UŠI

arhivirane teme 2008
Uporabniški avatar
cesnikb
PrispevkovCOLON 73
PridruženCOLON Sr Nov 08, 2006 10:43 pm
KrajCOLON Preąnica

UŠI

OdgovorCOLON # 28165Odgovor cesnikb
Če Maj 08, 2008 11:14 pm

pozdravljeni kolegi!
Zanima me na kakšen način bi se znebil uši na čebelicah.
So 100% uši in ne varoza.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 28167Odgovor boriss
Pe Maj 09, 2008 8:19 am

Poglej še ene 2x. Krplja nisem videl že enih 25 let.

Za uši je isto sredstvo kot za varojo. Pa krplji niso problem, ker jedo med in kradejo čebelam hrano iz satja. Torej škode ne.

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 28168Odgovor Fizikalec
Pe Maj 09, 2008 9:30 am

No jaz sem, tud opazo tu pa tam kako uš verjetnost, da jih je tako zelo malo je ravno v uporabi akaricidov....
Škoder pa res ne naredi ne vem kake tako, da ni panike...

Uporabniški avatar
cesnikb
PrispevkovCOLON 73
KrajCOLON Preąnica

OdgovorCOLON # 28173Odgovor cesnikb
Pe Maj 09, 2008 5:03 pm

je potrdila tudi veterinarka.
Vem, da ne delajo škode, samo rešil bi se jih rad.

LP

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 28176Odgovor Drago1
Pe Maj 09, 2008 9:35 pm

no usi se nisem videl;bi jih pa rad!!ce bo kak posnetek tikaj gor da vidim kako zgleda uš?!!!!drugace nevem kaj povedati"""bolje je uničiti celi panj"kot reskirati kaj hujsega!CAO
S54 DM

Uporabniški avatar
cesnikb
PrispevkovCOLON 73
KrajCOLON Preąnica

OdgovorCOLON # 28177Odgovor cesnikb
Pe Maj 09, 2008 10:37 pm

barva je enaka varoji, se zelo hitro premikajo in je vzdolžno-ovalne oblike in ne prečno-ovalne kot varoja. Uš ima 6 nožic - varoja 8

LP

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 28180Odgovor davca
So Maj 10, 2008 6:58 am

Take živalce sem tudi jaz odkrila v testni mreži GJ nakladnega panja. Seveda sem se zelo prestrašila. Tri dni sem brskala po internetu, prebrala vso možno literaturo, ki sem jo lahko dobila in moram reči, da tega ni veliko. Ko sem prebrala, da uš lahko uničimo s sredstvi, s katerimi zatiramo varojo, sem takoj nabavila sublimator in poskusila z izparevanjem oksalne kisline. Bistvenega rezultata ni. Živalce še vedno tekajo naokoli in v sosednjem GJ panju sem tudi našla eno. No, v čebelnjaku z AŽ panji uši zaenkrat še nisem zasledila. Zdaj čakam na poletno zatiranje varoje. Morda jih bo mravljična kislina ugonobila.
LP
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 28184Odgovor volk
So Maj 10, 2008 2:55 pm

A veste,da včasih pade tudi s kakšne čebelice dlaka v med?Dajmo pol čebele obrit.Ej na naši čebeli je uš nekaj milijonov let,in živi v sožitju.Kakšna je njena funkcija v panju?Ne vemo,ampak panika in takoj pobit!Voščena vešča:pobit,kar z avijona z strupom!Pol bomo mel pa hude gnilobe.Roje:preprečit,matičnike potlačit,pa je nosema pa poapnela.Roj se vsega tega namreč znebi.Čebele:povečat,pa cisterno pripet.
Po tisočih letih se je ena vrsta spridla,ni to uš niti čebela,to je človek.Čebele tretirat proti nedolžni uši!!!!??? :!: :?: Koliko zalege pa na ta račun izgubi družina?
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 28185Odgovor FRANK IZ KANADE
So Maj 10, 2008 3:19 pm

Volk,
tole je dobro povedano.
Usi in se mnogo drugih bitij zivi u sozitju s cebelo ze na vse veke - ne se razburjat, cebele se ne zmenijo za te zadeve....
Samo pomislimo malo. U teh panjih kjer jih opazate se je nekaj spremenilo? Ustvarila se je situacija (micro-clima) in usi so se pojavile ker sje situacija za njih ugodna in verjetno potrebna. Usi se verjetno futrajo s kaksnimi glivicami ali pa virusi in imajo tam svoje mesto in doloceno zivljensko nalogo?
Prekinimo to verigo in kaj potem?????
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
cesnikb
PrispevkovCOLON 73
KrajCOLON Preąnica

OdgovorCOLON # 28194Odgovor cesnikb
So Maj 10, 2008 10:32 pm

Volk!

hvala za informacijo.
Sodeč po izčrpnem odgovoru lahko sklepam, da se s čebelarjenjem ukvarjate več kot leto dni.
V razmislek: nekateri še ne čebelarimo več kot leto dni :roll: .

Vseeno, vaš odgovor je bil izčrpen.

Hvala in LP

Bogdan

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 28198Odgovor Misko
Ne Maj 11, 2008 8:20 am

kopirano iz spletne strani http://www.cebelarska-zveza-slo.si/index.php

Čebelja uš
Je približno 1,5 mm velika, rdečkastorjave barve in s tremi pari nog. Večinoma jo najdemo na prsih čebele. Ko uš začuti lakoto, začne žgečkati čebelo s sprednjimi nožicami po zgornji ustnici. Čebela iztegne svoj rilček in izbljuva kapljico hrane. Čebelja uš (Braula coeca) v čebelji družini najraje izkorišča matico, ker jo čebele bolje in večkrat hranijo.
Očitno uš ne mara preveč, da jo čebele jemljejo s seboj na polete, čeprav si njeno razširjanje iz družine v družino lahko pojasnimo le na tak način.
Uš rada odlaga jajčeca na pokrove medenih celic. Ko se izležejo ličinke, si skozi pokrove izkopljejo rove, ki so videti kot bele črte po satju. Ličinke uši se prehranjujejo s voskom, ki vsebuje cvetni prah. Na koncu rovov najdemo značilne bube.
Kadar se uši pojavljajo v večjem številu, lahko vznemirjajo čebele in jih zadržujejo pri opravljanju hišnih del.
Za zatiranje čebelje uši so učinkovita sredstva, ki se uporabljajo za zatiranje varoe.

Malo off topic samo vseeno.

Uši na čebelah še nisem videl vendar sem včeraj imel v čebelnjaku celo invazijo mladih pajkov na oknu jih je bilo toliko da sem komaj skoz videl. Bili so pa še na panjih, zidu, stropu praktično povsod. Nekaj sem saniral ostanek pa morem še danes.
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov