Pred zimo

arhivirane teme 2008
bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

Pred zimo

OdgovorCOLON # 26209Odgovor bloop
Pe Sep 28, 2007 12:07 pm

Pozdravljeni.
Tezava:
Pred kaksnim mesecem dni ali manj, so se pojavile ose , tu in tam kaksen srsen, ki veselo nabirajo moje cebelice, nekaj os je izgubilo bitko s samimi cebelami, veliko sem jih polovil v pasti, srsenov zadnje case na sreco ne opazim vec, ose pa se zmeraj in problem je da osam sedaj ko je ze bolj hladno uspe tudi da gredo v sam panj. Ali se da tukaj kaj narediti ali je pac to nekaj "normalnega" ? Zrela pa so odprta nekako na 10 cm, morda tudi celo kaj manj. Ob toplem vremenu ko cebelice se migajo in jih je tudi pred zrelom se nekaj vec, morajo ose imeti sreco da jim kaj uspe, bolj hladni dnevi pa so ocitno priloznost za ose.

Drugo vprasanje, ki morda pomaga tudi pri kaksnem odgovoru na prvo tezavo?
Glede na to da ima moj panj moznost poljubnega vecanja ali manjsanja plodisca(Kirarjev panj). V plodiscu trenutno okoli 8-10 satov cebele pa te povrsine vec ne zasedajo (najbrz bi bilo dovolj le 5-6 satov-velikost sata je priblizno 35x40cm). Ali je smiselno prostornino zmanjsati na velikost, ki jo cebele lahko pokrijejo(morda +2 sata) ali kar vse pustiti tako kot je. Malo za opis
Torej zasedeno npr. 6 satov, 1 bolj ali manj poln cvetnega prahu, na 4-5 morda se nekaj zalege(nisem preverjal) debeli venci medu, zadaj za temi sati pa se po 2-4 sati z medom.

Vsakega razmisljanja, predloga, nasveta bom zelo vesel.
Hvala

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 26240Odgovor zver
Po Okt 01, 2007 11:33 am

ojla,

Zapiranje žrel bi mogoče bilo smiselno vsaj še ta čas do prvega mraza.

ZAKAJ: večina nadležnikov bo podlegla prvemu mrazu, in takrat ne bodo več tako nadležni.

Takrat pa moraš odpreti žrela, da bo zračenje v panju dobro.

Sam sem zadevo rešil tako da sem v vrata od enega paja zvrtal luknjo, da je bilo ventiliranje malo boljše, ker je spredaj pač bila majhna luknja.

Čebelam ni bilo všeč, tako da so s propolisom zadelale celo rešetko na okencu v plodišču. Tako nism mogel niti več natočiti sladkorne raztopine drugeče, kot da sem jo vzel ven in nalil od znotranje strani.

Ko one to lepo zadelajo zadaj in je žrelna luknaj premala, se pa začne na notranjih stenah panja nabirati kondenz in posledično plesen, ki se kaj hitro preseli na prvo satje.

Moraš paziti.

LP Zver
tij se samo fèi

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26281Odgovor bloop
To Okt 02, 2007 7:58 pm

Hvala za razmisljanje Zver.

Ker so bile primerne temperature sem se pac odlocil in pogledal v pajne malo globlje.
V enem se 2 sata zalege, v drugem 4 sati zalege, v enem pa manjsa povrsina gnezda 2 sata trotove zalege :) in pa 3 maticniki :)?? enega sem poskodoval kaj bo pa z ostalimi pa ne vem.
Jasno mi je da taksna druzina nima kaj iskati cez zimo saj je cebel zelo malo, matica v tem panju je bila dodana letosnja mlada od znanega cebelarja, cebele v tem panju pa se niso kaj prevec dobro namnozile preko celega leta, nanosile pa so dovolj hrane zase(bil je letosnji roj z dodano matico), gnezdo je imela ves cas manjse kot druzine z maticami bliznjih cebelarjev itd. eno matico tega vzrejevalca se imam v pomoznem panju. Tiste so ta manjsi panj se kar dobro obvladovale do sedaj, bomo videli spomladi kako bo z temi cebelami v pomoznem.
Kjer je bil zadaj kak prazen sat z deviskim satjem in brez medu sem ga odstranil, tako da imajo sedaj v glavnem satje ki je ze bilo zalezeno, in morda le se 1 sat deviskega, hrane imajo naceloma povsod dovolj, le velikost se zmeraj zalezenih satov me malo skrbi, kljub temu pa ne smemo pozabiti da je se zelo toplo, danes 23.5 °C. Cebelice pa se pridno prinasajo cvetni prah....

Osam sem pac nastavil se nekaj pasti in stevilo ujetih je seveda prav lepo, vendar se se seveda zmeraj pojavljajo tudi pred panji in lovijo cebele, ceprav je ob danasnjem lepem dnevu to delo bilo izjemno tezko saj so se cebelice prav lepo branile.

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 26311Odgovor zver
Če Okt 04, 2007 9:07 am

ja težko je reči kaj se ob zgodilo, čebel nekak niso adovoljne s staro matico, jepe vprašanje če bo v naravi še uspela oploditev.
Osebno bi tako družino združil še z kako slabšo in s tem skoraj sigurno omogočil preživetje vsaj eni.

Pred leti sem imel podobno situacijo tri slabiče in sem vztrajal na tem da naj preživijo zimo vsak posebej in tako sem izgubil dva, ker nisem poslušal starejših... Tretji slabič v naslednjem letu ni štartal zelo dolgo, tako da od njega ni bilo kaj prida medu. Le razvijal se je.

LP Zver
tij se samo fèi

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 26314Odgovor boriss
Če Okt 04, 2007 9:40 am

če ima panj sedaj trotovsko zalego je v 99 % primerih že brez matice ali pa je ta trotova - torej je to trotovec. Trotovca ensotavno omedeš enih 200 m pred čebelnjakom.

Družine vedno združuješ tako, da k DOBRI družini priključiš slabiča. Če združiš dva slabiča skupaj dobiš enega slabiča - naredil nisi nič.

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 26316Odgovor Fizikalec
Če Okt 04, 2007 10:11 am

zver napisal/-aCOLONOsebno bi tako družino združil še z kako slabšo in s tem skoraj sigurno omogočil preživetje vsaj eni.
LP Zver
Ej to je enako kot, da se poročita 2 siromaka z tem se nič ne popravi ampak, ker pridejo otroci dobimo še eno velikoooo večje siromaštvo. :D :D
Slabo k močni in nič drugega vse ostalo je brezpredmetno delo....

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26317Odgovor bloop
Če Okt 04, 2007 1:32 pm

Hvala vsem za razmisljanja oz predlog-e.

Zadeva je taksna da ker cebel res ni kaj dosti v tej druzini vec, vecina je trotov, in ker je se tisti maticnik upam da vredu, ceprav se zavedam da kot prvo, CE bi se se izlegla matica sedaj, dvomim da bo se kak dan, da bi se lahko kje oprasila in CE bi se oprasila dvomim, da bo iz te kepice cebel z troti se kaj sploh ostalo do pomladi. Ker jih res za moje skromno znanje ni dovolj ostalo, jih niti ne mislim kam dodajati, oz ometati, tako da bom pustil in bom opazoval, ce se lahko kaj drugace zgodi kot domnevam da se bo.
Torej pricakujem da ce bo v vseh ostalih panjih cez zimo vse vredu, ce sem uredil vse tako kot je treba, da bom pac drugo leto pricel namesto z 5+1 rezerve z 4+1.

V prejsnjem postu sem pozabil napisati da seveda gre za 4 in 2 sata pokrite zalege, odkrite je le se tu in tam kaksna licinka.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 26318Odgovor boriss
Če Okt 04, 2007 1:39 pm

Če je zalega trotovska potem so tudi matičnjaki trotovski - in kot je vsakemu čebelarju znano iz trotovskih žerk SE NIKOLI NE IZVALI ČEBELA ALI MATICA. Torej kar takoj pometaj pred čebelnjak preden narediš spotoma še kakšen rop

lp

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26319Odgovor bloop
Če Okt 04, 2007 1:48 pm

boriss hvala vidis tega pa nisem vedel da so lahko tudi trotovski maticnjaki :nicjasno bom verjel na besedo. Seveda pa je z tem tudi tako, da je vprasanje koliko je minilo od takrat ko je sosed opazil da je bil en roj na drevesu, torej vprasanje ali je se morda tu notri normalna licinka ali ne.
Tako po obcutku kdaj je to bilo pa bi rekel da najbrz res vec ni.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26320Odgovor Fizikalec
Če Okt 04, 2007 2:03 pm

bloop napisal/-aCOLONboriss hvala vidis tega pa nisem vedel da so lahko tudi trotovski maticnjaki :nicjasno bom verjel na besedo. Seveda pa je z tem tudi tako, da je vprasanje koliko je minilo od takrat ko je sosed opazil da je bil en roj na drevesu, torej vprasanje ali je se morda tu notri normalna licinka ali ne.
Tako po obcutku kdaj je to bilo pa bi rekel da najbrz res vec ni.
Tole sam čim prej spucaj ven pa zapri kajti tole je sam bomba za rop škoda sploh kaj drugega delat. VSAKO RAZMIŠLJANJE kaj pa kako pa kdaj pa zakaj pa komu ne pomaga nič. Tole je paš za odpis in konec...

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26321Odgovor bloop
Če Okt 04, 2007 2:09 pm

Tole da je to najboljse nardit se v splosnem pogledu zelo strinjam. Sedaj je samo odlocitev tista med radovednostjo zacetnika in med naucenim :\.
Vsekakor se strinjam in hvala Fizikalec.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26322Odgovor Fizikalec
Če Okt 04, 2007 2:15 pm

Ja pol pa tvegaj malo ropa in mogoče bojo roparice z okolice z HG okužene pa se bo potem tvoja radovednost končala s solzami v očeh kot je to navada. Krivi pa bojo vsi ostali sam ti čisto nič, si pač tako po nesreči mimogrede dobil HG.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26323Odgovor bloop
Če Okt 04, 2007 2:24 pm

Hehehe:) tale je pa dobro napisana resnica. No delno, trudim se da za svoja dejanja prevzemam odgovornost. Tako da tisto da samo jaz nebi bil kriv ne more drzat.
Ampak je pa znano tole iz drugih zadev se vec kot prevec.
Se enkrat hvala :).

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 26324Odgovor divji cebelar
Če Okt 04, 2007 4:49 pm

[quote="bloop"]Hehehe:) tale je pa dobro napisana resnica. No delno, trudim se da za svoja dejanja prevzemam odgovornost. Tako da tisto da samo jaz nebi bil kriv ne more drzat.
Ampak je pa znano tole iz drugih zadev se vec kot prevec.
Se enkrat hvala :).[/quote]
Načelno ti za svoja dejanja kar prevzemaj odgovornost, vendar le za tista, ki bodo tebe samega udarila po glavi. Ne muči pa čebel. Čebele so živa bitja, ki so pač nažalost največkrat odvisna od osveščenosti njihovih lastnikov. In odgovornost, tudi finančno, je treba prevzeti tudi do okoliških čebelarjev.

francib
PrispevkovCOLON 31
PridruženCOLON To Feb 14, 2006 11:41 pm
KrajCOLON Škofja Loka

OdgovorCOLON # 26337Odgovor francib
Pe Okt 05, 2007 4:12 pm

Prosim za odgovor: Včeraj sem pregledal družine in sem prišel do zaključka, da ima ena družina verjetno premalo hrane. Kaj storiti? Lahko v tem trenutku kaj storim ali počakam pomlad in takrat hranim?

Franci
Vseživljenjsko učenje!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26338Odgovor Fizikalec
Pe Okt 05, 2007 4:26 pm

Ja lahko daš beki medenih satov in lahko še nakrmiš, če je vreme milo kaj pa fali?

Ă
PrispevkovCOLON 215
PridruženCOLON So Apr 03, 2004 8:55 pm

OdgovorCOLON # 26339Odgovor Ă
Pe Okt 05, 2007 5:03 pm

Vreme je še kot naročeno za dokrmit.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26340Odgovor bloop
Pe Okt 05, 2007 8:08 pm

divji čebelar napisal/-aCOLON Načelno ti za svoja dejanja kar prevzemaj odgovornost, vendar le za tista, ki bodo tebe samega udarila po glavi. Ne muči pa čebel. Čebele so živa bitja, ki so pač nažalost največkrat odvisna od osveščenosti njihovih lastnikov. In odgovornost, tudi finančno, je treba prevzeti tudi do okoliških čebelarjev.
---------------------------

Hm..... No toliko da pomirim vse, ko sem zadevo prespal in razmisljal se malo ali ima smisel se gledati in delati kaj z to druzino sem se odlocil da bom panj spraznil.

Sedaj pa drugi del. Divji
Mucit cebele? Ok res je da je potrebno zanje poskrbeti da jih ne napadejo po moji krivdi druge cebele, bolezni, zajedalci tukaj se strinjam. Ampak ce bi ta panj sedaj pustil in bi cebele same prezivele ali odmrle cez zimo tukaj pa zal ne vidim mucenja. Ce bi mraz pritisnil ze konec septembra tega se opazil ne bi saj se ne bi vec vtikal v panje, najbrz do tretiranja z OK, takrat pa jih tudi vec ne bi sel ometat nekam proc od cebelnjaka. Najbrz je kaj narobe z mojo glavo ali pa se samo nisva pravilno razumela.

Prevzemanje odgovornosti do okoliskih cebelarjev tale me pa se dodatno muci. Sklepam da ciljas na bolezni oz varojo? Proti varoji je bilo zatiranje po vseh opazanjih vredu. Ce pa so bolezni uspeli ti roji prinesti v panje(letos zacel vse popolnoma novo), pa se seveda strinjam da ni ravno stvar ki jo je za podpirati in se manj siriti. Ce se prav spomnim so se testiranja(mrtvice) izvajala vcasih spomladi?
To najbrz se lahko kam das pregledat ce ces, je pa res do takrat se nekaj casa.
Sam bi/bom svoje kar dal pregledat saj so letos ene od mojih ropale po sosednjem cebelnjaku nekaj 100m proc in me bolj skrbi da so moje od tam kaj "lepega" prinesle(pac neuradne in nepotrjene informacije o prisotnosti bolezni).

Sam sem mnenja, da bi tako ali tako morale obstajati vsaj enkrat letno kontrole na prisotnost bolezni se zmeraj obvezne in bi se izvajale na vsakem panju, v primeru bolezni pa se ve kako postopati. Razni mehanizmi obstajajo pri vseh drugih zivalih(primer BSE pri govedu se pobije se potomce) pri cebelah pa, ce se ne motim, se je letni nadzor ukinilo, radi pa bi se znebili bolezni in mocan obcutek imam, da tudi tisti panjski hroscek bo pri nas kar precej casa preden bo prvi zavedni cebelar obvestil inspektorje.
Po raznih pregledih stojisc cebelanjakov na internetu in primerjanjem nekaterih iz izletov videnih cebelnjakov vidim da imamo celo neprijavljenje polne cebelnjake, razlicnih velikosti od 10 pa do priblizno 30 panjev tako na hitro ocena, na razlicnih koncih Slovenije. Pa glede na starost cebelanjaka lahko vidis da stoji vsaj 5-10 let na tem mestu.
Gremo se pa nekaksno produktno odgovornost in ne vem kaj se(seveda zadevo podpiram, naj odgovarja tisti ki mora, problem pa je da ne deluje celotni sistem drzave), ko pa ocitno kaksni inspektorji niti iz avtov ne uspejo pogleda dvignit za cesto in se spomniti da morda kaksne primerjave naredijo.
Torej ce se sam ne prijavis in je sosed prijazen lahko delas kar ces po mili volji, se zmeraj posteni nastradajo.

Eno malenkost se mi zdi da sem odletel iz teme :), , samo se mi je zdelo primerno vseeno tukaj zraven za pripisati.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26342Odgovor Fizikalec
Pe Okt 05, 2007 8:24 pm

Zanimivo razmišljanje samo nova zakonodaja je zelo lepo rešila zadeve. Za vse odgovarja čebelar sam torej, če do česa pride zna biti zelo zanimivo.
Kolikčna bi bila odškodnina okoliškim čebelarjem, ko bi ugotovili vir HG iz nekega čebelnjaka, ki ni prijavljen??
Vprašanje časa kdaj bo prišlo do takih tožb samo glede na hitrost našega pravosodja bo oškodovani prej umrl od lakote.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26343Odgovor bloop
Pe Okt 05, 2007 8:26 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON Vprašanje časa kdaj bo prišlo do takih tožb samo glede na hitrost našega pravosodja bo oškodovani prej umrl od lakote.
Hudo drzi tale izjava.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 26345Odgovor boriss
Pe Okt 05, 2007 8:49 pm

Bloop.

Tiste "redne" preisakve na bolezni so bile samo zato, da so nekaterim čebelarejm vlekli dnear iz žepov. Kake posebne koristi pa ni bilo od njih.

Nosema - laboratorijski izvid

Glede na to da sme v vsej moji karieri imel najhujši napad noseme ravno v tistem letu ko laboratorijski izvid sploh ni pokazal noseme, tem testom nisme verjel niti črke. :D :D

HG

Ta pregeld so vedno delali samo na prevoznih čebelnjakih - lastniki teh pa so vedno poskrbeli, da HG ni bilo že davno red prevozi. legla HG v malih čebelnjkaih pa ni nihče preganjal.

Torej je to sistem, ki je bil bil popolnoma neučinkovit in samo za puljenje denarja in zato da so nekateri lahko rekli "mi pa delamo". Pa četudi nič pametnega.

Veliko veliko bolj učinkovito bi bilo če bi veterinarji se lotili delati preventivo na HG. Pri tem bi MORALI Slovenijo razdeliti na območja in ko bi neko področje prišlo na vrsto pregledati PRAV VSE PANJE. (vključno z prevoznimi). V času, ko pa ne bi bili na vrsti pa bi bil odličen sistem tak kot je sedaj - čebelar izjavi da nima HG. Samo z to malo modifikacijo - če ga pa najdejo, da jo ima pa naj mu samo še bog pomaga -take kazni bi morale biti.

LP

bloop
PrispevkovCOLON 746

Izlet cebel?

OdgovorCOLON # 26822Odgovor bloop
To Dec 11, 2007 9:51 pm

Ali ima kdo kaksen predlog kaj naj bi to pomenilo, ni mi najbolj vsec. Vsi panji ki so ostali lepo pocivajo, ta najmocnejsi pa je se danes izletaval, ali je to normalno? Temperature se gibljejo okoli 5°C.
Nekaj mi ni pri celotni zadevi vsec, zakaj ta tako leta, v vsakem malo lepsem vremenu, saj po moje tako trosi se vec hrane?
Bil je lepo nahranjen, je pa res da se je nato k njemu vselilo se kar nekaj cebel iz drugega panja, ki se je spremenil v trotovskega. Pomisleke imam ali je to bilo prevec dodatnih cebel in da se morda kje pocutijo ogrozene zaradi kolicine hrane?
Kot sem ze omenil v temi "druzine padle" je ta panj se celo pred nekaj dnevi nosil cvetni prah(zalege vec ni imel pri zdravljenju z oksalno).

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 26833Odgovor zver
Če Dec 13, 2007 1:12 pm

močne so, toplo jim je, hrane imajo še dovolj, rabijo vodo, ker matica zalega... nanosio pa še kaj cvetnega prahu...

moje mnenje je da ima mogoče matica malo več genov od italjanke pa pač ne preneha zalegat.

Če boste rekli, da so čebele lepe sive in matica prava. Lahko še malo poteoritiziram... geni neke pasme se ne izkažejo vedno v kvalitativnih lastnostih (barv, oblika..), lahko samo v kvantitativnih (delovnost, agresivnost, zaleganje....) dominanti geni so pokosili recesivne.

mama bela oče bel rodi se pa črno dete. (izračanje recesivnih genov v F2 generaciji ali kateri naslednji)
tij se samo fèi

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26834Odgovor bloop
Če Dec 13, 2007 1:48 pm

zver
Hvala za mnenje mi mocno koristi vsako razmisljanje in kaksa debata izkusenejsih ceblarev.
Nekaj v tem stilu sem tudi sam domneval, da bi lahko bilo pomanjkanje vode. V bistvu se zmeraj domnevam da je to in tudi upam da je to, zato sem jim vodo nastavil cisto zraven, da nebi rabile iskati kje ob kaksnih potokih in bi popadale, poizkusil sem tudi z zelo rahlo sladkano vodo pa sem jih na obeh le redko opazil.

Kar se genov tice obstajajo tudi te moznosti, zakaj ne. Zalege ob zdravljenju z oksalno nisem vec opazil, je pa res da so imele se 4 res mocne sate pokrite zalege mislim da je bilo v zacetku oktobra?

Matica in celoten glavni roj v tem panju je od bliznjega cebelarja, ki mu moram priznati, da se res trudi kolikor poznam njegovo delo, da zase vzgaja res kvalitetne matice. Tudi z veseljem zmeraj pokaze svoje matice, ki jih ima vsako na enem satu, kjer testira njihovo zaleganje preden jih vstavlja v svoje panje.
Glede zalege bil ta panj res vso leto zelo priden, postopno je ta panj poveceval zalego in je tako bil v jeseni najmocnejsi, nato pa se je se vanj vselil ostanek cebel iz tistega trotovskega, tako da je res zelo mocan.
Upam seveda da ima cimmanj kaksnih genov od drugih pasem in tudi da slucajno res ne norijo in da bi tudi zdaj zalegale, so pa iz previdnosti dobile se okoli 5 kg medu na dveh satih(niso AZ).

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26838Odgovor Fizikalec
Če Dec 13, 2007 4:04 pm

bloop napisal/-aCOLONTudi z veseljem zmeraj pokaze svoje matice, ki jih ima vsako na enem satu, kjer testira njihovo zaleganje preden jih vstavlja v svoje panje.
Lahko tole testiranje malo bolj opišeš???? Če je to kr mislim potem je tako testiranje napačnooo.....

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26845Odgovor bloop
Če Dec 13, 2007 4:29 pm

Ce ciljas na enako stvar, katera je tudi mene motila. :)
Kolicina satov ki bi jih naj taksna matica zalegla za pravi preizkus?

Hja no, morda sem tudi sam neumno zapisal(no najbrz) :).
V bistvu kolikor mi je znano uporabi te panje-sate za oprasitev, nato pa v njih spremlja kako ta sat matica zaleze.
No iz literaature mi je znano, da bi naj za pravi preizkus matica zalegla vec satov, torej se moram res opraviciti zaradi napacnih besed oz. predstavitve zadeve.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26847Odgovor Fizikalec
Če Dec 13, 2007 4:36 pm

Matica mora takoj v večji panbj čim začne zalegat ko so jajčeca ven z njo dlje ko je na takem satu slabše je zanjoooo

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26850Odgovor bloop
Če Dec 13, 2007 4:52 pm

No, najlepsa hvala za tole informacijo, ki jo bom seveda z veseljem uporabil, ko bom pricel z vzrejo svojih za lastne potrebe.

Sam se z vzrejo zaenkrat nisem ukvarjal niti v literaturi kaj posebej, razen takole, mimogrede in tam ce se ne motim sem nekje zasledil da bi za dokazovanje, kvalitete matice bilo potrebno nekje 7 zalezenih satov.

Hja je pa skratka tole zanimivo, dela tudi ta cebelar ocitno napake, kot veliko drugih.
Vseeno pa je od vseh rojev njegova matica, najlepse zalegala vse leto. Tudi v primerjavi z kupljenimi, razen za eno ne vem ki sem jo kupil kasneje in bom kaj vec o njej izvedel spomladi ce bo druzina ostala.

Z mojimi podatki o varoji po oksalni kislini pa vseeno nisem bil najbolj zadovoljen. Padlo je po hitrem stetju se do 200 varoj :(. Natancnejse stetje se sledi.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 26969Odgovor bloop
Ne Dec 23, 2007 9:14 pm

Danes sem opazil, skozi zrelo, prve mrtve cebele na dnu panjev, kaksnih 20 bi rekel na panj. Zunanje temperature pa so okoli -8 do -10 ponoci.
Glede na to da je se bila na zacetku oktobra tudi zalega v panju, je za pricakovati najbrz, da se zmeraj to lahko umirajo tudi kaksne kratkozive, ali ze pocasi tudi ta zimske?

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 26973Odgovor boriss
Ne Dec 23, 2007 10:16 pm

Za matico smao je to čisto dovolj.

Za prezimovanje pa je to premalo. dejstvo je da mora vsak panj imeti malo rezerve hrane in to pomeni kaka 2 sata. ko spomladi družina razvija zalego to pomeni da ima enkrat okoli 20 marca povsem zasedene vse sate. Torej jematica blokirana in nima več kam nesti jajca. torej bi bil s tališča panja v katerem prezimuješ takrat pravi čas za selitev v veliki panj. Če čebel ne preseliš tu matica neha z širitvijo - ker špač ni prostora.

Vendar se pojavi problem ker če to res narediš potem je taka družina v čisto prevelikem panju in jim sesuješ sistem ogrevanja kar povzroči zastoj v razvoju.

V bistvu karkoli narediš vedno imaš kup slabih stvari.

Torej če hočeš dobro čebelariti te panje čim hitrej pokuri in nabavi vsaj 9 satne plemenilčke.

lp

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov