Mesečna opravila

Debate o društvu, portalu, problemih, novicah in aktivnostih.

ModeratorCOLON alešD

BUTTON_POST_REPLY
davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

Mesečna opravila

OdgovorCOLON # 40335Odgovor davca
So Mar 13, 2010 7:14 pm

Zagotovo je med nami kak izkušen čebelar s škofjeloškega okoliša. Prosim ga v imenu vseh čebelarjev-začetnikov s škofjeloških hribov, Poljanske in Selške doline, če nam lahko napiše, kaj bomo delali in kdaj se lotiti opravil za tekoči mesec. Saj ni treba na dolgo in široko. Lahko piše tudi v alineah.Seveda so opravila glede na vreme in temperature, ki jih imamo.
LP :)
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

alešD
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Avg 21, 2005 11:44 am
KrajCOLON ©kofja Loka - okolica

OdgovorCOLON # 40451Odgovor alešD
To Mar 16, 2010 5:36 pm

Davča.

Včeraj sem bil pri tebi, na koncu Selške doline. Zvečer. Vse mirno, kolikor se je videlo. Le ena lisička (prav zanimivo, je bila res izrazito temno rjave barve), se je smukala naokoli. Škoda ker nisem imel fotoaparata s sabo.

Sicer pa še vedno kar nekaj snega.

Sicer pa je ideja za mesečna opravila zelo dobra, vendar nisem prepričan, če se bo kateri od izkušenih gorenjskih čebelarjev letos odločil za to. Je tako "na splošno", sorazmerno težko pisati, če nisi res vešč tega. Zato predlagam, da kar tukaj (na tem forumu) postaviš konkretno vprašanje, na katerega boš sigurno dobila dovolj konkretnih odgovorov. Pa se mogoče kakšen pisec pokaže... Kaj misliš?
še vedno je lepo biti èebelar

alešD
PrispevkovCOLON 50

OdgovorCOLON # 40694Odgovor alešD
Pe Mar 26, 2010 10:44 am

Davča, v teh dneh v Škofjeloškem hribuvju izginja še zadnji sneg. Si že kaj pokukala k svojim čebelam. Sedaj bo čas preveriti kako je s hrano, pa zalego,.. :?:

A ste ostali že opravili prvi pregled na Gorenjskem ali je še prezgodaj (sam sem mislil danes, pa mi vreme ne služi najbolj)?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 40697Odgovor Odisej
Pe Mar 26, 2010 2:12 pm

Nisem z Gorenjske, ampak z Notranjske :D , kjer so zime in temperature kar identične gorenjskim. Nisem še opravil pregleda (v notranjost panja). Nosijo veliko CP (no, danes je pri nas dež) in na zunaj je videti vse v najlepšem redu.
Ko bo primerno toplo vreme in primer dan (po BD koledarju), bom pokukal v panje.

Lep dan vsem.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40698Odgovor dušans
Pe Mar 26, 2010 3:01 pm

Počasi bo čas, da se toplega dne:
očistijo podnice
odvzamejo prazne nezasedene naklade
obrne panje za 180 st.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40715Odgovor davca
Pe Mar 26, 2010 10:54 pm

dušans napisal/-aCOLONPočasi bo čas, da se toplega dne:
očistijo podnice
odvzamejo prazne nezasedene naklade
obrne panje za 180 st.
- Jaz imam dvotretjinske naklade. Družine sem prezimovala v 2 nakladah. Nekatere družine so kar v obeh nakladah, druge pa samo v eni. Ali prazno naklado odvzamem, ali jo, če je spodaj, prestavim na vrh?

- Zakaj je potrebno obrniti panje za 180 st.?

- Kdaj nastavim tretjo naklado? V nekaj panjih je že sedaj v obeh nakladah prava gužva.

V čebelnjaku so družine letošnjo zimo neverjetno lepo preživele. Opazila sem, da so se izlegle že prve čebele. Vsaj mislim, da so letos to prve mladice.
V sredo je termometer za čebelnjakom kazal 18 st. C (v senci). Odprla sem nekaj panjev v čebelnjaku, a so bile čebele precej slabe volje, tako da sem na hitro pogledala le nekaj družin. Na žrelih panjev pa je bila prava gužva. Pa saj ni čudno. Travniki naokoli so vsi vijoličasti od spomladanskega žafrana.
LP,

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40719Odgovor dušans
So Mar 27, 2010 12:21 am

Na hitro:
Ni še čas za zamenjavo naklad. Če so samo v eni, lahko spodnjo začasno odstraniš, potem se razvijajo hitreje, ko napolnijo naklado, potem prazno navezneš.

Panj obrnemo za 180 st, da pride med, ki je na zadnji strani pred vhod. Čebele ga od tam takoj odnašajo, kar povzroči burno zaleganje.

Za tretjo naklado se sama odloči.

Glede na vremensko napoved za naslednji teden, se mi zdi, da ni potrebno preveč hiteti.

lp

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40770Odgovor dušans
To Mar 30, 2010 2:38 pm

dušans napisal/-aCOLONNa hitro:

Glede na vremensko napoved za naslednji teden, se mi zdi, da ni potrebno preveč hiteti.

lp
Včeraj sem opravil posege, ki jih zgoraj predlagam. Bil je že skrajni čas.

Družine so lepo prezimile, niso zelo izenačene, najslabša je imela 3 sate zalege, najmočnejša 12 satov pokrite zalege, kar me je kar malo presenetilo.

Če bo medilo, bo eno čudovito leto.

V informacijo: čebele so na višini 500 m, južna lega.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40779Odgovor Odisej
Sr Mar 31, 2010 11:13 am

Ojla, Davča
davca napisal/-aCOLON - Zakaj je potrebno obrniti panje za 180 st.?
Kdo pa pravi, da jih JE POTREBNO ?
Dušan sicer piše, da "... pride med, ki je na zadnji strani pred vhod. Čebele ga od tam takoj odnašajo, kar povzroči burno zaleganje."
Hm, hm. Le zakaj je med zadaj, spredaj ga pa ni ? Čebele že vedo, kje ga jemljejo, kdaj in zakaj.
Sploh pa ne razumem, zakaj bi morali povzročati "burno zaleganje" ???
Pri nas je že dva deni pretežno dež, napoved je, razen za petek, tudi v glavnem deževna. Od kje pa bodo nosile cvetni prah, če ne morejo izletavat? "Burno zaleganje" pomeni tudi veliko potrebo po kvalitetni hrani. To pa je v tem času pretežno cvetni prah.
No, razen če tisti, ki obračajo za 180°, nimajo pripravljenih pogač. A te ne sodijo med kvalitetno hrano.

davca napisal/-aCOLONV sredo je termometer za čebelnjakom kazal 18 st. C (v senci). Odprla sem nekaj panjev v čebelnjaku, a so bile čebele precej slabe volje, tako da sem na hitro pogledala le nekaj družin.LP,
:D Nisi pogledala v Lunin koledar?
Sreda je bila povsem neprimerna za karkoli. Niti za sejat, niti za sadit, še najmanj pa za delo s čebelami.

Lep dan vsem.

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40780Odgovor dušans
Sr Mar 31, 2010 2:04 pm

Odisej napisal/-aCOLON Sploh pa ne razumem, zakaj bi morali povzročati "burno zaleganje" ???
Marko, če ne razumeš, zakaj potem komentiraš?

lp

Dušan

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40781Odgovor volk
Sr Mar 31, 2010 3:10 pm

Odisej,ze dlje casa opazam tvoje pisanje.Zanima me tvoje poznavanje cebeljih druzin.Govoris o naravnih receh.

Ocitno pa se ne zavedas,da narava danes ni ista kot pred stoletji in ne ponuja isto.Pac pa veliko manj.Res je za to kriv clovek.Vendar danes ne moremo mimo dejstva,da je treba nekaj vloziti,ce hoces nekaj dobiti.Cebel nimam za hobi.Ker ce bi bilo tiste 5000 hobistov v sloveniji edinih cebelarjev,potembi imeli ene 30000 do 50000 druzin,kar bi v nekaj desetletjih pomedlo z genetskim potencialom.
In nekdo ne more imeti veliko druzin,ter ob tem hoditi v sluzbo.Ker bi zanemarjal cebele in siril bolezni.
A se zavedas,zakaj imamo v Sloveniji zastonj zdravljenje proti varozi?In je obvezno.Izbiras pac sredstvo.Zakaj?Da ki kak prepotentnez,ki misli,da gre kar na lahko,ne vzgoji veliko varoje,ki priletijo v tvoje panje s cebelami umirajocih druzin.

Jaz satov ne obracam,druzine pa imam precej mocne.Imam pa noter pogace in to ze od 20 februarja.In vem,kaj bi bilo,ce jih ne bi imel.
Pravis o kvalitetni hrani.Pa mi povej,ali ti zase sam pridelujes hrano?Ali jes tisto iz trgovine?Od hidrogeniranih mascob,konzervansov....dalje?

Danes se pac ne da izogniti vsem nevsecnostim sedanjega stanja.Pac se je treba prilagajati.Jasno je,da vsi iscemo boljso pot.
Vendar dokler ne bo Slovenija bela od ajde,dokler ne bo v kolobarjenu facelija,v gozdovih mesane vrste medonosnega drevja,do takrat bodo noter v panjih pogace,sladkor.......In seveda zdravilo proti varozi.Razen ce bi imeli tako idealne pogoje,da bi cebele v naravi rojile zaradi preobiolja hrane ze v aprilu,potem se enkrat v juniju ter potem konec julija.
Kar je nekoc bilo.Prvi roj,belezen z strani 80 let straega kolega,je bil 23 marca pred okoli 50 leti.Danes pa to ni ravno veliko verjetno.Da bi cebele tako rojile,da bi se znebile varoje.

Do takrat je potrebno biti realisticen.Ne zagovarjati neke idealisticne ideje,ter fantazije.Veliko dela,morda bodo nasi potomci cez 100 let kaj na boljsem.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40782Odgovor cebelar_novinec
Sr Mar 31, 2010 5:28 pm

Kdaj se bo nehalo tole posredno obtoževanje o širjenju bolezni in varoje ?

Govoriš o genetskem potencialu. Kolega, vsako leto ga režete ven potem pa pametujete kako in kaj bi bilo, če bi bilo.

Give me a break Volk. Ravno starim juncem in tistim, ki se držijo VSEH navodil padajo družine. S prevozništvom se veliko hitreje širijo vse možne bolezni in tudi varoja, pa se to kar malo spregleda. Lažje je seveda pokazat s prstom na "prepotentneže". Yea right...
Delajte vi kar hočete samo ne podtuhnjeno kazat s prstom.

Z določenimi stvarmi, ki si jih napisal pa se vendarle strinjam. Ni vse tako kot je bilo.....za dosti tega pa smo tudi čebelarji sami krivi !

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40783Odgovor volk
Sr Mar 31, 2010 6:03 pm

Dragi novinec,preizkusil sem marsikaj.Dejstvo je da se vrtimo v krogu.Tukaj se prepricuje o tem,da bi cebelam pustili,da delajo same kakor hocejo.Pozabljamo pa,da nam niti malo ne bodo prezivele brez sladkorja,ce imamo zadnjo paso kostanj,se slabse pa hojo.Casi enkrat kosenih travnikov in gozdnih jas,ajde...so minili.Pred 100 leti je bila najmocnejsa pasa ajda.Ki je medila od avgusta pa do prve slane.Pred njo je bila po izdatnosti druga najmocnejsa pasa na otavi,torej cvetnice po pokoseni mrvi.Gre za paso po kostanju,v medu je bilo polno medu z glavincev,timijana ter ostalih cvetnic.Tretja pasa po izdatnosti je bil kostanj.(ne omenjam tu gozdnih pas).
Nepomembna pasa pa je bila spomladanska,ker je sluzila razvoju ter rojem.
Danes pa z slabici pridemo komaj cez zimo,spomlad je muhasta,podoben razvoj druzin.In se resujemo ven z akacom,pa cem drugim.In veselo cakamo kostanj.Potem pa ponavadi ni nic.En velik nic.
Cebele so lani avgusta same zrle svojo zalego.Pa se sedaj mnogi sprasujejo,kaj za vraga se dogaja.A je varoja?
Ne.Varoja samo dokonca.
Druzine so lani na kostanju oslabele(ker jih je 20 dni pral dez),cvetnega prahu ni bilo,potem pa nic.-Torej od konec maja pa do letos do rese ni bilo nic pametnega.Cebele so sproti zrle zalego,zimske cebele so slabe...In malo jih je,torej je % okuzenosti z varozo vecji.Prevelik.

Jaz sem napisal,da cebele umikam z vsek kmetijskih povrsin,hocem iti pa na prodajo druzin.Ker se bo ocitno to se najbolj splacalo.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40798Odgovor Odisej
Sr Mar 31, 2010 10:43 pm

dušans napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLON Sploh pa ne razumem, zakaj bi morali povzročati "burno zaleganje" ??
lp
Dušan
Pozdravljen, Dušan. prav imaš ! Česar ne razumemo, ni pametno komentirati.
No, komentiral sem sicer obračanje satov za 180°, nisem pa potrebe po burnem zaleganju, ker je pač ne razumem. Če je še kakšen tak na forumu, bi bilo pa lepo, da bi nam(a) ti pojasnil, zakaj je v tem času dobro povzročiti burno zaleganje. Sem zelo odprt, želim se stalno učiti in dober argument takoj sprejmem.

Lep dan vsem.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40799Odgovor Odisej
Če Apr 01, 2010 12:11 am

Zdravo, Volk.
volk napisal/-aCOLONOdisej,ze dlje casa opazam tvoje pisanje.Zanima me tvoje poznavanje cebeljih druzin.Govoris o naravnih receh.
Tako kot o večini drugih stvari tudi o čebeljih družinah ne vem veliko. Zaenkrat sem prepričan, da znajo urejati svoje življenje brez nas čisto dobro, najbrž celo odlično. Prepričan sem tudi, da moramo čebelarji tisto, kar delamo, delati tako, da ustreza predvsem čebelam. Prepričan sem, da jim ne ustreza, če jim po dobri paši poberemo ves med in ga nadomestimo s sladkorno raztopino za ozimnico. Prepričan sem, da ga ni čebelarskega mojstra, ki bi znal vzgojiti tako matico, kot jo čebelja družina sama. Prepričan sem, da je izrezovanje trotovine, kot se ga priporoča in prakticira vsepovsod, slabo za čebeljo družino. Prepričan sem, da čebele trpijo zaradi smukalnikov cvetnega prahu. Prepričan sem, da so ometalniki mučilne naprave. Prepričan sem, da so danes čebele na skrajni meji preživetja zaradi povsem zgrešenega kmetijstva. In še o kakšni stvari sem prepričan, a bi tale moj prispevek postal predolg :D , če bi nadaljeval.
volk napisal/-aCOLON Ocitno pa se ne zavedas,da narava danes ni ista kot pred stoletji in ne ponuja isto. Pac pa veliko manj
Zelo zelo se tega zavedam, Volk. Ne delim sicer mnenja, da 'ponuja veliko manj'. Morda si se le diplomatsko izrazil. UKRADLI smo ji ta "manj".
volk napisal/-aCOLONRes je za to kriv clovek.Vendar danes ne moremo mimo dejstva,da je treba nekaj vloziti,ce hoces nekaj dobiti.
Tako je vedno bilo in vedno bo. Dobra dela se vedno vrnejo kot dobrota. Slaba kot kazen. Kar daješ, to dobiš. Kar seješ, to žanješ. Kot si postelješ, tako spiš. Univerzalni karmični zakon univerzuma, zakon harmonije, ravnovesja.
volk napisal/-aCOLONCebel nimam za hobi. Ker ce bi bilo tiste 5000 hobistov v sloveniji edinih cebelarjev,potembi imeli ene 30000 do 50000 druzin,kar bi v nekaj desetletjih pomedlo z genetskim potencialom. In nekdo ne more imeti veliko druzin,ter ob tem hoditi v sluzbo. Ker bi zanemarjal cebele in siril bolezni.
Vidiš, kako so stvari postavljene na glavo? Se ti ne zdi norost prve vrste, da morajo obstajati čebelarski profiji zaradi ohranjanja, obstoja čebele, enkratne živali, ki je menda nespremenjena že tisoče in tisoče let ? Sedaj pa jo bo neka druga, najbolj razvita "žival", ugonobila v par deset letih. Pa bi zadoščalo samo spremeniti nekaj stvari v glavah tistih, ki skrbijo za kmetijstvo in čebele bi živele kot v raju brez enega samega čebelarja! Res so se izkazali tile kemiki in pohlepneži ! Bravo.
Jaz sem se letos vključil v ekološko certificiranje, Izpolniti sem moral kar nekaj formularjev, prejel sem dva debela zvezka navodil in ... za začetek plačal preko 100€, da smem čebelariti na tak način. Ko bodo prišli preverit, če res delam skladno s smernicami, bom spet plačal. Pa se ne nameravam nič hvaliti s tem, nobenega "dobička" ne pričakujem. Le za dobro čebel in vsaj ožje okolice stojišča, kjer imam neposreden vpliv, bi rad poskrbel. In za to me država denarno kaznuje, če se izrazim zelo preprosto.
volk napisal/-aCOLONA se zavedas,zakaj imamo v Sloveniji zastonj zdravljenje proti varozi? In je obvezno. Izbiras pac sredstvo. Zakaj? Da bi kak prepotentnez, ki misli, da gre kar na lahko, ne vzgoji veliko varoje, ki priletijo v tvoje panje s cebelami umirajocih druzin.
Glede zdravljenja proti varozi: ali se ti zavedaš, da je manj kot 1% čebelarjev lani uporabilo apiguard (timol), ki ne pušča škodljivih ostankov v vosku in medu ? Torej so praktično VSI v panje dali brezplačen strup in takega in še hujšega je država ponudila - brezplačno seveda - tudi letos. Veš morda, zakaj jaz ne smem kupiti satnic v nobeni čebelarski trgovini pri nas? Ker so po eko smernicah in merilih zastrupljene! S čem že? Ja, z ostanki zdravil, ki so obvezna in brezplačna. Se tebi zdi to razumljivo? Država zahteva od mojega soseda čebelarja, da zdravi čebele proti varoji, meni pa hkrati prepoveduje od njega kupiti vosek. Ker ga je pač tisto zdravilo tako zapacalo, da ni več zdravstveno neoporečen.
In nikar ne bodi naiven, da gre pri brezplačnem razdeljevanju Apivara in Kumafosa za dobroto. Za DENAR gre. Kdo pa plača ta "zdravila"? Zaposleni na NVI ?Zaposleni na MKGP? Člani vlade? Seveda ne. Mi vsi. Vsak malo. Tudi jaz, cepec, čeprav sem zelo proti tem strupom.
volk napisal/-aCOLONPravis o kvalitetni hrani.Pa mi povej,ali ti zase sam pridelujes hrano?Ali jes tisto iz trgovine? Od hidrogeniranih mascob,konzervansov....dalje?
Oboje. Žal. Imam vrt in v najemu njivo - 12 arov, na kateri je že prvo leto cvetela (še septembra) facelija. In so (tudi kmetje) začudeno spraševali, kaj za en vijoličast hudič tam raste.
A vsega ne uspem pridelati. Je pa tisto precej neoporečno. Uporabljam biodinamične preparate, velikokrat škropim z njimi, gnojim z ustrezno energeniziranim kompostom, upoštevam setveni koledar in delam vse z ljubeznijo. V trgovini pa skrbno berem tudi drobni tisk, čeprav bi potreboval lupo, da mi najpomembnejših informacij ne bi prikrili.
volk napisal/-aCOLONDanes se pac ne da izogniti vsem nevsecnostim sedanjega stanja.Pac se je treba prilagajati.Jasno je,da vsi iscemo boljso pot.
O, da bi vsaj bilo tako. Malokdo jo išče, veš. Ostali se tiho in mirno "prilagajajo", kot si napisal zgoraj. Prav vsem nevšečnostim se res ne da izogniti, mnogim pa. le malo truda in znanja je potrebnega. Ljudje pa smo komformisti in oportunisti. No, morda bomo pa prej uspeli uničiti sebe kot čebele.
volk napisal/-aCOLONVendar dokler ne bo Slovenija bela od ajde,dokler ne bo v kolobarjenu facelija,v gozdovih mesane vrste medonosnega drevja,do takrat bodo noter v panjih pogace,sladkor.......In seveda zdravilo proti varozi.Razen ce bi imeli tako idealne pogoje,da bi cebele v naravi rojile zaradi preobiolja hrane ze v aprilu,potem se enkrat v juniju ter potem konec julija. Kar je nekoc bilo.Prvi roj,belezen z strani 80 let straega kolega,je bil 23 marca pred okoli 50 leti.Danes pa to ni ravno veliko verjetno.Da bi cebele tako rojile,da bi se znebile varoje.
Bom letos poskusil z nekaj koši, jim dovolil, da rojijo in morda se pa res znebijo varoje :)
Koliko napora in vedenja pa je potrebno, da postane Slovenija "bela od ajde", da se vključi facelijo v kolobar in še kaj drugega ? Malo, zelo zelo malo. Samo potem bi morali nekateri zmanjšati svoje apetite, pohlep in prepustiti svoje stolčke tistim, ki jim je več do zdrave zemlje, zdrave hrane, zdravih živali in ZDRAVEGA ČLOVEKA.
volk napisal/-aCOLONDo takrat je potrebno biti realisticen.Ne zagovarjati neke idealisticne ideje,ter fantazije.Veliko dela,morda bodo nasi potomci cez 100 let kaj na boljsem.
Čakati torej, "da se nekaj spremeni" in biti realističen? Jaz sem in vem, da se da delati drugače. Vsak lahko. Samo "komot" ni treba biti.
Jaz eno uro na roko mešam biodinamični preparat, preden škropim zemljo, travo. Enega. Škropim pa vsaj s tremi. Z vsakim tri do petkrat. če bi bil "komot", bi šel v "kmetijsko apoteko", zlil flaško v škropilnico in na juriš.
Onkološki inštitut pa poka po šivih ... In čebele lovijo sapo, če morajo 2km od panja po CP. Marsikatera se ne vrne.
Ja, prav imaš, Volk. MORDA bodo naši potomci čez sto let kaj na boljšem.
Najbrž se jim ne bo treba več ukvarjati s čebelami, saj bo med nastajal v takrat najsodobnejših proizvodnih linijah, kak panj čebel pa bodo otroci lahko videli v Ljubljanskem živalskem vrtu.

Lep dan želim vsem.
P.S.
Volk, lepo prosim, ne vzemi ničesar od napisanega osebno.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40800Odgovor davca
Če Apr 01, 2010 7:10 am

davca napisal/-aCOLONV sredo je termometer za čebelnjakom kazal 18 st. C (v senci). Odprla sem nekaj panjev v čebelnjaku, a so bile čebele precej slabe volje, tako da sem na hitro pogledala le nekaj družin.LP,
Odisej pravi:
:D Nisi pogledala v Lunin koledar?
Sreda je bila povsem neprimerna za karkoli. Niti za sejat, niti za sadit, še najmanj pa za delo s čebelami.

Lep dan vsem.[/quote]

Da, pogledala sem v Lunin koledar, vendar šele naslednjega dne, ko sem se spomnila, da je bil za slabo voljo čebel najbrž kriv poseg v panj ob napačnem času. Po novem imam v čebelnjaku nalepljen setveni koledar.
LP, :P

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40805Odgovor Odisej
Če Apr 01, 2010 8:24 am

davca napisal/-aCOLONDa, pogledala sem v Lunin koledar, vendar šele naslednjega dne, ko sem se spomnila, da je bil za slabo voljo čebel najbrž kriv poseg v panj ob napačnem času. Po novem imam v čebelnjaku nalepljen setveni koledar.
:D Še eno 'kopijo' za doma potrebuješ, Davča.

Lep dan ti želim.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40806Odgovor davca
Če Apr 01, 2010 8:26 am

Odisej napisal/-aCOLON
davca napisal/-aCOLONDa, pogledala sem v Lunin koledar, vendar šele naslednjega dne, ko sem se spomnila, da je bil za slabo voljo čebel najbrž kriv poseg v panj ob napačnem času. Po novem imam v čebelnjaku nalepljen setveni koledar.
:D Še eno 'kopijo' za doma potrebuješ, Davča.

Lep dan ti želim.
Kako pa veš, da je doma nimam? Imam jo. :D

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40807Odgovor dušans
Če Apr 01, 2010 9:38 am

Odisej napisal/-aCOLON
dušans napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLON Sploh pa ne razumem, zakaj bi morali povzročati "burno zaleganje" ??
lp
Dušan
Pozdravljen, Dušan. prav imaš ! Česar ne razumemo, ni pametno komentirati.
No, komentiral sem sicer obračanje satov za 180°, nisem pa potrebe po burnem zaleganju, ker je pač ne razumem. Če je še kakšen tak na forumu, bi bilo pa lepo, da bi nam(a) ti pojasnil, zakaj je v tem času dobro povzročiti burno zaleganje. Sem zelo odprt, želim se stalno učiti in dober argument takoj sprejmem.

Lep dan vsem.
Marko zdravo,

Najprej sem malo zakuhal, zdaj sem pa zopet cool. Oprosti!

Med naberejo močne družine. Preko zime se število čebel zmanjša iz evolucijskih razlogov. Spomladi pa je dobro, da se družina hitro poveča, da lahko izkoristi paše - zelo enostavno.

Razvoj družine spomladi je (grobo rečeno) osnovna tehnološka dejavnost spomladi, obračanje panjev pa je najenostavnejše delo, potrebuješ samo malo mišic, še bolje, če to delata dva.
Predlagam, da malo prebereš Od čebele do medu, pa Riharja, poglavja o biologiji čebel in izkoriščanju paš. Predolgo bi bilo to podrobno navajati, so naši strokovnjaki že vse zapisali.

lp

Dušan

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40810Odgovor dušans
Če Apr 01, 2010 9:45 am

davca napisal/-aCOLON Da, pogledala sem v Lunin koledar, vendar šele naslednjega dne, ko sem se spomnila, da je bil za slabo voljo čebel najbrž kriv poseg v panj ob napačnem času. Po novem imam v čebelnjaku nalepljen setveni koledar.
S temi setvenimi koledarji je en velik hec. V SLO sta dva setvena koledarja: eden po Mariji Thun, drugi po lokalnih "lunoslovcih", med seboj se razlikujeta za nekaj dni.

Že velikokrat sem se vprašal, kateri je pravi.

Včasih se da gledati na koledar, toda, če je poseg nujen, pa samo en dan lepega vremena, takrat na koledar ne gledam.

Ali kdo drug na forumu ve kaj je prav?

lp

Dušan

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40815Odgovor Odisej
Če Apr 01, 2010 10:41 am

Tako velikih razlik ("za nekaj dni" sicer nisem zasledil, vem pa, od kje izvirajo.
Koledar, ki ga sestavlja Maria Thun, temelji na astronomskih podatkih - dejanskih položajih planetov, Sonca, Lune in ozvezdij, tisti drugi (večina), ki jih omenjaš, pa na astroloških. Na slednje se ne spoznam :( . Če je na forumu tudi kakšen(na) astrolog(inja), bo že znal pojasniti.

Lep dan vsem.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 40817Odgovor Odisej
Če Apr 01, 2010 11:05 am

dušans napisal/-aCOLON Marko zdravo,
Najprej sem malo zakuhal, zdaj sem pa zopet cool. Oprosti!
Je že v redu in ni prav nobene potrebe po opravičevanju, kar se mene tiče.
dušans napisal/-aCOLON Med naberejo močne družine. Preko zime se število čebel zmanjša iz evolucijskih razlogov. Spomladi pa je dobro, da se družina hitro poveča, da lahko izkoristi paše - zelo enostavno.
Hmm ... med naberejo vse družine, tako močne kot tiste manj močne. A so količine različne. Najbrž si imel v mislih, da veliko medu naberejo močne družine. Močna družina pa ni nujno najštevilčnejša družina, bi dodal sam.
Saj ni najbolj ustrezna primerjava, pa vendar: tako kot najštevilčnejša vojska ni nujno najmočnejša :(
Številčna pomladanska družina lahko izkoristi paše, praviš. No, tu je še več faktorjev, ki vplivajo na to, predvsem pa ni nobenega zagotovila, da bo(do) paša(e) obilna. Kaj pa potem z veliko, številčno družino?
Moj občutek mi pravi, da čebele v družini najbolje same prilagodijo svojo številčnost razmeram v najširšem pomenu besede.
dušans napisal/-aCOLONRazvoj družine spomladi je (grobo rečeno) osnovna tehnološka dejavnost spomladi, obračanje panjev pa je najenostavnejše delo, potrebuješ samo malo mišic, še bolje, če to delata dva.
Predlagam, da malo prebereš Od čebele do medu, pa Riharja, poglavja o biologiji čebel in izkoriščanju paš. Predolgo bi bilo to podrobno navajati, so naši strokovnjaki že vse zapisali.
Prebral sem prvo knjigo, ki jo omenjaš. Riharja pa sem samo prelistal.
Nikjer nisem zasledil podatka, da tako obračanje (panjev ali satov) ustreza čebelam. To je pa zame najpomembnejši faktor pri delu z njimi.
Nasprotno: prebral sem, da se zelo slabo odzovejo na take stvari. Si kar lahko predstavljam, kako bi izgledalo pri nas doma, če bi zjutraj odšel od doma skozi predsobo, popoldan pa vstopil skozi kopalnico. Shramba z živili bi bila tam, kjer je bila še zjutraj spalnica, dnevno sobo pa bi zamenjala kuhinja. Nekdo bi naše domovanje, ki smo si ga uredili, kot nam ustreza, predelal po svoje.
To, da morajo čebele že uskladiščen med zopet prestavljati in da jim z obračanjem satov čebelar vzbudi (lažni) občutek, da je hrane dovolj, se mi zdi navadna prevara.

Lahko se pa o vsem tudi motim :D

Lep dan želim.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

Opravila v aprilu

OdgovorCOLON # 40941Odgovor davca
Če Apr 08, 2010 8:28 am

Marec je za nami. Na Škofjeloškem je bil letos mrzel in zasnežen, čebelice na skrajnem koncu Sevške doline niso kdove koliko izletavale. V hribih pa so bile deležne tudi hudih vetrov.
Zdaj, po Veliki noči, pa se je nebo zjasnilo in temperature so se povzpele krepko čez 10 st. C. Včeraj je termometer za našim čebelnjakom kazal 18 st. C. Vedno bolj ugotavljam, da se tudi čebele ravnajo po setvenem koledarju. Včeraj je bil po Mariji Thun dan za korenino in stražarke so se silovito zaganjale v nas, človeške vsiljivce. Moj soprog pravi, da zato, ker je bila obilna paša na vrbi ivi.
Sicer pa, dosedaj v panje še nisem posegala. Ugotovila sem le, da imajo čebele še veliko zimske zaloge. Vsak panj še kar nekaj satov: več kot dva oz. tri. To pomeni, da se jeseni splača do čebel biti radodaren. V pitalnike jim avgusta in septembra nalivamo toliko sladkorne raztopine, kolikor je hočejo vzeti. V jeseni je pri nas tudi precej pelodne paše z rož in še zdaj je nekaj cvetneg prahu v satih – mislim, da je lanski. Če ni, je pa letošnji. Zame to ni pomembno. Samo, da je. Torej čebel ne bom dodatno krmila. Včeraj sem le spraskala nekaj medenih satov.
Ker je bilo na podnicah le malo mrtvic, je večina panjev (razen dveh, kjer čebele čepijo na 3 oz. 4 satih) polna čebel, ki lezejo po vseh etažah, čistijo celice, oskrbujejo zalego, nosijo cvetni prah in nekaj medičine, ........... Občutek imam, da bodo kmalu na tesnem s prostorom (vsaj v 2-etažnih panjih).
Prosim za pomoč oz. nasvet: kaj naj počnem v aprilu, da mi ne bodo prekmalu izrojile.
LP, :)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 40943Odgovor Fizikalec
Če Apr 08, 2010 8:44 am

Bi že morala dat prazen sat med zalego za kak teden pa tudi satnice....

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40946Odgovor davca
Če Apr 08, 2010 8:48 am

Hvala za nasvet. Jutri bo še en lep dan, pa bom res dodala prazen sat. Satnice pa ob naslednjem lepem vremenu.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40949Odgovor davca
Če Apr 08, 2010 9:40 am

Po spletu sem iskala ena zame uporabna navodila za opravila v aprilu. In spet sem jih našla na spletnih straneh mojstra Borisa Seražina. Spodaj prilepljen link vam bo, tako kot meni, morda pomagal do prvih točenj (če bo vreme ugodno) medu že v mesecu maju. Namreč: če bodo matice v teh dneh kar se da zalegale, se bodo konec aprila izlegle mnoge mladice iz danes izleženih jajčec.

http://www.cebelarstvo-serazin.com/stra ... &Itemid=55

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40960Odgovor davca
Če Apr 08, 2010 9:01 pm

Zakaj bi lahko jaz točila med v maju? Zato, ker takrat pri nas cvetita divja češnja in seveda regrad.

alešD
PrispevkovCOLON 50

OdgovorCOLON # 40982Odgovor alešD
Pe Apr 09, 2010 9:55 pm

Davča, jaz praznega satu med zalego zaenkrat še ne bi dajal. Ob zalego ja, ločeval s praznim satom zalege pa ne bi (še).

Še vedno so dnevi, ko je potrebno "zdrzati" vetrobransko steklo vozila zjutraj... :evil:

Še kakšen teden, rajši dva bi počakal... Prekmurje je precej pred nami z razvojem čebel.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 40989Odgovor davca
So Apr 10, 2010 7:47 am

Rečeno, storjeno! Petim najmočnejšim dužinam (ki že imajo trotovino) sem v sredo gnezda vstavila prazen sat. Pozorna sem postala potem, ko je iz enega panja izletel trot (pa družina ni trotarka). Res je, da je v Prekmurju spomladi razvoj čebel hitrejši in se narava prebudi prej kot pri nas na Gorenjskem. Toda nekatere naše družine so res močne (ne bom govorila o satih zalege), tako da jih je polno v obeh (2-etažni AŽ) oz vseh treh etažah (3-etažni AŽ).
Pri nas je polno vrbe ive. Moških in ženskih dreves, ki precej medijo in imajo obilo peloda.
Jeseni sem v enem panju pozabila prazen sat s trotovskimi celicami. Ko sem ga pred dvema dnevoma vzela iz panja, je bila polovica sata pokrita s pokrito trotovsko zalego, v nekaterih celicah so bile še odkrite žerke, vmes pa so čebele nanosile polno medičine, da je kar teklo iz sata.
Praviloma pa je za naše kraje najbrž res prezgodaj vstavljati v sredino gnezda prazen sat.
Aja, pa še to! Lani smo širili naše čebelarstvo izključno z roji, ki smo jih tretirali z mlečno kislino. Maja in v prvi polovici junija smo izrezovali trotovino, za zdravilo proti varozi pa smo uporabili apiguard in oksalno kislino (sublimiranje v AŽ in kapanje v nakladah). Mrtvic je bilo spomladi malo.

Vendar je za naslednji teden napovedano slabo vreme in nizke temperature. In že danes vse jutro dežuje. Nič kaj spodbudno za naše čebele ob mojih posegih!

LP,

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov