaz tukaj takih lepljenih ne uporabljam, ker tukaj dobis dile ki so do najmanj 41cm siroke. (Cel kos)
Jaz kupujem 26 centimeterske katere tukaj prodajajo za police. Jih je samo treba malo izbrati ker vse niso prevec lepe, so lahko dokaj grcave in tudi razpokane ker jih malo bolj na brzino posusijo u kilnih. So pa poceni: 6 dolarjev za 244 cm dolgo.
Dobi se jih pa tudi dvakrat take sirine, samo sirse so, vec kostajo. Dobi se jih celo dol do 10 metrov dolge.
In prav najbolj siroke in te tadolge pa se dobi po posebnem narocilu.
So pa tako dobre in dobro posusene da se ne krivijo in sploh ne pokajo. Ce bi pa kaj pocilo ali pa se skrivilo, se jih pa tukaj kar nazaj da in Ti povrnejo denar ali pa jih nadomestijo z se boljsim materijalo plus 10% !

(Tukaj se lahko vse vrne - ce Ti ne pase? Celo hrano ko si jo skoraj vso pojedel?)
Tudi auto lahko vrnes po 60 dneh - ce se Ti ne dopade.
Zato pa se tukaj trudijo da se dobra roba prodaja, saj ce se jo prinese nazaj, oni zgubijo denar. Hrana in obleke/perilo se mora vrzt u smeti - cetudi ni bilo odprto iz pakiranja in nikoli rabljeno.

Glede debelejsih desk?

To je povsem osebna zadeva. Za nakladne LR sedaj tukaj uporabljajo3/4 incha, dol od enega incha, zaradi teze kist. (3/4" = 19mm)

Ce se pa panjev ne vzdiguje je pa res za cebele bolj promerno da je les bolj debel, kar neka dva incha, (dve cole) bi bilo pa menda idealno?
Saj u starih casih so celo izdelovali kiste z dvema stenama ki sta bili vsaj od 5 pa do 7.5 cm narazen. To je zunanje stene in notranje z zaganjem ali pa celo suhim listjem vmes. Pa se takrat so bile dile resnicne mere, to je en inch je bil en inch in ne 3/4 kot sedaj je.
Takrat pa se sploh ni slisalo da bi kdo pozimi druzine izgubil in tudi bolj mocne so bile, ker jim je toplota zelo pomagala posebno pri spomladanskem razvoju.
Sem pa mnenja da jim takrat tudi varoja ni delala preglavic, ker je bilo u gnezdih bolj toplo in varoja seveda toplote ne prenasa prevec dobro? Toplota jo celo pobije. Ce pa ne, jo pa drzi na kraju gnezda, kjer je bolj hladno, tako da se je varoja pozneje zacela razvijati in verjetno je to imelo pozitiven vpliv na druzino in njeno sozitje z tem peklensckom?

Samo malo razmisljam na glas, heee, hee. . .
Regards,
Frank

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40184Odgovor volk
To Mar 09, 2010 8:53 pm

frank,strinjam se s teboj.Kvalitetno narejen in izolativno dober panj,je pogoj za mocne in zdrave druzine.

Panji,kjer piha skozi razpoke,so neprimerni.Padec temperature prinasa visjo porabo hrane,kar je npr.sedaj spomladi zelo pomembno,potem nizja temperatura v panju doprinese k razvoju poapnele zalege,in kot prav pises,varoje,ker je razvojni cas zalege daljsi.
http://www.pnas.org/content/101/12/4268 ... nsion.html
Stevilcnost druzin je tudi manjsa,zalege je manj...

Cebelje domovanje mora cebelji druzini omogocati zascitenost od zunanjih vremenskih vplivov.Tu je cebelar tisti,ki mora poskrbeti za to.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40324Odgovor FRANK IZ KANADE
So Mar 13, 2010 4:34 pm

Prav danes sem snel iz Organicnega foruma zanimiv comentar od g. Dee Lusby glede uporabe dima?
Kot vecina ze veste, jaz osebno ze dolgo ne uporabljam nobenega dima, ker vem iz lastnih izkusenj in poizkusov da cebelam dim ne ugaja.
Nima veze kaj se o tem bere u knjigah in cebelarskih revijah. Dim je bil vedno in se je, za cebele znak da so/bodo oropane - saj tako se je z njimi pocelo za 6 tisoc let in se se u nerazvitih dezelah.
Samo u razvitih dezelah pa se je to uvedlo za eno stopnjo visje? Toda cebelam nobeden ni to povedaal ali pa jih na to nase pocetje streniral? U njihovih genih je se vedno dim zapisan kot znak ropanja, ali pa popolnega propada u ognju, sevda one tudi reagirajo tako kot so na tisoce let. Napadejo napadalca ali pa si zagrabijo, kar se da in pobegnejo!

Gospa Lusby pa je prav danes objavila, da ona uporablja cim manj dima. (to je za njo nov zacetek, saj jaz jo poznam kot nekoga ki "dobro dimi" saj ima pretezno vse cebele Afrikanske?)

Kot veste so pri njej imeli pred par dnevih Tretjo Conferenco Organicnih cebelarjev in cebelarji iz celega sveta so bili tam in veliko jih je tudi tam ostalo za par tednov. Nekateri celo mesec ali pa dva, da z Gospo Luzby sodelujejo u njenem delu z njenimi 1200 druzinami in se ucijo.
Zadnje par dni pa so obiskovali njena stojisca in pobirali prekucnjene panje katere je veter in neobicajna zima raztresla po Arizonski puscavi.
Pravi da je z pomocjo obiskovalcev pobirala podrte kiste/panje brez uporabe dima in nobenish slabih posledic ali pa pikov niso bili delezni?!
Tako da se ona celo zgraza nad vecno propagando z katero oblasti strasijo amerisko prebivalstvo z Afrikanizirano cebelo in njenim agresivnim pocetjem.

Kot veste, skozi moja prejsnja pisanja, dim le cebele razdrazi in u njih zbudi prastari nagon, ki je zapisan u njihovih genih. Branile se bodo z vso mogoco vnemo, saj nasa meliffera ni take narave kot je Afrikanka, da bi se napila medu in jo pobrisala iz panja.
Nekatere to lahko postorijo, zavisi od obseznosti in nacina nnjihovega krizanja? Ce se jih prevec pokadi - se lahko izselijo, toda zalega jih pa drzi nazaj.
Afrikanko pa zalega ne briga toliko, saj so one bolj nomadske narave in ko jim nekaj ne stima jo pa se prerade pobrisejo - pa se dimiti jim ni dosti treba da bi se jih spodbudilo k takem pocetju. Ne vzame jim dosti drezanja in jo pobrisejo na lokacijo kjer si mislijo da bodo lahko u miru nadaljevale kolonizacijo novega ozemlja ?

Spodaj tudi ona potrjuje to kar sem jaz ze dolgo casa trobil: Da je uporaba kemikalij, kislin in strupov/zdravil, to kar povzroca slabotnost nasih cebel. K temu pa se pristejmo peticide, dane u naravo od teh ki jih prekomerno in brez vecje vrednosti ter potrebnosti posipajo vse naokrog! Pa slabe pase, enolikost pas in povrhu pa se uporaba sladkorja za krmljenje?
Destkrat slabse od sladkorja pa je ta koruzni sirup ki je bil pred letih prepovedn za krmo cebel, toda zaradi nizke cene pa se ga vsaj pri nas ze nekaj let mnozicno uporablja.
K temu pa naj se omenim uporabo kontaminiranih satnih osnov, tisti ki pa jih nic vec ne uporabljate pa niste nic na boljsem, saj tudi prosto/naravno izdelani sati so prav tako kontaminirani, saj vosek je pravi magnet za te kemicne in kislinske zadeve z katerimi se zdravi in ubija varojo.

Vse to, prijatelji moji, pa zene cebelo u nadpovprecno agresijo, saj ze dolgo trobim da ko je cebela zdrava, zivi u neokrnjenih kistah in je ne hrabnimo z naso hrano - le tedaj je ona dobre volje in nas vidi kot prijatelje in sodelavce, brate in sestre, ne pa nekoga ki jih muci, ropa in zene u bolest in slabo voljo...
Treba se bo prebuditi, kolegi u cebelarstvu, preden bo nase pocetje pognalo cebelo u popolen propad. . .

Tisti ki zmorete, pa si preberite sami kaj ima Dee Lusby za povedati glede tega?

Reply;
Well, I use as little smoke as possible for I want to see what bees doing
and still this year after just doing drive thru with those from Organic
Beekeeping Conference just over up in Oracle, Arizona did it picking up knocked over hives with no smoke and others helping and no problems of stinging at all.

We just did it.........and to me AHB is a joke, politics and never proven
for what they are,....and know fully well that chemicals used in treatments
in beehives cause aggression severely with combs contaminated, along with bad food fed to them artificiall, and layers upon layers of complex
mongelization of stocks kept by beekeepers as taught today....and with that will say nothing more..........For in the end, the truth will come out!!!

Dee A. Lusby

-------------------------------------------------------------------------------------
Regards,
Frank

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40592Odgovor dušans
To Mar 23, 2010 2:43 pm

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONPrav danes sem snel iz Organicnega foruma zanimiv comentar od g. Dee Lusby glede uporabe dima?

Gospa Lusby pa je prav danes objavila, da ona uporablja cim manj dima. (to je za njo nov zacetek, saj jaz jo poznam kot nekoga ki "dobro dimi" saj ima pretezno vse cebele Afrikanske?)

-------------------------------------------------------------------------------------
Tale odstavek mi je padel v oko. Vedno sem mislil, da ima ga. Lusby italijanko ali kranjico.

Volk, Frank ali lahko pojasnita odpornost afrikanke na varozo? Kako bi se obnašala kranjica v istih pogojih?

Z ostalim v izvajanju se strinjam.

lp

Dušan

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40640Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Mar 24, 2010 8:33 pm

Po tejle zadnji zimi cebele so bolj ogrozene in izginjajo hitreje kot pa kdajkoli preje.

http://news.yahoo.com/s/ap/20100324/ap_ ... ing_bees_2

http://www.msnbc.msn.com/id/36013256/ns ... nt/from/ET
Regards,
Frank

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Afrikanske so.....

OdgovorCOLON # 40665Odgovor imker
Sr Mar 24, 2010 11:20 pm

------------------------------------------------------------------------------------
To sem tolikokrat že slišal-no končno vendar priznanje...
Ali si lahko predstavljate, da bi prinesli k nam divje-afriške čebele ?
L.p. I.J.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40670Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 25, 2010 12:18 am

To so besede izpod mojih prstov. :roll:
Ponavljam samo to kar slisim/berem in to ni nikakrsen dokaz - se manj pa naj bi bilo to kaksno "priznanje" iz njene strani?
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40671Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 25, 2010 12:26 am

Kaj?
Zato nisi sel k njej na obisk, ker si se bal da bi se kaksna zatekla u zep in bi jo prinesl domov? :lol:

Ni se pa treba prevec bat, saj se ve da afrikankam ne pasejo hladni kraji.
Pa se to: "Afrikanke" to je pa sedaj samo se ime katero je ostalo cebelam ki so se ze zdavnaj tako skrizale z italijankami in NWC da se jih sedaj samo se da najti (bolj za sigurno) pod mikroskopom u laboratoriju.
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 40682Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 25, 2010 6:11 pm

quote]

Tale odstavek mi je padel v oko. Vedno sem mislil, da ima ga. Lusby italijanko ali kranjico.

Volk, Frank ali lahko pojasnita odpornost afrikanke na varozo? Kako bi se obnašala kranjica v istih pogojih?

Z ostalim v izvajanju se strinjam.

lp

Dušan[/quote]

Dusan,

izgleda da se nobeden "strokovnjak' ne bo na tole Tvoje vprasanje oglasil?

Jaz sem malo cakal, da se kaksen drug oglasi ki je seveda seznanjem z vasim okolisem s katerim bi Ti rad vaso Kranjico primerjal?

Jaz samo lahko odgovorim, kot sem ze nekajkrat, da po ostalem svetu pretezno prevladuje Italijanska cebela. Ze par sto let se veliko preizkusa z Kranjico katero sedaj tukaj imenujejo NWC - New World Carniolan.
Zadnje case se mnozicno ukvarjajo z Rusko - jo krizajo na vse mogoce nacine.
(kot so pred nekimi 30-timi leti poceli z Kavkasko cebelo, ki je bila za nase kraje izvrstna - toda skozi krizanje pa se je popolnoma porazgubila in sedaj se je celo u knjigah ne omenja vec.)

Vse te cebele so bile seveda u samem zacetku privlecena iz Europe in to pa dandanes ne pomeni nic. Samo ime je se ostalo in tuklaj je kar nekaj cebelarjev ki se okvarjajo z njihovo vzrejo, toda kaj pa dobis ko tako pasmo hoces u svojem cebelarstvo?
Ce bi bile Kranjice vzrejene nekje na osamljenem otoku in oplojene z cistimi Kranjskimi troti - potem bi se pac lahko reklo da imas Kranjico.
Ko pa se cista Kranjica prinese sem, se jo tukaj drzi u cebelarstvu, pa so seveda njene potomke lahko kar vse kar se u bliznjem in daljnem okolisu najde?
Torej, matica se spari z kaksnimi dvajsetimi troti, katerih poreklo in gene pa nobeden na noben nacin ne more kontrolirati.
Tako da so potem potomke te matice lahko samo to kar se u okolisu nahaja. Samo ime jim se ostane - kar pa seveda je samo nekaka laz.

Seveda nekaj delckov prvotne svojine pa ostane u takih maticah/cebelah - so pa u glavnem to sedaj cebele ki so najbolje prilagojene na to podrocje, regijo ali pa del ozemlja kjer ta cebelar cebelari.
Take cebele so pa potem najboljse za to lokacijo, ker so navajene na klimo, vreme in pasne ter se vse ostale razmere.

Gospa lusby pa seveda ima Italijanske cebele in ker je pa ona ze dvakrat izgubila 90% svojih cebel - pa si je ulovila ali pa so ji ljudje pred prag prinasali pobrane roje iz divjine. Tako si je ona zgradila nazaj svoje cebelarstvo.
Seveda pa ji ze mnogo let njeni nasprotniki ocitajo da ima "Afrikanske" cebele, ker se ve da so ali pa so bile, le-te u divjini Arizone.
Ce in koliko jih ima, pa se ne da dokazati, ker bi se jih moralo u laboratoriju testirati. Tega pa nobeden ne bo pocel iz preprostega razloga da cistih Afrikank u ZDA ali pa tuidi u Juzni Ameriki sploh vec ni. Torej nobeden ne bo u zep posegel in niti enega centa dal za kaksno tako dokazovanje in iskanje dlake u jajcu. Vsi vedo, globoko u dusi, za kaj se gre. Toda fovsarija in slabi nameni pa zelo radi nekoga rusijo ker jim ne pase da tem ki tretirajo in trosijo ogromno denarja za tako pocetje - druzine vsako leto mnozicno padajo! letos celo bolj kot kadarkoli preje!?

(Gospej Lusby pa druzine veselo brencijo in nobenih propadov ni - kljub temu da ona nikoli u 30-tih letih ni dala u svoje panje nic takega kar cebele u divjini, u duplu ne bi noter prinesle same!?)

Isto gre tudi za tisoce ostalih cebelarjev ki so stopili na njeno Pot in jo posnemajo. Nam uspevajo - treatmasem pa padajo!

Ostaja pa samo se mith in strah u kosteh teh ljudi ki o cebelah nimajo nobenega pojma in to cebelo "ubijalko" samo se po casopisih in doma narejenih filmckih propagirajo.
Afrikanka je u zadnjih 60-tih letih tako dobro pomesana z Europskimi cebelami da ji ni nic drugega se ostalo kot pa nekaj znakov na krilih (Veins) po katerih se da to dolociti samo u laboratoriju.
Zunaj - u realnosti pa cebelarji imajo vse sorte cebel. Vecina domacih je pa - mnogokrat kot ne - bolj hudih kot pa je Afrikanka!
Iztocasno pa vsak cebelar, ko opazi da ima kaksno hudo druzino - tako matico stisne in jo nadomesti z blago in domaco.

Kaj si Ti mislis?
U 60 letih ni dosti ostalo od originalnih Afrikank?

Imas prav! Sigurno skoraj nic?

Isto gre za ostale cebele na nasi strani luze. Amerikanci so afrikanska jajceca, trote in matice uvazali ze od casov pred drugo svetovno in posebno pa po vojni, ko so se vojaki vracali domov in si zacenjali ustvarjti novo zivljenje. Povpresevanje po cebelah je bilo takrat ogromno in dobilo se je kar so si prodajalci lahko na brzino nabavili in z dobrim dobickom kupcem prodajali.
Tako da se Afrikanka z strani ameriske vlade ni dosti obravnavala.

Suslja se celo da je vsa ta afera u Braziliji bila orkestrirana da se zakrinka to pocetje ki je cez par desetlertij naneslo Afrikanske cebele u ZDA?

Prebavljajo in jo barvajo z razlicnimi copici samo tipi ki nimajo u tem nobene investicije, razen da pred prestraseno ljudstvo, od casa pa do casa, vrzejo kaksno "strasno zgodbico" in si z tem malo zasluzijo in povecajo cirkulacijo in vaznost doticnih casopisov ali pa revij. . .

Da bi pa vaso cebelo primerjal z Afrikanko pa tudi ne gre in nima smisla.
(Volk Ti lahko bolj razlozi razliko med eno in drugo, saj on je bolj vpleten u te zadeve?)

Razlika je samo ta da so "afrikanke" kot jih ljudje imenujejo, povecini cebele ki so ze desetletja zivele u divjini in tudi u cebelarstvih po celih zdruzenih drzavah, da o Juzni Ameriki in Kanadi niti ne govorim.

(Jaz osebno sem imel zelo hude "afrikanke" ze od leta 1982 pa do 1986 ko jih je nazadnje mraz pobral. Nobeno menjanje matic se jih ni prijelo!)

Imajo seveda SC, small cell, to je pa samo ena od pomembnih razlik u katere se pa ne bom spuscal. (Saj se je ze veliko o tem pisalo)

SC pa ni cela slika? Je to samo en majhen koscek.
Najpomembnehjse, in mojem pogledu na situacijo, najpomembnejse je to da so te "krizanke" izredno navajene/prilagojene na lokacije u katerih zivijo. In to je pa najbolj pomembno za vsakega cebelarja - nima veze na katerem delu te nase oble on zivi in cebelari? Nima veze ce je samo ljubitelj cebel, hobijist ali pa mali - veliki ali pa celo "mega" frofesionalec. Brez prilagojenih cebel se ne da kaj dosti poceti. Seveda z selkcijo in vztrajanjem (obdrzati jih pri zivljenju) po nekaj letih pa so tudi one prilagojene.
(Kar pa letno uvozene iz Australije in NZ sploh niso in jih je tezko sprenavaditi, da ko je pri njih poletje, je na severni polobli seveda zima? To je pa za njih seveda najvecji sok in vecina jih prvo leto ne prezivi!)

Torej so prilagojene na tamkajsnje razmere?
So si skozi desetletja razvile cistilni nagon?
So skozi desetletja prezivele brez tretmajev, zdravil in kemikalij?
So slabe odmrle in samo tamocne prezivele? Kot to Narava narekuje vse od zacetka prvega zivega bitja na tem planetu?!
So si razvile naravno sposobnost za sozivetje z varojo?

Tako Dusan, to je razlika med naso in vaso cebelo!
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 41542Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Maj 09, 2010 11:59 pm

Sem pred par letih sporocil da so u Australijo prisle Azijske cebele - so se pa nekateri ptici takrat, po svetu, bunili in mi nasprotovali ter me prepricevali da to ni bilo res.
Tudi namig, da je z njimi tudi prisla varoja (Australci se dandanes trdijo da je nimajo - da lahko izvazajo paketne cebele k nam in ZDA)
Bomo pa kmalu videli. . .
Ce nimajo varoje, zakaj pa se jaz z nekaterimi pogovarjam in mi zavidajo, ker nimam varoje (beri - nimam problemov z njo)!?

Tukaj je novo sporocilo iz Australije, da imajo z to cebelo ze precejsnje probleme...
Seveda je pa tole samo zacetek.

http://www.abc.net.au/am/content/2010/s2893920.htm
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 41633Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Maj 12, 2010 10:53 pm

Nasli so najstarejsi panj na svetu in to u eni cerkvi na Skotskem. Dva panja izklesana iz kamna sta bila tako dobro udelana u zid cerkve, pod streho, da do sedaj ni tega nihce opazil. Nasli so jih cisto slucajno ko so popravljali cerkev.

http://www.treehugger.com/files/2010/05 ... eehive.php
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 41797Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Maj 24, 2010 10:50 pm

Filmcek: Razvoj cebele in varoje...

http://video.google.com/videoplay?docid ... 5786960616#
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121

OdgovorCOLON # 41826Odgovor Mungos
To Maj 25, 2010 10:07 pm

Frank samo nadaljuj, super je

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 41840Odgovor zver
Sr Maj 26, 2010 3:19 pm

zdravo,

po vseh teh informacijah o izginjanju čebel... sem se odločil da bom začel delati intenzivneje na naravnem razmnoževanju čebeljih družin.

Malo bom posnemal našega velike čebelarske prednike... in začel čebelariti na roje.

Roj je namreč naravna selekcija in to bom spodbujal pa to poskušal prodajat...

mogoče tudi v Kanado a ne Frank?

LP zver
tij se samo fèi

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 41841Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Maj 26, 2010 3:27 pm

Pozdravljen Mungos!

"Long time no see," kot pravimo pri nas...
Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 41843Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Maj 26, 2010 4:01 pm

Ja zver, tudi u kanadi bi mi radi videli kasne roje, posebno pa Kranjske?
Jaz ze mnogo let iscem in ponujam velik denar za en dober roj - toda ne da se jih pa tukaj dobiti. Tistim ki rojijo - oni pa tega ne bi nobenemu priznali? Pa se nobeden jih ne ogreba.

Jaz sem prav prejsnji teden imel en roj! Prvic u nekih 40 letih. (pa se to me je malo matralo, ker imam se vedno u krvi to "profi pravilo" da tukajsnji cebelar roja ne sme imeti)
Roj pa je cepel nekih 30 metrov visoko, na debeli veji, orjaske smreke. Sem si naredil tako dolgo stango in ko sem jo nazadnje, z veliko muko, spravil u zrak (sam, brez pomoci) se mi je pa vse polomilo od teze.
Roj se me je pa usmilil in so ob 19:00 (sedmih) zvecer sle nazaj u panj. (tako da sem dvakrat uzival in se sprehajal med oblakom hrumecih cebel) Tamlade cebele ki pa niso nikoli bile izven panja pa so se sprostile tudi u druge panje na stojiscu. Nekaj pa sem jih potem se cel naslednji dan pobiral, ker niso znale/vedele kam naj gredo. . .

No ja, bilo pa je vseeno lepo za videti, posebno pa povseh teh dolgih letih.

Rojile pa so mi zato, ker sem jim nevede stisnil matico ki je zalegala voscene prizidke trotovine pod zimsko mrezo. Vzredile so si pa cel kup matic in vreme je pa bilo mrzlo tako da se ni dalo kist odpreti in na prvi lepi dan - so pa sle na vejo...

Od tistega dne pa imamo sedaj tukaj kar pasje vroce vreme. Med 30 pa celo blizu 40 stopinj C ! Vceraj smo postavili vrocinski rekord za 25-ti may - 34.2 C. to je najtoplejsi dan u maju odkar je Kanada naseljena od nas "belcev"? Gor, bolj proti severu pa so imeli skoraj 40 stopinj C, kar je nezaslisano za ta nas letni cas. (Skoraj vsako leto imamo ob tem casu vsaj se sneg u necnih legaah in jutranjo slano.)
Drugod, Saskachewan, Britanska Kolumbija, pa so vceraj imeli do 20cm snega!
Res je nasa dezela, ce ze ne cel svet, malo zaj....!

Pa veseli me zver, da si se odlocil in bos naredil nekaj dobronamernih potez, da se cebelam olajsa zivljenje, se jim z takim pocetjem vsaj izboljsa zivljenje, saj to je edina pot ki naj jih resi pred popolnim propadom.
Pa se prodaja rojev bo sedaj dobro sla od rok in kot se stvari odvijajo po svetu - potreba po rojih in celo narejencih bo pa vsako pomlad vecja.
Ne govorim rad u negativnem tonu - toda situacija je pac taka in povedati jo je tako kot je...

Ce dovolis? dal bi ti en nasvet (tudi ostalim?) Velik problem je seveda enolikost pas. Svetujem da sadite/sejete cimvec ralicnih rozic. Tudi ce je samo ena ali pa dve. vsak cvet naredi nekaj dobrega u svetu z monokulturo in gesnsko spremenjeno - (Frankenstajn) poljscino...

Good luck to jou all. . .

No ja, bilo pa je vseeno lepo za videti, (ta moj rojcek) posebno pa po vseh teh dolgih letih.

Lep pozdrav tudi Tebi in vsem ostalim...
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121

OdgovorCOLON # 41845Odgovor Mungos
Sr Maj 26, 2010 9:58 pm

Frank, naredil si eno veliko napako.

Res je nasa dezela, ce ze ne cel svet, malo zaj....

Sploh ni malo ampak velikooooo smo zaj... vreme

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov