Čvek o kamionu

čvekarija za vse tudi za goste
papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

Čvek o kamionu

OdgovorCOLON # 70817Odgovor papagaj93
Če Jul 21, 2016 11:42 pm

Pozdrav.

Ker se na to ne spoznam in bi si želel kaj več izvedeti o taki "mašineriji" in bi rad pač nekje začel imam vprašanje.

http://www.avto.net/Ads/details.asp?id= ... RSKO%20VOZ...

Koliko lahko ta hiap dvigne? Kako je kaj z papirji za tako vozilo? Kaj naj gledam če imam v mislih nekje v roku par let (4-6) povečati na nekje 3 do 4 kontejnerje skupno do 300 panjev. Nekak se nagibam v smer 4 kontejnerjev na vsakem imeti 60-66 panjev. Vem, da je tekla debata o tem, ampak ker sem laik in bom šele začel brskati po teh vozilih, me zanima kaj priporočate? stvar dvigovati na hiap? (gre se za to da bi imel en kamion ki bi ga med letom ko ne bi prevažal lahko tudi komu kaj naložil prepeljal..tako da ne bi dobesedno gnil za hišo, kot bi sicer gnil navaden kamion)

Po kakšnem kamionu naj sicer ogledujem? Kaj uporabljate vi, s čim razlagate/dvignete kontejner? Imeti vse 4 kontejnerje na svojem kamionu NI ŠANS!

Upam, da bo ta tema ostala zdrava in neprepirljiva, ter se bo našla tudi kakšna informacija, ki bo komu koristila.

LP Rok

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Re: Čvek o kamionu

OdgovorCOLON # 70822Odgovor levstek008
So Jul 23, 2016 7:32 am

Boris ma več kot odlično rešen problem..... Ne vem zakaj odkrivaš toplo vodo.....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 70823Odgovor boriss
So Jul 23, 2016 7:57 am

Tole sodi na odpad.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98
PridruženCOLON Ne Nov 01, 2015 6:20 pm

OdgovorCOLON # 70824Odgovor cebelarski.kontejner
So Jul 23, 2016 8:53 am

levstek008 napisal/-aCOLONBoris ma več kot odlično rešen problem..... Ne vem zakaj odkrivaš toplo vodo.....
Vpetje ni ravno odlično, še manj pa varno
Žan J.
Lenoba je gonilo človeškega napredka.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70825Odgovor boriss
So Jul 23, 2016 9:10 am

??????

Prvič slišim da tole ni varno - prosim razloži! Ker tole je poj nujno popraviti - jaz bi se varno vozil okoli.

papagaj93
PrispevkovCOLON 164
PridruženCOLON Sr Feb 26, 2014 9:06 pm
KrajCOLON Ajdovą?ina

OdgovorCOLON # 70826Odgovor papagaj93
So Jul 23, 2016 12:09 pm

No kaj pa ima Boris? Kako se tisto kliče?

LP Rok

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70827Odgovor boriss
So Jul 23, 2016 12:52 pm

ŽE če bi poklikal moje linke v vsakem postu bi vedu velikoooooooo več.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70830Odgovor cebelarski.kontejner
So Jul 23, 2016 8:57 pm

boriss napisal/-aCOLON??????

Prvič slišim da tole ni varno - prosim razloži! Ker tole je poj nujno popraviti - jaz bi se varno vozil okoli.
M20 8.8 ima max strižno silo 9 kN - 4*9 kN = 36 kN
Za normalno vožnjo je to dovolj, problem nastane pri trku, ko je pospešek nekaj g. Se grem stavit da bi tole že pri ne tako hudem trku odtrgalo in poletelo proti kabini (lahko si predstavljaš sam, kaj bi se zgodilo, ko kontejner teže 6 t zleti proti kabini)

Za primer ti lahko povem s koliko vijaki je pritrjen keson na 15 t tovornjaku, kjer je mišljeno tovora nekje do 9 t. 16x M16 8.8 (zdrži nekje 6 kN, skupaj 16*6 kN = 96 kN, kar je 2,7x več za 1,5x težji tovor, s tem da v takem kesonu ni mišljeno trdo vpetje ampak elastično na trakovih)

Pri tvojem sistemu bi bili potrebni vijaki vsaj M36 8.8 oz še bolše M30 10.9 ali 12.9.

Mislim da je še zmeraj najbolje in najhitreje prevažati s šasijo za menjalne kesone oz ladijske kontejnerje. Tudi s homologacijo ni problemov, ker je ta sistem preverjen in certificiran. Je pa tako, da pri takem načinu prevažanja zahteva malo trdnejšo (težjo) konstrukcijo samega kontejnerja zaradi upogibanja, ker je vpeto samo na dveh koncih, se pa lahko podloži tudi s pomožno šasijo vendar je že 14 t tovornjak dovolj nosilen.

Verjemi, da sem statiko in trdnost kar nekajkrat dal čez pri sami izdelavi, tako da že kar vem kje so kakšni hakelci :wink:

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70831Odgovor boriss
So Jul 23, 2016 9:22 pm

Moj 15 tonc je imel strižnih vijakov za keson samo 12 kos M 12 ostali so bili še 8 pokončnih M 12.

Tok da ko to malo preracunas in dodaš še stožec fi 60 ......

Hladilnik pa je bil še slabši - samo 12 vijakov M12

Standardni kontejnerji pa imajo samo en resen problem - nemogoče nalaganje v blatu.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70832Odgovor cebelarski.kontejner
So Jul 23, 2016 9:44 pm

boriss napisal/-aCOLONMoj 15 tonc je imel strižnih vijakov za keson samo 12 kos M 12 ostali so bili še 8 pokončnih M 12.

Tok da ko to malo preracunas in dodaš še stožec fi 60 ......

Hladilnik pa je bil še slabši - samo 12 vijakov M12
Tisti vijaki so bili zagotovo 10.9, če ne celo 12.9

Tisti stožec ne drži nič oz zelo malo, če bi potrgalo vijake bi kontejner zaradi konusa dvignilo. Lahko bi enostavno rešil že samo z dodatnim profilom, ki bi se v primeru trka zadel v pomožno šasijo, in bi tako na vijake delovala le natezna sila.

Pa ni problem samo v vijakih problem je tudi v pomožni šasiji (v kako debelem materialu so sploh vijaki)
Sploh pa mora biti vsaj vsa pomožna šasija zvarjena z S355, ker kar je slabše bi te morali na homologaciji zavrniti, najbolje pa tudi glavna konstrukcija kontejnerja.

Ampak to pa sploh ne morem verjeti, kako so lahko po sloveniji tako različni glede homologiranja. V NM v avto krka so nam rekli, da če ne bo vpetje kot pri menjalnih kesonih, da ni šanse da pridemo čez. Sicer nam ni žal, ker je menjava zares enostavna (še bolj bi bila če bi imeli kamion na blazinah), pa tudi z montažo in izdelavo ni problem, lepo narediš na laser luknje v ploščo debeline 20 mm privariš ojačaš in si konec.

Zakaj bi bil problem nalaganja v blatu. Mogoče sva se narobe razumela glede kontejnerjev. Kontejner je specialen za čebele in ni predelan menjalni keson. Vse noge so nastavljive po višini (zaenkrat še z dvigalko, čez kakšno leto mogoče s hidravliko). Naložen je v 30 min. Je pa z dvigalkami zelo dobro, ker se da kontejner zelo prilagajati po smeri, tako lahko kamion približaš na cca 15 cm in samo z spuščanjem na nasprotnih straneh nagneš kontejner in ujameš vpetje
Žan J.

kseb
PrispevkovCOLON 70
PridruženCOLON Ne Maj 04, 2014 9:20 pm

OdgovorCOLON # 70833Odgovor kseb
Ne Jul 24, 2016 8:09 am

Zanimiva debata.
Tudi sam razmišljam kaj in kako najprej. Nekako sem se bolj nagibal k prikolicam in nadgradnji ter vleko s traktorjem. Sicer si omejen s počasnostjo traktorja, vendar lahko pelješ naenkrat dve prikolice, novejši traktorji pa tudi niso tako počasni. Dela z nakladanjem ni, ker priklopiš in že pelješ. Samo so cene za dobre prikolice visoke.
Opazil sem tudi tovorne kontejnerje. Cene so ugodne, konstrukcija je (predvidevam) dovolj močna, ker imajo veliko nosilnost. Potreboval bi še eno dobro prikolico in "homemade" hidravlični mehanizem za dvigovanje in spuščanje kontejnerja.

Cebelarski.kontejner lahko objaviš kako fotko tvojega sistema.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70834Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 10:03 am

Sistem dviganja (začasni)
In sistem vpetja (enak kot pri menjalnih kesonih)

Prevoz s traktorjem mislim da ni ravno ekonomičen (počasno + drago), prikolice so že drage kot nov kontejner. Traktor z dvema prikolicama in ozke ceste ne gredo skupaj.

Soliden kamion dobiš že za 2,5k€, pretiravati s ceno se ne splača (smo okusili letos pri nas) + nadgranja cca. 2k€ + kontejner.
Priponke
IMG_5945.JPG
IMG_5945.JPG (106.99 KiB) Videno 1465 krat
IMAG0499.jpg
IMAG0499.jpg (189.85 KiB) Videno 1465 krat
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70835Odgovor boriss
Ne Jul 24, 2016 11:44 am

Tvoj sistem dviganja je točno tisto kar smo mi leta 1994 vrgli na odpad. Vendar je logično - s sistemom vpetja ki ga imaš je edini uporaben.

Kar se mene tiče je kamion ena od stvari kjer se meni ne splača šparat.

No ja edina stvar kjer se mi res splača šparat je delo.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70836Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 12:00 pm

Zakaj bi bil edini uporaben?????
Z blazinami bi bilo prav tako uporabno, samo nimamo na voljo takega tovornjaka. Take blazine kot jih ima Danilo so predrage. So pa v planu hidravlične sveče, ki bi jih samo podstavil pod noge in z električno hidravlično pumpo dvignil celoten kontejner.
Ampak zdaj je prioriteta popravilo tovornjaka čez kakšno leto pa predelava.
Žan J.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70837Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 12:04 pm

boriss napisal/-aCOLON Kar se mene tiče je kamion ena od stvari kjer se meni ne splača šparat.
Nakup kamiona za take namene je rizik. Nam se je zataknil termostat od pumpe za hlajenje in je zaribal motor. In to vse šele na tretji vožnji po še ne prepeljanih 600km. Pa je kamion prej delal brez težav 700000km
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70838Odgovor boriss
Ne Jul 24, 2016 12:14 pm

Saj pravim ne splača se šparat (nimam nobenega ki bi imel 700 K km).

IN zakaj šofer ni opazil da je šla temperatura čez 100 stopinj? Pri mojem kamionu to sploh ni možno - rata vse rdeče in nekam zelo piska? In če je opazil zakaj hudiča ni ustavil preden je šel motor?

Na tvoja vprašanja pa boš spoznal odgovor čez par let.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70839Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 12:54 pm

zato ker ni nič kazalo, zato ni opazil. Tudi lučka za temperaturo ni gorela. Vsa indikacija je odpovedala. V motorju se je najprej vžgalo olje in je celo stopilo en bat, nato je odneslo tesnilo glave, zalilo motor ...... Ostali pa smo na mestu sredi avtoceste
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70840Odgovor boriss
Ne Jul 24, 2016 1:45 pm

No in poj si imel dva problema.

Kaj z čebelami. To imajo oni ki imajo Enake kontejnerje kot jaz simpl rešeno. Pokličejo in jim komot kdo drug prepelje do konca.

In kaj z "poceni" avto odpadom. Obnovljen motor pri Mb je 8 k € torej je tvoj kamion lih za na odpad.

Ne splača se "šparat" (pa naj stane kolikor hoče)

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70841Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 2:14 pm

Navadna avtovleka nam je odpeljala. drugače pa bi lahko poklical vsakega ki ima možnost prevažanja ladijskih kontejnerjev oz menjalnih kesonov. Jih je zagotovo več, kot pa tistih ki imajo tvoj način.

Na srečo se dobijo tudi rabljeni motorji ki so mnogo cenejši

Tovornjak, ko smo ga kupili še zdaleč ni bil poceni
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70842Odgovor boriss
Ne Jul 24, 2016 4:47 pm

cebelarski.kontejner napisal/-aCOLON
Soliden kamion dobiš že za 2,5k€, pretiravati s ceno se ne splača (smo okusili letos pri nas) + nadgranja cca. 2k€ + kontejner.

A poj ni bil 2,5 k €?

Rabljen motor ima pa lohk lih tok življenja kot prvi .....

Jaz če bom moral kdaj kupim samo obnovljenega! Res je mnogo predrago če mi zataji takrat ko ni treba. Da ne omenim strošek avtovleke v petek zvečer izpod štampetovega mostu do Ljubljane!!!!! Parkrat to plačaš pa imaš nov motor.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70843Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 5:57 pm

Kamion je bil 8k€, motor pa OM366
Saj motorji so drugače zelo vzdržljivi razen kakšne takele malenkosti jih lahko potolčejo.
Pri vseh naslednjih motorjih bomo prevezali termostat, tako da bo pumpa vseskozi delala. Avtovleka nas je stala 500€ (čebele posebej, kamion posebej), od ravbarkomande do zasavja.

če bi dal 2,5k€ za kamion se pa sploh nebi veliko sekiral.

Hah ni hudič da bi še enkrat imeli takšno smolo, jo je bilo že letos dovolj :carovnica
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70845Odgovor boriss
Ne Jul 24, 2016 7:22 pm

Kamion 8 + avtovleka 0,5 + 4 rabljen motor ( z vgradnjo vred) pa si dal za kamion 12,5.

Za tok pa dobiš že soliden kamion pod 500 k km na 4 zračnih blazinah.

+ Neugotovljiva izguba ker nisi vozil .....

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70846Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 7:35 pm

boriss napisal/-aCOLONKamion 8 + avtovleka 0,5 + 4 rabljen motor ( z vgradnjo vred) pa si dal za kamion 12,5.

Za tok pa dobiš že soliden kamion pod 500 k km na 4 zračnih blazinah.

+ Neugotovljiva izguba ker nisi vozil .....

Dobro da imam tebe ker drugače sam tega nebi ugotovil :prst

Motor bom dobil tudi veliko ceneje kot 4k€. 700k km za kamion ni nič. Sem pa 4k€ privarčeval ker sem kontejner izdelal in ne kupil pri tebi
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70847Odgovor boriss
Ne Jul 24, 2016 9:01 pm

Govoril sem samo o kamionu.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70848Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 9:10 pm

Vem. Ampak isto bi se nam lahko naredilo pri kamijonu za 12k€.
Kar kupiš rabljenega je zmeraj riziko odpovedi.
Tako kot je tebi odneslo turbino (sklepam da pri manj kot 500 k km, kar bi moralo pri MB zdržati še pa še) je nam zaštekal termostat. Prvotna okvara je bila pri tebi večja pri nam pa so bile večje posledice in strošek. Tako da zmeraj obstaja riziko. Mimo tega pač ne gre. Je pa manj sivih las, če se ti to zgodi pri vrednosti 3k€ kot pri 8k€
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70849Odgovor boriss
Ne Jul 24, 2016 10:20 pm

Turbino je odneslo zato ker nisem menjal izpušnega lonca pravočasno (sam kriv) in pri 620 k km (nisem dal 12 k € za kamion).

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70850Odgovor cebelarski.kontejner
Ne Jul 24, 2016 11:10 pm

Tebi se to mogoče ni zgodilo, marsikomu pa se je, pa je dal veliko več kot 12k€, tako kot se je to zgodilo nam.
Tudi novi kamijoni crkujejo, ki nimajo niti 300k km

Mislim da se je brez veze pregovarjat okrog tega komu bo kaj prej crknilo, ker daleč ne bomo prišli
Žan J.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 70851Odgovor boriss
Po Jul 25, 2016 5:42 am

Verjetnost da crknejo "normalne" napake je pri novejših in starih enaka. Verjetnost da crknejo "nemogoče" napake pa se z starostjo veča. In glede na to da kamioni od neke starosti naprej ne izgubljajo več vrednosti (40 let stara TAm-ova jajca stanejo lih tok kot 10 let star kamion) se v nekem trenutku ne splača več šparati pri nakupu.

IN tale debata sploh ni namenjena tebi - ti si to itak že kupil in se pač ubadaš s težavami ki si si jih nakopal na glavo. Tole je namenjeno tistim ki o tem še razmišljajo.

cebelarski.kontejner
PrispevkovCOLON 98

OdgovorCOLON # 70852Odgovor cebelarski.kontejner
Po Jul 25, 2016 8:53 am

Tudi normalne napake so lahko pogubne in to zelo pogosto. Če pri turbini odlomi lopatke, delci pridejo v motor in ta zariba. In turbina pač enkrat gre, to je dejstvo sploh, ko zamenja voznika zelo rada. Rezultat je lahko pač enak. Drugače pa za obnovljene motorje pravijo, da če bo delal 20k km bo delal še dolgo, če pa ne pa ne bo.

Kar sem hotel povedat, je to, da se po mojem ne splača veliko zapraviti za kamion, ker so okvare zelo pogoste pri takih, ki ne vozijo veliko in kamijon stoji. Tudi garancije ni oz ti jo bo dal samo bedak.
Žan J.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 70854Odgovor Fizikalec
Po Jul 25, 2016 8:49 pm

Vsi novejši kamioni imajo intercolerje torej da pride delec v motor je nična. Ta verjetnost obstaja pri kamionih brez intercolerja recimo stari mercedes 1317 in podobni.
Jaz tudi nimam novodobnih ampak zvozim pa vse nekak pa tud kaj crlnilo je kda še vedno sem prišel na cilj :mrgreen:

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov