Pred zimo

arhivirane teme 2008
dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 26975Odgovor dobje
Ne Dec 23, 2007 11:15 pm

Sam imam 5 in 7 satne plemenilčke, ki dobro prestanejo zimo in spomladi s pravočasno preselitvijo v večje enote nastanejo še kako dobre družine!
Še na kraj pameti mi ne pade, da bi 5 satarje zažigal.
To so moje rezervne družinice z letošnjimi maticami, ki so spomladi lahko vredne zlata.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 26976Odgovor divji cebelar
Po Dec 24, 2007 6:46 am

Tudi sam imam kar nekaj 5 satarjev, vendar jih že leta ne uporabljam in služijo tako le za okras. Te škatlice so daleč premale, da bi lahko bile uporabne.
Imam tudi 7 satarje, ki so nekaj malega boljši, vendar so tudi ti premali.
Imam pa tudi 10 satarje - polovičarje, ki pa odlično služijo svojemu namenu.

Tako kot v 99,99% primerih ima Mojster tudi tokrat prav. :twisted: Kazalo bi ga poslušati in upoštevati njegov nasvet.

Pa lep pozdrav!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 26979Odgovor boriss
Po Dec 24, 2007 9:21 am

Divji,

Zadnje čase me zelo presenčaš skoraj nikoli nisi več proti? :D

LP

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 26981Odgovor divji cebelar
Po Dec 24, 2007 12:03 pm

[quote="boriss"]Divji,

Zadnje čase me zelo presenčaš skoraj nikoli nisi več proti? :D

LP[/quote]

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 26984Odgovor Micky
Po Dec 24, 2007 12:39 pm

Jaz si bom nabavil celo 2 ali 3 trisatarje. Za kakšno rezervno matico čez sezono je povsem OK. Imam nekaj 9 satarjev za rezervne družine, a bom v bodoče prakticiral v 7 satarjih. Je povsem OK. V 9 satarju samo hraniš in hraniš. / je povsem OK za nas ljubiteljske čebelarje.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 26988Odgovor divji cebelar
Po Dec 24, 2007 12:45 pm

Micky, tudi sam sem pred davnimi leti dobil 3 satne zabojčke in sem v njih samo enkrat v enem vzredil novo matico, pa nikoli več. Mučenje čebel, stalna kontrola in veliko nepotrebnega dela, ki presede tudi ljubiteljskemu čebelarju.
Lep pozdrav!

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 26989Odgovor Micky
Po Dec 24, 2007 12:47 pm

Misliš, da je bolje to počet kar v 7 satarjih ?

Emil

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 26990Odgovor divji cebelar
Po Dec 24, 2007 12:53 pm

Da vsekakor. In če to storiš dovolj zgodaj, ga lahko še pred zimskim krmljenjem preložiš v plodišče normalnega panja. Tudi, če ga boš v 7 satarju pustil čez zimo, bo nekako šlo, čeprav je tudi ta ( 7S ) za normalen razvoj družine premajhen. Za čez leto in da se družina razvije pa je dovolj dober. Tako vsaj veš, da ima družina dovolj hrane in matica relativno dovolj prostora za zaleganje in odpade nepotrebno prelaganje ter s tem škodljivi stresi za čebeljo družino.

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 26992Odgovor Micky
Po Dec 24, 2007 1:10 pm

Najbrž imaš prav.

Emil

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

kako zaščititi čebele pred pticami

OdgovorCOLON # 31298Odgovor strickorle-Jani
To Dec 16, 2008 8:19 pm

Včeraj sem bil pri čebelnjaku,in opazil nekaj mrtvih čebel pred žreli panjev.Zdelo se mi je čudno predvsem zato,ker so bile nekatere še malo žive.Po bolj natančnem pregledu sem ugotovil,da so čebele v notranjosti panja zelo aktivne-stražile so pri žrelu.Tudi ko sem se panju bolj približal so napadle,in ker je megleno in vlažno so brade pred žreli mokre,ko čebele iztopijo iz panja,se na mokri bradi zalepijo in tako otrpnejo mrtve.Sklepam,oziroma videl sem,da jih nadlegujejo ptice,ki se ustavljajo na bradi.
Prosim za nasvet kako odgnati ptice (predvsem sinice),saj se da zgoditi,da mi uničijo družine.

:carovnica mama Uršula iz Butal

ne čist začetnik :roll: :strelcek :jejjej
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 31299Odgovor boriss
To Dec 16, 2008 9:18 pm

Tudi ti si se "pozabil" predstaviti.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

Re: kako zaščititi čebele pred pticami

OdgovorCOLON # 31303Odgovor divji cebelar
To Dec 16, 2008 11:39 pm

[quote="strickorle"]Včeraj sem bil pri čebelnjaku,in opazil nekaj mrtvih čebel pred žreli panjev.Zdelo se mi je čudno predvsem zato,ker so bile nekatere še malo žive.Po bolj natančnem pregledu sem ugotovil,da so čebele v notranjosti panja zelo aktivne-stražile so pri žrelu.Tudi ko sem se panju bolj približal so napadle,in ker je megleno in vlažno so brade pred žreli mokre,ko čebele iztopijo iz panja,se na mokri bradi zalepijo in tako otrpnejo mrtve.Sklepam,oziroma videl sem,da jih nadlegujejo ptice,ki se ustavljajo na bradi.
Prosim za nasvet kako odgnati ptice (predvsem sinice),saj se da zgoditi,da mi uničijo družine.

Po opisu obnašanja čebel krivde pticam sam ne bi pripisal. Posebej zanimivo je, da v tem vremenu čebele zapuščajo panj in se žive lepijo (? ) na naletno deščico.

Sinice so v zimskem času redne obiskovalke čebeljih panjev kjer pobirajo izvržene mrtvice, vendar druge škode ne delajo. Naloga čebelarja je le, da občasno počisti mrtvice in jih odstrani z naletnih desk.

Sam vsakdan obiščem čebele in podobnega obnašanja čebel nisem še nikoli opazil. Pa tudi sinice so redne obiskovalke in mi težav niso še nikoli delale.
Vzrok za pojav, ki ga opisuješ. bi sam iskal v panju in ne izven njega.
lepo te pozdravljam!

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 31305Odgovor Drago1
Sr Dec 17, 2008 9:55 am

sj zima bo vse uredila

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 31306Odgovor zver
Sr Dec 17, 2008 9:59 am

mora biti nekaj v panju narobe, da se čebele obnašajo tako.

in da so tako oslabljene, da jih kondenz na bradi umori
tij se samo fèi

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 31308Odgovor Timijan
Sr Dec 17, 2008 3:09 pm

Začetniška izkušnja: ptice poskušajo dobiti tudi tiste mrtvice, ki jih vidijo blizu izhoda žrela, znotraj. Pri tem zganjajo zgago in nekatere čebele pridejo pogledat. Sam sem stvar rešil takole: na obode "čebelnjačka" sem vertikalno vsakih 5-6 cm tiho privijačil male vijake, potem pa križem malce ohlapno napel tanko vrvico. Če je močno napeta in debela, bodo ptice sedale nanjo, če pa je drobna in malo ohlapna, pa ne morejo. Kadar pa grem mimo, s peresom pometem mrtvice na deski. In je mir. Kolegu pa so prejšnje zime, ko je postalo precej mrzlo za dlje časa, žolne ali detelji praktično prevrtali panj ali dva. Mislim, da čebele to precej vznemiri in je v takem primeru dobrodošla mreža, ki pa mora imeti luknje vsaj 1x1 cm, da ne motijo čebel pri izletu, še bolje pa več, npr 5x5. LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 31309Odgovor boriss
Sr Dec 17, 2008 3:45 pm

1x1 bo premalo ker imajo čebela čez krila več.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 31314Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Dec 17, 2008 9:37 pm

Pojdite u stacuno in si nabavite eno ali pa dve sovi. Take umetne, so narejene iz plastike in pobarvane - izgledajo kot taprave... (Mora pa biti narejena u sedecem polozaju)

Prisraubajte tako sovo na kol, u blizini cebelnjaka in takoj bo mir.
Ptici se ne bodo upali priblizati cebelnjaku ker se bojijo sov.

Jaz imam na mojem vikendu 42 steklenih oken in ptici se pa vanje zaletavali/ubijali ko so videli u sipi (odsev?) dreves. Da sem preprecil nepotrebno pobijanje pticev, sem na problematicna okna prilimal obliko jastreba (Falcon) izrezanega iz crnega papirja. Jastreb/sokol pa mora biti u "poletu" tako da ga ptici spoznajo.
Sedaj se niti eden ne zaleti u okno. . . .

Tudi kaj takega se bi dalo izrezati iz tanke vezane plosce ali plastike in ubesilo pred ali okili cebelnjaka na tanko spagico ali pa ribisko "kaj se ji ze rece?" (Fishing line)
Regards,
Frank

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 31315Odgovor bogdan
Če Dec 18, 2008 1:25 am

Ali je to pri enem panju ali pri vseh? Je možno, da kaka rovka dela v panju zgago? Ali pa miš?
Naj medi, kjerkoli ze si...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 31330Odgovor Timijan
Če Dec 18, 2008 10:50 pm

Thank you, Frank! Tudi sam sem obesil pred panje (ne pred žrela, ampak ob straneh) malce svetlikajoče se figurice, kot pravi Frank, pa naj imajo še čebele in ptice Novo leto, in je, kot vidim, manj mrtvic, kar precej manj. Ptiči so prej ropotali, napol nezavestne čebele pa so, najbolj korajžne, prihajale dol, gor pa niso več mogle, ker je premrzlo in mokro.

All regards to old champ, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov