Povezave do NARAVNEGA ČEBELARJENJA

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 38611Odgovor cebelar_novinec
Ne Jan 31, 2010 4:31 pm

davca : vidiš kako se lepo manipulira.
Zato tudi je S. Čebelar za en "drek". Tile čebelarji so malo drugačni. Oni so opraševalci nasadov. Takih mi niti nimamo.
Nič ne napiše o lokalnih čebelarjih, ki imajo po 10-300 panjev recimo in ne uporabljajo nikakršnih sredstev za zatiranje varoje in nobenih satnic. Tile pa so daleč naprej od nas.

Tudi tista o izobraževanju v ZDA in Evropi je BOSA in eno veliko sprenevedanje.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 38631Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Jan 31, 2010 7:16 pm

Miss Davca,

imas prav da jaz nimam dostopa do vase Cebelarske revije. Pa je tudi ne rabim, saj sem nekaj tu in tam ze dolgo prebiral in se priklucujem k tem clanom na forumu ki so tam ze mnogokrat, ce ze ne prav vsakrat ko vam ta revija izide, mnenja da je to samo en d...?

Sedaj pa preidiva na tole vase pisanje, ceprav je to samo povzetek od who cares where, je pa ocividno da se Ti z tem strinjas - torej jaz to lahko vzamem kot da je to tvoje osebno pisanje?
Vem da ni? Mnenje pa je isto, torej bi lahko bilo in torej tudi je?

Ceprav jaz zivim u Kanadi ze skoraj 50 let in sem sam bil profi cebelar, industrijski. Toda se zdalec pa ne vem vse, tako da bom z veseljem sprejel vse kar "piscancek lahko nauci staro kokljo?"
Saj vem kako je? Tudi u mojih mladih casih smo vedeli vec kot pa nasi starsi in tudi moji mulci so mnenja da vec vedo, ceprav so dnevno na vratih ko se jim kaj zamede, posebno financno?

Me pa vseeno malo pogreje, ko mi nekdo zacne nekaj trobiti o zadevah u katerih nimajo pojma.
(Ne pa se sedaj bati da ima kdo moznost da bi mi moje spanje prikrajsal?)

Kolikokrat pa si bila u vsaj eni od 50 ZDA? Pa koliko casa, itd, itd...

Ta klinc ki pa je to rec napisal je pa menda povzel podatke ki so najmanj enih deset let stari, verjetno celo vec?!

Je res da so pred nekaj letih mnozicno sadili nove nasade mandeljnev u Kaliforniji. Zadnjih nekaj let pa jih ne ker so cene padle. (Ce se pa cene zacnejo dvigat jih pa verjetno spet bodo?) Bisnis je pac biznis...

Kot omenjas, tam letno na novo nasajajo na tisoce hektarov?
Madonca, Kaliornija je velika drzava, toda mandeljni pa rastejo u samo u eni "soteski" kjer je voda in ugodna klima.
Koliko tisocev praznih hektarev pa mislis da je tam na raspolago za te nove nasade?

To, da je treba 5 druzin za opraseevanje?
Jaz se nekako lahko pozrem in malo prezvecim. Je pa tako da kmet sam doloci koliko druzin se mu splaca in koliko jih pa lahko najame in placa. Placuje se jih pa u naprej, preden jih pripeljejo u Kalifornijo.
To ni, kar tako nekako narejeno, kot je pa doma. (Doma se pojma nimate o oprasevanju) Tukaj se najame Brokerja in se ga placa okrog 12 dolarjev na panj. Le ta cebelarju ukaze kaksni so pogoji za letosnje poliniranje: na koliko okvirjev cebele morajo nasedati. 6 okvirjev je minimum, seveda se pa cena dviga za vsak naslednji zaseden sat. Tako da se cena zelo dvigne ce se druzina razmnozi. Ko pa so u sredini oprasevanja se pa potem cena "zamrzne" in obicajno stevilo zasedenih satov ni vecje kot pa 16 - 18 satov.
To, da so druzine svoh tudi ne drzi!
Vecina teh druzin se tja vozi iz severa! Tam jih izkopljejo iz snega, nalozijo na deset velikih tovornjakov (semi's) in jih sibajo nekaj tisoc kilometrov u dolocene predele kjer se jih razlozi in tam par mesecev cakajo da se dovolj opomorejo, kjer jih potem razdelijo, itd, itd...
preden pa pridejo tja pa so razlicne "postaje" kjer "Federalna drzava" vse pregleda in ce kaj ne stima - tovornjaki se obrnejo in gredo domov. ce kaj bolj resnega pofali pa panje in vse skupaj kar tam pozveplajoin pozgejo. (ja saj nimamo nobenih predpisov? vse to se pocne kar tako: Malo za hec... si mar mislis?)
Saj cebelarji ne zmorejo placeevati 15.000 dolarjev za prevoz. To je za okrog 500 druzin ker jih lahko samo nalozijo na tovornjak, od 450 pa do 500!
(Kosta okrog 9 pa do 12 dolarjev na panj)
Tako da povprecen cebelar fura deset semi trailerjev u Kalifornijo. Te druzine se pa potem drzijo u kaliforniji za okrog dva meseca. Tam so pa potem najeti profesionalci ki te druzine hranijo, ki jh razpolovijo, da imajo se dvakrat vecje stevilo druzin in torej dvakrat vecji dobicek.
Verjemi mi pa, Miss Davca, da nobena druzina ni placana pocenega grosa ce ne zaseda najmanj 6 satov! IN JE ZDRAVA ! Tam je ogromno druzin in druzine po vseh ZDA na te druzine racunajo da jim prinesejo njihov dnevni kruh!

Da pa je potrebno 5 milijonov druzin je pa to ena velikanska laz - in Ti to lahko poves tudi tistemu ki je to laz na papir dal!
Madonca saj je cela Amerika pred letom 2006 imela okrog 5 milijonov druzin pa jih je CCD poklatil dol za 50%!!!!!!!
Za polinacijo mandeljnov pa je letno potrebno 1 milijon druzin! ne pa pozabiti da po vseh Zdruzenih drzavah gojijo razlicna sadja in poljske pridelke ki potrebujejo nakladnih 1.5 milijona druzin in to je pa skoraj ceelotno stevilo cebeljih druzin u ZDA. Seveda se pa tudi domneva da je par milijonov divjih druzin ki pa tudi malo okrog letajo, mar ne?

To kar pa pises o pomankljivostih nasi predpisov?
Pa kasnih pomankljivostih?
Pravis da jih sploh nimamo in da bi pa vase inspekcije zavrnile nas med?
Ne ga srat miss!
Prekleto dobro se tukaj ve kaj se pri vas dogaja. Verjetno imate vse mogoce predpise na papirjih?
Zanima me pa ce jih sploh kdo u vase buce zabija?
Eden najvecjih vasih zakonskih pravil je tudi to da mora biti na zemlji slovenski samo vasa dragocena Kranjica? Ve se pa kaksne obrocke pa vecina vasih cebel ima!
Ve se da se ogromno ameriskega medu izvaza prav u Nemcijo in se drugod.
Tako...
Prosim Te da mi razlozis kako to da doma prodajajo po stacunah Kitajski, indijski, Argentinski - tako-rekoci - med ki je nic drugega kot pa malo medu in vse vec pa koruznega sirupa in pa tudi sladkorja?!
Sem jaz to osebno bral u enem vasem casopisu. Ne se bati Miss Davca, jaz kar dosti berem vesti iz EU. Ne si zamislajti da ce sem star da so mi pa ta sive celice crknile!?
Tudivem da je cebelarjenje zelo delikatna zadeva - toda kot so pa ze drugi poleg mene omenjali se je pa treba cim vec uciti, prezveciti in kar se vam zdi da lahko u vasi bajti pase pa se to obdrzi - drugo pa u sk... vrze.

Kako to, da kljub vsem vasim naprednim predpisom lahko prodajate Zverke kot so PROPOLIS - katerega se tukaj niti ne sme dati u usta nasim druzinskim clanom, kaj se da bi se ga celo prodajalo! Samo jaz sam, cebelar, si ga lahko sam u usta base, toda tudi tega pa se dosti ne dela, ker prekleto dobro vemo kaj in kaksna svinjarija je u tej zadevi.
Pa se kako to da zokate u panje vse sorte zverke, caje, palcke, papircke, cunjice, vlozke in kaj se ne da bi si oklatili te vase ogrone nadlege - VAROJE???
Ve se da imate prav doma srebrno kolajno za to rec! Za propad druzin u Europi?!
Pa da HG niti ne nastevam. Vse to vas klati? Kaj pa potem narediti z vsemi vasimi predpisi?
Jaz imam eno dobro idejo kaj lahko naredis z temi predpisi?

POVRH TEGA PA STE SE VSI ZELO STUDIRANI NA NEKIH TECAJIH IN VAM MENDA VSEM NA STENAH VISIJO okvirji kjer se za sipo skriva spricevalo, kos usranega papirja kjer vas imenujejo CEBELARSKI MOJSTER!!!!?

Tudi tukaj se to dobi, toda na Univerzah, kamor se gres za nekaj let solati. Ne pa na nekem sestanku, u stranski sobici ostarije, kjer vam nek ritoliznik za nekaj dni pridiga o tem kar on sam verjame in o cemer nima kaj vec pojma kot pa povprecnik.

Sem ze nekajkrat povedal da en kos usranega papirja cebelarja ne naredi!

Pa dol zbijas Ameriske cebelarje ces da se sami morajo vse nauciti?
Vidim da nimas pojma kaj zivljenje je? Umojih dneh, doma, stvari so bile druhacne in ni nam nic u zepih rezljalo. Vse kar smo u usta dali, na riti imeli in kamor smo se dol vlegli smo z svojimi golimi rokami prigarali, si naredili ali pa je na zeljniku zrastlo. Sedaj pa imate vec rezljanja u zepu kot pa vam pase in izgubljate prav to kar vam je za zivljenje najbolj potrebno.

Jaz poznam eno zensko u Britanski Kolumbiji ki je sla na univerzo in ima spricevalo "Cebelarskega mojstra" Ta zenska je tudi najbolj zvocna na nekaj nasih/ameriskih forumih in ni zadeve da je ona ne zna obdelati ali pa pokomentirati. Nima pa vec cebel.
Sest let zaporedoma so ji vse pomrle. Veliko let niso niti skozi poletje prilezle.
Niti ene zlice medu ni u svojem zivljenju pridelala.
Imela je pa vaso Kranjico, kar je pa velika skoda, ker bi jaz vse kar imam za vsaj eno tako druzino dal!
Zakaj?
Zato ker imamo tukaj dolocene predpise in se u Ontario ne da nic prinesti ali pa ven izvesti. Ja, po Tvoje smo brez predpisov. Toda tukaj pa se ne da Imeti nobenih votlih dupel, kosev ali pa vrskar. Se na TBH zeloooo krizasto gledajo in u nekih lokacijah se se teh ne tolerira!
Jaz sem imel namen zaceti par Warre panjev, pa mi je nas inspektor ze u naprej povedal, da ko jih opazi, jih bo pa takoj pokuril!
(Tako da me on sedaj vsaj dvakrat letno obiskuje in mi greni moj raj.)

Kako to da tukaj ne dovolijo Oksalne in se veliko drugih reci u panjih?
Kaj se nikoli nic nazaj na stol ne usedes in se sama zamislis, o tem kar beres ali pa pises?
Saj ce ni tukaj predpisov, pravil, itd, itd... Kako to da se ne more imeti reci katere pocenjate doma?
Pa se u Kanadi in ZDA se nobeno leto ne pridela zadosti medu? Potreba za izvoz je vsako leto vecja - cebele pa bolj in bolj bolehajo.
Tudi Kitajski, Indijski, Argentinski med se tukaj ne da uvazati.
Verjetno Te klinc briga za to?
Bom pa navedel tole: Kako to da kljub vasim naprednim predpisom se vasih automobilov ne morete sem uvazati?
Ja ne ves!
Zato ker nam/vam prevec serjejo ozracje in vecina niso prevec dobro izdelani. So najmanj varni, nimajo odbijacev, izpuh je tako usran da se bi ga tukaj vrglo takoj u smeti ce bi ga tudi kdo sem na crno privlekel.
Imamo pa vse automobile. Marcedese, Volksvagne, Audije in BMW, pa sevda te eksoticne iz Italije in pa Porshe.
(Skoraj vse te pa seveda tukaj skupaj spravijo, po nasih pravilih in zakonih za katere boste pa vi se cakali nekih sto let ce se vam sploh kdaj pojavijo?!)
SO PA ZA TUKAJSNJO PODAJO VSI NAREJENI NA POSEBEN - BOLJSI NACIN da dosezejo nase predpise in zakone.
Moj vnuk je prisel na obisk in se bahal, ter nas ponizeval - ces da tukaj prepocasi vozimo. Sem pa potegnil na kraj ceste in mu rekel da naj se mirne volje useda za volan in mi pokaze kako doma vozijo.
Se je skoraj usral u gate in se ni premaknil. Ko sem ga pa malo drezal je pa skoraj z solzami u oceh dejal da je opazil tablo ob cesti, kjer je videl kaksno kazen bo placal ce ka kifeljc zagrabi.
(Bi mu vzeli celo njegovo mesecno placo, heee)
Ja miss, ena rec je kritizirati - druga pa je tukaj ziveti in na svoji kozi obcutiti za kaj in o cem se gre!

Bodi brez skrbi. pridi sem pa zacni par let cebelariti! Delaj za kasnega profija pa bos taprvo uro scagala!!! Garantirano.
Cebele Ti bodo pozimi podlegle ker doma nimate niti pojma kako z njimi ravnati ko je 40 ali pa 50 pod nulo?!
Madonca, tudi ta zenska tukaj ki vsako leto izgubi vse. Tam sploh nimajo nobene zime. Vcasih malo snega za vzorec!?
(se pa ona sedaj bavi z kurami in sem prev pred nekaj dnevih bral da ji je neka zival podavila, cez eno noc, vse piscance in samo par starejsih kur se je u strahu nekam zateklo in so prezivele?
Financni udarec pa je moral biti strasen, saj so bile neke kure vredne cez 1000 dolarjev!?

Pa se zelo dosti bi se naslo za tole najino debato, Miss Davca...

Tale zadeva je ista kot pa en gospod ki se ze preceej let, od samega zacetka, oglasa in ne veruje u male celice, pa da ni mogoce varojo obdelati, jo imeti pod kontrolo brez strupov, kislin in veckratnega mucenja cebel na leto.
Brez veze je njemu trobiti d ze cel svet to pocne. Da naj sam sproba? Pa da naj sam vsaj vidi preden po drugih udriha!
(ni pa on sam in isto velja tudi za vse druge neverneze!)
Pravi da bi potoval, kdo ve kam in bi si to rad sam ogledal.
Samo en veliki blef!
Je bil povabljen marsikje.
Pa se vedno trdi da ga nobeden noce povabiti???

Je sedaj povabljen u Arizono - pa ne gre.

Seveda ne gre, saj prav dobro ve kaj bo tam videl.
Ce gre? Pa vidi!?
O cem se bo pa potem doma repencil in prickal z temi ki to ze prakticirajo?

Da pa ne zmore? ta je pa bosa?
Saj je on velik "industrialec" in se mi zdi da mu denarnica ni prazna. Saj se zna parkrat na leto potepati po svetu - kar pa mnogo vec kosta kot pa kosta par dni u Arizoni. Saj tam je postelja in hrana fraj ali pa se jo dobi za dva Eura? Ce pa si tega ne zmore bi mu pa jaz sam naredil eno donacijo, samo da vidi in potem utihne z svojim jamranjem.

Upam pa da mi oprostite ker sem se malo prevec zadihal s tole zadevo.
Originalna zadeva je bila samo to: Kaj in kdo je INDUSTRIJSKI CEBELAR?!

Tale rec tega ni razkrinkala, ker industrijski cebelar je se zmeraj ta ki se bavi z cebelarstvom profesionalno. Nima pa veze ce je to u Europi, ie nemciji, sloveniji, Kanadi, Afriki ali pa na luni!
Oseba ki se, ter svojo druzino, prezivlja z cebelarjenjem in je to edina stroka z katero se prezivlja - To je PROFI ali pa INDUSTRIJSI CEBELAR. Pika !

Tako da je IMHO tole debatiranje bilo kar malo odvec, don't you think?

Lep dan zelim vsem...

Dragi Frank!
Mislim, da ti nove številke našega Slovenskega čebelarja niso dostopne, zato ti bom iz februarske številke za leto 2010 prepisala članek o tem, kako je s čebelarji v ZDA.
( Po tem, kako čebelarimo v Sloveniji, se s čebelarji v ZDA zagotovo zelo razlikujemo. Mislim, da smo mnogo naravnejši manj “profitni” čebelarji.)
Članek je iz rubrike Novice iz znanosti in prakse:
“V Združenih dr žavah je približno 200.000 čebelarjev. Povprečni poklicni čebelar ima približno 5000 panjev. Njegov poglavitni dohodek je plačilo, ki ga dobi za svoj servis opraševanja. Če svoje čebele februarja pripelje na velike plantaže mandljevcev v Kalifornijo, mu lastnik po zdajšnjem ceniku plača po 150 dolarjev na panj. Pogoj za tolikšen znesek pa je moč
čebelje družine, saj mora ta zasedati vsaj 6 ulic, tega pa februarja ni vedno lahko doseči. Za opraševanje enega hektarja plantaž je potrebnih 5 čebeljih družin, povedano drugače, za celotno območje Kalifornije, v kateri pridelajo 80 % svetovne pridelave mandljev, je potrebnih 5 milijonov čebeljih družin. Ta številka se še povečuje, saj vsako leto s to vrsto rastlin na novo posadijo na tisoče hektarjev zemljišč.
V primerjavi z evropskimi so ameriški poklicni čebelarji tehnično veliko bolje opremljeni........... Žal pa v ZDA nimajo takega sistema izobraževanja, kot je uveljavljen v Evropi. Tečajev za izpopolnjevanje v čebelarstvu je zelo malo, zato se mora vsak učiti sam in se pri tem znajti, kakor ve in zna.
Glede kakovosti medu ni tako rekoč nobenega predpisa. Čebelarji množično uporabljajo različna sintetična zdravila proti čebeljim boleznim in zajedavcem, dovoljena je celo uporaba antibiotikov, zato je v medu precej ostankov, tako da bi evropske inšpekcije tak med gotovo zavrnile.
Vir: Traynor, K.S. (2009): Imkerei in VergleichUSA – Deutschland, Imkerei Technik Magazin, 24, 2009, zvezek, str.29."
Gornji prepisani članek so slovenski poklicni in ljubiteljski (nikakor industrijski - če imate v Ameriki industrijske čebelarje, je prav, in imejte jih sami) čebelarji že prebrali v čebelarski reviji. Prepisala sem ga zate in v tvoj razmislek.[/quote]
Regards,
Frank

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 38634Odgovor davca
Ne Jan 31, 2010 7:57 pm

Dragi Frank!
Hvala za dolgi in temeljit ter humoristično (saj si tako mislil, ne?) obarvan odgovor. Saj sem res mlajša čebelarka (po čebelarskem stažu), ampak po letih pa nisem več tako mlada. Ko sem se zabavala ob tvojem odgovoru, je pristopil sin, ki je, mimogrede, po poklicu informatik. Z mano je začel brati tvoje pisanje. Moram reči, da se je čudil, kaj vse čebelarji pišemo. Predvsem pa je videl, da zelo radi kritiziramo. Na koncu je rekel: Veš, mami, res se bom moral potruditi, da bo tvoja spletna stran (enkrat v prihodnosti mi bo postavil spletno stran) o čebelarstvu dobra. Če ne, jo bodo čebelarji preveč kritizirali.
Lep pozdrav,
Neda
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 38635Odgovor FRANK IZ KANADE
Ne Jan 31, 2010 8:22 pm

Neda,

Zgoraj sem tudi pozabil dodati vsaj eno rec, po kateri Ti bo jasno da to kar sem jaz povedal ni za lase privleceno.
Vsaj jaz imam vse nekako podkovano? Ce Te kaj zanima Ti pa lahko najdem kaksne povezave ali pa raziskave da se vidi da informacije prihajajo od teh ki imajo malo vec u glavi kot pa jaz.

Lahko pa poves sinu, da kritizacija je eno, razpravljanje in celo kreganje je pac nekaj drugega? Je pa seveda vse skupaj vcasih za vzeti z scepcem soli, mar ne?
Na koncu vseh koncev, pa se clovek iz vse te godlje tudi kaj koristnega nauci ali pa vsaj izve. Kaj ni veckrat tako?

Pa lep dan Ti zelim.

[edit] Pollination
The pollination of California's almonds is the largest annual managed pollination event in the world, with close to one million hives (nearly half of all beehives in the USA) being trucked in February to the almond groves. Much of the pollination is managed by pollination brokers, who contract with migratory beekeepers from at least 49 states for the event. This business has been heavily impacted by colony collapse disorder.
Regards,
Frank

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 38640Odgovor cebelar_novinec
Ne Jan 31, 2010 9:35 pm

Daj daj Frank, ne boš nobenega prepričal. Pri nas je zgled Rusija, kakšna US ali Canada :D :P Tam so sami revni in živijo v prikolicah, mi pa živimo v velikih hišah ;)

Tale članek, ki ga je davca prilepila je tako sprenevedanje, da mi je kar slabo postalo ko sem ga pred dnevi prebral. V bistvu mi je šlo na bruhanje kako si zmišljujejo stvari. Ni čudno, da nikomur ne verjamejo, če pa se sami sprenevedajo, da ne rečem lažejo......

Cel svet potuje v ameriko na šolanja, na delo in najbolj pametni ljudje tudi iz EU in iz Slovenije spizdijo čez lužo pol se pa pojavi majhen "pameten" člančić v SČ in davca nasede, pa ne samo ona....

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Kdo ima prav-kaj sedaj?

OdgovorCOLON # 38648Odgovor imker
Ne Jan 31, 2010 11:10 pm

Samo informacija
....kaže, da je bil moj današnji prispevek na tem forumu nejasen, zato ga kratko ponavljam.
Čebelarske revije objavljajo najnovejšo raziskavo ameriškega instituta "University of Georgija", ki je ugotovil, da velikost čebeljih celic na satju ne vpliva na razvoj varoje v panju. Varoj v čebelji družini z manjšimi celicami ni manj, bilo jih celo več.
Nemci v naslovu prevajajo iz angleščine:"Klein, aber nicht fein"!

Sami bomo morali presoditi, komu verjeti!

L.p. Ivan J.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38649Odgovor volk
Ne Jan 31, 2010 11:29 pm

Nekaj takega sem pricakoval,ker je varoja na Cerani,pa le ta ima male celice.Resuje se pa varoje z ciscenjem ter abscondingom(pozre celo gnezdo,in se odseli kot roj,na vsake 3 do 4 mesece).Ce bi bile male celice pomembne,potem Cerana nikoli ne bi razvila cistilnega nagona proti varozi.To bi potrdil vsak poznavalec genetike.

Je pa tako,da sem jaz sicer nasel podatke,da so bile vcasih celice manse,no vsekakor niso bile vse enako velike.Zato podpiram raziskave na tem podrocju.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38650Odgovor tedi
Ne Jan 31, 2010 11:36 pm

Naj medi. Hvala imkerju. Tokrat je bilo zadnjič, da sem izgubljal čas v rubriki Subtilni Aspekti Čebelarstva.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 38652Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Feb 01, 2010 1:35 am

Ta raziskava iz Univerze iz Georgije pa ni nobena "najnovejsa?"
To je samo ena raziskava ki je ze nekaj let stara, o kateri se nabolj slisi ker je se po nekaj letih se vedno privlecena na dan, prav zato, ker so jo kar precej z......., zafrknili.
In ce z tako spretnostjo iz celega sveta lahko izvlecete nekaj kar vam pase - pa po svoje prekrojite? Sem tudi 100% siguren da STE PA TUDI ZE NASLI TO KI POTRJUJE NASE STALISCE!

Sem kar en precej dolg odgovor napisal, na tole zadevo, toda se mi pa vse skupaj zdi presmesno - ker se tako ocitno vidi kako brskate da bi si kaj novega nasli in malo prekrojili u svojo prid potem pa nam to "predelano mojstrovino" pred nos vrgli.
Posebno pa ko nekdo celo nekaj kar je bilo ze u mnogih VASIH knjigah zapisano ze od leta 1851 in je sedaj, all of a sudden, odkrito in bi bilo celo primerno za nekaksno raziskavo!?
Pa ne ga srat! Saj menda niste vsi otroci?
Ce vam je pa dolgcas? Najdite si kaj za poceti? Saj sem siguren da nimate vse u zivljenju poslihtano kot imamo to mi Tastari!?

Tako dragi forumasi - sem skoraj vse izbrisal in nekaterim tudi prikrajsal nekaj zanimivega razvedrila.

Zelim pa samo se eno povedati:
Gospod Jurkovic, ze predej let slisim isto pesem? Nekaj bi si rad videl?
Vam svetujem da greste u Arizono in si vidite na lastne oci. Saj to zeljo ze nekaj let izrazate.
Kot pa so ze drugi tudi povedali: Vse to je pa samo en velik blef!

Drugim pa samo to:
Ce se ne odzovem na izzivanja, to ne pomeni da se vas bojim in moja tisina tudi ne pomeni, Bog pomagaj, da se jaz z vami strinjam.

Pa kaj se jaz sploh z tem za.....? Saj slepcu ne more nobeden nic pokazati, prav zato ker je slep.
Pa se karati se ga ne sme?
Saj to ni lepo. Posebno ne, ker to ni njegova krivda, mar ne?

Saj je ze Mojzes pred nekaj tisocletjih dobil sive lase z istim problemom ki se danes obstoja. Je on tudi ze takrat rekel: " Bog, odpusti jim, saj ne vedo kaj delajo!?"
Amen!
Regards,
Frank

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

Re: Kdo ima prav-kaj sedaj?

OdgovorCOLON # 38653Odgovor cebelar_novinec
Po Feb 01, 2010 8:29 am

imker napisal/-aCOLONSamo informacija
....kaže, da je bil moj današnji prispevek na tem forumu nejasen, zato ga kratko ponavljam.
Čebelarske revije objavljajo najnovejšo raziskavo ameriškega instituta "University of Georgija", ki je ugotovil, da velikost čebeljih celic na satju ne vpliva na razvoj varoje v panju. Varoj v čebelji družini z manjšimi celicami ni manj, bilo jih celo več.
Nemci v naslovu prevajajo iz angleščine:"Klein, aber nicht fein"!

Sami bomo morali presoditi, komu verjeti!

L.p. Ivan J.
Saj je bila raziskava opravljena tudi na propolisu in ugotovitve so, da je zanič pa vseeno vsi pravijo, da je zdrav ;)

Nič novega ni ta raziskava, sem jo tudi sam že omenjal tukaj ( če ste šele danes tole raziskavo odkrili se vidi, da sploh ne berete in malo veste ... samo furate svojo zadevo, agendo ). Je pa raziskava ugotovila "significant" more brood in "insignificant" more mites. Se pravi, na število zalege je bilo vseeno manj varoje in zanemarljivo več skupno.
Tudi skupno je bilo število odpadle varoje v obeh grupah tako majhno, da se niti ni dalo naredit nekih zaključkov, kar Berry tudi večkrat pove.
Nemški članek je za en drek, naslov je pa tudi tendiciozen. Ah ja..nekatere stvari radi kar preslišite ali pa niste poslušali gospe Berry ?
Pač članek v nemški reviji z agendo...a ne, samo da potrdi, brez razmišljanja s svojo glavo ;)
Da ne govorimo o tem, da so šteli varojo v sezoni trotovske zalege ;) DOH
Čez zimo so baje vse čebele pomrle in konec...

Here you go : http://www.scientificbeekeeping.com/ind ... &task=view

Malo "drugačni" izsledki raziskave. Tu so še eni zanimivi izsledki, ki niso v povezavi z varojo in me prav zanima ali jih bose sploh videli.

"Znanstveniki" se za marsikaj ne morejo zmenit kako in kaj je in vsak vleče na svojo stran. Če bi gledali predstavitev rezultatov tele gospe bi videli, da tudi sama pravi, da raziskava ni popolna ! Samo hej, to se hitro presliši.
"Znanstveniki" se ne morejo zmenit a mobilni telefoni škodujejo možganom al ne. pa je v ta namen namenjeno ziljonkrat več sredstev kot za raziskave v čebelarstvu. Tudi z DDT-jem so ljudi šprical kar z gasilskim kamjonom, da dokažejo znanstveniki kako je "zdrav".

Ne razumem tega odpora do NARAVNEGA SATJA :D in to pri čebelarjih samih. To mi nekako ni jasno. Očitno je, da čebela v gnezdu kjer je zalega NIKOLI ne bo naredila 5,4mm celic. Za to recimo ne rabiš nobene raziskave. Dosti je en roj vsut na okvirje brez satnic. Slabosti, če je okvir ožičen tudi za prevoznike ni. Vsaj v plodišču in ni problemov. Aja sem pozabil, da se okvirje preklada GOR PA DOL :D Zdej pa kakor kdo hoče.....

Pa en tak pregovorček za konec ;)

If you live your life by science, you're living in the past....

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38654Odgovor volk
Po Feb 01, 2010 9:44 am

Ne gre se tukaj za zagovornike satja z 5,4 mm celicami,ali pa za nasprotnike.Jasno je,da je naravno st6anje za cebele samograjeno satje.Zato se naj ne omenja 4,9mm.Ker zagovarjanje 4,9mm je enakovredno kot zagovarjanje 5,4mm.Je NENARAVNO.

Edino naravno je samograjeno satje.

V tej temi pa smo razpravljali (nazadnje) o vplivu velikosti celic na razvoj varoj.Zastonj so pamentni vsi.Tam kjer je tak mraz,da v panju 4 mesece ali celo vec ni zalege,tam tudi ni varoje.Tam kjer je tako toplo,da je temperatura zalege na zgornjem dovoljenem nivoju T za zalego,jo tudi ni ,ker se zalega vali prehitro za razvoj varoj.

Tam kjer se uporabljajo male celice,ce ze res nimaj oproblemov z varojo,potem to ni zaradi same velikosti celic,ker potem Cerana ne bi smela imeti varoje.Pa jo ima,in problem resuje na drugacen nacin.
Edina moznost je,da bi bila temperatura zalege v druzinah z malimi celicami visja.

Frenk,naj torej tisti,ki jih poznas,da upotrabljajo male celice,izmerijo temperature zaleg,pa okoliske temperature za eno sezono.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38663Odgovor Timijan
Po Feb 01, 2010 1:46 pm

Joj, jaz pa pletem koše, pa sem toliko zamudil! Hvala lepa Frank za izčrpno učenje in prosvetljevanje, tudi Čebelar novinec!

Se pa kup negativne energije čuti. Brez potrebe.

Danilo nekaj lepi od drugih o rojih, sam pa nima izkušenj; ko je bil čas, ni nič znal povedati pametnega. Tiste lovilne panje iz Debelakovega čebelnjaka pa tako pozna vsakdo v Sloveniji, ki je le malo sladil čebelarske zapise in literaturo. Samo na kratko: napisal sem, da je v zapuščeni čebelnjak prišel le po en roj, razen če je bilo kaj z drugimi narobe. Če malo bolj pojasnim:

prišli so tudi po dva ali celo trije, ampak v tem primeru je bil vedno eden ali dva zelo majhen, ali pa je priletel na drugo stran čebelnjaka. Če je prvi priletel majhni, je veliki vseeno prišel, če pa je bil velik, ni nikoli, na to stran čebelnjaka, prišel še en velik. Torej, če že prideta dva ali trije, gredo raje na sosednjo stran, niso pa to dva ali trije veliki roji, ampak je velik le eden. Kje šele 10 družin!!??

Duga stvar je, ko se maticam režejo krila, kot piše da počne tvoj mentor in vzornik: takrat roj izleti, matica pade v travo, roj pa se čez čas vrne nazaj in počaka, da se izležejo mlade matice, potem pa poskuša ponovno rojiti. Če pa je vmes slabo vreme, čebele dovolijo maticam, da se med seboj pobijejo (žal včasih umrejo vse) ... itd.

Če bi Danilo kaj vedel o teh stvareh glede rojev, bi to že sam znal odgovoriti, ne?

Drugače pa, če je roj močan in z zdravo matico v kondiciji, je njegova želja, da odleti vsaj nekaj kilometrov stran! Druga pesem je, če ga na prvi veji, ko še zbira moči, preseneti slabo vreme, takrat se lahko zateče v kakšno rezervno varianto, morda tudi v naseljen čebelnjak. Vsekakor pa čebelam ne odgovarja biti nabite po več deset družin na enem mestu, kar so ugotovili že stari slovenski čebelarji, ki so začeli barvati in porisovati prednje strani panjev, kar so se jim mlade matice, zanesene od spolnih izletov, zaletale v sosedenje panje, kjer so bile zadušene.

Kar pa piše Imker o dokazih v tistih teh starih spisih, pa je popolnoma demantirano z dokazi o samostojnem obstoju čebel v naravi. Bodo kar dobro noge bolele, da se bo sprehodil do Bora in obiskal vseh tistih 78 družin, ki živijo popolnoma same v naravi, natančno opazovane in evidentirane s strani čebelarja in vse zabeleženih sosedov. Morda bo pogledal vsaj tisto družino, ki živi že 5 let pod mostom? Pa je najbrž ne bo videl, kajti to ni mogoče? Vse, kar je mogoče, ponuja le termosublimacija? Kaj pa tisti Hravat z 40 koši, ki po svojih trditvah ni zdravil s kemijo (ali nikakor?). Ga bo šel obiskat in zakaj ne???

Vse nam ponuja Narava. Tudi Housel metoda, ki jo priporoča Volk, je s strani določenih čebelarjev popolnoma sesuta v prah in pepel. Drugi pa trdijo, da je cel kup bolezni in čudnih težav izginilo, ker pa delajo z SC satnicami, pa čebel sploh ne tretirajo več in imajo popolnoma čisto satje, četudi je morda rjavo. In s tem tudi pridelke.

Torej, vsakdo naj poskusi pri samem sebi, a po principih, ki smo jih natančno opisali, drugače ne bo nič. Ni pa potrebna nikakršna negativna energija: očitno vsakdo od nas piše o stvareh, ki jih je sam doživel, ali pa ki so jih drugi dognali. Še vedno predlagam strpno pisanje na podlagi argumentov, dokazov. Frank, Novinec in jaz smo na ta forum prinesli že gore dokazov o tem, da čebele na naravnem satju zelo lepo preživijo brez človeka. Pojdite pogledat pod tisti most, seveda v spremstvu g. Ivana. In vse vam bo jasno.

Treba bo najti tistega čebelarja, pa tudi druge,ki ne tretirajo več, ali pa brez kemije. Tale vaša pisanja, ki so presenetljivo kratkovidna, me spodbujajo, pa še par drugih, da bomo morali te evidentne dokaze zbirati in objavljati na več mestih, kajti Bog ne daj, da tisti, ki prihajajo, padejo na iste zgodbice, kot smo mi. Naravna biologija čebel je popolnoma drugačna od tiste v industrijskih panjih. Če se razume to, je jasno, da imajo prav tako eni kot drugi, ni pa mogoče razumeti Narave skozi opazovanje čebel v panju, kjer se čebele tretira po industrijski metodi intenzivne "molže".

Davca, "poezije" že dolgo ni več (beri SČ), vrača se šele z naravnim čebelarjenjem. Vem, da boš kmalu zraven. Zato še malo počakaj s stranjo. Da ne bo treba brisat. :lol:

Vsem skupaj lep pozdrav, tudi tistim izza kulise, kar se mene tiče, ni spora. T
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 38664Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Feb 01, 2010 5:57 pm

Hvala Timijan in Novinec.
Hvala tudi Tebi Davca, za omenjanje SC. Sem to revijo preje dobival (electronsko) toda zadnje case so pa name pozabili..?
Se pa sedaj zahvaljujem, zato ker sem to revijo ravno vceraj zopet sprejel. Menda se je g. NOC zopet spomnil - ali pa ima vec casa da to revijo posreduje g. Zor-u ki jo potem siba meni?
Jaz se tudi iz dna, mojega srca, zahvaljujem g. Noc-u inseveda Tonetu da mi omaogocata branje te revije.
Ceprav sem vceraj prvic rekel, kot so veckrat tudi drugi, da je revija za d... jo pa vseeno z veseljem preberem, ker le tako vidim in doznavam stanje cebelarstva u domovini. Je res da bi se marsikaj lahko tam odvrglo u kos in kaksne nove ideje sprejelo, toda to pa je menda delo teh mojstrov ki to revijo komandirajo?

Se enkrat: Hvala vsem ki imajo prste vmes da mi je ta SC revija vceraj zopet prispela.

Lep dan vsem.
Regards,
Frank

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

"klain aber nich fein"

OdgovorCOLON # 38666Odgovor imker
Po Feb 01, 2010 7:10 pm

...je zapisala znana nemška revija "Bienen Jurnal" in na eni strani naredila povzetek raziskave o vplivu velikosti celic na razvoj varoze , ki jo je naredil že prej navedeni ameriški institut. To sta sporočila že lansko leto dva nemška inštituta in ovrgla ta vpliv, tretji pa pripravlja izdajo raziskave. V institutih pa najbrž niso samo takšni, kot vi navajate...

Kolegi, zakaj mene napadate? Mene vse to zanima bolj kot vas. Obrnite se na avtorja članka in ga ozmerjajte. Seveda se boste morali pod vaše raziskave podpisati, sicer jih ne bo jemala resno. Imeti pa morate poleg naslova tudi čebele, lahko pride kdo pogledat!

Zakaj se bojite informacije. Saj ta forum ni namenjen samo enoumju anonimnežev?

Zakaj me pošiljte v Arizono, če pa vi lahko to sami pokažete tukaj -doma in meni ne bo treba v Arizono?

Priporočam tudi, da našemu rojaku v Kanado pošlete nekaj varoj, ker, kot je sam napisal, jih do sedaj ni videl.

L.p. Ivan J.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38667Odgovor Timijan
Po Feb 01, 2010 7:51 pm

Dva pogleda skozi panj

Imker: "klain aber nich fein".

Bigger is better? Buls...t! Pot pod noge dragi starejši kolega Imker, držite svojo kleno besedo, da boste obiskali vsakogar, ki trdi, da ima čebele brez tretiranja. Že v tej temi je navedeno kup takih ljudi, npr. Ivan Brndušić in tistih 78 divjih evidentiranih družin, ki že leta živijo brez človekove pomoči. Že samo ta podatek je dovolj, da se uradna teorija o varoji pri nas sesuva v prah. Najbližje vam je Hrvat, ki trdi, da ne tretira proti varoji (čebelari z 4o koši), srečal ga ja Branko. Treba ga bo odkriti in stvar preveriti.

Popolnoma pa je res, da, kar se tiče industrijske variante čebelarjenja (satnice itd), družine brez kemije in strupov ("naravnih") ne morejo preživeti v izrazito varojnih letih. Tu imate prav in vaša tržna niša je odprta, ker imate eno boljših metod zatiranja s pomočjo kemije.

Torej: gledati na čebele skozi industrijski panj, skozi pohabljene čebele, vse enako debele 5,4 mm, prinaša pač drugačno sliko o čebelah, kot gledati jih v Naravi in se temu približati.

Jasno je, da mi, ki iščemo Nove poti, poznamo in razumemo oba pogleda, eden več, eden manj. Nekateri pa ostajajo le pri starem pogledu skozi pohabljeno čebelo, in so v tem tako "zaštrikani", da tega pogleda ne bodo uspeli nikoli več v svojem življenju spremeniti, pa najsi bo ves svet čebelaril brez kemije/kislin.

A nič hudega, tudi osebna resnica je neke vrste resnica, vsakdo ima svojo. Čebele tudi svojo. A ta ni tista, ki pravi: Bigger is better, niti Klain aber nich fein, ampak: Čebele ljubimo RAZNOVRSTNOST: velikosti celic, prehrane in genetike.

Kdor jim tega brani, jih pohabi (zaradi svojih koristi), morda zato, ker je sam pohabljen? Letos je leto biotske raznovrstnosti: umira na tisoče vrst živih bitij. Tudi naša čebela. Zaživela bo, ko ji bomo to dopustili.

Lep pozdrav, tudi vsem drugim, t

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 38668Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Feb 01, 2010 7:59 pm

volk napisal/-aCOLON V tej temi pa smo razpravljali (nazadnje) o vplivu velikosti celic na razvoj varoj.Zastonj so pamentni vsi.Tam kjer je tak mraz,da v panju 4 mesece ali celo vec ni zalege,tam tudi ni varoje.Tam kjer je tako toplo,da je temperatura zalege na zgornjem dovoljenem nivoju T za zalego,jo tudi ni ,ker se zalega vali prehitro za razvoj varoj.

Odgovor:
Volk, ce smo vsi pametni zastonj - si tako tudi Ti!
Kot sem ze mnogokrat omenil: Ni vprasanje o zbijanju varoj samo velikost celic? (kdaj boste to dojeli?) Velikost celic igra samo eno vlogo.
Volk, ce si malo bolj podrobno preberes bos to sam doznal. Tako da sem mnenja da se tudi Ti delas "zastonj pametnega" ker samo pobiras zrna med peskom, da nam malo zagrenis kaksen dan?
Drugim ocitate to kar sami ne pocenjate!
Kako mores jamrati da te cevelj zuli ce hodis okoli bos?
Vsak ki cebelari na naraven nacin ze prav dobro ve zakaj in kako vse to u naravnih panjih deluje?!
Mraz pa res nima nobene vloge tukaj. Vsi okoli mene, na LC - large cel, imajo probleme z varojo in tukaj je mraz za skoraj 8 mesecev in bi mi bili samo tako srecni da bi imeli mraz za same picle 4 mesece.
(Imamo mraz kakrsnega si Ti in ostali se predstavljati ne morete)
Varoja ne sedi u kotu kiste in se tam trese od mraza, ter tam crkne? Zarite so med obrockih na LC cebelah in u jedru gruce prezimijo. Ce je mraz za deset let, skoz in skoz - bodo one brez skrbi prezivele, tako dolgo dokler bodo cebele zive in se varoja od njih ogreva in hrani.
Vedeti je treba da varoja ne crkne po sestih tednih. Zivijo lahko kar precej let brez zalege.

Pa odstranimo se od nas, da mi ne bo kdo ocital, zopet, da je tu drugace kot pa pri vas in se ne da primerjati?
(Varoja ne pozna nobene granice!)
Pojdi malo u Skandinavijo in tam poglej po Svedski in Finski. Saj tam drzijo cebele celo nad arctic cirklom!
Ogromno jih je ki ze cez 15 let drzijo cebele brz tretmajev)
Pa u Sibiriji jih imajo. Menda ves kako mrzlo je tam. Saj Rusija je vam "druga mati!?" Tam so tako na istem intelektualnem nivoju kot vi, da so celo leta 2006 uvedli zakon kjer mora biti normalna delavska satna osnova 5.6 mere! :shock: Tepci zmesani!
(tudi to ze od takrat omenjam toda nobeden pa se tega ne zagrabi? prekleto dobro veste da je to se slabse kot pa imate sedaj? Ja, tudi jaz bi se tresel. bo se vecji hudic trkal na vasa vrata in to kar kmalu. Samo zapomnite si dobro kaj sem rekel!)

Pa se to me zelo bega?
Od kod Tebi praksa iz mrzlih krajev? Nimas zime, take, taprave? Vasa zima je nase poletje, heee.... Ukvarjas se z nagimi ritkami tam kjer se in potem nam pa nekaj pridigas ki nima veze z cebelarjenjem u EU ali pa Severni ameriki. Za Afriko, bliznji ter daljni Vzhod, ko jih j....
Tako da domnevam da si to nekej prebral? (se to pa malo povrsno) Si pa ocital da interent in papir vse preneseta? Dobro pa je zate, mar ni?

Tam kjer se uporabljajo male celice,ce ze res nimaj oproblemov z varojo,potem to ni zaradi same velikosti celic,ker potem Cerana ne bi smela imeti varoje.Pa jo ima,in problem resuje na drugacen nacin.
Odgovor:
Jih je tukaj na tisoce in vsak dan se nekaj tisoc vec. Tudi pri vas se dnevno pojvljajo, kot gobe po dobrem dezju.
G. Volk, jaz si ne bom vzemal nobenega casa z takim igrackanjem. Sem ze mnogokrat pisal da sem sam ze vec pozabil, kot pa bodo drugi kdaj vedeli. Tukaj nimam namen nobenega intelectualno ponizevati kot tudi ne na noben drug nacin. Fact je fact!
Ne si misliti da ce jaz ne cofotam po bliznjem in daljnem Vzhodu, da potem nic ne vem? Ce moja slovenscina ni taka kot bi morala bit, da sem potem neumen ali pa da sem celo senilen zaradi moje starosti?

Cerana nima tukaj kaj poceti in me klinc briga ce ima ali pa nima nobene varoje. Ve se pa da ima se enega, se slabsega zajedalca ki ze posteno razgraja po juznovzhodni Kitajski in je samo a matter of time, ko se bo pojavila tudi tukaj. Po sporocilih mojih stikov u Kitajski, pa mi pravijo da je varoja - kot jo mi poznamo le krotka mucika - pussycat - napram tej golazni.
Pa se to, da Te malo osvetlim: Zadnja tri leta imajo u Australiji preglavice z cerano. Pojma nimajo kako je tja prisla? (Verjetno jo je kaksen podoben ptic tja prisvercov?) Sedaj pa australci malo norijo ker se bojijo varoje. Pravijo da je sedaj se nimajo?
Ja right!

Pozigajo vse cebele ki jih najdejo.
Imamo pa mi tole igro ze cez sezdeset let pod pasom. To ne dela - ceprav na papirju izgleda idealno.
Tudi Nova Zelandija je vse pozigala inse to pocne, toda varoja pa kar veselo naprej masira.

Je pa u ZDA veliko teh, ki se z temi temperaturami ze vsaj dest let okvarjajo. Ceprav so tvoji kolegi u Izraelu to sele pred kratkim zaceli. Je pa to samo eno igrackanje. Posebno pa u Izraelu. kaj pa imajo tam za pogret?
Pa poznam enega Finca ki grelce uporablja, (cez 25 let) toda druzine mu pa padajo vseeno, tako da on ze od samega zacetka uporablja kisline. Je tudi trdno preprican da bo on raje cebelarstvo opustil, kot pa da se odpove kislinam. Ja, to je trdoglavost, katero bi morali tam nagraditi z kaksno Nobelovo???
Toplota samo pomaga cebelam. Varojo pa seveda poganja tja kjer je za milijone let bila. Samo ljudje pa si zabijejo u glave samo to kar jim pase ali pa si po svoje reci prikrojijo (pogosto prav zaradi ignorance ali pa neznanja)
Ce se hoce uvesti in imeti ravnotezje je treba vse elemente (in jih je mnogo - ne samo 4.9 celice) potegniti skupaj. Brez tega, brez te trdne metle, zal izhodi ne bodo taki kateri bi vam pasali...
Regards,
Frank

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

Re: "klain aber nich fein"

OdgovorCOLON # 38669Odgovor dobje
Po Feb 01, 2010 7:59 pm

imker napisal/-aCOLON
Priporočam tudi, da našemu rojaku v Kanado pošlete nekaj varoj, ker, kot je sam napisal, jih do sedaj ni videl.
L.p. Ivan J.
Ne Franka zapostavljat , ko zastonj deli nasvete , pa dobro voljo prinaša na naše zaspamane strani .
Slika

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38670Odgovor volk
Po Feb 01, 2010 8:13 pm

Frenk,natolcujes.A ti je v glavo stopilo,da si na Timijanovi spletni strani?
Prepricujes naj ljudje nekaj naredijo,akr nismo se sprobali tu v sloveniji.Ko bomo dobili podatke,kako je to z malimi celicami pri nas,potem bomo videli kaj ter kako.

Hvalis Ameriko.Daj no,cel svet jo pa kolne.

Kaj omenjas.Kitajsko ter parazita.Katerega.A je to tropilaelaps clareae?Ce je naj ti povem,da ga pri nas se nekaj 1000 let ne bo,ker ne prezivi vec kot nekaj dni brez zalege.
Tvoje pisanje je bolj kot ne custveno obarvano.Dejstev pa nobenih.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 38671Odgovor Timijan
Po Feb 01, 2010 8:25 pm

Volk, raje se malo v ogledalo poglej, preden take pišeš Franku: če dobro prebereš so to sama dejstva, fakti. Veliko stvari ti je bilo že predočenih v preteklosti v kolegialni debati, pa ko bi moral odgovoriti na fakte, si izginil za par tednov in se javil iz nekega novega otoka ali džungle, z novimi projekti, odgovoril pa nič. Zato za resne bralce nisi več relevanten. Podpiraš pa spamanje? Da pa je to moja spletna stran, kot praviš, pa kaže na: too much ganja, my friend. Zelo hitro se spreminjaš. Take care, t

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 38675Odgovor cebelar_novinec
Po Feb 01, 2010 8:57 pm

Haha Volk, praviš, da bomo videli, da bomo počakali, da znanstveniki ugotovijo al kaj ? In spet bomo 50 let zadaj kot smo na vseh možnih področjih :D
Saj je bilo o teh celicah in vsem tem že toliko napisanega, opisanega in polno posrednih in neposrednih dokazov in še zmeraj ste nekateri negatorji.

imker :
Pol pa privlečete raziskavo ven za katero še ljudje, ki so jo opravili pravijo, DA NI CONCLUSIVE. Ja fak no. Štel so med "sezono trotov". Vsaka raziskava ima agendo nekaj dokazat in ta je pač imela agendo dokazat, da ni "razlike" in to so tudi ugotovili ŠTEKAŠ
MAN ;)
Je pa zanimivo tole.... insignificant in significant ... seveda je to btw.... ne da bi še eno leto, dve ali tri in še z NARAVNIM satjem probali in imeli tri kontrolne grupe...NEEEE zmanjkalo denarja....yeah right....še družine so čebelarji "prispevali" hahaha ... in pol nemški časnik napiše nekaj ( podoben našemu SČ verjetno ko piše o čezlužju in direkt manipulira z dejstvi ) in se najde stari, ki glej ga glej, čisto slučajno prodaja sredstvo proti varoji, ki verjame, medtem ko doma pa zahteva neke dokaze. Zakaj ne greš v US pa zahtevaš od Berry dokaze. Saj na vse gledaš "sumljivo" mar ne. Ne moreš, ker so tiste družine že adijoooooo, pomrle. Aleluja stari, jaz pa se bom smejal ko z maskami hodite okoli panjev.....ampak ne, še zmeraj imaš ti prav. Naj bo :D Kot vidim so vas tudi v Arizono povabili.... skoz jočete, da bi radi videli ?

Kaj sploh j(h)očeš videt ? Čebele ? Saj tudi ko boš videl na lastne oči in probal tudi doma ne boš "videl" saj je treba še nekaj zaloge sfurat a ne ? Al ne ? Saj imate ogromno družin, 10 rojev boste pa ja naselil na okvirje brez satnic in se prepričali na lastne oči. Če pa vam je škoda pa tudi prav. Business as usual....

Sem omenil tisto, da eni znanstveniki trdijo, da mobilni telefoni glavi sploh ne škodujejo, drugi trdijo da škodujejo samo otrokom, tretji pa pravijo, da škodujejo vsem. KAJ ZDAJ ? Beri dalje..... http://translate.google.com - če slučajno ne znate angleško...

If you live your life by science, you're living in the past.... MAN !

Nekaj časa nazaj sem sem dal link do raziskave v Franciji. Dokazali so "nemogoče" in raziskava ni trajala eno sezono kot tale od gospe Berry ;) Pa vse so bile na "industrijskih" celicah ;) Očitno je, da je čebelarstvo malo v k..... družine propadajo, čebelarji bašemo noter vse možno. Al bomo pač non stop flikal al pa bomo tudi sami kaj žrtvovali... za razmislit je a ne.

Koga briga na koncu koncev, delajte kar hočete, samo poskrbite, da vam ne propadajo družine in se vsa golazen pol ne preseli k meni.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 38676Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Feb 01, 2010 9:05 pm

Dragi Imker,

Nobeden vas tukaj ne napada.
(lahko bi se rekklo ceelo obratno? :) )

Je pa malo cudno da se po cele mesece ne oglasate potem pa kot iz jasnega priskocite in bi se rad na svoje oci ogledali te druzine ki nimajo problemov z Varojo?
Ponavljam se enkrat: niso brez varoje, jo imajo. Neke vec druge manj. vse pa mirno z njo sozivljajo.
Sem pa tudi jaz predlagal da greste u Arizono. Saj ste na tem in se enem forumu ze nekaj let trdili da bi si radi ogledali take druzine kjer jim varoja ne dela preglavic.
(Ste opazil da nisem rekel: kjer varoje ni?????)
Ste celo povedali da ste kontaktirali g.Dee Lusby, toda ona pa vam ni hotela odgovoriti.
Sedaj pa Vam je in ste povabljen u Arizono, da se njenih 1000 druzin na milo voljo ogledate in jih prestudirate. Lahko pa tudi sabo vzamete vase nemske pristase ki so vam tako vsec in katerih beseda vam je "Sveto pismo" vse drugo pa d....
Je tudi to res da vam ni treba u Arizono, saj je po celi Europi kar veliko naravnih cebelarjev in meni ne gre u glavo kakpo to da se jih nobeden ne ogleda in o njih pise? Vsi se pa oprijemate bilokojih slamic, ko vas voda pozira, se oprijemate slame tudi tukaj u ameriki.
Pa ne mislim sedaj samo Vas Imker, tudi Volk je u tej skupini in se nekateri ki samo vidijo in pridigajo kar jim pase in gre njim u prid, potem pa blatijo druge z neznanjem.
Tole je samo diskusija in ni noben napad na nobenega...

Se to: Kaj se vam doma se ni nikoli posvetilo kako to da se delajo raziskave po univerzah z dijaki ki nimajo pojma o cebelarjenju? kaj drugega pa naj hocejo pocet kot pa to da ze vnaprej vedo kaksen bo odgovor. saj jim to diktira ta ki jih z denarjem obdaruje.

Tukaj in u EU je ze na tisoce cebelarjev ki od enaga leta pa do 28 let cebelarijo brez skrbi glede varoje! Nic raziskav. Kar mirnio naj gredo in take cebelarje obiscejo in bjihove cebele naj studirajo.
Zakaj jih pa ne?
Zato ker sami prekleto dobro vedo da se u takih druzinah varoja ne zdravi, pobija in da jim ne bo nic kaj za poceti se manj pa potem kaj debunkati in kritizirati!

Pa se to: Ni se treba matrati da bi mi kaksno varojo poslali saj pri meni jim nic dobrega ne kaze in bodo za sigurno pocrkale.
Imamo jih pa tudi tukaj, bodite kar brez skrbi. Jaz sem lansko leto kupil dve druzini in obe sta pri kupcu imeli varojo katero je on, kot vi z kislinami razbijal. Pri meni pa se tega ne pocenja. jaz se z varojo ne ukvarjam in je nimam kaj z katero naj bi se.
Tudi to je pa gola resnica da jaz jih se u mojih panjih se nisem videl. Lahko se pa motim?
Pridite pa in mi jih pokazite. Lepo prosim.

Se enkrat ta indijanska: "Ne kritiziraj mokasinov, ce nisi u njih vsaj nekaj milj prehodil!"
Regards,
Frank

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38678Odgovor volk
Po Feb 01, 2010 9:33 pm

Frenk,da smo si na jasnem.Letos grejo pri meni na testno postajo noter satnice 5,1mm.Ko imajo srajcke,potem pridejo v parih letih v 4,9mm.Potem si povabljen k meni.No,in se letos se zna zgoditi,da grem malo na kavo v Arizono.

Glej,tukaj diskutiramo o tem kaj deluje,kaj ne.Rabimo pa domac poizkus.No to sem ze opisal,ce si kaj bral moje prispevke.
Daj mi ti povej,ce res obstajajo kaksne skupine tui pri nas.In kje sem jaz.So samo taki,ki teorizirajo o tistem kar sami niso probali,in v to prepricujejo druge.Pa taki,ki se hocemo najprej sami prepricati.In potem drugim soliti pamet.
Glej,letos mam test 78 druzin na test,v ogrevan kontejner.Da vidimo,kaj bo iz tega.Pa si se smejal temu.Tako,kot ti nastevas ameriske cebelarje,ti jaz povem da na svedskem tudi testirajo vpliv temperature na varojo.

Drug test gre pa to glede satja.Tudi na nekaj druzinic.Ce bo Bog dal.

A Timijan,Novinec bi imel kaj pokazati,in tudi cakamo od njega kakih slik pa podatkov o obnasanju TBHjev.Ti si pa bolj nov v tem.Ne mores po enem letu prepricevati ljudi o tretiranje varoze z etericnimi olji.Zdravi 5 let,pa pol povej.Pa ti lahko zagotovim,da v Egiptu zdravijo tudi z Evkaliptovim oljem.Pa da sem jaz preizkusil kakih 30 etericnih olj,pa tudi konopljo,cisti timol,pa vem da je padalo,pa tudi koliko,pa tega nisem pocel dovolj,da bi lahko dal o tem verodostojne podatke.Pa do hormonov,....

a gklede te strani in clanka:

http://eikiryu.si/cebele.html

srecno
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 38679Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Feb 01, 2010 10:25 pm

Haa, ha Volk, res mi ne das da bi se zresnil.

Pa kaksne 5.1 satnice bi si ti sedaj u panje basal?
Madonca jaz bi si mislil da bi vsaj Ti, od vseh teh nevernikov, vedel da se je po celem svetu 5.1 satnice menda ze pred nekimi 25 leti stran vrglo?
Pa kaj naj bi jih kupoval pa u panje tlacil? Kaj ti se ni kapnilo da so satnice prav ena najvecjih nadlog u cebelarstvu? Saj so vse zagiftane. Pravijo da je u industrijskem vosku okoli 180 razlicnih reci ki nimajo nobenag dobrega biti u panju...
Pa ko velike cebele zacnejo graditi manjse celice prav 5.1 je pa mera pri kateri se zataknejo. Ti pa bi jih celo kupoval?
Pa zelo so Ti te srajcek pri srcu?
Pa se vsi ste proponenti da se vsake dve leti sate nujno menja.
(tudi to si mi ze parkrat u obraz vrgel)
Sedaj bos pa prav to sam pocel?
Srajcke ja res...

Povabljen k tebi? Povabi Imkerja, ravno sedaj je on na onem njegovem forumu jamral da bi spet rad videl in da mu ni uspelo da bi lahko kam spomladi sel in kaj videl?
Noce pa nikamor - pa tudi odnehati noce. Res cuden mozakar? Ni mu pa tudi nic za verjeti saj pove eno tukaj nekaj drugega pa drugje? Tudi ce bi mu kdo kaj lahko pokazal pa ne verjamem da bi se kaj ujelo? (stara navada, zelezna srajca)
Madonca, sem jaz vse to danes pisal za badava?

Hvala za povabilo, toda ni pa pri Tebi prav nic kar bi si jaz hotel videti? Razen seveda kaj domacega kar pa vedno pogresam.
Jaz nimam nobenih problemov. Moje cebelice so tako zdrave in vesele da se se moja zena cudi kako je to mogoce?
(Se pac spominja kako sem preje stvari imel)
Nic ne stikajo, nic pikajo... Celo po rokah mi spancirajo, ko beton mesam pa stenge betoniram, itd...
Jaz samo poskusam kaj dobrega komu povedati, nic pa si ne iscem. Mar mislis da sem 55 let ceebelaril brez uporabe sivih celic in z zaprtimi ocmi?

Pa svedi? Naj kar studirajo kar jim srce pozeli.
Bega me samo to da je prav u Svedski nekaj zelo dobrih cebelarjev. Eden, Erik Osterlund je celo nekaj slicnega kot je bil Brother Addam. Je sel u Afriko, gor u visoko gorovje in si domov prinesel Monticolo. Je to z se dvemi krizal in ima sedaj izvrstno cebelo.
naj ga pa obiscejo. Pa vsaj njegove knjige in njegovo revijo naj malo preberejo. Potem pa niso za to placani. Kaj ne? Morajo pac poceti za kar se jim placa in vse ima svoj namen.
(To Ti ze samo pove da u resnico niso zainteresirani. Bodo izkopali to kar je treba da nekaj potem podrejo. Vse je samo en velik biznis. )
Upam da si kdo ne zamislaj da bodo kdaj priznali da nam mobilni telefoni povzrocajo raka na mozganih?

Vidim pa da imas svoj cilj in se u ta cilj usmerjen nima veze kaj in kako?
Pa naj Ti Bog da to kar isces. Jaz nimam nic proti. . .
Regards,
Frank

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

"Klein aber nicht fein"

OdgovorCOLON # 38686Odgovor imker
To Feb 02, 2010 10:40 am

Citat Frank:
Bega me samo to da je prav u Svedski nekaj zelo dobrih cebelarjev. Eden, Erik Osterlund je celo nekaj slicnega kot je bil Brother Addam. Je sel u Afriko, gor u visoko gorovje in si domov prinesel Monticolo. Je to z se dvemi krizal in ima sedaj izvrstno cebelo.
------------------------------------------------------------------------------------

Hallo, Frank

Pol leta se nisem oglasil, ker je bilo takrat vse dokončno odločeno. Nepodpisani "Drobnoceličarji" ste napisali ,da je je vse jasno , da je treba imeti samo majhne celici in varoza je rešena. Tisti , ki se s tem nismo strinjali, nismo prišli do besede. Da sem tokrat oglasil, pa je bil vzrok članek, ki sem ga omenil in se druge raziskave nemških institutov, ki so prišli do enakih ugotovitev. Upam, da so tudi mnenja in raziskave institutov zanimiv in da je tudi med njimi kdo pameten!
Sam sem tudi spremljal novosti in dosežke na tem področju. Vedno sem dobil odgovor, da ni problem najti tolerantno in celo rezistentno čebelo, toda na kranjski in italijanski č. za sedaj ni to nikomur uspelo. Meni so ponujali matice tujih ras, a na misel mi ne pride, da bi to naredij-privlekel v Slovenijo. Morda je to edina rešitev, a prej se bo moralo v naših glavah se veliko spremeniti.
Gospa Lusby me je povabila v Arizono.Hvala za posredovanje. Imajo posvetovanje 5.2. 2010, jaz pa se vrnem s potovanja iz Izraela samo nekaj dni prej. Tako ji bom odpisal in zaprosil za poznejsi dogovor.

Vse bolj sem prepričan, da naši "drobnoceličarji", ki me zddaj pošiljajo plezat po drevesih in mostovih, kjer naj bi živele te odporne čebelice, nimajo kaj pokazati, zato se tudi ne upajo podpisati, kot midva. Mislim ,da tudi nimajo medu za en zajtrk! Sicer pa seda že forsirajo naravno satje in koše, kar sva midva z mijim dedom imela že pred 60.leti.

Od vseh obiskov mi je najboj nepozaben obisk kanadski čebelarji od Vankuvra preko Canadien Rockys do Calgarija .

Lep pozdrav Ivan J.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 38687Odgovor cebelar_novinec
To Feb 02, 2010 11:42 am

Ti kar bodi prepričan, samo da ne bo potem, ups. ;)

Se pravi da so vsi čebelarji, ki čebelarijo s kranjico in italijanko in trdijo, da ne tretirajo in nimajo težav z varojo po vaše lažnivci ?

Vi pač drugače kot uplinit pozimi ne znate. Dajte se sprijaznit, da nekateri pa delamo drugače.

g. Jurkovič, jaz pa sem vas tudi osebno že kontaktiral in se podpisal z imenom in priimkom in to DVAKRAT. Prvič Čet Sep 06, 2007 8:58 pm in drugič Sre Sep 19, 2007 2:37 pm
Niste mi pa odgovorili seveda na niti eno privatno sporočilo. No hvala bogu, da se mi takrat pač niste oglasili, mogoče bi pristal na GJ panjih in satnicah ter vašem izumu za pozimi, kar pa bi bilo zelo slabo za moje čebelarstvo in čebele.
Kar poglejte si sporočila za nazaj. Imate točen datum in uro in moje ime in priimek v teh sporočilih. Malo vas pozabljivost daje izgleda.... ;) Toliko o vaših trditvah, da se kdo ne predstavi....

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38688Odgovor Pike
To Feb 02, 2010 11:46 am

cebelar_novinec napisal/-aCOLONTi kar bodi prepričan, samo da ne bo potem, ups. ;)

Se pravi da so vsi čebelarji, ki čebelarijo s kranjico in italijanko in trdijo, da ne tretirajo in nimajo težav z varojo po vaše lažnivci ?

Vi pač drugače kot uplinit pozimi ne znate. Dajte se sprijaznit, da nekateri pa delamo drugače.

g. Jurkovič, jaz pa sem vas tudi osebno že kontaktiral in se podpisal z imenom in priimkom in to DVAKRAT. Prvič Čet Sep 06, 2007 8:58 pm in drugič Sre Sep 19, 2007 2:37 pm
Niste mi pa odgovorili seveda na niti eno privatno sporočilo. No hvala bogu, da se mi takrat pač niste oglasili, mogoče bi pristal na GJ panjih in satnicah ter vašem izumu za pozimi, kar pa bi bilo zelo slabo za moje čebelarstvo in čebele.
Kar poglejte si sporočila za nazaj. Imate točen datum in uro in moje ime in priimek v teh sporočilih. Malo vas pozabljivost daje izgleda.... ;) Toliko o vaših trditvah, da se kdo ne predstavi....

Za dve leti nazaj, pa ne se hecat no!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38689Odgovor Pike
To Feb 02, 2010 11:50 am

Timijan napisal/-aCOLONSpoštovana Neda, frekvenca tvojega odgovora ni prav nič, kako bi rekel, morda dobrohotna? do truda, ki ga v to temo vlagamo iskalci Nove poti. Nič lepega ne rečeš? Saj je to vendar za vse nas enako dobro. Dokazov o pravilnosti Nove poti je kar precej, in to nikomur ne škodi, saj ni uperjeno proti nikomur, razen morda proti preveč inteligentni varoji :lol: .

Naj ti odgovorim: izraz "industrijski čebelar" sem na taforum najbrž prinesel jaz. Ima zelo natančno definiran pomen: To je tisti čebelar (do sedaj tudi jaz):

- ki uporablja umetne satne osnove,
- ki premešča sate plodišča sem ter tja in med panji (tega v naravi ni),
- ki čebelam vzame nenadoma večino medu nad ali ob plodišču,
- ki uporablja panje, ki so sicer idealni za čebelarja, recimo za prevoz, ne pa za naravne potrebe čebel,
- ki ima na enem mestu skupaj gosto zbitih 10, 30, 50, 80 družin, kar je za čebele velik stres, saj v naravi težijo k temu, da ob rojenju odidejo čim dlje od matične družine,
- ki čebelam preprečujejo gradno trotovine (s satnicami in izrezovanjem),
- ki opravljajo tedenske preglede čebel v zvezi preprečevanja rojenja,
- ki čebelam nikoli ne pustijo rojiti ...

In tako naprej, pustimo biznis; upam, da je to zdaj že razumljeno? Ta pač ni očitek, kaj slabšalnega, kaže pa na odnos, ki ga ima oseba do čebel. Naravni čebelarji, tisti, ta pravi, te stvari delajo drugače: oni niso "lastniki čebel", ampak "sopotniki čebel". Čeprav smo vsi iz iste družine, so naši pogledi na to temo različni. Kar pa ne pomeni, da poznavanje naravne biologije čebele komukoli škodi. Kot sem že večkrat povedal, je koristna vsem: tako industrijcem, kot naravnim. tako meni, kot tebi. To bo čas jasno pokazal.

Lep dan ti želim, t
O Jezus, Timijan! Pa za božjo voljo, če drugače ne razumeš, ne klati nemunosti!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 38690Odgovor volk
To Feb 02, 2010 11:53 am

leta 1300 je bil cerkveni svet.O cerkveni ideologiji.In so se prepirali in drug drugemu pod noge metali polena.Kje je kdo kako nuno nategnil.Niti enkrat pa niso omenili zakaj so se sploh zbrali.
In podobno religiozen postaja ta forum.Nihce ne napise nic resnega,samo polena.Dejstev pa ni.Spominjate me na kup napol pijanih dedcev,ki govorijo koliksnega ima kdo,in kako zelo sposoben je kdo,doma pa si zena s korenjem pomaga.(vcasih s postarjem,ker je sosed tudi v gostilni).
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 38691Odgovor cebelar_novinec
To Feb 02, 2010 11:55 am

Pike napisal/-aCOLON
cebelar_novinec napisal/-aCOLONTi kar bodi prepričan, samo da ne bo potem, ups. ;)

Za dve leti nazaj, pa ne se hecat no!
Kaj za dve leti nazaj ? A se moram g. Jurkoviču vsake dva meseca predstavljat al kaj ? Bluzi javno o anonimnosti. Samo povedal sem mu, da sva že komunicirala in da za njega nisem noben anonimnež. Če pa je pozabljiv pa naj je raje tiho in ne opleta z "anonimneži"....

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 38692Odgovor cebelar_novinec
To Feb 02, 2010 11:58 am

volk napisal/-aCOLONleta 1300 je bil cerkveni svet.O cerkveni ideologiji.In so se prepirali in drug drugemu pod noge metali polena.Kje je kdo kako nuno nategnil.Niti enkrat pa niso omenili zakaj so se sploh zbrali.
In podobno religiozen postaja ta forum.Nihce ne napise nic resnega,samo polena.Dejstev pa ni.Spominjate me na kup napol pijanih dedcev,ki govorijo koliksnega ima kdo,in kako zelo sposoben je kdo,doma pa si zena s korenjem pomaga.(vcasih s postarjem,ker je sosed tudi v gostilni).
volk, fora je v tem, da je današnja doktrina zatiranja varoj passe. Meče se poleti, jeseni in pozimi marsikaj noter in ne pomaga NIČ. Čebele padajo. Tukaj se ponuja alternativa za tiste, ki to hočejo. Dokazov je ogromno kdor jih hoče videt. Pijanca tudi ne briga, da alkohol škoduje.

Da pa ne bomo samo blebetal bom dal še enkrat povezavo do raziskave, ki je potekala malo več kot eno leto.....
http://www.apidologie.org/index.php?opt ... m6118.html

Kdor hoče videt bo videl, kdor pa ima korist in profit od varoje, ta pa ne more, noče in ne bo videl.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov