RV in EV panji naslednji teden na voljo

arhivirane teme 2009
Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

RV in EV panji naslednji teden na voljo

OdgovorCOLON # 33752Odgovor Odisej
Sr Apr 01, 2009 10:57 am

Za Slovenijo je določena končna cena RV in EV panjev z vsemi stroški
(transport in špediterski stroški, carina in 20% DDV, ki se mu ni mogoče izogniti niti pri 'osebnem uvozu').

RV bo od naslednjega tedna na voljo po 70€ (pet naklad), EV pa po 85€ (sedem naklad).
Vsak kupec bo dobil kot darilo pri vsakem panju še matično rešetko.

Lep pozdrav.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 33753Odgovor bloop
Sr Apr 01, 2009 11:09 am

Me zelo veseli, da si se tako zagrel za te panje in da bo tudi kak cekin padel. Ampak da je treba na forumu odpret miljon postov zato, to mi pa sploh ni vsec in deluje zelo posiljevalno.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33755Odgovor Odisej
Sr Apr 01, 2009 11:53 am

Zdravo, Bloop.

Žal si v zmoti. Hudi. Noben cekin ne bo padel (v moj žep), prav nasprotno. A sedaj ne bi o tem. Prepričevati prepričane nima nikoli pravega smisla :wink:

Tudi do milijona sporočil manjka še veliko. Prej končna cena ni bila znana in zato je to pač novica.
Bom pa, da res ne bo preveč postov na to temo, iz rubrike 'Prodam' odstranil obvestilo.

Lep dan želim.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33758Odgovor Timijan
Sr Apr 01, 2009 12:44 pm

Odisej, meni pa je všeč, da si se potrudil. Povsem jasno je, da pri tem ne boš niti na nuli, kvečjemu pod njo. Sam sicer nisem naročil nobenega, ker imam še premalo čebel za dodatne panje, me pa prav zanimajo rezultati čebelarjenja z RV/EV v naslednjih treh letih.

Sicer pa je forum prav za ta namen; čebelarji ponujate čebele, na satih in v rojih, reklamirate svoje spletne strani, pošiljate slike svojih čebelnjakov in izumov, izmenjujemo si informacije, cel kup postov je bilo porabljenih za dogovor za srečanje na Celjskem sejmu ... Tako forum živi in olajšuje življenje.

Čudi me le, da se nihče ne oglasi, ko je govora o LR nakladnih panjih, ki se tukaj preprodajajo (z AŽ-ji bi bilo že teže)?? Lep pozdrav,t

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 33759Odgovor bloop
Sr Apr 01, 2009 12:54 pm

Odisej pozdravljen nazaj.
Vzamem potem nazaj tisto o cekinu, glede postov pa namerno pretiravam, ampak prav zares je taksnih ali drugacnih tvojih enakih sporocil kar nekaj in mi prav zares deluje kot posiljevanje, ce ne z panjem pa s sporocili.

Vsekakor vam pa zelim vsem uspesno preizkusanje teh panjev.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33782Odgovor Kočevski med-ved
Sr Apr 01, 2009 7:02 pm

Odisej, najlepše se ti zahvaljujem na trem mestu za vso pozornost do tistih, ki so naročili ta panj. Verjamem, tudi ker sem preverjal kolika je cena skupaj z DDV-jem in stroški prevoza. Vem da nisi zaslužil niti enega €. Zaslužiš pa si vso pohvalo.
Meni bo dostava celo v Kočevje.
Hvala ti,
čebelarski prijatelj in naj nam medi
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 33796Odgovor Odisej
Če Apr 02, 2009 3:08 pm

bloop napisal/-aCOLONOdisej pozdravljen nazaj.
Vzamem potem nazaj tisto o cekinu ...
Je že v redu, Bloop. Včasih se nam vsem "zgodi" kakšna hitra misel, beseda ali dejanje.
bloop napisal/-aCOLON Vsekakor vam pa zelim vsem uspesno preizkusanje teh panjev.
V tej zgodbi sem se angažiral predvsem zato, ker sem začutil, da sta RV in EV tisto pravo. Človek pač začuti ... Seveda se lahko kasneje izkaže, da se je zmotil.
Izkušnje čebelarjev v južnih republikah so se mi zdele pravi 'izziv' tudi za slovenske čebelarje. No, tu sem se (zaenkrat) motil. Očitno je AŽ tradicija tu mnogo mnogo močnejša.
Preprosto bi želel samo to, da bi čim več čebelarjev preizkusilo te panje v naših (različnih) pogojih in naslednje leto ali čez dve leti podalo svoje izkušnje.
Kočevski med-ved se mi zdi pravi zgled.

Lep dan vsem.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 33799Odgovor bloop
Če Apr 02, 2009 5:33 pm

Sam sem zacel pred tremi leti in sem vlozil svojo kolicino denarja v nov cebelnjak in drugo vrsto panjev in mi je v tej fazi tudi vsak dodaten nepotreben denar vlagati v novo vrsto nesmiselno(tudi ce gre le za priblizno 100€).
Zaenkrat sem s svojimi zadovoljen, cena je res nekoliko vecja v zacetku kot pri AZ bomo pa videli kako bo skozi cas.

predjamc
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON So Maj 09, 2009 9:27 pm

RV in EV

OdgovorCOLON # 34207Odgovor predjamc
So Maj 09, 2009 9:30 pm

Prosim za informacijo če so RV in EV panji še na voljo...
lep pozdrav..

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34208Odgovor Odisej
So Maj 09, 2009 9:57 pm

Pozdravljen, Predjamc.

Mislim, da sta na voljo samo še po dva RV (štiri naklade) in EV panja (sedem naklad).
Trenutno sem 'odsoten' in lahko preverim šele v ponedeljek. Sporočim.
Koliko pa bi jih želel ?

Lep dan. Vsem :)

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34233Odgovor Odisej
To Maj 12, 2009 7:09 am

Pozdravljen, Predjamc.

Tako je, kot sem napisal pred dvema dnevoma.
Na voljo sta še dva RV panja in 2 EV panja.
Za večje količine bi bilo treba počakati ... težko rečem, koliko časa. No, do 2 tedna približno.

Lep dan.

predjamc
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON So Maj 09, 2009 9:27 pm

OdgovorCOLON # 34237Odgovor predjamc
To Maj 12, 2009 10:02 pm

Pozdrav Odisej

Hvala za trud, vendar za enkrat še ne morem v nabavo, ker so se zadeve spremenile do te mere, da moram financirati druge reči..
Hvala do daljnega..

lp

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34238Odgovor Odisej
To Maj 12, 2009 10:40 pm

Če bom lahko kakorkoli pomagal, ko se bodo razmere uredile, sem na voljo.

Lep dan.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34239Odgovor Kočevski med-ved
Sr Maj 13, 2009 7:40 am

Odisej, kaj prihaja nova pošiljka? Jaz sem včeraj naselil z rojem 2,5 kg dve nakladi RV-ja. Sedaj se začnejo nove dogodivščine.
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34240Odgovor Odisej
Sr Maj 13, 2009 12:26 pm

Čestitke :D za naselitev.

Glede naslednje pošiljke nimam informacij. Zadnje tedne sem bil precej zaseden s službenimi stvarmi in zato sem 'čebelarsko komercialo' :wink: dal na stran.
Torej: interesenti za RV in EV panje, NAPREJ !

Lep dan vsem.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34241Odgovor Timijan
Sr Maj 13, 2009 7:45 pm

Odisej, kako se obnašajo tvoje čebele v RV, z ozirom na druge panje?
Si jim dal v plodišče prazne sate, ali satnice? Lp t

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34243Odgovor Odisej
Če Maj 14, 2009 7:59 am

Oh, kako bi si želel odgovoriti na to vprašanje.
Zaradi 'spleta čudnih okoliščin' so še vedno prazni :-( .
Sicer pa imam jaz samo EV panje. Trenutno lepo pobarvani čakajo na vselitev prvih rojev.
Pripravljenih imam približno 50 satnikov, v katere sem dal samo 2cm široke trakove satnih osnov, ostalo bodo dokončale in naredile čebelice.
Nič ne bom žičil ...

Še slika:
Slika

Lep dan.

P.S.
Imam pa eno informacijo s srbskega čebelarskega foruma o razvoju družin v RV:
http://spos.info/forum/index.php?topic=254.420

Kaže torej zelo dobro.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34244Odgovor Timijan
Če Maj 14, 2009 9:55 am

Super, dobro imaš pripravljeno, le še roje čakaš; škoda, da jih nisi kupil pri nas, ko so izletali prvi; roji so imeli od 2 do 2,5 kg povprečno. No, boš že.

Odzivi so, kot vidim, presenetljivi. Da bi le bilo tako naprej.

Sam sem dvem družinam v plodišče dal po 6 AŽ/RV (moj poskusni izum) satov, le s povoščeno letvico, pa že gradijo naravno satje, še raje pa, ker je bila obilna paša, nosijo v medišče. Bomo videli, kaj se bo izcimilo. Želim ti debelih rojev, t

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34245Odgovor Odisej
Če Maj 14, 2009 12:52 pm

Timijan napisal/-aCOLONSuper, dobro imaš pripravljeno, le še roje čakaš; škoda, da jih nisi kupil pri nas, ko so izletali prvi; roji so imeli od 2 do 2,5 kg povprečno. No, boš že.
Ja, škoda. Zvedel sem (pre)pozno, sicer bi se vsaj z enim panjem oglasil.
Timijan napisal/-aCOLONSam sem dvem družinam v plodišče dal po 6 AŽ/RV (moj poskusni izum) satov, le s povoščeno letvico, pa že gradijo naravno satje, še raje pa, ker je bila obilna paša, nosijo v medišče. Bomo videli, kaj se bo izcimilo. Želim ti debelih rojev, t
Kako pa si dal sate v plodišče?
Vojo pravi, da nikakor ne smeta biti dva prazna eden poleg drugega. Menda se je izkazalo kot najboljše vstaviti naenkrat le dva v sredino plodišča, vendar ne eden poleg drugega.

Lep dan vsem.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34247Odgovor Kočevski med-ved
Če Maj 14, 2009 9:07 pm

Danes sem prvič pregledal roj, ki sem ga pred 48 urami stresel v panj RV.
Na podnico sem postavil dve nakladi. V nakladah so okvirji v presledku z eno celo satnico in enim trakom, ena satnica en trak.... Prva spodnja naklada na hladno, zgornja na toplo Okvirji so žičeni vodoravno s tremi (rosfrei) žicami. Večina čebel (cca 2,5 kg) je v zgornji nakladi. V spodnji je morda za tri pesti čebel. Medi javor. V zgornji etaži je za cca 1,5 kg medičine, ki so jo nabrale včeraj in danes. Od hrbtne stranice do prednje je osem satov izgrajenih do 2/3. Le prednja dva, ki sta v zgornji etaži (na toplo) sta šele na začetku izgradnje. Danes sem dal družini cca 1 liter sladkorne raztopine v pitalnik, ki je pod pokrovom panja.
Upam da se bo družinakmalu preselila v spodnjo etažo. Matice nisem iskal, zalege pa tudi še ni. Predvidevam, da je v panju mlada matica. Ker sem roj kupil od čebelarja, ki čebelari na roje mi tudi on ni vedel povedati ali je roj s staro matico ali je drugec. Ima vsako leto preko sto rojev.
Na stran bi dal nekaj fotografij, ki sem jih ravnokar posnel pa nisem vešč te tehnike.
V Kostelu so medišča AŽ-jev polna javorjevega medu. Izredna aroma in okus.
NAJ KAR MEDI.
LP
Koèevski med-ved

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34248Odgovor Odisej
Pe Maj 15, 2009 8:16 am

Samo ugibam ... morda bi bila za tak roj dovolj za začetek tudi samo ena naklada.
Ko bi zgradile in matica zalegla 7 do 8 satov, bi jim dodal drugo. Predvidevam, da jim je v zgornji nakladi topleje in zato je večina družine tam.
Če dobiš še kakšen roj, lahko poskusiš v začetku z eno samo naklado.
Sam nameravam roj vseliti v EV panj z dvema nakladama, kar približno ustreza eni RV.

Lep dan vsem.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34249Odgovor Timijan
Pe Maj 15, 2009 9:23 am

Najprej sem jim dal, pred pašo, v medišče in plodišče po dva, pa niso nič kaj gradile. Ko sem moral pred pašo tri družinice združiti v eno veliko, sem spodaj, v plodišče, naložil kar vse prazne AŽ/RV sate, ob njih pa po dva običajna, že zgrajena. Prisiljene so bile začeti na novo, nekako kot roj, matica pa je tudi imela kam zalegati, za začetek. Okvirji so brez žic, le letvica zgoraj, obvezno namazana s stopljenim voskom. Za enkrat kaže, da gradijo naravnost, vzporedno, saj jim drugega ne kaže (AŽ sat je pač z deščicama zožan na RV mero in te so nekak kažipot).

Ko se je začela močna paša, so raje nosile gor, kot pravi Med-ved, v medišče (in podrle matičnike v medišču). To je dokaz, da imajo raje med kot zalego, če je paša močna. Zanimivo, da nosijo v četrto etažo! Morda je to zato, ker je en del čebel originalno od tam, ali pa je to zaradi RV satov? Kdo ve? Le kaj bo iz tega, le kaj? Lep pozdrav, t

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34250Odgovor Timijan
Pe Maj 15, 2009 9:32 am

Med-ved:
Upam da se bo družina kmalu preselila v spodnjo etažo.
To, da je zgoraj, je normalno, kajti čebele se razvijajo navzdol. Ko bo zgoraj zalega, naklado premestiš dol, da postane prva, plodiščna, spodnjo pa daš gor, pa matično rešetko vmes.

Če pa jih pustiš, kot so, pa bo zalega prilezla v prvo naklado šele ob močni paši. To bi bilo najbolj naravno. Zgoraj pa bi bil med. A če paša ne bo močna, bo zalega povsod, medu pa nič. Naravno za čebele, a neprijetno za čebelarja. Razen, če poklada pogače. Lp t

donstojko
PrispevkovCOLON 29
PridruženCOLON Po Apr 13, 2009 8:03 pm

nova pošiljka

OdgovorCOLON # 34263Odgovor donstojko
Ne Maj 17, 2009 11:29 pm

Zanimam se za nakup RV in EV. Je na vidiku kakšna nova pošiljka?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34264Odgovor Odisej
Po Maj 18, 2009 8:57 am

Pozdravljen, Donstojko.

Ali lahko sporočiš, za kakšno količino gre? Lahko tudi preko privatnega sporočila, če ne želiš javnosti pri nakupu :-)

Lep dan.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34265Odgovor Odisej
Po Maj 18, 2009 9:04 am

Včeraj sem (končno) naselil prvi EV z rojem. Je sicer manjši. Pri prestavljanju so bile čebelice zelo zelo mirne (skladno s koledarjem M. Thuna za včeraj).
Zvečer sem jim dodal pol litra sirupa z dodanim zeliščnim ekstraktom po recepturi V. Brštine in nekaj mojimi 'dodatki'. Med transportom sem odstranil desko pod AV podnico, da je ostala samo mreža in tako so imele dovolj svežega zraka. Na stojišču sem potem odprl le zimsko žrelo. Tako bo ostalo nekaj dni, dokler jih krmim. V satnike sem dal samo trakove satnih osnov.

Ko bo kaj novega, poročam.

Morda bi odprli za razvoj družin v EV in RV novo temo ? Kaj meniš, Med-ved ?

Lep dan vsem.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34267Odgovor Timijan
Po Maj 18, 2009 10:42 am

Meni na AŽ satih, zmanjšanih na RV mero, lepo gradijo naravno satje (plodišče). Brez žice, brez satnice. Ko je sat-palačinka že blizu spodnje letvice, ga lahko, ob pregledu, če zavija v stran, narahlo popraviš v navpično lego in sat bo zadel spodnjo letvico na sredini. Lp t

donstojko
PrispevkovCOLON 29
PridruženCOLON Po Apr 13, 2009 8:03 pm

OdgovorCOLON # 34268Odgovor donstojko
Po Maj 18, 2009 12:15 pm

Odisej napisal/-aCOLONPozdravljen, Donstojko.

Ali lahko sporočiš, za kakšno količino gre? Lahko tudi preko privatnega sporočila, če ne želiš javnosti pri nakupu :-)

Lep dan.

Mogoče en komplet za začetek, zdaj pa ne vem ali RV ali EV, kaj priporočate...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34270Odgovor Odisej
Po Maj 18, 2009 2:30 pm

Hmm ... morda bi bilo najbolje, da si prebereš vsaj nekaj o obeh na straneh Srbskega čebelarskega foruma, kjer se najde največ napisanega o teh panjih.
http://spos.info/forum/index.php?board=9.0
Si morda že ? Razumeš srbsko ?

Sicer pa lahko en RV in EV dobiš takoj. Morda bi bilo vseeno bolje, da imaš samo en tip, čeprav je kar nekaj delov (podnica, pitalnik, matičnarešetka, pokrov) povsem enakih pri obeh. Razlika je le v višini naklade in s tem tudi v višini satnika. Če ti to ne predstavlja težave, lahko vzameš oba tipa.

Lep dan.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34300Odgovor Odisej
Sr Maj 20, 2009 1:03 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONDanes sem prvič pregledal roj, ki sem ga pred 48 urami stresel v panj RV.
Na podnico sem postavil dve nakladi. V nakladah so okvirji v presledku z eno celo satnico in enim trakom, ena satnica en trak.... Prva spodnja naklada na hladno, zgornja na toplo. ... Večina čebel (cca 2,5 kg) je v zgornji nakladi. V spodnji je morda za tri pesti čebel. ....
Upam da se bo družina kmalu preselila v spodnjo etažo. Matice nisem iskal, zalege pa tudi še ni.
NAJ KAR MEDI.
Včeraj sem malo brskal po zapisih in pregledoval forume. Med drugim sem našel tudi tole 'zanimivost', ki se nanaša na tvoje 'upanje', da se bo družina kmalu preselila dol. Napisal je Vojo Brština:

Pčelinja zajednice u RV košnicama i sama će matici proširiti prostor za zaleganje i spustiti se iz gornjeg nastavka u donji. Što se kasnije matica spusti u donji nastavak to će postojeće leglo biti kvalitetnije othranjeno a pčele će sebi produžiti životni vek.
Svako prisilno prekomerno proširenje legla (po našoj meri) skraćuje život pčela, smanjuje ukupan unos hrane u košnicu, smanjuje kvalitet othranjivanja legla i i opterećuje pčelinju zajednicu u održavanju temperature i vlažnosti u zoni pčelinjeg gnezda.

Kako pa kaj napreduje tvoja družina v RV?
Včeraj (tretji dan po naselitvi EV panja z manjšim rojem) sem popoldan opazil, da so čebelice pridno nosile cvetni prah. Panja nisem odpiral. Naj imajo mir :-). Trikrat sem jim zvečer dal po 1/2 l zeliščnega sirupa.

Lep dan vsem.
Zadnjič spremenil 1, dne Odisej, skupaj popravljeno 0 krat.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov