Brez zalege

arhivirane teme 2009
bogataj
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Sr Jun 25, 2008 6:00 pm

Brez zalege

OdgovorCOLON # 29395Odgovor bogataj
Sr Jun 25, 2008 6:27 pm

Prosim za nasvet: pri pregledu treh družin sem opazil da ima ena pokrito zalego, ostali dve pa sta brez zalege. Je možno da sta matici prenehali zalegati zaradi vročine ali brezpašja?

LP
Franci

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 29396Odgovor Fizikalec
Sr Jun 25, 2008 6:30 pm

Ne nista v panju so MM ali pa jih ni. Kako se obnaša družina, vleče lončke na CP ali šumi močno??

bogataj
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Sr Jun 25, 2008 6:00 pm

OdgovorCOLON # 29398Odgovor bogataj
Sr Jun 25, 2008 9:57 pm

Saj ravno to je zanimivo. Čebele so dokaj mirne in ne vlečejo matičnjakov. V primeru da so brez matic je najbrž sedaj čas, da se doda nova matica. Ali pa naj počakam še kakšen teden? Kaj menite?

Franci

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 29400Odgovor bloop
Sr Jun 25, 2008 10:25 pm

No da se sam napisem danasnjo izkusnjo.
Pogledal sem dva letosnja roja, zadnji ki je imel 9.6. ze nekaj odkrite zalege in nic pokrite je imel danes izdelanih 7 in pol satov in skoraj vse polne zalege.
Sem pa pogledal enega ki je ze kar nekaj vec casa v panju in je na 10 satih, pa ima 1 sat pokrite zalege, nekaj malega se pokritih-izlegajocih na drugih satih in nekaj malega odkrite zalege in jajck. Imel pa je dva sata izdelana a ne zalezena. Ima pa ta panj ze precej zadelanega satja z medom in cp, glede na kar lep dotok medicine v teh dneh sem mu dodal se dve satnici in upam da bo matica izkoristila vsaj tista dva sata, ki sta bila v panju ze nekaj casa a ne zalezena.
V najslabsem primeru dobijo, cez kak teden ce se stanje ne popravi, drugo matico in upam da je to krivo, da so v teh rojih stare matice.

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 34725Odgovor Jaka Gašper
Ne Jun 14, 2009 3:17 pm

Jaz sem roj vstavil v panj...čez par dni je bilo že nekaj satnic načetih v katerih pa je bil sam med brez zalege.tudi čebele so mahale s krilci in bile so zelo mirne.. matice nisem našel, niti nisem našel zalege. vse celice so bile zalite z medom.Nakar sem dal novo matico ki so jo sprejele. Čez čas sem opazil, da družina nekam slabo izletava. Šel sem jo pogledat in nisem našel matice, temveč zglj trotovo zalego in še vedno sam med...
Če ima kdo kak odgovor na to, bi bil zelo dobrodošel.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34726Odgovor Fizikalec
Ne Jun 14, 2009 5:55 pm

Glede nato kaj si napisal matice NISO sprejele, če bi jo bi zalegala in matica je sprejeta, ko se povali prva generacija njenih čebel pa nič prej. Tudi za roj velja kot za ostale BM družine prvo se doda ene 2 sata pokrite zalege in kakšen odkrite. Pustiš ene 5 dni in kontrola, če ne vleče matičnike je nekje MM, ki še ni oplojena, če vleče pustiš to še ene 4-5 dni potem to potrgaš in šele takrat dodaš OP MM, če hočeš, da je dodajanje uspešno.
Tole kr sem napisal velja za tiste kateri pač mate manj družin in pač hočete rešit vsako.

Jaz bi v tem primeru odstrano 5 satov in v sredino dal RD in bi zadevo z tem zaključil. Pride v poštev, če imaš RD načeloma bi jih naj vsak imel....

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 34727Odgovor Jaka Gašper
Ne Jun 14, 2009 6:15 pm

OK. hvala

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 34728Odgovor Micky
Ne Jun 14, 2009 6:59 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONGlede nato kaj si napisal matice NISO sprejele, če bi jo bi zalegala in matica je sprejeta, ko se povali prva generacija njenih čebel pa nič prej. Tudi za roj velja kot za ostale BM družine prvo se doda ene 2 sata pokrite zalege in kakšen odkrite. Pustiš ene 5 dni in kontrola, če ne vleče matičnike je nekje MM, ki še ni oplojena, če vleče pustiš to še ene 4-5 dni potem to potrgaš in šele takrat dodaš OP MM, če hočeš, da je dodajanje uspešno.
Tole kr sem napisal velja za tiste kateri pač mate manj družin in pač hočete rešit vsako.

Jaz bi v tem primeru odstrano 5 satov in v sredino dal RD in bi zadevo z tem zaključil. Pride v poštev, če imaš RD načeloma bi jih naj vsak imel....
V tem primeru bodo obdržali boljšo matico če bi bile v panju slučajno dve. Je tako ?
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34729Odgovor Fizikalec
Ne Jun 14, 2009 7:03 pm

Micky načeloma naj bi samo če majo svojo pa dodaš drugo izven RD jo fentajo ne glede ali je 1000x boljša...

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 34733Odgovor Micky
Ne Jun 14, 2009 9:42 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONMicky načeloma naj bi samo če majo svojo pa dodaš drugo izven RD jo fentajo ne glede ali je 1000x boljša...
Kaj pa če jo dodaš z rezervno družino in je recimo tudi še stara med staro družino ? Katera bo šla ?
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34734Odgovor Fizikalec
Ne Jun 14, 2009 10:07 pm

Ne vem jaz staro odstranim lahko pa daš tako pa čebele eno odstranijo, če maš označene boš vedel katero so, če pa ne boš vedel.... :wink:

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 34754Odgovor Drago1
Po Jun 15, 2009 11:38 pm

sj če vsipaš roj v panj"je najboljš dodat en sat "sveze zalege!!glede dodajanje matice pa jas počakam tak dolgo "da ni več odprte talege "garantiram pol jo sprejmejo 10000% nevem kak potek mate ostali"če ma kdo kak druk potek dodajanje matice "se pa mene zanima ;seveda bi se sam probal

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 34756Odgovor divji cebelar
To Jun 16, 2009 6:08 am

[quote="Drago1"]sj če vsipaš roj v panj"je najboljš dodat en sat "sveze zalege!!

Kdo pa ti je to povedal? To je nekaj najslabšega kar lahko roju storiš.

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 34760Odgovor Drago1
To Jun 16, 2009 7:24 am

zakaj pa??videl sem ze marsikaterega da tako naredi"roj vedno počaka v panju"ni nobene dileme da bi ven usel!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34761Odgovor Pike
To Jun 16, 2009 8:35 am

Drago1 napisal/-aCOLONzakaj pa??videl sem ze marsikaterega da tako naredi"roj vedno počaka v panju"ni nobene dileme da bi ven usel!
Roj za tri dni na hladno ali pa nekam v drvarnico in ne bo nikamor šel, ko se ga strese kamor koli že.

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 34763Odgovor Drago1
To Jun 16, 2009 10:10 am

sj vem da mora za 3 dni v klet"na hladno"nevem no vsi kok jih poznam to naredijo in je 100%uspeh!!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34769Odgovor Timijan
To Jun 16, 2009 1:04 pm

Če pobereš roj, npr. ko je priletel v star panj, pa je bil tam kake tri dni, in je že zgradil par kvadratov satja ter napolnil nekaj medu (stara ali mlada matica pa je že malo zalegla), ga imaš lahko v kleti na hladnem 14 dni, pa ni haska. Ko take čebele počasi stresaš z njihovega satja, rade vzletijo, četudi jih naškropiš z vodo. In takrat sat z zalego pride zelooo prav - ali pa sat z nekaj odprtega medu. Brez tega pa ti lahko del njih še dva dni teka po čebelnjaku, če imaš srečo, da matica ni odletela. Lp t

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 34771Odgovor divji cebelar
To Jun 16, 2009 1:26 pm

Pravi čebelarski šalabajzerji. Prav zares !

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34782Odgovor Fizikalec
To Jun 16, 2009 4:07 pm

divji čebelar napisal/-aCOLONPravi čebelarski šalabajzerji. Prav zares !

Ja Divji se povsem strinjam z tabo znanje na vrhuncu... :cry:

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 34803Odgovor Drago1
To Jun 16, 2009 11:00 pm

ka zaj po meni pluvate al kaj"

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 34813Odgovor valterp
Sr Jun 17, 2009 12:13 pm

Drago1 napisal/-aCOLONka zaj po meni pluvate al kaj"
Drago1, tukaj na forumu je nekaj (ne veliko) takih, ki so se že rodili pametni, pa ti svetujem, da se ne sekiraš preveč. Kmalu boš ugotovil kateri so tisti, ki so pozitivci. Komentarje, ki so v stilu vsemogočnih vsevedov pa spreglej. Forumi imajo pač dobre in slabe lastnosti, vendar dokler so še Med-ved in podobni bomo začetniki dobili še veliko primernih nasvetov.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34817Odgovor Pike
Sr Jun 17, 2009 1:42 pm

Hm,...

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 34825Odgovor davca
Sr Jun 17, 2009 4:02 pm

[quote="Drago1"]sj če vsipaš roj v panj"je najboljš dodat en sat "sveze zalege!!

Jaz ga včasih malo lomim in naredim neumnost, čeprav vem, da se takole igrati s čebelami ne gre. Ko sem enkrat naredila po zgornjem receptu - naslednji dan po hudi nevihti, ki je odkrila pokrov nakladnega panja in se mi je zdelo, da je roj izgubil matico, sem dodala sat odkrite zalege in družina je postala čez čas trotava. Žal! :(
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 34828Odgovor divji cebelar
Sr Jun 17, 2009 4:29 pm

[quote="davca"][quote="Drago1"]sj če vsipaš roj v panj"je najboljš dodat en sat "sveze zalege!!
.................................... in se mi je zdelo, da je roj izgubil matico, sem dodala sat odkrite zalege in družina je postala čez čas trotava. Žal! :([/quote]

Zardi tega, da je bil roju dodan sat odkrite zalege družina vsekakor ni postala trotova. S tem dodajanjem ODKRITE zalege je celo pridobila več možnosti da si vzredi novo matico, če je bilo slučajno kaj narobe s staro in ta še ni uspela začeti zalegati. S to družino se je moralo dogajati še kaj.

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 34829Odgovor davca
Sr Jun 17, 2009 4:35 pm

Ne vidim, kaj. Je morda roj že ob vsipanju v panj izgubil matico in si vzredil trotavko, ki pred nevihto še ni začela zalegati?
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 34832Odgovor divji cebelar
Sr Jun 17, 2009 4:45 pm

[quote="davca"]Ne vidim, kaj. Je morda roj že ob vsipanju v panj izgubil matico in si vzredil trotavko, ki pred nevihto še ni začela zalegati?[/quote]
Možno je mnogo kaj in tudi to, da je roj matico izgubil v času rojenja ali je bila poškodovana v času, ko se je roj vsipal v panj. Ko si dodala sat odprte zalege si je vsekakor vzredil novo matico, ki pa potem ni imela sreče in se ni vrnila z oprašitve ali pa se je z njo zgodilo kaj drugega.
Roju se odprta zalega doda le v skrajnem primeru, ko po vsipanju v panj opaziš, da čebele zapuščajo panj, ker so ostale brez matice. S tem jih v panju zadržiš. Drugače pa se roja s starim satjem ali celo z zalego ne onesnažuje, ker z vsipanjem roja na satne osnove začne družina življenje v čistem okolju. In to je najpomembnejše.
Vse drugo kar nekateri z rojem počnejo je navadno šalabajzerstvo in se potem ni čuditi, da je prisotne toliko varoje in drugih čebeljih bolezni. Najprej je potrebno poskrbeti za higieno v panju in potem v čebelnjaku in tako dalje vse do potrošnika.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 34833Odgovor cebelar_novinec
Sr Jun 17, 2009 4:54 pm

divji čebelar napisal/-aCOLON
davca napisal/-aCOLONNe vidim, kaj. Je morda roj že ob vsipanju v panj izgubil matico in si vzredil trotavko, ki pred nevihto še ni začela zalegati?
Možno je mnogo kaj in tudi to, da je roj matico izgubil v času rojenja ali je bila poškodovana v času, ko se je roj vsipal v panj. Ko si dodala sat odprte zalege si je vsekakor vzredil novo matico, ki pa potem ni imela sreče in se ni vrnila z oprašitve ali pa se je z njo zgodilo kaj drugega.
Roju se odprta zalega doda le v skrajnem primeru, ko po vsipanju v panj opaziš, da čebele zapuščajo panj, ker so ostale brez matice. S tem jih v panju zadržiš. Drugače pa se roja s starim satjem ali celo z zalego ne onesnažuje, ker z vsipanjem roja na satne osnove začne družina življenje v čistem okolju. In to je najpomembnejše.
Vse drugo kar nekateri z rojem počnejo je navadno šalabajzerstvo in se potem ni čuditi, da je prisotne toliko varoje in drugih čebeljih bolezni. Najprej je potrebno poskrbeti za higieno v panju in potem v čebelnjaku in tako dalje vse do potrošnika.
Satne osnive - čisto okolje ?

oksimoron......

Ă
PrispevkovCOLON 215
PridruženCOLON So Apr 03, 2004 8:55 pm

OdgovorCOLON # 34834Odgovor Ă
Sr Jun 17, 2009 5:20 pm

Satne osnove - čisto okolje ?

oksimoron......
Ja, tudi take satne osnove obstajajo :roll:

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 34836Odgovor divji cebelar
Sr Jun 17, 2009 5:27 pm

Čebelar -novinec, če želiš izigravati čistunstvo, potem boš moral vsako novo družino naseliti v nov panj in potem vse skupaj v neko novo čisto okolje. Mogoče na Mars ali šr kam dalje v globine vesolja.
In dobro bi bilo, da razmisliš, če tudi sam ne bi začel živeti v inkubatorju. Ta svet je za te vsekakor preveč umazan in za življenje po tvojih kriterijih neprimeren. Če imaš možnost izbire jo vsekakor izrabi.

Za ekološke spremembe na tem svetu velja zelo podobno kot je Marx v njegovih časih zapisal za filozofijo, ko je rekel, da je premalo, če filozofi svet le razlagajo, temveč bi bilo dobro, če bi ga začeli spreminjati.
Pa lep pozdrav!

P.S.: Še vedno čakam na tvoj vljudni poziv za ogled tvojega sistema čebelarjenja, ki mi je bil obljubljen že v lanskem letu.
Pa brez zamere!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34837Odgovor Fizikalec
Sr Jun 17, 2009 5:33 pm

divji čebelar napisal/-aCOLON P.S.: Še vedno čakam na tvoj vljudni poziv za ogled tvojega sistema čebelarjenja, ki mi je bil obljubljen že v lanskem letu.
Pa brez zamere!
Ja kolega tu bi moral vedet "tresla se je gora rodila se miš" niso vsi tako, da te povabijo na klepet, mimogrede neki dolgo te že ni blo na moj konec???
Imam kr veliko časa sedaj za kak klepet pa kak pir jasno neosvinčen :wink: pa deci tiste vaše zlate penine se pa tud nebi brano ej :D

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov