NARAVNO ČEBELARJENE

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
BUTTON_POST_REPLY
Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

Re: Kakšno je stanje...

OdgovorCOLON # 39727Odgovor Pike
Če Mar 04, 2010 11:24 am

imker napisal/-aCOLONTu so nam dajali "maloceličarji " v jeseni navodila, kako čebelariti brez tretiranja in prisegali na svoje rezultate. . Mislim, da bi bilo prav, da se sedaj-spomladi- oglasijo in povedo in pokažejo rezultate. Bomo jim zelo hvaležni in radi pridemo pogledat. Upam, da se ne bodo skrili, saj slovenski čebelarji pri tolikšnih izgubah,razočarani nad svojo "stroko" čakajo , da jih kdo privede iz slepe ulice.
L.p. I.J.
Res je, so kar nekam poniknili.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 39734Odgovor cebelar_novinec
Če Mar 04, 2010 2:43 pm

imker napisal/-aCOLONTu so nam dajali "maloceličarji " v jeseni navodila, kako čebelariti brez tretiranja in prisegali na svoje rezultate. . Mislim, da bi bilo prav, da se sedaj-spomladi- oglasijo in povedo in pokažejo rezultate. Bomo jim zelo hvaležni in radi pridemo pogledat. Upam, da se ne bodo skrili, saj slovenski čebelarji pri tolikšnih izgubah,razočarani nad svojo "stroko" čakajo , da jih kdo privede iz slepe ulice.
L.p. I.J.
Prvo kot prvo tu ni bilo govora o maloceličarjih. Satnice z 4,9mm celicami so nekaj drugega kot naravno satje.
Drugo kot drugo, že sam vaš nastop v tem sporočilu je pač tak, da nekega resnega odgovora ne zasluži. Maloceličarji ?
Za roko jaz sam nobenega ne bom držal in mu zapovedoval kako naj ćebelari ali ga vlekel iz slepe ulice. Dosti informacij je bilo napisanih. Kdor bo z odprto bučo bral in še sam malo raziskal se bo odločil kakor bo sam hotel.
GJ naklade ravnokar predelujem v TBH. Mislim, da se bodo kar dobro obnesle ;) Ravno prave mere, če jih "narobe" obrneš :D

Ne se bat. Nič se ne bomo skrili. Zmeraj le glasnejši bomo. To pa vas kar malo srbi mar ne ;)

Pike napisal/-aCOLON Res je, so kar nekam poniknili.
Zakaj bi izgubljal živce z dekadentnimi čebelarji, negatorji in čebelarji, ki ko nimajo več argumentov probajo diskreditirati z lažmi ? Moderatorji jim pa seveda potem malo pomagajo. Ni tako Pike ;)

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39736Odgovor Pike
Če Mar 04, 2010 2:47 pm

Poslušaj ti novinec! Brisal sem oba, tebe in Fizikalca, ker sta presegla vse meje dobrega okusa.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 39737Odgovor cebelar_novinec
Če Mar 04, 2010 3:02 pm

Pike napisal/-aCOLONPoslušaj ti novinec! Brisal sem oba, tebe in Fizikalca, ker sta presegla vse meje dobrega okusa.
Poslušam in odgovarjam :

mislim, da si zadosti star in pameten, da veš ocenit kdo je presegel mejo dobrega okusa.
Nisi samo brisal, spretno si napeljal temo drugam. Spretno to počnete ko se pogovarjamo o naravnem čebelarstvu. Zmeraj minirate teme s svojimi negativnimi komentarji. Mogoče v tem grmu tiči zajec, da se bolj malo oglašamo ?
2 leti netretirane družine so še vse žive, vesele in zdrave ;)

Morate se vprašat kako to, da družine padajo in varoje je zmeraj več pa četudi se zdravi, posipa čebele z nekimi praški, vstavlja palčke in paste ter vplinja pozimi. Toliko ste zaposleni s to varojo, da mogoče niti ne vidite ko vam čebele padejo zaradi drugih stvari ? Mogoče čebelarite na način, ki ni več primeren času in okolju ?
Vse to v razmislek je bilo večkrat dano. Problem je, ker nekateri niti ne preberejo vsega. Klasičen primer, ki mi sedaj pade na pamet je tema kjer je nekdo postavil neko novo avstrijsko zdravilo proti varoji in dal link na stran. Potem pride model in vpraša katere so sestavine v tem zdravilu in nakaže nek sum do zdravila. Ja hudiča, samo kliknit na link pa prebrat je treba a ne......včasih ni zadosti tudi, če se na pladnju prinese....je treba še v usta porinit...

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39741Odgovor imker
Če Mar 04, 2010 4:20 pm

Mislim, da je pač potrebno najti nek izraz, če ga nimamo-morda je "maloceličarji" neprimeren, pa najdite ustreznejši!

V februarju sem bil v Jordaniji in našel čebele, ki so manjše za cca tretjino od nasih. So zelo hitre, da jih težko ujamete. Bilo jih je veliko, predvidevam, da gre za čebele druge rase.
V Izraelu pa sem videl le Bukfast in NP.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 39744Odgovor cebelar_novinec
Če Mar 04, 2010 4:40 pm

imker napisal/-aCOLONMislim, da je pač potrebno najti nek izraz, če ga nimamo-morda je "maloceličarji" neprimeren, pa najdite ustreznejši!

V februarju sem bil v Jordaniji in našel čebele, ki so manjše za cca tretjino od nasih. So zelo hitre, da jih težko ujamete. Bilo jih je veliko, predvidevam, da gre za čebele druge rase.
V Izraelu pa sem videl le Bukfast in NP.
Zakaj bi iskali izraze za nekaj ? Saj to kar počnemo ni nič novega. Lahko rečemo čebelarjenje mar ne ?

Ali bi nekomu, ki čebelari s koši rekli maloceličar ? Ne, enostavno čebelar, čebelarjenje.
Finta je samo v tem, da se čebelari brez satnic in kolikor je mogoče naravno, brez sredstev za zatiranje varoje.

Satnikarji, maloceličarji, naravnoceličarji, vplinjevalci ? :D Nima smisla.....

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 39751Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 04, 2010 6:10 pm

L.p. I.J.

Imker,

tole z malocelicarji dano pod narekovaje, ali kaj se jim ze rece, je pa pravo spodbadanje in izzivanje - nima veze ce se nakoncu skusas malo lepega delati, ko se Ti nekdo oglasi.
In ko napadas te - Tvoje sosede - doma, z tem tudi napadas mene in mene se pa ne da kar tako okoli malega prstka oviti!!!
In kdo hudica si mislis da si?
(Bom pozabil da si par let starejsi od mene - nikakor pa mi nisi kos u vec primerih kot pa samo u ceblarskem. Takoda je sedaj nekaj spostovanja kar u skret padlo.)
Tvoj cas je padel leta 1991 ali pa 92, mar ni?
Mislim, da bi bilo prav, da se sedaj-spomladi- oglasijo in povedo in pokažejo rezultate.

Kaksno oglasanje pa bi tebi pasalo?
Jaz bi tudi rad videl (z lastnimi ocmi) koliko jih zazimis in koliko jih skoz pride?
Pa kaj jaz tukaj flancam? Saj pojma nimas kaj zima je? Tukaj u Tvoji zimi - si mladina nadene kratke hlace in majice. Ja, to ni noben hec. Skoda da nimam kaksnih fotk, bi Ti jih poslal. U majicah z kratkimi rokavi okrog hodijo...

Ja, se smo tu in ce Bog le da bomo pa tu dalje kot pa vecina!

Ce Te res tako zanima: Moje so vse zive, isto stevilo kist je sedaj tam kot jih je bilo lansko leto, pred zimo in nobenega strupa, zdravila, kisline, klinckov, palck, paketkov, vreck, papirjev, vlozkov, praskov in ne vem kaj vse se uporabljate. Pa se so zive, toda zime pa se tukaj za dva meseca ne bo konec.
Jaz se z vasim perjem ne bi prevec kitil. Saj vam manj uspeva kot pa nam!

Ravno vceraj so tukaj prisli na dan z izjavo da vsem cebelarjem pozimi pade povprecno 37% cebeljih druzin in oni ta propad dajejo na varojo, ker se je ze privadila na vse sorte rcnij katere se jim pod nos utika.
(Te cifre ne gredo samo za Kanado ali pa za ZDA? Govori se o vsem zapadnem svetu!)
Varoja je nekako iste sorte kot pa podgana? Podgane vsako drugo leto pobijajo z nekaksno drugo recjo ker se one po enem letu na te reci navadijo - postanejo imune!

Ali se razumemo?

Glede prezimovanja cebel pa se tukaj primerja jabolka z pomarancami. Saj ne verjamem da bi Tebi na moji lokaciji sploh kaksna druzina prezivela?
Saj se sami nebi preziveli naso dolgo zimo z temperaturami 40 C pod nulo.
Je pa pred par mesecih bilo tudi parkrat 56 pod nulo, za nekaj dni. nekje drugje, (Manitobi) pa celo nekaj tednov!
Ja Imker, ce ne ves kaj postoriti pa ko se zavedes da je mraz Ti pa nos ali pa prsti pocrnijo in jih je treba odrezati. Ja Gospod, tukaj Ti odkrito meso lahko u maj kot eni minuti zmrzne tako trdo kot kamen!
(potem pa imas zivce da me klices malocelicar. Od malocelicarja (ta sivih) bi jaz moral to vzeti kot komliment!

Bomo jim zelo hvaležni in radi pridemo pogledat.
Regards,
Frank

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39753Odgovor dobje
Če Mar 04, 2010 6:43 pm

Ne bom razsodnik, ampak tu razumem Frankovo in čebelar_novinec-ovo ogorčenje!
Naslov teme je NARAVNO ČEBELARJENJE in v tej smeri se pogovarjajmo!
Prosim za konstruktivne pogovore, ne le tu, ampak na vseh forumih!

Lep dan, čeprav deževen želim

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 40474Odgovor mg
Če Mar 18, 2010 12:23 am

Prijazno čebelam čebelarim od kar sem začel čebelarit, nekje osem let. Kupil sem dva panja in čebele sem imel samo za gledat - v AŽ. ju. Nikdar jim nisem odvzel vsega medu. Ne mečkam matice, pustim jih rojit, pustim jim cvetni prah. Vedno mi je pa bilo uganka naravno setje, da bi recimo vso satje v AŽ ali LR panju bilo naravno -
kako priti do tega.
V dozdajšnjih člankih Timijana in Frenka sem zasledil da se da v AŽ - okvirčkih, ampak brez spodnje letvice???? Pa kje v gnezdo je najboljše vstavljati okvirčke, da je za čebele najboljše?
Prosim če kdo pove kaj o tem, ali če kdo čebelari v AŽ - LR panjih na naravnem satju in ima s tem praktične izkušnje?

Želim vam veliko veselja z naravnim čebelarjenjem - prijazno čebelam.
lep pozdrav

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 40476Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 18, 2010 1:57 am

Me veseli ko vidim da si se oprijel naravnejsega nacina opravljanja z cebelami. Ja, kapo dol in mnogo uspehov Ti zelim.

Mislim da se bo verjetno cebelar _novinec oglasil, saj jaz nisem seznanjen z Tvojo klimo, paso in lokacijo?
Ce zelis da bi Ti imele naravne sate je pa tako da je najbolje da se vrze letosnji roj na prazne okvirje. To je; okvir kjer zgoraj, u utor das par centimeterski trakec satne osnove. Ali pa noter zalimas te palcke, od lizike ali pa noter nalijes malo stopljenega voska. Stos je, da imajo nekaj ki jim da "navodilo" u katero smer naj gredo.
Kot menda ves je roj kar dobra masina za gradnjo satov in na prazne okvircke se bodo pa vrgli z podvojeno vnemo! Raje gradijo naravno kot pa da izdelujejo te zagiftane industrijske satne osnove katere se kupuje u stacunah.

Sem zasledil da govoris o okvirjih brez spodnje letvice/

Okvirji brez spodnje letvice se uporabljajo u Warre panjih in menda se kaksni varianti le-teh katere se najveckrat najde u razlicnih predelih stare Juge.
Nic ni narobe da se uporabi kar taksne okvirje kakrsne ze imas. Naprimer, ce imas sate in jih nameravas pretopiti?
Ko jih izrezes, pusti zgoraj, pod dilco/letvico, en centimeter starega sata. To Ti bo dobro sluzilo in cebele bodo na to zgradile nov sat po svoji volji.

Ko pa menjas sate u panjih jih pa menjaj u bodoce na isti nacin - samo morajo pa okvirji biti brez satnih osnov. Paziti pa moras da das u plodisce en prazen okvir med dva dobra, zgrajena sata. Ni dobro ce sta dva ali pa vec praznih okvirjev skupaj, ker cebele jo lahko usekajo z svojo gradnjo kar malo pocez? Seveda vse to zavisi u katero smer so panji obrnjeni in se nekaj drugih zadev ki dolocjo smer gradnje - ce ni nekih smernic.
Tako: sat, prazen okvir, sat, prazen okvir in tako naprej. Jaz jim nikoli ne dam u gradnjo vec kot pa dva naenkrat, seveda jim lahko ce so zelo mocne?
Tako, nic posebnega to ni.
Seveda je pa to samo zacetek. . .
Regards,
Frank

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 40488Odgovor cebelar_novinec
Če Mar 18, 2010 5:34 pm

mg napisal/-aCOLONPrijazno čebelam čebelarim od kar sem začel čebelarit, nekje osem let. Kupil sem dva panja in čebele sem imel samo za gledat - v AŽ. ju. Nikdar jim nisem odvzel vsega medu. Ne mečkam matice, pustim jih rojit, pustim jim cvetni prah. Vedno mi je pa bilo uganka naravno setje, da bi recimo vso satje v AŽ ali LR panju bilo naravno -
kako priti do tega.
V dozdajšnjih člankih Timijana in Frenka sem zasledil da se da v AŽ - okvirčkih, ampak brez spodnje letvice???? Pa kje v gnezdo je najboljše vstavljati okvirčke, da je za čebele najboljše?
Prosim če kdo pove kaj o tem, ali če kdo čebelari v AŽ - LR panjih na naravnem satju in ima s tem praktične izkušnje?

Želim vam veliko veselja z naravnim čebelarjenjem - prijazno čebelam.
Kam vstavit prazne okvirje v že zgrajeno gnezdo ti ne znam povedat.

Probaj letos roj dat kar na prazne okvirje.
Namesto, da daš celo satnico daj le centimeter, dva ali pa nalepi une palčke od sladoleda noter al pa samo črto voska, ki "gleda malo ven". Neko vodilo jim moraš dati, da ti ne bodo gradile vse počez. Od začetka jih malo opazuj in če je treba popravi.

Vse je res preprosto in ni potrebe po nekem premišljevanju. Roj vržeš v škatlo z okvirji in je ;) Zgradile bodo ravno tako ali pa še hitreje kot ko predelujejo satnice. Če te skrbi jih lahko za svojo dušo (da boš miren) še ožičiš.

Če te še kaj konkretno zanima pa vprašaj.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 40489Odgovor mg
Če Mar 18, 2010 8:09 pm

Hvala ti Frenk in Čebelar n. za tak obširen in hiter odgovor.
Tole s spodnjo letvico mi je dalo za mislit, ampak zdaj že pripravljam okvirčke. Verjetno bom dal kar trake satnic.
Malo me skrbi trdnost takih naravnih satnic, ker pred leti sem že dal v dva LR ja samo okvirčke s traki satnic, pa so se posedli, ko so bili polni meda (so pa bili brez žice).
Bom sporočil kako se bodo obnesli oz. kaj bo ratal. Roje bom pa itak dal na prazne okvirčke.
Pozdrav čez lužo in vsem čebelarjem - tudi tistim, ki jih zvija v želocu ko slišijo "naravno čebelarjenje". :D
lep pozdrav

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 40490Odgovor cebelar_novinec
Če Mar 18, 2010 8:14 pm

mg napisal/-aCOLONHvala ti Frenk in Čebelar n. za tak obširen in hiter odgovor.
Tole s spodnjo letvico mi je dalo za mislit, ampak zdaj že pripravljam okvirčke. Verjetno bom dal kar trake satnic.
Malo me skrbi trdnost takih naravnih satnic, ker pred leti sem že dal v dva LR ja samo okvirčke s traki satnic, pa so se posedli, ko so bili polni meda (so pa bili brez žice).
Bom sporočil kako se bodo obnesli oz. kaj bo ratal. Roje bom pa itak dal na prazne okvirčke.
Pozdrav čez lužo in vsem čebelarjem - tudi tistim, ki jih zvija v želocu ko slišijo "naravno čebelarjenje". :D
Nič naj te ne skrbi "trdnost". Ko se izležeta dve generaciji čebel in čebele pripopajo satje še na stranske letvice nima kaj bit. V začetku je treba bit malo bolj previden in ne delat z okvirji kot delaš z že starimi sati.

Po mojih in izkušnjah drugih se lahko sesedejo sati, če si dva dni prej kaj prčkal noter :) Problem je lahko tudi, če daš samo začetke satnic in potem začnejo delat spodaj na trakcu satnice, med lesom in satnico pa ni dobrega "stika" ;) pade lahko dol hitro potem.
Jaz večinoma kar samo črto voska naredim in je. Najlažje, najhitreje....

Tole ni nobena znanost. Tako se dela že stoletja......in dejansko deluje.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40491Odgovor kravzlj
Če Mar 18, 2010 8:21 pm

Hej!

Naredi črtico iz voska. Naredi si nekaj sveč, jih prižgi, potem pa daš okvir močno postrani, in noter nakapljaš kar se stopi na sveči. Ker je okvir postrani zdrsne kapljica do konca utorčka.
Okvir brez spodnje letvice ne bo deloval pri AŽ panjih. Najbrž deluje pri nakladnih.
Glede trdnosti nevem povedati, ampak v AŽ je najbrž problem ker je velik sat, in nekatere ne zgradijo v prvem letu do dna. Tako jaz vidim ta porblem. Pri mojih 2/3 LR nakladah nimam problema.

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Layla
PrispevkovCOLON 10
PridruženCOLON So Feb 06, 2010 12:11 am

OdgovorCOLON # 40892Odgovor Layla
To Apr 06, 2010 4:23 pm

Živjo!

Super tema! Sem čista začetnica, zelo me zanima čimbolj naravno in čebelam prijazno čebelarjenje.
Prebrala sem kar nekaj na tem forumu (in nekaj linkov, tudi o eko čebelarjenju na strani Ajde Vrzdenec) ter bila tudi na čebelarskem tečaju za začetnike, še vedno pa ne vem, kako začeti stvari v praksi?

Vem, da se da ogromno naučiti tako od tradicionalnih in eko čebelarjev, kot tudi od bolj naravnih čebelarjev. Kako vse skupaj spraviti v nek čimbolj enostaven sistem, da je enostavno za konkretno uporabo?

Čebele je imel že moj dedek, ki ga ni več, čebelnjak na kmetiji v hribih je že kar nekaj let zapuščen (več kot 10 let). Menda hujših problemov ni bilo, tako da sem za začetek nameravala kar uporabiti nekaj teh starih AŽ panjev (1 ali 2 za družine + 2 za roje, bi poskusila, da bi roji zgradili naravno satje, starim družinam pa dati eko satnice-?) Potem pa nabaviti nove 3-nadstropne AŽ (ko bi videla, če je čebelarjenje sploh zame, morda če bi se potem dalo tudi dobiti subvencijo)?
Vem, da bi bilo bolje glede zdravja čebel že zdaj nabaviti nove, upam pa, da bojo vsaj za začetek v redu tudi stari, očiščeni in obžgani.

Ali je treba s starih panjev dol postrgati tudi propolis, s katerim so čebele 'zatesnile' kake špranje? (Ter morda zakitati, kar spet vprašanje, kako je eko - ali je bolje pustiti, da nove čebele zapropolizirajo po svoje?)
Kakšne barve bi bile ok za čimbolj naravne panje? - Tule 'na splošno' za stare panje predlagajo barvo Tiger ali za nove panje Belinka na vodni osnovi, ki pa naj bi jo bilo treba bolj pogosto obnavljati. (Nekdo omenja tudi Tesarol ali emajl barvo - ne vem, če je to ravno naravno?) http://www.lunin.net/forum/lofiversion/ ... t2221.html Tudi tule vidim, da so debate: http://www.slovenski-cebelarji.com/foru ... arva#40888 Ali obstaja kak seznam barv ali 'domačih eko mešanic', ki so ok tudi za čimbolj eko/naravno čebelarjenje?
(Na tečaju so omenjali celo panje iz stiropora in avtolake?? Tega res raje ne bi prakticirala.)
Ali je sploh nujno pobarvati panj od zunaj, ali lahko ostane kot pač je? (bil je pobarvan, ne vem s kakšno barvo). Čebelice Maje ne mislim gor risati. :)

Kako je pa z materiali za okvirčke - je z vidika 'naravno' bolje nove kupiti nesestavljene oz. jih narediti doma in kaj uporabiti (kakšno lepilo bi bilo ok, ali so dovolj le žebljički)?
Tudi to ne vem, ali bi bilo za uporabiti še stare ali ne?
(Se mi zdi eko uporabiti čimveč starih stvari, pa tudi rada imam tradicijo in malo tudi sentimentalna vrednost, mi je škoda kar vse skuriti. Nekateri so še ravni, nekateri ne.)
V enem od panjev so bile tudi ose, tako da če te preživijo, bi verjetno čebelice tudi. (Ne mislim dat čebel v tisti panj. Ali bi s subtilnega vidika bila lokacija tistega panja ugodna tudi za čebele? Zanima me pač, zakaj so ose šle ravno tja.)

Kaj pa žice (bi ožičila 'za vsak slučaj') - na sejmu je bilo rečeno, da so boljše 'rostfrei' kot pocinkane, ali je tudi tako s stališča čimbolj eko/naravnega čebelarjenja? (Ali obstaja še kaj bolj eko, oz. morda katera firma/znamka, ki je boljša? Vem, da je tudi 'rostfrei' lahko iz različnih zlitin in mešanic in da so recimo nekateri alergični na nikelj itd.)

Ali obstaja kaka stran/link o eko materialih za panje in čebelnjak? (lahko v angleščini, nemščini, ali tudi kakem drugem jeziku, saj obstaja Google prevajalnik)
Tule omenjajo nekakšen Anastazijin panj/čebelnjak, a kdo ve, kaj to je? (In če je kaj na tem, ali je vse le zgodbica?) http://www.soustvarjanje.si/e107_plugin ... ic.php?180

Kako je z morebitnim zdravljenjem čebel v 'prehodnem času' na bolj naravno čebelarjenje? Ali drugi pač nameravate uporabljati oz. uporabljate bolj eko pripravke (timol/kisline + sladkor v prahu) ali kako? Pač glede na število odpadlih varoj itd?
Ne bi rada morebiti okužila kakih sosednjih čebelarjev, ali lastnih čebel. (To so nas na tečaju kar malo zastrašili.)

Zdajle med pašo se tako menda ne sme uporabljati pripravkov za zdravljenje, čeprav nekateri menda kar po vsakem točenju dajo 'šok terapijo' z mravljinčno kislino ali če je preveč odpadlih varoj/čebel mrtvic kaj 'zdravijo' (?) (Se pa v naših koncih uporablja vse sorte, tudi nekatere v Sloveniji prepovedane stvari. Ali potem poskusiti najti vsaj 'bolj eko' mentorja, ki zdravi s kislinami? Nekaj takšnih čebelarjev že poznam, za čisto naravno čebelarjenje pa mislim, da jih ni v bližini.)
Želim čimbolj naravne čebele, rada pa bi poskusila gledati realistično, da se pač kot začetnica nekako sploh naučim, kako s čebelami.

Nekaj medovitih rastlin je že posejanih še iz dedkovih časov, nekaj pa nameravam še naprositi strica, da se recimo po krompirju in fižolu poseje ajda itd. (Sicer je na kmetiji govedoreja, žal ne ravno eko, trava se večinoma gnoji tudi z umetnimi gnojili, nekaj se tudi škropi proti širokolistnim plevelom itd in se kasneje silira, tako da glede paše ni idealno, je pa kar nekaj gozda v bližini in star manjši sadovnjak, ki se ga ne škropi.) Tudi med nameravam pustiti čebelam, kolikor ga rabijo, dati sladkor le, kolikor bi bilo nujno. (Nekateri medovi kristalizirajo oz. so pretrdi, da bi čebele lahko na njih zazimile. Če bo uspelo tole z ajdo je menda v redu za prezimit).

Ne vem, če sem kje našla, koliko meda se pusti čebelam v AŽ panju, če jih hočeš zazimiti le na medu? (Na tečaju je predavatelj rekel, da jim vse pobere in jim da sladkor, na predavanju v Celju pa se mi zdi, da je g. Zdešar rekel, 3x10kg hrane v nakladnem, AŽ pa postopno, in da jim je treba pustiti čimveč medu in dati cvetni prah in le 1/3 sladkorja. Sem bila kar zelo presenečena, je povedal kar veliko tega, kar je v teh temah o bolj naravnem čebelarjenju tukaj. Da se jim ne sme pobrati ves med, da so pomembne medovite rastline itd.)

En kup vprašanj. :) Sem nameravala pisati sem že prej, pa nisem vedela točno, kaj naj napišem in kaj naj vprašam. (Preveč vprašanj :))
Zanima me, kaj mislite o 'načrtu' oz. če se vam zdi izvedljivo? Pa tudi drugi predlogi in ideje bodo dobrodošli!
Zadnjič spremenil 1, dne Layla, skupaj popravljeno 0 krat.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 40893Odgovor levstek008
To Apr 06, 2010 4:33 pm

Dober namig za dober začetek- preveri da nisi alergična na čebelji strup!

Da ne boš kot en znanec, ves vesel da bo imel čebele, na koncu se je izkazalo, da je alergičen na čebelji strup!

Je pa imel srečo drugače, 30 let ga ni nobena stvar pičila( tako mi je zatrjeval)
zato je bil blazno razočaran, ko se ni smel več ubadati z čebelami.

lp matej

Layla
PrispevkovCOLON 10

OdgovorCOLON # 40894Odgovor Layla
To Apr 06, 2010 4:47 pm

Živjo!

Hvala, Levstek! Čebele so me pičile samo 2x, tako da ne vem?
(Je pač malo zateklo, pa smo dali kis gor. Baje pa se lahko alergija še kasneje pojavi, tako je bilo pri vnuku od enega čebelarja, ki je predtem dedku pomagal, ogrebal roje itd. Ta čebelar pa zdravi čebele konvencionalno oz. s trenutno nelegalnimi stvarmi, v bližini je tudi precej mini vrtičkarjev in sadovnjakov, kjer se škropi, ter kemična tovarna. Mislim, da bi tudi to znalo biti povezano s tem. Tako da ne vem, koliko je varno učiti se in sprobati morebitne alergije v takem okolju? Po moje bi gor v hribih bilo vse skupaj malo bolj eko?)
Ali je kdo že kaj delal analize, kje je bilo več alergij - pri čebelarjih, ki so uporabljali konvencionalna sredstva ali bolj eko (kisline/timol)?

Sem bila že kot mala alergična na konzervanse in umetne dodatke v hrani, zato pa tudi želim čimbolj naraven/eko med in vosek. Ker tu okoli nas bolj ko ne vsi strupijo. Kje torej varno 'sprobati'? :wink:

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 40895Odgovor Gregor T.
To Apr 06, 2010 5:46 pm

Živjo
Ti si pa že kar nekaj naštudirala. Prav je tako. Po moje bo najlažje, če bi omisliš mentorja, ki ti bo sproti svetoval. Za začetek samo tole. Jaz bi na tvojem mestu kar uporabil stare panje, vendar bi jih prej konkretno očistil. Takole sem že večkrat naredil in ni bilo nikoli nič narobe. Notranjost panja ostrgaš z nožem, dletom itd, tako da odstraniš voščene prizidke in propolis. Vse dele, ki jih lahko vzameš ven, ostrgaš posebej. Notranjost panja in premične dele nato obžgeš s brenerjem (plinskim gorilnikom). Zunanjost panja malo obrusiš in pobarvaš. Po moje ni preveč problematično, s kakšno barvo, zelo važno pa je, da se pred naselitvijo čebel dobro posuši in prezrači. Če uporabiš barvo na vodni osnovi, bo to po dveh, treh dneh, če pa kakšno drugo, je bolje počakati kakšnih 14 dni ali še več, oz. da neha smrdeti.
Okvirčke pa se ti ne splača šparat, eden stane okrog 60 centov in je čisto trden in nov.
Mislim, da ti mora biti večje vprašanje, ali sploh hočeš čebelariti v AŽ, ker je po tem, ko že imaš nekaj panjev res težko zamenjati. Čeprav so to rekli tudi meni pa sem vseeno preiskusil že nekaj različnih sistemov pa še kakšnega bom. V čebelarstvu je res tako, da moraš poslušati veliko nasvetov, ampak nekaj veš šele takrat, ko sam probaš.
Veliko sreče ti želim

Layla
PrispevkovCOLON 10

OdgovorCOLON # 40898Odgovor Layla
To Apr 06, 2010 8:53 pm

Najlepša hvala, Čebelko!

Nekaj takega sem nameravala narediti, ja. Panj, ki sem se ga lotila, je kar fejst zapropoliziran, so od zunaj komaj opazne razpokice, ali pa tudi kakšne večje. A je treba ves propolis ven zbrskat, tudi iz razpokic in manj dostopnih mest, ali se to potem požge in ni taka reč če kaj malega ostane, ali kako?

Ata je povedal, da so to verjetno 60+ let stari panji (on se ne spominja, da bi kdaj delali nove, so pa bili bolj novi ko je bil še majhen). Meni so ti panji sicer zelo lepi. In zelo lepo diši, ko pucaš dol propolis! :) Vrata na panju so pa bolj švoh (črvi in preperel les na enem delu), pa zdaj ne vem, a naredit nova vrata, ali kako? (Ali kar obupat in nabavit nov panj? :)) So pa malce različnih velikosti ti panji in se ne da kar menjati vrat in drugih delov.
Bom še malo pogledala, kakšni so drugi, ampak se mi zdi, da pa niso 'v kompletu' z vrati in tistimi malimi vratci znotraj.
Je bil namen, da to porihtamo že čez zimo, pa nekako ni zneslo. Mam soseda tišlerja, je pa res zdaj že kar 'gužva' (delo na vrtu, na polju...)

A je vseeno, kje se kupijo okvirčki? (domnevam, da so bolj eko zbiti kot lepljeni, ali so vsi zbiti?)

AŽ je že izbrana varianta, ker so nakladni za bolj močne (dvigniti 20 kg v primerjavi s 3-5 kg) in sem že imela nekaj težav s hrbtenico, tako da to ni vprašanje. Nameravam pa vse bolj kot hobi/ljubiteljsko, tako da nakup nekih dvigalk najbrž ni ekonomsko upravičen. So mi pa rekli, da je za naravno čebelarjenje menda nakladni boljši? (A ker so manjši sati?)

Ja, preveč vem. :) Saj me je po tečaju kar malo minilo vse skupaj. Ko so nam o vseh boleznih in problemih govorili, pa kar precej zakomplicirano je izgledalo vse skupaj (rotacijsko čebelarjenje itd). Samo večina čebelarjev čebelari bolj 'na easy', kolikor vem. Vsaj začetniki.
Tudi mentorja si zelo želim takega čimbolj eko (zaenkrat sem malo zmenjena z bolj konvencionalnim čebelarjem oz. mi je že marsikaj povedal) so se pa nekateri naučili bolj eko tudi kar brez mentorja, tako da navsezadnje je pa tudi to mogoče varianta. (Saj malo se pa še ata spomne od prej ko je bil še majhen.)
Ali ste vi, ki ste za bolj eko/naravno čebelarjenje, imeli eko mentorje ali čisto konvencionalne čebelarje?

Aha, še to - kje in kak eko vosek/satnice je najbolje kupiti, če še nimaš svojega? Na sejmu so imeli nekaj od afriških čebel, pa mi je bilo malo sumljivo? (Dobila sem mali kolač od konvencionalnega čebelarja, pa si ne upam dati za eko čebele, za nastavke kot piše zgoraj.)

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 40899Odgovor Gregor T.
To Apr 06, 2010 9:23 pm

Če so panji že tako slabi, potem pa res ne vem. Se boš morala sama odločit, al pa če ti jih pride kdo pogledat. Če so razpoke čez celo debelino stene, tako, da piha čez, potem pa res že malo kriza.
Vseeno je kje kupiš okvirčke, kar se tiče velikosti, kar se kvalitete tiče, so pa najboljši lepljeni+zbiti, so pa tudi klamfani čisto u redu. Tisto lepilo ni takšen problem, saj so tudi drugi spoji v panju navadno lepljeni.
Če misliš čebelariti čimbolj naravno malo razmisli še o kakšnih drugih panjih, npr. koš, kranjič, letvičar (TBH), Warre... poglej si tudi forum naravnih čebelarjev http://www.apislo.info/forum/index.php
Če misliš čebelariti po sistemu, ki pusti čebelam naravno gradnjo satja, satnic sploh ne potrebuješ, drugače pa lahko dobiš tudi take z ekološkim certifikatom. Videl sem jih enkrat v Celju na sejmu.
Jaz drugače zaenkrat čebelarim konvencionalno in bom šele začel z bolj naravnim pristopom, tako da ti pri tem ne morem veliko pomagati, sicer pa je o tem že veliko na internetu.

Layla
PrispevkovCOLON 10

OdgovorCOLON # 40909Odgovor Layla
Sr Apr 07, 2010 11:31 am

Hvala, Čebelko!

Ja, bomo še malo pogledali in predebatirali variante.
Hvala za informacije o okvirčkih in eko satnicah. Sejem je že mimo, tako da bom videla, če se jih da najti še kje. A so ti eko certifikati zanesljivi?
Naravno gradnjo satja so mi rekli, da bo naredil roj, stara družina pa ne (?) Tako da bi tistim pač blo za dat eko satnice verjetno?
Sem že gledala te različne panje, so zanimivi. Nekako me še niso prepričali, mogoče debata za drugič. (Vidim nekatere prednosti in tudi pomanjkljivosti v našem podnebju.) Za začetek sem nameravala kar na starih, če se bo šlo v nove, je pa tudi še za pogledati te različne variante.

A kdo čebelari bolj naravno tudi na 3-nadstropnih AŽ panjih?

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 40911Odgovor cebelar_novinec
Sr Apr 07, 2010 12:10 pm

Layla napisal/-aCOLONHvala, Čebelko!

Ja, bomo še malo pogledali in predebatirali variante.
Hvala za informacije o okvirčkih in eko satnicah. Sejem je že mimo, tako da bom videla, če se jih da najti še kje. A so ti eko certifikati zanesljivi?
Naravno gradnjo satja so mi rekli, da bo naredil roj, stara družina pa ne (?) Tako da bi tistim pač blo za dat eko satnice verjetno?
Sem že gledala te različne panje, so zanimivi. Nekako me še niso prepričali, mogoče debata za drugič. (Vidim nekatere prednosti in tudi pomanjkljivosti v našem podnebju.) Za začetek sem nameravala kar na starih, če se bo šlo v nove, je pa tudi še za pogledati te različne variante.

A kdo čebelari bolj naravno tudi na 3-nadstropnih AŽ panjih?
Layla,

lahko poveš kakšne prednosti in pomankljivosti vidiš za različne panje v našem podnebju ?

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 40954Odgovor mg
Če Apr 08, 2010 2:38 pm

Pozdravljeni naravni čebelarji-ke.

Zdaj je najbolj pomembno da začneš čebelarit. Informacij - kolikor vidim imaš že skoraj preveč. Vrsta panja sploh ni tako pomembna. Pomemben je način čebelarjenja, se pravi naravno.

Prvo leto imaš lahko čebele samo za gledat. Pusti jim ves med in CP. Pa to ne pomeni, da jim drugo leto vse vzameš. Čebele morajo imeti vedno svoj med in cvetni prah. Pa merkaj z mentorjem, ker si hitro bedak, če čebelam vsega ne vzameš in jih maksimalno obremeniš. G. Zdešar je na enem predavanju povedal " da večina čebelarjev ima AUŠVIC čebele".

Čez kakšno leto še pa te zgubijo.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40955Odgovor volk
Če Apr 08, 2010 2:52 pm

Layla,sele sedaj sem prebral to temo.

V stare panje ne dajaj cebel,razen ce jih razkuzis.
Bolje zbiti skupaj stiri deske,pa mas panj.
Okvircki.So pac iz lesa.Jaz jih delam tudi sam.Zica.Rostfrei.Cink je dober edino za rink za v nos za mladino.

Cebele.Prvo leto,torej sedaj kupi nekaj druzin.Ce ne poznas nacinov cebelarjenja,in hoces delati na cisto,jih izrojis.Svetoval bi kak lovilec rojev,pa vsak dan v rojni dobi(ce so noter odkriti maticniki) pregled,ce je kje kak roj.
Roje das v skatlo,zdravis proti varozi,je cisto vseeno,kisline,cuker v prahu,zegnana voda.Samo omazes cebele,da se scistijpo,da varoja dol pade.

Ce hoces naravno satje,v okvircke das samo zico ter s copicem naredis crto iz voska,kot dela novinec v TBH panjih.
Lahko delas tudi brez zic,samo ne smes nagibati satov,da se ne zlomijo.

Izrojenca tudi zdreavis,izracunaj kdaj nima pokrite zalege.

Torej,le vesel naprej.Zapomni si samo eno pravilo:ZDRAVLJENJE PROTI VAROZI.
To je prvo leto obvezno.Saj caramo vse zivo,tudi z dogrevanjem......Ampak za zacetek ni heca,dokler ne preizkusas kaj ter kako.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Layla
PrispevkovCOLON 10

OdgovorCOLON # 40964Odgovor Layla
Če Apr 08, 2010 11:23 pm

Hvala vsem! :)

Zanimiva ideja, da bi pustil človek čebele prvo leto čisto pri miru.
Pri nas žal to ne bo mogoče (hribi - med, ki se strdi, menda čebele tudi prezimiti ne morejo na njemu. Tak da razmišljam o tem, da bi se za krompirjem in/ali fižolom posejalo ajdo - na tej menda ok prezimijo čebele.)
Pa familija ne bo za, če čisto ves med pustimo čebelam. :) Sem pa za to, da se jim ga pusti čimveč.

Tisto o panjih rabim malo poiskat zapiske oz. še povprašat, da ne bom kaj narobe rekla. Se mi zdi, da je gospod Frank na tem forumu rekel, da se lahko čebelari bolj naravno v kateremkoli panju, in da je TBH fajn, a morda premajhen za mrzlejše podnebje, bolj primeren za Afriko, Florido ali pri nas morda za Primorsko ali ravnino. Mogoče sem tudi narobe razumela. Ne me držat za besedo, ogromno vsega sem prebrala in včasih že pozabim, kje je bilo kaj.)

Ja, saj tole z mentorjem tudi ne vem, kako bom speljala. Pač mogoče da se strinjamo, da se čisto vse ne strinjamo? Pa če bodo čebele drugje kot mentor, bo tudi najbrž bolj na easy?

Volk, razkužiti sem mislila z brenerjem. Hvala za informacije.
Cinka v nos ne bi dajala. :) Menda še papagajem škoduje, če je kletka pocinkana? (Če se recimo hrana, košček jabolka ipd, dotika take kletke.)

So mi rekli, da bo po 15.4. lažje dobiti čebele, ker bojo roji. Bi bilo pol verjetno pametno kr en tak roj dobit (ali dva) in jih pač po tretiranju proti varoji dat, naj same gradijo satnice? A bi blo za dat ena satnica ena brez al kar kot piše zgoraj le okvirčke z voskom namazane na eni strani, zgoraj? (Ali črta voska na vseh straneh?)
Ali bi bilo smiselno okvirčke AŽ 'pregraditi' (ker so veliki)? Pač eno palčko vmes na sredini (?) Je že kdo kje probal kaj takega?

Tiste škatle za zdravljenje rojev morajo bit z rešetko, a ne? (Vsaj na 1 strani ali 2eh ali kako?) A pol kr čez rešetko cukr gor posipaš?
Če je sladkor 95% uspešen, a kdo ve kolk procenten uspeh je pri kislinah/timolu? Verjetno je za čebelarja laže npr mravljinčna, za čebele pa domnevam da jim manj škoduje sladkor? (Čeprav jih menda razjezi-? In je treba na 7-10 dni ponavljati (?) A to le če je zraven zalega ali tudi po tretiranju roja?)
A je potem sladkor sploh primeren za jesensko/avgustovsko zdravljenje al raje ne? Domnevam, da je takrat bolje uporabiti kaj močnejšega?

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 40966Odgovor cebelar_novinec
Pe Apr 09, 2010 12:20 am

Layla,

tbh ima lahko sate visoke kolikor hočeš in sam panj je kakršnekoli oblike ( letos bom naselil GJ naklade in dobil TBH panje ).
Jaz jih imam od 25-30cm in to je več kot tisoči čebelarjev po Slo, ki prezimujejo v eni etaži v AŽ panjih. Kar se teh pomislekov okoli prezimovanja...ni je te klime v Slo, da bi zaradi te, čebele imele težave s prezimovanjem. Saj veš....višje kot je satje bolje prezimujejo ;)

Kar pogumno po čebele in začet čebelarit. To ni noben bavbav. V bistvu bolj preprosto kot je bolje je ;) keep it simple stupid pravijo pri Franku :)

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 40968Odgovor Odisej
Pe Apr 09, 2010 8:13 am

Zdravo, Layla
Layla napisal/-aCOLONHvala vsem! :)
Zanimiva ideja, da bi pustil človek čebele prvo leto čisto pri miru.
Pri nas žal to ne bo mogoče (hribi - med, ki se strdi, menda čebele tudi prezimiti ne morejo na njemu. Tak da razmišljam o tem, da bi se za krompirjem in/ali fižolom posejalo ajdo - na tej menda ok prezimijo čebele.)
Pa familija ne bo za, če čisto ves med pustimo čebelam. :) Sem pa za to, da se jim ga pusti čimveč.
Jaz sem lani, ko sem začel, pustil prav vse čebelam in konec poletja (julij, avgust) še dodatno nakrmil. Če imaš tam gozdno pašo ali pa bršljan, potem je dovolj, da dodatno nakrmiš družine z nekaj 'poletnega' medu ali sladkorno raztopino, ki ji dodaš čaje (kopriva, kamilica, hrastovo lubje, rman ... ). Zelo pomaga pri lažji prebavi mineralno bogatih medov in čebele nimajo težav s kako nosemo in podobnim.
Glede famije: delaj po svoje in se ne oziraj na druge. Predvsem pa je najbolje delati po meri čebel.

Lep dan želim vsem.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 40975Odgovor mg
Pe Apr 09, 2010 3:31 pm

Lep pozdrav vsem.

To da med kristalizira v satju, pa potem čebele slebo prezimujejo - je samo izgovor čebelarjev, da čebelam ves med poberejo in potem nakrmijo sladkor.

Če pa ti pustiš spomladanski med, potem akacijo, lipov, kostanjev, cvetlični - potem čebele na koncu nanosijo še bršljan (ker cvete pozno), čisto ob gnezdo in ga najprej porabijo, ker nima časa kristalizirat. Če je pa ob medenju bršljana satovje več ali manj prazno ga pa čebele seveda zatrpajo z bršljanovim medom in to so si seveda same krive.

Mejte radi čebele, pa ne zato, da jim vse poberete. Pustite jim obilje.
lep pozdrav

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40980Odgovor volk
Pe Apr 09, 2010 7:24 pm

No,ne govorit prehiro o kristalizaciji.Eni medovi(splojh manini) znajo kristalizirati v nekaj dneh.Problem brsljana je,da ce ga je veliko,lahko tudi precej naberejo.Betona.

Kar se tice maninih medo,bi rekel takole.Ima clovek 100 druzin,ki jih pelje na hojo.Naj ima se ene 200 rezerve doma.Ker onih 100 bo praznih,nekaj bo vzela zima,varojua ter nosema.Tako da bo imel od 300 ene 150 do 180 druzin.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Grega_L
PrispevkovCOLON 39
PridruženCOLON Sr Dec 31, 2008 9:02 am
KrajCOLON Dob
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40985Odgovor Grega_L
Pe Apr 09, 2010 11:48 pm

volk napisal/-aCOLON Kar se tice maninih medo,bi rekel takole.Ima clovek 100 druzin,ki jih pelje na hojo.Naj ima se ene 200 rezerve doma.Ker onih 100 bo praznih,nekaj bo vzela zima,varojua ter nosema.Tako da bo imel od 300 ene 150 do 180 druzin.

S tem se ravno ne strinjam. Kadar hoja medi, so čebelje družine ok...kadar pa hoja ne medi in s čebelami vztrajamo v gozdu, takrat družine oslabijo. Zato mora čebelar, ki ima čebele na hoji spremljati kaj se dogaja in čebele ustrezno oskrbeti, če hoja ne medi. Sam sem imel čebele že velikokrat na hoji, jih pripeljal domov tudi 10. ali 15. septembra, stočil med, jih pripravil za zimo in vse so vsako leto uspešno pričakale pomlad.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov