Prosim za pomoč

arhivirane teme 2008
1.gozdar
PrispevkovCOLON 3
PridruženCOLON To Jun 10, 2008 7:52 am
KrajCOLON Velenje

Prosim za pomoč

OdgovorCOLON # 28861Odgovor 1.gozdar
To Jun 10, 2008 8:26 am

Spoštovani,
pravkar sem se registriral na tem forumu. Malo zaradi "firbca", malo zaradi problemov z mojim mentorjem, ki zame nima nikoli časa. :cry:
Sem čebelar začetnik z malo predznanja, veliko volje in dvema čebeljima družinama.:(
Ker se mi ob negi čebel porajajo številna vprašanja in zagate, se v upanju po dobrih nasvetih obračam na vas.
Problem, ki ga imam trenutno, je sledeč:
imam močno čebeljo družino, ki nima mlade zalege. Predpostavljam, da je stara matica že slaba ali pa je umrla.
Ker bi rad napravil iz te družine dve novi, nameravam kupiti dve oprašeni matici.
Prosim za nasvet:
1. kje čim bliže Velenja kupiti matici,
2. kako izvesti poseg, da bi bila možnost uspeha čimvečja ?
z lepimi pozdravi,
1. gozdar
Zmeraj naprej in zmeraj veselo...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 28862Odgovor Fizikalec
To Jun 10, 2008 8:28 am

Ima ta družina pokrito zalego in koliko?

1.gozdar
PrispevkovCOLON 3
KrajCOLON Velenje

OdgovorCOLON # 28863Odgovor 1.gozdar
To Jun 10, 2008 8:32 am

Ima, cca na petih satih po polovico

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28867Odgovor Fizikalec
To Jun 10, 2008 11:52 am

ja to je daleč premalo, da jo oskubiš lahko jo daš na dvoje samo prej preveri, da ne v panju MM

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 29019Odgovor Oldy
So Jun 14, 2008 8:38 am

Tega odgovora sploh ne razumem še manj pa kaj pomeni MM.
Veliko je novincev, ki sploh ne bodo vedeli kaj pomenijo kratice. Se nimam za novinca in vseeno ne vem kaj pomeni, kako bodo pa vedeli novinci. ( daj izpišimo kar želimo povedati ). Mislim, da je marsikomu nerodno vprašati, kaj pomeni neka kratica.
Spodnji pregovor veliko pove.

LP pa brez zamere
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 29023Odgovor boriss
So Jun 14, 2008 9:04 am

MM - mlada matica.

Oskubiti - vzeti ven nekaj satov zalege pa pustiti dovolj da družina normalno funkcionira

Dati na pol - vzeti iz družine vse kar ima in pustiti notri samo en ali največ dva sata zalege, da naredi sama (ali z tvojo pomočjo) novo matico. V tem primeru bi dal ven pol satov zalege in naredil narejenca iz polovice zalege.

Približno nekaj takega.

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 29032Odgovor Fizikalec
So Jun 14, 2008 4:34 pm

Oldy napisal/-aCOLONTega odgovora sploh ne razumem še manj pa kaj pomeni MM.
Veliko je novincev, ki sploh ne bodo vedeli kaj pomenijo kratice. Se nimam za novinca in vseeno ne vem kaj pomeni, kako bodo pa vedeli novinci. ( daj izpišimo kar želimo povedati ). Mislim, da je marsikomu nerodno vprašati, kaj pomeni neka kratica.
Spodnji pregovor veliko pove.

LP pa brez zamere
Ja sej vprašat ni greh, če kdo ne ve kaj pomeni kakšna kratica ali okrajšava lahko mirne duše vpraša sej ne bomo nikogar "požrli" tega ni v učbenikih marsikaj drugega pa je in se lahko prebere tam.
Je pa dobro, da se vsak navadi-nauči kaj kera okrajšava pomeni namreč vsi nimamo ravno časa še manj smo vešči tipkanja po tipkovnici in si malce po čebelarsko krajšamo zadeve.
Je pa Boris odlično razložil kaj pomenijo "izrazi" in nihče se ni nad nikomer razburjal zaradi tega.

1.gozdar
PrispevkovCOLON 3
KrajCOLON Velenje

OdgovorCOLON # 29164Odgovor 1.gozdar
To Jun 17, 2008 3:12 pm

na podlagi vaših nasvetov in branja literature sem kupil dve mladi oprašeni matici, poiskal in odstranil staro matico, razdelil družino na dva dela in dodal vsakemu panju novo matico. en panj sem prenesel na lokacijo, ki je 6km od drugega. Hrane je v obeh panjih po cca 3kg. Upam, da bo uspelo... :)

Marija
PrispevkovCOLON 23
PridruženCOLON Ne Mar 12, 2006 8:12 pm
KrajCOLON VIPAVA

Prosim za nasvet

OdgovorCOLON # 29168Odgovor Marija
To Jun 17, 2008 3:55 pm

Boriss, Fizikalec ali Divji čebelar, prosim vas za nasvet

Imam družino, ki me skrbi. Pred desetimi dnevi sem opazila, da nima sveže zalege, imela pa je rojeve matičnike. Vse matičnike sem podrla, vendar še do sedaj matica ni ponovno zalegala. pred enim tednom sem ji dodala sat odkrite zalege, vendar niso ptegnile novih matičnikov, zato smatram, da je matica v panju. Iskala sem jo, vendar je nisem našla. Ali je moja družina brezmatična ali pa je še vedno v rojilnem razpoloženju in zato matica ne zalega? Kaj naj naredim z to družino?

Lep pozdrav in hvala za odgovore
Marija

Naj se vreme kaj kmalu zjasni. :(

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 29169Odgovor Fizikalec
To Jun 17, 2008 4:06 pm

Hja v panju je nekje MM, ki pa glede na vreme mrbit še ni oplojena. Tako matico najti je kr umetnost. Verjetno je že kje kak matičnik ostal ko ssi trgala, zrojile mrbit niso, ker je vreme blo zanič, ubile staro matico (kar je normalno) mlada pa nekje je. V takih primerih tudi, če je roj MM zalega komaj za 30 dni jaz izrojenca ne gledam vsaj 1 mesec....

Marija
PrispevkovCOLON 23
KrajCOLON VIPAVA

OdgovorCOLON # 29170Odgovor Marija
To Jun 17, 2008 4:51 pm

Fizkalec, najlepša hvala za odgovor. Saj tudi jaz mislim pustiti to družino pri miru (čeprav zelo težko, ker imam čas in sem šele na začetku čebelarjenja) in jo pogledati šele v avgustu.Skrbelo me je, da ne bi postala trotava.
Še enkrat hvala in vse dobro vam želim, predvsem, da se vam družine čimprej okrepijo po tistem pomoru.

Marija

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 29171Odgovor Fizikalec
To Jun 17, 2008 4:55 pm

Predlagam, da tej družini dodate kak sat zalege pokrite, če se da za kak teden, ker bo noter večina starih čebel.
No ja kr se čebel tiče (mojih) so si scer nekoliko opomogle jaz pa si nisem ravno, ko mi sedaj pristojni solijo pamet 100/h in na koncu me bojo prepričali, da sem jih sam zastrupil :shock: celo

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 29187Odgovor bloop
To Jun 17, 2008 6:12 pm

No jaz pa ker tega se nisem nikamor zapisal :) in cutim silno potrebo za to povedat:)))).
V enem 5S panju imam staro matico, ki se ji cas izteka(ze precej slabega izgleda) a se zalega in mlado se neopraseno matico. Predvidevam da bo slo za lep nacin preleganja je pa zanimivo(zame seveda kot zacetnika), da so uspele maticnik unicit oziroma vec ni za videti na satju kje je bil(vem pa da je bil pred casom en nastavek).

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 29206Odgovor Drago1
To Jun 17, 2008 11:07 pm

Marija dodaj mlado zalego"če ne potegnejo matičnjakov na mladi zalegi pol je sigurno matica mlada v panju !če pa potegnejo pol pa ni matice in bojo potegnile matičnike pa tk vidiš nove matičnike počakaš 16 ni i nova matica!če ne pa se vedno lahko dodaš kupljen o matico"!
bloop nevem po čem ti ocenjuješ matice"če bi bla slaba bi jo itak same čebele zamenjale s preleganjem
lep dan
S54 DM

Marija
PrispevkovCOLON 23
KrajCOLON VIPAVA

Drago !

OdgovorCOLON # 29222Odgovor Marija
Sr Jun 18, 2008 11:23 am

Najlepša hvala za nasvet. Morda se bo drugim fantom na forumu zdelo nevljudno, ker sem tako direkt zaprosila za nasvet omenjene čebelarje. O tem, da znate čebelariti ne dvomim, vendar bi tudi njihovo kritiko (če sem ga kje posračkala ) sprejela kot dobronamerno. Ko prebiram prispevke na forumu, se mi vsi trije zdijo zelo dobri čebelarji, čeprav včasih pikri.Vendar se zavedam, da je njihova kritika dobronamerna in mi začetniki po njej ne ponavljamo "kapitalnih" napak in s tem škodimio našim čebelicam. Saj so še prevečkrat žrtve našega neznanja in pomanjkanja izkušenj.
Novo zalego sem že dodala, pa niso ptegnile matičnikov, zato menim, da je v panju matica. Lahko, da ne bo dobra, če toliko časa ne bo oprašena. Upoštevala bom oba nasveta in dodala odkrito in pokrito zalego, tako družina ne bo oslabela. Še enkrat najlepša hvala za koristne nasvete. Ko bom znala kaj več, bom z veseljem pomagala tudi drugim.

Sončen dan vam želim Marija.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 29223Odgovor boriss
Sr Jun 18, 2008 11:34 am

Marija:

Daj jim še en teden mir. Niti slučajno sedaj ne dodajaj zalege. Nekatere matice so butaste do konca in dokler ni izležena zadnja celica zalege stare matice ne zalegajo!!!!!

In 10 dni od matičnjaka je čisto kratka doba. V bistvu res ne vem kaj toliko brskaš. Vsakič ko si odprla panj si imela veliko možnosti, da stisneš mlado (divjo) matico ki bezlja po satih. Potem, pa res lahko ugotoviš enkrat da jo ni notri.

Torej za naprej če družino "urediš", ko je brez matice - recimo pustiš en matičnjak - ali enega dodaš. NIKOLI ne odpiraš panja vsaj 3 tedne. To je čas ko mlada matica ima prvo zalego pokrito in se umiri. Če se ni oplodila je takrat več kot dovolj časa da kupiš drugo matico in jo dodaš preden začno zalegati trotovke.

Torej po tvojem opisu je bilo tu toaliko posegov, da težko sploh ugotovim kaj jim je. In bi sedaj jaz to lepo pustil vsaj en teden in potem pogledal kaj se dogaja.

Takrat pa bi naredil samo eno. Iz dela panja kjer je največ čebel (nekaj strejših satov skupaj) bi potegnil sredinski sat ven in pogledal ali je tam zalega. Če je potem nimaš več kaj delati. Razen tega da če so tam jajčka je zanimivo oceniti ali so to trotovke ali je to matica - to je v bistvu vse in je škodljivo nadaljnje brskanje po panju.

Če ni potem pa bi naprej razmišljal. Vsekakor pa ne prej kot čez en teden.

pokrito zalego pa lahko dodajaš šele po tem ko bo mlada matica imela svojo zalego pokrito.

lp

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 29230Odgovor bloop
Sr Jun 18, 2008 1:36 pm

DragoM napisal/-aCOLON bloop nevem po čem ti ocenjuješ matice"če bi bla slaba bi jo itak same čebele zamenjale s preleganjem
lep dan
Ta stara matica ima poskodovano krilo in je v trupu precej suha v primerjavi z ostalimi. Dobi clovek obcutek, da je svoje oddelala.
Meni se zdi da sem napisal da gre ocitno za lep primer preleganja. Mlada matica in stara MM se deluje neopraseno, ta stara pa se ocitno zalega ker so se v panju jajcka in vsi stadiji zalege.
Upam da je moj odgovor zadovoljiv :) ?

Marija
PrispevkovCOLON 23
KrajCOLON VIPAVA

OdgovorCOLON # 29233Odgovor Marija
Sr Jun 18, 2008 4:28 pm

Boriss, najlepša hvala za nasvet, ki ga mislim dosledno upoštevati.

Lep pozdrav Marija

vidmar-s
PrispevkovCOLON 16
PridruženCOLON Pe Apr 01, 2005 12:34 pm
KrajCOLON primorska

OdgovorCOLON # 30316Odgovor vidmar-s
Po Sep 08, 2008 7:09 am

Sprašujem vas , kaj storiti? Dve družini nista tako močne kot ostale in sedaj ko zimsko hranimo vse družine, sta te dve družine ropani. Žrela smo stisnili že prej. Zalega je v obeh teh dveh družinah, sedaj se pa ne vemo kaj storiti. Prestaviti te dve družini na drugo lokacijo?
Lep pozdrav

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30318Odgovor boriss
Po Sep 08, 2008 9:22 am

NA tole težko kaj pametnega povem.

V bistvu si naredil vse kar se da preventive.

Tole preprečiti pa bo zelo težko.

Verjetno je rešitev zapreti ti dve družini jih prepeljati in ne krmiti več. Zimsko zalogo pa jima lahko dodaš v satih z predelanim sladkorjem od drugih družin. Te nakrmiš malo več in vsaki vzameš po en sat medu ko bodo predelale sladkor.

Pri tem pa je vprašanje koliko medu imata ti dve družini sploh še notri in ali sta sposobni počakati brez zalog do takrat ko boš imel dovolj zalog?

Pa meni je zelo sumljivo da jih ropajo - če je z njimi vse v redu - kaj pa če ni vse v redu pa je ropa logična posledica propada družine? Samo da ti nisi opazil težave? V tem primeru je najbolje rop ustaviti (da s ene prenese na zdrave družine) in družino pustiti da v miru propade. Morda se sliši malo kruto samo kaj več za svoje čebelarstvo boš težko naredil.

lp

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 30329Odgovor bogdan
Po Sep 08, 2008 11:20 pm

Ropanje je hudič! Ko bosta ti dve šibki družini izropani, se bo nadaljevalo pri kaki drugi "šibki" družini. Po moje: čimprej preseli ropane panje, ostalim panjem zožaj žrela, nehaj krmiti in opazuj nekaj časa (ne vem, par dni), da se umirijo. Potem bodi pri krmljenju bolj previden. Ni nujno, das si kaj polil... Lahko, da se je vse skupaj začelo, ker ti dve družini nista utegnili vsega spraviti do jutra... Kaj jaz vem...

lp, bogdan
Naj medi, kjerkoli ze si...

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30334Odgovor volk
To Sep 09, 2008 1:26 pm

Jay krmim zunaj,pri enem stojiscu celo 10 metrov stran.Imam zaprto vedro s pipo.Odprem jo toliko,da sladkorna raztopina curlja.Po deski.na koncu deske je drugo odprto vedro z mrezo namesto pokrova,da presezek tece not.Ni nobenega ropa.Proti koncu krmljenja pa dodajam vedno bolj vodnato raztopino.Cebele se navadijo na redko raztopino in ne na gosto z veliko sladkorja.Take pa ne ropajo.
Menim,da se da tudi tako prepreciti oziroma zaustaviti rop.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30346Odgovor Oldy
So Sep 13, 2008 11:03 pm

Po moje tema družinama ni pomoči. Sam jih stresem iz panja in si izprosijo nov domek. Ves trud je zaman. Pa četudi boš sedaj preprečil NE BOŠ zgodaj spomladi.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 30350Odgovor Micky
Ne Sep 14, 2008 8:51 am

volk napisal/-aCOLONJay krmim zunaj,pri enem stojiscu celo 10 metrov stran.Imam zaprto vedro s pipo.Odprem jo toliko,da sladkorna raztopina curlja.Po deski.na koncu deske je drugo odprto vedro z mrezo namesto pokrova,da presezek tece not.Ni nobenega ropa.Proti koncu krmljenja pa dodajam vedno bolj vodnato raztopino.Cebele se navadijo na redko raztopino in ne na gosto z veliko sladkorja.Take pa ne ropajo.
Menim,da se da tudi tako prepreciti oziroma zaustaviti rop.
Kaj pa ose pravijo na tako krmljenje ? Je kaj problemov z osami ?
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30355Odgovor volk
Ne Sep 14, 2008 1:29 pm

Vcasih pije raztopino tudi nekaj os,celo srsenov.Je pa okoli pipe kar precej velika gruca cebel,tako,da predatorji niso problem.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov