Zdravljenje z mravljično kislino v AŽ panjih

arhivirane teme 2009
su3
PrispevkovCOLON 16
PridruženCOLON So Sep 15, 2007 12:30 am

Zdravljenje z mravljično kislino v AŽ panjih

OdgovorCOLON # 30252Odgovor su3
Po Sep 01, 2008 9:48 am

Imamo eno veliko težavo,in sicer, padla je odločitev,da zdravimo z mravljično kislino,problem pa je ta: 1 dcl mravljične kisline v hlapilniku medja, uničilo 2 panja. Kakšna je količina mrav. kisline za podaljšano izhlapevanje v AŽ panju?
Čebele se nabirajo na brazdi in ker je bilo z prejšnjima panjema(uničenima) isto sem hlapilnike dala ven. Prosila bi za čimprejšno pomoč.Hvala

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30258Odgovor Fizikalec
Po Sep 01, 2008 2:37 pm

Ja vrži hlapilnike v smeti,če hočeš obdržat čebele. Če že siliš MK v panje daj na vileda krpo max. 10-12ml na 10 satni AŽpanj....

su3
PrispevkovCOLON 16
PridruženCOLON So Sep 15, 2007 12:30 am

OdgovorCOLON # 30260Odgovor su3
Po Sep 01, 2008 3:35 pm

hlapilnike sem že skoraj vrgla stran,ker mi ni bilo všeč kaj delajo čebele,
12ml,kaj ni to šok terapija,kaj je narobe z hlapilniki?

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 30261Odgovor pavel
Po Sep 01, 2008 4:18 pm

Fizikalec, kaj naj bi bilo narobe z hlapilniki.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30262Odgovor Fizikalec
Po Sep 01, 2008 4:47 pm

Hlapilniki so zelo delikatna zadeva in še zdaleč ne funkcionirajo tako kot je napisano in kot bi mi želeli.
2 leti nazaj so gubili družine skor vsi,ki so uporabljali hlapilnike BS-05 zato previdno pri tem. Od pokojnega Med-ja pa niso nč boljši :roll:

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 30265Odgovor boriss
Po Sep 01, 2008 8:39 pm

Su3.

Hlapilnik za podaljšano izhlapevanej pač napolniš tam do polovice (v bistvu po navodilih proizvajalca).

Koliko daš kisline notri je nepomembno.

Veliko bolj pomembno - oziroma ključnega pomena pa je koliko ta kislina izhlapeva. torej koliko je hlapilni listič izvlečen iz hlapilnika. Pri tebi je očitno preveč.

Torej če hočeš s tem odlično delati ti predlagam, da vsaki dve uri (kakor se dviguje in spušča temperatura preko dneva) preveriš izhlepvanje in prilagodiš listič :D - no tudi jaz vem da to ne gre. Zato pa se ti hlapilniki niso prijeli za široko uporabo.

Pri izhlaevanju s espotoma pojavi še kakšen problem. Recimo:
ČE daš preveč izhlapevanje je pač nekaj čebel zunaj - to ni ravno katastrofa - gredo zvečer nazaj notri SAMO, ko je izhlapevanja preveč žerke nimajo kam - torej jih kisilna pobije. In po takem "zdravljenju" v panju nimaš nič žerk. Jajčeca izgleda preživijo (ali pa jih matica dovolj hitro nosi) Pokrita zalega ostane (ali pa se ne vidi da je mrtva?) SAmo žerk pa ni.

Torej nato pridemo do "vileda krpic" kakor si sama ugotovila je to šok terapija. Po mojem mnenju (pa danilovem tudi) malo bolj sprejemljiva kot dolgotrajna terapija - saj zalego uničuješ samo nekaj ur namesto tednov - pa še vedno povsem zanič. Vsaka napakica se maščuje z mrtvo družino.

Naslednji problem je z maticam - ko je izhlapevanja preveč gredo čebele pač ven matica pa nima kam - torej tudi ta umre.

Upam da ti bo tole v pmoč.
LP

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 30271Odgovor bloop
To Sep 02, 2008 3:47 pm

Se bom kar strinjal z Fizikalcem in borissom.
Za uporabo mravljicne kisline se mi zdi, da potrebujes, ce ze ne nekega posebnega znanja, vsaj veliko dobrega obcutka se posebej glede zunanjih temperatur in z njimi povezanega izhlapevanja.

Nekateri hvalijo uporabo hlapilnikov in jim baje prav dobro delujejo, sam pa uporabljam sok terapijo, sedaj drugo leto in letos sem samo 2 panja nagnal nekoliko mocneje iz panja, pri enem panju pa sem celo mislil da v panju ni vec skoraj nic cebel, saj jih kislina kljub enaki dozi sploh ni kaj posebej vznemirila. Taksnemu panju, kjer cebele nazenes mocno iz panja, je v tistem trenutku, nujno odpreti vsaj zrelo kolikor se da(pri mojih panjih to pomeni cez vso dolzino panja 1,7mm visine, kar pa lahko zaradi enakega vonja vseh panjev(po MK) povzroci tudi rop(na sreco ga se sam nisem dozivel zaradi uporabe kisline).
Prav gotovo pa uporaba kisline skodljivo vpliva zraven varoje tudi na cebele in problem pri tako poznem zatiranju, na izgubo matice v jesenskem casu.
Vsekakor paziti na kolicino izhlapevanja na dan, da ne bo presibko in ne premocno. Sem pa kljub vsemu trenutno(po tako dolgi dobi cebelarjenja :)))) 2 leti :) ) zagovornik uporabe kisline. Za drugo leto bi morda predlagal le uporabo vsaj 14 dni prej ce ne vec in pa nikakor nepozabiti na zimsko zatiranje z oksalno.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30273Odgovor volk
To Sep 02, 2008 5:03 pm

Po mojem mnenju bi bila upravicena samo uporaba sok terapije,pa se za to bi rabili nacin,kjer hitro dosezes pravo koncentracijo.Kar pomeni razlicna doza za razlicen volumen panja.V panj pa bi moral ze vpihniti,ali na kaksen drug nacin dodati hlape.Tako,kot se je pri amitrazu od kapanja in zganja listicev z amitrazom,prisel napredek do aparatov za dodajanje ze vplinjenega amitraza.

Je pa po mojem mravljicna kislina eno sranje.Zakaj?Naredi zmedo v druzini,kar pomeni mozno izgubo matice.zaradi tega cetudi matica ostane,naslednje dni manj zalega.Gre odprta zalega.Umrejo vse ranjene cebele,ki jih je ranila varoja.Ce je not v druzini 2000 varoj,pomeni izgubo 2000 zimskih cebel.Namesto 10000 cebel jih gre na zimo 8000.Od tega jih 20% naravno odmre,tako imamo na pomlad ce je po sreci 6000 cebel v druzini.To je za 4 sate cebel spomladi,iz 7 polno zasedenih na jesen, 4 spomladi.Taka druzina se komaj pobere do kostanja.Ce pa bi sla na zimo vecja od 10000,je spomladi se vedno sibkejsa zaradi mravljicne kisline.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 30278Odgovor bloop
To Sep 02, 2008 8:54 pm

Naredi zmedo v druzini - se strinjam
povzroci izgubo matice - tudi ljudje ki je ne uporabljajo izgubijo kaksno matico oziroma imajo kaksno trotovsko druzino, zaenkrat pri meni lani 1 za letos bom videl spomladi naslednje leto
gre odprta zalega - se ne strinjam, lani sem res eno ali dve druzini preteral in je res slo nekaj zalege, letos nikjer ni bilo izvrzenih jajcec, licink
umrejo cebele - dovolim to moznost, da poskodovane slabse prezivijo tretiranje
da je 7 satov cebel v jeseni in spomladi le 4 se tudi glede na mojo lansko izkusnjo ne strinjam, druzina mi je ze pri cesnji nanosila za sat ali dva medu in delno blokirala matico
Vsekakor pa se strinjam da je potrebno prilagajati kolicino za vsak panj posamezno pri sok terapiji in prav gotovo ima cisto vsak cebelar drugacne izkusnje z njo saj mislim da je res lahko odvisen uspeh od ogromno razlicnih dejavnikov in od posameznega panja, vremena, tudi casa ob kateri uri vstavimo "vilede", doze.....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30279Odgovor Fizikalec
To Sep 02, 2008 9:06 pm

Ja dragi kolega razlika je, ko delaš z par družinami in eno ali 2 leti ali pa z 300 družinami 15 let in na različnih lokacijah in tem. razlikah. Tam kjer si ti so lahko tem. ponoči bistveno drugačne in še 1001 faktor lahko vpliva. Kočevski gozdovi niso vroče primorje ali kras, pohorje je ponoč daleč bolj mrzlokot pri nas itd..itd..
Glede na vse skupi bi upal trdit, da za realne rezultate rabiš vsaj enoto z 60 panji in vsaj 5-7 letno preizkusno obdobje. Vse ostalo je več ali manj srečaaaa. Pa, da me ne boš narobe razumel v začetku gre vse odlično (rečemo začetniška sreča) tudi pri meni je bilo tako in še je, ko sem nekaj ali ko nekaj začnem gre kot po maslu, komislim, da sedaj pa to vem se opečem. Upam, da pr tebi ne bo tako :wink:

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 30280Odgovor bloop
To Sep 02, 2008 9:17 pm

hehe :) se strinjam Fizikalec. Ja zaenkrat sam ne bom govoril o znanju temvec bom govoril o sreci. Ceprav pa se trudim glede na dosednjae izkusnje zapisati stvari kot jih sam obcutim.
Dosti ali malo panjev pa vemo menda ze res vsi da nikakor ne moremo primerjati, pa tudi to vidim da se strinjava, da je ogromno - morda prevec spremenjljivk pri doziranju MK, da lahko en cebelar zagotovo soli pamet drugemu :).
Ne v eni ne v drugi tocki se veliki in mali ne moremo primerjati razen da so verjetno pri vseh cebelarjih v panjih cebele :).

kivana
PrispevkovCOLON 12
PridruženCOLON Če Apr 02, 2009 12:39 pm
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33806Odgovor kivana
Pe Apr 03, 2009 12:50 pm

Kar je pa najslabše, MK požiga antene čebelam.
LP
Quod latet,ignotum est,ignoti nulla cupido ( kar je prikrito, je neznano,in èesar èlovek ne pozna, si tega ne želi )

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 33807Odgovor bloop
Pe Apr 03, 2009 2:03 pm

kivana glede na to, da dejanskega clanka na to temo, na internetu nisem uspel najti(najbrz preslabo iscem?), bi pa vseeno vprasal kaj se pa po tem zgodi, ko bi jim jih naj pozgalo?
Moje razumevanje uporabe cebeljih "anten" je najbrz, da je taksna cebela potem izgubljena? Potem bi moral jaz imeti po uporabi resne izgube cebel?
Sprasujem ker na to temo nisem ne prebral ne opazil taksnih izgub pri mojih panjih.

Kot sem ze zapisal doloceno skodo se naredi cebelam vsekakor, se posebej ob napacni uporabi, a po mojih opazanjih je neprimerno vec pozitivnega ucinka, kadar je uporaba pravilna.

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33811Odgovor kivana
Pe Apr 03, 2009 3:19 pm

No pa smo tu, lep pozdrav !
Ja čebelarji pravijo, tudi sem že bral od tega pa žal ne vem kje, da čebele izletijo in ne znajo najti; se ne morejo orijentirati in priti nazaj. Nikjer nisem zasledil kolikšen procent čebel naj bi bil izgubljen.Če povem po mojih izkušnjah sem na začetku mojega čebelarjenja izgubil dve od štirih družin. Če me spomin ne vara, sem našel članek pod naslovom mravljična kislina.
LP
Quod latet,ignotum est,ignoti nulla cupido ( kar je prikrito, je neznano,in èesar èlovek ne pozna, si tega ne želi )

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 33833Odgovor bloop
Pe Apr 03, 2009 7:51 pm

Dve od stirih pa res ni fajn. Menis pa da je temu kriva MK?
Sam sem izgubil neke druzine, samo pri meni ni v nobenem primeru bila moznost da bi okrivil MK.
En panj je res padel "zaradi MK" ampak ker sem jo napacno vstavil, je varoja ostala in se je v jeseni ob zadnji dozi varoja vsula dol, druzina pa ni vzdrzala, ker je imela premalo kvalitetnih cebel.

Kot sva ugotovila vsak ima neke zacetniske izkusnje, na sreco imam jaz ocitno bolj pozitivne, gledano na MK, ti pa nekoliko manj.

Morda bom z leti tudi jaz spremenil mnenje o MK, ce bom pa ugotovil, da je super oh in sploh :), potem pa bom se druge ucil in jim jo vsiljeval :) :).

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33837Odgovor kivana
Pe Apr 03, 2009 8:21 pm

No če sem iskren, tudi varoje je bilo nekaj preveč. A kot rečeno, mislim da je bil glavni krivec MK saj mi je bilo pri ostalih dveh panjih težje doseči željeno moč družine v naslednjem letu.
Da, vsak ima svoje iskušnje in te najbolj cenimo, to nam je dano v karakreju. Le stežka se odvajamo svojih navad.
Recimo prijatelj mi je svetoval naj za jesensko zatiranje uporabim timol eterično olje. Navaja da je dober proti voščeni vešči, poapneli zalegi,nosemi in še da razkužuje panje. Samo je vprašanje če se bi obnesel na 950 m nadmorske višine. Kaj je še važno,če ga preveč doziraš ga čutiš v medu pri nekje ena cela in še nekaj v mg na kg.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 33842Odgovor bloop
Pe Apr 03, 2009 9:20 pm

O timolu sem tudi slisal dobre in slabe reci, preizkusil pa ga se nisem.
Ce sem si pa prav zapomnil, bi se pa naj nalagal v vosku, kar posledicno lahko povzroci najbrz tudi tezavo, da se ga kasneje lazje obcuti v medu?
No seveda pa zopet pravijo tudi, da je dober za izzivanje ropanja in podobno.
Poznam neke cebelarje, ki ga tudi uporabijo obcasno in ga hvalijo. Bomo videli cez cas, morda tudi pri meni pride kdaj na vrsto :).

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33844Odgovor kivana
Pe Apr 03, 2009 11:24 pm

In prideva do zaključka, da vedno nekaj novega zveš, torej nikoli ne veš vsega; zato je dobro da obnoviš znanje na tak ali drugačen način.
Vsi vse vemo, na forumu pa itak ne manjka(hvala bogu) dobrih čebelarjev , da se še mi z manj iskušnjami in kot jaz tudi panji kaj naučimo.
Kar se varoje tiče jaz ostanem pri svojem jeseni z Bienen Wohl-om in konec novembra OK sladkor in voda. Sicer razmišljam tudi o spomladanskem zatiranju, vendar bom počakal na novemberski odpad.

LP naj medi

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 33845Odgovor dušans
Pe Apr 03, 2009 11:30 pm

Letos je imel v Celju R. Živanovič zelo dobro predavanje o uporabi timola (apyguarda). Tudi o OXK, vendar se zapisano bojda razlikuje od dejansko povedanega.

O uporabi timola smo že velikokrat pisali.

lp

Tole predavanje je bilo edino katerega sem se udeležil. No, pred tem je bilo še eno predavanje, če se ne motim o ekonomiki, ker sem precej zamudil. V glavnem jaz sem dobil vtis kot, da sem na predavanju Smijan Morija.
Kar se pa predavanja o apiguardu tiče je bilo pa super. Čeprav čisto iskreno se mi je zdelo malo komercialno usmerjeno, mogoče sem dobil napačen vtis.
Bilo je kakovostno in kvalitetno predavanje, vse podkrepljeno z dejstvi. Predavateljov stik s poslušalci je bil odličen. Dvorana se je napolnila v trenutku.
Čeprav me je grozno motilo (dogaja se tudi na vseh izletih), da kdo med predavanje vneto komentira. Ko pa predavatelj konča in vpraša, če ima kdo kakšno vprašanje so pa vsi tiho.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 33854Odgovor bloop
So Apr 04, 2009 11:37 am

dušans napisal/-aCOLONTudi o OXK, vendar se zapisano bojda razlikuje od dejansko povedanega.
dusans mas kaj vec podatkov na to temo? Mene tam ni bilo, drugi pa mi tudi niso kaj porocali, da je bilo na to temo nekaj povedanega.
Sem radoveden kaksni so se drugi podatki o tem. Ker sem kar precej o tem brskal pred casom, torej sem tudi prebral ogromno zapisanega, me pa jasno zanimajo tudi stvari, ki jih torej v teh zapisih ni.
Hvala.

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33859Odgovor kivana
So Apr 04, 2009 8:01 pm

Tudi mene zanima kaj se je dogajalo v Celju, žal nisem utegnil iti tja. Bilo bi pa lepo če bi kdo od starih ali tistih, ki dosti vejo, čebelarjev naredil eno izjemo in malo stvar obnovil, čeprav je bilo že zapisano.Ne bo odveč, možno je da ne vem vsega o OK.

LP

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 33865Odgovor Misko
Ne Apr 05, 2009 8:38 am

Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

kivana
PrispevkovCOLON 12
KrajCOLON BLED

OdgovorCOLON # 33869Odgovor kivana
Ne Apr 05, 2009 4:48 pm

Misko hvala, kar nekaj novega.

LP
naj medi

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov