Nakladne ali AŽ panje?

arhivirane teme 2008
Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

Nakladne ali AŽ panje?

OdgovorCOLON # 29974Odgovor kravzlj
Če Jul 31, 2008 4:30 pm

Pozdravljeni!

Kolikor sem malo pobrskal po forumu nisem našel odprte teme o primerjavi panjev.

In sicer me zanimajo čebele, imel bi 2 panja. To vam najbrž že dosti pove =) Pač tako da vidim kako je biti "čebelar" in kako živijo čebele.

Imam pa prostor na eni parceli, kjer imamo toplar, pod katerim bi lahko imel panje, in tudi travnik kjer bi lahko imel panje.

Kaj so slabosti in ugodnosti enega in drugega?

In me zanima kateri panj priporočate?

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 29977Odgovor dobje
Če Jul 31, 2008 6:04 pm

V kolikor bi se sam še enkrat odločal za vrsto panja, bi se odločil za nakladni panj, na katerih sem se nekaj let poleg AŽ učil. :D
Drugače pa pobrskaj v arhivu in boš dobil polno koristnega gradiva!
Dobro bi bilo obiskati bližnje čebelarje z enim in drugim sistemom in se pri njih kaj naučiti.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

Re: Nakladne ali AŽ panje?

OdgovorCOLON # 29978Odgovor boriss
Če Jul 31, 2008 8:11 pm

kravzlj napisal/-aCOLONPozdravljeni!

Kolikor sem malo pobrskal po forumu nisem našel odprte teme o primerjavi panjev.

In sicer me zanimajo čebele, imel bi 2 panja. To vam najbrž že dosti pove =) Pač tako da vidim kako je biti "čebelar" in kako živijo čebele.

Imam pa prostor na eni parceli, kjer imamo toplar, pod katerim bi lahko imel panje, in tudi travnik kjer bi lahko imel panje.

Kaj so slabosti in ugodnosti enega in drugega?

In me zanima kateri panj priporočate?

Predlagam ti da preden se sploh odločaš o panju prebereš.

1. Knjigo od čebele do medu
2. Knjigo dr Riharja o nakladnem panju
3. Moje mesečne nasvete iz sč letnik 2006

Potem pa postaviš podobno vprašanje pa ti bomo lahko pametno odgovorili.

lp Boris Seražin

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 30000Odgovor dušans
Pe Avg 01, 2008 10:05 am

Obvezno preberi tudi Čebelarjeva opravila v nizko nakladnem panju v SČ letnik 1999. Mislim, da navedeno čtivo nikomur ne bi škodilo.

lp

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30002Odgovor volk
Pe Avg 01, 2008 11:57 am

Nakladni panj je boljši od AŽ v pridelavi medu,včasih tudi v narejanju družin.Ena pomankljivost pa je,da ne moreš zložit 50 panjev v 7 metrov dolg čebelnjak.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 30005Odgovor Misko
Pe Avg 01, 2008 1:14 pm

kravzlj jaz ti priporočam takšen panj kot tukaj http://www.cebelarstvo-serazin.com/joml ... cebele.pdf kjer je lepo predstavljena izdelava. Prostornina je primerljiva z nakladalnim panjem (3 naklade).

Sicer je pa vseeno kaj izbereš če želiš imeti le dva panja.

Pa ne poslušaj bedarij da je v nakladnem panju večji doson. če ni paše noben ne nabere nič če pa je paša pa nabereta oba "isto" ob predpostavki da imata panja isto prostornino.
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 30006Odgovor dušans
Pe Avg 01, 2008 1:44 pm

Misko napisal/-aCOLONkravzlj jaz ti priporočam takšen panj kot tukaj http://www.cebelarstvo-serazin.com/joml ... cebele.pdf kjer je lepo predstavljena izdelava. Prostornina je primerljiva z nakladalnim panjem (3 naklade).

Pa ne poslušaj bedarij da je v nakladnem panju večji doson. če ni paše noben ne nabere nič če pa je paša pa nabereta oba "isto" ob predpostavki da imata panja isto prostornino.
Osnovna razlika je v prilagodljivosti panjskega prostora, nakladni panj lahko po potrebi zvečamo ali zmanjšamo, to možnost uporabljamo, zato je postavljanje predpostavk neumnost.

Tehnologija čebelarjenja v nakladnem panju je drugačna od listovnega panja, zato prosim ne komentirati čebelarjenja v nakladnem panju, če ga ne izvajate.

Vsak sam naj se odloči na osnovi poštenih informacij.

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 30007Odgovor cebelar_novinec
Pe Avg 01, 2008 2:09 pm

Lahko probaš tud letvičarje :D

http://new.slovenski-cebelarji.com/foru ... 13&start=0

Vtipkaj "top bar hive" v google ....

Čebele so dosti bolj mirne v teh panjih v primerjavi z nakladnimi. Jaz se bom znebil tudi dveh nakladnih GJ panjev in prešel vse na horizontalne(letvičarje) mer za AŽ satnik in LR satnik.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30008Odgovor boriss
Pe Avg 01, 2008 3:20 pm

volk napisal/-aCOLONNakladni panj je boljši od AŽ v pridelavi medu,včasih tudi v narejanju družin.Ena pomankljivost pa je,da ne moreš zložit 50 panjev v 7 metrov dolg čebelnjak.
Prvi del trditve ni res!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30009Odgovor boriss
Pe Avg 01, 2008 3:21 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONLahko probaš tud letvičarje :D

.
Dokler nimaš pojma ti ne priporočam eksperimentov.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30010Odgovor boriss
Pe Avg 01, 2008 3:23 pm

dušans napisal/-aCOLON
Misko napisal/-aCOLONkravzlj jaz ti priporočam takšen panj kot tukaj http://www.cebelarstvo-serazin.com/joml ... cebele.pdf kjer je lepo predstavljena izdelava. Prostornina je primerljiva z nakladalnim panjem (3 naklade).

Osnovna razlika je v prilagodljivosti panjskega prostora, nakladni panj lahko po potrebi zvečamo ali zmanjšamo, to možnost uporabljamo, zato je postavljanje predpostavk neumnost.

Tehnologija čebelarjenja v nakladnem panju je drugačna od listovnega panja, zato prosim ne komentirati čebelarjenja v nakladnem panju, če ga ne izvajate.

Vsak sam naj se odloči na osnovi poštenih informacij.

lp
Če natančno prebereš miškotov predlog - trditev da je samo LR panj prilagodljiv - in da je to osnovna razlika - ne drži!

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30012Odgovor Fizikalec
Pe Avg 01, 2008 3:32 pm

Noja, če lahko moja malenkost kaj doda (brez, da načnemo panjsko vojno) se 11 satna omara odlično kosa z LR nakladnim. Imel sem tudi 10 nakladnih vendar preveč dela na odprtem, pa stoje, pa malo dežuje pa ne moreš delat, pa malo pihat pa spet ne, pa je vroče pa spet ne, da o brezpašni dobi sploh ne govorimo :?

Kdor ma to malo za hoby je tko čist vseeno, če pa kdo hoče to malo več met potem pa mora prekleeeeeeeeeeto dobro premislit kaj pa kako.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30013Odgovor cebelar_novinec
Pe Avg 01, 2008 4:17 pm

boriss napisal/-aCOLON
cebelar_novinec napisal/-aCOLONLahko probaš tud letvičarje :D

.
Dokler nimaš pojma ti ne priporočam eksperimentov.
Boriss daj ne sanjaj spet. Če ti tega ne poznaš še ne pomeni, da je nek eksperiment.
Take panje uporablja veliko ljudi po svetu in nekateri ne samo za hobi ampak živijo od čebelarjenja v takih panjih. Napram AŽ, LR in vsem ostalim je delo s temi panji prava milina. Namreč ko jih odpiraš ne izpostaviš vseh čebel zunanjim vplivom in ostanejo res mirne. Ni treba nič dimit. Da ne govorimo o tem, da je tak panj zelo poceni naredit in "literature" je že dosti. Mislim, da je tak panj kar primeren za začetnika. Se vsaj "osvobodiš" slabih praks iz "modernega" čebelarstva kot so recimo satne osnove. Naučiš se tudi zelo previdnega ravnanja saj je vse dosti bolj krhko ( za nekatere slabost ) in če preveč motoviliš kaj hitro odpade kakšen sat.

Kar se tiče tvojega čtiva, ki si ga priporočal pa se strinjam. Odlične knjige v kateri recimo Rihar piše ( Čebelarjenje v nakladnem panju ), da nakladni panj "nese" več kot AŽ :D
Tudi praktično čebelarjenje od Riharja mi je všeč....noter je kar nekaj za čebelarje začetnike.

Tista od Čebele do medu pa je skoraj cela prekopirana na czs.si :D

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 30015Odgovor zver
Pe Avg 01, 2008 4:41 pm

pa še js dodam svoje mnenje,

nabavi si štiri panje AŽ, 2 desetsatarja, enega 9 satarja in enega 7 satarja z mediščem.

10 satarja postaviš spodaj, naju pa daš 9 satarja in 7 satarja, zraven boš pa imel prostor še za kaki dve škatli z po tremi sati za narejence ali majhne roje.

in to ti predstavlja tako lepo celoto, s katero lahko že nekaj počneš in eksperimentiraš na samem začetku.

Če ti je družina preslaba z a10 satarja jo prestaviš v manjši panj, moči primerno... ko gre v zimo....

Kupi rabljene panje. Fizikalec je nekoč omenjal da jih ima kar nekaj za prodati. Pri njem boš lahko siguren, da ni v njih kaka nesnaga (bolezen), ker je dober čebelar in ima vse pošlihtano.

za te štiri pane si postaviš epo stojišče na 4 kolih, lepo pokriješ z kako ploščo severni del pa zavaruješ z folijo ali kakim starim (celim) toplim podom.

Res da bo zadeva zgledala dokaj ciganjsko, bo pa poceni in pogruntal boš tekom časa kaj rabiš.

Če ne boš imel vseh panjev naseljenih, ti bo pa panj zraven služil kot neka omara za tisto opremo ki jo boš rabil pri čebelah (dleto, metilca, kadilo, kaka spužva,....)
tij se samo fèi

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

OdgovorCOLON # 30026Odgovor ursolinko
Pe Avg 01, 2008 10:25 pm

lep predlog.
Dodal bi le to:
Najprej začni ( ni važno s kakšnimi panji)
Nato kupi drugačne panje in sam boš ugotovil kaj je bolj primerno.

Jaz sem začel z dvoetažnimi sedaj sem na troetažnih.

Sem zadovoljen.

Sicer pa ni vse v medu.

Tudi tehnologija v vsakem panju je različna.

Bistvo je začeti in postati čebelar

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30028Odgovor kravzlj
So Avg 02, 2008 10:54 am

Pozdravljeni!

Veliko imate različnih predlogov. Sedaj bom še nekajkrat šel čez vse predloge, obiskal nekaj čebelarjev v okolici, nato pa se bom odločil kako bom naredil. Kajti panje lahko delam celo zimo oz. jih študiram, saj bom šele drugo leto naselil.

Še enkrat hvala za pomoč, in če ima še kdo kak nasvet kar na dan z njem!

Lp Luka

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

moorda še to...

OdgovorCOLON # 30029Odgovor imker
So Avg 02, 2008 3:46 pm

...ko sem videl kolega , ki se je potil v kontejnerju, sem se spomnil ,
kako je napisala dr.Pia Aummeier v IF 1/2008:
"Ce imas denarja in casa na pretek,si postavi cebelnjak!
Ce nesi iz sladkorja in se veselis, da te sonce obsije pogosto,
si ostavi cebele na prosto!"
L.p. Ivan J.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

Re: moorda še to...

OdgovorCOLON # 30031Odgovor Fizikalec
Ne Avg 03, 2008 9:49 am

imker napisal/-aCOLON...ko sem videl kolega , ki se je potil v kontejnerju, sem se spomnil

Ja z razliko, da v kontejner komot daš prenosno klimo (cena cca 200€) na prosto pa mal težje :wink:

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

Re: moorda še to...

OdgovorCOLON # 30032Odgovor Misko
Ne Avg 03, 2008 12:56 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
imker napisal/-aCOLON...ko sem videl kolega , ki se je potil v kontejnerju, sem se spomnil

Ja z razliko, da v kontejner komot daš prenosno klimo (cena cca 200€) na prosto pa mal težje :wink:
Ja saj je imker vredu napisal.
imker napisal/-aCOLON... "Ce imas denarja...
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30033Odgovor Fizikalec
Ne Avg 03, 2008 1:57 pm

Ja, če nekaj delaš potem nekaj zaslužiš....včasih ga mal polomiš pa zgubiš običajno pa ostane neki malega za vlaganje in posodabljanje opreme. Vse je odvisno KAKO začneš, če dolgo capljaš na mestu potem ne gre. O tem bi se dalo še velikooooo napisat pa to ni cilj teme.

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 30180Odgovor Mungos
To Avg 19, 2008 11:44 pm

Izdeluješ panje? Če si res dober potem izberi kaj češ ( http://www.beehivevoja.com/kosnica.htm ) Jaz imam tole in delam sam z mizarskim orodjem. Ful dobro je in ni izginulo kot so predvidevali
Če ne znaš se igrat mizarja potem nimaš izbire. Moraš si izbrati tisto kaj je v tvojem kraju največ pogosto mislim AŽ

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30321Odgovor kravzlj
Po Sep 08, 2008 3:19 pm

Hej!

Torej odločil sem se za nakladni panj. In sicer tričetrtinskega. Naredil bom dva panja + nekaj naklad + tamale panje za rezervno družino.

Zdej moram samo še najdit načrt za tak panj. Ima kdo na zalogi kako stran?

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30323Odgovor cebelar_novinec
Po Sep 08, 2008 4:17 pm

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 30330Odgovor Mungos
Po Sep 08, 2008 11:40 pm

http://www.beehivevoja.com/nacrti.htm

Nakladni panj je ali malo drugačen

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Kakšen panj

OdgovorCOLON # 30333Odgovor imker
To Sep 09, 2008 12:00 pm

Panj, ki nima visoke podnice, vsaj 15-18cm, ne glede kako se odpira, zadaj ali zgoraj, ni sodoben panj.
I. Jurkovič

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30553Odgovor kravzlj
Sr Sep 24, 2008 4:44 pm

Hej!

Takorej sedaj ne bom delal sam panjev ampak bom kupil. Sva se z dedijom odločila da je to malo preveč natančno delo. Žal. . .

Pa me zanima če pozna kdo koga ki prodaja in če lahko da kontakt, da se pozanimam za cene.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30555Odgovor volk
Sr Sep 24, 2008 5:01 pm

Ne bi ti svetoval starih panjev,razen če jih kupiš že naseljene z družinami.Zapomni si,star panj vzameš za ceno enega piva,pa še obžgan ali pa prekuhan v lugu mora biti.Če pa je not že družina je OK.Kupi si družino v panju.Drugače lahko tak panj naseliš le z roji.Kar pomeni nič medu prvo leto.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30557Odgovor kravzlj
Sr Sep 24, 2008 6:30 pm

Kupil bom nove panje, definitivno!

Lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30558Odgovor Fizikalec
Sr Sep 24, 2008 6:35 pm

Ja tu ti pa noben od nas ne more pomagat zberi predračune izdelovalcev in se potem odloči pač glede na ceno-kakovost in jasno finance!

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 30562Odgovor zver
Sr Sep 24, 2008 10:02 pm

heh 100 čebelarjev 100 različnih mnenj.

jaz sem začel s starim panjem in kupil same stare panje.

Pa še vedno vse lepo živi... in dela seveda.

Problemje le ta, da je 7-9 različnih tipov AŽ (odpiranje, mreše, zapahi, velikost, brada,) to so razlike med panji.
tij se samo fèi

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov