Mirnost čebel

arhivirane teme 2009
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 34919Odgovor Fizikalec
So Jun 20, 2009 2:46 pm

Hja okoli na dom ne hodim, čle se pa kdo najavi pa se za kak vikend zmenimo (ko sem doma in fraj) pa še nikogar nisem odslovil.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34920Odgovor Fizikalec
So Jun 20, 2009 2:59 pm

To je čebelnjak ali tovarna kot to ti imenuješ v katerem jaz "čaram" in delam družine.Služi samo za "meso" in ni namenjen za gospodarne družine torej zgolj za rezerve.
Slika

Slika

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34921Odgovor Timijan
So Jun 20, 2009 4:38 pm

Dobre slike, ki pa me zaskrbijo, če sebe postavim tja noter ... težko si predstavljam tehnologijo, da vse to sam poštimaš. Vsekakor bi bilo zelo poučno obiskat te za kako uro ali dve, pa kako kilo tistega medu vzeti, ki ga še ne poznam ... Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34922Odgovor Fizikalec
So Jun 20, 2009 4:52 pm

Z tem kr je tu notri nimaš res kaj nič delat, ker so rezerve in narejenci. Ko narejenca narediš daš matičnik in 20 dni nimaš kaj gledat torej dela ni :wink:
Za obisk pa se pač morama dogovorit naslednji vikend me ni ker točim je pa 25 in 26.6 kjer se mi zdi, da bom doma....

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34923Odgovor Timijan
Ne Jun 21, 2009 7:59 am

Ob priliki Danilo, ko bom imel pota tam daleč gori, pa se najavim. Hvala!
(Slike se nočejo več naložit, dobro da sem jih skopiral). Lp t

bric
PrispevkovCOLON 107
PridruženCOLON Sr Maj 18, 2005 8:28 am

OdgovorCOLON # 34970Odgovor bric
To Jun 23, 2009 12:41 pm

Danilo mene bolj zanima tvoja nova "tovarna"-kontejner z AŽ11+3.Mislim na tehnologijo v teh panjih za razliko od klasičnih.Koliko si prestavljav zalego in kam? Ali v prečne sate matica zalega ali jih napolnijo z medom? Če me pot zanese v tvoje kraje, bi se z veseljem oglasil pri tebi spotoma še kako matico kupil.
Lep dan!
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34974Odgovor Fizikalec
To Jun 23, 2009 3:57 pm

Ja kaj posebnega z tem dela ni prečne sate (če jih spodaj daš) ob paši polnijo z medom.
Načeloma ta plas spodaj uporabiš ob pašah, ko je medišče polno potegneš 3 polne sate dol pa 3 polne še v medišču nazaj tako daš med zorit mal drgam medišče pa sprostiš.
Če te kaj specifičnega zanima potem pa vprašaj, za opbisk kot sem rekel se treba dogovorit, če sem doma. Ta kontejner pa je trenutno na paši v Postojni tako, da ga doma žal za videt ni panje enake pa imam tudi v čebelnjaku.
Matic pa žal letos ne vzrejam z 400 družinami je dovolj dela z tem brez vzreje...

Tule je nekaj gradiva teh panjev pa menda tud kontejnerja: http://cid-b697b25044044143.skydrive.li ... lbums.aspx

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 34976Odgovor bric
To Jun 23, 2009 4:44 pm

Če te prav razumem matica zalega samo na 11 satih. Pri dodajanju osnovnic (prvo v medišče ali direktno v plodišče) moraš prestavit sate z zalego ? Ali morda delaš narejence, če prezimiš dve družine v panju?
Že medi hoja v Postojni?
LP
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34978Odgovor Fizikalec
To Jun 23, 2009 5:09 pm

To pa narediš povsem enostavno, pri pregledu izenačiš družine in tiste, ki istopajo "na gor" maznež po sat ali 2 pa dodaš onim, ki odstopajo "navzdol". To je enako kot za navadne AŽ samo tega ne delajo vsi in vsak ima druge ukrepe. Prve dobijo satnico-e ostale pa pač zalego, po repci jaz vsakega oskubim za 3 sate in naredim narejence, jasno ne oskubim tiste keri zaostajajo. Prestavljanja zalege gor se zadnje 2 leti izogibam iz vidika placa in dela. Ko delam narejence oskubim plodišča tudi medenih satov tako sprostim plodišča in dam satnice spet v gradnjo medeni sati pa grejo v narejence.
Vlečenje zalege nazaj je dokaj časovno zamudno delo in matica ne rabi več kot 10 satov za zaleganje torej je BV delo to. Prostor tam je bolje ponucat za zorenje medu, je več efekta.
Nikoli ne prezimujem 2 družini v keremkoli gospodarnem panju, ker se mi to ne zdi smotrno še manj se mi da to delat za ta namen so rezerve.
V tem vremenu ne bo in ne medi nič, žal :?

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 34980Odgovor volk
To Jun 23, 2009 7:28 pm

Danilo,po koliko satov zalege pustis najvec v druzini?

Tuki poznam cebelarja.ki je vcassih delal kot svetovalec pri medexu,pa ima strga dojca,z9 satarji.Pusti najvec 6 saztov zalege,vse ostalo ven v narejence.Ma pa inspekcijo vsake 3 tedne,tako da pred akacom nazene druzine na roj,.Med akacovo paso so mu rojile,pobral je 80 rojev(ima 130 druzin)roje zdravi,tako da so potem cisti ostankov zdravil.Vsako leto toliko rojev kot pridobi,toliko druzin proda.Izrojence pa obmatici na kostanj,in po tocenju zdravi.
Mam nekaj ha hoje,vzhodna lokacija,letos lep razvoj usi,smrekovi sestoji se mesajo z hojo.Smreka je bucala,pa se mi zdi da s hojo zaradi tega vremena ne bo nic.Kostanj prejsen teden 5,4kg,zdaj pa dez.
Smreka je vlekla z medenjem in bi se,ker gre na severno vzhodne lege do visine 800m.mesano smreka,kostanj,hoja.pa nic.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34981Odgovor Fizikalec
To Jun 23, 2009 7:43 pm

Kolk pustim milo rečeno ne verm ne gledam ravno tega, je pa tako, da nesem po 2 sata zalege in en sat meden namesto tega vstavim 3 satnice direkno v plodišče. Družine ne "prekapam" po nepotrebnem razen, če najdem rojeve matičnike potem žal :? moram to sesut in odvzeti še kak sat več. Tako potem akacija zamedi in od 185 družin je letos izrojilo v akaciji samo ena. Pobiranje rojev mi ne leži ravno zato se raje ognem in naredim dovolj narejencev. Drugače, če jaz tega po repci takoj ne naredim oziroma tik pred akacijo je vse na vejah torej zame edini uspešen način, da blokiram rojenje, naredim narejence in še nekaj ton meda nalijem.

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 34988Odgovor bric
To Jun 23, 2009 8:22 pm

Za 9 satarja je logično, da se oduzame zalega za preprečevanje rojenja.Pri 11+3 mislim, da je dovolj velik, da ni potrebno oduzemat zalege.S tem družina izgubi del pašnih čebel za kasnejše pase.Ali se motim? :oops:
Ja pri nas na primorskem je fantastično medila češnja in akacija sedaj pa je bolj slabo.
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34989Odgovor Fizikalec
To Jun 23, 2009 8:30 pm

No, če imaš ali narediš take panje lahko napisano v praksi preizkusiš, načeloma je povsem vseerno ali je 9 ali pa 11 satar oba sta enako hitro polna z razliko da 11+3 lahko še razširiš 9s pa pač ne. Problem rojenja ni v št. satov ampak v razmerju zalege pokrita-odkrita. Torej je bolje malo oskubit kot pa lovit roje kajti 11+3 enako hitro zroji kot navaden 10s sploh, če se zanašaš nato, da ma več placa.
Vse to pa je odvisno od izzimitve in spomladanskega razvoja (lokacija kjer si) in načeloma je to pri meni problem zelo hitro štartajo. Z razliko letos, ko so štartale najslabše v 16 letni karieri je pa vreme bilo tako kot ga mamo sedaj torej dež pa mraz in atipično za moj konec...

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 34990Odgovor bric
To Jun 23, 2009 9:10 pm

Jaz nimam velike kilometrine v čebelarstvu :? zato sprašujem izkušene.Še nimam teh panjev (11+3), zato iščem panj in tehnologijo z čim manj dela na kilogram meda.
Mislim, da v 9 satarju je hitrejši razvoj kakor v 11+3 že zaradi prostornine panja.Načeloma, ko je v prvem 11 satov zalege ostane za med samo še 7 satov.Pri drugem z 11 sati zalege ostaja še 17 satov za med oziroma za več zalege tako, da matica ni blokirana in je razmirje med odkrito in pokrito zalego v korist prve.Iz tega sklepam, da čebele v večjem panju bojo kasneje rojile, če sploh bodo.Manj prestavljanja-manj dela!
Nazaj k naravi.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 34992Odgovor volk
Sr Jun 24, 2009 8:23 am

Bric,problem 9 satarja je,da je hitreje poln cebel,to gre takole:Hiter spomladanski razvoj podre razmerje med stevilom cebel in zalego.Tako se izvali mnogo mladic.Te postanejo mleckarke,dotok hrane v panj pospesi zaleganje matice(po mojih izkusnjah je vse zalezeno v nekaj dneh).Ko je zalega pokrita,je stevilo mleckark ogromno,cebele se valijo se iz zalege.prresezejo gostoto,in ker koncentracija maticnih feromonov zacne padati(po mojem mnjenju cebele dajejo matici drugacno hrano,zato zacne hujsati in manj zalegati,za kar tudi ni vec prostora,dokaz za to so pa tudi za 30%tezja rojna jajceca),cebele zacno graditi maticnike,prisilijo matico,da jih zaleze,ko so pokriti je matica ze tako lahka,da lahko leti .

Vcasih so to delali tako,matici prirezes eno krilo,zalego razsirjas in not dodajas satnice.Sam bi raje videl,da cebele rojijo,ker pride do zanimivih procesov,v katerih se roj ocisti bolezni.Rojna matica v naravi roji in roji,ce je ne pozre srsen,se po 5 letih preleze.Vendar v sloveniji zapravis vse pase pa se kak kg cukra,da zgradijo vosek,sploh ob takih letih.tisti ki je peljal na ogrscico je bilo nekaj,akac super,lipo je opralo,smreko so pojedle,kostanj se tusira.Roj ki je rojil 15 maja je bil brez dodajanja hrane lacen,kar pomeni,da je nekaj krepko narobe s pasnim okoljem.
Jansa je lepo napisal:Zastonj vse majstorije,ce pase zatajijo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 34993Odgovor bric
Sr Jun 24, 2009 8:36 am

Volk popolnoma se strinjam s tabo kar si napisal.Med 9 in 11+3 satnima panjema je po mojem velika razlika.
Kar se madenja tiče smo pač odvisni od narave"podjetje brez strehe" :shock:
LP
Nazaj k naravi.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 34994Odgovor volk
Sr Jun 24, 2009 9:16 am

Resitev:DEZNIK
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 35034Odgovor bric
Če Jun 25, 2009 6:25 pm

Danilo upam, da nisi užaljen, ker se tokrat bolj strinjam z Volkom.
Malo smo zašli z teme, kljub temu ne bi odpirau nove.
Zanima me kaj si vse spremenil pri tehnologiji čebelarjenja v novih panjih(11+3) ? Z 400 paji je vsaka minutka dragocena.Ali imaš gradilne sat, izrezuješ trotovino, pregledaš vse sate v plodišču ali samo gradilnik,vsakih koliko dni odpiraš panj za pregled?...
LP
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35035Odgovor Fizikalec
Če Jun 25, 2009 6:37 pm

Užaljen? Čemu le vse boš tako ali tako skusil sam, ko boš operiral z temi panji in morebiti 400 panji.
Gradilnega sata nimam nikjer in ga ne uporabljam, ker se to pri tolikem številu ne izide. Koliko dni mrbit bi blo bolje reči koliko tednov? Od posega po repci ali pred akacijo jaz panje nisem odprl še manj kaj gledal niti ne vem čemu in kaj bi gledal-videl? Pred akacijo sem jih uredil, bla je paša, stočil in preselil v gozd. Nobenega razloga ni za kakršnokoli čaranje po panjih, ker to kvečjemu škodi koristi pa ne ravno sploh, če je paša.

Je pa tako, da operiraš z 280 gospodarnimi in in 120 rezervami niti ni nič posebnega. Prelomnica je tam pri 120-160 panjev, če si uspešen potem, to št. presežeš, če nisi potem tu ostaneš, nekaj pa jih pade potem nazaj dol. Za samo delo z čebelami ni problem ampak je problem tehnologija:
-prevoza
-točenja
-sistema transporta in skladiščenja
V kolikor teh zadev ne rešiš uspešno oziroma nimaš pravega "učitelja" ne gre in nikoli ne bo šlo. Čas je edino kr ne moreš kupit in je pač omejen vse ostalo se da kupit. Cilj nakupa-izdelave opreme pa je v preprostosto in mora biti poceni drugače ne gre.

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 35038Odgovor Micky
Če Jun 25, 2009 7:21 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONUžaljen? Čemu le vse boš tako ali tako skusil sam, ko boš operiral z temi panji in morebiti 400 panji.
Gradilnega sata nimam nikjer in ga ne uporabljam, ker se to pri tolikem številu ne izide. Koliko dni mrbit bi blo bolje reči koliko tednov? Od posega po repci ali pred akacijo jaz panje nisem odprl še manj kaj gledal niti ne vem čemu in kaj bi gledal-videl? Pred akacijo sem jih uredil, bla je paša, stočil in preselil v gozd. Nobenega razloga ni za kakršnokoli čaranje po panjih, ker to kvečjemu škodi koristi pa ne ravno sploh, če je paša.

Je pa tako, da operiraš z 280 gospodarnimi in in 120 rezervami niti ni nič posebnega. Prelomnica je tam pri 120-160 panjev, če si uspešen potem, to št. presežeš, če nisi potem tu ostaneš, nekaj pa jih pade potem nazaj dol. Za samo delo z čebelami ni problem ampak je problem tehnologija:
-prevoza
-točenja
-sistema transporta in skladiščenja
V kolikor teh zadev ne rešiš uspešno oziroma nimaš pravega "učitelja" ne gre in nikoli ne bo šlo. Čas je edino kr ne moreš kupit in je pač omejen vse ostalo se da kupit. Cilj nakupa-izdelave opreme pa je v preprostosto in mora biti poceni drugače ne gre.
Tole si pa dobro napisal.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 35039Odgovor Micky
Če Jun 25, 2009 7:23 pm

Vi veliki čebalrji pač posegate po družinah bistveno manj kot mi mali. Kaj pa rojenje ? Kako rešujete ta problem ? A enostavno nadomestiš zadevo z rezervno družino ?
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35041Odgovor Fizikalec
Če Jun 25, 2009 7:34 pm

Kot sem napisal jaz že 4 leto delam po sistemu kot sem opisoval. Po repci naredim narejence in vsaki družini vzamem po 2-3 sate in dam satnice. Kera ma matičnike sesujem in, ker pride paša čebele rojenje opustijo. Bolj, ko čaraš po njih in jih "širiš" bolj bojo rojile, ustavlja jih edino paša. Torej je ključen poseg v družino PRED pašo, če takrat podreš matičnike in malo urediš gnezdo se rojenja izogneš. Letos sem imel jaz od 185 gospodarnih 1 roj v akaciji na kontejnerju in enega po akaciji v stacionarnem čebelnjaku, verjetno je pa kak ucvrl, da nisem videl :D ali pa tudi ne. Tako je izpad na glavni paši minimalen na kasnejših pa je lahko kak % več. Pri takem št. se ne ukvarjaš z tem ali je pač kera rojila ali ne, ko točiš tako vidiš kaj je z družinami in potem označiš v katere treba kako rezervo dati ali kaj uredit.....
V bistvu je tako, da jaz nekega rekorda na panj z tem št. družin ne dosegam (sem pa prej pridelal več, ko sem imel manj družin) vseeno pa natočim kr dovolj medu z minimalnim vložkom dela. Torej imam malo več, delam manj izplen pa je še vedno "odličen"
Nekdo lahko pridela na panj 50 kil na leto pa ima manj dobička kot nekdo, ki je pridelal 30 kil. Vprašanje je oziroma bilanca, ko sešteješ:
-čas na enoto pridelanega meda
-vložek sredstev v to
-čas porabljen na posamezno družino preko celega leta

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 35047Odgovor bric
Če Jun 25, 2009 10:21 pm

Danilo čestitam za uspešno delo.Ti in tvoj učitelj Boris sta lahko vzor ne smo meni ampak marsikateremu čebelarju na tem forumu.
Napiši še kaj o točenju,prevozih,skladiščenju...
Imaš kamion registriran kot delavno vozilo (prevozni čebeljnjak) kljub kontejnerski izvedbi?
Na šasijo si montirau prečne in vzdolžne nosilce nanje vzdolžno deske.Na te nosilce postaviš kontejner.Si s temi nosilci pridobil na višini? Je še kam zahaklano da ne zdrsne kontejner pri prevozu ali stoji samo na deskah?Dvigneš kontejner z zračnima blazinama?
Točiš v sredini kontejnerja.Si s tem pridobil na prostoru za več panjev ali je še kakšna prednost od ločene točilnice na kontejnerju?
Mogoče imaš kako sliko vozička za 300 kg sode?
Nazaj k naravi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35048Odgovor Fizikalec
Pe Jun 26, 2009 7:35 am

Kamion je homologiran kot specialno tovorno "za prevoz čebel" registracija takega vozila je sedaj glede nato, da so nam podražili cestni sklad 450€ na leto z 50% bonusom. Kaj drugega ne pride v poštev, ker je strošek registracije previsok, kamion kot je moj bi bila polna cena brez homologacije okoli 2000€.
Kamion se ob taki predelavi podre do šasije in se naredi nova pomožna-nosilna šasija. Kontejner se spredaj ujame na stožec kateri ga centrira (naprej nazaj in spredaj levo desno) privijači pa se z 4 vijaki, da je varno za vozit. Dvigne se z zračnimi blazinami po 2 skupaj ena na drugo velikost blazin 55x55 ali 60x60. Prostor med panji je za točilo in je povsem dovolj v ostalih 2 kontejnerjih pa moram točilo selit, ko stočim polovico. Poseben prostor ni nuja se da tako točit brez kakih težav.
Pametne slike vozička ravno nimam sem včeraj delal pritrditev na novo prikolico in dam te dve:
Slika
Slika
Kako dobimo voziček na prikolico pa je opisano tule:
http://www.cebelarstvo-serazin.com/phpB ... ?f=16&t=14
Glede nato, da jutri grem točit bom skušal naredit še kake slike, če se mi bo dalo in ne pozabim :D
Je pa tako meni samo delo z čebelami ni nikoli delalo preglavic tudi sama pridelava medu ne tehnologija pa je bila moja slaba stran. Vse tole je zraslo več ali manj na Borisovem zelniku tako, da to ni moja pogruntavščina, da ne bo kdo narobe mislo. Sem samo manj ali več zadeve preuredil po svoje kot se je za moje namene zdelo uporabno in prikladno.

bric
PrispevkovCOLON 107

OdgovorCOLON # 35049Odgovor bric
Pe Jun 26, 2009 8:52 am

Hvala Danilo se priporočam za kako sliko in nasvet, ko boš imel čas.
Naj medi!
LP
Nazaj k naravi.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35053Odgovor Timijan
Pe Jun 26, 2009 9:47 am

Strašna stvar, Danilo! Kaj šele počne Boris, ki ima čez 1000 panjev? :shock: :? :?: Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35055Odgovor Fizikalec
Pe Jun 26, 2009 10:21 am

Nič posebnega kolikor vem ima isti voziček, točilo, isto nosilnost prikolice ista kamiona, iste kontejnerje edino velikoooooooooooooooo skladišče in prostore namenjene pakiranju, skladiščenju itd... je prilagojeno št. panjev.
Kar imam jaz je kopija njegove opreme v bistvu.....

Ja pa pozabil sem napisat, da ima velikoooo več prakse in znanja od mene :wink:

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35059Odgovor Timijan
Pe Jun 26, 2009 1:32 pm

Ja res, čeprav mi je industrijsko čebelarstvo osebno malo tuje, ne morem preko spoštovanja pravih obrtnikov, mojstrov, česarkoli že, posebej pa čebelarstva. To je kot tiste zgodbe iz Vzhoda, ko dva kuharja pripravljata pečeno ribo za tisoč gostov in si pri tem žvižgata, riba pa je servirana vsem naenkrat in topla. Ali pa soseda, ki nekam izgine za nekaj ur, potem pa gosti 15 ljudi z juho, tremi vrstami mesa in šestimi vrstami peciva. Le kdo bi to razumel? Je treba videt en dan. Frank pa je govoril o 5000 panjih, ki jih je sam oskrboval. Evo ruke, evo svaka čast, vsem vam. T
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35102Odgovor Fizikalec
Ne Jun 28, 2009 9:07 am

No tule je nekaj slik vozička kot sem obljubil niso ravno preveč dobre samo jaz pa slikanje sta dva zelo različna pojma :D :

Slika
Slika
Slika
Slika

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35103Odgovor Timijan
Ne Jun 28, 2009 9:22 am

Ena slika pove več, kot 10.000 besed, so rekli Kitajci. Tale sistem za točenje pa je zelo pripraven! lp t

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov