Popolni začetek

arhivirane teme 2008
Uporabniški avatar
GregorN
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON So Jul 26, 2008 6:46 pm
KrajCOLON Maribor
CONTACTCOLON

Popolni začetek

OdgovorCOLON # 29864Odgovor GregorN
So Jul 26, 2008 7:11 pm

Lep pozdrav vsem skupaj, sem nov na tem forumu ter mislim da sem postavil tole vprašanje v pravo temo.

Navdušil sem se seveda na čebelarstvom, kraj imam primeren na svojem vikendu, mislim da bi bil tam pravi raj za čebele. Ko regrat cveti si misliš da si v raju regrata, imam cca. 12 sadnih drev ( jabolka - hruška ), eno veliko marelico katera rodi eno marelico na 10 let, cveti pa ZELO obilno :D, tri drevesa slive ter eno drevo kutine.

Za čebelarstvo se nisem odločil zato, da bi prodajal med ali karkoli temveč zgolj iz ljubezni do čebel. Ker sem kot že naslov teme pove POPOLNI ( da se bolj resno vzame ) začetnik glede čebelarstva.

Nimam še nobene opreme, zato vas vse lepo naprošam da mi poveste katere panje ( sem bral forum in ne razumem polovice kratic ),v glavnem vse pripomočke katere potrebujem in nato tudi katere čebele in koliko.

Razmišljal sem zgolj o nekaj panjih in ne celi "gardi" panjev. Sedaj nevem ali so različne velikosti enega panja ali je kakšna standardna velikost, jas sem razmišljal o "hišici" 3x3 panjev, torej 9 panjev.

Sedaj po branju do sedaj napisanega bi me vsak nahrulil, naj povem da vse potrebno sem mislil sedaj nabaviti, postaviti, kupiti, narediti..... do naslednjega leta.

Prosil bi tudi za simbolično ceno pripomočkov in družine čebel.

V naprej se vsem zahvaljujem za odgovore!

Lep pozdrav!
GregorN

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 29866Odgovor volk
So Jul 26, 2008 7:36 pm

Lep pozdrav Gregor!

Če delaš čebelnjak,uporabiš listovne panje.Imenovane AŽ panj.Imač več verzij.Opremo si lahko ogledaš na:http://www.cebelarstvo-bedek.org/trgovi ... p?cPath=24

Večina v sloveniji čebelari z AŽ navadnim panjem (9,10,11 satarji).
Časa imaš dovolj,saj se čebele kupuje na spomlad.Kupiš družino na 7,ali 9,10 satih,odvisno od financ.Dobro bi bilo,da bi si nekje ogledal,kako izgleda panj s čebeljo družino,da bi imel predstavo.Ogledaš si v čebelarski kapi in rokavicah,da te morda ne mine veselje,dokler se ne navadiš biti miren pri čebelah.Če si ti miren,ne pikajo.Delaš pa z njimi nežno,brez razbijanja.V panju moraš imeti nekaj prašilčkov,da delaš nove-rezervne družine.Samo čebelarjenje ni zahtevno,imeti moraš ljubezen do čebel in seveda spoštovanje. Dobro je,da si pogledaš kakšno knjigo o čebelah,da potem teorijo obogatiš s prakso.

Če bi pa rad pridobival med,potem pa delaš z nakladnimi panji 2/3 ali pa s kakšnim slovenskim izumom,npr. g.Panker ima nakladni panj narejen po teoriji in praksi za kranjico.O tem pa več kdaj drugič!

Veliko uspeha pri čebelarjenju!
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 29867Odgovor Fizikalec
So Jul 26, 2008 7:56 pm

Glede nato, da si nekje iz MB ali vsaj okolice predlagam, da prideš 1x do mene ali pa kak vikend (danes sem ravno bil tam) do mojih čebel. Trenutno še imam en kontejner čebel tik pred Bezeno (pred črpalko OMW) na desni strani, ko se pelaš proti Bezeni.
Drugače pa imam nekaj panjev AŽ viška, rabijo samo čiščenje pa barvanje :wink:

Uporabniški avatar
GregorN
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON So Jul 26, 2008 6:46 pm
KrajCOLON Maribor
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 29868Odgovor GregorN
So Jul 26, 2008 8:05 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONGlede nato, da si nekje iz MB ali vsaj okolice predlagam, da prideš 1x do mene ali pa kak vikend (danes sem ravno bil tam) do mojih čebel. Trenutno še imam en kontejner čebel tik pred Bezeno (pred črpalko OMW) na desni strani, ko se pelaš proti Bezeni.
Drugače pa imam nekaj panjev AŽ viška, rabijo samo čiščenje pa barvanje :wink:
Kje točno? Glede panjev če resno misliš ? samo je en problem, kot sem tudi rekel da nameravam za vse naslednjo leto ... gre se le zaradi prevoza, naslednje leto naredim izpit in kupim avto ter ga registriram, da bom lahko na vikendu kadar bom hotel. Če pa bi bil toliko dober da bi to zapeljal na moj viken za nekaj piv :) bi tudi bil vesel, seveda ko pridem iz anglije. :).

Volk hvala za enkrat če se karkoli spomniš nameravaš pripomniti dopiši. :), drugače pa ja tudi bi prideloval med, za kakšno domačo uporabo, ter za kakšne dobre sosede. :)

PS: uh sedaj sem videl cene panjev, bom moral kakšne "rabljene" kupiti ali pa če bo se kakšen dober človek ponudil kot Fizikalec.
GregorN

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 29869Odgovor Fizikalec
So Jul 26, 2008 8:12 pm

Ja ja saj te bo vse počakalo sploh ni panike tako, da 1x prideš do mene pa si zadeve malce pogledaš in se malo seznaniš z vsem potem pa boma že dalje uredila :wink:

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 29871Odgovor Misko
So Jul 26, 2008 9:55 pm

Ti si samo z fizikalcem v živo zmeni te bo on že na prave tire postavil :twisted: :lol:
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 29872Odgovor Fizikalec
So Jul 26, 2008 10:04 pm

Hja počas vas ratuje preveč ne sfolgam vas vse na pravo pot spravljat ej :?

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 29880Odgovor zver
Ne Jul 27, 2008 11:07 am

ola, tudi jaz sem tam stacioniran pri Rušah v Smolniku s svojimi čebelami. Upam, da mi niso vsega pokradli od zadnjič, ko so mi ukradli samo med.

Od pripomočkov nujno rabiš: pokrivalo (klobuk z mrežo), dobre rokavice,
metlico za ometanje čebel, zelo dobro je imeti čebelarsko dleto (probal sem različne varjante dlet, ampak najboljša je čebelarska), dobro je imeti še posodo za dimljenje z mehom (ne spomnim se izraza kak se ji reče),
Prav ti pride še kozica, za zlaganje satov nanjo, ko delaš kak pregled. S tem lahko lepo čebelariš.

Za vstavljanje satja je dobro imeti okvir, s katerim si pmagaš, da lepo zbiješ nove sate skupaj, da so pravilno zbiti (koti, zporednost, trdnost), žico za žoičenje satnikov, in satne osnove.

Potem pa pride čas točenja, takrat boš seveda rabil, vilice za odpiranje satja ali nož, neko stojalo za postavit sat nanj, ko boš odpiral satje, cedilo za med, točilo, posode za shranjevanje medu.

Dobro je imeti še sončni topilnik, v katerega daš topit vse kar je za izločit (staro satje, pokrovčke, vso deviško satje zgrajeno izven okvirov...).

Ker boš čebelaril z 9 panji je dobro, če si priskrbiš še kako veliko, zamrzovalno skrinjo, ki ni nujno da dela, v njej namreč lahko shraniš satje iz medišča, ko boš zdravil čebele). Lepo je pa če skrinja dela, saj jo ko satje vstaviš poženeš tolko, da vse zmrzne. S tem namreč ubiješ vsako veščo, ki bi se prištulila notri (vešča namreč znese jajčeca s katerih se izvalijo črvi, ki jejo satje).

Če pa boš imel pokvarjen zamrzovalnik, pamoratesniti, da potem v njem prižgeš kak list žvepla, s katerim isto pobiješ vse živo. Ne vem pa kak vpliv ima žveplo na satje. To zadje mi je priporočal en starejši čebelar.

CENE, najboljše je da s elogiraš ankaki nternetni strani (npr. LOGAR) in tam nabereš željeno opremo, pa ti dajo predračun, pa boš videl kake so cene. Aja Logar je med dražjimi prodajalci ima pa kvalitetno robo.

Je pa tega še več. Ali se pa zapelješ v kako prodajalno s čebelarskim repro materialom in tam preveriš cene.

Če boš nabavljal, je fajn, če imaš s sabo kakega čebelarja z veljavno čebelarsko izkaznico, saj imaš potem različne popuste (ponavadi le 5%).

Bom pa js nabavil v kratkem veliko enoosno avtomobilsko prikolico, če je Fizikalec nima, ti jo js posodim (samo nabaviti še moram).

LP zver
tij se samo fèi

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28
PridruženCOLON Če Okt 16, 2008 9:02 am
KrajCOLON Zemlja :)

OdgovorCOLON # 30869Odgovor AVI
Po Okt 20, 2008 3:05 pm

...kandidat za začetnika....že moj praded je čebelaril..nato je za par generacij čebelarstvo preskočilo.... :D :D :D ...sedaj je pa želja ponovno zaživela....za lastno veselje (cca. 3 panji)...

...sedaj se postavlja le še vprašanje kako in kaj....teorija že...ampak praksa je bolj problem... :lol: :lol: ...

...če ima kdo kakšen predlog, komentar...
...spoštovanje...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30870Odgovor Fizikalec
Po Okt 20, 2008 3:44 pm

Ja pojdi do nekaj čebelarjev na exkurzijo prvo, da vidiš nekaj osnov potem pa naprej ne vem kaj konkretnu rabiš glede pomoči oziroma predlogov?

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28

OdgovorCOLON # 30871Odgovor AVI
Po Okt 20, 2008 4:07 pm

...mislim, da potrebujem, ravno to...ampak ko pa ravno ne vem na koga naj se obrnem... :D :D
...spoštovanje...

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30872Odgovor dobje
Po Okt 20, 2008 4:42 pm

Vidim, da si iz Ljubljane in prav v mestu boš težko našel čebelarja. Zapelji v Lukovico v ČC in tam Ti bodo svetovali.
Morda pa se Ti bo tu uspelo najti mentorja.
Začetnikov je več, mislim pa, da tako kot Ti, tudi kravzlj išče pomoč, pa če prav razumem jo je že našel. Obrni se tudi nanj, on je v Tvoji bližini:
http://www.slovenski-cebelarji.com/foru ... ght=#30649

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30873Odgovor Fizikalec
Po Okt 20, 2008 6:03 pm

AVI napisal/-aCOLON...mislim, da potrebujem, ravno to...ampak ko pa ravno ne vem na koga naj se obrnem... :D :D
jaz pa mislim da potrebuješ ogled najmanj ene 3 čebelarstev ter tehnologije dela itd...mrbit pa se motim :roll:

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28

OdgovorCOLON # 30875Odgovor AVI
Po Okt 20, 2008 7:30 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
AVI napisal/-aCOLON...mislim, da potrebujem, ravno to...ampak ko pa ravno ne vem na koga naj se obrnem... :D :D
jaz pa mislim da potrebuješ ogled najmanj ene 3 čebelarstev ter tehnologije dela itd...mrbit pa se motim :roll:
...res je, grem v iskanje čebelarjev... :lol: ...upam samo da ne bo potem.... :butnskala ...hec mora bit..
...spoštovanje...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30876Odgovor Fizikalec
Po Okt 20, 2008 7:35 pm

Noja jaz mislim, da ti ogleda ne bo noben odpovedal, če se najaviš in zmeniš. Čebelarjev je kr nekaj povsod tako, da po moje ne bo težava.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 30877Odgovor bloop
Po Okt 20, 2008 7:36 pm

:butnskala to bo skoraj zagotovo prislo se posebej ce jim bos omenil da bi rad imel drugacno vrsto panjev kot jo imajo oni :)

Uporabniški avatar
AVI
PrispevkovCOLON 28

OdgovorCOLON # 30878Odgovor AVI
Po Okt 20, 2008 7:38 pm

...itak...poročam naprej...kako in kaj....predvsem pa z novimi vprašanji... :D ...hvala vsem zaenkrat... :D :D ..no, če ima še kdo kakšen predlog...pa kar na dan z besedo....:lol: :lol:

...vprašanja kateri panji so ta bolji...pa ne bom načel...ker sem opazil, da je to zgodba brez konca, tako da je predvsem na meni za kaj se odločim..... :D
...spoštovanje...

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 30879Odgovor bloop
Po Okt 20, 2008 8:28 pm

Lahko ti dam se en nasvet, ki ti ne bo koristil nic. :)

Gres v trgovino kupis vsako vrsto panja ki jih imajo po 2 kom(za primerjavo tudi med samimi tvojimi panji) :), ker vseh vrst ki so pri nas nikdar nimajo na zalogi se odpravis se do kaksnega mizarja da ti se preostale manjkajoce naredi :). Poizkusis se najti kje nekaj kosev in kaksno duplo :).
V vse te naselis cebele in jih spremljas 2 leti in se potem na podlagi tega odlocis kateri panj bi tebi najbolj odgovarjal :). Na podalgi tega pa se odlocis katerega menotrja bos vzel :). In nato zmanjsas stevilo panjev na 3 enake tiste ki so ti bili najbolj vsec.

Resni odgovor pa si tako dobil. Najprej malo naokoli pogledat, jaz se bom tudi vgriznil pri pomaganju o tipih panjev.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov