Za zatiranje varoje tudi navadni vratič

arhivirane teme 2008
davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

Za zatiranje varoje tudi navadni vratič

OdgovorCOLON # 30664Odgovor davca
To Sep 30, 2008 10:55 pm

Navadni vratič za zatiranje varoje?
V moji zeliščarski knjigi piše, da vratič vedno znova označujejo kot strupeno rastlino, vendar je ta oznaka le delno točna. Delež tujona v eteričnem olju sicer lahko povzroči zastrupitev, vendar le, če drogo zaužijemo neprekuhano. Zaradi tega posušenih cvetov in listov vratiča ne smemo uživati v obliki prahu, temveč vedno le kot čaj. V ljudskem zdravilstvu se navadni (rumeni) vratič uporablja poti glistam in pomaga pri črevesnih in želodčnih težavah, ki so posledica prehlada……….
Nekje sem prebrala, da se ga uporablja v čebelarstvu za zatiranje varoje – predvsem v spomladanskih mesecih, ko se vratičev čaj daje v sladkorno raztopino za dražilno krmljenje. Količin si nisem zapomnila.
Torej, tega sem se spomnila ob koncu zimskega krmljenja, ko je bilo treba nekaj družin še dokrmiti. Poleg rmana sem nabrala še nekaj navadnega vratiča in iz obeh zelišč (svežih) skuhala čaj. 5 l precej močnega čaja sem dodala 7 l vode in 18 kg sladkorja. Dobila sem cca 25 l raztopine, ki sem jo razdelila med nekatere družine (po cca 3 l na družino, nekaj raztopine je ostalo). Testnih mrež nisem vstavljala. In po 10 dneh je bilo na podnicah teh panjev kar nekaj mrtvih varoj – toliko, da sem jih že od daleč opazila. Ali je čaj škodil čebelam, ne vem. Mrtvic ni bilo. Zdaj se s tem ne bom več ukvarjala, spomladi pa se bom lotila poskusa z vratičem bolj natančno. Precej sem ga nabrala in posušila, spomladi (konec marca?) pa ga bom v čaju s sladkorno raztopino vstavila v panje.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 30665Odgovor divji cebelar
To Sep 30, 2008 11:06 pm

Davca zapiše:
"Testnih mrež nisem vstavljala. In po 10 dneh je bilo na podnicah teh panjev kar nekaj mrtvih varoj – toliko, da sem jih že od daleč opazila."

Če si jih lahko že od daleč opazila, potem jih bilo kar krepko "nekaj" in obstaja velika verjetnost, da spomladi teh rožic ne boš potrebovala.

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 30666Odgovor davca
To Sep 30, 2008 11:11 pm

divji čebelar napisal/-aCOLONDavca zapiše:
"Testnih mrež nisem vstavljala. In po 10 dneh je bilo na podnicah teh panjev kar nekaj mrtvih varoj – toliko, da sem jih že od daleč opazila."

Če si jih lahko že od daleč opazila, potem jih bilo kar krepko "nekaj" in obstaja velika verjetnost, da spomladi teh rožic ne boš potrebovala.
Bomo videli in bom sporočila, kajti vse kaže, da dobro vidim.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 30667Odgovor divji cebelar
To Sep 30, 2008 11:29 pm

Tujon kot osnovna substanca, ki naj bi bila zaslužna za padanje varoj, sploh ni topen v vodi. Kaj na bi torej varoje pomorilo ????

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 30668Odgovor davca
Sr Okt 01, 2008 9:18 am

Saj pravim: temu raziskovanju se bom posvetila spomladi. Zdaj sem skuhala čaj iz navadnega vratiča zgolj zato, ker sem se spomnila, da sem v neki strokovni literaturi o zatiranju varoje prebrala, da pomaga navadni vratič. Podrobnosti sem pozabila. V moji zeliščarski knjigi pa piše, da navadni vratič vsebuje učinkovine: eterično olje, kafro, borneol, grenčine, čreslovino.Glede na odpadle varoje bi znal biti učinkovit. Bomo videli!
LP

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 30670Odgovor bloop
Če Okt 02, 2008 6:35 pm

Kolikor mi je oce povedal je vratic uporabljal moj dedek proti nosemi, glede na uporabo v cloveskem zdravilstvu-proti notranjim parazitom bi v teoriji najbrz to tudi slo pri cebelah(?). Kolicin-doziranja pa se zal po toliko letih vec nihce ne spomni.
Ce se pa obnese tudi na varojo bi pa vsekakor bilo zanimivo. Glede na zatrjevanje nekaterih drugih pa tudi ponekod v literaturi se zasledi "domace" sredstvo za zatiranje varoje, mesanica pelina in borovih vrsickov, mislim da zadevo imenujejo KAS? Tam so kolicine znane in ni potrebno nekih posebnih ugibanj o doziranju, uspesnost pa zal se letos nisem uspel preveriti zaradi premajhne kolicine pelina :).

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 30672Odgovor davca
Če Okt 02, 2008 7:07 pm

O KASu 81 sem razmišljala tudi jaz, vendar moram dobiti zadostno količino pelina (cvetoč in mladi vršički) ter borovih iglic. Tega spomladi ne bom imela. Vsekakor pa si bom ustrezne zeli prihodnje leto priskrbela. Tudi česen ni od muh. Lani jeseni sem po vseh poletnih zdravljenjih jeseni nakrmila čebele s česnovo-pelinovo sladkorno raztopino. Odpad varoj je bil neverjeten. Sem pa s česnom povzročila tudi rop (ima močan vonj), ker sem raztopino pripravljala za čebelnjakom ( :oops: ). Ob zimskem zatiranju s kapanjem oksalne kisline varoje praktično niso več odpadale. Lansko zimo je solidno preživelo 13 družin, ena pa je odšla neznano kam - panj je bil spomladi prazen.

Res se mi zdi nedopustno dajati v panj kemične pripravke kot je flumitrin, amitraz itd. in res imam odpor do teh stvari. Zato poskušam varojo odgnati na druge načine. Na ta forum pa pišem zato, da bi izvedela, kaj mislijo o stvareh, o katerih razmišljam jaz, drugi čebelarji.
LP

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov