Zatiranje varoje

arhivirane teme 2008
dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

Zatiranje varoje

OdgovorCOLON # 25792Odgovor dušans
Če Avg 30, 2007 10:42 am

Ta teden sem bil na enem sestanku čebelarjev, pa je beseda stekla o zatiranju varoje. To, kar počno čebelarji, da bi zatirali varojo je največja groza.

Vsi se pogovarjajo koliko kaplic mitaca ali kakšnega drugega amitraza uvoženega iz Madžarske, Srbije ... To, da pri nas ni registriran ni važno.

Nadalje se zatira varoja preko vsake razumne mere in to takoj ko se pojavi malo odpada. Pri tem se uporablja bayvarol, Debevčeve palčke (verjetno rotenon), mitac, fluvalinat... Nekateri imajo palčke bayvarola tudi med pašo. Apiguard in sublimacijo OXK in MK nihče ne uporablja za poletno tretiranje.

Kolikor je meni znano, družina preživi do 1000 varoj brez posebne škode in pri dobrem zimskem zatiranju ni potrebe po kemiji med pašo.

Vprašujem se, kaj rabijo vsa silna izobraževanja, če se potem tlači v panje vsaka svinjarija po potrebi ali brez nje.

Zakaj se hvalimo, da imamo najboljši med, najčistejši...., ko se dela popolnoma brez razmisleka o posledicah.

Kdo poje ta med? Ali si čebelarji sploh še upajo jesti svoj med? Ga dati svojim otrokom ali verjetneje vnukom?

To sem moral napisati, me preveč žre.

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 25794Odgovor Fizikalec
Če Avg 30, 2007 3:41 pm

Vsak odgovarja za svoj med katerega daje na trg torej vsak ve tudi za posledice.
Da pa eni delajo kozlarije pa je splošno znano ne samo v čebelarstvu vsepovsod drugod. To je pač tako kjer ni tožbe ni sodbe in kjer pač inšpekcija vzorce jemlje in kontrolira lahko kaj najde. Vemo pa da večino medu se proda tako pod roko torej ni kontrole.
Psihologijo pa bo težko naučit čebelarje to bi rsabili vozniki v prometi itd..itd...

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 25797Odgovor Micky
So Sep 01, 2007 7:52 am

Jaz bom danes napravil eno šok terapijo z MK. Potem, kasneje pa z OK. In to bi moralo biti OK. Vsaj do sedaj je bilo.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

Naj dodam

OdgovorCOLON # 26047Odgovor ursolinko
So Sep 15, 2007 7:42 pm

Čebe zdravim (od avgusta do februarja), ko ni meda v panjih.

Kako potem sploh lahko pride kislina.... v med

NE MORE.

Daj na analizo pa boš videl.

MOJ JE VRHUNSKI

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 26425Odgovor divji cebelar
Sr Okt 10, 2007 10:13 pm

S spletne strani ČZS:

ZATIRANJE VAROJ Z OKS. KISLINO

Zatiranje varoj izvedemo dopoldne, ko je temperatura pribl. 7–8ºC in so čebele še v rahli gruči. Pripravljeno raztopino, segreto na 30–35ºC, pokapamo po čebelah v ulicah gnezda. Raztopino pokapamo enakomerno in neposredno po čebelah na polno zasedeni ulici nanesemo največ 5 ml raztopine. Za družino tako potrebujemo od 20–40 ml raztopine, odvisno od moči čebelje družine. Kapanje po čebelah v AŽ-panju izvedemo tako, da iglo potisnemo skozi mrežo okenca in pokapamo po ulicah s čebelami, pri tem pa iglo vodimo tik pod matično rešetko. Če čebele niso odmaknjene od matične rešetke, je treba iglo zelo previdno in počasi potiskati med zgornjimi letvicami satnikov, da ne poškodujemo čebel. Po potrebi si pomagamo še z žepno svetilko.
Če ima satje voščene nastavke, je ta postopek težko izvedljiv, ne da bi vznemirjali čebele ali jih celo poškodovali. Kapanje najlaže izvedemo, če dvignemo matično rešetko. Ker imamo od zgoraj dober vpogled v ulice, lahko izbrano sredstvo pokapamo samo po čebelah, ne da bi jih pri tem poškodovali. Pred kapanjem vstavimo še testne vložke, da bomo pozneje lahko preverili uspešnost zatiranja.
Delo v nakladnih panjih poteka neprimerno laže in tudi hitreje. Nakapano sladkorno raztopino oksalne kisline čebele prenašajo po celotnem panju. Raztopina oksalne kisline čebele vzburi, deluje pa tudi odvajalno, zato je priporočljivo, da je popoldanska temperatura vsaj nekaj dni okoli 12 oC. V tem primeru se namreč čebele lahko spreletijo in iztrebijo v okolici čebelnjaka, ne da bi jih ogrožala podhladitev, nato pa se očiščene nadležnih varoj vrnejo nazaj v svoje domovanje.
Oksalna kislina je zelo učinkovito sredstvo za zatiranje varoj, vendar je ob nepravilni uporabi lahko tudi nevarna za čebele. Njena nevarnost je zahrbtna, ker čebel ne uniči takoj, temveč šele čez dva ali več mesecev. Da se nam to ne bi zgodilo, se moramo pri uporabi oksalne kisline za zatiranje varoj v poznojesenskem ali zimskem obdobju držati štirih poglavitnih pravil:

1. V panjih ne sme biti nobene zalege.
2. Priporočenega odmerka nikakor ne smemo preseči.
3. Po uporabi oksalne kisline naj bi bila izletna vsaj dva dneva.
4. Zatiranje varoj z oksalno kislino lahko v eni generaciji čebel izvedemo le enkrat.
Datum novice 10-10-2007 :: Objavil vlado :: Področje Tehnologija

tom
PrispevkovCOLON 168
PridruženCOLON Če Jul 22, 2004 5:34 pm
KrajCOLON Bela krajina

OdgovorCOLON # 26427Odgovor tom
Če Okt 11, 2007 9:17 am

zatiranje varoje z oksalno se dogaja v decembru mesecu in ne sedaj....
lp

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

s spletne strani ČZS

OdgovorCOLON # 28621Odgovor dušans
To Maj 27, 2008 10:36 am

Na osnovi podatkov v čebelarstvu po končanem zimskem obdobju 2007/08 in glede na razvoj varoj v čebeljih družinah v letošnjem spomladanskem obdobju čebelarjem priporočam izredno POZORNOST in DEJAVNOST pri ZATIRANJU VAROJ. Potrebna je:
- takojšnja vstavitev testnih vložkov na podnico panjev (vsaj 3 tedne): od 1. do 21. junija 2008,
- OBVEZNO ZATIRANJE VAROJ z začetkom v času od 25. junija do 5. julija 2008.

V kolikor bo to zatiranje učinkovito, lahko pričakujete, da bodo čebelje družine preživele prihodnje zimsko obdobje.

dr. Aleš Gregorc, Kmetijski inštitut Slovenije

Datum novice 2008-05-26 :: Objavil

Kdaj medita kostanj in lipa?

lp

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 28622Odgovor TomaĹľ
To Maj 27, 2008 10:48 am

Pozdrav !

Varoja je res precej zahrbtna, vendar še vedno ne toliko, da bi bilo potrebno zdraviti čebele med glavno pašo. Po informacijah iz terena čebelarji še vedno tlačijo vse živo v panje.

Tomaž

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 28624Odgovor boriss
To Maj 27, 2008 11:15 am

Torej če te prav razumem si sedaj napisal da smo čebelarji packi - kar vsi po vrsti in da je naš med neužiten? In da naj zato kupci raje pazijo kaj kupujejo - recimo sladkor?

lp

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28625Odgovor Fizikalec
To Maj 27, 2008 11:30 am

V vsej moji karieri v tem datumskem terminu čebele nisem nikoli zdravil in zaradi tega še tudi nikoli jih nisem izgubil. Res da zatiranje po tem datumu ampak še zmer prezgodaj. V panju nima nobeno sredstvo od končanega zimskega zdravljenja pa do konec julija niti slkučajno iskat. Narvani odpad je popolnoma brezpredmeten podatek zato je škoda sploh dela in časa za ta namen!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 28626Odgovor bloop
To Maj 27, 2008 2:18 pm

Nekateri cebelarji bodo po(ali ze pred) prihajajoci zimi imeli res najverjetneje izgube med cebeljimi druzinami.
Ker sem letos dobil kar nekaj rojev od razlicnih cebelarjev sem lahko videl res razlicne "okuzbe" z varojo.

Vse roje sem skropil z mlecno kislino in rezultati po 3 dneh kisline in kleti...
En cebelar v 2 kg roju ni imel niti ene varoje ki bi odpadla na povrsino pod skatlo(obstaja minimalen rob kamor bi morda kaksna odpadla pa da je nisem videl)?!?!? drugi je imel v 2kg nekje 2-3(se zdaj ne spomnim tocno), tretji je imel v 2 kg 70-80 varoj isti cebelar v 2,8kg roju pa 30-40, cetrti v 2-2,5kg(ce se tocno spomnim teze) prav tako 70-80, roj iz mojega starega panja 3kg pa je imel 10-15 varoj, z tem da sumim to druzino da je imela vecji del zime zalego.

Se pa strinjam, da je malo nenavaden datum predviden za zdravljenje, kot da bi bila vsa drzava na isti nadmorski visini ali cebelarji le na n.m.v. do 300m :).

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 28627Odgovor divji cebelar
To Maj 27, 2008 2:23 pm

Se strinjam z Danilom. Sam ravnam enako in zaradi varoje nisem izgubil še nobene družine. Res čudna napotila čebelarjem.
Potem pa se sprašujemo zakaj toliko čebelarjev čez zimo ostane brez čebel. Drugače tudi biti ne more.

Vendar je to le ena plat zgodbe. Druga je naša čebelarska naivnost in precej kratka pamet. Vsake toliko časa se nekdo spomni in začne pisati o nedovoljenih praksah na področju zatiranja varoje. In pri tem se veselo našteva razna sredstva, ki nekatera niso ali druga so dovoljena, ne da bi avtorji teh "strokovnih" prispevkov sploh natančno vedeli o čem pišejo.

Če te prispevke slučajno prebere še tako velik ljubitelj medu, potem, ko bo prebral ta naša čreva, nikoli v življenju ne bo kupil več niti kilograma medu od nobenega slovenskega čebelarja. Že nekajkrat smo na tem forumu opozorili na korektnost v opisovanju takšnih praks.
Vsak, ki tako ravna kot se tukaj opisuje, ima ime in priimek. Torej v bodoče z imeni in priimki ali pa bodimo raje tiho in slabe prakse ne obešajmo vsem čebelarjem na grbo. Še najmanj pa po načelu, jaz sem svetnik, vsi drugi so grešniki.
Zadnjič spremenil 1, dne divji cebelar, skupaj popravljeno 0 krat.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28628Odgovor Fizikalec
To Maj 27, 2008 2:27 pm

Pri teh napotkih gre delamo bi rekel na račun "direknega testa" katerega so se vzrejevalci prijavili (kdo se je ne vem) jaz se nisem. Tam je nekje napotek, da se spremlja 3 tedenski naravni odpad samo ne vem čemu bi to bilo dobro???

Meni je pregled zalege "zakon" vsega oistalega ne rabim in je odvečno delo. Stanje zalege in eventualne prisotnosti varoj v njej pa naredimo kadarkoli preglejujemo družine.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 28635Odgovor volk
To Maj 27, 2008 7:17 pm

Sam trenutno delam narejence,s tem v narejencih prekinem zaleganje za 15 dni.Na kostanj,ki mi je bistvena paša,pa bom naredil narejence,ne z matičniki,ampak z matico iz družine.Brezmatične družine,ki vzgajajo matičnik,mi prinesejo znatno več.Primerjava kaže razliko za 15kg na družino.Takoj po kostanju(cvetenje je okoli 30 dni) pa obvezno zdravljenje.Prvo lovilni sat,pa kisline.(mlečna).Poizkusil bom tudi z oksalno.Med pašo pa ne zdravim.
Dokler število čebel narašča,je vse ok,julija,ko pa se obseg zalege zmanjšuje je kritično.Varoja se vsak mesec podvoji(število) in jo ne briga koliko imaš čebel.In koliko zalege.Trotovine pa ne izrezujem,gradilnike imam v centru,kjer je najvišja temperatura,ker pač rabim trote za vzgojo matic in ker smatram da družina normalno deluje,če je vse po njeni volji,tudi število trotov.Da ne bomo kot vzrejevalci govedi,ki kravam še sexa ne privoščijo :twisted: .
Odpada pa ne štejem,kako pa lahko potem delam na selekciji na čistilni nagon,če jim dam mrežo not,da do podna ne morejo.Pa tisto ne pomeni nič.Ko družine padejo pa doktorji rečejo,da je varoja močnejša,da na eno odpadlo šteješ 400 ali pa 1000 varoj v družini.Eni pa govorijo o 200.Isto je vprašanje,koliko dolg rep ima krava.Vsaka drugač.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 28724Odgovor davca
Po Jun 02, 2008 1:16 pm

Okoli 15. maja sem v AŽ panje vstavila prazne okvire (gradilnike). Ko sem jih včeraj pregledovala, sem videla, da je nekaj do konca sezidanih in zaleženih s trotovino, nekaj jih je v gradnji, dveh okvirov pa se čebele niso dotaknile. Zaleženo trotovino sem seveda pregledala. Groza! Polno varoze! V nekaterih celicah je bilo na trotovskih bubah tudi več varoj. Ali sem s takšnim posegom v panje naredila kaj koristi? Ali bo zato do jeseni manj varoze ali je to le sizifovo delo? Ali bi morda čebele lahko medtem, ko so gradile trotovino, počele kaj bolj koristnega?
Vnaprej hvala za odgovor.
LP
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28725Odgovor Fizikalec
Po Jun 02, 2008 1:22 pm

Ja pa jih nebi smelo biti toliko kot pišeš v tem času, če bi to blo 30 dni pozneje bi bilo sprejemljivo sedaj pa ni preveč?
Kako dobro si opravila zimsko zdravljenje?????

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 28726Odgovor davca
Po Jun 02, 2008 1:33 pm

Res sem napisala, da sem gradilnike vstavila okoli 15. maja. Priznam, da ne vem natančno, kdaj. Morda tudi 10. maja. Prej pa ne. Čebelarim na n.višini 650 m. Imamo pozen spomladanski razvoj. Trenutno je v naših panjih mnogo trotovine. Tudi, če je gradilnik zgrajen do polovice, je zaležen s trotovino. Nekaj je odkrite, nekaj pokrite. Očitno je bilo zimsko zatiranje dokaj uspešno (OK v novembru), čez zimo je odmrl 1 panj, oz. čebel spomladi sploh ni bilo, ker so panj zapusile. Problem je bil avgust 2007, ko je bilo v panjih res veliko varoje.

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 28728Odgovor boriss
Po Jun 02, 2008 1:55 pm

Če imaš sedaj poln gradilnik varoje - potem zimsko zatiranje ni bilo OK !!!!!!!!!!!!!!!

Razlog lahko tiči v dejstvu da takrat ko si zimsko zatirala panj ni bil brez zalege.

ČE v čebeljo celico pride ena varoja potem ima največ 3 hčerke - potem s ečebele izleže. Opravilno sposobna pa je samo ena. Ker se trot leže tri dni več kot čebel ima zato varoja 3 hčerke več. To ap hkrati pomeni, da če izrežeš trotovsko zalego kar dobro sesuješ varojo - ker ima varoja sedaj raje trote kot čebele. Čebel uporablaj samo za rezervo.

In jasno je da gradilniki pomagajo v boju proti varoji.

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28729Odgovor Fizikalec
Po Jun 02, 2008 1:56 pm

No jaz bi reko, da ni bilo preveč uspešno in je prezimilo preveč varoj zato jih je tudi toliko v trotovini. Sedaj je komaj junij začetek koliko jih bo spet avgusta??????? :?

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 28730Odgovor yacksy
Po Jun 02, 2008 2:56 pm

Jaz tudi letos eksperimentiram z gradilnimi sati, pa moram reči da sem do sedaj trotovino izrezal 2x, pa ni kaj veliko sledi od varoje v trotovski zalegi. Kolikor sem lomil sat z lotovsko zalego, do sedaj nisem videl niti ene varoje. Tako, da je očitno pri tebi preveč varoje v družini.

Je pa res, da za gradilni sat uporabljam okvir razdeljen na polovico (na eni polovici je satnica, druga polovica je črna gradnja ;))

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 28733Odgovor davca
Po Jun 02, 2008 6:20 pm

Vsem hvala za odgovore; hvaležna sem tudi za nasvete. Zagotovo se bom v prihodnje trudila oz. borila proti varoji bolj uspešno kot dosedaj (čebelarim tretje leto), saj je poleg teorije praktično delo s čebelami ključnega pomena. Se pravi: še naprej bom izrezovala trotovino, poleti zdravila z mravljično kislino oz. s timolom (?) in pozimi, KO NE BO ZALEGE, z oksalno kislino. Vaja dela mojstra :wink:
LP

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 28734Odgovor volk
Po Jun 02, 2008 6:48 pm

Kakšne imate kaj izkušnje z mlečno kislino?
Moje mnenje je.da bi bilo možno z njo zdraviti tudi po pašnem obdobju.Imam tudi aparat EKo fog,ki megli,uporabljali so ga z amitrazom,poizkusil pa bom letos z mlečno v juliju,4 krat na en teden.Tako,da bo deležna vsa varoja.
Zanima me tudi vaše mnenje o meglenju z sladkorno razstopino.Na tem forumu je že bilo govora o zdravljenju z sladkorjem v prahu.Pomoje bi sladkorna razstopina spodbudila medsebojno čiščenje čebel.IN še strupena ni.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 28735Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Jun 02, 2008 7:00 pm

Tukaj je en mozakar izgubil nekaj druzin ker se je sladkorna raztopina na cebelah posusila in so samo na satih cepele dokler jih ni pobralo.
Baje morajo raztopino morajo takoj polizati?

Sladkor u prahu jim pa prav pride dvakrat. Varoji zaj... nogice da izgubijo oprijem in se cebele tudi medseboj cistijo, etc. . . .
Regards,
Frank

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 28736Odgovor boriss
To Jun 03, 2008 3:18 am

davca napisal/-aCOLONVsem hvala za odgovore; hvaležna sem tudi za nasvete. Zagotovo se bom v prihodnje trudila oz. borila proti varoji bolj uspešno kot dosedaj (čebelarim tretje leto), saj je poleg teorije praktično delo s čebelami ključnega pomena. Se pravi: še naprej bom izrezovala trotovino, poleti zdravila z mravljično kislino oz. s timolom (?) in pozimi, KO NE BO ZALEGE, z oksalno kislino. Vaja dela mojstra :wink:
LP

Timol mravljična - isto sranje to sploh ni za dajati v panj!

lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 28737Odgovor boriss
To Jun 03, 2008 3:30 am

volk napisal/-aCOLONKakšne imate kaj izkušnje z mlečno kislino?
Moje mnenje je.da bi bilo možno z njo zdraviti tudi po pašnem obdobju.Imam tudi aparat EKo fog,ki megli,uporabljali so ga z amitrazom,poizkusil pa bom letos z mlečno v juliju,4 krat na en teden.Tako,da bo deležna vsa varoja.
Zanima me tudi vaše mnenje o meglenju z sladkorno razstopino.Na tem forumu je že bilo govora o zdravljenju z sladkorjem v prahu.Pomoje bi sladkorna razstopina spodbudila medsebojno čiščenje čebel.IN še strupena ni.
Tole pa ni ravno za v knjige!

mlečna kislina je menda zelo v redu. Kolikor jaz vem so Italijani to uporabljali zelo razredčeno in so z njo škropili po satih kar z ročno pršilko. Problem je samo v tem, ker moraš prav vse sate pobrati iz panja in politi vse čebele.

Eko fog je sranje - zelo lepo onmesnažuje pa nj pa veliko manj lepo zatira varojo.

Tu ap tvojo ideja ni ravno zelo posrečena. To ti zelo težko na kratko napišem - bom poizkusil. Če v eko fog daš amitraz in narediš meglo se zelo lepo razporedi po panju - za učinek rabiš zelo malo koncentracijo. (nekjkrat manjšo ko t jo uporabiš pri dimljenju. Če isti amitraz uporabiš tako kot sme jaz gor napisal za mlečno kislino ga moraš dati nekajkrat več pa še ni nič kaj učinkovit. Iz tega sledi da če boš zameglil mlečno kislino je prav veliko možnosti da boš zadušil čebele, ker delovanje vsekakor ni enako kot pri polivanju mlečne kisline po čebelah. V bistvu boš naredil poizkus ki te bo stal kakih 15 družin preden boš ugotovil pravo dozo - ali je vredno?

Nato 4x na en teden - pa boš zadel vse varoje? Ne ne boš jih zadel. Dejstvo je namreč da se varoja zadržuje na čebelah samo tam do 3 dni - nato pa gre spet v celico - iz tega sledi, da bi moral zatirati vsaj na vsake 4 dni pa ne 4 tedne - ker je to brez veze temveč 12 dni ali največ 14. Toliko časa traja namreč da se izvali vsa pokrita zalega ob začetku zatiranja.

kar ap s esladkorne raztopine tiče pa je vs enapisal Frank. Zapre jim dihalne cevke in čebele so obsojene na smrt.

lp

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 28738Odgovor dušans
To Jun 03, 2008 9:00 am

boriss napisal/-aCOLON[

lp

Mravljinčne kisline še nisem uporabljal, zato ne bom komentiral. Branko jo uporablja že več let in to uspešno.

Imam izkušnje z Apiguardom ( timol). Uporabljam ga tri leta zaporedoma. Nisem imel ropa, zatiranje je bilo zadovoljivo.

Poleti sem zatiral (polovica panjev) tudi s sublimacijo OXK. Pogostost je kot pri amitrazu. Uspeh je bil v redu.

Amitraza nisem dal v panj že tri leta!

lp

davca
PrispevkovCOLON 550
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 28740Odgovor davca
To Jun 03, 2008 11:14 am

dušans napisal/-aCOLON
boriss napisal/-aCOLON[

lp

Poleti sem zatiral (polovica panjev) tudi s sublimacijo OXK. Pogostost je kot pri amitrazu. Uspeh je bil v redu.

Amitraza nisem dal v panj že tri leta!

lp
Iz enega panja sem umaknila matico. Ko se je vsa zalega polegla, sem jih sublimirala z oksalno kislino (Lesarjev sublimator). V testni mreži odpada skorajda ni bilo. Glede na to, da imam v panjih precej varoje (?) bi moral biti, ali pa sem napačno delala.
LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 28741Odgovor Fizikalec
To Jun 03, 2008 11:38 am

Mrbit napačno kar je manj verjetno kot drugo pa so varoje hitro zbrisale k drugim družinam, ko ni zalege varoje zelooooo hitro najdejo druge panje.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 28742Odgovor volk
To Jun 03, 2008 11:52 am

Boriss,saj zato vprašam za mnenje.Več glav več ve.
Glede timola pa,vem da sem nekje zasledil,da timol nad 26 stopinj zunanje temperature slabo vpliva na zaleganje.S timolom sem preizkusil lani,pa nisem bil nič zadovoljen.Mravljične še nisem poizkusil,pa je zatoker poznam iz kemije to kislino,tudi nikoli ne bom.Disociacija te kislineje podobna kot pri žveplovi kislini,kar pomeni podobno moč.
Za mlečno kislino do sedaj nisem zasledil negativnih posledic,tudi za zalego ne .
Vprašam pa,ker lahko način uporabe uniči družine,bi bilo pa res neumno,da bi uničil družine in izgubil 10000EU v šusu.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 28745Odgovor bloop
To Jun 03, 2008 1:55 pm

Res da sem zacetnik in da je samo lansko zdravljenje z mravljicno kislino za mano, ampak nasplosno pri 5 panjih kolikor sem jih lani imel je bilo vredu. Uprabil sem pa sok "terapijo" :).
Pri enem sem napacno zadevo naredil(panj je ostal prevec odprt) in ni bil ucinek dovolj mocan, tisti panj je v jeseni padel zaradi varoje. Ob zadnji dozi MK je padlo se preko 800 varoj ko bi ze moralo biti te nadloge precej manj. Ostali panji so dobro odnesli in je tudi po zdravljenju z oksalno bilo odpada do nekih 200 varoj ce se prav na pamet spomnim.
Znala bi biti tezava z maticami, ki dobijo vse te doze. Namrec do pomladi sem ostal brez ene matice. Je pa tako, da cebelarji ki ne uporabljajo MK so prav tako ostali brez kaksnih matic, torej zadeva ni nujno povezana ane?

Zaenkrat jo imam namen uporabljati tudi dalje, do neke situacije, ki mi bo pokazala da se da z cem zadevo urediti primerneje. Bo pa seveda za pogleadt letos kako bo stvar potekala ko bo za zdravljenje ze okoli 15 panjev.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov