Povezave do NARAVNEGA ČEBELARJENJA

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38387Odgovor Timijan
Ne Jan 24, 2010 9:51 pm

Hoj, Danilo! Jaz ti želim le dobrega zdraja in pa zdravih čebel. Jasno. Druga stvar pa je debela neresnica, da pišeš le tisto iz svoje prakse; saj vendar zanikaš stvari, ki jih nisi preskusil, o katerih pač nimaš pojma, niti prebereš ne, pa boš enkrat zagotovo. Saj se nič ne kregam s tabo, cenim te na nek način, in le dobrega smeha ti želim, ki je pol zdravja. Piši pa le o tem, kar preskusiš ali predebatiraš s tistimi, ki jim je uspelo, da ne bo kdo še mislil, da so tele tvoje pripombe glede naravnega pristopa kaj vredne, ker niso čisto nič. Mnogim napoveduješ, da bodo izginili iz tega foruma, kot si menda ti moral iz nekega, ne vem zakaj, pa tega ustanovil, napoveduješ mrtve čebele, npr. Novincu, pa ima vse žive, ti pa še zdaleč ne (tako kot jaz, satničarja neumna). Počasi fant, mlad si še.

Jaz pa sem že rekel, da lahko tudi vse čebele in panje razdam in ravno tako pišem naprej, še več, ker bo več časa. Pišem o ljudeh, čebelarjih, ki ne zdravijo več s kemijo, ker so dali čebele in svoj pohlep dol na normalo.

Torej, dragi moj kolega, ti se kar oglašaj, saj si koristen, tudi tale tvoj forum tukaj je, da pa zavračaš nekaj, o čemer ne veš praktično nič, ven iz svoje tovarne, to pa je malo ... :roll: :wink: :lol: Saj moje kracarije lahko zavračaš, a istočasno se pokenjaš tudi na Brndušića, pa Franka; kar je pa malce preceeeeej nezrelo. No, počasi se že k pameti pride, praviš. Upam, da nama bo enkrat uspelo, ne?

Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 38389Odgovor Fizikalec
Ne Jan 24, 2010 10:10 pm

Ljuba dušica jaz sem mel koše pred 13 leti in marsikaj drugega mrbit bom kje kako sliko najdo pa jo lahko dam v digitalno obliko. Pr meni visi ene 9 košev od tistih ta starih nekaj pa tudi take kere sem spletel. Enega ima čebelarček z tega foruma, enega sem podaril Zveru pa še komu tako da ti ljuba duša ne veš o čem pišeš. Imel jih je moj tast že in tam po 80 letu, ko je prišla varoja so ravnotako vse družine propadle na njihovem naravnem satju od 14 mu je uspelo obdržat 2 na AŽ satju ostalo pa je šlo ne glede na koš ali panj.
Družina v košu ima iste težave kot vse ostale z razliko, da roji in upočasni ciklos razvoja varoje. Kratkoročno gre na dolge ture pa zelooo težko in rabi kemijo ali alternativo. Na firmi smo meli neko lokomotivo, ki je nekoč vozila vagončke z gramozon noter je bila družina 2 leti pa smo jo krmili pa nič zdravili napisal sem bila pač 2 leti tretjega ni doživela. Tega bi lahko našteval še pa še vendar kot sem omenil se mi ne da....
Za filme pa vire pa sem ti lepo napisal povejo-pokažejo kr avtor želi in nič kr ne želi.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38390Odgovor Timijan
Ne Jan 24, 2010 10:20 pm

He he, vesel sem teh tvojih iskušenj s koši. In jasno je, da ni šlo z njimi, kar se varoje tiče. Prav o tem problemu bomo malo spegovorili naslednje dni, kajti vse to je res, zakaj pa je tako in ni drugače pa je stvar tako teorije kot prakse. O čem se gre, za sedaj razume le Frank in Novinec in še malo kdo. Ti ne. No, te vabim, da nam kaj poveš o tem, kajti drugače bo res smeha, ni kaj. Lahko noč, t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38392Odgovor Kočevski med-ved
Ne Jan 24, 2010 10:32 pm

Danilo, tudi mene kakšne reči prizadenejo. Res imam dobre živce, včasih tudi malo popustijo. Tolažim se s tem, da imam v bistvu dobro začrtano čebelarsko pot s katere bolj redko zapeljem, če pa že malo, potem pa se hitro vrnem, ker mi drugega niti ne preostane.

Med na analizah je vedno brez ostankov strupenih snovi,
Čebele mi sorazmerno lepo delajo, propadlih družin že nekaj let nimam,
Uporabljam le dovoljena sredstva,
Čebelarstvo mi je v veselje, tudi zato ker komu tudi kaj podarim (društva invalidov, v vrtce, revnim...)
Kupcev je vse več, ki se vračajo,
Imam čas, da tudi izvajam kakšne experimente v prid čebelam in naravi,

Čez nekaj let, ko mene več nebo bi pa to čebelarsko vpeljano poezijo rad tudi nekomu dal. Mislim da bom tudi v tem uspel kot sem v večini izzivov, ki so bili pred mano.

V naprej pa se bom malo manj oglašal, tako da bodo nekateri lažje izpeljali svoje zamisli.

Lepo delajte
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38395Odgovor kravzlj
Po Jan 25, 2010 8:26 am

Kočevski med-ved, nikar ne obupuj. Imaš veliko izkušenj, znanja, in čebelarskih let, in je škoda da bi nehal pisati. Pač kdaj na forum napiše kaj kar ti ni všeč, ali kaj proti tebi, ampak prosim ne odnehaj zaradi tega.

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38396Odgovor Kočevski med-ved
Po Jan 25, 2010 8:41 am

Kravzlj, nisem dejal da končujem, le malo manj se bom oglašal.
LP
Koèevski med-ved

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38397Odgovor volk
Po Jan 25, 2010 9:31 am

Meni je ze veckrat pocil film,vendar se oglasam samo zato,da vse skupaj na forumu ne zavede nakljucnih bralcev.
Zato mi je dejansko zal,da se Boris vec ne vkljucuje v razprave,tudi Dragota(Divji) se bolj malo slisi.V bistvu na tem forumu obstajajo prispevki,ki imajo prakticno vrednost,pa taki,ki moras imeti zivce kot jeklo,da se skozi njih prebijes.Priznam,da se mi velikokrat ne da brati.

Vkljucujem se pa zato,ker potem na terenu srecujem cebelarje,ki npr.pravijo,ja cebele bodo same pometle z varojo,pa pusti 10 druzin.9jih propade.In odleti k sosedu.Ki ima 40 druzin.In ostane brez njih,ker ima dolet varoj.Ostane brez cebel spomladi,ko gre varoja v zalego,cebele pa ven.in se temu rece CCD.In oni,ki jih je zgubil 9,pove,da je bral na forumu,da ne rabi tretirat.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38398Odgovor Fizikalec
Po Jan 25, 2010 9:34 am

:ploska :ploska

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38399Odgovor Kočevski med-ved
Po Jan 25, 2010 10:03 am

Se pridružujem.
:ploska

Lp
LP
Koèevski med-ved

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 38401Odgovor yacksy
Po Jan 25, 2010 11:14 am

Timijan, sam sem čebelar šele par let in z veseljem pregledujem tvoje prispevke. Če ne drugega, marsikaterega pripravi do tega ,da razmišlja v smeri čimmanjšega zastrupljanja čebel in s tem medu in voska. Tudi sam bom poizkusil kakšen roj dat v panj, ki ne bo imel satnih osnov, temveč samo okvirje. Ampak to je tudi bolj kot ne edini nasvet, ki sem ga od tebe (zaenkrat) pripravljen posvojiti. Po mojem vsak, ki ima vsaj par let čebelarske prakse ve, da je stvar na papirju/internetu velikoooo lažje izpeljat kot potem v praksi.

Lani si na vsak način prisegal na eterična olja. Premnogo postov je bilo napisanih na to temo, prebral sem skoraj vse. Kljub temu, da so ti vsi govorili, da verjetno to ne bo v redu, si vztrajal na svojem in rezultat je bila izguba čebel. Od takrat naprej ni kaj veliko govora o uporabi eteričnih olj za zatiranje varoj.

Naslednja stopnja v tvojem pisanju je prehod na čebelarjenje brez satnic in s čim manj posegi v panj oz. "Naravno čebelarjenje". Zadnjih par mesecev spet beremo ogromno strani o tem. Kot večino ostalih, me moti samo to, da so na forumu napisane cele dizertacije, brez kakršnega koli poizkusa na svojih čebelah. Čebelar_novinec je sicer imel uspeh, ampak si ni vzel časa, da zadevo opiše v kaki temi, celo umaknil se je iz foruma. Oprosti, ampak sklicevanje na čebelarje, ki svoj uspeh opisujejo na spletnih straneh me ne prepričajo. Ko bo nekdo od NAŠIH čebelarjev uspel vzdrževati čebele brez tretiranja in bo čebele pripravljen pokazati (tudi "nerazsvetljenim" članom foruma), bom med prvimi, ki bodo veseli takega uspeha. Dokler pa vse skupaj sloni na poveličevanju tujih čebelarjav in negiranje mojstrov, ki so isto stvar že dali čez veliko let nazaj mislim, da so vse debate brezpredmetne. Tudi sam sem že bolj kot ne naveličan postov, ki se berejo kot ista (pokvarjena) plošča.

Apeliram na začetnike, ki to berejo, da ne vzamejo teh razmišljanj za sveto, Če že, preizkusite zadevo na kakšnem panju, da ne bo prišlo do velikih razočaranj. Po mojem mnenju (in mnenju še kakšnega drugega "nerazsvetljenega" čebelarja) pač v tej fazi vzdrževanje čebel brez kemije pač ni mogoče. Trenutno najbližje so mi doktrine g. Jurkoviča in g. Obranoviča, ki sta bila v tej temi tudi označena zelo negativno, kar me je zelo zmotilo. Kljub temu, da se oba zavzemata za kar se da čebelam prijazno zatiranje varoje. Kar se mene tiče so organske kisline še vedno veliko boljša alternativa kot to, kar nam za rinjenje v panje dajejo naše strokovne službe (Amitraz, Fluvinat), pa da ne omenjam kaj vse se "uvaža" pod radarjem.
Negiranje mnenj velikih mojstrov kot so Boris, Fizikalec, Divji in volk tudi ne govori ravno v prid kredibilnosti napisanih izjav. Omenjeni čebelarji imajo ogromno izkušenj, ki jih ne bi smeli kar tako lahko zanemariti in tupiti svoje na vsak način. Tako pač ne gre.

Timijan, všeč mi je tvoj zanos in želja po spremembah. Predlagam pa, da se malo umiriš, najprej zadevo izprobaš v praksi (pa magari samo leto ali 2) in se potem razpišeš o svojih dosežkih. Srčno upam, da ti bo uspelo. Do takrat pa se jaz umikam iz teme. Dovolj je bilo teorije zaenkrat.
Shit happens

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 38402Odgovor davca
Po Jan 25, 2010 11:37 am

Po letih starejša, po čebelarskih izkušnjah tam nekje blizu Yacksyja, se pridružujem njegovemu razmišljanju. Menim, da ni "fer" čebelarjem začetnikom in nevednim naivnežem polniti glave z nepreverjenim "naravnim čebelarjenjem". Če bi se jaz odločila in povedala svoje mnenje na forumu, bi napisala približno tako kot Yacksy.
:)
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38403Odgovor tedi
Po Jan 25, 2010 2:30 pm

Naj medi. Pridružujem se vsem ,ki ste napisali, da imate dovolj in da teško pridete skozi razne prispevke , ki na koncu ne povedo nič tehtnega. Čebelerim enajsto leto in sem kot vsak čebelar šel skozi obdobja eksperimentacij. Res je , papir in internet preneseta mnogo informacij vendar je potrebno med njimi opravit selekcijo, kot jo z našimi čebelami opravi narava. selekcijo pa opravi tudi med čebelarji.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 38404Odgovor Odisej
Po Jan 25, 2010 3:07 pm

Pozdravljeni vsi.

Pa poskusimo narediti selekcijo. Predlagam, da na enem mestu zberemo (največ pričakujem od dolgoletnih, izkušenih čebelarjev) vse PREVERJENE postopke, ki bi nas pripeljali do nekega konkretnega pripomočka za nas začetnike, ki bi radi čebelarili čim bolj sonaravno, predvsem brez ostankov v medu in vosku. Saj vemo, na katere 'ostanke' mislim.
Recimo:
- gradnja naravnega satja brez satnih osnov je mogoča, vendar zahteva to in to in to, težave so lahko take in take ...
- uporaba samo lastnih matic je mogoča, a je potrebno paziti na ...
- proti varoji so učinkovite organske kisline, Apiguard in ... Preverjeni so naslednji postopki pri uporabi ...

In tako naprej ...

Ker pa to že ne sodi več v rubriko, kjer smo sedaj, bi bilo moda bolje odpreti novo temo.

Lep dan želim vsem.

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38409Odgovor tedi
Po Jan 25, 2010 5:21 pm

Naj medi. Bravo Odisej, tako se govori. Za take teme je forum ekološko čebelarjenje. Sem pred časom že poiskusil začet točno v tej smeri. Pa se na žalost ni prijelo. Tudi mene zanima sonaravno čebelarjenje. Tudi jaz sem imel tbh , čebelam pustim ,da prosto gradijo satje. In marsikatera smer ali pot me zanima in sem jo pripravlje prehoditi.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38410Odgovor Timijan
Po Jan 25, 2010 6:07 pm

Jaz pa vidim, čebele brez kislin

O vseh teh vaših dilemah bom spregovoril v sosednji temi, s prispevkom, ki je bistven, da se sploh razume, kaj je Nova pot ali naravni pristop. Žal mnogi niste dobro sledili dosedanjim pisanjem Franka; Novinca, mene in pa vsem linkom, kjer so doma tisti, ki so uspeli, zavračali pa ste stvari, ki jim niste prišli do dna. Mnogi letos prehajate, vsaj poskusno, na naravno satovje, ki pa, žal, ne bo obrodilo sadov, kot niso do sedaj poskusi z nekaj sati ali eno naklado ali košem znaravni satjem. Vaši dvomi so upravičeni in zato je treba te stvari razčistiti. Tudi jaz potrebujem še par odgovorov, in ravno tukaj jih bom tudi našel. Zato vas prosim za potrpežljivost in natančno branje. Tako bomo prišli do nekega zaključka, ki bo koristen vsem. Popolnoma se zavedam vseh pasti in zablod naravnega satovja in prav o tem bom napisal prispevek, katerega sem obljubil. Od tam naprej pa bo lahko vsakdo počel, kot mu bo ljubo, kar je tudi prav. Razumeti pa morate, da so med vami tudi tisti industrialci, ki ne bodo mogli spreminjati ničesar, ker imajo že preveč panjev in utečene sisteme in ki jim je mar le za zaslužek in za prodajo in ne za iskanje čebele, ki ne potrebuje več kemije. Nekateri od teh ljudi jeseni izpraznijo medišča, zazimijo čebele v eni etaži z nekaj sati zgoraj, govorim o AŽ, tretirajo čebele 3-11x z kislinami in še čim, spomladi pa, ko pride do razvoja, plodiščne sate prevešajo v medišča, čebele pa jih napolnijo z medom, ki gre potem v prodajo. To je le en primer. Propolis čebele nabirajo ravno v tistih treh mesecih, ko se delajo tudi prva tretiranja z kemijo/kislinami. Ste tako sigurni, da so zidovi panja, satje, pridelki, po tolikokratnem tretiranjuz izjemnimi strupi, res tako čisti? Z analizami je tako, kot pravi Danilo: najdejo samo to kariščejo, kar pa ne iščejo, nikoli ne najdejo. Namen mojega pisanja je preprost: najti spet Čebelo, ki preživi brez kemije. Do sedaj sem odkril, da je to možno tudi pri Sivki, nešteto do sedaj navadenih dokazov govori temu v prid. Je kaj narobe, če to preberete in vidite tudi vi? Seveda ni. Lahko pa se seveda ta tema preseli tudi na kak nov forum naravnega čebelarjenja.

Potem pa boste že sami brkljali po svojih čebelnjakih, kot vam ljubo. Vedite pa, da kemičnega čebelarstva mladi ne bodo sledili. Gnusi se jim, večini. Vse manj jih je. Ko pa slišijo za tiste, ki jim je uspelo brez kemije, se zbudijo in začno tesati svoje prve panje. A vsi ti mladi ljudje znajo dobro angleško, in niso odvisni le od ene čebelarske revije in parih člankov v slovenščini.

Toliko za zdaj, tukaj na pripombe ne bom odgovarjal, se vidimo v sosednji temi.

Lep pozdrav vsem, t

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 38411Odgovor yacksy
Po Jan 25, 2010 6:25 pm

Timijan napisal/-aCOLON[

Do sedaj sem odkril, da je to možno tudi pri Sivki, nešteto do sedaj navadenih dokazov govori temu v prid.
Dokler ne boš te trditve dokazal na svojih panjih, tudi jaz zaključujem s to temo.
Shit happens

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38415Odgovor Odisej
Po Jan 25, 2010 11:17 pm

Timijan, mislim, da bi bilo bolje, če bi opisoval in utemeljeval samo 'svoj pogled', brez kritike industrialcev in drugače mislečih ostalih. Vsak naj se sam odloči, kako bo delal. Če boš prepričljiv, bo marsikdo poskusil delati drugače, kot je bil naučen. Kritika drugih ni ustvarjalni pristop.

Z zanimanjem čakam nadaljevanje naših pogovorov.
Timijan napisal/-aCOLONJaz pa vidim, čebele brez kislin

O vseh teh vaših dilemah bom spregovoril v sosednji temi, s prispevkom, ki je bistven, da se sploh razume, kaj je Nova pot ali naravni pristop. Žal mnogi niste dobro sledili dosedanjim pisanjem Franka; Novinca, mene in pa vsem linkom, kjer so doma tisti, ki so uspeli, zavračali pa ste stvari, ki jim niste prišli do dna. Mnogi letos prehajate, vsaj poskusno, na naravno satovje, ki pa, žal, ne bo obrodilo sadov, kot niso do sedaj poskusi z nekaj sati ali eno naklado ali košem znaravni satjem. Vaši dvomi so upravičeni in zato je treba te stvari razčistiti. Tudi jaz potrebujem še par odgovorov, in ravno tukaj jih bom tudi našel. Zato vas prosim za potrpežljivost in natančno branje. Tako bomo prišli do nekega zaključka, ki bo koristen vsem. Popolnoma se zavedam vseh pasti in zablod naravnega satovja in prav o tem bom napisal prispevek, katerega sem obljubil. Od tam naprej pa bo lahko vsakdo počel, kot mu bo ljubo, kar je tudi prav. Razumeti pa morate, da so med vami tudi tisti industrialci, ki ne bodo mogli spreminjati ničesar, ker imajo že preveč panjev in utečene sisteme .
Toliko za zdaj, tukaj na pripombe ne bom odgovarjal, se vidimo v sosednji temi.

Lep pozdrav vsem, t
V taki, skrajšani obliki zveni tvoj prispevek mnogo bolj prijazno.
Oprosti za recenzijo, ni bilo tako mišljeno.
In predvsem ne odnehaj z raziskovalnim delom.

Lep dan vsem.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 38417Odgovor cebelar_novinec
Po Jan 25, 2010 11:46 pm

Odisej,

prav očitno je, da dosedanji način pač ne deluje in zakaj ne kritika ? Finta je v tem, da Timijan vsaj ponuja alternativo medtem ko "industrijalci" pač ne. Saj vsi vemo kaj bo letos v ponudbi mar ne ?
Izgovor je ta, da se nič ne da. Tako kot se ne da solate proizvajat v Sloveniji. Še dobro da jo italijani in to na severu Italije kjer je standard 10x višji kot pri nas....you know what I mean ?

Dobro bi bilo pogledat tudi kakšen dokumentarec kot je Food inc. in malo pogledat kaj se dogaja, nasploh v "kemijstvu", pardon kmetijstvu. Kmetje v VB na veliko spreminjajo svoj način medtem ko bo do nas to prišlo čez ene 50 let in spet se bomo praskal po glavi.

yacksy napisal/-aCOLON Dokler ne boš te trditve dokazal na svojih panjih, tudi jaz zaključujem s to temo.
In američani niso bili na luni :D

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38420Odgovor Odisej
To Jan 26, 2010 9:15 am

Ojla, Novinec :D

Želel sem samo povedati, da je bolj ustvarjalen pristop na tem forumu tak, ki direktno ne udari po drugače delujočih in mislečih.
Če npr. napišem, da so v mojih panjih čebele zgradile satje brez vstavljenih osnov in je zato kolikor je mogoče čisto, povsem zadošča.

Če pa bi dodal še npr. :"Pri Novincu, ki pa vtika v panj satne osnove, polne raznih ostankov zdravil in druge svinjarije, ki jo industrialci uporabljajo pri svojem čebelarjenju, med nikoli ne bo zdrav, samo njemu to ne bo nikoli jasno." bi to seveda pri tebi vzbudilo vsaj slabe občutke če že ne jezo in vsak moj nadalnji prispevek na forumu bi že vnaprej "črno gledal" in iskal v njemu vsako narobe postavljeno vejico.
... you know what I mean ? :wink:

Seveda pa moder človek, ki si želi novega znanja, širjenja svoje zavesti in ki se zaveda svoje omejenosti, sprejme vsak dobronameren nasvet.

Lep dan želim vsem.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38424Odgovor Timijan
To Jan 26, 2010 2:40 pm

Odisej, hvala za recenzijo. A vedi, da malo napačno dojemaš moj doprinos: prav po nikomer ne udarjam, niti ne mislim, a ker tukaj občasno nekateri "vunbacitelji" zagnano udarjajo vsepovprek (saj vidiš da eko tema sameva že leta), jim je pač včasih treba nastaviti ogledalo: kritiziranje in zasmehovanje in izražanje visoke arogance, večvrednosti in lastništva foruma, pač prinese odziv. Tudi o RV/EV panjih nam niso dali, da bi se malo pogovarjali brez njihovih vpadov. Ti morda ne veš, kaj se je na tem forumu že dogajalo, kje so že razni ljudje, ki so hoteli le spodobne debate.

Njihove kritike naravnih načinov so brez vsakega dvoma slabotne, neargumentirane. Ko jim ogovoriš ali jih kaj retorično povprašaš, jih ni več, ne odgovorijo, samo čez par tednov spet smetijo v temo. Jaz jih pogosto hvalim: Danila, Volka, Divjega, Borisa, Brankota: vedno sem od vsega srca pohvalil tisto, kar so nas naučili in kar so nas podučili in kar res znajo in zakar se borijo. A ne znajo prav mnogo kar se naravnih načinov tiče, kar se pač vidi iz prispevkov na to temo, v kateri jaz ne pridigam, ampak iščem Pot, tudi za sebe.

Le kako boš vižal, Odisej od sedaj naprej: med naravnim in industrijskim? Ne bo šlo kolega, kajti dokler vižaš, si še vedno bolj industrialec. Le kako naj iščem vzroke napak današnjega čebelarstva, da jih sam ne bi ponavljal, če naj stvari ignoriram ali celo hvalim? Kar ni v redu za čebele, pač ni. In satnice niso, nisem pa govoril, kdo da jih vtika v panje, to pretiravaš.

Kar je zbudilo srd nekaterih (jih ni veliko, je drugih več) so bili preprosti prispevki: Brndušićev fimček, Jovanovićev zapis, zbiranje zgodb in podatkov o čebelji družinah, ki so preživele brez človeške roke, pripomba o inteligenci varoje ... Ali je kdo kaj na to temo pametnega komentiral? Le utišati želijo človeka. Zakaj? Vsi vemo zakaj. Ni problem, lahko sem tudi tiho, hehe, delal pa bom naprej.

Čebelar novinec (hvala Bogu, živ si!) je zadel žebljico na glavico: kje industrija ponuja izhod iz te krize??? Ko govorim z njimi, mojstri, domala jokajo, brez ideje. Ko jim predstavim svoje, rečejo: To bo pa šlo, le tako naprej, samo jaz tega ne bom delal. Ne morem več. Rad jih imam.

Toliko z moje strani o tem, nisem jaz odprl ogenj, niti postal užaljen, niti mi ni treba komurkoli kaj dokazovati. Dokazi so že zbrani tukaj, naprej pa mora vsakdo dokazati sebi. Frank jih je zbral za vse nas že pred leti. In nekateri so so celo tako prijazni, da ga skušajo žaliti, ali pa se hvalijo, da ga ignorirajo ... Američani pa niso bili na Luni: tisto so bili posnetki iz puščave :lol: :roll: .

Lep pozdrav vsem, t

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38428Odgovor Odisej
To Jan 26, 2010 4:27 pm

Ojla, Timijan.

Skoraj moram še malce pojasniti svoj pogled, ker sem ga očitno slabo predstavil :) .
Čim manj, po možnosti sploh ne ocenjuj drugih; če te kdo vpraša za nasvet, mu pomagaj; ne pričakuj pomoči od drugih; spremeni se sam, če želiš, da bi drugi delali drugače; sprejmi vsak nasvet, a hrani svojo sodbo; ne delaj drugim, kar sam ne maraš, da delajo tebi ...

Približno tako je pri meni. :D

Tisti karikiran primer, ki sem ga napisal, seveda ni kak citat tvojega pisanja in ga nikakor ne gre jemati dobesedno. Bog varuj !

Seveda mi marsikaj tu napisanega včasih ni všeč. Ne zagovarjam industrijskega načina čebelarjenja niti čebelarjenja večine 'majhnih' čebelarjev, ker ne upošteva nečesa zame zelo pomembnega: čebelariti tako, da je v prvi vrsti dobro za čebele, na način, da bo njim prav. Vendar industrijskega in poklicnega čebelarja ne gre enačiti !
Letos bom skušal delati maksimalno v smeri sonaravnega čebelarjenja, čim več po Demeter smernicah in se učiti, učiti, učiti ... upam, da ne predvsem iz svojih napak :wink:

Lep dan vsem.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38429Odgovor volk
To Jan 26, 2010 4:47 pm

Nihce nikomur ne brani cebelariti na njegov nacin,dokler nacin ne ogroza sosednjih cebelarstev.Ni problema cebelarit na roje,pa se iti alternativo,samo eno,druzina ne sme pasti od varoje,niti stopnja okuzenosti ne sme biti toliksna,da varoje na trotih veselo letqajo med cebelarstvi.

Jaz podpiram vsa prizadevanja,da bi bilo cebelarjenje prijaznejse do cebel.In preprican sem,ce bo kdo v sloveniji dokazal,da se da ekonomicno ter sonaravno cebelarit,potem sem preprican,da se bomo vsi oprijeli tega nacina.Mora pa biti to tak nacin,ki ne ogroza druzin,ki je prijazen do prevoznistva,ki bo cebelarjem,ki so odvisni od cebel(ki jim je to kruh) omogocal dostojno zivljenje ob sprejemljivem vlozku casa v cebelarstvo.

Do takrat pa je vse skupaj eno bedno natolcevanje na forumu.Ukvarjam se z vsem zivim glede varoje,zato sem odprt za konstruktivno razpravo,ki temelji na preverjenih dejstvih za PASNA OBMOCJA SLOVENIJE ter za KRANJICO.

Sam vem,da v tropih ni problemov z varojo,poznam izvor varoje,od vas vas je bore malo videlo in cebelarilo z Cerano,pa z Dorsato,in potem so tukaj mnoge teorije o varoji,o celicah.......Ki nimajo neke realne osnove.

Cerana ima toliksen cistilni nagon,da ce v njeno gnezdo damo sat zalege od melliffere,zmecejo ven zalego iz celic,kjer je varoja.Ni hec v velikosti celic.Ker varoja prihaja z dorsate,ki ima velikost celic precej vecjo.

Ko bodo v Sloveniji za nase klimatske razmere preizkusene uspesne metode borbe zoper varojo,potem naj gre to na forum kot dejstvo.Drugace pa naj se na forumu odpre poseben del,kjer bo pisalo TEORIJE.Tam pa naj daje nasvete tudi tisti,ki ni cebelar.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 38430Odgovor cebelar_novinec
To Jan 26, 2010 5:45 pm

Teorija je tudi preživetje čebeljih družin z vsemi mogočimi sredstvi, ki se jih deli. Glede na to, da smo drugi v EU po propadu družin je pač praksa drugačna od TEORIJE mar ne ?

Že deset let nazaj so Novozelandci vedeli, da je na področju balkana ( kamor nekako spadamo tudi mi ) sredstvo, ki so ga lansko leto delili neučinkovito. Teorija, praksa, bla bla.....Folk 7x posuva čebele pa padajo....jebeš tako TEORIJO in prakso.

Je pa tako....danes je pač za vse kriva varoja. Nekateri že opozarjate na to nebulozo. Sam sem prepričan, da za večino težav sploh ni varoja vzrok...je samo posledica...

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 38431Odgovor Odisej
To Jan 26, 2010 5:55 pm

Pozdravljen, Volk.

Kadarkoli zagledam tvoj novi prispevek, se ga lotim brati z velikim spoštovanjem, ker imaš očitno veliko različnih in bogatih čebelarskih znanj in izkušenj. Včasih pa kake stvari ne razumem popolnoma.
Tako je tudi s tvojim prvim odstavkom:
volk napisal/-aCOLONNihce nikomur ne brani cebelariti na njegov nacin,dokler nacin ne ogroza sosednjih cebelarstev.Ni problema cebelarit na roje,pa se iti alternativo,samo eno,druzina ne sme pasti od varoje,niti stopnja okuzenosti ne sme biti toliksna,da varoje na trotih veselo letqajo med cebelarstvi.
Napisano je tako, kot da le 'alternativcem' družina zaradi varoje ne sme pasti, niti stopnja okuženosti ne sme biti ... itd.
Alternativci so verjetno mišljeni tisti, ki proti varoji uporabljajo druga in drugačna sredstva in metode, kot jih določajo pristojni.
Po tem, kar sem slišal na našem občnem zboru pred dnevi, je takih najbrž večina :( Malo bolj precizen moram biti: ki poleg uradno predpisanih uporabljajo še "svašta". Alternativcev tipa Timijan je najbrž za prste ene roke.
Toda največ družin ne pade alternativcem, ampak tistim, ki se držijo uradnih zapovedi. Kako naj sedaj berem tvoj prvi odstavek, da družina ne sme pasti od varoje ? Teh čebelarjev zagotovo ne gre 'kriviti' za padanje družin.
Pri alternativcih pa imamo hitro druge vatle: krivi so sami, ker se nekaj grejo.
Prosim, pojasni, kako je bilo mišljeno, kar si napisal.

Tisto o temi TEORIJE pa podpiram, čeprav vsebina najbrž ne bo drugačna kot je sedaj raztresena po več temah.

Lep dan vsem.

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38433Odgovor volk
To Jan 26, 2010 6:59 pm

Dragi Odisej,hotel sem povedati to,da poizkusi(jasno da alternativni,torej drugacni od uradnih),ne smejo ogrozati sosednjih cebelarstev.

Meni je cisto vseeno,ce en misli,da bo cebele zdravil z crno magijo,ali pa belo,pa se kak prasek za pocez,ali pa da jih sploh ne bo zdravil.Samo,da s tem ne ogroza sosedov.Ker dejstva ze poznamo,od poizkusov na otokih,kjer so poizkusili dobiti odporne druzine,itd.....

torej,naj se tisti,ki se gre kaksne drugacne metode,to testira na izoliranih podrocjih.Ne sme z reinvazijo ogrozati drugih.
In postopek mora biti znanstven.Torej izolirano podrocje,v druzinah testne podnice......Potem pa preverjanje ucinkovitosti sistema.Pa naj gre za manjse celice,pa do raznih drugih metod.Ki se jih vlece z interneta.Jaz imam eno tako postajo v Sloveniji,drugo pa na Andamanskih otokih.Trenutno gre za zacetno fazo,tretja stvar pa je konvencionalno zdravljenje v kontejnerju z konstantno temperaturo,gre za dvig temperature zalege......ravno v tem casu vlecem skupaj kontejnerje,pa tovornjak......

Sam zelim,da so cebelarji inovativni,samo morajo biti dobro podkovani v znanju cebelarstva,poznati morajo cebele,in to ne samo iz knjig,ter delovati znanstveno.Ne smejo zagovarjati nepreizkusenih metod za nase okolise.Ko jih preizkusijo,naj podajo rezultate.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 38434Odgovor cebelar_novinec
To Jan 26, 2010 7:29 pm

Tole o ogrožanju sosedov je bolj straw man kot kaj drugega volk ;)

Poglej, z dosedanjo prakso nam pade odvisno od leta od 20-50% družin. Smo 2 po propadu čebeljih družin v EU pa smo kao neka tradicionalna čebelarska dežela. Bejž, bejž....floskule o ogrožanju sosedov....
Vse to rezanje trotovine recimo pa ne ogroža sosedov al kaj ? Mislim, da imaš toliko kapacitete, da se zavedaš kaj to dolgoročno lahko prinese. Mogoče je pa že, pa so tole danes že vidne posledice ?

Kaj za vraga blebetaš o nekih znanstvenih, izoliranih čebelnjakih. Kdor bo čakal na "znanstvena" "navodila" se bo načakal....
Zato pa, ker ti probaš z nekim "ogrožanjem sosedov" argumentom, pa se res ne bom umaknil drugam, še posebej, ker verjetno moje čebele dobijo porcijo od propadlih panjev naokoli in ne obratno.

Kaj vam internet dela take probleme ? Pa v knjigah je toliko floskul da glava boli. To znanje iz nekaterih knjig in od mentorjev, ki ga nekateri imajo je vredno enako 0, zero, nada...neuporabno. Mislijo pa si seveda da vedo vse. To niso čebelarji, to so mesečni koledarji.....čebelarji, manipulatorji z opremo....nobene veze s čebelami v bistvu ;)

Zdej ti meni povej kdo koga ogroža......

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38444Odgovor Timijan
Sr Jan 27, 2010 10:19 am

Spoštovani Volk, hvala za tehten prispevek in razmišljanje. Od tebe sem se veliko naučil in prav tvoji zapisi o cerani so mi dokončno odprli oči, da je Sivka sposobna podobnega, če ji je dovoljeno biti podobne velikosti. No, fanta sta zelo dobro našla razpokico tvojem zapisu, zato samo na kratko, kolegialno, kot da šahirava:

Praviš, da se ne sme ogrožati sosednjih čebelarstev in da mora biti prijazno do prevoznikov, da lahko preživijo. Vse to je OK. A ta tema tukaj, oziroma sosednja, ne govori o tem, kaj je dobro za prevoznike, govori o tem, kaj je dobro za čebelo.

Druga stvar, ki ne klapa, je dejstvo, pa naj me nihče ne razume, da kogakoli kakorkoli napadam, niti prevoznike ne, da je prav prevozništvo oziroma čebelarska industrija glavni proizvajalec in razpečevalec varoje:

ker premeščajo sate, družinice iz panja v panj, uporabljajo satnice, in te družine potem vozijo naokrog. A jaz jim tega ne branim, naj počno to še sto let, govorim le o DEJSTVIH. In o tem, kako lahko majhen čebelar, pa tudi srednji, dela s čebelami tako, da ne bo potreboval kemije. Oziroma, kako lahko išče pot k temu. Enako lahko dela tudi prevoznik, s tem da ima rezerven čebelnjaček te sorte, za rezervo in čim manj dela z njo. A z njim bo moral delati povsem drugače kot industrijsko. Bojim pa se, da je malo takih, ki bi imeli kapaciteto jasnega razumevanja v čem je razlika, in bodo težave, pa spet kemija ...

Je pa res, kar pravi Čebelar novinec, da je varoja samo posledica, ni vzrok. Izjemno inteligentna posledica. Ta stavek zahteva temeljit premislek, da se ga lahko razume.

Toliko o tem, tole je tema o linkih naravnega čebelarstva, pa je sedaj dodobra zasmetena, ker se Odisej ni obrnil name drugod ali na PM ali mail. Dragi Odisej, jaz tega našega problema sploh ne vidim dvojno, kot to in drugo stran, zato zame kakšne vojne sploh ni in tudi mirovnik ni potreben, hehe. Tu smo preprosto zbirali dokaze o moči medonosne čebele, tudi Sivke. In jih malo pokomentirali. Če pa potem vskoči nekdo, ki ne komentira z argumenti, ker še dobro prebere ne, je pa debata malo drugačna, ne? Saj je tale tema, SUBTILNI ... stisnjena v kot, pri strani, saj je le en majhen delček tega foruma. Saj ji prav lahko rečemo tudi teorija, lahko ime spremenimo, če dobim Andreja. Vedite pa, da prava teorija vedno prihaja iz prakse, nikoli obratno. In tale tukaj tudi prihaja iz prakse, iz življenja Čebele, kakršnega živi, če jo človek pusti na miru. Človek pa si je njene zakone priredil za svoj žep. Vse, kar si želim je, da svoj žep prilagodi njenim zakonom. K temu pa lahko pomagamo le novinci, začetniki, mali čebelarji. Utečeni sistem je namreč v k...., kar tudi sam priznava in vsi dobro vidimo. Tukaj pa se svetlika ...

Prosim za razumevanje, pa kakšne dobre linke o naravnem čebelarjenju dajte v to temo. Pozdrav vsem, t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 38449Odgovor Fizikalec
Sr Jan 27, 2010 11:38 am

Timijan jaz ti bom napisal, da bistvene razlike ni samo satje pa tudi čebele ne. Velikost čebel ni odvisna od velikosti celice same to lahko zagotovo trdim je pa jasno v veliki meri pomemna.
Dostikrat sem vsul roje na iste satnice pa celo isti dan vendar so se valile različne čebele. V panjih kjer ni čisto novo satje tega niti ne opazimo v rojih pa zeloooo. Velikost čebele je odvisna od genov katere prenaša matica in semenčeca trotov ne samo od satja. Imaš velike matice imaš manjše pa tudi ni pogoj, da je od velike matice velika čebela. To razmerje prispeva št. trotov z katerimi je oprašena bolj različni so boljša je družina. Ene super čistijo, druge super nabirajo, tretje super stražijo. Ko se to razmerje zruši dobimo neko "gensko manipolirano" družino tako kot pač se pri ljudeh narodi otrok, ki je duševno moten pač določeni kromosomi to povročijo. Pri velikem št. družin to vendo opaziš samo ????? ali bi z neko selekcijo lahko kaj pripomogel? Mrbit bi mrbit pa kot zmeraj, ko človek posega v naravne zakonitosti to za...e. Vsi nekaj "čaramo" torej spreminjamo sistem ČD in jo škušamo urediti po svoje. Ti, da bo brez vsega preživela jaz mrbit, da dobim več medu. Nobeno od tega zanjo ni ravno pametno. Dolgoročno lahko eno pa drugo pomeni polom.
V začetku moje kariere sem se z tem velikoooo ukvarjal vsul sem čebele pa neoplojeno MM v plemenilnik (tip Zander) na trotovski sat. Z zanimanjem sem pričakoval kaj se bo zgodilo. MM se je oprašila in zalegala v trotovske celice oplojena jajčeca. Valile so se čisto normalne čebele nič večje nič manjše in še vedno nihče ne ve kako matica določa ali odloča kam kako jajčece vse so samo "domneve".
Torej, če bi dolgoročno uspel selekcionirat čebele, da bi bile male ali bi to bilo res dobro? Ali bi se bile sposobne prilagot "hibridnim" cvetom? Dolžina rilčka je za naš prekmurski konec značilna slabše se obnaša v gozdu ta čebela. Ali bi bila sposobna se branit pred ropi? Ali bi bila sposobna dolgoročno preživeti, če bi jo toliko selekcioniral? Torej narediš lahko enaki polom kot, čer se lotiš "umetnega" manipuliranja. Nekoč so bili pogoji drugi strupov ni bilo, manjša čebela je lahko prej mrtva, ker manj prenese??? Manjša čebela mrbit ni sposobna tako daleč letiti?

Tole sem zastavil ene par "neumnosti" kako jaz gledam na poseg oziroma selekcijo čebel dolgoročno ne za kratek čas mrbit malo za razmišlanje.
Dokler teče debata strpno sem povsem odprt za debato jasno brez žaljenja.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38451Odgovor Pike
Sr Jan 27, 2010 1:29 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONTimijan jaz ti bom napisal, da bistvene razlike ni samo satje pa tudi čebele ne. Velikost čebel ni odvisna od velikosti celice same to lahko zagotovo trdim je pa jasno v veliki meri pomemna.
Dostikrat sem vsul roje na iste satnice pa celo isti dan vendar so se valile različne čebele. V panjih kjer ni čisto novo satje tega niti ne opazimo v rojih pa zeloooo. Velikost čebele je odvisna od genov katere prenaša matica in semenčeca trotov ne samo od satja. Imaš velike matice imaš manjše pa tudi ni pogoj, da je od velike matice velika čebela. To razmerje prispeva št. trotov z katerimi je oprašena bolj različni so boljša je družina. Ene super čistijo, druge super nabirajo, tretje super stražijo. Ko se to razmerje zruši dobimo neko "gensko manipolirano" družino tako kot pač se pri ljudeh narodi otrok, ki je duševno moten pač določeni kromosomi to povročijo. Pri velikem št. družin to vendo opaziš samo ????? ali bi z neko selekcijo lahko kaj pripomogel? Mrbit bi mrbit pa kot zmeraj, ko človek posega v naravne zakonitosti to za...e. Vsi nekaj "čaramo" torej spreminjamo sistem ČD in jo škušamo urediti po svoje. Ti, da bo brez vsega preživela jaz mrbit, da dobim več medu. Nobeno od tega zanjo ni ravno pametno. Dolgoročno lahko eno pa drugo pomeni polom.
V začetku moje kariere sem se z tem velikoooo ukvarjal vsul sem čebele pa neoplojeno MM v plemenilnik (tip Zander) na trotovski sat. Z zanimanjem sem pričakoval kaj se bo zgodilo. MM se je oprašila in zalegala v trotovske celice oplojena jajčeca. Valile so se čisto normalne čebele nič večje nič manjše in še vedno nihče ne ve kako matica določa ali odloča kam kako jajčece vse so samo "domneve".
Torej, če bi dolgoročno uspel selekcionirat čebele, da bi bile male ali bi to bilo res dobro? Ali bi se bile sposobne prilagot "hibridnim" cvetom? Dolžina rilčka je za naš prekmurski konec značilna slabše se obnaša v gozdu ta čebela. Ali bi bila sposobna se branit pred ropi? Ali bi bila sposobna dolgoročno preživeti, če bi jo toliko selekcioniral? Torej narediš lahko enaki polom kot, čer se lotiš "umetnega" manipuliranja. Nekoč so bili pogoji drugi strupov ni bilo, manjša čebela je lahko prej mrtva, ker manj prenese??? Manjša čebela mrbit ni sposobna tako daleč letiti?

Tole sem zastavil ene par "neumnosti" kako jaz gledam na poseg oziroma selekcijo čebel dolgoročno ne za kratek čas mrbit malo za razmišlanje.
Dokler teče debata strpno sem povsem odprt za debato jasno brez žaljenja.
Potem pa mi praviš, da te ne zanima bilogija čebel :D

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38452Odgovor Timijan
Sr Jan 27, 2010 1:33 pm

No, Danilo, takole se je pa lepo učit. Strinjam se s tabo, da so čebele v različnih pogojih nekoliko drugačne, znan je podatek, da na različnih nadmorskih višinah in pokrajinah delajo različno velike male celice ali pa v drugačnem številu, pa še genetika ... Ti omenjaš besedo selekcija, mogoče je to tudi to, čeprav jaz raje gledam na to kot naravno selekcijo:

naredil bom tale poskus, ko bo priložnost: roj, ki se bo spravil na takšno mero, da bo sam gradil celice okoli 4,5 mm v središču, ali še manjše, če mu paše, bom dal v panj, najbrž koš, in ga odnesel daleč stran v primerno naravo, nekaj km od naselij (in čebelnjakov), da bo imel mir. In bom šel kdaj pogledat, kaj se dogaja. Ko bo pokazal prve znake zrelosti, prenapolnjenosti, ga bom (naj mi oprosti), "izbobnal", ter mu nastavil nov prazen koš, stari koš z dovolj čebelami pa odnesel domov, da se obnovi, en srednji sat pa mu odvzel za pregled. (Ali pa panj uporabil za med, jeseni, pa vse čebele v drug panj dal, ter si ogledal celotno satovje). Kaj bom storil z matico (stara ali matičnik) zdaj ni pomembno. Stara družina bo potegnila novo satje, če bo paša, drugače bom hranil. In potem se to satje, ob naslednjem rojenju ali kadarkoli, pregleda, premeri. To se lahko parkrat ponovi, skozi dve sezoni. To bo tista mera, ki čebeli ustreza, ker jo bo sama izbrala. Torej nič vsiljevanja, nič predvidevanja, samo opazovanje. To se lahko naredi s par poskusnimi družinami na raznih lokacijah. In od tega se bo vsakdo, kdor bo poskusil, naučil več, kot od vseh današnjih knjig.

Tisto, ko si dal čebele na trotovino, se skušam spomniti, je naredil tudi še nekdo drug. Mislim da najin skupni znanec M.. In če se pravilno spominjam, se je rodilo precej drugače, kot pri tebi: zelo velike čebele, obupne nerode, in pa zelo majhne. Bom skušal pogruntat, odkod te moje informacije v glavi, da jih potrdim.

Ko govoriš o malih čebelah, to ni isto, kot jaz razmišljam: v naravnem satju se ne rojevajo samo male čebele, ampak čebele tam od 4,4 do 5,4 mm. Torej zelo RAZNOVRSTEN spekter velikosti, ki jim omogoča raznovrstnejšo prehrano. Najmanjše čebelice letijo najdlje, ker potrebujejo manj hrane, debele pa letijo bližje, in so za prevozništvo najboljše, ker jih h koritu pripelješ. Manjše čebele nabirajo propolis v večjem delokrogu, debelejše pa tistega, bolj blizu, zato je propolis manjših čebel veliko polnovrednejši. Debele čebele pa, kot je Frank povedal, če živijo blizu naselij, v panj znosijo karkoli: tudi katran, lepilo, samo da je lepljivo. Zato propolisa tam čez lužo ne cenijo.

Lep pozdrav, t

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov