Učinkovitost Bayvarola

arhivirane teme 2008
yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 30174Odgovor yacksy
Po Avg 18, 2008 9:01 am

Ta vikend je bilo tudi pri meni prvo štetje dnevnega odpada varoj.
Začuda, je pri meni dnevni odpad v pričakovanju za Bayvarol. V prvem tednu v povprečju 15-20 / dan (prej dnevni odpad 1 / dan). Tako, da bo pri meni Bayvarol očitno prijel v redu.

Ne razumem pa, kako je lahko rezultat 2km oddaljenega čebelarja tako slabši.
Shit happens

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 30175Odgovor Micky
Po Avg 18, 2008 2:28 pm

yacksy napisal/-aCOLONTa vikend je bilo tudi pri meni prvo štetje dnevnega odpada varoj.
Začuda, je pri meni dnevni odpad v pričakovanju za Bayvarol. V prvem tednu v povprečju 15-20 / dan (prej dnevni odpad 1 / dan). Tako, da bo pri meni Bayvarol očitno prijel v redu.

Ne razumem pa, kako je lahko rezultat 2km oddaljenega čebelarja tako slabši.
Jaz sem imel odpad največ 5 na dan. Res pa je, da imam v glavnem narejence in tudi naravni odpad nisem imel velik.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Baywarol- podite pozorni !

OdgovorCOLON # 30192Odgovor imker
So Avg 23, 2008 11:39 am

Re: Učinkovitost Bayvarola

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by yacksy
Za tiste, ki ste Bayvarol že vstavili v panje me zanima, kako je z učinkovitostjo oziroma me zanimajo vaša opažanja.

Sosednji čebelar je vstavil Bayvarol že pred dobrim tednom, pa učinek ni velik. Odpade le par varoj na dan ali pa še to ne. Odpad je le malo večji od naravnega odpada, ki je bil merjen 10 dni prej. S tem, da do večjega osipa varoj ni prišlo ob vstavitvi Bayvarola v panje. Malo me skrbi rezistenca varoje na zdravilo, ki ga je veterina tako radodarno delila.
--------------------------------------------------------------------------------

..............................................................
....Slišal sem od čebelarjev različna mnenja oz .rezultate tretiranj. Vendar je vse preveč pavšalno pripovedovanje. Če hočete dati oceno učinkovitosti, morate najprej ugotoviti stopnjo napadenosti čebelje družine in šele po tem lahko dajete ocene delovanja.
Jaz Bayvarol samo preskušam( ker mislim vstrajati pri svoje postopku).
Po prvih ugotovitvah upam trditi, da pri meni Bayvarol odlično deluje. Kakšen bo učinek(%), bom povedal čez 14 dni. I.J.

quote:
Za tiste, ki ste Bayvarol že vstavili v panje me zanima, kako je z učinkovitostjo oziroma me zanimajo vaša opažanja.

Sosednji čebelar je vstavil Bayvarol že pred dobrim tednom, pa učinek ni velik. Odpade le par varoj na dan ali pa še to ne. Odpad je le malo večji od naravnega odpada, ki je bil merjen 10 dni prej. S tem, da do večjega osipa varoj ni prišlo ob vstavitvi Bayvarola v panje. Malo me skrbi rezistenca varoje na zdravilo, ki ga je veterina tako radodarno delila.

....Slišal sem od čebelarjev različna mnenja oz .rezultate tretiranj. Vendar je vse preveč pavšalno pripovedovanje. Če hočete dati oceno učinkovitosti, morate najprej ugotoviti stopnjo napadenosti čebelje družine in šele po tem lahko dajete ocene delovanja.
Po prvih ugotovitvah upam trditi, da pri meni Bayvarol odlično deluje. Kakšen bo učinek(%), bom povedal čez 14 dni. I.J.

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Baywarol- podite pozorni !

OdgovorCOLON # 30193Odgovor imker
So Avg 23, 2008 11:45 am

quote:

----------------------------------------------------------------------------------
23.8.2008
Minilo je 20 dni, kar sem vstavil Baywarol. Družina, kamor sem dal 7 trakov Baywarola je bila vse leto izredno močna. točil sem 40kg medu in družina dala je še tri nove družine po dve nakladi. naravni odpad varoj pred tretiranjem je bil cca 1v/dan.
Po vstavitvi Baywarola so začele varoje intenzivno odpadati:
prvih 10 dni, kar predstavlja cas pokrite zalege, je odpadlo povprečno 100 varoj na dan.
drugih 10 dni pq cca 50 varoj na dan.
Pričakoval sem, da se bo število odpadlih varoj po končanem ciklusu pokrite zalege- po desetih dneh- zmanjšalo na minimum. To bi se zgodilo, če bi Baywarol pobil po vstavitvi v panj vse varoe, ki niso bile v zalegi.
Varoe pa tudi 21. dan še odpadajo (50/dan) in se žive gibljejo pod mrežo testnega vložka. So to rezistentne varoe, ali zdravilo ni dovolj učinkovito? Vstavil sem 7 trakov.

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 30194Odgovor Misko
So Avg 23, 2008 12:03 pm

Ja jaz sem tudi opazil da se varoje prosto gibajo po testnem vložku zato sem pa naslednjič malo namazal testni vložek da se gor prilepijo. Zgleda da Bayvarol varojo samo omami da potem pade na podnico ubije je pa ne.
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 30198Odgovor divji cebelar
Po Avg 25, 2008 7:44 am

Koliko petkov bo še minilo ?
Še vedno čakamo !

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30201Odgovor imker
Po Avg 25, 2008 9:15 am

[quote="MatejP"]No, jaz sem uporabil pršenje mlečne kisline, postopek sem ponovil 6x na 3 dni razmaka (razen 6. tretiranja, ki je bilo 4. dan po 5. tretiranju, ker nisem mogel biti doma).
Tudi po tem načinu sem našel manjši del odpadlih varoj v vložku živih in to le pri manjšem delu testiranih družin.

Odpad (štetje je natančno na 10%):
1. 150
2. 118
3. 35
4. 38
5. 30
6. 40.
---------------------------------------------
...kaj označujejo št. 1-6? Število tretiranj ali št. panjev??

Marija
PrispevkovCOLON 23
PridruženCOLON Ne Mar 12, 2006 8:12 pm
KrajCOLON VIPAVA

OdgovorCOLON # 30227Odgovor Marija
Če Avg 28, 2008 3:38 pm

Naraven odpad varoj

Število naravnega odpada varoj v posameznem panju – testne mreže

Datum: 9.7.2008

Panj št.1--------- 19 varoj
Panj št. 2---------40 varoj
Panj št.3----------15 varoj
Panj št. 4---------3 varoje
Panj št.5----------15 varoj
Panj št.6----------19 varoj
Panj št. 7----------45 varoj
Panj št. 8-----------25 varoj

Datum:19.7.2008

Ponoven pregled, štetje naravnega odpada varoj

Panj št.1-------43 varoj
Panj št.2--------31 varoj
Panj št. 3--------16 varoj
Panj št.4---------12 varoj
Panj št. 5--------32 varoj
Panj št. 6---------30 varoj
Panj št. 7----------62 varoj
Panj št. 8----------53 varoj

Odpad varoj po zdravljenju z BAYVAROLOM

Dne 25.7.2008 sem v vse gospodarne družine vstavila trakove Bayvarola. Rezervne družine sem zdravila z oksalno kislino, ko sem delala ometence.

Število odpadlih varoj – štetje 3.8.2008

Panj št.1--------128 varoj
Panj št.2---------270 varoj
Panj št.3---------239 varoj
Panj št. 4--------122 varoj
Panj št.5----------70 varoj
Panj št. 6--------107 varoj
Panj št. 7---------210 varoj
Panj št. 8---------317 varoj

Na testnih mrežah so bile tudi žive varoje, ki so se prav živahno sprehajale. Testne mreže sem namazala z olivnim oljem.

Število odpadlih varoj- štetje 13.8.2008

Panj št. 1------82 varoj
Panj št. 2----- 216 varoj
Panj št. 3------190 varoj
Panj št. 4-------192 varoj
Panj št. 5-------211 varoj
Panj št. 6-------57 varoj
Panj št. 7--------424 varoj
Panj št. 8-------314 varoj

Tudi ob tokratnem štetju sem opazila tudi posamezne žive varoje 4-5 na testnem vložku.

Število odpadlih varoj- štetje 23.8.2008

Panj št.1--------143 varoj
Panj št.2--------418 varoj
Panj št.3--------216 varoj
Panj št.4--------310 varoj
Panj št.5--------412 varoj
Panj št.6--------317 varoj
Panj št.7--------683 varoj
Panj št.8--------985 varoj

Tudi jaz se želim vključiti v razpravo o učinkovitosti Bayvarola, ker sem od zdravljenja z njim pričakovala več. Po natančnem štetju odpadlih varoj, jih preštevam vedno več, ne pa manj, kot bi pričakovala glede na čas delovanja Bayvarola,saj naj bi ga 5.9. odstranila iz panjev. Jasno mi je, da to zdravljenje ni učinkovito. Kaj mi svetujete vi, izkušeni čebelarji?
Že vnaprej hvala za odgovore
Marica

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30228Odgovor Fizikalec
Če Avg 28, 2008 3:44 pm

vedno manj zalege-vedno več varoj zunaj nje in še druga težava je krog 4 km kjer čebelariš....

scopoli
PrispevkovCOLON 369
PridruženCOLON Ne Maj 30, 2004 3:04 pm

OdgovorCOLON # 30235Odgovor scopoli
Pe Avg 29, 2008 11:24 am

Marija, pogovori se z lokalnim veterinarjem mag. Ivo Planincem.

Marija
PrispevkovCOLON 23
KrajCOLON VIPAVA

OdgovorCOLON # 30237Odgovor Marija
Pe Avg 29, 2008 2:43 pm

Z Ivom sva v kontaktu. Svetoval mi je, da čez en teden poberem ven trakove Bayvarola in zdravim čebele z Perizinom. Perizin pa mi ni preveč všeč, ker tudi ni dovolj učinkovit in prav tako strupen kot nelegalna sredstva. Mag. Planinca razumem, ker mi lahko svetuje le legalizirane preparate, čeprav se sama nagibam k uporabi Super Stripsa iz Bosne.Če ima kdo kakršnekoli izkušnje z njim, prosim za informacijo.

Lep pozdrav ni hvala Marica

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 30238Odgovor dušans
Pe Avg 29, 2008 3:30 pm

Marija,

res mi ni jasno kaj sploh hočeš. Tretiranje se je pokazalo kot uspešno, odpad je bil velik. Razlog za tak potek ti je dal Danilo. Po podatkih si imela kar veliko varoje.

Perizina se izogibaj. Drugih neznanih sredstev tudi. Ali ti ješ svoj med?

Lahko zadimiš z OXK z aparatom za termosublimacijo.

LP

Marija
PrispevkovCOLON 23
KrajCOLON VIPAVA

OdgovorCOLON # 30243Odgovor Marija
So Avg 30, 2008 8:58 am

Najlepša hvala za odgovor, Dušans. Tudi sama sem že razmišljala o oxsalni. Termosublimacijo lahko tudi ponovimo, vsaj tako mi je povedal izkušen čebelar. To bom tudi storila.S tem bom vsaj za nekaj časa čebele razbremenila varoje in jih s tem verjetno obdržala. Za zimsko zatiranje pa postopek ponovila. Je to pravilno ali se motim?

Lep pozdrav in hvala

Marica

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30248Odgovor volk
So Avg 30, 2008 9:30 pm

Marija,super strips deluje,2 dni nazaj sem zamenjal v testnih družinah bayvarol s super stripsom,v 2 dneh tudi po 250 varoj na panj.Glede nedovoljenih sredstev,amitraz ni več dovoljen,kaj včeraj ni bil problem,danes pa je najhujši strup?Isto bo perizin.Timol je dovoljen,jutri bo prepovedan,ker dokazano povzroča raka.Mravljična kislina je po aktivnosti ionske disociacije enakovredna žveplovi kislini.Da ne pišem kaj naredi ranam v hitinu čebel.Pobije varojo,vse ranjene čebele,matico....

Jaz pač nisem vezan na predpise države,in me ne zanimajo.Zanima me učinkovitost.Ne mislim izgubljati družin,in biti drugi šentviški predor.Je pa jasno,da je feromon zalege manj škodljiv kot bayvarol ali pa timol.Toliko je škodljiv,kot cedevita,oboje je sintetično,podobno naravnim sestavinam.Je nenaravno in celo nevarno,vendar imam raje manjše zlo.Vsak pa naj sam odloča,kaj pri njem deluje.Če pa ne,naj pa špara za nove družine.Pa plača škodo sosedu čebelarju
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 30250Odgovor divji cebelar
Ne Avg 31, 2008 6:43 am

Dovoljeno bo vse kar proizvaja Bayer ne glede na stranske učinke. Če večina njihovih proizvodov v kmetijstvu direktno ali posredno povzroča in vzpodbuja nastanek rakov vseh vrst, zakaj bi se potem vznemirjali še za eno ali dve sredstvi v čebelarstvu.
Z denarjem se da kupiti vse, popolnoma vse. Tudi politike, državnike, državne uradnike in večino tistih, ki se nam predstavljajo kot stroka in dajejo vtis boga na zemlji, ker naj bi vse vedeli in vse videli ter o vsem v našem življenju odločali.
In tako bo vse tako dolgo dokler bodo ljudje ravnali kot ovce pred vrati klavnice.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30274Odgovor volk
To Sep 02, 2008 5:09 pm

Ucinkovitost Bayvarola se preveri tako,da po odstranitvi zdravimo z drugim sredstvom.Ce je odpad varoj,potem Bayvarol ni deloval dovolj mocno.Pri meni Bayvarol ni pokazal na testnih druzinah nic,cez sem sel z drugimi sredstvi in odpad je velik.Upam sicer,da takih primerov ne bo veliko,bojim pa se da bodo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30275Odgovor Fizikalec
To Sep 02, 2008 5:12 pm

O ne da bodo ampak SO žal....

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 30285Odgovor divji cebelar
Pe Sep 05, 2008 7:22 am

Za gospoda Boštjana NOČA, predsednika ČZS:

Še vedno štejemo petke in čakamo na obljubljeno pisno poročilo !!!
Obljuba dela dolg.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 30286Odgovor boriss
Pe Sep 05, 2008 9:55 am

Morda kot zanimivost
Pri meni je bil odpad varoj na dan vsak dan večji (in ne manjši - kot bi pričakoval) po vstavitvi bayvarola. Zadnji teden leti dol tudi do 150 varoj/dan.

Učinkovitost Bayvarola je po mojih opažanjih vse bolj vprašljiva.

lp

BOĹ TJAN NOĂ
PrispevkovCOLON 492
PridruženCOLON Sr Maj 21, 2008 4:12 pm

OdgovorCOLON # 30287Odgovor BOĹ TJAN NOĂ
Pe Sep 05, 2008 11:15 am

Tudi ČZS čaka poročilo, vmesno smo dobili, ki pa nas nikakor ni zadovoljilo. ŽAL!

Tukaj je trenutno ČZS nemočna! Strokovne službe NVI morajo dati poročilo in strokovno mnenje . Predvsem tudi kaj bo v naslednjem letu. ČZS je skupaj z MKGP zagotovila finančna sredstva, na stroki je da se določi katero sredstvo se bo uporabilo. Jasno je ČZS zahtevala, da mora biti eno sredstvo na voljo tudi tako, ki ga lahko uporabijo ekološki čebelarji in tisti, ki kemije ne vstavljajo v panje.

lp

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 30288Odgovor divji cebelar
Pe Sep 05, 2008 11:24 am

Hvala za korekten odgovor.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 30289Odgovor divji cebelar
Pe Sep 05, 2008 11:26 am

[quote="boriss"]Morda kot zanimivost

Učinkovitost Bayvarola je po mojih opažanjih vse bolj vprašljiva.

lp[/quote]

Mojster pozdravljen!
Lahko to malo bolj razložiš ??
Hvala in lep pozdrav!

BOĹ TJAN NOĂ
PrispevkovCOLON 492

OdgovorCOLON # 30290Odgovor BOĹ TJAN NOĂ
Pe Sep 05, 2008 11:31 am

Mnenja o učinkovitosti med čebelarji so ZELO različna. ČZS pa čaka odgovor stroke in mislim da je tako prav.

Menim da je ČZS s tem ko je zagotovila ( priborila ) finance za zdravila naredila veliko, stroka pa naj pove kaj!

Ko bo kaj novega sporočim, bo pa v naslednjem tednu sestanek, ker je treba v 14 dneh dat v program točno katero sredstvo se bo uporabilo v 2009 in na poptezi je NVI.

lp

BOĹ TJAN NOĂ
PrispevkovCOLON 492

OdgovorCOLON # 30291Odgovor BOĹ TJAN NOĂ
Pe Sep 05, 2008 11:31 am

Mnenja o učinkovitosti med čebelarji so ZELO različna. ČZS pa čaka odgovor stroke in mislim da je tako prav.

Menim da je ČZS s tem ko je zagotovila ( priborila ) finance za zdravila naredila veliko, stroka pa naj pove kaj!

Ko bo kaj novega sporočim, bo pa v naslednjem tednu sestanek, ker je treba v 14 dneh dat v program točno katero sredstvo se bo uporabilo v 2009 in na poptezi je NVI.

lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30292Odgovor boriss
Pe Sep 05, 2008 11:37 am

No kar se financ tiče je v luči "učinkovitosti" bayvarola veliko vprašanje. Po mojih informacijah smo ga plačali čebelarji z ukinitvijo subvencije za razvoj čebelarstva. Torej kar lepo sami iz svojega žepa.

Pri tem da po 5 tednih pada vse več varoje dol in ne vse manj

lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30293Odgovor boriss
Pe Sep 05, 2008 1:10 pm

divji čebelar napisal/-aCOLON Mojster pozdravljen!
Lahko to malo bolj razložiš ??
Hvala in lep pozdrav!
Če bi bil bayvarol kaj vreden potem bi varoje padle dol v 15 dnevih vse in potem samo še tu in tam katera. Tako pa ko na začetku ni padalo nič dol (10 na teden) in sedaj vse več sumim da bayvarol ni učinkovit.

Testi z drugim sredstvom pa so bili za bayvarol porazni.

lp

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30294Odgovor volk
Pe Sep 05, 2008 1:40 pm

Boriss,to kar pišeš.je resnica.Bayvarol je bil pri meni na testnih družinah neučinkovit,za tak naravni odpad,kot ga opisuješ,pa bi mene skrbelo.
Glede denarja,meni bi bilo bolje,če bi denar razdelili čebelarjem,tistih nekaj evrov na družino,pa naj si čebelar sam izbere zdravilo.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30295Odgovor boriss
Pe Sep 05, 2008 2:17 pm

Saj ne govorim o naravnem odpadu. Govorim o odpadu na Bayvarol v napačnem času. Sredstvo deluje na zelo čuden način. Kar lahko pomeni da začne delovati šele takrat ko Bayer pravi da ga moramo vzeti ven. In to lahko pomeni, da ga bomo pobrali ven v času ko bo v panju veliko preveč varoj.

lp

Marija
PrispevkovCOLON 23
KrajCOLON VIPAVA

OdgovorCOLON # 30296Odgovor Marija
Pe Sep 05, 2008 4:33 pm

Tudi sama sem imela podobno situacijo. Bolj kot se je bližal čas odstranitve Bayvarola, več varoj je odpadalo.Bayvarol sem po 4 tednih zamenjala s Super Stripsom. Po aplikaciji SuperStripsa je v 5 dneh odpadlo 1580 varoj v najbolj okuženem panju. Danes, po 7 dneh pa le še 250 varoj. Po tem sklepam, da je zdravilo učinkovito in bo varoj vedno manj. Je pa panj precej oslabel in v njem je občutno manj čebel, kot v drugih panjih.
Upam, da mi bo uspelo obdržati družino

Marica

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30297Odgovor Fizikalec
Pe Sep 05, 2008 4:46 pm

Jaz tudi čeprav nisem prepričan vse je odvisno koliko dolgoživih čebel je zdravih?

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov