IZDELAVA UMETNEGA MEDU

arhivirane teme 2009
trobentica
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Pe Nov 20, 2009 11:04 pm

IZDELAVA UMETNEGA MEDU

OdgovorCOLON # 37084Odgovor trobentica
Pe Nov 20, 2009 11:13 pm

Pozdravljeni, sem študentka predšolske vzgoje, pri predmetu kemija, pišem seminarsko nalogo na temo MED. Naloga od mene zahteva tudi izdelavo UMETNEGA MEDU, ker do danes, sploh nisem vedela, da lahko med izdelamo tudi sami, vas vljudno prosim, da mi pri tem pomagate, mogoče z receptom, ali pa le z nasvetom.
Najlepša hvala za vaš odgovor :wink: ....

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37085Odgovor tedi
Pe Nov 20, 2009 11:47 pm

Naj medi. Spoštovana trobentica.Prepričan sem ,da ti povprečen slovenski čebelar pri tem skoraj da ne more pomagati.Upam,da je bila vam zastavljena naloga bolj v smeri spoznavanja različnih enostavnih sladkorjev. Medu imamo toliko ,da nam ga ni treba ponarejati. Medex na Linhartovi pa izdeluje en umeten med ,ki je namenjen sladkornim bolnikom.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 37094Odgovor volk
So Nov 21, 2009 9:21 am

Vcasih je bilo to v ucbenmiku za 7 razred osnovne sole,40 let nazaj.
Ce se prav sponim,gre nekako takole,saharoza,dodas vodo,razmerje 1:1,segrejes na 120 stopinj,dodas mlecno kislino kot katqalizator.In pretvoris saharozo ter vodo v glukozo ter fruktozo.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

trobentica
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Pe Nov 20, 2009 11:04 pm

OdgovorCOLON # 37098Odgovor trobentica
So Nov 21, 2009 10:36 am

Najlepša hvala za vaš odgovor, se bom še malo pozanimala in preizkusila vaš recept.
Hvala

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 37105Odgovor FRANK IZ KANADE
So Nov 21, 2009 6:03 pm

Pred mnogimi leti sem imel eno stojisce, katerega lastnica je bila ena gospa, precej u letih, takrat ze skoraj sto let stara. Jaz sem poznal njenega moza iz radnika, kjer ga je, leto ali dva pozneje, tudi ubilo.
Za zahvalo in placilo pa sem ji seveda dal med, kolikor ga je pac hotela. Seveda je tak, poklonjen med, bil skoraj zmeraj cvetlicni, ker je bil bolj poceni. In tudi sam sem mnenja da je boljsi kot pa ta bel.
Parkrat pa me je vprasala ce jaz imam kaj medu od detelje?
Seveda sem ji takoj prinesel en velik glaz. Ona pa takoj odvije pokrov in si z prstom nabase kar precej u usta. Ko je takole, z prstom pospravila nekaj zalogajev pa me je nekaj casa opazovala in potem pa uprasala: "Je to resnicen, cebelji med, al si ga pa sam naredil?"
Seveda me je pa tako brezmiselno pogovarjanje zmeraj malo razjezilo, ker jaz u teh letih nisem imel prevec potrpljenja za neumne ljudi ki nimajo pojma o Naravi, posebno pa ne o cebelah.
Se dandanes ljudje nimajo pojma kako izgleda cebela, osa, srsen in kaj si ga se bodi? Vse kar leti, je nadlezno, pa pika, je za njih cebela...
Sem pa zenski povedal da cebele pridelajo med ne pa jaz. Jaz ga jim samo ukradem in u kozarce nabasem, itd.
Spet me je malo casa mirno opazovala potem pa kar iz jasnega usekala.
"Ves ta cas ko te poznam, sem pa bila mnenja da si bil malo bolj brihten kot pa navadni mozakar?"
Seveda jaz nisem imel pojma kam je citrala, pa sem cakal da nadaljuje.
Pocasi je odcapljala do omarice, si z prstom se enkrat nabasala svoja usta in tako cez ramo odvrnila: "Ves, u nasih dneh, tukaj nikoli ni bilo nobenih cebel, se manj pa medu."
"Ja, vem to zgodbico," sem ji odvrnil.
Kot da me ona ni slisala, si je obrisala brado u rokav in se pocasi spustila u skripavi stol ob stari mizi.
"Jaz sem prisla iz velike druzine," pogled ji je zasel skozi malo okence u tanki leseni steni.
"Nismo imeli dosti," je sanjivo nadaljevala, "toda jedli smo pa dobro. Vse je bilo pridelano doma. Samo sol in poper smo kupili u stacuni."
"Ja," sem ji priznal. "Tudi doma je bilo tako, za tiste ki so imeli kaksen kos zemlje."
"Za sladkarije, pa kavico, ni bilo na mizi nobene zlicke z lepim belim sladkorjem u loncku. Javorjev syrup je bil nas cuker," je rekla mirno.
Imel sem pa obcutek da je sama sedaj bila tam, u teh mladostnih dneh. Nisem je upal, z kaksno besedo, prebuditi iz njenega povratka domov, u njene stare case.
Cez nekaj minut pa me je ostro pogledala in spet uprasala: "Fant, si siguren da nisi ta med sam naredil? So ga res naredile cebele?"
"Siguren sem, ja... Pa saj clovek ne more narediti takega medu kot ga pa cebele. Delajo pa to rec, sirup, iz koruze," sem ji potrpezljivo odvrnil.
"Kot sem ze rekla," je odvrnila, njene sive oci ostre, kot te od kaksne stare sive sove ki opazuje svoj "prey" preden ga naskoci. "Sem bila mnenja da si bolj brihten kot pa si? Mi smo vsako leto naredili kar velik skaf medu. Ves, moj fant, clovek se pa javorjevega syrupa kar malo navelica. Je dobro in lepo, ce je kaj drugacnega, ta sladkega, za polizat."
Naslonil sem se na zid, ker je njen strop bil prenizek za mojo postavo in se mi je tudi zdelo malo nerodno, ko sem jo gledal tako, z sklonjeno glavo in upognjenim hrbtom. Imel sem obcutek da sem bil kriv tega z cemer me je karala.
Pocasi je pogledala u strop. "Saj pa ves da je moja bajta bila u teh casih "konjski hlev? Ni bila namenjena za ljudi. Pa tudi visokih, kot si ti, u mojih cajtih ni bilo za videti."
Spet ji je pogled usel skozi majhno okence.
"Ja, tezko ljudje sedaj verjamejo da je tukaj okoli nekoc bil velik gozd z orjaskimi drevesi in zivali so pa kar mrgolele u njem. Pa so prisli rudarji in drevesa pocasi podirali, da so si z njimi kuhali to prekleto rudo!"
"Ja, tudi to mi je znano. Pa kaj ima to pocetje skupnega z mojim medom?" sem jo uprasal.
Hitro se je obrnila k meni in sem se moral kar ujeti, da nebi skocil njej u pomoc. Tako majhna in krhka se mi je zdela, na tem starem stolu, da sem se bal da bi jo vsak hiter pomik lahko poskodoval, ji zlomil kaksno kost. Obenem pa sem presneto dobro vedel da kljub svojim letom ona se zmeraj opravlja vse delo, tudi cepi drva, za majhno pec, ki pozimi mora biti stalno nabasana z drvmi. Take ljudi pa u dansnjih dneh nic vec ne zmorejo narediti.
"Nestrpnost," je rekla mirno. "To te ne bo prineslo dalec. Sprosti svojo uklenjeno duso in daj ji malo prostosti. Daj ji, da poleti kot sinica u modro nebo... "
"Ce pa Vam moj med ni vsec ga pa ne bom vec dal." sem ji hitro odvrnil, ker sem se zacel ze pocutiti malo nerodno.
Gospa Hinze je pa kar poskocila iz stola in koscen kazalec je zazugala proti meni. "Nic takega ne bos pocel. Cebele se pasejo na moji zemlji in to je vredno glaz ali pa dva!"
"Pa..." sem zacel, toda ta prst pa me je zaustavil preden sem lahko naslednjo besedo izustil.
"Pa, pa, paaaa... Nic ne bos," je zazugala. "Sem samo hotela povedati da je tvoj med polpolnoma isti ko pa smo ga pred leti sami doma naredili!"
Mislim da sem pa takrat kar malo zazijal z odprtimi ustmi?
"Ja fant. Jaz sem ga na skafe delala! Saj ves da nas je bilo 16 u druzini in posebno nasi pobje so pa znali kar celga konja pojest."
"Pa, saj ni mozno da se med naredi - brez cebel?" Sem ji vseeno odvrnil, ocitno zacuden.
"Kaj pa ti ves, fant moj?"
Usedla se je nazaj na stol.
"Nabrali smo nekaj vrec cvetja detelje, katero smo imeli za konje. Preden smo jo pokosili. To pa smo potem u kotlu dobro prevreli, precedili ter ponovno prevreli.
Ce je bilo dobro leto, smo tudi kaksen zakeljc sladkorja kupili in ga u kotel stresli. Ce ne, pa kar peso za prasice ali pa brezov, tudi javorjev sok. Tako, moj fant, se pa med naredi, ko cebel ni. . ."
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37106Odgovor Pike
So Nov 21, 2009 6:21 pm

Po dolgem času sem spet prebral en tvoj prispevek v celoti Frank. Prav prijetno branje in dober recept za delanje umetnega medu, če vas je doma 16 :-)

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 37107Odgovor FRANK IZ KANADE
So Nov 21, 2009 6:26 pm

Hvala Pike.
Menda mi danes srce malo hrepeni po starih casih? Po domovini?
Regards,
Frank

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 37109Odgovor Mandelj
So Nov 21, 2009 7:21 pm

Meni je tudi zelo všeč tale prispevek Frank, človek bi pomislil, da si pisatelj, prava čebelarska zgodbica, to bi moral še kaj napisati in strniti v kakšno zgibanko :) resno mislim.

lp Matej

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov