Mirnost čebel

arhivirane teme 2009
Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34818Odgovor Pike
Sr Jun 17, 2009 1:47 pm

dobje napisal/-aCOLON Mislim, da bodo postale z novo mamo prijaznejše.
Drugače je pa dobro, da v glavni paši odstraniš ali zapreš staro matico, ker takrat, ko čebele nimajo mlade zalege, da bi jo krmile, pospešeno nabirajo medičino.!
Brez pretirane zamere ampak tole lahko počneš, le če si v službi nekje v javni upravi, za mizo ali pa upokojenec. Število čebeljih družin pa verjetno po deset.

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34821Odgovor dobje
Sr Jun 17, 2009 2:55 pm

Pike napisal/-aCOLON
Drugače je pa dobro, da v glavni paši odstraniš ali zapreš staro matico, ker takrat, ko čebele nimajo mlade zalege, da bi jo krmile, pospešeno nabirajo medičino.!
Brez pretirane zamere ampak tole lahko počneš, le če si v službi nekje v javni upravi, za mizo ali pa upokojenec. Število čebeljih družin pa verjetno po deset.
To lahko počne ljubitelj čebel, ne bo pa tega počel zaslužkar, kar pa AVI menda ni!
Za vsak hobi si človek vzame čas, čebelar si ga pa vzame za svoje ljubice!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34824Odgovor Pike
Sr Jun 17, 2009 3:09 pm

dobje napisal/-aCOLON
Pike napisal/-aCOLON
To lahko počne ljubitelj čebel, ne bo pa tega počel zaslužkar, kar pa AVI menda ni!
Torej vsi, ki smo svoj hobi uspešno pripeljali na večjo raven z lastnim znojem, mnogim odrekanjem smo kar na enkrat označeni z "zaslužkarji" verjetno v najslabšem pomenu. Groza!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 34826Odgovor Fizikalec
Sr Jun 17, 2009 4:16 pm

dobje napisal/-aCOLONTo lahko počne ljubitelj čebel, ne bo pa tega počel zaslužkar, kar pa AVI menda ni!

Ja sej take ali pa večino neumnosti počnejo čebelarji "ljubitelji", ker od dolgega cajta nimajo kaj drugo počet. Potem pa eksperimentirajo na vse možne načine (ne vsi, da ne bo spet zamere) večina pa. Na koncu pa svoja veleumna dognanja vsiljujejo začetnikom in jim to "prodajajo" kot edino svetooo resnico kar pa na žalost je to zeloooo mimooo.
Pike koliko je vsak izmed nas vložo denarja in truda toliko dobiva nazaj samo je BV to nekomu razlagat prepričevat prepričanega pač ne gre :wink:

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 34831Odgovor cebelar_novinec
Sr Jun 17, 2009 4:43 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
dobje napisal/-aCOLONTo lahko počne ljubitelj čebel, ne bo pa tega počel zaslužkar, kar pa AVI menda ni!

Ja sej take ali pa večino neumnosti počnejo čebelarji "ljubitelji", ker od dolgega cajta nimajo kaj drugo počet. Potem pa eksperimentirajo na vse možne načine (ne vsi, da ne bo spet zamere) večina pa. Na koncu pa svoja veleumna dognanja vsiljujejo začetnikom in jim to "prodajajo" kot edino svetooo resnico kar pa na žalost je to zeloooo mimooo.
Pike koliko je vsak izmed nas vložo denarja in truda toliko dobiva nazaj samo je BV to nekomu razlagat prepričevat prepričanega pač ne gre :wink:

straw man

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34842Odgovor Timijan
Sr Jun 17, 2009 6:24 pm

Jaz pa sem pregledal družine in bile so mirne kot bubuce, čeprav je kostanj že vsepovsod okoli. Pa sem prišel do močne družine, ki se je matrala vzgojiti matico tako dolgo časa, da sem že obupal, in so tolerirale moj pregled medišča, ko sem odprl plodišče so bile tihe in mirne, ko pa sem izvlekel srednji sat, pa se je ven vsulo vse črno, kljub dimu. In so me hotele odgnati na vso silo. Toliko sem si izboril, da sem zagledal jajčka in zalego, potem pa hitro odkuril, ene par njih pa za mano. Iz vsega skupaj sem sklepal, da je družina tako zaščitniška zaradi mlade matice ki je začela zalegati?? Njen karakter se je povsem spremenil s tem, ko so dobile matico; predvidevam pa, da začasno ?? Lp t

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 34854Odgovor Odisej
Če Jun 18, 2009 8:50 am

AVI napisal/-aCOLONDa ne odpiram nove teme, pa še naslov je pravi...

imam pa kontra težavo, kot je naslov teme....

...situacija je taka, da je ena izmed družin tako divja, da je nemogoče kar koli narediti....že na začetku je bila mogoče malo bolj zaletava kot ostale, ampak sedaj je situacija še hujša.... drugega mi preostalo ni kot, da sem z muko (beri: čebele se zaletavajo kot za stavo)poiskal matico in jo stisnil, kajti tako naprej pač ne gre.... po dveh dneh, ko je bil družina brez matice sem poskušal družino pregledati...pa se je zgodba ponovila....čebele se zaletavajo, da ni kaj....

..kakšen nasvet, morda....
Spoštovani izkušeni kolegi. Kje in kdaj se je rodila 'ideja', da je za 'divjo' družina "KRIVA" matica ? Kvečjemu bi lahko bilo obratno, saj vendar vsako matico 'vzgojijo' čebele.
Oh, ko berem o 'stiskanju' matic, tudi mene močno stisne. Če niste predaleč, pridem po vsako matico, ki jo nameravate 'stisniti' zaradi takih ali drugačnih razlogov.
Menim, da lahko glede zamenjav matic prav vse prepustimo čebelam. One zagotovo najbolje vedo, če in kdaj je potrebna zamenjava. Doktrina o potrebi po zamenjavi matic vsaki dve leti je lahko izključno plod človeškega pohlepa po več in več in več. Bodo že čebele same posredovale, ko bodo zaznale, da nekaj ni v redu z nadaljevanjem njihove vrste. Veliko veliko več vedo o sebi kot mi, ljudje, vrsta, ki počasi a zanesljivo degenerira v vseh pogledih.
M. Thun pravi, da lahko čebelice 'navadimo', da so vedno mirne, ko jih pregledujemo in enako jih lahko 'navadimo', da so divje. Z upoštevanjem ugodnih dni - predvsem dnevi za cvet v setvenem koledarju, z dobrimi mislimi, pozitivno energijo, primerno obleko in še čem, kar je bolj tema 'subtilnih pogovorov' na tem forumu, bi se lahko zgodilo, da postanejo 'divje družine' preteklost.
Lahko pa se prav v vsem motim.

Lep dan želim vsem. Iskreno.
:wink:

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 34855Odgovor valterp
Če Jun 18, 2009 9:22 am

Kdaj so po M. Thunu člebele "pripravljene" za pregled? Toplota-plod!? Zemlja-korenina!? Svetloba-cvet!? ali Voda-list!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34858Odgovor Timijan
Če Jun 18, 2009 10:56 am

Čebele so pripravljene za pregled na cvet, plod in korenino, ne pa na LIST. Sam se tega držim obratno: ne gledam na koledar, ko grem k čebelam. In potem, če je obnašanje extremno v to ali drugo smer, grem preverit. In res, največkrat sta stvari povsem usklajeni! Včasih pa so na list mirne, na cvet pa malo tečne, a to je morda v 10%. Torej, v glavnem koledar velja.

Odisej, tudi jaz tako razmišljam in se strinjam s teboj. Le včasih pa naravi le ni vse za prepustiti. Npr. pri preleganju. Čebele prav rade prelegajo zgodaj spomladi in pa kasno jeseni, vmes pa redkeje. In če jim jeseni ne uspe, kar je pogosto (slabo vreme, ni več dobrih trotov ...), potem ta družina brez pomoči zagotovo odmre. Zato je potreben nadzor nad zaleganjem predvsem po zadnjem točenju, v poletnem času. Če npr. v 2. pol. avgusta v povprečnem panju ni vsaj 4-5 satov zalege, bo družina težko prezimila. Takrat je nujno menjati matico ali pa izvesti pripojitev.

In že smo tam: pri brskanju po panjih, zadimljanju, eksekucijah ... Jej, jej, jej! Lp t

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28
PridruženCOLON Če Okt 16, 2008 9:02 am
KrajCOLON Zemlja :)

OdgovorCOLON # 34860Odgovor AVI
Če Jun 18, 2009 2:12 pm

Hvala vsem za takšne in drugačne nasvete....če ima še kdo kakšno, se priporočam... :D

pa še to "off topic": sicer sem kratek čas aktiven na forumu, berem pa ga že lep čas in vedno sem presenečen, da se skoraj vsaka tema sprevrže v obračunavanje in obtoževanje med kolegi čebelarji, kdo je bistrejši, izkušenejši, itd. Ne vem čemu je to vse namenjeno.. :?: :?:
...spoštovanje...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34861Odgovor Odisej
Če Jun 18, 2009 3:04 pm

AVI napisal/-aCOLON
pa še to "off topic": sicer sem kratek čas aktiven na forumu, berem pa ga že lep čas in vedno sem presenečen, da se skoraj vsaka tema sprevrže v obračunavanje in obtoževanje med kolegi čebelarji, kdo je bistrejši, izkušenejši, itd. Ne vem čemu je to vse namenjeno.. :?: :?:
Oh, vsaj to je povsem jasno: 'hranjenju' ega.
Človeštvo in vsak posameznik se žal giblje le v sferi "JAZ" in "MOJE".
Škoda ... :cry:

Lep sončen pozdrav vsem

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34862Odgovor Odisej
Če Jun 18, 2009 3:11 pm

valterp napisal/-aCOLONKdaj so po M. Thunu člebele "pripravljene" za pregled? Toplota-plod!? Zemlja-korenina!? Svetloba-cvet!? ali Voda-list!
Dnevi za plod: delo s čebelami spodbuja nabiranje meda
za cvet: " spodbuja razvoj zalege in krepi zdravje čebel
za korenino: " spodbuja gradnjo satja

Dnevi za list niso najbolj primerni za delo s čebelami.

Lep dan.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34863Odgovor Odisej
Če Jun 18, 2009 3:17 pm

Timijan napisal/-aCOLON Odisej, tudi jaz tako razmišljam in se strinjam s teboj. Le včasih pa naravi le ni vse za prepustiti. Npr. pri preleganju ...
.... Če npr. v 2. pol. avgusta v povprečnem panju ni vsaj 4-5 satov zalege, bo družina težko prezimila. Takrat je nujno menjati matico ali pa izvesti pripojitev.
Meniš, da je vzrok za maloštevilčno zalego le v matici ? Morda je, morda tudi ne. Nasploh se mi zdi, da 'revici' prepogosto lepimo etikete.
Tudi AVI je menil, da je vzrok 'divjanja' čebel matica, a se je izkazalo, da ni bilo tako.
Timijan napisal/-aCOLON In že smo tam: pri brskanju po panjih, zadimljanju, eksekucijah ... Jej, jej, jej! Lp t
Ja, res je :?
Pri zadnjih dveh kratkih pregledih sem se spomnil na Franka, ki pravi, da ne uporablja dima, potem pa sem kar avtomatično prižgal dimek :cry:
Naslednjič bom poskusil brez dima in s prijazno besedo.
Kaj pa ti ?

Lep dan.

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 34864Odgovor valterp
Če Jun 18, 2009 3:48 pm

Odisej in ostali , hvala za pojasnila, saj vem , da niso to stvari, ki bi se jih držal kot pijanc plota. Bom pa z zanimanjem primerjal kako se res obnašajo. Sem pa danes malo pogledal po trgovinah in sem ugotovil, da je za letošnje setvene koledarje že malce pozno. Sem pa na strani "ajda" se mi zdi našel koledar za maj in junij, morda ga bodo objavljali še naprej.
Sem pa tudi sam imel pred časom "težavice" z eno družino, ki je bila zelo huda, pa se je medtem že pomirila. Opazil sem, da se takrat z družino nekaj dogaja in se potem, ko tisto mine zopet umiri. Pri meni je bila družina brez matice in si je vzrejala novo. Bilo pa je več matičnikov in sta se v kratkem času izlegli dve matici in tako sem potem dobil svoj prvi roj.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34865Odgovor Timijan
Če Jun 18, 2009 3:53 pm

Odisej:
Meniš, da je vzrok za maloštevilčno zalego le v matici ?
Ne govorim o vzroku, zakaj je zalega premajhna, le to govorim, kar sem videl na lastne oči: čebelar, ki ne kontrolira zaleganja, predvsem zgodaj spomladi, kot tudi avgusta in septembra (ali pa ko vsadi roj), vse prepušča le naravi in sreči. In v naravi vse šibko odmre. In če je zalega šibka, je treba biti odločen: pripojitev RD ali pa pripojitev te družine močnejši. Ali pa menjati matico, a to ne smatram kot najboljši postopek. Drugače pa hraniš, zdraviš, že oktobra, novembra ali najkasneje spomladi pa ... nič, le še metlico rabiš. :cry: :oops:

Tudi sam včasih poskusim brez dima, a zna biti boleče. Če le malo pogledam donos ali kak sat plodišča. Drugače pa je prehudo; še nisem povsem imun in se spreminjam v Kitajca. Najraje jih opazujem na žrelu in od tam dobim veliko informacij. Ko delaš brez dima, mora biti dobra paša, najbolje pa je zgodaj dopoldan (bolje kot popoldne!), pa z nobenim satom ne smeš nerodno butniti: počasi, s koncentracijo. Pa vendar, čebelarje, ki jih gledam, vedno kakšna useka. In če je v panju mlada matica, so tudi hude. Ali pa če ti iz ust diši po česnu, tobaku, pasti za zobe, kavi, pa to pihaš vanje ... :Bljak Ali pa če si na nekoga jezen. Zato ima Thun prav: če tvoje čebele veliko pikajo, se malo zamisli. Lep dan, t

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34871Odgovor dobje
Pe Jun 19, 2009 11:48 am

Timijan napisal/-aCOLON
Tudi sam včasih poskusim brez dima, a zna biti boleče.
Drugače pa je prehudo; še nisem Zato ima Thun prav: če tvoje čebele veliko pikajo, se malo zamisli. Lep dan, t
Tvoje razmišljanje mi je blizu!
Danes sem bil že zgodaj zjutraj pri čebelah, ker mi je kolega prinesel 2 matici iz Gorenjske, me prav zanima, kako se bodo obnesle pri meni. Eno sem dodal gospodarski družini, druga pa bo v 5 satarju ustvarila novo rezervno družino.
Povedati hočem to, da kljub kostanjevi paši nisem uporabljal dima- sam uporabljam po potrebi bukovo gobo ali jelkino lubje. Čebele pa danes, kot da me ni. Mislim, da ima Thun še kako prav!!
Dobra volja čebelarja umirja čebele!! :klobuk
AVI, preskoči tiste negativna nerganja! :ples

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34877Odgovor Timijan
Pe Jun 19, 2009 1:11 pm

Dobje, tudi jaz sem danes pregledal čebele in naredil en prašilček (narejenec), in tu je poročilo o mirnosti čebel:

1. Nisem vedel, da je danes PLOD po Thunu, torej primerno za delo, to sem storil zaradi prihajajočega slabega vremena.
2. Dobro sem se oblekel, ker kostanjevi piki bolijo da je joj, in delal brez dima, kljub izdatnemu kostanjevemu CP. Ker pa istočasno poteka tudi neka druga paša, so bile zelo mirne.
3. Če sem pri plodiščnih satih malce neroden in malo butnem, se včasih želijo vsipati ven. Takrat jih narahlo poškropim z vodo, in obrnejo se nazaj notri.
4. Ko sem prišel do družine, ki si je mesec in pol zagotavljala matico (dodajal sem zalego), in jo zdaj ima (zalega zelo dobro), voda ni pomagala prav nič. Ni bilo šans za pregled brez dima. Celo dim ni skoraj nič pomagal. Izgleda, da je družina precej polna starejših čebel in nervozna zaradi mlade matice. In če sem iskren, sam sem kriv, da je brez matice (torej tudi, da je zdaj divja), ker sem jih spomladi očitno nepravilno združil (prehitro).
5. Z vsemi ostalimi se je dalo delati brez dima, Celo en narejenec sem naredil tako.
6. Potem sem šel gledat koledar in bil zadovoljen, da se je stvar spet ujemala.
7. Res je, kar praviš o dobri volji. Če je človek čisto miren in zbran, delo poteka gladko, če pa ni, potem pa je lahko vse narobe ...

Jutri pa bo zgleda treba zakuriti :wink: ? Lp t

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 34882Odgovor Odisej
Pe Jun 19, 2009 3:28 pm

Timijan napisal/-aCOLON 5. Z vsemi ostalimi se je dalo delati brez dima, Celo en narejenec sem naredil tako.
Lahko opišeš svoj način dela pri narejencu ?
Timijan napisal/-aCOLON Jutri pa bo zgleda treba zakuriti :wink: ? Lp t
Boš dodatno krmil jutri zvečer ?

Lep, topel dan želim vsem (jutri) :D

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34885Odgovor Timijan
Pe Jun 19, 2009 6:35 pm

Odisej:
Lahko opišeš svoj način dela pri narejencu ?
Ker sem na enem zmanjšanem, AŽ/RV satu (mislim da ta moj izum ni potreben za v bodoče) našel lep rojni matičnik, sem najprej mislil narediti prašilček, s tem, da bi dodal kaki dve zajemalki čebel itd, potem pa se mi ni ljubilo, pa sem v petsatarček vložil:
- sat z matičnikom, nekaj malega pokrite zalege in medom,
- sat z odprtim medom in malo zaprte zalege,
- sat z medom in veliko CP,
- en prazen sat,
- ter en slepi sat ob strani, vse s čebelami, potem pa sem še stresel en poln sat čebel iz odkrite zalege. Stvar sem zaprl, zadaj tudi z gobo, vratca odprta, spredaj pa sem priklanfal mrežico čez žrelo, ker bo par dni ostal pri meni (imam en teden časa da se matica rodi) potem pa ga bom nesel na stojišče k kolegu (da mi čebele ne uidejo nazaj domov).

Nalil sem jim še malo bolj od 1:1 razredčenega sirupa, da imajo tekočino.
Vedno, kadar je kislo in hladno vreme jim dodam nekaj hrane, lahko tudi ob vročini, a ne preveč. Ta malim družinam seveda. Ne držim se zlatega pravila hranjenja le zvečer, sploh ne v času paše, kot je tu sedaj. Če je paša, lahko krmiš kadarkoli: zjutraj do 8h, ob 13h (po ruskih odkritjih to najbolj spodbuja razvoj družine), ali pa zvečer. Če je družinica zelo šibka, ji vseeno priprem žrelce na polovico.

Seveda pa je povsem drugače, če ni paše. Takrat samo pred nočjo. Lep vikend, kakršenkoli že bo, t

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34892Odgovor Pike
Pe Jun 19, 2009 8:55 pm

Vedno, kadar je kislo in hladno vreme jim dodam nekaj hrane, lahko tudi ob vročini, a ne preveč. Ta malim družinam seveda. Ne držim se zlatega pravila hranjenja le zvečer, sploh ne v času paše, kot je tu sedaj. Če je paša, lahko krmiš kadarkoli: zjutraj do 8h, ob 13h (po ruskih odkritjih to najbolj spodbuja razvoj družine), ali pa zvečer. Če je družinica zelo šibka, ji vseeno priprem žrelce na polovico.

Seveda pa je povsem drugače, če ni paše. Takrat samo pred nočjo. Lep vikend, kakršenkoli že bo, t[/quote]

Stari moj, tole o krmljenju zjutraj ali ob 13.00 popoldan je pa največja kozlarija, ki sem jo slišal oziroma prebral v zadnjih letih na temu forumu in verjami, bilo jih je mnogo.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34898Odgovor Timijan
So Jun 20, 2009 8:58 am

Pike, malo si preberi sodobnejšo literaturo v slovenščini, pa boš videl, koliko novosti si zadnja leta zgrešil in zato nazadoval v čebelarstvu. Vse je lepo objasnjeno v mojem postu, tudi velikokrat preskušeno vsepovsod po svetu in nihče se ne sekira, če Pike temu reče kozlarija. Je pa neumnost to početi ko ni paše, kar sem že pojasnil. Lahko pa to delaš kadarkoli, če imaš narejenec zaprt, kot sem napisal, da ga imam jaz. Beri natančno.

Še nikoli nisem videl niti ene roparice, ki bi jo pritegnilo tako početje, če je izvedeno tako, kot sem napisal. Kot veš, čebele ne nabirajo medičine ob 9h zvečer, takrat, ko jim mi, modrijani, dajemo hrano, ampak so to 150 milijonov let počele dopoldan in zgodaj popoldne. In takrat matica daje res vse od sebe, ker je simulirana naravna paša. In če je družinica prešibka, da bi lahko iskoristila zunanjo pašo (v eni minuti izleti le nekaj čebel), ji tak način pomaga v največji možni meri. Druge družine tega še opazijo ne. Preskušeno. Lepo se imej, t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34902Odgovor Fizikalec
So Jun 20, 2009 10:07 am

Koliko panjev pa imaš v čebelnjaku in premeru 2-4km?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 34903Odgovor Pike
So Jun 20, 2009 10:18 am

Timijan napisal/-aCOLONPike, malo si preberi sodobnejšo literaturo v slovenščini, pa boš videl, koliko novosti si zadnja leta zgrešil in zato nazadoval v čebelarstvu. Vse je lepo objasnjeno v mojem postu, tudi velikokrat preskušeno vsepovsod po svetu in nihče se ne sekira, če Pike temu reče kozlarija. Je pa neumnost to početi ko ni paše, kar sem že pojasnil. Lahko pa to delaš kadarkoli, če imaš narejenec zaprt, kot sem napisal, da ga imam jaz. Beri natančno.

Še nikoli nisem videl niti ene roparice, ki bi jo pritegnilo tako početje, če je izvedeno tako, kot sem napisal. Kot veš, čebele ne nabirajo medičine ob 9h zvečer, takrat, ko jim mi, modrijani, dajemo hrano, ampak so to 150 milijonov let počele dopoldan in zgodaj popoldne. In takrat matica daje res vse od sebe, ker je simulirana naravna paša. In če je družinica prešibka, da bi lahko iskoristila zunanjo pašo (v eni minuti izleti le nekaj čebel), ji tak način pomaga v največji možni meri. Druge družine tega še opazijo ne. Preskušeno. Lepo se imej, t
Brez veze!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34908Odgovor Timijan
So Jun 20, 2009 12:14 pm

Danilo:
Koliko panjev pa imaš v čebelnjaku in premeru 2-4km?

V premeru 2 km zelo malo (nekoč je bilo veliko), v premeru 4 km pa morda, kaj pa vem, 200? A paše so zelo dobre. Sam pa, saj veš koliko; za dve kile meda. Torej? Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34909Odgovor Fizikalec
So Jun 20, 2009 12:17 pm

Zato pa nimaš težav ob takem krmljenju. Jaz imam v premeru 800 metrov okoli 500 družin v krogu 4 km, da sploh ne omenjam.
Če ti v krog 2 km pripelje nekdo čebele z gozda in ti krmiš ob takem času kr mirne duše verjemi, da ti bojo odnesle še satja ne samo čebele sesule pa med pokradle. Take družine prepeljane z paše ali tudi družine na mestu nepravilno oskrbovane se zelooo hitro spremenijo iz malih pridnih žuželk v prave divje zveri roparice. Ko ROP 1x povzročiš potem ga ustavit je skoraj nemoooogoče zato je zelooo pametno ga ne izzvati.
Krmit lahko greš ob 8 uri komot samo prej to počet je nespametno razen kantice, če so gor na stalen odvzem to je lahko in ne povzroča ropanja.

Niti pa ne razumem zakaj bi narejenca zapiral? Vsako zapiranje čebel je zanje uničujoče in zeloooo stresno torej se tega treba ogibat še sploh na mestu!!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34913Odgovor Timijan
So Jun 20, 2009 1:20 pm

To sicer ni pravi narejenec, z njim nisem iskal nove RD, ampak dobro novo matico, zato je nekaj vmes; bolj prašilček kot narejenec.

Zaprl sem ga, ker bi mi vse čebele ušle nazaj v stari panj, zalega bi se danes prehladila, matičnik pa tudi. Čez dan ali dva, ko bo lepo, pa ga peljem na drugo stojišče.

Drugače pa je čebele zapiral tudi A. Janša in njegovi predniki, pa tudi Boris govori o možnosti parih dni, sam pa sem itak že skusil, kaj se zgodi, če jih ne zapreš, postaviš pa 20 metrov stran od starih panjev. Saj jim nič ne škodi; zunaj je zima, hrano imajo in dodobra se bodo spoznale.

Daj, povej mi prosim, kako preprečiti da se stare vrnejo:
- en način je, da jih pač neseš vsaj 4 km stran, bolje pa 6,
- za drugega pa nisem siguren, a vem da obstaja, ker ga je nekdo pri nas celo patentiral: da jih daš za nekaj dni v klet ali nekaj podobnega, kar sem storil jaz?

Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34914Odgovor Fizikalec
So Jun 20, 2009 1:42 pm

Veš jaz tega ne delam, pašne čebele se bodo vrnile tud, če bo zaprt. Jaz naredim narejenca v istem čebelnjaku in ga dam poleg dol je povsem brez problema, če se nekaj čebel vrne le toliko močnejšega narediš. Čebele kere se valijo iz pokrite zalege bodo ostale in pač gre brez, da zapiraš. Vsaj jaz vse tako delam in se nikoli ne sekiram zarad tega....

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34916Odgovor Timijan
So Jun 20, 2009 2:22 pm

OK, razumel. "Poleg dol" je boljše kot "poleg gor" oziroma "na"? Spodaj več čebel vleta kot zgoraj? Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 34917Odgovor Fizikalec
So Jun 20, 2009 2:24 pm

Saj je vseeno jaz pač naredim ene 80 naenkrat in zložim pa je gor dol levo desno sem tja se sploh nič ne sekiram glede tega :wink:

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 34918Odgovor Timijan
So Jun 20, 2009 2:31 pm

Bi moral to "tovarno" enkrat videt ... :roll: :idea: Lp t

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov