NARAVNO ČEBELARJENE

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
BUTTON_POST_REPLY
Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

Re: Razmišljanja in študije o veliki sodobni zmoti

OdgovorCOLON # 37640Odgovor Odisej
Ne Dec 20, 2009 5:33 pm

Timijan napisal/-aCOLON Žal slik iz foruma ne boste mogli videti, če se ne prijavite, ker morate obvladati čirilico (meni je uspelo spomniti se je), a nič zato
Cirilica mi gre kar dobro od rok, saj sem se je učil v šoli in v vojski :? , za kakšna daljša besedila pa si zaradi prihranka časa pomagam s tem:
http://www.crosign.com/hr/cirilica-latinica-konverter

Prekopiraš besedilo in v hipu se prikažejo 'domače črke'.

Timijan, hvala za tvoje prispevke, energijo in luč.

Lep dan vsem.

MISSY
PrispevkovCOLON 69
PridruženCOLON To Maj 05, 2009 8:56 am

OdgovorCOLON # 37641Odgovor MISSY
Ne Dec 20, 2009 5:56 pm

Pozdrav !

Kdor ima željo lahko tudi z kamnom kruh reže.Papir in internet prenese vse.

Tomaž

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 37643Odgovor Odisej
Ne Dec 20, 2009 8:05 pm

MISSY napisal/-aCOLONPozdrav !

... Papir in internet prenese vse.

Tomaž
(Skoraj) Vsa modrost in Vse znanje tega sveta sta zapisana na papirju.

Lep dan vsem.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37661Odgovor Timijan
To Dec 22, 2009 12:20 pm

Missy had missed again (as usually) :lol: .

Hvala Odisej za prevajalnik, bo marsikateremu razumnemu čebelarju prav prišel, da si malo doda žlahtnega znanja ... Ali pa srčnosti.

Kot svet vse bolj ugotavlja (dokazi se nabirajo iz tedna v teden), so vzroki za tako močno varojo jasni: satnice, industrijski pristop čebelam, prenašanje satov naokrog med panji ter prevozništvo. Vsega tega v "primitivnem" čebelarstvu ni, zato pa čebele veselo preživljajo. Če so rojile, pa sploh ... En tretma rabijo le zaradi lepšega, zaradi mirne duše.

Sem prvo vrškaro spletel (tako, da gre v AŽ panj, hehehe). V Karlovcu pa imajo zadnjih pet pletar po 20 €, a jih nimajo več, do pomladi ... Pa v Ribnici se menda nekaj dobi. Poročajo ljudje, da je koš res izreden za razvoj, zdravje in razmnoževanje čebel. Za med pa je TBH. Pa AŽ bo treba sprobat na naravnejšo varianto. Bistvo je v tem, da ne skrbimo le za svoje riti (med), ampak tudi za čebele, to je Naravo. Že nekaj čebelarjev na jugu je rešilo čebelarstvo s koši, ne pa s priporočili veterine in Bayerja. Ugotavljajo, da naši predniki le niso bili tako zabiti, kot jih sodobna znanost želi prikazati. Meni pa se celo zdi, da so bili kar precej modri.

Bistvo je v tem, da je čimbolj NARAVNO.
Kajti Narava in čebele so se učili milijone let, delali napake in kar je preživelo je res klasa življenjskega znanja. Naša znanost pa je par let delela poskuse na 6 panjih in bila zadovoljna z medom, čebel pa nič pregledala. Ta mušica proti milijonom let Narave, pa se še kar napihuje, ko je vendar jasno, da je stvar pogorela????? Ej, ti mu :roll: šica.

Lepe praznike vsem, ki jim je Narave mar, pa tudi vsem drugim, seveda, t

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37746Odgovor Timijan
To Dec 29, 2009 12:22 pm

NAZAJ DOMOV, K "PRIMITIVNEMU ČEBELARSTVU"

Veliki mojster jugoslovanskega čebelarstva Josip Belčić je že leta 1982 v svoji knjigi zapisal:

Nekaj časa se je verjelo, da so panji s fiksnim satjem odigrali svojo vlogo, torej da jih lahko odpišemo. Vendar se je zgodilo tako: na močnih in dolgih pašah so bili panji z okvirji zares napolnjeni z medom, vendar so ostajali brez čebel. Zato so čebelarji poiskali tiste preostale kolege, ki so še vedno delali s panji z nepremičnim satjem, ter pri njih kupovali naravne roje in "iskucance" (roje, dobljenje z iztrkavanjem), da bi svoje oslabljene čebelje družine okrepili s čebelami. Razvila se je trgovina z naravnimi roji in "iskucanci", in le-ta ima bodočnost.

Koši (pletara iz trave, vrškara iz šibja in obloge, ter trmka, ki je malo bolj sofisticirana izvedba pletare) so idelani panji za razvoj in prezimljanje čebel, za pridobivanje rojev ter mladih matic, kot tudi čistega voska. Zaradi idelane razporeditve gnezda in hrane, v teh "primitivnih" panjih čebele z lahkoto prezimljajo, ob minimalni porabi hrane. Istočasno pa naravno satje, kot že mnogokrat povedano in dokazano, preprečuje varoji pretiran razvoj, jo odmika iz delavske zalege na obrobje, v trotovsko zalego, kjer ji je Narava tudi odredila mesto. V teh "naravnih" panjih so tako čebele sposobne z varojo vzpostaviti ravnotežje, čebelarju pa preostane le kak tehnološki poseg in pa morda en tretma.

Mi je prijatelj, ki je s koši čebelaril že pred desetletji, povedal:

Ko sem prodal koše in prešel na AŽ panje ter satnice, se je začela groza z varojo. Čebelarji v društvih so se organizirali in udarili po njej najprej z enim tretmajem po prvi paši: vrvice smo natopili z nekakšnim fulminatom in jih obesili v panje. In je delovalo: problem z varojo je bil rešen!

A čez nekaj let varoja na eno vrvico letno ni več reagirala in prišel je drugi sklep, na zboru čebelarjev: tretiranje s še eno vrvico, takoj po drugem točenju (lipi, kostanju). In je bilo OK, problem z varojo je bil rešen!

Žal je, spet čez nekaj let, tam okoli 2000-2002, v čebelnjaku in okoli njega opazil veliko "pešadije", to so bile čebele, nezmožne letenja. Z grozo je o tem poročal predsedniku društva, ta pa je odvrnil: "Vsi telefonirajo in jokajo kot ti. Pojdi v Novo mesto na veterino po hemovar." In je bil problem z varojo rešen. Hemovar je rešil čebelarstvo!

A ne za dolgo, kajti varoja je del Narave in tudi ona se na iztrebljanje odzove z nekajkratnim pospeškom razmnoževanja. Nemogoče jo je povsem uničiti, kajti Bog in Narava sta tudi njej dala svoje mesto na Zemlji. Znana so poročila, da so ljudje že pred 50 leti poročali o nekem zajedalcu v koših, ki je po opisu istoveten danes znani varoji, pa so čebelje družine v teh preprostih panjih veselo preživljale brez kakršnih koli tretmajev! Letos, ko je izrazito "varojno leto", pa so industrijski čebelarji z veliko muko ohranili vsaj del svojih čebel takole (dobivam poročila):

- z 11 kratnim tretiranjem z mlečno kislino, ali
- z 7 kratnim tretiranjem z mravljinčno kislino, ali
- z 4-5 kratnim vstavljanjem D. palčic plus vsaj dvakratnim tretiranjem z oksalno kislino, ali pa
- z kombinacijo: dveh paštetk Apiguarda, pa 3 krat mravljinčno kislino ter 2-3 krat oksalno kislino (termosublimacija ...).
- Da ne omenjam sum na nedovoljena sredstva iz tujine, katerih pa ne poznam poimensko ...

Se vam ne zdi, da se stvar zelo hitro stopnjuje v dokončno norost: od ne-tretiranja do ene vrvice fulminata in letos do teh enormnih količin strupov v industrijskih panjih? Ste prepričani, da bo čebela to preživela? In da so izdelki iz takih panjev res zdravi? Če ste, je moč vaše samo-hipnoze res izjemna. A daleč od resnice.

Ko se čebelam dovoli, da gradijo naravno satje, naredijo do 70% celic ožjih od 5 mm, znano pa je, da ko imajo celice izpod 4,9 mm, se varoja iz delavske zalege umakne na obrobje, v trotovino, čebeli pa se ponovno povrne čistilni nagon, prav gotovo povsem enak tistemu od Vzhodne in Afrikanizirane čebele, ki sami uspešno opravljata z varojo! Kranjska sivka je torej vsega tega sposobna že v eni sezoni, če ji le omogočimo gradnjo naravnega satja in z njo rokujemo čimbolj tako, da nas sploh ne občuti. Tega sodobna čebelarska znanost nikakor noče in ne zmore dojeti, ker jo k temu spoznanju zadržuje pohlep po denarju, dobljenim od prodaje medu in drugih čebeljih pridelkov.

No, tisti, ki smo začeli razumevati te velike zmote sodobnega čebelarstva, poskušamo narediti korak nazaj k Naravi in našim prednikom, ki za varojo še slišali niso, čeprav je bila prisotna v njihovih panjih, vendar pod čebeljo kontrolo. Sam sem do sedaj zbral skromno zbirko "primitivnih" čebelarskih panjev, ki čakajo pomladi, za katere sodobni uporabniki spoznavajo, da omogočajo kontrolo varoje in optimalno zdravje čebel brez uporabe kemije/kislin!

Z naravnim satjem se v panjih pojavi tudi več (povprečno okoli 10 %) trotastega satja, ki pa, za razliko od trditev sodobnega čebelarstva, prinaša le koristi: ko je izpraznjeno, ga čebele polnijo z medom, več trotov v panju pa v končnem izračunu tudi čebelarju prinaša več medu. Zakaj je to tako, govori mojster Belčić:

Jeseni sem opazil, da so roji prvci v koših zgradili polovico trotastega satja, ki je bilo napolnjeno z medom. Spraševal sem se, kako to, da vsi tej številni troti, katerih oglušujoč zvok sem vse leto poslušal v čebelnjaku in sadovnjaku, niso porabili tega medu? Tedaj tega vprašanja še nisem znal razrešiti. Sedem let kasneje mi je oči odprl slovenski čebelar Henrik Peternel, ki je po desetih letih opazovanja in preučevanja v svojem čebelnjaku in čebelnjaku svojega prijatelja spoznal, da so zaloge medu toliko večje, kot je večje števijo trotov v panju.
Kasneje je bilo na univerzi v Wűrtzburgu znanstveno dokazano, da so troti v čebeljih družinah enako koristni kot čebele delavke ... Oni že s samo prisotnostjo na satju z leglom, grejejo leglo, in tako velik del čebel delavk osvobajajo tega dela, zato one postanejo nabiralke. Več ko je trotov v panju, več čebel postanejo nabiralke, in večji so donosi medu. Poleg gretja legla, s toploto pospešujejo tudi izhlapevanje vode iz nektarja ...

In tako naprej; sodobna čebelarska znanost vsega tega seveda ne priznava (ter onemogoča normalen razvoj trotov v panjih s satnicami in izrezovanjem), kajti zanima jo samo dobiček, pri tem pa pozablja na naravno biologijo čebel in tudi njihove Naravne pravice. Ter si s tem ustvarja precej žalostno karmo, čemur smo priča iz leta v leto bolj. Razumi čebelarji pa ta znanja jemljejo resno in razmišljajo o vrnitvi vsaj nekaj košev v svoje čebelnjake, za zlato rezervo, ko bo z industrijsko varianto čebelarjenje šlo slabo. En koš da lahko dva ali celo tri roje zdravih čebel na sezono, seveda pa je z njim treba delati po principih naravnega čebelarjenja. Poskusimo!

Lepe praznike, t

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37747Odgovor Timijan
To Dec 29, 2009 12:39 pm

V spodbudo iskalcem novih(starih) poti k zdravi čebeli:

Tole je del mojega arzenala primitivnosti iz starodobnega neznanja o čebelah:

Slika
Odkar imam koše v kleti, se mi zdi, da še čebele bolj veselo izletajo, :lol: .

Slika
"Kranjski TBH" ali Carniola TBH (ime je dalo 14 letno dekle, ko je videlo to streho).

Lp t

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 37748Odgovor davca
To Dec 29, 2009 12:57 pm

Tudi jaz bi imela take panje :!:
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 37766Odgovor Odisej
To Dec 29, 2009 11:15 pm

Zdravo, Timijan.

Kje si dobil koše ? Še posebej me zanima tisti desni. Jih (še) pletejo Ribničani ?

Lep dan vsem.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37774Odgovor Timijan
Sr Dec 30, 2009 1:58 pm

Davča: če želiš take panje, jih boš zagotovo imela, slej kot prej. Ceno vseh tistih panjev na sliki bi ocenil na kakšnih 150 -180 evrov, en tak TBH morda 20 - 25 evrov, če ga delaš sam. Narejen je v enem dnevu ali pa dveh popoldnevih, če si sam in malo neroden, preveč pa tudi ne. Dobro čebelari v tistih lepih krajih!

Odisej, koši pletare iz trave so iz Karlovca, menda so tja prišli iz čebelarskega centra ali trgovine v Zagrebu. Se da kar dobiti v čebelarskih trgovinah takoj čez mejo, morda je treba naročiti te dni, za pomlad, ker trenutno ni na zalogi?? Bistveno pa je, da se sami naučimo tole splesti, saj ni tako težko. Slišim, da se dajo dobiti tudi v Ribnici?

Zraven na sliki je moj prva vrškara, še na omet čaka, ni pa za slikat od blizu, hehe, ta-druga pa je že precej boljša.

Bo zanimivo par rojev v te zadeve spustit, pa opazovati naravne zadeve, ki jih sodoben čebelar sreča le redko, pa še vesel jih ni. Ni boljših pogojev za zdrave čebele, roje, močne matice in vosek. Za prezimljanje pa sploh!

Lep pozdrav vsem, t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37776Odgovor Kočevski med-ved
Sr Dec 30, 2009 3:58 pm

Timijan, hvala bogu da si se zopet malo oglasil. Resno sem mislil da je kaj narobe, ko se tudi na osebno sporočilo nisi oglasil.
Jas zem koš kupil lansko pomlad v Bjelovarju. Bili so zelo poceni. Pogovarjal sem se z enim hrvaškim čebelarjem, ki čebelari samo v koših pa ČD še ni zdravil proti varoji. Ima 40 ČD.

LP
LP
Koèevski med-ved

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 37777Odgovor pavel
Sr Dec 30, 2009 4:09 pm

Kako se pa čebelari s koši? A je kje kaj napisanega o tem?

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 37778Odgovor tedi
Sr Dec 30, 2009 4:26 pm

Naj medi. Živjo Peter. Čebelari se približno tako kot s kranjiči. Zelo dobro opisana tenologija čebelarjenja v koših je v Hrvaški čebelarski knjigi "Pčelarstvo 1982 str 439"
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37792Odgovor Timijan
Pe Jan 01, 2010 2:15 pm

Koši in korektnost

[quote]Kako se pa čebelari s koši? A je kje kaj napisanega o tem?[/quote]

Pozdravljeni!

Kogar zanima, kako se s koši dela, mu lahko pošljem skan odličnega in detaljnega teksta starega vele-mojstra, le na moj mail ali PM mi pošljite svoj mail.

Ostalo si preberite na linku srbskega foruma, ki je na prejšnji strani. Berite prevsem g. Miloša. ki je pravi praktik in ljubitelj čebelarjenja s koši.

Bi pa še nekaj rad pripomnil: vse bolj opažam, da je za naravnega čebelarja nujen tudi zdrav karakter, drugače ne bo šlo na tak način. Čebele je treba pač sprejeti kot živa bitja s svojimi potrebami in zakonitostmi, ne pa kot mašine za denar, ki morajo prenašati karkoli. Enako je potrebno tudi z ljudmi. Obstajajo čebelarji, ki ne odgovorijo na iskrena vprašanja, obračajo besede, skušajo zavirati nova spoznanja, ali sploh ne odgovorijo na maile. In še veliko drugega, a ne bom o tem. Želim le povedati, da je povsem zdravo in normalno, da če se pošlje sliko, podatek, sken ali informacijo, da se odgovori vsaj s stavkom ali eno besedico, npr. hvala. Včasih težko verjamem, da mnogi tega pač niso sposobni storiti. Zato tudi sam s takimi tiči ne mislim izgubljati časa v bodoče, ker so na napačni poti že na samem začetku.

Glede varoje v koših sploh ni treba kaj dosti gledati, ker stvar kmalu pride pod kontrolo (glejte Brankotovo poročilo zgoraj o hrvaškem čebelarju). Lahko pa se naredi kakšen preventivni tretma, zakaj ne. Sicer pa se veliko vidi že, ko malce pridvigneš koš.

Res bo treba precej časa, da se bodo nekatere stare zmote pozdravile: namreč, naravno čebelariti pomeni čebelariti primitivno, četudi le v nekaj svojih panjih, a v njih zares na pravi način, ki pomeni: nobenega premikanja okvirjev med panji, nobene kemije, nobenega mešanja satov v plodišču ... Itd. Le tako bodo čebele lahko same poskrbele za večino težav.

Se pa da, kot poročajo praktiki, lepo čebelariti s košem in nakladnim panjem spodaj.

Vsekakor je čebelariti s koši nekaj izvornega, bazičnega za čebelarjevo dušo. Upam, da bodo tudi tej zapisi pripeljali do tega, da bo vsak industrijski čebelar imel pri sebi, za rezervo, tudi nekaj košev ali TBH (warre ...) panjev, in se bo iz njih direktno učil tega, kar nam sodobna čebelarska znanost brani videti. Hkrati pa bo imel pri sebi zalogo zdravih čebel, ki bodo uspevale brez vsakršne kemije - nekaj, v kar večina nikakor še ne more verjeti.

Srečno in uspešno 2010 vsem čebeljim ljudem in njihovim družinam, t

Ključ do zdravih čebel je v naravnem satju.
A naravno satje še ni naravno čebelarjenje,
kot »hot-dog« še ni vroč pes.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37793Odgovor kravzlj
Pe Jan 01, 2010 3:22 pm

Hej!

Sicer morda ni tako lep panj kot Timijanov, presodite sami:

Povezava na blog kjer sem pripel slike!

Je pa pač tako narejen, da se lahko pogleda vanj, kaj se notri dogaja. To sem naredil zato, ker je ta panj dokaj nov pri nas, in da lahko vidim notri kaj se dogaja, in to pokažem tudi Vam!

Drugače pa sem tudi jaz danes "dokončal" svojo vrškaro. Žal čisto neuspešno. Tako da se bom kmalu lotil nove!

Lep pozdrav, Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37794Odgovor Kočevski med-ved
Pe Jan 01, 2010 5:47 pm

Luka, čestitam. Vse se da narediti če se hoče. Morda bom tudi sam izdelal enega. Samo deske moram nekje kupiti. Zdi se mi da je opaž malo pretanek. Bom dal narediti nekaj lesa pa poizkusim še sam.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37799Odgovor Timijan
So Jan 02, 2010 1:10 pm

Super Luka! Krasen, opazovalen. Si se res potrudil in dooolga leta ti bo služil!

Glede lesa: jaz sem uporabil opaž, kupljen direkt pri izdelovalcu, 27 mm: za dobre štiri panje 60 evrov, pa še za streho po par evrov, letvice pa narežeš iz navadne colarice. Lahko pa je tudi 35 mm, a mislim, da bi bilo to že pretiravanje?

Lp t

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 37800Odgovor MaMe
So Jan 02, 2010 1:49 pm

Živijo .... mogoče en namig, kje je možno dobiti koše. Poglejte še ostale ponudbe, saj jih ponuja v različnih dimenzijah.

http://cgi.ebay.de/BIENENKORB-BIENENSTO ... 53ddfc5bed

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 37802Odgovor kravzlj
So Jan 02, 2010 4:36 pm

Hej!

Amm, delal sem ga s sosedom, ki bo začel čebelarit v takem panju. Tako da je bolj profesionalno. Tiste ki bom sam delal najbrž ne bodo tako lepi =D Pa kaj zato.

Amm, če bi kdo hotel kupiti koše, dobim po 20-25€ iz Ribnice koše. Sam sem enega kupil na semenju, ampak imam cifro kjer jih lahko nakupim še več. Če je dosti interesa, lahko nareidmo skup. naročilo!

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Mungos
PrispevkovCOLON 121
PridruženCOLON Sr Okt 31, 2007 1:41 am

OdgovorCOLON # 37809Odgovor Mungos
Ne Jan 03, 2010 5:22 pm

http://apize.co.ba/selvedin.htm
Mislim da je cena okrog 15€

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37828Odgovor Timijan
Po Jan 04, 2010 10:20 am

Hvala Mame in Mungos za linke!!

Glede košev sem jaz zavzel tak stav: naj nimajo več kot 20 litrov prostornine, raje manj. Sam sem spletel dve vrškari do sedaj, s približno 15 litri prostornine. Jasno, da zaradi razmnoževanja družin na naraven način in pridobivanja močnih matic, ter lovljenja rojev.

Tisti koši, ki so veliko večji, pa so za "na med", v ta namen pa sem bolj navdušen nad drugimi panji, npr TBH, tudi AŽ morda, če se bo izkazal za naravnejše pristope. Če pa se gre s košem na med, je bolje, če je narejen iz dveh delov, tako da pobereš iz zgornjega, ko se družina spusti v spodnjega. Nekaj takega; trmka:

Slika

Še ena uporaba vrškare (iz srbskega foruma):

Slika

Tole pa sta moji prvi vrškari: za v AŽ panj, za zunaj, in pa kupljena pletara (desno):

Slika

Malo za hec, precej zares, Lp t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

MISSY
PrispevkovCOLON 69
PridruženCOLON To Maj 05, 2009 8:56 am

Pozdrav !

OdgovorCOLON # 37889Odgovor MISSY
To Jan 05, 2010 12:25 pm

Lep pozdrav !

Ko sem napisal, da papir in internet prenese vse,sem mislil, da nekateri radi pretiravajo v pisanju.Sploh ko sem prebiral še Pčelarja, cel kup nakladanja, pa nič s čemer bi si lahko kaj pomagal.
Obstaja toliko literature ter načinov čebelarjenja, da na koncu sam ne veš več kako bi čebelaril.Kot vidva z Odisejem, lani sta na veliko hvalila RV pa Ev panj, letos bi imela že TBH, pa koše.Ni važno kakšen panj imaš v vsakem lahko čebelariš na naraven način.Čebelam pustiš da zgradijo same satje, ter pustiš med v plodiščih.

Tomaž

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 37902Odgovor Odisej
To Jan 05, 2010 2:38 pm

MatejP napisal/-aCOLONO čebelarjenju s koši in kranjiči je pisano v Sodobnem čebelarstvu II iz l. 1958.
Če bi jaz čebelaril na naravnem satju, bi jih dal v panje s praznimi satniki (z nekim vodilom kje naj začnejo gradit), ker v koših zalege ne moreš odpret pa pogledat za varojo.
EV (Eko Voja) so točno taki panji in s točno takimi satniki.

Lep dan, Matej.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

Re: Pozdrav !

OdgovorCOLON # 37904Odgovor Odisej
To Jan 05, 2010 2:44 pm

MISSY napisal/-aCOLONLep pozdrav !
Obstaja toliko literature ter načinov čebelarjenja, da na koncu sam ne veš več kako bi čebelaril.Kot vidva z Odisejem, lani sta na veliko hvalila RV pa Ev panj, letos bi imela že TBH, pa koše.Ni važno kakšen panj imaš v vsakem lahko čebelariš na naraven način.Čebelam pustiš da zgradijo same satje, ter pustiš med v plodiščih.Tomaž
Zdravo, Tomaž.
Sam še kar ostajam pri EV. Prav fini se mi zdijo. Kaj več ne morem povedati, ker nimam nobene (lastne) primerjave.
Za koše sem Timijana spraševal samo zaradi 'lovljenja rojev'.
TBH se mi zdi kar zanimiv in morda bom za popestritev in primerjavo res naredil enega. Sicer pa ostajam še naprej zvest EV.

Lep dan ti želim.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 37909Odgovor dušans
To Jan 05, 2010 3:28 pm

Odisej napisal/-aCOLON
MatejP napisal/-aCOLONO čebelarjenju s koši in kranjiči je pisano v Sodobnem čebelarstvu II iz l. 1958.
Če bi jaz čebelaril na naravnem satju, bi jih dal v panje s praznimi satniki (z nekim vodilom kje naj začnejo gradit), ker v koših zalege ne moreš odpret pa pogledat za varojo.
EV (Eko Voja) so točno taki panji in s točno takimi satniki.

Lep dan, Matej.

Vsaki satniki brez satnic so taki... in panji tudi.

lp

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 37959Odgovor Odisej
To Jan 05, 2010 10:43 pm

dušans napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLON
MatejP napisal/-aCOLON ... bi jih dal v panje s praznimi satniki (z nekim vodilom kje naj začnejo gradit) ...
Vsaki satniki brez satnic so taki... in panji tudi.lp
Satniki za EV že imajo tisto 'vodilo', o katerem piše Matej. Seveda si lahko vsak sam v satnik 'prilepi' recimo sladoledno palčko, kot je to, če se ne motim, počel Novinec, ali pa trak satne osnove.

Za panje pa seveda velja, da so lahko vsaki :)

Lep dan vsem.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37963Odgovor Timijan
To Jan 05, 2010 11:40 pm

No fantje, da je vseeno, kakšni so panji, je pa malo bosa! Že stari mojster Belčić, ki je čebelaril zelo zelo moderno in tudi s koši, je videl veliko razliko: iz industrijskega panja lahko brez škode jemlješ le en roj letno, iz koša pa tudi tri, če je družina res močna.

Drugo je prezimljanje: jasno je, da v TBH in košu prezimljajo preceeeej drugače kot v AŽ in recimo LR. To ve vsakdo, ki je kdaj čebele v naravi opazoval ali pa v primitivnih panjih: medtem ko družine rade umirajo v industrijskih panjih pri polni shrambi hrane, in se jim celo pogače dodaja, se to v naravnejših variantah ne dogaja: v TBH imajo visok venec hrane, visok sat, tam, kjer je mrzlo, kjer pa je toplejše pa je lahko nižji sat, saj se lahko tudi pozimi gibljejo vodoravno po satju. Koš pa je itak svetovna špica: boljši celo od naravnih dupel: poraba hrane minimalna, klima idealna.

Glede vsega tega je tudi RV/EV precej primernejši, ker je podoben "naravnim" nakladnim panjem z nižjimi nakladami in zmanjšanim razmakom med nakladami. Zaradi tega, med drugim, v RV/EV čebele dokazano prezimljajo veliko bolje kot v recimo AŽ, LR, pa tudi spomladanski razvoj je popolnoma drugačen. Seveda pa je treba znati delati s tem panjem, drugače je z njim tako, kot z vsem v Sloveniji: nič ne deluje; ne male satnice, ne Rv, ne timol, ne apiguard, hehe. Jaz se za ta panj nisem odločil, sem ga le študiral, očitno bolje od kakega od vas, :lol: pa za pravico debate sem se potegnil.

Tretje je motenje čebel: ali ste si ogledali film glavnega naravnega čebelarja na Frankovi strani: je imel kak klobuk na glavi ali rokavice? So panji, kjer se da s čebelami delati tako, da so manj vznemirjene: TBH je svetovna špica v kompromisu med Naravo, čebelami in tatinskim človekom: ljudje javljajo, da ne potrebujejo dima, tudi klobuk le redko.

Prav nič ne bi rad kakšne panjske vojne pogreval: govorim o tem, da je AŽ NAJBOLJŠI PANJ NA SVETU za prevoznike in za človeka-čebelarja in eden slabših za čebele. Vsaka stvar ima dve ali več plati. Ker pa v tej temi govorimo o tem, kaj bi bilo bolje za čebele, da bodo močnejše, ne pa o tem, kako bi še več medu od njih iztisnili, prosim, da razumete te naše stave in ste potrpežljivi z nami. Namreč, precej dobro nam gre že, z napakami vmes in pa z svetlo prihodnostjo. Ki pa je "sodobno čebelarstvo" nima. Če se ne bo oplajalo iz znanja, ki ga vsebuje ta tema foruma, bo zelo slabo. Zaradi tega mnogi industrijci zelo naklonjeno gledajo na ta naša pisanja, saj je vendar povsem jasno, da v tem pristopu ni napake, ker je tako bilo že tisoče let, vse do uvedbe satnic. Celo po par košev si bodo kmalu omislili. In se od košev učili tega, kar nam sodobno čebelarstvo preprečuje videti.

No, saj ste vi tudi za naravno satje, kar je lepo. In najbrž se da lepo delati z njim v vsakem panju. Pa vendar, priznati morate, da obstajajo panji, ki so bližji naravnejšim variantam in panji, ki so boljši za industrijo (npr. prevozne omare na kontejnerjih).

Vsakdo, ki bo poskušal z naravnim satjem v panjih, ki jih pač ima, pa mora zelo dobro preštudirati pomen tehle besed:

Ključ do zdravih čebel je v naravnem satju.
A naravno satje še ni naravno čebelarjenje,
kot »hot-dog« še ni vroč pes.

Ni namreč tako enostavno, kot le pustiti, da naredijo naravno satje: spremeniti je treba oseben odnos do sebe in Narave in tudi način dela s čebelami. Od tu naprej pa potem naravno čebelarjenje ni več problem: le tisto lovsko strast, ki jo dobiš, ko jemlješ med iz panja, je treba zmanjšati na pol, v korist edinih zakonitih lastnic medu: naših ČEBEL.

Dragi moji, vseeno, kakšen panj uporabljate, da je le odnos pravilen. Je pa res, da obstajao panji in panji ...

Lep pozdrav vsem, t

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 37975Odgovor volk
Sr Jan 06, 2010 8:37 am

Timijan.ce govorimo o najbolj primernem bivaliscu za KRANJICO,potem je to vsekakor duplo ali pa kos.
Primerjava TBH ter kosa ni ravno umesna.Poglej si npr,v kosu delajo cebele v visino,v TBH je visina prenizka za splosno visino gnezda KRANJICE.To je pomembna razlika,ker kranjica dela v visino 33 cm(za zalego v najhujsem razvoju.),italijanka pa v sirino.Zato za kranjico niso polozke.......Kaj vec o tem bi ti lahko povedal g.Panker Franc.On ima panj,ki naj bi bil narejen po meri kranjice.Je njegov izum.

Druga stvar,toplotni rezim v TBH je drugacen,kot v kosu,ze prvi pogled na strukturo panja to jasno pove.

VEndar ro se ne pomeni,da ne smemo imeti cebel tudi v teh sistemih.In tudi rentabilno zna biti.Ce imas kose,pa da ravno ne lomis reber po vejah,kar pomeni,da mas npr.lovilce rojev gor(kak kriminal,vendar boljsi od kostanjeve veje v riti),potem dobis tista 2 ali tri roje na leto,ce jih das na 7 satne ali pa 5 satne panje mer AZ ali DB ali LR,jih drugo leto lepo prodas.

Sam mislim takole,da se lahko zgledujemo po balkanskih cebelarstvih.So cebelarji,ki imajo po 200 ali 300 druzin,na splosen nacin,potem imajo pa doma nastavljene naseljene kose,kranjice.........Gre za dodano vrednost.Ker kupec danes zeli nekaj posebnega.Morda ko pride kupit med,da vidi tisto,kar si zeli videti.Stari kupci neke stare cebelnjake,s kranjici.Gre tudi za ohranjanje kulturne dediscine.

Drugace pa timijan,res ni vseeno kaka je kista,vendar obstaja veliko razlicnih kist,tako kot je veliko razlicnih dupel.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37981Odgovor Timijan
Sr Jan 06, 2010 8:51 am

Se strinjam v glavnem s tabo, Volk. Saj tu v bistvu ni govora o panjih, panjskih sistemih, ampak o odnosu do čebele, določen panj pa je le čebelarjevo orodje. In nekateri panji so pač boljši kompromis z Naravo kot drugi, ki gredo strogo na med. TBH je pač špica v tem, najboljši kompromis, kar pa seveda ne pomeni, da je špica za čebelarja in njegove potrebe. Je, če si majhen čebelar.

Glede rojenja; ni vse le v plezanju po drevju ali nastavljanju lovilcev (in celodnevnem sedenju pred panji); obstaja še varianta, naveč uporabljana v preteklosti YU, kar se prodaje rojev tiče, a to varianto večina ne pozna: izkucavanje ali iztrkavanje po slovensko. Jaz temu rečem kar "hladno rojenje". To so uporabljali na veliko in daje čebelarju precej udobnosti. Iztrkaš pred rojenjem, ko začno delati matičnike, ali so jih že pokrile. Drugega iztrkaš, ko slišiš matico peti, to je po približno tednu, desetih dneh.

Kako se to dela, je napisano v Belčićevem tekstu; kdor je zaprosil in mi poslal mail, že študira ...

Kar pa pišeš o dodani vrednosti je zakon; vse več velikih bo spregledalo tudi to, in od košev se bodo učili resničnih sposobnosti čebel, kar bo v vsesplošno dobro.

Lp t
Zadnjič spremenil 1, dne Timijan, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

Panjski sistemi

OdgovorCOLON # 37982Odgovor Kočevski med-ved
Sr Jan 06, 2010 8:53 am

ČZS in JSSČ bosta v četrtek, 4. februarja 2010, ob 16. uri, na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede, Pivola 8, Hoče (vila Pohorski dvor), pripravila okroglo mizo o panjskih sistemih. Na njej bomo predstavili delo, prednosti in pomanjkljivosti panjskih sistemov, s katerimi čebelarimo v Sloveniji. Okrogle mize so bodo udeležili predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijskega inštituta Slovenije in Nacionalnega veterinarskega inštituta, povezovalec pa bo specialist za tehnologijo čebelarjenja, g. Vlado Auguštin.
Vljudno vabljeni!
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 37985Odgovor Timijan
Sr Jan 06, 2010 9:04 am

Popolnoma napačen pristop. Preden bodo učene glave govorile o panjskih sistemih, naj predihajo naravne zakone čebel, ki se razlikujejo od zakonov znotraj industrije medu! Šele ko bodo nekateri od njih sprejeli to, kar v tej temi odkrivamo in pišemo, kar Frank piše že leta in kar tisoči uporabljajo že v praksi (čebelarjenje brez kemije), se lahko pogovarja o dobrih in slabih straneh panjskih sistemov. To je tako, kot če bi se samo jetniški pazniki zbrali in debatirali, kako izboljšati stanje v zaporih. Je treba tudi kaj čebele vprašat. In pa o njih kaj več vedeti, kot sedajna stroka ve in piše v glasila in knjige. npr, tisto neumnost, da "satnice čebelam nič ne škodijo". Iz te norosti je prišlo vse to, kar zdaj tare čebelarstvo.

Torej, začeti je treba na začetku, to je spoznati resnične poškodbe, ki jih čebeli prinaša sodoben pristop s kislinami, celotnim odvzemom, premikanjem satov v plodiščih in med panji, prevozništvo, strojno ometanje ... Ni dovolj le med na vagi tehtati. To je le čebelarjeva stran, stran jetniškega paznika.

Naravno čebelarjenje je res nekaj drugega in kdor ga na razume, bo zaman dajal mnenja o panjih, ki jih naravni čebelarji uporabljajo. Ker, ne gre se za panje, saj panji niso glave: gre se za odnos; panji so samo orodje, pripomoček. Že zaradi tega so bile vse panjske vojne zgrešene in nepotrebne.

Lep dan, čeprav snežen, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov