Prestavitev čebelnjaka

arhivirane teme 2009
Uporabniški avatar
Joco
PrispevkovCOLON 75
PridruženCOLON Pe Apr 22, 2005 1:19 pm
KrajCOLON Dravograd

Prestavitev čebelnjaka

OdgovorCOLON # 27125Odgovor Joco
To Jan 15, 2008 11:09 am

Živijo!

Zaradi oddaljene lege čebelnjaka sem se odločil da ga prestavim bližje domu, kjer ga bom lahko imel bolj na "očeh" in bom tudi lažje pregledoval. Prostor sem že izbral pri čemer sem upošteval kam so obrnjeni izhodi iz panjev (jug) in pa da je v bližini dosti nizkega drevja (zaradi rojev). Zanima me samo kdaj bi bil najboljši čas seljenja in pa seveda kakšnega koristnega nasveta se tudi ne bi branil.

LP.Joco
Po nekaj knjigah sem mislil, da vse vem,po letu-dveh sem se zaèel uèit, sedaj pa pojma nimam!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 27136Odgovor bloop
Sr Jan 16, 2008 4:15 pm

Nekaj malega od zacetnika.
Razdalja vecja ali manjsa od 3km zracne linije? Najbrz vecja tako da ne bos imel se dodatnih tezav, kot jih bom imel letos sam, zaradi preselitve priblizno 100m. :)
Je visje lezece cebelnjak sedaj ali bo potem?
Moje mnenje ce bi bil visje bi pocakal do zadnje pase npr. kostanj (seveda ce ni previsoko) in selil pred krmljenjem. Ce ga bi pa selil visje pa bi selil ko bi prva brezpasna doba se pojavila na tem nizjem pasiscu, da bi se nekaj visje nabrale.
Vse na enaki visini, hmm.... najbrz bi tudi pocakal do zadnje pase in potem selil.

So pa seveda to mnenja zacetnika in sem preprican, da bo se kateri bolje podkovan dal kak predlog in popravil moje napake. :)

Uporabniški avatar
Joco
PrispevkovCOLON 75
KrajCOLON Dravograd

OdgovorCOLON # 27141Odgovor Joco
Sr Jan 16, 2008 6:48 pm

Hvala za nasvete. Čebelnjak bom selil kakšnih 400m zračne linije in vem da jih moram prej odpeljati najmanj 3km daleč stran za kakšen mesec dni. Ves postopek poznam samo čas me moti. A bi to naredil že proti koncu februarja če ne bi bilo preveč mrzlo ali naj počakam vsaj do sredine marca in jih potem naselim tik pred prvo "resno" pašo ??

Priznati pa moram da sem že začel razmišljati tudi o nakladnih panjih. Skratka nekje v 14 dnevih se moram odločiti. Čebelnjak ne bo velik saj imam sedaj 10 družin torej ga imam namen narediti za do 12 družin + kakšen rezerva in pa kakšen prašilček.

Lep pozdrav!

Joco
Po nekaj knjigah sem mislil, da vse vem,po letu-dveh sem se zaèel uèit, sedaj pa pojma nimam!

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 27143Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Jan 16, 2008 7:04 pm

Joco,

kako se Ti dopade ce bi te panje na stari lokaciji zlozil na kup in pokril s zacasno streho? Cebelnjak prestavil na novo mesto potem pa preselil panje.
Ko pa prineses panje na novo lokacijo moras pa pred vsak panj namestiti kaksno vejo ali pa dve. Tudi slamo lahko na brade namestis. Tako da ko cebele pridejo iz panja - zaznajo da je nekaj narobe in se takoj na novo reorentirajo.
Na staro mesto pa lahko namestis nek nakladen panj ali pa pet satar da ujames kaksno cebelo ki naj bi se vrnila na staro mesto.
Tukaj takole premescamo panje in nikoli ni nobeneih problemeov....

U starih casih, doma, smo pa pred vsako pokoncno vrsto panjev u cebelnjaku naslonili spredaj eno dilo - tako da so cebele morele malo postudirati na bradi, o cem se gre, potem pa so izletele okoli dile in se reorientirale.
Cez par dni se pa potem te veje/dile lahko brez skrbi odstrani - ne pa vse naenkrat.
Regards,
Frank

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 27144Odgovor boriss
Sr Jan 16, 2008 8:04 pm

Joco

Kot sem že kdaj prej kje pisal še vedno velja, dokler čebele nimajo spomladanskega čsitilnega izleta jih lahko prestaviš vsak dan kamorkoli hočeš - za en m ali za 20 ali ..... Kamor ti srce poželi.

Če pa so že uletene pa moraš počakati vsaj 3 dni, da ne letijo in jih potem lahko mirno prestaviš. V tem času namreč več ali manj pozabijo kje so doma.

Torej ta mesec je idealen čas, da jih preseliš kamorkoli hočeš.

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

uspešno preselil.

OdgovorCOLON # 27154Odgovor ursolinko
Če Jan 17, 2008 6:03 pm

Pred slabim mesecem sem preselil 16-družin. sprva sem se bal, da bi odletele nazaj, a ko sem jim na novem stojišču odprl brado, ni niti ena pokukala ven. Temperatura je bila okoli 5 °c Koliko sem slišal velja da če čebele ne letijo iz panja jih lahko po mili volji premikaš(seveda pozimi).
Jaz sem jih prestavil 1500m stran, vse uspešno.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 27160Odgovor divji cebelar
Pe Jan 18, 2008 12:17 am

Sedaj pa drži pesti, da ti spomladi ne bodo same prebarvale panja na rjavo.

Uporabniški avatar
Joco
PrispevkovCOLON 75
KrajCOLON Dravograd

OdgovorCOLON # 27416Odgovor Joco
Po Feb 18, 2008 7:49 pm

Še malo pa bom pčelice na šprancir peljal. :D Sem se malo pozanimal pri čebelarskem mojstru in mi je lepo povedal da najbolj sigurno in najboljše je še vedno prestavitev panja za cca 3km za določen čas, ker jesenske čebele si (tako so nagruntali biologi) zapomnijo s svojim GPS-om svojo pozicijo kar okoli 3 mesece. In za to zimo sem kar precej ziher, da so mi vmes na potepanje hodile.

Ko bom jim novi domek vkup porihto vam ga pa pokažem. Pa nič prej. :D :D

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 27419Odgovor boriss
Po Feb 18, 2008 8:53 pm

No ta nasvet ne drži vode. Pa naj ima ta "čebelarski mojster" še tako zveneč naziv.

1. ko se čebele prvič spomladi spreletijo se na novo orientirajo (to s evidi potem da nekaj časa krožijo okoli čebelnjaka.

2. če hočeš da čebele pozabijo kje so bile jih moraš prepeljati 6 km (ZRAČNE RAZDALJE) ker normalno letijo 3 km in 6 km pomeni dvojno razdaljo. Torej šele pri tej razdalji ne prido do prekrivanja letalnih krogov in s tem možnosti da se čebele med letom lahko orientirajo na staro mesto - kar je v bistvu problem.

Glede na to kar piše zgoraj in glede na to da pravijo da poleti čebele v 72 urah pozabijo kje so bile prej jaz ne verjamem da drži tiso o 6 mesečnem spominu.

lp

Uporabniški avatar
Joco
PrispevkovCOLON 75
KrajCOLON Dravograd

OdgovorCOLON # 27429Odgovor Joco
Sr Feb 20, 2008 8:57 pm

Pa saj ravno to pravim s tem ko sem rekel, da so se že potepale. Ker imamo zmeraj bolj čudne zime se skoraj vedno zgodi da si one privoščijo kakšen kratek izlet. Včasih ko so bile "normalne" zime so ostale v panjih po 3-4 mesece in so se zato morale reorientirat. Prestavil sem jih pa danes za 5km, kar mislim, da bo dovolj.
O 3km je pa tako(in tudi jaz sem mislil zračno linijo), da mi je bilo rečeno, da je to minimalna razdalja samo jaz nisem najboljše napisal za kar se opravičujem.O spominu sem pa zapisal 3 mesece.

Aja, da ne bo nesporazuma glede "čebelarskega mojstra". S tem sem namreč imel v mislih gospoda Goričana, ki letos daje nasvete v Čebelarju za AŽ in nakladne panje.

Sicer pa hvala za vse nasvete, saj vsak prav pride in nobeden ni odveč.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 33937Odgovor Gregor T.
Če Apr 09, 2009 11:19 am

Ali bi lahko kdo napisal kakšno izkušnjo o prestavljanju lesenega čebelnjaka. Kupil bom lesen čebelnjak za 10 panjev (pet v dolžino), zdaj pa ne vem, kako bi ga pripeljal na novo stojišče. Traktorska prikolica ne pride v poštev, ker bo razdalja nekje 60-70 km. Razmišljal sem že, da bi ga razstavil, ampak potem se ga bo verjetno pol uničilo. Mogoče bi šlo, če bi ga samo razkril, ostalo pa v enem kosu naložil. Čebelnjaka sicer še nisem videl, tako da še ne vem točno kako dobro je ohranjen.
Hvala

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33938Odgovor Pike
Če Apr 09, 2009 12:09 pm

čebelko napisal/-aCOLONAli bi lahko kdo napisal kakšno izkušnjo o prestavljanju lesenega čebelnjaka. Kupil bom lesen čebelnjak za 10 panjev (pet v dolžino), zdaj pa ne vem, kako bi ga pripeljal na novo stojišče. Traktorska prikolica ne pride v poštev, ker bo razdalja nekje 60-70 km. Razmišljal sem že, da bi ga razstavil, ampak potem se ga bo verjetno pol uničilo. Mogoče bi šlo, če bi ga samo razkril, ostalo pa v enem kosu naložil. Čebelnjaka sicer še nisem videl, tako da še ne vem točno kako dobro je ohranjen.
Hvala
Najprej si poglej zadevo. Če je gnil ali pa stronjen les bo šlo težko tako s prestavljanjem kot prevozom. Kakšne so pa dimenzije čebelnjaka?!

Lahko pa enostavno kritino dol pobereš, malo ojačaš s kakšnimi letvami (pribiješ na križ) dobiš še kakšne dece za pomagat, naložite na prikolico pa počasi domov.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33939Odgovor Kočevski med-ved
Če Apr 09, 2009 4:46 pm

Pred 20 leti sem ravno tako kupil čebelnjak za 18 AŽ panjev in še mali prostor za pet in 7 satarje. Bil je skoraj nov (8 let). Razkrili smo strešnike iga z gozdarskim kamionom prepeljali 19 km. Prej sem doma pripravil temelje tako da je zadeva kar dobro potekala (brez komplikacij). Za spremstvo so mi bili v pomoč tedanji miličniki.
Vsekakor dobro poglej da ne kupiš kakšno lesen napol zgnit les.
LP
Koèevski med-ved

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 33942Odgovor Gregor T.
Pe Apr 10, 2009 12:32 pm

No gozdarski kamion je že ena ideja. Moram ga res najprej videt, ampak mislim, da bo šlo tudi s kakšno prikolico.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 33944Odgovor volk
Pe Apr 10, 2009 4:34 pm

in zakaj si ne naredis svojega sam?Je vcasih ceneje na prvi zagi kupit les,pa ga sam naredis.Stresnikov pa je povsod polno,pri vsakem podrtem kozolcu.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 33980Odgovor Gregor T.
To Apr 14, 2009 4:50 pm

Saj sem ga mislil sam naredit. Zdaj pa se je ravno pokazala ugodna in bolj enostavna priložnost. Saj mogoče ga bom pa kdaj kasneje naredil.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov