LR panj za začetnika

arhivirane teme 2008
Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

LR panj za začetnika

OdgovorCOLON # 30710Odgovor Zaèetnik_2
Sr Okt 08, 2008 3:09 pm

Pozdravljeni,
s čebelarstvom AŽ panjih sem se ukvarjal nekaj let, in sicer pred 15 leti, potem pa sem jih zaradi selitve in študija oddal. Zdaj se mi je spet onudila prilika in želim začeti v nakladnih panjih.
Ali veste, če kdo v Posavju (Brežice, Krško) čebelari v nakladnih panjih in bi bil pripravljen dati kakšen nasvet?
Ali je sploh možno začeti čebelariti (npr z rojem, ki mi ga podari znanec), če imaš le nove panje in brez zaloge satov?
V trgovinah sem si ogledal nekaj LR panjev, vendar se mi zdi, da niso kompletni; v enih manjka matična rešetka, begalnica, podstavek za odvzemanje odpadle varoje, zelo mali pitalnik,
neizoliran pokrov ali podnica, ... Seveda vse to lahko izdelam tudi sam, vendar bi rad kupil enega kompletnega.
Hvala za pomoč in lep pozdrav.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

Re: LR panj za začetnika

OdgovorCOLON # 30711Odgovor cebelar_novinec
Sr Okt 08, 2008 3:46 pm

Začetnik_2 napisal/-aCOLONPozdravljeni,
s čebelarstvom AŽ panjih sem se ukvarjal nekaj let, in sicer pred 15 leti, potem pa sem jih zaradi selitve in študija oddal. Zdaj se mi je spet onudila prilika in želim začeti v nakladnih panjih.
Ali veste, če kdo v Posavju (Brežice, Krško) čebelari v nakladnih panjih in bi bil pripravljen dati kakšen nasvet?
Ali je sploh možno začeti čebelariti (npr z rojem, ki mi ga podari znanec), če imaš le nove panje in brez zaloge satov?
V trgovinah sem si ogledal nekaj LR panjev, vendar se mi zdi, da niso kompletni; v enih manjka matična rešetka, begalnica, podstavek za odvzemanje odpadle varoje, zelo mali pitalnik,
neizoliran pokrov ali podnica, ... Seveda vse to lahko izdelam tudi sam, vendar bi rad kupil enega kompletnega.
Hvala za pomoč in lep pozdrav.

Vzem kako knjigo od Riharja. On je čebelarjenje v nakladnem panju opisal. Noter imaš tudi različne načine čebelarjenja v nakladnem panju.

Čebele drugače zelo rade gradijo satovje. Tako, da ne rabiš nobenega izdelanega satja. Tudi umetnih satnic ne rabiš. Na satnik samo zalepiš tiste palčke od lučk in nakapaš malo voska gor in je. Čebele bodo same zgradile kar bo treba.

Jaz sem letos probal pitalnik za nakladne panje, kozarec okol obrnjen in zip-lock vrečke. Najbolje sta se pri meni obnesla kozarec z luknjicami v pokrovu in zip-lock vrečka. V nakladnem panju to daš na vrh in pokriješ z naklado.

Čebele sovražijo matične rešetke. Za to trditev sicer ne dam roke v ogenj ampak v panj kamor nisem dal matične rešetke so čebele letos raje gradile navzgor. Naslednje leto bom to počel z večjim številom nakladnih panjev in še opazoval. Begalnice ? Kaj je to ? :D

Panje dobiš v vseh čebelarskih trgovinah....poglej na najdi.si .... "čebelarska oprema" ....

Sam grem konec meseca po opremo v Srbiju ker je 4x cenejša kot v Sloveniji.

Letvičarje pa lahko sam narediš brez problemov. Ne vem kolk ti bodo všeč ampak dajmo probat malo promovirat tudi tale panjski sistem v Sloveniji ;)

Klikni tu za večjo sliko!

Slika

Panji po barvanju :

Klikni tu za večjo sliko

Slika

Klikni tu za večjo sliko

Slika

Takole pa zgleda satje brez satnih osnov. Čisto nič drugače :D

Slika

Večja Slika

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 30717Odgovor igorv
Če Okt 09, 2008 7:53 am

Pozdravljen Začetnik_2 !

Glede na to, da iščeš nekoga iz Brežic, se lahko oglasiš pri meni, pa bova kako rekla... Če si zainteresiran me kontaktiraj na PM pa se dogovoriva kdaj in kje se dobiva.

LP

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 30721Odgovor Zaèetnik_2
Če Okt 09, 2008 1:02 pm

Halo Igor,
vsekakor sem zelo zainteresiran. Če je mogoče, bi se kdaj oglasil pri tebi, ko boš imel kakšen opravek pri čebelah, da tudi kaj vidim, še posebno na LR panjih. Ne rata mi kontaktirati preko PM. Super bi bilo, če se dan ali dva prej slišiva (031 606 868). Lep pozdrav!

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov