Satnik brez satne osnove

arhivirane teme 2008
boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 30777Odgovor boriss
Po Okt 13, 2008 9:07 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLON ......., mi smo zaenkrat še nesigurni okrog čebel in pač nosimo rokavice.
Pa hkrati stare čebelarje učite čebelarjenja. To se nekako ne sklada.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 30778Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 9:07 pm

boriss napisal/-aCOLONSamo druge novince opozarjam da "ni vse zlato kar se sveti"

In ti pišeš ven teme - tvoj problem.
Daj ustavi se. Dokler se nisi pojavil je tema bila kot je zastavljena v naslovu. Preglej še enkrat temo in si ne izmišljaj, da sem pisal karkoli ven iz teme. Ti si prešel na neke finte in se obregnil ob moje pisanje v tej temi.

Prosim, da nam nevednežem poveš kaj je to "ni vse zlato kaese sveti" v primeru naravno zgrajenega satja ?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30779Odgovor Fizikalec
Po Okt 13, 2008 9:10 pm

Kdo ti je pa kaj rekel glede panja? Citiraj, besedo, ki tule opisuje kak panj??? Panj ni nikoli bil debata v mojih postih...

Tako kot si nesiguren okol čebel in nosiš rokavice točno taki so tvoji posti, daleč preveč oblečeni še. :roll:

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30780Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 9:17 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONKdo ti je pa kaj rekel glede panja? Citiraj, besedo, ki tule opisuje kak panj??? Panj ni nikoli bil debata v mojih postih...

Tako kot si nesiguren okol čebel in nosiš rokavice točno taki so tvoji posti, daleč preveč oblečeni še. :roll:
Eksotika......nekaj drugačnega, redkega ... noben ni panja omenjal....je pa eksotika za nekatere. Če bi prilepil sliko AŽ satnika z naravno zgrajenim satjem ( razlike se na oč niti ne vidi ) se o eksotiki ne bi pogovarjali ;) razumeš ?

O rokavicah pa samo LOL. Fantje vi ste loleki za nekatere čebelarje, ki čebelarijo 2x več časa in imajo 100x večjo odgovornost do čebel (številčno), so bolj sigurni, pa vendar nosijo rokavice. Za njih ste vi hobi amaterji. Daj mu reci naj sname klobuk in rokavice :D ma "a" ne bi upal rečt zraven njih. A dej novinca lahko malo driblamo ;)
Malo vas drma vse tole .....konkurenca Fizikalec ? Sem preblizu ?

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30785Odgovor volk
To Okt 14, 2008 5:34 am

Cisto brez veze obtozujete eden drugega.

Kot prvo:dejstvo je da so celicne osnove prevelike,cebele so meni gradile namesto celicne osnove 5,4mm,5,1 mm.Iz tega razloga tudi poizkusam sistem samogradnje voska.

Kot drugo:Satne osnove vsebujejo prevec ostankov,to se kaze na tem,da matica zaleze samograjeni sat,se predno so celice potegnjene popolnoma ven.Docim sat na satni osnovi,pa ce ni mocne pase ne zaleze dokler ni noter bilo prej medu.

So pa vprasanja:
Kako tociti tak sat,sam sem poizkusil,okvircek mora biti ozicen,na rocno tocilo gre,na elektricni pogon,pa razpade.Ce pa nikoli ne uporabljamo samograjenih satov za pridobivanbje medu,ampak samo za zalego,ni problema.Pri tem sicer obstaja sistem medu iz nikoli zalezenega satja,je pa obvezna maticna resetka.Pri takem sistemu,satnike z satnicami damo v medisce,kjer jih cebele zgradijo.Vedno dobimo med iz nezalezenega satja,je kvalitetnejsi,satja ne nacne vosceni molj......Zelo koristna zadeva.Uporabno satje celo 10 ali vec let.

Gradnja trotovine:Ce das cebelam naenkrat graditi(roju) vse satje,potem imas mesano,celice za med,trotovske,za zalego.To je problem.Je sicer naravno,vendar izrezovanje trotovine kot biotehnicni ukrep zatiranja varoze odpade.Resitev je v tem,da v druzino damo graditi najprej en prazen okvircek,nato ko je prvi narejen drugega itd...

Torej,sam delam v troetaznem panju tako,da ima matica dve etaze,samograjeno satje.Za medisce pa satnice narejene iz voska,ki je bil pridobljen iz samograjenega satja,tako da je tocenje lazje.matica ima navoljo satje z naravno celicno osnovo,za med pa je vseeno kaksna velikost.

Volk sit,koza cela!Pa ne se prepirat,na kaksen nacin kdo cebelari,sam delam z italijanko,kranjico,cerano.....Sistemi so pac razlicni,drzave tudi,punce pa tudi! :D
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30789Odgovor boriss
To Okt 14, 2008 7:42 am

Volk:

Tu se sploh ne prepiramo o tem kako kdo čebelari (no eni so to spravili na to raven samo jaz o tem nisem nič pisal).

Tu je bil samo problem - isti kot z tvojim pisanjem da to NE VELJA V VSEH POGOJIH !

In jaz sem samo dal opozorilo, da naj začetniki TEMELJITO premislijo, kaj bodo uporabili pri svojih čebelah! To je v bistvu vse kar sem pisal!

Torej tvoje zgoraj je en pogled na stvari -ki pa ne velja za prav vse primere in situacije (moje izkušnje so drugačne v 90 % tvojih navedb)! V tej luči si zelo čuden ko trdiš - to je TAKO in ne dopuščaš nobene možnosti da se TI motiš.

lp

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 30794Odgovor Odisej
To Okt 14, 2008 8:33 am

Že kar dolgo spremljam razprave na forumih - ne samo slovenskem - in pridružujem se tistim, ki menijo, da je čebelarjenje v satnikih brez satne osnove nekaj čisto običajnega, celo možnega kjerkoli.
Morda je potrebno tehnologijo v nekaterih okoljih tudi prilagoditi konkretnim razmeram, da pa kje tak način ne bi bil mogoč, pa ne verjamem.
Seveda se lahko tudi motim :)

Do sedaj me je najbolj prepričal EV panj, ki ga pri nas, kolikor vem, nihče ne uporablja. Morda se kaj spremeni v prihodnosti. ;)

http://www.postimage.org/image.php?v=aVALAm9
http://www.postimage.org/image.php?v=gxxEePi
http://www.postimage.org/image.php?v=gxxOHk0

Lep, miren dan.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 30802Odgovor volk
To Okt 14, 2008 11:24 am

Jasno mora biti,da ugotovitve cloveka z omejenim znanjem ne morejo biti 100%.Obstajajo razlicni pogoji.To je res,in temu ni oporekati.Absoluna resnica pa obstaja,to je zakon narave.Narava se je dosedaj dokazovala,kot popolna stvaritev.Ce naravni zakon dosega najvisjo mozno raven,potem cloveski poseg VEDNO porusi neko ravnovesje.In pojavijo se odstopanja.Npr,za donos medu pac preprecujemo rojenje.In posledica?Znanstveno dokazano,vecja obolevnost z boleznimi.

Vecja satna osnova,posledica,vecja cebela.In posledica?Vecja masa cebel,teoreticno vecji donosi.Resnica:Cebela zaradi velikosti ne znore vec doseci nekaterih virov nektarja in cvetnega prahu.Bolj enolicna hrana.Bolj enolicne beljakovine in slabse zimske cebele.
Uporaba sladkorja:vecji donosi medu,sploh cvetlicnega cukra,vcasih boljsa prezivelost cebel.Resnica,vec invalidov na spomlad,pocasnejsi razvoj,preprecena naravna selekcija.Posledica:Oslabitev kvalitete genetskega materiala,tanjsanje hitina......
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 30803Odgovor igorv
To Okt 14, 2008 2:08 pm

Novinec, kakšna konkurenca pa si lahko ti Fizikalcu?

Predvsem pa me zanima po čem si ti blizu Fizikalcu? Po znanju ne, po izkušnjah tudi ne, pa da ne naštevam po marsičem drugem tudi ne, lahko bi bil samo blizu njega doma, pa verjetno tudi to nisi...

Je pa res da če bi bil njemu (ali pa Borisu ali Divjemu, pa še komu ki tu sodeluje) vsaj malo blizu (po znanju in izkušnjah seveda) ne bi pisal take neumnosti kot jih. Veš na kaj me spominjaš, spominjaš me na začetnika, ki se takoj navduši za vsako stvar ki jo nekje prebere.

Da ne bo pomote, mene to čisto nič ne moti, ne moti me tudi v kakšnih panjih čebelariš (zaradi mene lahko tudi v duplih če ti odgovarja) in kako opraviš vsa potrebna opravila, samo ne vedno prepričevat druge da tudi drugi to počnejo, saj je večina to fazo že dala skozi (veliko jih je kar preskočilo to fazo), še najbolj pa ne "krive vere" učit novih začetnikov, saj to velikokrat preveč stane...

Zapomni si, včasih je dobro samo poslušati, saj se tako veliko več naučiš...

Lep pozdrav!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30804Odgovor cebelar_novinec
To Okt 14, 2008 2:29 pm

igorv napisal/-aCOLONNovinec, kakšna konkurenca pa si lahko ti Fizikalcu?

Predvsem pa me zanima po čem si ti blizu Fizikalcu? Po znanju ne, po izkušnjah tudi ne, pa da ne naštevam po marsičem drugem tudi ne, lahko bi bil samo blizu njega doma, pa verjetno tudi to nisi...

Je pa res da če bi bil njemu (ali pa Borisu ali Divjemu, pa še komu ki tu sodeluje) vsaj malo blizu (po znanju in izkušnjah seveda) ne bi pisal take neumnosti kot jih. Veš na kaj me spominjaš, spominjaš me na začetnika, ki se takoj navduši za vsako stvar ki jo nekje prebere.

Da ne bo pomote, mene to čisto nič ne moti, ne moti me tudi v kakšnih panjih čebelariš (zaradi mene lahko tudi v duplih če ti odgovarja) in kako opraviš vsa potrebna opravila, samo ne vedno prepričevat druge da tudi drugi to počnejo, saj je večina to fazo že dala skozi (veliko jih je kar preskočilo to fazo), še najbolj pa ne "krive vere" učit novih začetnikov, saj to velikokrat preveč stane...

Zapomni si, včasih je dobro samo poslušati, saj se tako veliko več naučiš...

Lep pozdrav!
Kaj se petljaš zdaj še tukaj ? Koga sem učil in prepričaval ? Kakše krive vere ? Kje ti vidiš tule krivo vero mi prosim povej ! Ne žvekaj brezveze in ne podtikaj nekaj kar sploh nisem napisal.

Človek je vprašal kako se naredi satnik brez satnih osnov. Povedal sem in poslikal kar DELUJE. Če ti v temu vidiš krivo vero si malo omejen. Namreč satniki v mojih GJ panjih so enaki tistim s satno osnovo( ja tudi teh je nekaj ). Vsi so izdelani. Prepričan sem pa da TI razlike sploh opazil ne bi....

Preberi si temo od začetka in mi povej kje je kriva vera in kje se je točno skrenilo s teme !

Kar se tiče konkurence, izkušenj in ne vem kaj še pa who cares. Čas bo pokazal svoje. Vsak je enkrat začel in vaša dekadentna čebelarstva mene ne zanimajo. Zanima me zdravje čebel in zdravo okolje za njihovo življenje. Ne čebelarim na med in pač vaših tehnik ne razumem.
Prebral sem prav vse knjige o čebelarstvu, ki se jih da dobit v knjižnjici v MS v slovenščini in srbo-hrvaščini. Par še v angleščini tako, da neko mnenje si že lahko ustvarim. Ali si eden izmed tistih, ki prepoveduje in zapoveduje čebelarskega mentorja, ki niti ve ne in se čudi kako lahko čebele same kar cel sat zgradijo brez satnih osnov. Ja tudi takega imamo tu v okolici in še celo z neko izkaznico hodi okoli !!!

Ajde pozdrav

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30805Odgovor cebelar_novinec
To Okt 14, 2008 2:44 pm

Igor :

še to....prosim, če najdeš na tem forumu kakšno mojo neumnost v zvezi s praktičnim načinom čebelarjenja, jo citiraš in UTEMELJIŠ zakaj je le to moje pisanje po tvoje neumnost in zakaj, kako bi škodovala našim čebelam.

Razna prepucavanja in spuščanje na osebno raven, takšne in drugačne "debate" pač s čebelarstvom nimajo nobene zveze in so sama po sebi neumnost. Ampak tudi to mora očitno bit.

Hvala

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 30806Odgovor zver
To Okt 14, 2008 3:13 pm

Uh kolko napisanega od mojega zadnjega prebiranja...

najprej, forum je za podajanje mnenj izkušenj... če se cebelarju_novincu da hecat s palčkami od lučk (kar se vidi s slik) se mu pač da, to lahko komot predstavi. Se strinjate. Če bi se sam tega lotil, bi v ta utor vstavil doma narezane deščice enake debeline in dolge kot je dolga stranica satnik.

Seveda mora novinec sprejeti tudi kritiko od izkušenih jaz sem tudi marsikatero stvar poskušal in mislil kaj sme poruntal potem pa ugotovil, da je ta voda že topla in povrhu še lepo servirana.

Če ti nekdo napiše na tvoje dolgo razlaganje to je eksotika, ni povedal veliko za druge začetnioke, če malo ne pokomentira.

Sicer je pa vprašanje kdaj sploh nisi več začetnik, ko pridelaš tono medu ali 100 ton, ali ko imaš dovršeno čebelarsko opremo ali kdaj. Ker vsega pač ne boš vedel nikoli.

Mladinci pa bodimo veseli, da se oglašajo taveliki izkušeni, ker če teh ne bi bilo bi marsikatera odkrita in praktično preizkušena ostala nam skrita.

Tu bi izpostavil Divjega, Fizikalca, Borissa, Franka iz Kanade, in še nekatere v starejših arhivih, ki so se bogsigavedi zakaj umaknili.

Osebno mislim, da ima moje znanje o čebelah še kak predalček prazen.

Če berem moje prve dnevnike čebelarske, kjer so bila še prisotna čustva in kupi napak, je branje smešno. včasih smešno za kozlat. So pa nekater moje začetniške opisane stvari zelo ql in aktualne še danes. Toliko za intermeco.

igorv
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON To Avg 24, 2004 12:07 pm

OdgovorCOLON # 30807Odgovor igorv
To Okt 14, 2008 3:43 pm

Novinec najprej morava razčistiti nekaj stvari glede, kako si že napisal, "petljanja še tukaj". Forum ima različne teme in kot član foruma imam tako kot ti dostop do vseh in če mi bo pasalo bom tudi v vsako kaj napisal, tako kot tudi ti to počneš po mili volji...

Glede "krive vere" sem mislil tvoje eksperimentiranje, za katerega boš na koncu (seveda po določenem času) ugotovil, da ti glede na končne rezultate vzame veliko preveč časa. Seveda bi lahko z takimi poskusi nadaljeval celo življenje vendar pa mislim, da te bo na koncu minilo, saj boš ugotovil da se ti to ne splača, ampak žalostno je, da to večina hoče ugotovit na svoji koži...

Glede izkušenj in vsega ostalega pa bo res čas pokazal svoje in predlagam ti, da si te prispevke ki jih pišeš danes skrbno spraviš, da jih boš lahko prebral čez par let, boš videl kako ti bodo smešni...

Da ne bo pomote nisem eden tistih, ki zapoveduje obveznega mentorja, bi pa vsakemu začetniku zelo prav prišel. Seveda pa si ga mora sam najti, in tudi sam oceniti če je zanj "dober". Vmes naj bi tudi prebral kako knjigo in ko vsaj približno doseže znanje mentorja si poišče novega ki zopet veliko bolj obvlada znanje od njega samega itd. Tako si znanje vedno dopolnjuješ, pa saj to je bilo na forumu že zapisano pred kakim letom pa si tam bolj natančno poglej.

Kar pa se tiče škodovanja za čebele, bi bilo najbolje da bi jih pustili, da živijo tako kot so živele tisoče let predenj jih je človek začel "izkoriščati" za svoje potrebe, samo če bi tako razmišljali, bi še danes med pobirali po hostah (če bi ga še kje bilo).

Drugače pa ni bil moj namen da bi se s tabo prepiral, ti čebelari kot tebi odgovarja, jaz bom pa tako kot bo odgovarjalo meni, pričakujem pa da glede na to da jaz tebe ne prepričujem da delaš tako kot jaz tudi ti mene ne boš da delam tako kot ti. No pa saj me s svojimi argumenti tudi ne bi uspel prepričat.

Lep pozdrav

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30808Odgovor Fizikalec
To Okt 14, 2008 4:21 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONEksotika......nekaj drugačnega, redkega ... noben ni panja omenjal....je pa eksotika za nekatere. Če bi prilepil sliko AŽ satnika z naravno zgrajenim satjem ( razlike se na oč niti ne vidi ) se o eksotiki ne bi pogovarjali ;) razumeš ?

O rokavicah pa samo LOL. Fantje vi ste loleki za nekatere čebelarje, ki čebelarijo 2x več časa in imajo 100x večjo odgovornost do čebel (številčno), so bolj sigurni, pa vendar nosijo rokavice. Za njih ste vi hobi amaterji. Daj mu reci naj sname klobuk in rokavice :D ma "a" ne bi upal rečt zraven njih. A dej novinca lahko malo driblamo ;)
Malo vas drma vse tole .....konkurenca Fizikalec ? Sem preblizu ?
Kolega eksotičnih satov sem tukaj prilimal tudi sam kr neki pa neglede z ali brez satne osnove sploh ni pomembno. Nihle tebi ne oporeka tvojega načina edino pozabljaš pripisat kaj tak način za čebelarjenje pomeni? Jaz se o eksotiki pogovarjam, ko vidim nek nadpovprečno dober sat ne pa drugačne oblike....
Mrbit smo res "loleki" samo izraz ni ravno na nivoju zdrave diskusije in št.družin sploh ni problem. Ko presežeš mejo 300 je vseeno kolkokrat 300 jih imaš ker je znanje, tehnologija, organizacija itd. na nivoju, ki to pokriva.
Drugo, čebelar,ki dela z klobukom in rokavicami (razen extremnih primerov) ni čebelar tud če ma 10.000 družin. Pač ni doraselposlu ali paima čebele,ki so nadpovprečno agresivne. Mislim, da je mene kr nekaj z tega foruma videlo delat v kratkih hlačah pa brez mreže. To kr sem jaz napisal tebi pa bi tud vsakemu povedal ne glede na njegov čebelarski stalež ali št. družin. Če jaz delam celi zahuban prvo nisem dovolj hiter in gubim ogromnoooooo časa drugo pa,če kdo pride po matico pa kaj takega vidi ga bo tko kap.

Kar pa se konkurence tiče pa se je nikoli v življenju nisem bal pa tud tebe se ne bom 8)

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30809Odgovor cebelar_novinec
To Okt 14, 2008 4:37 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
Kolega eksotičnih satov sem tukaj prilimal tudi sam kr neki pa neglede z ali brez satne osnove sploh ni pomembno. Nihle tebi ne oporeka tvojega načina edino pozabljaš pripisat kaj tak način za čebelarjenje pomeni? Jaz se o eksotiki pogovarjam, ko vidim nek nadpovprečno dober sat ne pa drugačne oblike....
Mrbit smo res "loleki" samo izraz ni ravno na nivoju zdrave diskusije in št.družin sploh ni problem. Ko presežeš mejo 300 je vseeno kolkokrat 300 jih imaš ker je znanje, tehnologija, organizacija itd. na nivoju, ki to pokriva.
Drugo, čebelar,ki dela z klobukom in rokavicami (razen extremnih primerov) ni čebelar tud če ma 10.000 družin. Pač ni doraselposlu ali paima čebele,ki so nadpovprečno agresivne. Mislim, da je mene kr nekaj z tega foruma videlo delat v kratkih hlačah pa brez mreže. To kr sem jaz napisal tebi pa bi tud vsakemu povedal ne glede na njegov čebelarski stalež ali št. družin. Če jaz delam celi zahuban prvo nisem dovolj hiter in gubim ogromnoooooo časa drugo pa,če kdo pride po matico pa kaj takega vidi ga bo tko kap.

Kar pa se konkurence tiče pa se je nikoli v življenju nisem bal pa tud tebe se ne bom 8)
Marbit pa tole ni na nivoju zdrave diskusije in je nedoraslo....(glej odebeljen tekst)

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 30810Odgovor FRANK IZ KANADE
To Okt 14, 2008 4:48 pm

Bom samo dodal tistim katere tole zanima:

Ce uporabljas palcke od lizik, vsaj tukaj se jih da kupiti u stacunah kjer prodajajo ropotijo za rokodelce in domace krafte. (Art supply store)
Zakaj pa se zezat s palckami ko si pa lahko na zagi izrezes enake "palcke in namesto treh utaknes u utor samo eno ki je dovolj siroka za celotno sirino sata.

Za tiste ki take sate ne tocite - jih izrezujete in stiskate. Ko se sat izreze se seveda zgoraj ob zgornji letvici pac pusti kak centimeter starega sata, tako da palck ni treba vec ustikati u utore. . .

Za tiste ki pa seveda tocite na tocilu, (in seveda vse ostale) pa predlagam da kar korajzno zazicite te satnike - Cebele bodo pa sat vseeno dobro izdelale in zica jih pa ne bo prav nic ovirala. Jaz osebno ze precej let zazicim svoje okvirje z stirimi zicami pocez. (Za te ki se pa zicijo vertikalno pa ne vem ker jaz vertikalno ne zicim. Seveda ta "jaz" je da se u nasih dezelah zici vodoravno in so nase kupljene satne osnove imele noter udelane navpicne zice - nekih deset!)
Jaz jih sedaj samo vodoravno in to s 4 zicami. Poznam pa dosti profi cebelarjev ki pa zicijo samo z dvema eni celo z eno. je pa tako da je hitreje zaziciti a dvema kot pa je z eno zico.

To da je pa tale nacin bolj delovno intenziven je pa bosa. . . .
Okvir zbijes, Jaz ne uporabljam niti nobenih palck, nobenega voska - nic! Moje zgornje letvice pa so na spodnji strani odzagane na kot "V" in to jim da smer/napotilo da sat izdelajo naravnost in ne "na pocez ko jim das u kisto deset ali pa enajst praznih okvirckov.
ce pa jim das en zgrajen in en prazen - jim pa sploh ni treba nic komplicirat. . . .
Regards,
Frank

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 30812Odgovor Odisej
Sr Okt 15, 2008 8:56 am

Pozdravljeni!

Všeč mi je, kako Frenk (iz Kanade) vedno postavi stvari na svoje mesto in 'pokaže' najbolj enostavne, preproste rešitve.
Naj dodam samo še svoj pogled na (ne)potrebnost žičenja - če imamo namen točiti na točilu, je ena od možnosti tudi čim nižji okvirček brez žic, ne?
Prosim, popravite me, če so izkušnje drugačne.

Lep dan vsem.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30813Odgovor boriss
Sr Okt 15, 2008 9:05 am

Če imaš na točilu namen točiti deviško satje brez žic je prav vseeno če nabaviš prešo za jabolka in kar na to narediš. Učinek je na koncu tako ali tako enak.

lp

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 30815Odgovor divji cebelar
Sr Okt 15, 2008 11:36 am

[quote="boriss"]Če imaš na točilu namen točiti deviško satje brez žic je prav vseeno če nabaviš prešo za jabolka in kar na to narediš. Učinek je na koncu tako ali tako enak.

lp[/quote]
___________Mojster tu se pa krepko motiš. Učinek niti približno ni enak. S prešo gre veliko hitreje in izplen je veliko boljši, ker skoraj vse iztisneš.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 30816Odgovor dušans
Sr Okt 15, 2008 12:42 pm

boriss napisal/-aCOLONČe imaš na točilu namen točiti deviško satje brez žic je prav vseeno če nabaviš prešo za jabolka in kar na to narediš. Učinek je na koncu tako ali tako enak.

lp
Tukaj te moram popraviti. Deviški sati 2/3 LR, nezažičeni omogočajo točenje v točilu.

Za info: višina naklade 169 mm, satnica 148 mm.

LP

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 30817Odgovor Odisej
Sr Okt 15, 2008 12:55 pm

divji čebelar napisal/-aCOLON Mojster tu se pa krepko motiš. Učinek niti približno ni enak. S prešo gre veliko hitreje in izplen je veliko boljši, ker skoraj vse iztisneš.
Divji, ali lahko prosim malo bolj podrobno opišeš 'prešanje' v preši? Kakšno uporabljaš? Satje najprej zdrobiš? Kako precediš med (s koški satja) ?

Hvala in lep dan.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30818Odgovor boriss
Sr Okt 15, 2008 2:21 pm

Divji:

Glede hitrosti nisem nič pisal. V mislih sme imel samo to koliko satov ostane na koncu.

In ja da se točiti - vprašanje je samo za kakšno ceno?

Kolikšen % satov podreš?

S točenjem imam nekaj malega izkušenj - se mi zdi.

lp

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 30819Odgovor divji cebelar
Sr Okt 15, 2008 2:48 pm

Sedaj se vam pa moram vsem opravičiti. Želel sem se le malo pošaliti, pa mi, kot je videti, ni uspelo in moj komentar ste vzeli kot resno pisanje.

S prešo za jabolka nimam nobenih izkušenj in ker sam čebelarim v AŽ-klasika, z zažičenimi satniki ter v primernem točilu. Se pa spomnim iz svojih otroških let kako je moj stari oče "točil" , ki je imel vedno dve ali tri družine in je čebelaril v slamnatih koših. Tega pa raje ne bi opisoval. Kruto.

Imel pa je v resnici malo leseno prešo, ki jo je sam izdelal. Podrobnosti pa se niti več ne spomnim.

Je pa, kot je videti, moj odnos do satja precej drugačen kot pri nekaterih kolegih. Gledam, da satje kar najmanj poškodujem in s tem čebelam prihranim nepotrebno delo. Vsa tri točenja se mi zvrstijo v času dobrih 30 dni in tako raje vidim, da čebele nosijo med kot pa da popravljajo raztrgano satje. Če pa že "imajo čas", pa naj raje gradijo novo satje kot popravljajo staro.
Vendar ima pač vsak med nami svojo videnje stvari in tudi tako je prav. Da je le čebelar zadovoljen in da je uspešno.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30821Odgovor Fizikalec
Sr Okt 15, 2008 4:32 pm

Noja glede točenja pa ni tak problem lani sem jaz stočo okoli 300 deviških AŽ satov pa sem menda samo 2 al 3 podrl :wink:

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 30823Odgovor zver
Sr Okt 15, 2008 5:47 pm

Fizikalec, pa kaj si to imel brez žic? Samo gole okvirje?
tij se samo fèi

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30824Odgovor Fizikalec
Sr Okt 15, 2008 6:17 pm

zver napisal/-aCOLONFizikalec, pa kaj si to imel brez žic? Samo gole okvirje?
Ne saj veš, da jaz tega nimam in se z tem ne ubadam normalno zažičeno 6x vrtano in satna osnova izdelano pamora zgledat nekak takole:

Slika

Slika

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 30825Odgovor zver
Sr Okt 15, 2008 7:31 pm

Ja, to se da stočit le malo popaziš.... ampak začetnik govori o izdelavi satja brez vsega.

Tamje pa satje tako krhko, da ga že težko izvlečeš iz AŽ panja,ne da bi ga potrgal, če slučajno prezidajo kaj počez, ali je pa popolnoma polno medu.

Ti pa imaš žice in še satno osnovo.

Satnih osnov se pa nekateri izogibajo, ker menijo da so polne kemije... v nekaterih primerih tudi najdene in dokazane.
tij se samo fèi

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30827Odgovor cebelar_novinec
Sr Okt 15, 2008 7:36 pm

zver napisal/-aCOLONJa, to se da stočit le malo popaziš.... ampak začetnik govori o izdelavi satja brez vsega.

Tamje pa satje tako krhko, da ga že težko izvlečeš iz AŽ panja,ne da bi ga potrgal, če slučajno prezidajo kaj počez, ali je pa popolnoma polno medu.

Ti pa imaš žice in še satno osnovo.

Satnih osnov se pa nekateri izogibajo, ker menijo da so polne kemije... v nekaterih primerih tudi najdene in dokazane.
Imam izdelanih 16 satov mer AŽ v GJ panju brez žic in samo s palčami kot sem prilepil(glej sliko). Zaenkrat se nič ne trga in vsi so ravno izdelani. Vlečeš jih brez problema ( Ne vem kako je v AŽ panju ). Ne vem tudi kako je s točenjem.....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 30829Odgovor Fizikalec
Sr Okt 15, 2008 7:41 pm

Jaz nimam časa pazit in vsa točila na trgu so neprijazna takemu satju,za tak namen rabiš malo modificirane reči. Če bi jaz moral satje pazit potem nebi čisto ničnaredil. Sem pa prepričan, da z mojimtočilom take sate stočim brez poškodbe :wink:
Dandanes pa glede kemije res ni noben problem saj ti malne povsod naredijo satnice iz tvojega voska in potem točno veš kaj v njih imaš.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 30831Odgovor divji cebelar
Sr Okt 15, 2008 11:15 pm

Fantje in možje malo manj čistunstva prosim. Ko smo pred več kot mesecem v panje tlačili Bayvarol in ob tem še zimsko krmili, ni nihče nič govoril o kemiji v satju. In ko je potem NVI poslal sporočilo, da naj v sredini oktobra v panje stlačimo še Perizin, tudi ni nihče nič govoril o čistem vosku in čistem satju. Koliko kemične nesnage pa nam v panje nanosijo same čebele pa tudi ne vemo, ker pač nihče nima možnosti tega analizirati.
Tako, da je o tem govoriti brez pomena. Sploh pa ne v okolju in v razmerah, ko tudi lastne dojenčke zastrupljamo in to nikogar ne skrbi.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov