Satnik brez satne osnove

arhivirane teme 2008
bertox
PrispevkovCOLON 139
PridruženCOLON Ne Maj 18, 2008 6:30 pm
KrajCOLON LJ

Satnik brez satne osnove

OdgovorCOLON # 28542Odgovor bertox
So Maj 24, 2008 4:00 pm

Na strani http://www.bushfarms.com/beesfoundation ... lessframes piše, da vstavis npr. prazen satnik , po sredini debelejša žica, okol in okol satnika pa citiram: COMB GUIDE . Ali to pomeni, da narediš v notranjosti satnika, na vse letvice , utore in to je to ali pomeni kaj drugega ?
Lp
Andrej B.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

Re: Satnik brez satne osnove

OdgovorCOLON # 28544Odgovor cebelar_novinec
So Maj 24, 2008 4:47 pm

bertox napisal/-aCOLONNa strani http://www.bushfarms.com/beesfoundation ... lessframes piše, da vstavis npr. prazen satnik , po sredini debelejša žica, okol in okol satnika pa citiram: COMB GUIDE . Ali to pomeni, da narediš v notranjosti satnika, na vse letvice , utore in to je to ali pomeni kaj drugega ?
Lp
comb guide ja samo nekaj kar malo štrli ven, da čebele dobijo nekaj kjer bodo začele gradit !

Jaz naredim samo eno ravno črto z voskom ( segrejem vosek, napolnim medicinsko šprico) v utor na satniku.

Simple, brez kompliciranja.

bertox
PrispevkovCOLON 139
KrajCOLON LJ

OdgovorCOLON # 28545Odgovor bertox
So Maj 24, 2008 4:53 pm

A imaš utor okol in okol okvirja satnika ali samo na spodnji letvici ?
Lp
Andrej B.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28546Odgovor cebelar_novinec
So Maj 24, 2008 5:01 pm

bertox napisal/-aCOLONA imaš utor okol in okol okvirja satnika ali samo na spodnji letvici ?
Lp
Da boš imel predstavo kako jim samo comb guide narediš prilagam sliko. Comb guide narediš samo zgoraj in ne spodaj ali okoli ! Zgoraj !!

Slika

Jaz imam samo take palice 35mm široke in čebele naredijo satovje na tem. Lahko namesto voska prilepiš palčkko od sladoleda al kar hočeš gor. Samo, da nekaj malo štrli in čebele bodo tam začele gradit satovje !

bertox
PrispevkovCOLON 139
KrajCOLON LJ

OdgovorCOLON # 28547Odgovor bertox
So Maj 24, 2008 5:14 pm

Hvala za slikco. Zanimivo. Če prav razumem je lahko tudi AŽ satnik brez žice, pol pa črta voska zgoraj pa je...
Andrej B.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28548Odgovor cebelar_novinec
So Maj 24, 2008 5:20 pm

bertox napisal/-aCOLONHvala za slikco. Zanimivo. Če prav razumem je lahko tudi AŽ satnik brez žice, pol pa črta voska zgoraj pa je...
Jep ... meni ravno v AŽ satniku brez osnove gradijo hitreje kot v tistem z osnovo ! Nimam pa nobenih žic. Če pa bi točil s točilnikom potem pa bi imel žice noter. Žic nisem dal, ker bom tako ali tako izrezal satovje z medom ven....nič vrtenja...

bertox
PrispevkovCOLON 139
KrajCOLON LJ

OdgovorCOLON # 28549Odgovor bertox
So Maj 24, 2008 5:22 pm

A kej moti utor na spodnji stranici satnika al ga je treba kej zalit.....najbrž ne.
Kaj pa luknjice od žice ...a kej motjo al jih je treba zapret ?
Andrej B.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28553Odgovor cebelar_novinec
So Maj 24, 2008 6:00 pm

Nič ne moti ne luknjice in ne utor spodaj. Luknjice zgoraj boš tako ali tako zalil z voskom.

Preden pa začneš čebelarit dobro razmisli kako in kaj. Potem ko bodo enkrat čebele že noter bo prepozno ;) Namreč tako, brez osnov je satovje dosti bolj krhko in moraš zelo pazljivo delat. Kaj hitro se lahko zgodi, da ti vse pade dol in potem je hudič ....

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 28558Odgovor Mici
So Maj 24, 2008 9:27 pm

ummm, žico vseeno napelji, kdaj pa kdaj čudno zgradijo, se izogibajo žic in naredijo pač vsak del posebej ampak v večini primerov združijo, včasih pa celo kot da nebi bilo žice, jaz pa na žico vtopim trakec satnice kakšen centimeter debel, če pa vstavljaš v že izgrajene sate, pa menda niti ni potrebno "vodila" dat.
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 28607Odgovor Gregor T.
Po Maj 26, 2008 6:03 pm

mene pa zanima če v AŽ vstavljate samo posamezne nove satnike brez satnic, ali naseljujete roje v panje s samimi takimi okvirčki. Jaz sem probal prvo varianto, vstavil sem 2 zažičena satnika na panj, brez satnic, pa se mi ni obneslo, ker je bilo to v pašni dobi in so čebele naredile ogromne celice, še večje kot za trotovino, sedaj pa jih nočejo uporabljati za nič, še med zelo nerade nosijo noter. Druge variante še nisem probal, ker nisem imel nobenega roja.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 28610Odgovor cebelar_novinec
Po Maj 26, 2008 6:27 pm

čebelko napisal/-aCOLONmene pa zanima če v AŽ vstavljate samo posamezne nove satnike brez satnic, ali naseljujete roje v panje s samimi takimi okvirčki. Jaz sem probal prvo varianto, vstavil sem 2 zažičena satnika na panj, brez satnic, pa se mi ni obneslo, ker je bilo to v pašni dobi in so čebele naredile ogromne celice, še večje kot za trotovino, sedaj pa jih nočejo uporabljati za nič, še med zelo nerade nosijo noter. Druge variante še nisem probal, ker nisem imel nobenega roja.
Verjetno one že vedo zakaj so to naredile. Ali pa so si kasneje premislile :)

Nisem strokovnjak. Samo, če se družina drugače normalno razvija bi jim jaz kar pustil tako kot je. Čebelce bodo že naredile tam kar morajo in mislijo, da je najbolje.

Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 28613Odgovor Mici
Po Maj 26, 2008 6:33 pm

v "normalni" čebelji družini kronično primankuje trotov, zato prva dva sata ti bodo vedno potegnile trotovska, da so zgradile tako velike da jih sploh ne uporabljajo se mi zdi pa izredno čudno. Zaenkrat nisem imel priložnosti dat roj na popolnoma prazne sate, bom pa to storil ob prvi priložnosti pa sploh ne dvomim o uspehu.
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 30747Odgovor Odisej
Po Okt 13, 2008 11:13 am

cebelar_novinec napisal/-aCOLON Nimam pa nobenih žic. Če pa bi točil s točilnikom potem pa bi imel žice noter. Žic nisem dal, ker bom tako ali tako izrezal satovje z medom ven....nič vrtenja...
Ali potem uporabljaš (JEŠ) samo med v satju?

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30751Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 1:28 pm

Odisej napisal/-aCOLON
cebelar_novinec napisal/-aCOLON Nimam pa nobenih žic. Če pa bi točil s točilnikom potem pa bi imel žice noter. Žic nisem dal, ker bom tako ali tako izrezal satovje z medom ven....nič vrtenja...
Ali potem uporabljaš (JEŠ) samo med v satju?
Lahko ješ v satju, lahko pa tudi zmečkaš in precediš med.

http://beekeeperlinda.blogspot.com/2007 ... train.html

http://www.backyardhive.com/Caring_For_ ... e_Harvest/

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 30753Odgovor zver
Po Okt 13, 2008 1:50 pm

zanimiva ideja, 10% družin imeti v medišču samo okvirje in vedno imaš smo deviško satj polno medu. Mogoče dobra tržna niša.

Sigurno je pa med v tem satju poponoma čist, saj nimaš osnov v katerih bilhko bili ostanki kakršnihkoli kemičnih substanc od drugih...)

LP Zver
tij se samo fèi

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30754Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 1:58 pm

zver napisal/-aCOLONzanimiva ideja, 10% družin imeti v medišču samo okvirje in vedno imaš smo deviško satj polno medu. Mogoče dobra tržna niša.

Sigurno je pa med v tem satju poponoma čist, saj nimaš osnov v katerih bilhko bili ostanki kakršnihkoli kemičnih substanc od drugih...)

LP Zver
Jaz imam vse tako. Na enih sem samo tanko črto voska naredil na drugih pa dal tiste palčke od lučk. Lučke bolje delujejo in sati so bolj ravni, tako, da bom kar prešel na ta "sistem" samo enega dobavitelja tistih palčk moram dobit :)
Še lažje in hitreje gre. Ni treba nobenega voska topit, itd....

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 30758Odgovor yacksy
Po Okt 13, 2008 3:49 pm

A lahko prilimaš kako sliko palice z palčkami od lučk?

A imaš tudi kako sliko te pogruntavščine na AŽ satniku?
Shit happens

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30759Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 4:13 pm

yacksy napisal/-aCOLONA lahko prilimaš kako sliko palice z palčkami od lučk?

A imaš tudi kako sliko te pogruntavščine na AŽ satniku?

Evo dve slikci. Palčke sem samo dal gor na hitro in poslikal, da vidiš kako približno tole zgleda.

Slika

Slika

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 30764Odgovor kravzlj
Po Okt 13, 2008 7:44 pm

Hej!

Bi to šlo tudi v nakladnem panju? Lahko začneš brez osnov in daš notri družino da sama zgradi vse satje?

Cebelar novinec: Kaj pa če narediš podobne letvice kot so te palčke in jih potem lepiš notri?

LpLuka

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30765Odgovor Fizikalec
Po Okt 13, 2008 7:49 pm

Lahko jih vsuješ tud v naklado brez satnikov celo vse bojo zradile tudi brez vsega sam mal težko boš to prestavljal pa točil razen, če zažveplaš in potem sprešaš :wink:

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30766Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 7:53 pm

kravzlj napisal/-aCOLONHej!

Bi to šlo tudi v nakladnem panju? Lahko začneš brez osnov in daš notri družino da sama zgradi vse satje?

Cebelar novinec: Kaj pa če narediš podobne letvice kot so te palčke in jih potem lepiš notri?

LpLuka

Ja, jaz imam v nakladnem panju ( AŽ satniki ) tole ! Seveda lahko daš brez satnih osnov noter. Čebele rade in hitro tole gradijo...

Lahko daš kakršnokoli deščico, palčke noter ;)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 30767Odgovor boriss
Po Okt 13, 2008 8:01 pm

Kravzlj:

Ne verjemi prav vsega kar novinec napiše. Čez nekaj let bo pisal drugače - pa je ceneje če ne pelješ prav vsega kar on naloži.

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30768Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 8:16 pm

boriss napisal/-aCOLONKravzlj:

Ne verjemi prav vsega kar novinec napiše. Čez nekaj let bo pisal drugače - pa je ceneje če ne pelješ prav vsega kar on naloži.

lp
Ej Boris....kako si že napisal v eni temi na tem forumu.

"V enem mesecu sem se več naučil kot okoliški čebelarji z nekaj let izkušnjami"

Boris, je bilo nekaj takega ? :D

Zdaj pa prosim povej kaj je v tej temi napisano kar bi bilo slabo ali na kakršenkoli način ogrožalo čebele ali pa dražje.....res me zanima, če si že moral pomolit svoj prepotentni nos tudi tukaj.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30769Odgovor boriss
Po Okt 13, 2008 8:31 pm

:D :D :D :D kar ti pišeš mene samo zabava - je luštna eksotika. O praktični vrednosti tvojega pisanja pa ne bi ponavljal.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30770Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 8:42 pm

boriss napisal/-aCOLON:D :D :D :D kar ti pišeš mene samo zabava - je luštna eksotika. O praktični vrednosti tvojega pisanja pa ne bi ponavljal.
Torej nam boš spet skrival svoje cenjeno znanje :D in nam boš zamolčal kaj je po tvojem narobe s čebelarjenjem brez satnih osnov ?

Slika satovja zgrajenega brez satnih osnov :

Slika

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30772Odgovor boriss
Po Okt 13, 2008 8:50 pm

Čudovita eksotika - ni kaj dodati.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 30773Odgovor Fizikalec
Po Okt 13, 2008 8:55 pm

Res čudovito mene sam moti, da se tak čudovit sat drži z skafandersko opremo :? :twisted: prav žalost me prevzame in rokavice izničijo to eksotiko :oops:

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30774Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 8:59 pm

boriss napisal/-aCOLONČudovita eksotika - ni kaj dodati.
Jep, eksotika za tvrdke....

Ne vem kako ste lahko tolk zatolčeni. Fantje tile vaši panji in način čebelarjenja so eksotika za ves preostali svet.

Kaj sploh hočeš povedat v tej temi Boris ?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 30775Odgovor boriss
Po Okt 13, 2008 9:03 pm

Samo druge novince opozarjam da "ni vse zlato kar se sveti"

In ti pišeš ven teme - tvoj problem.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 30776Odgovor cebelar_novinec
Po Okt 13, 2008 9:04 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONRes čudovito mene sam moti, da se tak čudovit sat drži z skafandersko opremo :? :twisted: prav žalost me prevzame in rokavice izničijo to eksotiko :oops:
Še eden s črednim nagonom ? :D Mater se čutite ogroženi. Kar skačete kot ponoreli, če ni AŽ kot je mentor zapovedal.

Fizikalec .... Čisto tako pa za informacijo ni tisto noben skafander ampak samo klobuk in rokavice. Ne vidim pa nič nenavadnega v tem. Zdej ti si pač velik in pogumen, mi smo zaenkrat še nesigurni okrog čebel in pač nosimo rokavice.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov