Nakladne ali AŽ panje?

arhivirane teme 2008
Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 30565Odgovor Mungos
Sr Sep 24, 2008 10:33 pm

Kupil sem na začetku stare LR in potem še dvakrat. Dobil sem LR panje kateri so različni po barvi in debelini. Vse eno pašejo in sem zadovoljen. Takrat dobiš različne ideje in vidiš kaj je boljše in slabše. Ni slab takšen začetek. Moj sosed je kupil vse iste, nove, in se ne znajde na mojem čebelnjaku. :P :lol:

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30567Odgovor volk
Če Sep 25, 2008 9:34 am

Za AŽ je malo vseeno,saj v panj daš kupljeno družino,za LR pa je malo težje,saj ne dobiš tako lahko družine(v sloveniji.).Zato je najbolje kupiti družino s starim panjem.Spomladi jo dobiš za 80 evrov(oglase imaš v čebelarju).S panjem vred.
Če pa kupiš nov panj,100 evrov panj,80 družina,razen če daš not za 50 evrov rezervno družino.
150 ali 200 evrov boš pa rabil 2 leti,da dobiš nazaj.Družina kupljena s panjem vred 80 evrov,to bo pa v prvi sezoni nazaj.

Bolje za kupiš dve družini(s panji) za 200 evrov,kot pa eno.
Če sem malo žleht,išči mrtvega čebelarja.Čebelar umre,sorodniki pa za drobiž prodajo družine z opremo vred.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 30568Odgovor cebelar_novinec
Če Sep 25, 2008 9:41 am

V Srbiji so nakladni panji 35 EUR :shock:

A ve kdo kako je s carino za čebelarsko opremo ? Glede na to, da je primerljiv panj v Sloveniji 120 EUR dobiš skoraj štiri za ta denar. Čez mejo brez vprašanja lahko neseš 90 EUR. Se pravi kombi pa štirje deci noter pa pripelješ 10 panjev.

350 EUR za panje + 200 EUR za pot + 4x50 EUR za "rentanje" passaporta in kakšno pivo :) = 750 EUR. Prišparek skoraj 500 EUR.

Ma kdo kaj izkušenj kako je z uvozom čebelarske opreme iz tretjih držav ?

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 30571Odgovor Mungos
Če Sep 25, 2008 2:31 pm

Precej denarja za vse
Če imaš koga v Hrvaški ali v Bosni bi ti boljše (cenejše) bilo kupit pri nas.
Družina stane (v starem panju )okoli 25-35 € nakladni panj LR novi okoli 40€
Matica selektirana 7€
Mogoče bi ti bilo dobro da si kupiš tamo družino a pri nas si naročiš matice in narediš družine.
Hrvati pridejo v Bosno po čebelarsko opremo ker je po ceni tudi za njih. Kar se tiče male opreme to ti lahko prenesem ko grem v Slovenijo v Koper. To na meji ni prepovedano ker lahko prenesem kot svojo opremo. (seveda kakšen kos ne pa 100 kosov)

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30572Odgovor cebelar_novinec
Če Sep 25, 2008 2:55 pm

Ja tele LR panje iz BiH pripeljejo in jih za 120 EUR prodajajo :D

Družine ne vem koliko ti bodo dovolili vlačit iz tretjih držav. Za panje pa kot sem rekel. Na osebo 90 EUR....v BiH, Srbiji...pač kjerkoli dobiš bolj poceni.

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 30578Odgovor davca
Če Sep 25, 2008 8:43 pm

kravzlj napisal/-aCOLONHej!

Takorej sedaj ne bom delal sam panjev ampak bom kupil. Sva se z dedijom odločila da je to malo preveč natančno delo. Žal. . .
Pa me zanima če pozna kdo koga ki prodaja in če lahko da kontakt, da se pozanimam za cene.
Sredi junija letos sem v nakladni panj iz stirodura naselila roj. Panj smo predhodno pobarvali - samo na zunanji strani. V tem panju so se čebele odlično razvile. Družina je sedaj, konec septembra, najmočnejša med vsemi (v AŽ dvoetažnih, AŽ trietažnih, GJ nakladnih). Če bomo naše čebelarstvo v prihodnje širili, bomo nabavljali samo še takšne panje.
1. roj je v kratkem času zgradil vse satnice v eni normalni nakladi in v eni dvotretjinski nakladi - satje je zelo lepo (pravilno) zgrajeno;
2. matica je ves čas zalegala, da je bilo veselje - tudi sedaj je še dovolj zalege;
3. jesensko krmljenje smo opravili z 2-kratnim krmljenjem - v pitalnik (če ga naliješ do vrha) je možno naliti 15 l sladkorne raztopine naenkrat in praktično ni možen rop;
4. ne glede na to, da je bila slaba čebelarska sezona, so čebele v dvotretjinski nakladi (medišče) od srede julija do srede avgusta nanosile 5 polnih satov medu (s pokrovčki) - res pa je, da ga nismo iztočili.

Zagotovo je k tako uspešnemu razvoju družine pripomogla dobra izolacijska vrednost panja (poleti ne prevroč in pozimi ne prehladen). Bomo videli, kako bo z vlago spomladi. Kolikšna bo njegova življenjska doba, pa ne vem. Najbrž ne bi smelo biti kakšnih težav, saj smo panj pobarvali. Kupili pa smo ga v trgovini Logar v Šenčurju na Gorenjskem.
Zaenkrat imam zelo dobre izkušnje in se mi zdi panj iz stirodura zakon.

Seveda smo opravili poletno zatiranje varoje, tudi roj smo tretirali s pršenjem oksalne kisline in ne bomo zamudili zimskega zatiranja varoje.
Zadnjič spremenil 1, dne davca, skupaj popravljeno 0 krat.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 30579Odgovor davca
Če Sep 25, 2008 8:54 pm

Cena panja iz stirodura je v povprečju enaka ceni lesenega nakladnega panja.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 30589Odgovor Misko
Pe Sep 26, 2008 2:56 pm

Kaj pa ko tak panj napadejo miši?
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30590Odgovor kravzlj
Pe Sep 26, 2008 4:16 pm

Hej!

Nekaj se govori o Panjih iz juga. Nehajte! =) Ker so res poceni, jaz pa nimam možnosti da bi jih dobil iz tam. Takorej mi ostane da jih kupim v Sloveniji in vržem ves denar ki sem ga zaslužil čez počitnice.

Kakšni so drugače te panji iz juga? Glede kakovosti?

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30591Odgovor cebelar_novinec
Pe Sep 26, 2008 4:59 pm

kravzlj napisal/-aCOLONHej!

Nekaj se govori o Panjih iz juga. Nehajte! =) Ker so res poceni, jaz pa nimam možnosti da bi jih dobil iz tam. Takorej mi ostane da jih kupim v Sloveniji in vržem ves denar ki sem ga zaslužil čez počitnice.

Kakšni so drugače te panji iz juga? Glede kakovosti?
Kako nimaš možnosti ? Iz Ljubljane 400km in je. Pašaport pa ja imaš ? En izlet narediš in je...odvisno kolk jih kupuješ no....če kupuješ 2 se ti pač ne splača. Za 10 kom pa že greš tudi malo dalje.

Tele panje iz juga drugač tudi prodajajo v čebelarskih trgovinah. Recimo v tisti v Mariboru.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30592Odgovor kravzlj
Pe Sep 26, 2008 5:04 pm

Prav imaš, imam možnosti, ampak bolj težke. Nimam izpita za avto, nimam avta (imam šele 16 let).

Lp Luka

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30593Odgovor cebelar_novinec
Pe Sep 26, 2008 5:16 pm

kravzlj napisal/-aCOLONPrav imaš, imam možnosti, ampak bolj težke. Nimam izpita za avto, nimam avta (imam šele 16 let).

Lp Luka
Aha. Ja to pa je majhen problem. No če je še kdo navdušen nad čebelarstvom v družini ti lahko pomaga drugače pa ni druge kot tukaj. Tudi na bolhi sem videl, da se nekaj prodaja....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30594Odgovor Fizikalec
Pe Sep 26, 2008 5:24 pm

No če potegnem kratko analizo vsega tega:
-kolega bi začel čebelarit
-panje ne zmore narest
-rabljene nebi kupil
-novi so predragi
-izpita nima je še mladoleten, da gre v tujino

Iz tega jaz potegnem naslednji zaključek, lahko opusti misel na čebelarjenje pa se prime česa drugega ali pa pač zbere predračune in kupi.
Zavedat se treba, da vsaka reč nekaj stane in zastonj ni niti smrt (stane življenje). Čebelarjenje je jama brez dna, če ne znaš ali zmoreš narest panja je to že osnovna težava. Za panji pride točilo, ki spet stane 1000€ pa gor zato o vsem treba razmislit preden začneš z neko rečjo.
Imaš 3 možnosti:
-si dovolj vešč, da zadeve narediš sam
-imaš višek denarja, da je vseen kolk stane ta hoby
-med prodajaš takooo drago, da lahko kupiš zadeve na trgu tud če stanejo premoženje

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30597Odgovor volk
Pe Sep 26, 2008 5:44 pm

Poslušaj Luka!
Dve opciji imaš,ali nameravaš biti čebelar z veliko panji(poklicni čebelar),ali pa hobist.

Če si čebelar z veliko panji,vse delaš sam(seveda ekonomično).Če pa si majhen čebelar,pa hodiš v službo.Seveda ne prodajaš marihuane.

Vsekakor moraš poznati pašne vire,in nenazadnje zastrupljevalske vire.Če so pašni viri dobri,potem si lahko velik.(to pomeni območja lipe,vrb,akacije,kostanja,travnikov(cvetočih),japonskega dresnika..).Drugače se ne splača.

Ker pa stvar ni tako pravljična,ker imajo čebele varozo,je dobro da začneš po malo,vendar ne premalo.Kaj to pomeni?Kupit hočeš 2 panja-to je 200 evrov in čez.Kupit hočeš dve družini.Recimo da jih dobiš po 70 evrov.Kar je nadalnjih 150 evrov.Ker pa bo marsikatero družino vzel hudič,z zgodbo Bayvarol v roki,zna biti znatno dražje.
Kar pomeni,da boš dal 400 evrov za 2 panja in dve družini.
Sedaj pa dobronameren nasvet:Kupi si 4 družine za 400 evrov skupaj s panji.Če je not živa družina,panj ne nosi drugih bolezni,kot družina,torej ne dobiš nove okužbe.
S 4 družinami že lahko konkretno začneš,jih razmnožiš,ali pa točiš.Vsekakor pa rabiš zaradi bolezni in drugih faktorjev narediti rezervne družine.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 30598Odgovor boriss
Pe Sep 26, 2008 6:38 pm

Tu bom napisal samo tisto kar sem že večkrat.

Če s hočeš igrati potem je ne panj preveč. Če se resno misliš iti hobi potem je minimum 9 panjev. To je dovolj da ob ustrezenm zatiranju varoje lahko sam oskrbiš čebelarstvo, da ob normalnih zimskih izgubah lahko obnoviš panje in da nekaj malega točiš zase in za znance - katerim med prodajaš. Obogatel pa od tega ne boš nikoli!

lp

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30612Odgovor kravzlj
So Sep 27, 2008 11:54 am

Hej!

Sej sem pričakoval da nekje 500€ bo prišlo. Mislim bit čebelar za hobi, 2 panja imam namen kupit. Sem že začel zbirati predračune, in še študiram kako bom naredil vse skupaj. Glede družin, eno bom najbrž dobil od tovariša čebelarja ki tudi čebelari v mojem koncu s temi panji, drugo bom pa še videl kako bom uspel.

Lp Luka

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30613Odgovor boriss
So Sep 27, 2008 1:43 pm

2 panja pe še LR povrhu - bo samo za čez poletje. Imaš kakih 80 % možnosti da ti to ne bo prezimilo prve zime.

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30614Odgovor Fizikalec
So Sep 27, 2008 4:20 pm

Ja se povsem strinjam z 2 panjema začet je skor povsem BV....

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30616Odgovor volk
So Sep 27, 2008 5:46 pm

Luka,iz kje si ti?Malo opiši rastlinstvo okoli tebe.
Če misliš v čebele dati 500 evrov,si vzami 5 družin.
Pa še nekaj,LR panj ni ravno prikladen za naše kraje.S pravim,profesionalnim znanjem,se da doseči v dobrih pašnih razmerah kar veliko večje donose,kot pri omejenih(prostorninsko) panjih(AŽ).
Sam imam AŽ panje,troetažne,troetažni dvojni(samoizdelava,not gre 60 satov v 2 linije,dve družini,plodišče ločeno,medišče skupno,), štirietažni,LR standard,1/2 LR,1/3 LR.....Pa imam čebelnjak(nov),ki ga bom drugo leto opremil z troetažnimi ter 4 etažnimi panji.Sam v čebelnjak sem dal 30 kubikov lesa(hrast).
Glede na izkušnje,vem da moraš imeti veliko znanja za LR v naših krajih.Zato imajo hobisti AŽ,15 panjev ali pa 9 v ličnem čebelnjaku,natoči tiste 200 do 300 kg medu(in žal cukra) in to je to.

2 panja pa je res mal,se ti mora res usrati,da iz 2 delaš dalje.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 30638Odgovor TomaĹľ
Ne Sep 28, 2008 6:48 pm

Lep pozdrav !

A ima kdo mogoče prevozni kontejner ali vikend čebeljak za začetek čebelarske poti.....nima.Mislim da je prav da se začne z dvemi ali tremi družinami, tako da sploh vidiš ali ti ležijo čebele ali ne. Prosim, da se na tem forumu ne napiše več, da nakladni panj ni primeren za naše pašne razmere.
Volk, mogoče je to vaša ugotovitev, zato jo raje obdržite zase. Po logiki, da ste povečeval prostornino AŽ panju, se pravi paša je, ne vem zakaj potem nebi bil primeren nakladni panj-
Znanja in izkušenj z nakladnimi panji je tudi pri nas čedalje več. Očitno je bilo načrtno toliko let v slovenskem čebelarju pisano zgolj samo o AŽ panjih. Zadeve se spreminjajo.

Tomaž

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30639Odgovor volk
Ne Sep 28, 2008 7:23 pm

Dragi kolega Tomaž!
Tu na forumu pač ni diktatura,da ne bi smel napisati svojega mnenja.Vsekakor je v ekstremnih vremenskih razmerah bolj primeren listovni panj,kot drugo pa tudi prezimuje dobro.
Tehnika čebelarjenja v sloveniji je vezana na listovni panj,kar zakomplicira čebelarjenje z LR,sploh začetnika.
Kot tretje,sezona v sloveniji je maj,junij.Ostalo s cukrom pa na zimo.
Kot četrto,prevozni sistemi omogočajo boljše čebelarjenje z listovnimi panji.Volumen.Ha.Nikoli s pravim čebelarjenjem ne rabiš več kot 4 naklade za družino.Zakaj?Ker je med v 4 zrel,3 nezaprto satje,druga in prva družina.4 pač stočišDa boš imel not 3 polne naklade medu(to je 80 kg medu) bi pa rad videl.In to na eno pašo.Da pač zmanjka prostora.
Kar pomeni,da 4 etažni panj omogoča isto kar LR.Ravno tako se lahko igraš dvomatično,imaš visoke donose....In v tovornjak gresta 2 taka panja en an drug.Pripelješ in čebelariš.Vsekakor lahko pregradiš panj in dobiš 2 standarda AŽ,ali pa troetažni+rezervni 10 satar.Ima tak panj vse prednosti AŽ in prednosti LR.LR pa zna biti kar problematičen.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30640Odgovor volk
Ne Sep 28, 2008 7:29 pm

Aja in še nekaj.Imam čebelnjak .Vanj gre 120 navadnih aŽjev.Kam naj bi dal 120 LR.In odvečne naklade?V skladišče.Pa naj bo skladišče raje čebelnjak.Kaj je bolje 40 kvadratov ali nekaj 1000 za toliko panjev.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30642Odgovor Fizikalec
Ne Sep 28, 2008 7:40 pm

Spet se bo začela "panjska vojna" in mislim, da tega ne rabimo sploh ne tukaj sedaj.
Moje mnenje je tako, da sta 2 panja premalo kar pa se tiče panjskega sistema pa velja samo eno načelo, koliko medu na panj se pridela z koliko vloženega dela. Vse ostalo sploh ni relevantno vsaj zame.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30643Odgovor boriss
Ne Sep 28, 2008 7:44 pm

JAz bi samo dodal da sploh ni pomembno kateri panj in koliko na panj. pomembno je smo koliko vloženega dela je na Kg medu.

Kar pa se dveh panjev tiče pa se strinjam z Danilom - tako kot prej. Dva panja sta samo za mučenje čebel. Z njimi pa se tako ali tako nič ne naučiš.

lp

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30647Odgovor dobje
Ne Sep 28, 2008 8:02 pm

Menim, da naj začetnik ob dobrem mentorju z enim ali dvema panjema začne čebelarit.
Občutek imam, da bi nekdo rad začetniku prodal kar cel šleper!
Ne zdi se mi dobro, da bi nekdo začel sploh čebelariti kar tako kot butalski kovač, literatura in čebele, to je premalo.
Sam vedno rečem, naj nekdo najprej ob pomoči začne z malim, tako bo naredil manj škode in razočaranja bodo manjša, pa ne glede na to, kakšen način bo uporabil, AŽ, nakladni ali kak drug.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30648Odgovor Fizikalec
Ne Sep 28, 2008 8:06 pm

Dobje mi lahko definiraš kaj bi po tvoje pomenilo "dober mentor"

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30649Odgovor kravzlj
Ne Sep 28, 2008 9:02 pm

Hej!

Torej! Začel bom čebelariti z dvema 2/3 nakladnima panjema. (pika) In naj reče kdorkoli karkoli. PAč imam veselje.
Ne bom vozil okoli, ker nimam časa in prevoza, tudi kasneje.
Prostora imam več kot dosti za vso kramo kakor nekateri pravite.

Hvala vsem za odgovore, hvala vsem ki me spodbujate, tisti ki pa me ne pa nič.

Lep pozdrav!

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 30654Odgovor dušans
Ne Sep 28, 2008 10:06 pm

volk napisal/-aCOLONDragi kolega Tomaž!
Tu na forumu pač ni diktatura,da ne bi smel napisati svojega mnenja.Vsekakor je v ekstremnih vremenskih razmerah bolj primeren listovni panj,kot drugo pa tudi prezimuje dobro.
Tehnika čebelarjenja v sloveniji je vezana na listovni panj,kar zakomplicira čebelarjenje z LR,sploh začetnika.
Kot tretje,sezona v sloveniji je maj,junij.Ostalo s cukrom pa na zimo.
Kot četrto,prevozni sistemi omogočajo boljše čebelarjenje z listovnimi panji.Volumen.Ha.Nikoli s pravim čebelarjenjem ne rabiš več kot 4 naklade za družino.Zakaj?Ker je med v 4 zrel,3 nezaprto satje,druga in prva družina.4 pač stočišDa boš imel not 3 polne naklade medu(to je 80 kg medu) bi pa rad videl.In to na eno pašo.Da pač zmanjka prostora.
Kar pomeni,da 4 etažni panj omogoča isto kar LR.Ravno tako se lahko igraš dvomatično,imaš visoke donose....In v tovornjak gresta 2 taka panja en an drug.Pripelješ in čebelariš.Vsekakor lahko pregradiš panj in dobiš 2 standarda AŽ,ali pa troetažni+rezervni 10 satar.Ima tak panj vse prednosti AŽ in prednosti LR.LR pa zna biti kar problematičen.
Ali moramo vedno znova brati tele traparije o posebnem podnebju nad Slovenijo, ki odgovarja samo AŽ panjem in o tem, da pišejo o nakladnih panjih tisti, ki se nikoli niso dela z njimi dobro naučili. Prosim lepo, nehajte, saj vam tudi mi prizanašamo s tem, kako je prevešanje v bistvu ena velika packarija...

lp

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 30655Odgovor TomaĹľ
Ne Sep 28, 2008 11:52 pm

Dva ali trije panji so za spoznavanje čebel, kar pa tudi začetnik potrebuje. Ponavadi nekateri začetnikom svetujejo na tak način, ker bi se radi znebili stare krame, ki ni nič drugega kot za zažgat.
Ko sem jaz začenjal, sem tudi mislil, da po prebranih knjigah, kar že vse znam. Ko pa sem odprl panj, ki ga je bilo potrebno pregledati, pa nisem vedel kako in kaj.
Precej napotkov kako lažje čebelariti mi je dal tudi ta forum in nekateri na njem, čeprav sem šel čisto drugo pot.
Največ se človek nauči na lastnih napakah.
Kolikor sem na začetku brkljal po panjih, sedaj poiskušam delati samo potrebno.
Kolega Volk:
Čebele ne nosijo samo medu.Iz vsake družine se da vsako leto narediti najmanj dve družini. Mogoče tudi matični mleček. Nekateri pobirajo cvetni prah. Tudi nakladne panje se da prevažat, tudi pri nas imajo prikolice na katerih so tri vrste panjev, na stojišču se pa srednja vrsta izvleče.
Za čebelarjenje na mestu je po moje maksimum 30 družin, zato je brez veze delat tako velik čebelnjak.Polovico čebelnjakov je postavljeno kot vikend.
Očitno pa se tudi ti še nisi opredeljil kaj ti paše,ker imaš vsakega po malo.Pri več družinah če ni poenoteno je zelo težko delat.
Meni zaradi ekstremnih vremenskih razmer še ni umrla nobena družina. Mislim da je bilo že večkrat napisano, da čebelam bolj škodi vlaga kot mraz.
Vidim da tudi ti rad eksperimentiraš ( jaz tudi), najbolj pomembno pa je, da pri tem eksperimentiranju porabim čim manj časa, kar mi omogoča nakladni 2/3 panj.
V mojem čebelarstvu točimo med samo iz deviškega satja.

Tomaž

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30656Odgovor volk
Po Sep 29, 2008 11:35 am

Lep pozdrav Tomaž!
Sam nisem proti uporabi različnih tipov panjev.Imam pa določene izkušnje,zato sam ne priporočam LR.2/3 je dobra izbira za profesionalno čebelarjenje na sortni med.Rabiš vsaj 6 naklad za en panj.Jasno je,da če čebelariš s 30 družinami,te lahko oskrbuješ normalno v LR.potrbno pa je kar nekaj znanja.Najbolje mentor.Sam razpletam mrežo,imam okoli 8 začetnikov,in kot prvo rabijo nekaj panjev,da sploh spoznajo delo.Take družine so pogosto manj donosne,pogosto brezmatične....Sam menim da začetnik v danih razmerah,potrebuje nekja znanja,da začne delati rezervne družine.Na rezervnih družinah se pač lahko učiš,če ti uspe jih imaš več,če pa ne pa vsaj število ne pada.

Vsekakor pa je velika razlika pri čebelarjenju na malo,ali pa na veliko.Na malo,bi med moral biti po 10 evrov in več za kg.Vsako leto toliko okvirčkov,satnic,,oprema....V sloveniji,če kupuješ v trgovini ne prideš daleč.Kar pomeni,da delaš sam doma.Začetnik prav tako ne ve,kako pripraviti panj,npr.pitalnik.Mnogi kar nalijejo cukrene vode not,pa pitalnik v dveh letih propade.Potem postavitev panja,lokacija.....Sam čebelarstva nikakor ne bi jemal kot hobi.

Drugo je zdravljenje.Dovolj je nekja začetnikov,ki ne zdravijo pravilno varoze.Družine jim propadejo,čebele pa v begu prinesejo varoje k poklicnim čebelarjem.Zato sem prepričan,da bi nadzorovanje varoze moralo biti bolj intenzivno.
Čebelarjenje je romantika,vendar taka kot pri ženskah.Ko se med poliže,ližeš tisto kar si ne želiš.Čebelarji se počutimo kot blažene med rožicami,vendar so rožice vrtnice s trjem.Čudovite,dišeče, samo,je dovolj ena napaka,pa imaš luknjo v koži.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov