Rezervne družine

arhivirane teme 2009
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 35967Odgovor Fizikalec
Sr Avg 26, 2009 6:56 pm

ursolinko napisal/-aCOLONJaz imam 5x3-etažne panje na prikolici in doma 15 panjev in 5 prašilčkov.

Na prikolici v troetažnih jeseni družino skrčim na dve etaži.
Spomladi v eno etažo (v prazno) dodam družino(ene 14-20dni pred akacijo).
Ko akacija zemedi družini združim in pri tem staro matico stisnem.

Doma imam 15družin, 5 jih preselim(na prikolico), če jih kaj prodam jih spomladi spet dopolnim.(seveda če nimam izgub, tu pa tam mi kaka propade).

Rezervne družine imam v deset satarju.
Prašilčke uporabljam, če želim ojačat družine na prikolici ali pa če je tako močen troetažni, da iz njega naredim družino, ki jo po prihodu domov takoj dam v 10 satarja.

V prašilčkih ne prezimujem, ker načeloma vse družine prezimim na 5-8 satov. izjemoma več ali manj.
Če je kakšna slaba enostavno združim z naslednjo najslabšo.
Glede na vse to (nič slabe ne mislim) samo malce ekonomike koliko ur dela porabiš na panj na leto?
-koliko dobiš več meda napram klasiki 11+3 ali klasiki 10s

Vse ostalo pa kr delaš se strinjam je povsem ok.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 35974Odgovor volk
Če Avg 27, 2009 8:46 am

Rihar je lepo opisal v knjigi o nakladnih panjih poizkus,o uporabi druzin za dodajanje.
Najboljsi je sistem,da eno ruzino omedes v umetni roj,zalego pa dodas v druzino,ki jo pripravis na paso.Stvar je najslabsa,ce dodas celo druzino,saj pade gradilni nagon.Pa se eno druzino izgubis.
Je pa veliko dela s tem,ker dobis umetni roj(ometenec),dobro je,da ga zdravis proti varoji.Za druzino moras pa paziti,da ne zroji.Vse delas 20 dni pred paso.

Samo ne pozabi,1 sat zalege da 4000 cebel in vec,na volumen pa gre nekaj vec kot 500 cebel na liter.oziroma 1500 na sat.1 sat zalege,moras not imeti 3.Ze Danilo je lepo pisal,da iz mocnih druzin pobiras zalego,da ne odletijo na drevje.
dodajanje se splaca samo v zgodnji pomladi.To zadnje je moje mnenje.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35977Odgovor Timijan
Če Avg 27, 2009 11:48 am

Vidim, da se debata kar lepo razvija in vsakdo se lahko kaj nauči. Eni pa pač nič. Eni imajo težave z ženskami, pa tudi čebele težje razumejo, zagotovo to drži, ni kaj. Boge ženske, če se z njimi dela kot s čebelami ??

Prvo leto sem čebelaril brez matičnih rešetk; rezultat: pri močnih družinah popolnoma napolnjena medišča, zalega spodaj, lepa, prezimitev odlična. Pri slabši, nerazviti pa zalega vsepovsod, nič medu, slaba prezimitev. Tudi Kozinc čebelari brez MR, kot tudi mnogi naravni čebelarji. Matična rešetka v Naravi je debel medni venec, a to ni možno v vsaki obliki pridobitnega panja.

No, toliko z moje strani, nimam časa, da bi se ponavljal, bistvo mojega odkrivanja je napisano v temi o Naravnem čebelarjenju, na začetku, to so zakoni, ki jim ni mogoče oporekati (pa ne zato, ker sem jih jaz zapisal :D ), v to smer grem, skupaj s še nekaterimi, ter v poskusih z eteričnimi olji.

Dobro čebelarite še naprej, tako kot do sedaj, pa malo zasledujte, kaj se po svetu dogaja, tako v industrijski varianti (o groza!), kot v hitro rastoči naravnejši varianti. Lepo vas pozdravljam, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 35981Odgovor volk
Če Avg 27, 2009 4:50 pm

Kozinca osebno poznam.No cebelarjenje na njegov nacin je zanimivo.Npr.jaz hranim na podoben,sicer izpopolnjen nacin kot on.Ideja je pa ista.Tudi sam imam druzine na stalnem mestu brez MR,pa je tudi za to potrebno doloceno znanje.Za prevazanje pa brez maticne skoraj ne gre.Ker moras iztociti med pred prevozom.Sicer lahko probas po svoje,pa samo pipo das pod panj.Prevazati brez iztocenja druzin,ne gre.In tudi venci niso ravno zazeljeni.Zato tudi npr.Zunko eksperimentira z pregradnjo DB okvirjev podolzno na polovico se vstavi dodatno letvico,tako da na satih cebele ne delajo vencev.Ko se ti venec segreje in stece cez zalego,ko prevazas,je super.
Modrih je veliko,sanjacev pa vedno vec,rezultat pa je bistven.Timijan,nihce ti ne oporeka,da cebelaris po svoje,dokler s svojim pocetjem ne ogrozas sosednjih cebelarjev.Tu na forumu pa izgleda,da poizkusate prepricati nove cebelarje,da je tradicionalen,100 leten nacin cebelarjenja napacen.No morda je res poln slabosti,vedar naravna moznost,duplo ali pa kos,kar je edino naravno,ne omogoca cebelarjenja,ki bi dajalo sredstva,in omogocalo dostojno zivljenje cebelarju in cebelam.Da pa prepricamo nove cebelarje v to,da bodo imeli samo po nekaj druzinic v kakoi luknji,potem dolgorocno unicimo cebelji fond kranjice.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 35990Odgovor cebelar_novinec
Če Avg 27, 2009 10:17 pm

MatejP :

samo da dodam....Kako so merili te celice ? So merili celo satje in prišli do povprečja ?

Bom za moj primer povedal. Kjer je zalega je povprečje 4,7 , 4,8 .... če bi meril pa celo satje še zgoraj, ob straneh in spodaj bi jaz tudi prišel verjetno do povprečja 5,3. Merim pa po 10 celic v "krogu" kjer je zalega. Skozi cel panj se prav vidi kje matica zalega saj je tam dosti bolj temno satje okrog kjer pa so zmeraj le bolj široke celice pa ni tako temno....

Debatiral pa o tem ne bom. Samo toliko da ti sporočim kako je pri meni....

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35991Odgovor Timijan
Pe Avg 28, 2009 10:25 am

Volk:
Tu na forumu pa izgleda,da poizkusate prepricati nove cebelarje,da je tradicionalen,100 leten nacin cebelarjenja napacen.No morda je res poln slabosti,vedar naravna moznost,duplo ali pa kos,kar je edino naravno,ne omogoca cebelarjenja,ki bi dajalo sredstva,in omogocalo dostojno zivljenje cebelarju in cebelam.Da pa prepricamo nove cebelarje v to,da bodo imeli samo po nekaj druzinic v kakoi luknji,potem dolgorocno unicimo cebelji fond kranjice.
Čisto tako ni, kot trdiš, namreč, nove in male čebelarje je treba usmeriti v samoiniciativno, počasno, nenasilno, evolucijsko iskanje naravnejših načinov, ki bi eventualno spet okrepili čebele, da bi bile vsaj take kot pred nedavnim časom, ne kot včasih. Vseskozi, od prvega posta o Naravnem čebelarjenju trdim, da naj obstajata oba načina in se eden od drugega učita. Pri tem pač opozarjam na dosedanje napake industrijskega pristopa, ki pa niso moje pogruntavščine, ampak jih obilno slišiš tudi na vsaki Apimondiji. Ko jo zapustiš, si v depresiji, vsaj tako zgledajo mnogi mojstri.

Kaj se novi čebelarji lahko učimo od sedanjega načina: predvsem kako priti do dosti medu (jaz sem tu zelo zadovoljen), in pa, kaj ni dobro početi. Industrijci pa bi se lahko oplemenitili s kakšnimi novimi spoznanji, ki jih prinašajo "naravni raziskovalci", s svojimi napakami in odkritji vred.

Da pa res skorajda ni možno cele družine finančno vzdrževati samo s čebelami, dokazuje Danilo, ki nas je vse presenetil s svojo službo. Jaz sem vedno tako razmišljal: če bi imel en tovornjak, ne bi počel kaj dosti poleg tega. Vzel bi si čas zanj, kot Branko za svoje čebele (s katerimi mu gre finančno precej dobro, pa jih ima celo manj kot 40). A sem očitno v zmoti; bolje da ga nimam. Bolje da imam čebele za raziskovalno-ljubiteljski hobi.

Tu je tema o rezervnih družinah. Še vedno trdim, da jih potrebuješ toliko več, kolikor je "hitrost" tvojega čebelarstva večja. Npr. Branko ima podoben procent RD kot Danilo, a razlika je izjemna; on jih sploh ne koristi, ampak jih proda. Zakaj? Ker je njegova "hitrost" čebelarjenja manjša in so zato družine pod manjšim stresom, močnejše in ne potrebuje nenehnih nadomestil. To je precej blizu temu, kar iščem(o); le še kemijo se trudim nadomestiti z naravnimi sredstvi.

Drugače pa hvala za dobre informacije s področja strogega čebelarskega posla, Volk. To pač tako je.

In hvala Čebelar novinec za podatke, tudi sam sem že predstavil nekaj o tem ( pa Frenk še velikokrat), pa dajmo še enkrat:

Študija celic na naravnem satovju
Povezava za študij velikosti celic v naravno zgrajenem satju (v TBH panjih, brez satnih osnov): http://www.bwrangler.com/ncom.htm

Kot vidimo, čebele gradijo večino manjših celic (od 4,6 mm in še manjših, pa navzgor) v bližini vhoda in pod vencem medu, pa vse tja do 5,6 mm, za čebeljo zalego, za trote pa od 5,2 do 7,3 mm. Vse večje celice služijo tudi kot shramba za med, manjše pa puščajo za zalego in pa za prezimitev. To velja za sate v bližini vhoda, kjer je tudi gnezdo. Bolj v ozadju pa gradijo izključno bolj velike (širše) celice, ker so sati namenjeni shranjevanju.

S satnimi osnovami jim vse to onemogočimo. Naredimo jih za neumne, kljub njihovim 150 milijonov let starim izkušnjam, sebe pa za pametne. In ne pozabite, da čebele naredijo 20 naravnih satov v istem času, kot 2 sata s satnimi osnovami!! Think deep.

Na tej strani lahko vidite že »slavno« fotografijo naravnega pokončnega sata v zidu hiše, katerega izmera celic je pokazala približno enake odstotke različno velikih naravno grajenih celic, kot v TBH panjih. Le v »Davidovem« TBH panju je število majhnih celic manjše od drugih, kar pa ima očitno vzrok v manjši višini njegovega panja, in s tem tudi v manjši višini satov.

Na tej strani: http://www.bwrangler.com/nbro.htm si lahko ogledate zgradbo gnezda, naložite zadevo na računalnik, skupaj z Googlovim 3D CAD programom (free), ter zadevo vrtite in si ogledujete od blizu; tega v svojih panjih nikoli ne boste videli, razen če jim pustite naravno gradnjo satja ali če v naravi odkrijete gnezdo »divjih« čebel.

.................................................................................
Kdor torej želi več vedeti o Naravi in čebelah v Naravi, naj začasno pospravi svoje knjige v kot in začne študirati resnice o čebelah v Naravi. Samo z opazovanji čebel v svojih panjih, kjer čebelari na industrijski način, tega tudi v tisoč letih ne bo spoznal, pa naj je mojster čebelarstva ali pa predavatelj. Še vedno je omejen z enostranskim pogledom. Lahko tudi sam pusti čebelam, da naredijo naravno satje, pa ga potem poslika, izmeri in preštudira. In spoznal bo nekaj, kar mnogi že dolgo vemo. Z najboljšimi željami, t

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 35997Odgovor volk
Pe Avg 28, 2009 12:11 pm

Timijan,bistvo je,da se obdrzi stevilo druzin,ki mora biti nad 100000,da ne izgubimo genetskega potenciala.Pa je to duplo,ali pa nek super panj.Zakaj pa mislis,da gradim selekcijsko postajo na andamanskih otokih za kranjico.Ker lahko obdrzim ciste linije,delam kar hocem.Dobim res dobre matice.Res sem samo na zacetku,vendar bo stvar velika.Cebelarji v sloveniji pa pravijo o pojavu Buckfast cebele na koroskem,pa o italijanki.......Resnicno,ni nikogar ki bi delal s cebelami profesionalno,pac pa bi vsi nekaj tvezili.Danes pac ni cas,da bi se sli igrice,pac pa je treba resiti in zascititi potencial kranjice.In seveda ostalih pasem in vrst cebel.To je kar lahko naredimo danes,nasi potomci pa bodo morali resevati problem naravnega.Ceprav bi vcasih koristila 3.svetovna vojna,saj se bi 4. bila z sulicami in gorjacami.NARAVNO.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 35998Odgovor bloop
Pe Avg 28, 2009 12:19 pm

Veliko je zapisov od razlicnih cebelarjev na temo gnezda in kako je pri vhodu zmeraj CP ali pa kar gnezdo
Ocitno imam jaz neke cudne cebele.
Cez leto je obicajno 1 sat spredaj na sredini oblozen z CP okoli njega pa med, za njim pa se pricne zalega.
Sedaj ze tretje leto v jeseni, ko se pripravljajo na zimo, gnezdo potisnejo v panju, ki ima sate na "toplo" cisto nazaj. Spredaj pa je vsaj 4-5 satov z medom in CP, potem gnezdo in sat ali dva z medom ter CP se tudi zadaj.

Tisti, ki pa bi radi puscali med v panju preko leta, da bodo cebele bolj naravno krmljene cez zimo itd..
Letos je pri nas bilo veliko dezja, cebele so imele bolj malo moznosti za paso, vsako malo bolj intenzvno paso, je opralo, ko se je tehtnica pricela premikati v +.
Nekaj druzin, ki so bile dovolj mocne, da so prinasale tudi visek medu, sem spremljal in v medisce obicajno sploh niso nesle(razen ene pase), ker je bilo pase premalo in ker je sat dovolj velik za venec medu( na precej satih zadelajo tudi okoli zalege, ne le zgoraj), so hrano odlagale tja. Matica je zalegala po svoje in tako je bilo na vseh satih nekaj zalege in to obdano z nekoliko debelejsim vencem kot takrat ko nosijo tudi v medisce. Imel sem torej na vseh satih med in zalego, stociti tega ne morem in sem torej pustil v panju. Cebele so ob priloznosti se zadelale z medom in CP celice kjer so se cebele izlegale.
Pred vstavljanjem zdravil proti varoji sem dobil stanje v pajnjih, ki so bili najmocnejsi spomladi in cez leto taksno.
Zalega v enem panju je bila celo samo se na 2 satih, v drugih pa malo bolje, vendar ne tako kot bi moralo biti. Potem sem moral stociti najprej med, da bo na voljo za zaleganje vsaj nekaj satov in seveda lahko le upam da bo stanje do jeseni in preko zime vsaj zadovoljivo. Ceprav me tisti panj ki je imel le 2 sata zalege precej skrbi, glede moci preko zime in spomladi.
Moje mnenje, v taksnih letih bom moral poiskati resitev, da bom matici preprecil plezanje po vseh satih in cimprej iztociti tisti del medu, da ji naredim takoj vec prostora za zaleganje.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36000Odgovor Timijan
Pe Avg 28, 2009 6:40 pm

To, da ti k vhodu kar nekaj satov na debelo nosijo med in CP je zanimivo, ne bi vedel zakaj, je to morda v vseh panjih? Bo kak mojster pokomentiral. ??

Drugače pa so se ti močnejše družine normalno odzivale; male paše so bile prekinjane z dežjem, matica poneha, pa spet malo bolj zalega - pa so zalega, med in CP včasih pomešani. Še posebej, če sledi močnejša pašica, in nosijo med kar takoj v luknje, ko se izvali zalega; a meni le v malih RD panjih in nekaj stranskih satih.

Tista z zalego na dveh satih pa je šibka družina oziroma matica? Bo dovolj čebel za preko zime? Če ne, dodaj RD ali jo razformiraj.
Moje mnenje, v taksnih letih bom moral poiskati resitev, da bom matici preprecil plezanje po vseh satih in cimprej iztociti tisti del medu, da ji naredim takoj vec prostora za zaleganje.
Polne sate lahko preložiš gor ali nazaj ali pa v rezervne panje. Jaz jih preložim v tretjo etažo. Če boš pa matici preprečil dostop do satov, pa mora biti družina zelo zelo močna, v takem primeru ti prinese med, tudi ko so slabe paše. Če pa ni močna, pa ji boš preprečil, pa bo vse skupaj ena žalost. No, to so le moje dveletne "izkušnje". Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 36001Odgovor Fizikalec
Pe Avg 28, 2009 8:12 pm

Timijan, če bi malo spremljal bi vedel, da Bloop čebelari z Kirarjem moraš biti velik umetnik, da tam lahko plodiščni sat, daš v medišče :lol: :lol: :lol:
Kot drugo Kirar ima spodaj satje na doblo stavbo, visok sat torej je to kr se je dogajalo kr programirano in o tem sem pisal zdavnaj, da je med v plodišču zeloooo velika težava.

To kr on opisuje je letos splošna težava skoraj povsod sploh zaradi butastega vremene in tistega 20 dnevnega deževja. Prezimovanje bo zelo težko povsod (moja ocena) upam, da se motim odvisno kako je kdo uredil družine.

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 36002Odgovor imker
Pe Avg 28, 2009 9:57 pm

Rezervne in nove -mlade družine družine

Vaša pisanja so kar zanimiva in še bolje bi bilo ,če bi se pogovarjali za okroglo mizo.
Jaz pristanem na poimenovanje neke čebelje družine na rezervno kot tehnično -komercialni in ne biološko-razvojni pojem.

Če ste naredili novo č. družino npr. s staro matico in nekaj sati čebel in zalege (kot se to pri nas pretežno dela), potem to lahko vzamete kot rezervo. Tako rezervno družino potrebujete npr. za kontejner ali čebelnjak, da bo izpopolnjen. Tak način narejanja novih družin pa ni naraven in je s strani biologije in tudi ekonomsko vprašljiv. Čebele ne rojijo z nekaj sati zalege!

K. Pfeferle, je napisal v svoji knjigi, za katero je dobil zlato medaljo:
"Mlade družine so paradni konji v mojem čebelarstvu", to pa so družine z mladimi maticami in ne rezervni "ostanki", ti ne morejo biti paradni konji.
Jaz sem npr v l. 08/09 prezimil 25 družin, sedaj jih imam 50. Vse so docela enake, nobena ni rezervna-nobena na stranskem tiru. Če bi rekel v naprej kateri rezervna, bi imel do nje slabo vest. In , če jih bom prodajal, si bo lahko med temi vsk poiskal svojo...

Mislim, da imamo v SČ še veliko rezerv , a ne z rezervnimi družinami.

L.p.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 36007Odgovor volk
So Avg 29, 2009 7:50 am

Morda se slisi bogokletno,vendar je meni vreme letos nareilo toliko skode(kostanj je poglavitna pasa),da se je v druzinah vse sfizilo,bile so suhe,zaradi tega so ze med dezjem dobivale hrano,jasno,za tocit je bil en velik nic.Vendar niso imele dovolj beljakovin,generacija,ki je prisla ven po dezju je bila tako slaba,da sem vse poslal v tri PM(ze pred dezjem sem imel na 600 ter 700 m visine,kjer mam stojisca tak mraz,da so sle v zimsko gruco,cisto krajna zalega pa je bila v treh dneh zunaj,o tem pojavu so mi porocali tudi drugi cebelarji,ki so podobne situacije opazili na 200 eni tudi na 300 druzinah).
No pa sem naredil za mnofge neumnost,not so sle pogace.Takoj 20 junija.Do 1 avgusta.V vsako druzino 15 kg cistega sladkorja(plus voda,ker hranim zunaj,da poberajo kot,da je pasa,iz pipe,da se ne utapljajo.).no danes lahko recem da so druzine zelo mocne,mirne,imajo lepo razporejeno zalego,ze kar veliko zimskih zalog hrane,ze veliko zimskih cebel,ki se lepo soncijo,varojo sem potolkel.Tako da grem kmalu s cisto vestjo v toplejse kraje.Ker so dobile do 15 julija ze kar lepo na moci,so prinasale veliko cvetnega prahu,so imele po en cel ali pa tudi dva sata CP,no sedaj je ze porabljen.
Da pa tega ne bi naredil,bi bile cebele bolj slabe moci.Toliko kot je letos septembra cebel not,jih bo drugo leto na zacetku aprila.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 36008Odgovor Fizikalec
So Avg 29, 2009 12:34 pm

MatejP napisal/-aCOLONVem, da bi to spadalo kam drugam samo vseeno, te smem vprašat, kako je bilo s kostanjem pri tebi? Pri meni so bili venci medu v plodišču zelo skromni, da medišč ne omenjam. Takega skromnega izplena na kostanju še nikoli ni bilo. CP je bilo okoli 20. julija nekaj srednjega. Da ne bom samo jamral pa moram povedat, da je bila pa gozdna paša v maju dobra.
Jaz sem dal samo 1 kontejner na kostanj in je tam bilo enako kot pri tebi blokiranje plodišč pa je bila težava v gozdu.
Tako "zanč" kostanja tudi jaz ne pomnim 1x je bilo samo so prinesle lipe dovolj za točit sedaj pa še to ne zarad deža.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 36049Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Sep 04, 2009 3:48 pm

Volk, sem malo pozen ker me ni doma. Tam u divjini pa nimam interneta. . .

Je res da so nasi stroski vsako leto visji cene medu pa iste ze sa vsaj -zadnjih 30 let. Cene so nizke ker veliko cebelarjev kupuje tuj med po smesno nizkih cenah. Druga stran kovanca pa je ta da so donosi na panj tukaj lahko tudi cez 400 kil, vse je odvisno kje ima nekdo stojisce cebel. Tukaj se lahko vozis z avtom cel dan in ne vidis kraja cvetov. vse je u cvetu, od obzorja do obzorja. Seveda pa nismo vsi tako srecni da bi cebelarili na taksnih lokacijah, Mnogo pa jih je in tudi prevozniki imajo na izbiro neskoncne njive cvetocih pridelkov.
Tisti ki pa polinirajo, njim pa sploh ni mar za med. Zasluzijo dovolj z polinacijo. . .
Mi, sobotarji, pa se matramo po gozdovih in puscavah kje bi si clovek mislil da ni nobene rozice - toda najdejo pa nekaj in nam dajo vsaj kaksnih 80 kil na pamj. Letos pa bo nic, nada. . . Se srecni bomo ce se bodo vsaj sedaj malo opomogle, vsaj toliko da bodo prebile zimo.
Vsaj pri meni je tko. . .

volk napisal/-aCOLONFrank,je res da je sendvic v kanadi,ali pa kak prigrizek 10 krat drazji kot pri nas.V eni srbiji ali pa celo v aziji je pac drugace.Je hudic,ce imas visoke stroske,pa nizke cene medu,sicer pri vas to krijete z ceno polinacije.
Povej mi koliko je mozno dobiti medu v povrecju pri vas na panj.
Koliko pa je paketni roj?
lp
Regards,
Frank

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36052Odgovor Timijan
Pe Sep 04, 2009 8:36 pm

Strašne kilaže, Frank! Malo težko doumljivo zakotnemu jodlarju, kot je povprečen Slovenec ( z mano vred). Lp t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 36053Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Sep 04, 2009 9:40 pm

Ze mnogokrat sem naletel na pripovedovanje da tradicialno cebelarjenje ni za nase case ker se z tem ne da zasluziti.
Pa bom spet nalimal tele filmcke katere sem ze pred leti in jih verjetno vecina ni videla? Ce ste jih pa, je pa verjetno nekaj novih clanov katerim bo lahko vsec malo gledati, posebno sedaj ko se pri vas ze vse pripravlja za zimo in mogoce imate malo vec casa. . . ?

Samo na kratko:
Tole je posneto pri vas, no ja, u Nemciji in tale cela druzina, (skupaj z tamladimi - celo delavce najemajo???) zivi od cebelarjenja u kosih...

Heathland Beekeeping - 1. Central Europe, Northern Lower Saxony - Spring Work in a Heather Skep Apiary
http://mkat.iwf.de/mms/metafiles/040...0000000_lo.asx

Beekeeping - 2. Central Europe, Northern Lower Saxony - Preparations for the Swarming Period in a Heather Skep Apiary

Heathland Beekeeping - 3. Central Europe, Northern Lower Saxony - Work in a Heather Skep Apiary during the Prime Swarming Period

Heathland Beekeeping - 4. Central Europe, Northern Lower Saxony - Work in a Heather Skep Apiary during the Cast Swarming Period

Heathland Beekeeping - 5. Central Europe, Northern Lower Saxony - Summer Work during the Heather Blossom in a Skep Apiary

Beekeeping - 6. Central Europe, Northern Lower Saxony - Autumn Work in a Heather Skep Apiary

Heathland Beekeeping - 7. Central Europe, Northern Lower Saxony - Harvest of Heather Honey in a Skep Apiary

Heathland Beekeeping - 8. Central Europe, Northern Lower Saxony - Bees' Wax Pressing in a Traditional Apiary

Regards,
Frank

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 36054Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Sep 04, 2009 9:57 pm

Timijan napisal/-aCOLONStrašne kilaže, Frank! Malo težko doumljivo zakotnemu jodlarju, kot je povprečen Slovenec ( z mano vred). Lp t
Pac tako je... Celo tukaj u mestu, kjer sem si nabavil to majhno druzinico na dveh satih, od nasega cebelarskega inspektorja, Preteklo je ze nekaj let odkar sem sel dol u to smer in nisem se mogel nacuditi koliko oljne repice je tudi posejane na obronkih nasega mesta. Tako da cebele imajoo vse tik pred nosom in lahko kaj prinesejo tudi ko vreme ni najbolj primerno za tako pocetje. Moje stradajo ze celo leto - njegove so pa nabite z medom in mi je rekel da bo tocil preko 200 kil povprecno na panj.
Tako, ta mozakar dobro zasluzi z samo 80-timi panji. (Bi morali samo videti njegovo bajto in stavbo u kateri ima svoje cebelarjenje?!)
Tako Timijan, tudi u mestih se da kaj pridelati.
Pa naj, mene to ne zanima vec. Moj hobi je spoznavanje cebelic in sodelovanje - na ravni ki jim najbolj pase.
Poleg tega pa seveda se ostalo divjad ki me letos kar redno obiskuje, brez strahu... (cez dva tedna pa se tukaj odpre lovska sezona in me pa malo skrbi da bodo lahko moje zverine malo prevec prijateljske do tujcev in jih bo lahko kdo pocil - tako za hec ali pa od strahu..?)

Prav jutri imam par obiskovalcev ki hocejo z svojim ocesom videti da u mojih kistah ni varoe in da jaz ne uporabljam dima - pa jim bom jutri pokazal... Ze nekaj casa se klatijo okoli mojih panjev, ( sem jih pa ujel) Sedaj pa bom naredil izjemo in jim jutri, katerikoli panj hocejo, odprl. . .

Lep dan Ti zelim Timijan. Enako tudi vsem ostalim bralcem/clanom...
Regards,
Frank

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36061Odgovor Timijan
So Sep 05, 2009 9:12 am

Hoj Frank, hvala za filmčke, si jih bom natančno ogledal.
Pa naj, mene to ne zanima vec. Moj hobi je spoznavanje cebelic in sodelovanje - na ravni ki jim najbolj pase.
Poleg tega pa seveda se ostalo divjad ki me letos kar redno obiskuje, brez strahu...
, praviš. Pa vseeno, čeprav se strinjam s teboj, daj nam povej, koliko naklad ima tak panj, ki prinese recimo 200, 300 kg, kolikokrat točijo, predvsem pa, koliko približno čebel naj bi bilo v njem, 100.000? Kakšna je približna tehnologija? In kako je s čebelami ob koncu sezone? In kako pridejo do tako močnih družin, če spomladi začenjajo s paketi? :? :? :?:

Ali si imel inšpektorje ali ljubitelje čebel na obisku? Lep pozdrav, t

ŽAL POVEZAVE ZA FILMČKE NI VEČ ALI NE DELA.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 36062Odgovor volk
So Sep 05, 2009 9:20 am

No toliksne donose imajo tudi na evkaliptu,pa na kavcuku.....V sloveniji se sploh ne zavedamo,kako malo je medecih virov.Vcasih je bila poizdatnosti na prvem mestu ajda ,potem pasa na otavi,potem sele kostanj.Danes po kostanju ni nic.Letos se kostanj en velik nic.Torej od letos od konca maja do drugega leta do aprila nic.Da ne bi bilo akaca,se pa itak ne bi splacalo gledat po panjih.Pa se ta je nezanesljiv.

V Novi zelandiji kar nakladajo naklade gor,pa na evkaliptu tudi,se da videt tudi po 8 naklad.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 36066Odgovor Oldy
So Sep 05, 2009 11:14 pm

Na žalost Frank povezave so vse enake in ne delajo.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 36067Odgovor cebelar_novinec
Ne Sep 06, 2009 12:29 am

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36068Odgovor Timijan
Ne Sep 06, 2009 11:41 am

Sem odprl povezavo, pa je en video 85 evrov, predogled filmčka v angleščini pa se mi odpira po eno uro (na You Tube pa 5 sekund) ... Sem kar malo jezen; bom počakal še par let da si ogledam to varianto. Najbrž imajo glavni biznis z filmčki? :cry: Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 36069Odgovor Fizikalec
Ne Sep 06, 2009 11:47 am

Končno si ugotovil, da znanje ni zastonj :D :D :D :D

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 36070Odgovor cebelar_novinec
Ne Sep 06, 2009 11:55 am

Klinkeš na naslov. Recimo prvi del in imaš na desni strani meni kjer si izbereš verzijo ( klik ) - low, high, real media, windows media.

Celoten dokumentarec je na voljo popolnoma zastonj in se ga res splača pogledat. Meni dela brez težav in brez zatikanja.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36071Odgovor Timijan
Ne Sep 06, 2009 12:01 pm

No, sem šel na: http://www.biobees.com/media.php , SKEP BEEKEEPING VIDEOS, pa je OK. Res znanje ni zastonj, to že dolgo vem; še najdražji je moj čas, če ga izgubljam s čakanjem, da se kaj odpre 8) Lp t

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 36072Odgovor cebelar_novinec
Ne Sep 06, 2009 12:16 pm

Timijan napisal/-aCOLONNo, sem šel na: http://www.biobees.com/media.php , SKEP BEEKEEPING VIDEOS, pa je OK. Res znanje ni zastonj, to že dolgo vem; še najdražji je moj čas, če ga izgubljam s čakanjem, da se kaj odpre 8) Lp t
Timijan, a ni to vse isti video ;) Kako zdej nekje dela drugje ne ;)

Teli na biobees so drugače slabše kvalitete kot tisti, ki si jih lahko ogledaš na original strani.....

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 36075Odgovor bloop
Ne Sep 06, 2009 8:27 pm

Ok, prav zanimivi filmcki. Cebelarja v tistih, ki sem jaz pogledal, veckrat poimenujejo mojster. Ampak ok, film je star, saj so cene se v markah, torej morda v tem grmu tici zajec, zakaj se delajo stvari, ki se po marsikaterih pravilnikih(nekaj pa tudi zaradi zdrave pameti) ne bi smele.

V enem filmcku zbode v oci, preden gre stresat cebele, kos zalije s sladkornim sirupom :) jupiiii, ok baje grejo cebele raje ven, super. Ampak to naredis preden bi rad imel tako naraven in cist med.... hm..... No po tem satje se zazvepla ker z zveplom ubija zalego... ok...torej je not svez sladkor pa se malo zvepla pred tocenjem....
Cebele za prodajo hrani z kristaliziranim medom, ok ce to pocne svojim, ampak cebelam, ki jih bo poslal nekam dalec proc.... odlicno za sirjenje bolezni.
Roke si pa potem umiva v eni mali kantici ker bo potem z to vodo nahranil cebele jupiii.

Res me veseli splosen tak pristop, nekoga k takemu nacinu cebelarjenja ampak pametno pa tole ravno ni prevec.
Da sprazni tiste kose in "stoci" pa rabi od jeseni do januarja cas?

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 36090Odgovor FRANK IZ KANADE
To Sep 08, 2009 5:01 am

Res je hecno kako to da tile filmcki na eni strani delajo na drugi pa ne?
Je pa res, da bi jih oni raje prodajali, kot pa da bi se bi jih mi ogledovali zastonj. . .

Glede stevila naklad?
Tukaj si vsak kar na hitro lahko ugotovi koliko kdo pridela na panj. Ena medena naklada/kista/super drzi nekje med 45 in 50 kg medu. Tako da ni problematicno presteti kiste na stojiscu. (beri: kiste na vsakem panju/druzini)
Nic ni posebnega ce tukaj vidis panje ki so devet, deset kist visoki. Torej u taki druzini bo okoli 350 - 400 kil medu.
Tukaj vsi tocimo samo enkrat na leto in to je ravno sedaj - po Labor day wikendu (praznik dela) ki je ravno danes, To je prvi ponedeljek u septembru!
Prevazevalci in in oprasevalci pa seveda tocijo kadarkoli imajo kaksne kiste napolnjene? Njihov sistem cebelarjenja je drugacen in na palete se namesca po 4 druzine ki so u dveh 1/1 kistah - to je normala za prevazanje. Vse kar je cez dve kiste visoko se pa odstrani. (ce je zalega se takrat tudi naredi nove druzine.) Med pa iztoci ali pa podeli med druzinami.
(Uhhh..... ze slisim vik in krik, glede HG?! Tega problema tukaj ni, kot bi si kdo mislil. Prekleto dobro se ve, kaj in kasne druzine nekdo ima!)
Za velikost/moc druzine pa ni problemov, saj prav zato pa skoraj cel svet uporablja Italijanke, ki so seveda znane za hiter razvoj - normalna druzina okoli 80,000 cebel.
Seveda pa mi maticnih resetk (Honey excluder) ne uporabljamo. No ja, noben resen cebelar se maticnih resetk ne bo dotaknil. Seveda pa imajo le-te tudi svoje mesto in se u razlicnih slucajih tudi tukaj uporabljajo.

Timijan, samo zamisli si da si Ti cebela ki se je vrnila iz pase in trebuscek Ti je napet in koski obnozine so polni?
Sedaj, ko si izmucen in brez diha, cepis na naletalni deski, (ce je cebelar dober in jo pred LR panjem ima?) Tako, zmatran in izmucen moras splezati do zrela... Na-pol mrtev se zmuznes not, u popolno temo... Brez pomoci kaksnekoli lampe ali svetlobese se moras povzpeti gor, skozi dve kisti. (plodisce) Sedaj pa ti pot zapira ta presneta MR, (maticna resetka)! Zice, ce je MR tako izdelana, so se nekako bolj privlacne, ker so okrogle, spolzke in se z vec ali manj matranja da skozi skobacat in ce si srecen si nisi poskodoval svojih kril in celo oba koska peloda sta se polna. Ce pa naletis na to plasticno ali pa, Bog-ne-daj, kovinsko MR, to pa je taprava groza! Porezal in pofental si bos svoja krila in obnozina se bo pa znasla, kdo ve kje, na podnu. Ali si lahko zamislis kako se cebela pocuti ko se prebije skozi vse te labirinte, pa guzvo, pa temo in ko nazadnje le cepi nad celico u katero si je nameravila odloziti te nerodne in tezke koske obnozine - pa iznenada spozna da jih ni!? Odpadli so ji nekje na poti. . ? !
Da si pa cebela odlozi medicino, si mora pa se splezati gor, skozi vse te nabite naklade?! Obicajno jih je najmanj sest, lahko pa tudi devet ali pa dvanajst? Zavisi kako je cebelar z nakladami "oborozen?" (Jaz sem jih imel deset, za vsako druzino)

Mocnost druzin???
Kaj naj povem?
Zavisi od cebelarja in cebelar - kot vsaki biznis man - pa naj izvlece vsaj dvakrat vec - kot pa noter ulozi. . . Cimvec truda gre u bizniz - boljsi je "bottom dollar"!
Tukaj nocem zaceti nobene vroce debate, ker berem da nekateri porabijo samo dve minuti na panj in potem pa celo za nekaj mesecev nic u panj ne posegajo. Baje nimajo tam nic kaj za poceti? Bahhh. . .
(Tudi to, kot rezervne druzine, je zame nekaj tujega)
Ve se da cebele samo prinesejo toliko - kolikor jim je treba za prezivetje, oziroma prezimitev!?
Cebele, kot ljudje, niso prevec pri volji da bi noro drvele za delom - ce jim ni treba.
Cebele tudi zelo rade malo polenarijo - ce se le da. . ?
Tako, za vsak sat zrelega medu, one rabijo tri prazne sate za odlaganje medicine. Tako da jaz nimam pojma kako one lahko naberejo toliko kolikor vi doma tocite iz AZ panjev? Menda je trik u tem da jim iztocite vsakikrat ko napolnejo par satov?
Jaz ne vem in to tudi ni moj bizniz... Delate pac tako kot vam pase in je vasa navada, mar ne?

Moc druzine in pridelava medu pa zavisi od koliko casa in dela cebelar zalozi u manipulacijo druzine. Cimvec cebel, seveda pomeni - vec cebel nabiralk - torej vecja delovna sila! Cimvec satov, pomeni - vec prostora za odlaganje medicine.
(Ce ti je pisker poln bo pa seveda teklo po tleh ali pa se bo morala pipca zapreti, mar ne?)
Isti klinc je z cebelami!
Da se pa vse to lahko doseze je pa prvi korak ta, da se maticno resetko vrze u smeti. Cebele zeloooo nerade skozi to zaprego plezajo! Tako da se ze skoraj 40 let ta rec tukaj imenuje "honeyexcluder"!

Da se pa takale kilaza doseze je pa treba imeti dobro paso, tik pred nosom. Lepo in toplo vreme, malo dezja, najbolje ponoci. Veliko cebel u panjih (nekateri imajo celo okoli 200,000 u eni taki druzini - 120 pa do 150-tisoc je pa malo bolj normalno. . .)
Upam pa da se ne boste prevec cudili nad vso tole zadevo ki jo tukaj opisujem? No ja, lahko se malo popraskate po betici, saj se jaz cudim, ko berem, da imate dnevne donose cez deset kil!!!!? (Mislim da so nekateri opisovali celo donose cez dvajset kg???)
Tako, vam prinesejo to u enem mesecu, celo u dveh tednih? Tukaj pa nam kaj takega zmorejo samo skozi celo leto... :roll: :wink:

No ja, upam da vam vsako leto nabijejo kiste - polno medu. Mi vsi, tudi sobotarji in stari norci, kot sem jaz, si zelimo da nam je u tej ali pa oni smeri, vsako leto - rekordno, mar ne?
Osebno, jaz si zelim dobre letine samo za moje cebelice - zame med nima vec nobenega pomena. Ga imam na pretek in ga seveda ne smem vec jesti.
Tako, moj cilj je samo to - da so cebele zdrave, vesele in imajo vsaj nekaj za nabirati, ker one s tem delom tudi osrecijo mene, obogatijo mojo duso. . .

Hey Timijan, obiskovalci so pa bili:
Nas inspektor, par vsevednezev, ki se bavijo z raziskavo cebeljih zadev in par univerzitetnih studentov ki nameravajo studirati to panogo. Vsaj tako sem jih jaz razumel...
(Sem pa porinil nasega inspektorja u majhno zadrego, ker sem najpreje odprl panj katerega sem kupil, konec julija, prav od njega in ima trotovo matico.)
Pa se par fletnih punck je bilo prisotnih in imele so pa toliko vere u mene in moje cebele da si nista nadele pajcolana - so, bile sta celo u kratkih hlacah. . .
Stale sta pa tik ob meni, brez strahu, (sem jima rekel, da ce jih je strah, da je bolje ce sta malo dalje od cebel)
Dva mozakarja pa sta stala kar zunaj ograje skoraj deset metrov stran. Jima ni pasalo ker jaz ne uporabljam nobenega dima in tudi inspektorju nisem dovolil da si svojega prizge. (Tudi oni so prepricani da dim cebele pomiri? (Bullshit!)
Na konec koncev, se niso se mogli nacuditi kako krotke so cebelice bile. (Mislim da mi je tukaj Bog malo pomagal?)
Niso mogli verjeti kako mirne so bile. (sem se seveda z cebelicami pogovarjal. Da se odmaknejo ko sem okvirje izvlacil. pa da gredo dol domov, dol od mojih rokavic, itd, itd...) Posebno zenske so bile zacudene kako to da cebele vedo kaj jim govorim, pravzaprav ukazujem?
Je pa vse slo zelo mirno in gladko. Sem imel cebele odprte skoraj dve ure in niti ena se ni razjezila. Niti ena ni okoli jezno pobrencala. (En mozakar, izven ograje, je celo nekaj mrmljal da on nebi verjel ce to on nebi videl z svojimi ocmi. "Kot da jih je bozala Bozja roka," je dejal. . .

Tako Timijan, vse je slo "kot po maslu!"
Sem bil pa sam malo presenecen ker se cebele ze pripravljajo za zimo. (je to malo rano) Nobenega viska letos ni. Imajo precej medu, ker je ze skoraj dva tedna tukaj kar lepo vreme. (smo nazadnje le dobili nase zakasnelo poletje.)
Malo me pa skrbi, ce bo zadosti cebel za prezimovanje? U vseh panjih se je zalega skrcila dol do dva srednja sata u zgornji kisti. (spodnjih kist se nisem dotaknil. Tudi vse matice so bile spodaj in jih seveda nisem iskal)
Upam da je spodaj vec zalege? Opazili smo pa, da takoj ko se cebela izvali pa one to celico takoj nabasejo z medom.
Nekaj medu je vodene barve, bel je. Vse drugo je pa seveda temno, verjetno Zlata rozga in Astre - ki sedaj cvetijo.
Noci so pa ze hladne in cebele se ponoci zgrnejo u gruco. (smo ze parkrat imeli ponoci slano!) Zalego, katero niso zmozne ogrevati so pa letos ze neke trikrat ven zmetale...
Upam da si bodo nabrale zadostno zalogo za zimo, da mi ne bo treba krmiti. (bom seveda kaksno kanglico dodal ce bo teza pod 150 kilogramov ko jih vse zvagam za zimo. . . Seveda krmljenje z cukrom meni, kot mojim cebelam prav nic ne pase. To pocetje, krmljenje, pa seveda drzi volka od vrat. . .

Timijan napisal/-aCOLONHoj Frank, hvala za filmčke, si jih bom natančno ogledal.
praviš. Pa vseeno, čeprav se strinjam s teboj, daj nam povej, koliko naklad ima tak panj, ki prinese recimo 200, 300 kg, kolikokrat točijo, predvsem pa, koliko približno čebel naj bi bilo v njem, 100.000? Kakšna je približna tehnologija? In kako je s čebelami ob koncu sezone? In kako pridejo do tako močnih družin, če spomladi začenjajo s paketi? :? :? :?:

Ali si imel inšpektorje ali ljubitelje čebel na obisku? Lep pozdrav, t

ŽAL POVEZAVE ZA FILMČKE NI VEČ ALI NE DELA.
Regards,
Frank

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 36091Odgovor Timijan
To Sep 08, 2009 8:32 am

Joj, Frank, kar toplo mi je ratalo pri srcu, ko sem bral ta tvoj pestri zapis. Ko tole berem in gledam tiste filmčke (pri meni gredo zelo počasi), se na vse kriplje trudim, da na stvari ne bi gledal z značilno Slovensko omejenostjo, ki rada na svet gleda le skozi svoj panj. Veliko je načinov čebelarjenja, mnogo je mojstrov, ki vedo, kaj delajo, iz roda v rod, in tisti, ki so res mojstri, se dobro razumejo z onimi iz drugega kontinenta, četudi so postopki drugačni.

Npr, pri nas je strah pred HG predvsem tiste, ki imajo veliko panjev, kajti na družino porabijo le po malo časa in tako jim včasih kaka epidemija uide in je težko sanirati. A stvar je v tem, kot pišeš; glavno je, da dobro poznaš svoje družine. Če v njih ni HG, potem se med lahko vrača, kar pozna ves svet, naravno čebelarstvo itd. HG ne izbruhne vedno, kadar je kaka spora v v panju, za to mora biti še dosti drugih vzrokov; glavni je oslabelost čebel in neprimernost klime (tu bodo spet debate, ha!). Seveda pa je potrebno imeti stvari pod kontrolo. Ne moreš pustiti konja v divjini, potem pa ga zajahati in iti z njim na parado. Enako je tukaj. Kdor te kontrole ne zmore imeti, pač ne sme uporabljati tega načina hranjenja, ampak le cuker, v veliko veselje svojih suženj.

To, kar govoriš o matični rešetki nekako potrjuje moje zapise o močnem mednem vencu kot naravni oviri za prehod matice. Če je panjski sistem primeren in paše dovolj, zares ni potrebna, in očitno je MR tudi "omejevalec-medu", kar je zanimiva informacija.

Dobro si opravil z obiskovalci; nima samo Maradona "Božje roke", ampak se je tudi tebi ob pravem času pritaknila. Marsikdo od prisotnih bo v bodoče dobil kak pik na ta račun, kajti povsod čebele niso tako mirne. Le tistim dekletom jih ne privoščim, ker so pokazale zaupanje in pogum in dale lekcijo mačo-strokovnjakom. Ter zaradi tega pridobile Duha čebelarstva. Brez heca.

Če je pri nas dnevni donos na panj okoli ene kile, je to kar v redu, le poredko gre tam na tri ali malo več, vsakih veliko let. Deset pa morda le v desetih panjih skupaj?? Ja, pri nas se toči povprečno dvakrat, eni pa trikrat, spet drugi pa non-stop. Problem nastane, če to počno prepozno v jesen, ker čebele s tem utrudijo, pa še s tretiranjem proti varoji začno prepozno, potem pa je včasih spomladi problem ...

Ti si praktično naravni čebelar po duši. Ta v prvi vrsti ne skrbi za med, ampak za močne družine. Te pa mu že dajo nekaj medu. In ta med je dar Narave in Boga za zdravje človeške rase. Iz vsega tega delati velike dobičke, pa na koncu, tako ali drugače, prinaša velike izgube. Naj ti čebelce preživijo to zimo, četudi s cukrom, da se ti spomladi segreje srce, ko se spet prebiješ do njih. Lp t

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 36096Odgovor bloop
To Sep 08, 2009 11:20 am

Se kar nekaj je nenavadnih zapisov v teh sporocilih, zelo nasprotujocih z vsem znanjem, ampak smo premajhni da bi to razumeli.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov