Naselil 5 letvičarjev :)

arhivirane teme 2009
cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

Naselil 5 letvičarjev :)

OdgovorCOLON # 28199Odgovor cebelar_novinec
Ne Maj 11, 2008 10:58 am

Ekola par slik. Čebele sem naselil iz paketov. Vse je šlo lepo in brez pikov ! :)

Panji pred barvanjem :

Klikni tu za večjo sliko!

Slika

Panji po barvanju :

Klikni tu za večjo sliko

Slika

Naseljeni :)

Klikni tu za večjo sliko

Slika

Zdaj samo še upam, da bo dosti medilo in da bodo čebele zdrave in uspešno prebrodile prvo leto !

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 28201Odgovor Mici
Ne Maj 11, 2008 12:10 pm

Zanimivo, kod si pa dobil te paketne čebele, so to dejansko bili samo roji dani v te škatle, al kako si to dobil?

Lepo no, ni kaj
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28203Odgovor cebelar_novinec
Ne Maj 11, 2008 1:01 pm

Čebele sem dobil pri Tomaž-u, ki je tudi član tega foruma. Drugače so to ometenci....matica v kletki-škatlici ... american way ;)

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 28204Odgovor Misko
Ne Maj 11, 2008 5:12 pm

Več slik! :P

Zdaj samo še dobro pašo da zgradijo veliko satja pa bodo to TBH bombe :D
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28227Odgovor cebelar_novinec
To Maj 13, 2008 6:54 pm

Danes popoldne sem pogledal noter in v vseh panjih so matice že odzunaj. Čebelce so okoli škatlic z matico naredile kar nekaj satja.

V treh panjih so zgradile že satje na dveh letvicah, v dveh panjih pa samo na eni ( ne upoštevajoč satja okoli škatlic ). Zaenkrat gradijo kar naravnost....

Tule je slika kar je bilo zgrajeno okoli škatlic z maticami ! Pustil sem jim okoli panjev to satovje in veselo "cuzajo" med iz ostankov :)

http://picofarm.org/beeyard2008/naturalcomb.jpg

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 28228Odgovor boriss
To Maj 13, 2008 7:51 pm

Matice niso odzunaj - temveč so izležene

Škatlice z matico - so matičnice.

Pustil sme jim okoli panjev satje - ali si ti resen čebelar ali popolni amater (morda bi rekel brezveznik)?

LP

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 28229Odgovor dobje
To Maj 13, 2008 8:07 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONDanes popoldne sem pogledal noter in v vseh panjih so matice že odzunaj. Čebelce so okoli škatlic z matico naredile kar nekaj satja.

V treh panjih so zgradile že satje na dveh letvicah, v dveh panjih pa samo na eni ( ne upoštevajoč satja okoli škatlic ). Zaenkrat gradijo kar naravnost....

Tule je slika kar je bilo zgrajeno okoli škatlic z maticami ! Pustil sem jim okoli panjev to satovje in veselo "cuzajo" med iz ostankov :)

http://picofarm.org/beeyard2008/naturalcomb.jpg
Ni mi všeč ko praviš, da si okoli panjev pustil satovje z medom. Tega jaz ne bi delal.
Nisi pa rekel, ali matice že zalegajo, ker v takih matičnicah že dobiš oplojene matice :?: ? O maticah si res povedal premalo?
Želim Ti veliko uspeha, pa kakšno fotko še prilepi! :!:

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28230Odgovor cebelar_novinec
To Maj 13, 2008 8:31 pm

dobje : tistega satovja je res malo kot vidiš na sliki. To so zgradile okoli škatlice z matico. Poglej sliko....

Mi lahko poveš zakaj bi bilo narobe to početje ?

Ne morem kaj več povedat zaenkrat, ker nisem nič posebej gledal in sem samo zamenjal vrečke s sirupom in jih hitro zaprl, da jih ne bi preveč vznemirjal. Mislim, da so dozo vznemirjeja dobile že s tem, da sem odstranil tele škatlice in sem jim malo podrl gručo kjer se "dogaja" :(

Čez par dni grem še enkrat noter zamenjat vrečke s hrano in bom pogledal kako zalega matica v vsakem panju.

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 28231Odgovor dobje
To Maj 13, 2008 9:02 pm

Sam okoli čebelnjaka ne puščam nobenega satja, še najmanj pa z medom, ker se bojim ropa, tega v tem času najbrž ne bo, ostanki medu pa privabljajo sosednje čebele, ki ni nujno, da so zdrave. Sam krmim samo svoj med, če je potrebno. Ta med pa je bil pregledan in test je negativen.
V jeseni sem bil kritiziran na tem forumu, ker sem nekomu svetoval, da naj si satje dobi pri zanesljivem čebelarju, ker svojega ni imel, mislim pa da je šlo za krmljenje.
cebelar_novinec, svetujem Ti, da vse ostanke satja in medu okoli panjev temeljito pospraviš! :D

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 28232Odgovor Fizikalec
To Maj 13, 2008 10:52 pm

NOBENO satje NIKAKOR ne sodi na doseg NOBENIH čebel to je največja brezvezna kozlarija katero niti čebelar niti začetnik nebi smel narest takih fatalnih napak. Sploh tak, ko od nekje kupi čebele je to prava katastrofa.
Pravim pa še tako, da med, ko iz panja pride vanj nazaja nikakor ne sodi tud če je pregledan. Z temi testi je malo-veliko križ aparature reagirajo pri določenem št. spor dokler je pod nivojem je kvazi negativno. Vem za 2 primera kjer je bil med pregledan pa negativen in je bila HG. Vem pa za primere kje je bilo na gram medu ogromnoo spor družine pa brez HG.
Će med za kontrolo nastrgamo s satov v plodišču nad zalego potem je temu z nekim zadržkom verjet kar pa se vzame iz soda pa je nično...

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28233Odgovor cebelar_novinec
To Maj 13, 2008 11:06 pm

No ja čebele imajo zdravniško "spričevalo".... če to kaj pomaga.

Je pa s tem tako.....vsak čebelar pravi po svoje kar se tega hranjenja tiče tako, da to ni ne vem kaka fatalna napaka glede na to, da tudi izkušeni čebelarji hranijo med nazaj.

Fizikalec, saj ne, da se ne strinjam s tabo in v bodoče tega verjetno ne bom več počel vendar poznam nekaj izkušenih čebelarjev, ki po točenju pustijo čebelam "polizat" ostanek....in njihova čebelarstva so se brez bolezni in izgub iz leta v leto "širila"

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 28234Odgovor divji cebelar
To Maj 13, 2008 11:15 pm

Kolegi poslušajte Danila in ravnajte tako kot vam je zapisal. Ne ravnajte se po slabih čebelarskih praksah, temveč po dobrih.
Čebelarji z dobro čebelarsko prakso in izostrenim občutkom za dogajanje v čebelji družini ter okolju so letošnjo zimo prezimili vse družine. Ostali svaštarji in čebelarski filozofi pa z izgubami in nekateri so pomlad dočakali brez ene same čebelice.
Pa lep pozdrav!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28235Odgovor cebelar_novinec
To Maj 13, 2008 11:20 pm

boriss napisal/-aCOLONMatice niso odzunaj - temveč so izležene

Škatlice z matico - so matičnice.

Pustil sme jim okoli panjev satje - ali si ti resen čebelar ali popolni amater (morda bi rekel brezveznik)?

LP

Aja ni škatlica ... je kletka za matico ;)

In matice iz škatlic(kletk) za matice niso izležene.

Kaj se usajaš ? Slab dan ?
Zankrat sem še popolni amater. O tem ali sem brezveznik ali ne pa ti nisi inštanca katera bi o tem sodila.
Je pa zanimivo kako se ob lingvistiko obregneš. Da ni to mogoče brezveze ? :D

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 28237Odgovor divji cebelar
To Maj 13, 2008 11:45 pm

Boriss je čebelarski mojster in čebelar, ki čebelari s toliko panji kot jih mi vsi skupaj nimamo. In to že veliko veliko let. Torej je "instanca", da pove, kdo ga lomi zelo in kdo malo manj.

Če ga na teh osnovah ne bi cenil, se z njim tudi občasno "prepirati" ne bi želel.Ker prepir z diletantom je le eno samo zapravljanje časa.

Pa lep pozdrav in brez zamere, če sem se malo vmešal v vajin špetirček! :D

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28241Odgovor cebelar_novinec
Sr Maj 14, 2008 12:21 am

divji čebelar napisal/-aCOLONBoriss je čebelarski mojster in čebelar, ki čebelari s toliko panji kot jih mi vsi skupaj nimamo. In to že veliko veliko let. Torej je "instanca", da pove, kdo ga lomi zelo in kdo malo manj.

Če ga na teh osnovah ne bi cenil, se z njim tudi občasno "prepirati" ne bi želel.Ker prepir z diletantom je le eno samo zapravljanje časa.

Pa lep pozdrav in brez zamere, če sem se malo vmešal v vajin špetirček! :D

Diletanti ... :D Dobra finta je bila v prispevku na Pop TV ko so se primorski čebelarji pritoževali nad čebelarji, izkušenimi mnogopanjskimi diletanti iz notranjosti Slovenije ;) Tako so jih namreč ocenili.
Glede na stanje čebelarstva v svetu bi lahko rekel, da so med nami sami diletanti ;)

Boriss-a bomo pa kar pustili v svojem lingvističnem labirintu kletk, škatlic in matičnic.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 28244Odgovor boriss
Sr Maj 14, 2008 9:09 am

cebelar_novinec napisal/-aCOLONNo ja čebele imajo zdravniško "spričevalo".... če to kaj pomaga.

Je pa s tem tako.....vsak čebelar pravi po svoje kar se tega hranjenja tiče tako, da to ni ne vem kaka fatalna napaka glede na to, da tudi izkušeni čebelarji hranijo med nazaj.

Fizikalec, saj ne, da se ne strinjam s tabo in v bodoče tega verjetno ne bom več počel vendar poznam nekaj izkušenih čebelarjev, ki po točenju pustijo čebelam "polizat" ostanek....in njihova čebelarstva so se brez bolezni in izgub iz leta v leto "širila"
Res si brezveznik.

Zdravniško spričevalo pove samo to da v TISTEM OKOLIŠU NI BILA PRIJAVLJENA HG: IN čisto nič več. O tvojih čebelah ne pove čisto nič.

Iskušeni čebelarji ki pušajo satje okoli čebelnjakov NISO IZKUŠENI ČEBELARJI!

To da so se čeblearstva širila brez izgub iz leta v leto JE ČISTA SREČA in čisto nič ZNANJA.

In puščanje medu okoli panjev JE FATALNA NAPAKA! Ne reskiraš samo svojih čebel (za njih mi je vseeno) temveč TUDI SOSEDOVE!

Kar se primorskih čebelarjev tiče (na žalost nisme videl prispevka) pa sumim da iz tega veje samo velika zavist - kakor si ti to predstavil. NA ostalo pa res ni vredno odgovoriti - si sam povbedal sdovolj da drugi vedo koliko znaš.

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28245Odgovor cebelar_novinec
Sr Maj 14, 2008 10:24 am

boriss napisal/-aCOLON
cebelar_novinec napisal/-aCOLONNo ja čebele imajo zdravniško "spričevalo".... če to kaj pomaga.

Res si brezveznik.

Zdravniško spričevalo pove samo to da v TISTEM OKOLIŠU NI BILA PRIJAVLJENA HG: IN čisto nič več. O tvojih čebelah ne pove čisto nič.

Iskušeni čebelarji ki pušajo satje okoli čebelnjakov NISO IZKUŠENI ČEBELARJI!

To da so se čeblearstva širila brez izgub iz leta v leto JE ČISTA SREČA in čisto nič ZNANJA.

In puščanje medu okoli panjev JE FATALNA NAPAKA! Ne reskiraš samo svojih čebel (za njih mi je vseeno) temveč TUDI SOSEDOVE!

Kar se primorskih čebelarjev tiče (na žalost nisme videl prispevka) pa sumim da iz tega veje samo velika zavist - kakor si ti to predstavil. NA ostalo pa res ni vredno odgovoriti - si sam povbedal sdovolj da drugi vedo koliko znaš.

lp
Kaj se spet oglašaš ? Saj si že povedal kaj si misliš. Koga zdej prepričuješ še naprej ?

Vidim, da ti ne gre v glavo, da nekateri čebelarijo že 50 let in hranijo med nazaj. Le ti so zate neizkušeni čebelarji, ki so že neštetokrat naredili fatalno napako a fatalnosti kar ni na vidiku...seveda je to zate le sreča. Tudi v redu ;) Še naprej lahko opletaš z "nazivi" in si misliš, da si čebelarski bog...vsi ostali imajo le srečo.

Če pa nisi videl prispevka ne vem, če je pametno komentirat. To tudi dosti pove o tebi :shock:

Vidim, da so nekatere čebelarske glave kar trde in ne sprejemajo tega, da nekteri delajo drugače. Tudi ne razumejo, kako so lahko ti čebelarji uspešni. Po njihovo ali imajo srečo ali pa so jim ali jim bodo pomrle vse čebele. Zanimivo....

Kar sem naredil sem naredil zato, ker sem to videl in že počel in ti res nisi človek, ki bi sodil o meni. Si pač nepomemben in skušaš na ta način sebe narediti pomembnega.
Imenovanja kot so "brezveznik" pa obdrži zase, če si mož. Namreč ne dolgo časa nazaj si jokal, da te nekaj žalimo in podobno. Enako sedaj počneš ti. To počneš pa zato, ker imaš očitno pretrdo bučo, da bi razumel, da nisi edini na tem svetu, ki zna čebelarit. Kar ni v tvojem "vzorcu" o čebelarjenju v tvoji trdi buči je amatersko, fatalno, nevarno. Taki so najbolj nevarni !

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 28247Odgovor volk
Sr Maj 14, 2008 12:14 pm

Ej ,ne se kregat.Samo enkrat sem pustil satovje čebelam,nikoli več.Nekaj časa mirno jemljejo,ko se prelevijo v roparke je hudič.Še cukrene vode ne sme biti blizu čebelnjaka.Ej glede hude gnilobe pa vam povem,da mnogo čebelarjev sploh ne ve kako izgleda.Tisti ki vedo pa seveda prikrijejo.Samo zažgat. ne vem kam bi dal čebelarja,ki bi blizu mene dal satovje z okužbo.Najbrž bi ga dal v panj(tak velik za 6 družin naenkrat).Pa naj se zmeni s čebelami.
En sat s HG,pa je celo območje kontaminirano.To je terorizem.Sam sem delal v laboratorijih(za druge vrste bakterij),pa vem da ti testi niso nič.Spore so v vsakem panju,ko dobi čebela dovoljno število spor,nastane obolenje.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28248Odgovor cebelar_novinec
Sr Maj 14, 2008 12:19 pm

Mislim, da tisto malo deviškega satja s cukrom ne bo noben problem. Nobenega ropa ni bilo in par čebel je tisto jemalo. Po opozorilu sem tako in tako šel takoj pobrat. In vse se je dogajalo pozno popoldne ko čebele sploh niso več letele.

Je pa interesantno kako se prakse čebelarjenja razlikujejo ;) Eni pravijo tako, drugi drugače. Na koncu se začnemo zmerjat in kregat.

Le težave čebelarjev po celem svetu ostajajo enake pa četudi so "prakse" različne ... samo toliko v razmislek !

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 28250Odgovor Drago1
Sr Maj 14, 2008 8:11 pm

in naj se se jaz vmesam zraven"""jeseni ni pametno dati kake ostanke za polizat"ker je rop takoj!!!sredi poletja se dam sam kake ostanke"pa se te ne polizejo ker je dosti pase"tedaj ni ropa!!!gniloba""fantje ce redno menjuješ sate kakor moras ni straha!ne pa vcasih gledam po televiziji ko nekatri potegnejo sate ven"pa so prav črni čisto črni"mene bi blo sram pokazat tak sat kateremu čebelarju ali prijatelju!!!!ne pa tako črne sate gledam po televiziji:po takem kdo ne menjuje satov po takem je vzrok za gnilobo
S54 DM

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28253Odgovor Fizikalec
Sr Maj 14, 2008 9:30 pm

>JA točno zaradi takih B*****V imamo toliko HG okol in vsak let vse več enako kot pomorov.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28254Odgovor Fizikalec
Sr Maj 14, 2008 9:41 pm

DragoM napisal/-aCOLONin naj se se jaz vmesam zraven"""jeseni ni pametno dati kake ostanke za polizat"ker je rop takoj!!!sredi poletja se dam sam kake ostanke"pa se te ne polizejo ker je dosti pase"tedaj ni ropa!!!gniloba""fantje ce redno menjuješ sate kakor moras ni straha!ne pa vcasih gledam po televiziji ko nekatri potegnejo sate ven"pa so prav črni čisto črni"mene bi blo sram pokazat tak sat kateremu čebelarju ali prijatelju!!!!ne pa tako črne sate gledam po televiziji:po takem kdo ne menjuje satov po takem je vzrok za gnilobo
Ja v starem satu je več možnosti ampak deviški sat poln medu s sporami HG je 1000x večja težava klot star črn brez.
SVETO pravilo je, da je med kužni material kaj bi pa blo, če bi jaz naredo pogačo z medom pa napolno matičnice pa to mal okol pošiljo? Dajte se no zresnit že 1x in malo poglejte statistike zakaj je HG zmer v stacionarnih čebelnjakih? Izjemoma se najde tu pa tam kak prevoznik z to težavo. Zato ker prevoznik poskrbi za max varnosti, da tega ne faše in kot omenja VOLK verlika večina sploh ne ve kak HG izgleda in tega sploh ne opazi.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28255Odgovor cebelar_novinec
Sr Maj 14, 2008 11:33 pm

Zdej že malo pretiravate !

Nobeno SVETO pravilo ni tole kar vi pravite, ker ljudje dejansko hranijo med nazaj in nimajo težave s hudo gnilobo. Pa to počne cel svet...kjer še kje dobiš čebele v naravi medtem ko jih pri nas praktično ni več !
Imel sem tudi razgovor po telefonu danes s čebelarjem, ki je čebelaril 50 let in je zaradi starosti opustil čebelarjenje. Sam pravi, da nikoli on in okoliški čebelarji ni/niso imeli težav s hudo gnilobo in seveda mu verjamem, ker je moj DEDEK ! Zmeraj je puščal med pocuzat po točenju ! Tako, da tale vaš larifari je malo tako. Izgleda kot iskanje razlogov za vaše težave in neuspehe v čebelarstvu...
Pregledal sem tudi literaturo in zelo malo možnosti je, da bi pojav hude gnilobe v naših krajih recimo utemeljevali z mojim včerajšnjim "postopkom" !
Verjamem pa, da bi to še kako prav prišlo "izkušenim" čebelarjem, ki jih tako skrbi kaj počnem. Njihova skrb seže tako daleč, da kljub dvem klicem in enem obisku in obljubi, da me bodo poklicali čez nekaj dni, da se udeležim sestanka kjer bi razpravljali o težavah v čebelarstvu in zdravljenju bolezni čebel o njih ne duha in sluha ! Le zakaj ?

Res je banalno kako ste se vsi zapodili v tole in hitro pozabili na svoje postopke za katere verjamete, da so SVETI !

Kot smo lahko videli na prispevku na Pop TV par dni nazaj primorski čebelarji sploh ne obtožujejo pesticide za propad družin ampak ravno prevozne čebelarje, ki naj bi s sabo nosili in prinesli raznorazne bolezni, okužbe in zajedalce ! Samo toliko v razmislek tebi Fizikalec. Mnenja se krešejo...ti tako, oni pa drugače !

Enkrat za vselej se sprijaznite, da vsi ne čebelarijo kakor vi in da le ti "drugačni" pač niso krivi za vaše težave pa če se še tako trudite.

Če pa kdo res ne ve kako zgleda huda gniloba si pa lahko v živo ogleda na veterinarskem inštitutu v MS ! Jebat ga ... nekateri gremo te stvari pogledat...

Med se daje v pogače ( in se tolaži, da v 3 minutah ubije vse spore in ne vem kaj še ). Vse to vsebuje spore in privablja roparice pa vendar vsi na veliko hranijo ravno v obdobjih ko je potencijal ropa največji. Hranijo pa zato, ker se raje sami posladkajo. Z medom ali pa zelenci !
Tako, da ne mi ga srat več s takimi. Zazri se v sebe in boš videl, da počneš enake ali še hujše stvari našim žvalcam !

No, da povem še malo o mojih čebelah in panjih. Danes sem na GJ panja postavil naklado. V tiste zareze na AŽ satnicah sem samo nalil nekaj voska. Prejšnji teden sem 3 "prazna mesta" v plodišču zapolnil s sati brez satnih osnov v enem panju in v drugega sem dal satne osnove do polovice. Odveč je povedati, da se satnih osnov čebele niti lotile še niso medtem ko so "prazne" sate zagrabile takoj. Danes sem satne osnove pobral ven in jim pustil samo črtico voska....
Da nisem spet mogoče kaj zajebal ? :D

Vsak po svoje ! Odveč pa so butalci, brezvezniki, itd.... Le ti vam niso krivi za vaše neuspehe v čebelarstvu !

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 28258Odgovor igorv
Če Maj 15, 2008 8:55 am

Sedaj pa res že pišeš stvari, za katere bi moral vedet da ne držijo (oziroma če še ne veš, boš že enkrat videl - upam samo, da ne v najhujši obliki).

Tudi sam sem pri marsikaterem čebelarju videl, da hranijo z medom, čeprav je to največja norost, ki jo lahko naredijo. Zraven tega pa tudi ne vidim smisla tega početja, saj ima hvala bogu med še vedno višjo ceno kot sladkor in bi lahko med prodali in hranili s sirupom, pa bi bilo vse v redu. Sam sem glede tega enakega mnenja kot Boris, Fizikalec in Divji...

Kar pa se tiče čebelarjev iz Primorske, pa sem gledal prispevek (torej ga po tvoje lahko komentiram) in bi rekel, da je Boris kar zadel bistvo. Saj veste kako pravijo, če bi faušija gorela, Slovenije že zdavnaj ne bi bilo več, pa lep pozdrav

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 28259Odgovor boriss
Če Maj 15, 2008 9:13 am

cebelar_novinec:

Berem tvoje neumnosti pa ne morem biti tiho.

1. Jaz nimam težav z HG zato ker bi jo imel v svojem čeblearstvu (nimam je) - jaz IMAM težave z HG zato ker jo imajo sosednji čebelarji!

2. Vem za primer ko so HG našli pri prevoznem čebelarju - v prvi fazi (sanirali) nato pa so šli naprej po vasi - našli 32 žariššč (sanirali) in potem taki kot si ti rečejo - glej ga prinesel je HG. Samo obstaja en mali problmeček vedno se da ugotoviti koliko je HG stara in žarišče HG je bilo 2,5 km oddaljeno od tega čebelarja - staro več let. Toliko časa je namreč rabila HG da je okužila celo vas. IN zato trdim da vir HG NISO prevaežvalci temveč stacionarni čebelnjaki, ki jo ne prpoznajo in ne sanirajo pravočasno.

Tudi v naši dolini je bil izbruh HG pred dvema letoma pri malih čebelarjih - velikih tam niti blizu ni bilo. In lani isto.

In ja imam PROBLEM s tem - pol Slovenije je zaprto zaradi kužnih krogov! Kmalu ne bomo imeli več kam voziti.

3. Hg se prenaša na različne načine in po mojem mnenju je najbolj pogost način z medom. To pa zato ker ko zalega odmre jo čebele ne spucajo iz sata. In nato zalijejo z medom. Ko med stočiš in daš tak sat polizat ečbelam, izzivaš usodo. In zato mislim, da je čebelar ki je čebelaril 50 let in ni NIKOLI imel HG izzival usodo vseh 50 let in da on NIMA POJMA o čebelarstvu - pa četudi je tvoj dedek.

4. NIKOLI NIKJER nisem napisal da se v sladkornao pogačo dodaja med - to je ENAKA NEUMNOSt ko lizanje medu pred panjem

5. KO daš satje lizati pred čebelnajkom si 2x NEODGOVOREN (kot sem že pisal) 1. tvegaš svoje čebele 2. tvegaš sosedove čebele.

6. Kaj si jaz mislim o tvojih poizkusih je moj problem in se v to ne vtikam. Rezultate pa poznam v naprej. Meni s esamo smilijo tvoje čebele.

7. Vtikam se samo v tisto kar lahko škodi drugim čeblearjem

8. Pišeš enako nesramno kot jaz (ali malo bolj)

9. JA večkrat si napisal, da imamo mi težave in neuspehe - jaz ne vem katere pa mi prosim pojasni katere imam da bom še jaz vedel. Da ne bo nesporazuma ti citiram " Izgleda kot iskanje razlogov za vaše težave in neuspehe ...."

10. Denar pri tem ali dati med nazaj ali ne ni omembe vreden razlog. Oljna repica je že leta tako poceni, da če ne bi bilo drugih nevarnsoti jaz že leta ne bi krmil cukra. Pa so to nemci prolbali pa so potem zatirali HG - meni se to zdi veliko slabše za čebele kot jim dati cuker. Torej moje pravilo je MED NIKOLI NAZAJ V NOBENI OBLIKI! (ker hočem dolgo čebelariti)

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28260Odgovor cebelar_novinec
Če Maj 15, 2008 10:09 am

2. Sam sebi si odgovoril kako se prenaša naokoli. Ne verjamem pa, da boš razumel !

3. Po tvojem mnenju.....Ni potrebno tvoje mnenje, dosti je samo pogledat rezultate čebelarjenja, da se ve kdo ima in kdo nima pojma o čebelarstvu. Tvoja pavšalna ocena brez osnove je nesramna. Nekateri pač nimajo problemov in po tvojem je to nemogoče, sreča in v bistvu nimajo pojma. Hud si res heh...rad bi te videl povedat takim ljudem in čebelarjem v obraz povedat, da nimajo pojma :D

4. Ne vem kaj se braniš ti osebno ?
O pogači in medu v njej piše v vsaki knjigi. Jasno mi je, da to ni zraslo na tvojem zelniku ;)

5. Ravno tako si neodgovoren če hraniš svoje čebele zunaj ali znotraj panja. Vse privablja rop. Rezultat je isti !

6. Meni pa se smilijo tvoje...
Jah taki si ne :) .... pavšalno ocenjuješ. Pravi mali čebelarski bog ! Naj ti povem, da je tvoje neznanje krivo za take pavšalne ocene. Obstajajo čebelarji, ki na tak način čebelarijo komercialno. Po svetu jih je cel kup uspešnih, ki s tem načinom ne rabijo nobenih kislin in ostalih "dodatkov" za razliko od tebe. Če pa je potrebno tudi kakšno družino zaradi tega skozi leta žrtvovati pa naj bo. Si razumel ? Jaz ne rabim zelencev iz čebelarstva in si lahko privoščim tudi kakšen poskus. Če tebe to moti in misliš, da ni prav raje obdrži zase, ker nimaš pojma pa čeprav se je tudi tukaj na tem forumu pisalo o tem. Upam pa da ti je jasno, da so za bolezni in slabo zdravstveno stanje čebel velik krivec tudi dosedanje čebelarske prakse. Satna osnova je ena največjih zlob v panju ! Če bi se ozrl malo okoli bi že vedel in videl.

9. Ravno to je bil point omembe članka na Pop TV. Prelaganje krivice na drugega ;)

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 28262Odgovor TomaĹľ
Če Maj 15, 2008 10:59 am

Lep pozdrav !

Novinec prej si omenil, da si dal v en Gj panj, samo satnik brez satnice.Glede na to da je lanska matica me zanima kakšne celice so gradile. Ali je v glavnem trotovina, mešano čebelje celice in trotovina, kako je razporejeno po satu ??

Tudi jaz nisem za postavljanje satov okoli čebelnjakov.Jaz spomladi spodbujam čebele na ta način, da jim nastrgam sat ob zalegi, se pravi da jih ravno tako krmim z medom.Ali pa dam nastrgan sat v podnico, da ga čebele porabijo. Gledam pa tako da dajem med iz istega panja in da nimajo dostopa sosednje čebele do teh satov.

Zanima me še to. Kaj naredite z sati, ki vam ostanejo po prezimitvi (se pravi je mešanica predelanega sladkorja in medu) in z sati polne hrane od družin ki so vam odmrle.

Prosim za konkretne odgovore, brez kakih priponk.

Tomaz

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28264Odgovor cebelar_novinec
Če Maj 15, 2008 11:21 am

Tomaž napisal/-aCOLONLep pozdrav !

Novinec prej si omenil, da si dal v en Gj panj, samo satnik brez satnice.Glede na to da je lanska matica me zanima kakšne celice so gradile. Ali je v glavnem trotovina, mešano čebelje celice in trotovina, kako je razporejeno po satu ??

Tudi jaz nisem za postavljanje satov okoli čebelnjakov.Jaz spomladi spodbujam čebele na ta način, da jim nastrgam sat ob zalegi, se pravi da jih ravno tako krmim z medom.Ali pa dam nastrgan sat v podnico, da ga čebele porabijo. Gledam pa tako da dajem med iz istega panja in da nimajo dostopa sosednje čebele do teh satov.

Zanima me še to. Kaj naredite z sati, ki vam ostanejo po prezimitvi (se pravi je mešanica predelanega sladkorja in medu) in z sati polne hrane od družin ki so vam odmrle.

Tomaz
Nisem jih kaj preveč matral in samo na hitro pogledal koliko so zgradile in dodal naklado. Jih bom pustil še kakšen teden dva, da se ustalijo pa naredil potem inšpekcijo in poslikal vse in ti poslal.
V en GJ panj sem dal satnik s samo vlitim voskom v zarezo ( s šprico ), v drugega pa sem dal par centimetrov satne osnove. Poročilo sledi ;)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28265Odgovor Fizikalec
Če Maj 15, 2008 11:22 am

Tomaž napisal/-aCOLONZanima me še to. Kaj naredite z sati, ki vam ostanejo po prezimitvi (se pravi je mešanica predelanega sladkorja in medu) in z sati polne hrane od družin ki so vam odmrle.

Tomaz
Kakšnih priponk?? Satje se shrani za narejence to je prva opcija druga pa da se prekuha.
Zato se čebele na spomlad ne krmi ampak tendira k temu, da porabijo vso kramo, ki je v panju tako delam leta pa nimam težav.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 28267Odgovor volk
Če Maj 15, 2008 12:37 pm

Fantje,(in če je kje kakšna punca),HG se v prvi fazi sploh ne vidi.Dokler imajo čebele moč in s tem čistilni nagon,obolele žerke in ličinke zmečejo ven.Ko pa število čebel začne padati šele vidiš.Spore HG in poapnele zalege so baje v vsakem panju.Če jim daješ med nazaj,tvegaš,da število spor preseže kritično mejo.Če bi družini dal nazaj njene lastne sate z medom,ne bi bilo problema.Vendar jih daš v panj,in ne dopustiš da bi prišle do njega druge čebele.
Naši predniki so čebelarili v kranjičih in podobnih panjskih sistemih,vsako leto sta odletela dva roja(ki so jih ulovili),izrojenca pa so zažveplali,in pobrali med.roj,ki mora zgraditi sam satje brez satnih osnov,tudi ni prinesel HG.(zato roj za tri dni v klet,da porabi hrano s sporami).V naravi pa z obolelo družino HG opravi svoje,molj pa pospravi.Narava sama regulira bolezen.Čim pa mi čebelarimo,pa smo to spremenili,zato preventiva.Če bi kdo po sloveniji razmetal 100 okuženih satov,bi lahko samo še molili.Kdo pa grantira,da med ni kužen :!:
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov