Gorenjci in varoja

arhivirane teme 2009
kivana
PrispevkovCOLON 12
PridruženCOLON Če Apr 02, 2009 12:39 pm
KrajCOLON BLED

Gorenjci in varoja

OdgovorCOLON # 33795Odgovor kivana
Če Apr 02, 2009 2:55 pm

Sem bil na sestanku za mlade čebelarje zadnjič v Begunjah na Gorenjskem. Pa glej ga šmenta nočejo in nočejo postati modernejši,učinkovitejši,da o pameti ne govorim.Vsi z predavateljem vred so reazpravljali o učinkovitosti zdravil proti varoji. Hvalili so oksalno kislino, da je potrebno razmerje 19,5g oksalne kisline,150 g sladkorja in 300 ml vode; kar je po moje tudi prav. No sledi pa najvažneje, kar pa žal ne smejo početi. Zatiranje varoje z amitrazom, in celo da bi bil zopet dovoljen, so se zavzemali.
Napisal bi da se to zdravilo ne uporablja, v opomin celo, da povzroča amitraz altzheimerjevo bolezen. Zato le ostanite pri oksalni kislini ali recimo na obali timolom.
Jaz uporabljam Bienen Wohl; se čudovito obnese.
Quod latet,ignotum est,ignoti nulla cupido ( kar je prikrito, je neznano,in èesar èlovek ne pozna, si tega ne želi )

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 33797Odgovor Misko
Če Apr 02, 2009 3:39 pm

Kolkor vem iz programa zatiranja varoj za 09 bo amitraz letos navoljo. Torej bo registirano sredstvo.
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33798Odgovor kivana
Če Apr 02, 2009 5:02 pm

Vse v redu Misko, toda da povzroča tako bolezen kot je altsheimer-jeva ? Jaz ostanem pri svojem.
Quod latet,ignotum est,ignoti nulla cupido ( kar je prikrito, je neznano,in èesar èlovek ne pozna, si tega ne želi )

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 33800Odgovor bloop
Če Apr 02, 2009 5:39 pm

Tudi sam sem proti njemu, ker obstaja prav dovolj drugih nacinov, da se varojo zbije do razumne meje. Neko malenkost bom poizkusil v tem in naslednje letu z kislinami.
Drugace pa 2 leti delam z MK in OK in zaenkrat zadovoljen.
Seveda pa vidim da nekateri cebearji delajo z amitrazom pa gre pac po njihovem lazje/hitreje. Ostalo pa jih pac manj zanima. O preostalih sredstvih pa govorijo pac kako strupena so in kako neprimerna.

Zame je interesanten samo vidik stroke, da pri cebelarstvu pod pritiski iz vrst cebelarjev mora popustiti tudi takrat ko ima prav(slisal za razne primere, kaj bi naj bilo pa ni tako kot je bilo predlagano prvotno).

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33801Odgovor kivana
Če Apr 02, 2009 5:48 pm

Pozdravljen Bloop !

Ja pa lepo te prosim, ne preveč mravljične kisline; razen, če nisi mislil mlečno. Sto zadnjo nimam izkušenj. Pri mravljični pa moraš zelo paziti, saj čebelam pokuri antene, če se tako izrazim. Jaz je ne uporabljam.
Naj medi

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 33802Odgovor bloop
Če Apr 02, 2009 6:09 pm

kivana
Sedaj jo bom uporabil tretje leto, ce bo vse tako kot je bilo.
85% v izvedbi "sok terapija" pod gnezdo(plodisce v mojem panju je le v eni etazi).
Prav slabih izkusenj z mravljicno nimam, ne bom rekel da zaradi razlik v izhlapevanju ni prislo med panji do razlik. Tako prvo kot drugo leto sem tako res vsakic v enem panju poskodoval tudi nekaj cebel, prvo leto tudi nekaj zalege. Kot pravijo drugi in kot sem ze tudi sam ugotovil, potrebujes cas da pridobis pravi obcutek. Vpliv vremena je tukaj nekoliko pomembnejsi a zaenkrat ne razmisljam o drugih snoveh kot so kisline. Konec pase mravljicna, pozimi oksalna, roje pa poskropim z mlecno, ucinek pa je zadovoljiv.

Sem zacetnik tako da ne morem trditi, da je to tako. Vendar kislinam pripisujem padec dolocenih matic, npr. v tej zimi po zatiranju z OK je padla matica v enem panju.
A po pogovorih so tudi ljudje, za katere vem, da so uporabljali druge substance, izgubili kaksno matico preko zime, trej nekih velikih razlik tudi tukaj ni.

Tako da zaenkrat ne cutim prav nobene potrebe po ostalih kemicnih sredstvih. Za odlocitev kaj pa naprej pa sem si dal se 2-3 leta, da bo mozno ucinke videti na "starih" druzinah.

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33803Odgovor kivana
Če Apr 02, 2009 7:12 pm

Pozdravljen bloop !

Je res, sto čebelarjev,sto mojstrov stroke. Že samo lega čebelnjaka zahteva svojo metodo čebelarjenja. Glede na druga nižje ležeče ali celo višje ležeči čebelnjaki potrebujejo vsak svoj pristop. V nižini lahko uporabljaš timol pasto medtem ko višje ležeči lažje uporabijo raztopino. Sicer pa ni določeno, razen zakona kaj smeš in kaj ne.
Tudi sam sem mlad čebelar, veliko berem, še več se učim. Pred leti sem zgubil par družin, pa mi sedaj ni vse eno kako čebelarim.

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33804Odgovor kivana
Če Apr 02, 2009 8:51 pm

konec paše mravljična....

ja bloop mogoče pa zato ni veliko škode ker samo še predelajo hrano in
posedajo, hočem reči zimske čebele šele pridejo.....?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33902Odgovor Pike
To Apr 07, 2009 8:03 am

Fora sladkorja v tej raztopini je, da raztopina ne izhlapeva. Polijte sladko vodo in poglejte, če bo izhlapela. Ne bo v nekem doglednem času. Po mojem je čisto vseno ali je notri 200 ali pa 300g sladkorja. Več kot je sladkorja, kasneje izhlapi voda. In dokler ta tekočina ne izhlpi se čebele drgnejo z njo vred.

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 33922Odgovor Micky
Sr Apr 08, 2009 6:21 am

kivana napisal/-aCOLONPozdravljen Bloop !

Ja pa lepo te prosim, ne preveč mravljične kisline; razen, če nisi mislil mlečno. Sto zadnjo nimam izkušenj. Pri mravljični pa moraš zelo paziti, saj čebelam pokuri antene, če se tako izrazim. Jaz je ne uporabljam.
Naj medi
Antene jim pokuri če jo daš v panj preveč.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov