Kritična meja

arhivirane teme 2008
cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

Kritična meja

OdgovorCOLON # 30725Odgovor cebelar_novinec
Pe Okt 10, 2008 3:30 pm

Nekaj me zanima. Tukaj v Sloveniji se propagira, da je treba tretirat že po 3 naravno odpadlih varojah na dan.
Berem in drugod po svetu so vsi mnenja, da je meja šele 50 naravno odpadlih varoj na dan. :shock:

Zakaj ta razlika v "mejni vrednosti" ?
Namreč bistvene razlike v uspešnosti prezimovanja med Slovenijo in ostalimi državami praktično ni.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30726Odgovor Fizikalec
Pe Okt 10, 2008 6:54 pm

NOja naravni odpad je itaq ničkajvreden podatek drgačpa če bi na dan padlo 50 varoj brez, da je noter kako sredstvo sploh ni treba večtretirat :D

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 30727Odgovor bogdan
Pe Okt 10, 2008 9:08 pm

Morda pa so naredile kolektivni samomor. Naj živijo take varoje! :D
Naj medi, kjerkoli ze si...

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30728Odgovor cebelar_novinec
Pe Okt 10, 2008 10:01 pm

bogdan napisal/-aCOLONMorda pa so naredile kolektivni samomor. Naj živijo take varoje! :D
50 odpada pomeni, da je varoj že 4000 in več in je že problem.

No mene zanima kako to, da pri nas že pri treh varojah na podnici moraš kao tretirat.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30729Odgovor Fizikalec
Pe Okt 10, 2008 10:35 pm

50 odpada lahko pomeni nič ali pa že pogubo. Saj te nihče ne sili, da MORAŠ tretirat. Enako velja zate kot osebo lahko zavrneš vsako zdravstveno pomoč.
Sam presojaš zase in sam presojaš za svoje čebele (če imaš dovolj znanja) kdaj boš kaj tretiral.
Kot sem omenil naravni odpad ali spremljanje tega je kozlarija ni merodajen podatek. To sem zapisal že neštetokrat in vsak, ki se na tak podatek upira bo vsej ali prej naletel na hude težave.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30730Odgovor cebelar_novinec
So Okt 11, 2008 2:53 pm

Fizikalec že razumem, da naravni odpad ni ravno zanesljiva metoda, če pogledaš enkrat. Če spremljaš dalj časa pa ti že lahko pokaže kakšen je "trend" v čebelji družini.

Meni in še dvajsetim čebelarjem je bilo rečeno, da so 3 odpadle varoje na dan že meja ko je potrebno z nečim tretirat. In tu mi sedaj ni jasno, ker v tujini je postavljena meja na 50. Nekateri pač zagovarjajo tudi manj ampak 50 je tista številko ko je kao že zelo nevarno. Na eni fakulteti so naredil raziskavo in 50 naravno odpadlih varoj pomeni tam okoli 4000 varoj prisotnih v srednje močni čebelji družini.

Fizikalec ti kot sem videl odpiraš celice in pogledaš. Kako se potem ravnaš recimo če od 30 odprtih celic dobiš varojo v 1, 3, 5, 10 ?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 30732Odgovor boriss
So Okt 11, 2008 6:09 pm

Danilo ali se ti ne zdi da se zaletavaš z glavo v zid?

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30733Odgovor cebelar_novinec
So Okt 11, 2008 6:51 pm

boriss napisal/-aCOLONDanilo ali se ti ne zdi da se zaletavaš z glavo v zid?

lp

Domnevam, da ti imaš odgovor na moje vprašanje ? Zakaj se pri nas v Sloveniji propagira tretiranje čebeljih družin po naravnem odpadu 3 varoj v 24h medtem ko ljudje v tujini prezimujejo čebele z naravnim odpadom 25 varoj v oktobru in njihove zimske izgube niso nič večje od izgub tukaj v Sloveniji ?

Naj še dodam, da je spremljanje naravnega odpada varoj uveljavljena in dokazano kar natančna metoda ugotavljanja okuženosti čebelje družine z varojo. Seveda ta način pade v vodo, če samo enkrat na leto "pogledaš".
Ni finta v tej številki. Finta je v SPREMLJANJU TRENDA. Če se nenadoma pač poveča odpad je to že alarm. Če pa ostane skozi celo leto enak odpad in imaš oktobra odpada 3 varoje na dan po vseh znanih podatkih to ni nikakšen problem in čebele preživijo zimo.

Boris lepo te prosim....če nimaš kaj pametnega povedat bodi raje tiho. Hvala lepa.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30734Odgovor boriss
So Okt 11, 2008 6:55 pm

Jaz pa si ne bom tolkel glave na tvojih vprašanjih!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30735Odgovor boriss
So Okt 11, 2008 6:56 pm

Kar pa se pameti tiče in biti tiho - prvo pometi pred svojim pragom pa bo vse OK.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30736Odgovor cebelar_novinec
So Okt 11, 2008 7:01 pm

boriss napisal/-aCOLONKar pa se pameti tiče in biti tiho - prvo pometi pred svojim pragom pa bo vse OK.
Ej tema je jasna. Če pač samo prideš sem neke svoje frustracije nad ostalimi čebelarji sproščat jih sproščaj v košu in ne v temi z jasno postavljenim vprašanjem.
Če odgovora na vprašanje ne poznaš, ne odgovarjaj ali pa reci, da ne veš.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30737Odgovor boriss
So Okt 11, 2008 7:03 pm

Odgovor poznam in bi ti ga tudi lahko napisal - pa ni vredno. Karkoli napišem vedno boš verjel samo tistemu kar najdeš v tujini. Torej je brez veze karkoli napisati. Ča pa te odgovor resnično zanima pa pač preberi arhiv tam že vse piše

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30738Odgovor Fizikalec
So Okt 11, 2008 7:13 pm

Novinec kaže, da se res malo zaletavam z glavo v zid in dam tokrat Borisu prav.
Tujina niti pod razno ni primerljiva z našimi razmerami in krkoli primerjati z nami je daleč od realnosti. Prvič je nabasanost čebel pr nas povsem drugačna malne pr vsaki 3 bajti ja kak panj ali kakih 8 panjev. Večina teh je dobro, nekaj zadovoljivo, nekaj pa povsem zanič oskrbovano.

Naravni odpad je vreden en d..k (oprosti izrazu) je povsem enak kot, če meriš zdravstveno stanje prebivalcev v neki vasi, občini ali mestu po št. umrlih. Št. umrlih se lahko poveča glede na neke dejavnike in ne na račun povečanja št. prebivalcev.

Povsem jasno je, da gospodarna družina,če je pravilno opravljeno zimsko tretiranje zdrži do konca julija, po tem datumu pa je št.varoj kritično in jo treba sesut. Drugo je pri narejencih, ometencih, izrojencih itd...ti so "pauzirali" z zalego in so manj napadeni in načeloma lahko počakajodo zimskega tretiranja. Veliko je še dodatnih dejavnikov, če smo prevažali, kam koliko premikov itd...

Za konec pa bi dodal, da pregled zalege in čebel je zeloooo pomemben PO TRETIRANJU ne samo pred.
Je pa tako vsako testiranje ali primerjanje z nečim kar je delano na manj kot 60 družin vsporedno ne drži vode je povsem zanič podatek.
Tule bi lahko debatirala v nedogled samo je povsem nesmiselno, ker sma na zeloooo različnih bregovih midva. Ti sedaj odkrivaš (toplo vodo) in vse to sem jaz delal pred ene 12 leti, ko sem bil nekje začetnik in sem bil prepričan,da se lahko marsikaj naredi drugače.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30739Odgovor cebelar_novinec
So Okt 11, 2008 7:36 pm

Samo toliko, da še enkrat napišem, da bo razumljivo. Ne gleda se samo številke pri naravnem odpadu. Spremlja se trend naravnega odpada. Od enega pregleda na leto pač ne moreš nič vedet in imaš prav je en k. Če pa spremljaš na dolgi rok in je ob nekem času odpad majhen, potem pa se povečuje potem že veš na čem si. Seveda so zraven še drugi faktorji. Število čebel v družini(moč) in ostali faktorji, ki jih naštevaš in so pomembni. Jaz sem sam pregledoval z odpiranjem celic, odpadom in z lovljenjem čebel v kozarec s sladkorjem tudi po tretiranju.

Mene je presenetilo predvsem to. Ko so razdeljevali Bayvarol je bilo meni in še 20im čebelarjem rečeno, da je odpad 3 varoj že KRIZA in je treba TAKOJ tretirat. Na drugi strani pa reakcija čebelarjev v tujini, ki nonšalantno samo zamahnejo z roko ob tako majhnem odpadu.

S tega vidika, da pa so v tujini čebelarstva bolj narazen ( vsaj tako razumem, da hočeš povedat ) kot pri nas in je manjša možnost "invazije" od drugod pa, če pošteno povem nisem niti pomislil.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30748Odgovor volk
Po Okt 13, 2008 12:09 pm

Naravni odpad je verodostojen,kot podatek za zdravljenje,ce poznas zdravstveno stanje cebel,varoj,hitrost razmnozevanja varoje,in ce nimas soseda,od katerega cebele letijo k tebi in z njimi varoje.Ker vse te podatke ve edino Bog,se sam nikoli ne ukvarjam z naravnim odpadom.
Za to dobivajo razlicne podatke,da ena varoja pomeni 200 varoj v druzini,ali pa da ena naravno odpadla varoja pomeni 1000 varoj v druzini.Vsekakor je potrebno varojo unicevati.Ce jo ne,je tako,kot bi pustil eno prostitutko,okuzeno z AIDSom,in cakal,kdaj bo okuzena kriticna meja populacije.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 30755Odgovor igorv
Po Okt 13, 2008 3:05 pm

Čebelar_novinec si pa res posrečen...
Najprej postaviš vprašanje in se delaš kot da te mnenja ostalih resnično zanimajo, potem pa ko dobiš nekaj odgovorov, pa začneš s prepričevanjem vseh, da imaš samo ti prav, ker si to nekje prebral ali pa delajo tako nekje v "tujini".
Daj se malo zresni no...

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30756Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 3:11 pm

igorv napisal/-aCOLONČebelar_novinec si pa res posrečen...
Najprej postaviš vprašanje in se delaš kot da te mnenja ostalih resnično zanimajo, potem pa ko dobiš nekaj odgovorov, pa začneš s prepričevanjem vseh, da imaš samo ti prav, ker si to nekje prebral ali pa delajo tako nekje v "tujini".
Daj se malo zresni no...
Znaš brat ? Vprašanje je bilo...zakaj je pri nas "kritična meja" nižja. NVI pravi ob 3 varojah takoj tretirat medtem ko v tujini samo zamahnejo z roko in prezimujejo ob desetkrat večjem odpadu kot je pri nas "meja"

Koga sem in kaj prepričeval ? Prosim lepo, če napišeš. Če slučajno namiguješ na naravni odpad potem bi bilo dobro, da se malo pozanimaš kako to delajo na fakultetah in v velikih in malih čebelarstvih po svetu kjer je to UVELJAVLJENA praksa. Sicer sem razložil, da se gre za TREND odpada in ne samo pregled enkrat na leto in tudi napisal kako sam pregledujem. Če pa namiguješ na "kritično mejo" pa prosim, če citiraš kje sem bilokaj koga prepričeval.

Kje sem rekel, da imam samo jaz prav ? Prosim lepo, če napišeš. Je tako teško sprejet tudi drugačne poglede ?

Mislim, da si zdej kar malo tako na pamet nekaj napisal...čredni nagon ?

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 30757Odgovor igorv
Po Okt 13, 2008 3:29 pm

Najprej znam brat in to že kar nekaj časa...

Drugo se ne mislim spuščat s tabo v neke brezvezne razprave, ker tako ali tako ne bo nekega efekta...

Če me vprašaš zakaj je pri nas meja nižja kot nekje v neki drugi državi, ne vem pa tudi zanima me ne, varojo pač zatiram takrat ko je to potrebno...

Glede spremljanja naravnega odpada se strinjam s tabo da so podatki pri daljšem trendu spremljanja verjetno bolj točni, samo za moje pojme je to veliko preveč dela za tako nezanesljive podatke. Je pa potrebno preveriti odpad po vsakem tretiranju...

Glede drugačnih pogledov si pa ti tisti, ki jih tako težko sprejemaš...

Brez zamere pa lep pozdrav.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30762Odgovor Fizikalec
Po Okt 13, 2008 6:10 pm

no en pameten prispevek po določenem času....

Novinec zakaj je meja 3??? Pa to ti vprašaj NVI pa tiste, ki so mejo postavili mene to čisto nič ne zanima in kot sem napisal kakšno je moje mnenje na vse skup. Te debate so povsem neproduktivne in na način kaj ti sprašuješ zgleda zelo smešno. Drugod po svetu ne čebelarijo z našo kranjico v večina nakladnih panjih je Italjanka povsem drugačna po obnašanju itd..itd...

Prvo vse kar je kje napisano žal ne drži, zelo veliko takega je tudi tukaj.
Drugo o čebelah veš zelo malo ali, če hočeš še nič
Tretje čebelariš zelo malo časa
Četrto čebelariš z zelo malo družinami

To kr ti nekje bereš je daleeeeč od realitete in tudi neki poskusi na nekih fakultetah so sprejemljivi v """""""" ostane še lokacija kjer si pa še en kuuuup reči katere treba upoštevat.

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 31231Odgovor Drago1
Ne Dec 14, 2008 4:30 pm

Fizikalec to ti dam prav!!!italjnka ma rugacen siklus zaleganja""pri naknadnem panu je recimo 3 varoje naravnega odpada skoraj nič""zato ker je tam dvakrat več čebel kot v AŽ!! vem da je to s tremi varojami neunost,tud meni je to veterinarka povedala "tako pač je!!nekaj je v knjigah ampak to ni vse,nekaj moras sam znati!!iskušnje

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 31233Odgovor Fizikalec
Ne Dec 14, 2008 4:40 pm

NOja samo eni pač ne povežejo vseh dejavnikov, ki so ključni, da potegnemo črto in dobimo rezultat.
Prej ali slej pa se vsak nauči eni po krajši drugi po daljši poti. Moj namen ni prepričevanje drugega ampak ispostavim lahko to kr sem se naučil v svojo karieri na vsakem, ki to bere pa je ali to sprejme.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 31235Odgovor boriss
Ne Dec 14, 2008 5:04 pm

Drago1 napisal/-aCOLON....."zato ker je tam dvakrat več čebel kot v AŽ!! ....
:rezakla

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 31238Odgovor Drago1
Ne Dec 14, 2008 7:32 pm

ma si ti en TROT

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 31266Odgovor Drago1
Po Dec 15, 2008 5:47 pm

TOPAZ sj p svoje mas prav"vsi smo po svoje pametni!sj ves kregamo se pa ne!!!!!

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov