NARAVNO ČEBELARJENE

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
BUTTON_POST_REPLY
Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

NARAVNO ČEBELARJENE

OdgovorCOLON # 35392Odgovor Timijan
So Jul 11, 2009 2:38 pm

Poklical me je čebelarski prijatelj in rekel, da je prebiral zadnje debate, ki sem jih imel na straneh tega foruma: Samo za bližnja srečanja čebelje vrste in Paša, o naravnem čebelarstvu. Ob tem prebiranju in kasnejšem razmišljanju, se mu je utrnilo Spoznanje, katerega mi je zaupal, sam pa sem ga zaznal kot enega ključnih (poleg Frankovih sporočil) za razumevanje naravnega čebelarjenja in ga zato želim sporočiti naprej.

Namreč, on čebelari okoli 25 let, največje število panjev je bilo 75 AŽ panjev plus nekaj LR. Na začetku pa je čebelaril tudi z nekaj koši (pleteni koši; pletare). Sedaj počasi prehaja na naravno čebelarjenje.

Primerjal je življenje čebel v koših in v AŽ panjih in ga opisal takole:
»Če vzameš npr. tri elemente čebelarstva, to je pašo, nagon in zalego, ter oba sistema (AŽ in koše) medsebojno primerjaš, prideš do občutka, da je čebelarjenje v koših vso sezono, od pomladi do jeseni, ena sama lepa pesem, eno lepo valovanje, kot pri orkestru, ki igra prijetne melodije. Vse je usklajeno, vse blago, nežno niha. Pri AŽ in LR panjih pa je čutiti, ko družine opazuješ preko celega leta, ostro, žagasto valovanje, polno visokih vrhov in nizkih padcev. Seveda je to zadnje za čebele slabo.«
Tako lepo se je izrazil. Potem pa pojasnil, da če npr. vzameš v opazovanje nagon (za razvojem in slednjem paše), pri družinah v koših, ta od pomladi raste na nežen način do nekega ne previsokega in ostrega vrha. Če paša preneha, tudi nagon počasi slabi in upada; prehodi so blagi, mehki. V naravi čebele, ko imajo v glavnem polno shrambo, počivajo. Če se začne močna paša, čebele, ker je relativno dosti medu nad gnezdom, reagirajo mehko, postopno, ne-razburljivo. S pašo le dopolnijo zaloge. Razvojni nagon je počasen in matica je počasi blokirana. Vse deluje harmonično.

Kaj pa AŽ (LR, RV?)? V teh panjih, kjer s čebelami delamo industrijsko (večkratno točenje, umetne satnice, ki čebelam vsiljujejo le eno velikost celic, odprto viseči sati, kjer ne morejo ustvariti idealne klime, zaradi tega so družine slabotne in jih je treba zdraviti z agresivnimi kemičnimi posegi in jih hraniti s sladkorjem ...), so čebele NERVOZNE. Trenirane so, da jim čebelar odvzame domala vse, in to najmanj dvakrat, profiji pa večkrat na leto. Ko nenadoma nad gnezdom, v mediščih, naletijo na prazne sate, jih zagrabi panika in z vso silo se vržejo v novo pašo.

Vzemimo primer drugega popolnega iztočenja medu: čebele so bile pripravljene na mirno gojenje in izleganje ZIMSKIH GENERACIJ čebel, z garanjem so imele shrambe napolnjene in pripravljene za zimo, sedaj pa imajo nad glavo le – nič, prazno dvorano ali prazne sate. One so bile na vrhuncu, krivulja je bila na visokem vrhu, naslednji dan pa je povsem spodaj, na dnu. Popoln šok. To jih dolgoročno ubija in nikakršni novi izumi jim ne bodo povrnili vitalnosti. Vsako leto je slabše. Vsako leto so bolj občutljive in vsako leto potrebujemo več rezervnih družinic za saniranje.

In mi jim takrat, konec poletja, začnemo nalivati ne-polnovredno hrano; sladkorni sirup. Vse skupaj je za čebele večkraten izjemen stres:

-izguba vse zimske zaloge medu,
-gojenje zimske zalege,
-predelava sirupa, kar je »tretja paša«,
-napad z MK, ki ji sledi Bayvarol, potem pa še en napad z MK, pa dva z OK,
-večkratno odpiranje panja, ki jim uničuje zdravilno klimo ...

Nemogoče je, da bi čebele bile močne in zdrave. Ta industrijski način, četudi le s tremi panji, je primeren le za čebelarja-trgovca, ne pa za čebele, Naravo niti za kupce. Je povsem identičen varianti pri perutnini, kjer so npr. piščanci »za meso« že tako izrojeni, da jih že malo večji preplah in tek 20 metrov daleč usmrti; odpove jim srce, ki je nesorazmerno majhno glede na nenormalno mišičje.

Nič nimam proti industrijskemu načinu, tudi on naj živi naprej. Vendar, če se nekateri ne bomo spametovali, tudi ta način dolgoročno ne bo preživel, kar kažejo podatki iz Amerike, Kitajske ... Lp t
Zadnjič spremenil 1, dne Timijan, skupaj popravljeno 0 krat.
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

Elementi naravnega čebelarjenja

OdgovorCOLON # 35393Odgovor Timijan
So Jul 11, 2009 2:43 pm

Veliko je načinov čebelarjenja, ki se želi vrniti k Naravi. Različna imena imajo: bio-, organično-, so-naravno ... Vendar so vse to dokaj jalovi in tudi neiskreni poskusi, če:

- od ene čebelje družine zahtevamo 30 – 60 kg medu letno,
- čebele posiljujemo s satnicami ki jih silijo graditi celice le ene velikosti,
- v panje vtikamo kakršnokoli kemijo kadarkoli v letu (MK, OK, kemična »zdravila« ...),
- kupcem kot svež med prodajamo nekaj let star med, ki smo ga topili z električnimi aparaturami s praktično neposrednim kontaktom,
- redno menjamo matice vsako leto (nekateri celo dvakrat letno), kajti to kaže na nenehno vznemirjanje družin, predvsem pa na njihovo ne-vitalnost,
- jeseni čebele obilno hranimo s sladkorjem ...

Naravno čebelarjenje je NARAVNO. Kot zasledujem v zapisih iz sveta, čebelar, ki ima npr. 10, 20 ali 30 panjev, le iz petih, morda desetih toči med, zato družine malo bolj pregleduje v rojni dobi, vse ostale pa pusti od pomladi do septembra pri miru. Od teh pa mu nekatere dajo po 5, 10 kg, nekatere pa nič, samo roje, bodo pa dale naslednje leto. Takšni čebelarji, ki imajo čebele na naravnem satju, le npr. na letvicah, brez okvirjev, redno poročajo, da z varojo praktično nimajo nikakršnih težav, ali pa tako majhne, da jih že enkraten poseg uredi za tisto leto.
In kaj se še dogaja, če je čebela na naravnem satju in le enkrat, dvakrat ali nekajkrat pregledana? V plodišču ji uspeva vzdrževati optimalno temperaturo in klimo, posledica česar je:

- Matice v matičnih rastejo pri najvišji optimalni temperaturi, zato razvijejo največje možno število jajčnih celic (seveda ob pravi prehrani), in zato so te matice dolgožive, predvsem pa dolgo-plodne,
- čebele, ki se v naravnem satju rojevajo na sredini satov v manjših celicah (od 4,6 mm navzgor), se v tej klimi rojevajo dan ali dva prej in s tem razbijajo razvojni krog varoje,
- čebele, ki so bile »pičene«, ugriznjene od varoje, v tej klimi ne razvijajo drugotnih poškodb, okužb in bolezni (ki jih navaja strokovna literatura) v takšni meri kot v »industrijskih« panjih ...

To so morda nekakšne smernice naravnega čebelarjenja. Medu na panj od 5-25 kg letno. A ta med bo imel kmalu dvojno, trojno ceno, če kdo razmišlja o prodaji. Celo inšpekcije za naravno čebelarjenje in posebne znamke naravno proizvedenega medu bo lahko pokril ... Lep dan vsem, t

Once I was blind, but now I see ...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

Zakaj uspešna prezimitev na naravnem medu?

OdgovorCOLON # 35398Odgovor Timijan
So Jul 11, 2009 7:55 pm

Bilo je zastavljeno vprašanje, zakaj čebele v naravnih panjih prezimijo na naravnem medu brez problemov in drisk, v naših panjih pa ne. Čebelarski prijatelj je dal pojasnilo:

V naravnem panju, kjer ni oddvojenega medišča, se med v vencu nad gnezdom zbira celo leto. Morda je tisti najvišji med prav pomladanski akacijev ali cvetlični, ki jim bo ob koncu zime zelo dobro del. Potem čebele kapo širijo navzdol in nalagajo javor, lipo, kostanj, potem pa še nekaj hoje, pa smreko, nazadnje pa še bršljan. Vse to pa je v naravni kapi dosti pomešano med seboj. Če pa mi medišče iztočimo, čebele pa zaradi medišča nad glavo v plodiščih ne delajo velikih vencev, potem v medišču zbirajo samo poletni oziroma jesenski med, kar pa je za njih lahko usodno. V tem je tudi razlika med naravnim in industrijskim čebelarstvom; pri drugem čebele brez čebelarja, Boga, res ne morejo preživeti, ker jih je pred tem zelo oslabil. Tudi proti varoji ne morejo nič. V naravnih panjih pa je zgodba povsem druga in večini običajnih čebelarjev popolna neznanka.

Druga pesem je tudi dejstvo, ki ga poznamo iz RV panjev, da venec medu nad gnezdom čebele umiri v njihovem nabiranju. Zaradi tega je ta panj skonstruiran tako, da venca, kape nad plodiščem ni in čebele panično nosijo v medišče. Tak način torej NI NARAVEN, je pa izredno donosen. Spada v industrijsko čebelarstvo. Sedaj se ljudje lahko odločijo, kateri tip čebelarjenja bodo izbrali. Med obema tipoma pa je razlika kot med divjim fazanom in industijskim piščancem iz farme.

Bee Natural, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

Naravni stabilizator v naravni čebelji družini

OdgovorCOLON # 35407Odgovor Timijan
Ne Jul 12, 2009 8:58 pm

Čebelarski prijatelj, ki ni razmišljal o naravnem čebelarjenju dokler ni prebral Frankovih in mojih debat na to temo na tem forumu, se je nenadoma odprl celi vrsti informacij o življenju čebel. Danes mi je sporočil tole zanimivo spoznanje, ki ga nisem zasledil še v nobeni literaturi, seveda pa ne trdim, da to ni že davno spoznano in kje zapisano, kajti povsem se ujema z dejstvi naravnega čebelarjenja.

Takole pravi:
»Pri naravnem čebelarjenju je močan medeni venec nad zalego ključni STABILIZATOR, da v družini ne prihaja do naglih odzivov na močne paše ali na nenadno zmanjšanje paše. Pri npr. AŽ in LR panju pa tega medu ni (dovolj), ker so venci medu tanki, čebelar pa med iz medišča iznad gnezda takoj iztoči. Posledica tega je, da čebele takoj noro in panično odletijo na nove paše (če sploh so), pri tem pa ZANEMARIJO ZALEGO. Takšna zalega je slabo hranjena, slabo vzrejena in rodijo se čebele, ki so slabotnejše in živijo manj časa, kot bi sicer. Te čebele pa nadalje slabo hranijo novo zalego, slabo hranijo matice in matice zalegajo nadaljnjo slabotno zalego. To je začarana spirala navzdol. Torej; ker ni močnega venca nad gnezdom, ČEBELE ZAPUSTIJO ZALEGO. Če pa venci so, čebele na močno pašo reagirajo zmerno mirno in ne zapuščajo zalege predčasno.«
Sedaj bo kdo rekel, da panj zaradi paše zapustijo le pašne čebele, a to ni res. Pri hitrem odzivu na pašo MLADE ČEBELE DVAKRAT HITREJE POSTANEJO PAŠNE ČEBELE. One predčasno zapustijo zalego, to pa je NAGON, VNEMA, KI JO POVZROČA ČEBELAR, a to ni naravno stanje. Ker ni zaloge medu nad gnezdom, je čebele umetno prisilil v delo.

V naravnem panju se ta pretirana vnema nikoli ne zgodi, RAZEN V PRIMERU ROJENJA. Ko je roj našel nov dom, je brez zalege, zato zalega zaradi tega ne trpi, večina čebel pa se spremeni v pašne - tudi mlade čebele gredo na pašo. Narava to torej naredi le takrat, ko je rojenje, zato ne povzroča škode na zalegi.

Zaradi povedanega čebele v naravnih panjih živijo dlje, in to najmanj za dvakrat, lahko pa tudi do dveh, treh mesecev.

Ker v AŽ, LR ... panjih puščamo zalego na 10, 11 satih, pride do poškodovanja zalege, ki pa čebelarjevim očem ni vidna. Le čebele slabijo, zakaj, pa itak vsa čebelarska znanost do sedaj ni zadovoljivo odkrila. Odgovor se skriva v poznavanju naravnih procesov čebelje družine izven industrijskih panjev.

Edino rešitev za preprečitev poškodovanja zalege je morda omejevanje zaleganja pred in med pašo na 30-40.000 celic v plodišču, kar prakticirajo mnoga čebelarstva in tudi RV/EV panji. A čebele so še vedno izjemno nervozne.

V naravnem panju torej venci delujejo kot stabilizatorji šokov, povzročajo počasnejše odzive čebel, zalega je dobro odhranjena, krivulja življenja pa je počasna, blaga, navzgor ali navzdol.

Če bi sedaj npr. vzeli naravni TBH panj z žrelom na sredini ali pa spredaj, in bi mu odvzeli ves med, bi dobili kaj? Navaden industrijski panj z vsemi njegovimi neskončnimi tegobami. Zato je nujno, da se jemlje le po nekaj okvirjev.

SKLEP: seveda naravno čebelarjenje pridela pol manj medu, ali recimo iz 60 kg pridemo na 20 kg/panj. A to je naravno čebelarstvo. Tu govorimo o tem, kaj je dobro za čebelje družine, ne za čebelarja.

Kaj pa je dobro za čebelarja? Znižanje stroškov za 60 – 90 %. Ni dovolj? Potem dodamo še 60 – 90% odstotkov manj dela. Ni dovolj? Kaj pa dvojna, trojna cena za naravni med? Pa minimalni stroški za opremo? Vsakdo naj sam zase razmisli o teh zanimivih stvareh. Od njegove odločitve bo odvisna tudi prihodnost čebelarstva in s tem človeštva.

Lepe sončne dni želim, t

Bee natural

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 35419Odgovor FRANK IZ KANADE
To Jul 14, 2009 6:12 am

Bravo Timijan, nazadnje You/They are hitting nail right on the head. . .

Res je tole zgoraj prav lepo povedano in me veseli da tudi drugi prihajajo do spoznanja da je zaloga medu na vsakem satu ZELO pomembna za razvoj in stabilnost cebelje druzine.
Ko berem, kako nekateri imajo napadalne druzine, razlog za to kar tukaj zgoraj naveden. Poleg tega pa se is tega da izlusciti se vse ostale tegobe in nevsecnosti z katerimi se dnevno pretepamo.
Sem pa ze velikokrat omenjal, da mi ne gre u glavo, kako to da je Sivka tako huda, ko pa vsa svetovna literatura opeva Sivko kot najbolj krotko in blago cebelo? Celo znanstveniki si jo najraje izbirajo, za svoje poizkuse, ker je tako nezna, blaga in se jo zlepa ne da razjeziti.
Torej, zakaj je pa sedaj tako huda?
Celo nasa 'afrikank' ni opevana tako pogosto!?
Treba se je malo zamisliti, prebrati zgornje pisanje vsaj nekajkrat in si kaj tudi u glavi zadrzati?
Cebele niso nic dosti drugacne od nas? Le na pogled so. One imajo svoj dolocen nacin zivljenja - svoje delo - kot mi. Druzina, njihova - kot nasa, ima doloceno stevilo dus u panju. Matica - doloceno delo za opravit dnevno in seveda za doloceno stevilo let.
Harana ,voda cvetni prah in doloceno delo za dolocene cebele cez dolocene dni - vse to je zapisano u genih cebel. Vsaj tako je bilo za 100 milijonov let. Sedaj pa - kaj smo jim storili???
Matice so bile dobre za sest do osem let, u mojih mlajsih dneh?! Se sedaj so - ce jim damo sans?
Sedaj pa mi raje.... Pa ni mi treba pisati. Ve se. . . ?
Zivljenska doba cebel? Tudi tukaj se ve, da ni vse kot je nekoc bilo.

Pa se ne bom ponavljal. Timijan je vse lepo opisal zgoraj in tako pac je.
Cebele imajo 'zapisano' kolicino medu katero si MORAJO nabrati za uspesen razvoj in prezimljenje. Nic ni pri njih drugace kot pri nas, recimo na kmetiji? Potem pa si zamislimo da bi u nase kasce in shrambe udrl nek nepridiprav in nam vso nabrano, nagarano letino, pobral in nam pustil prazne in polomljene posode, da si z solznimi ocmi poiscemo u praznoti kak spregledan grizljaj. . .
Bog ne daj da bi se nam kaj takega zares zgodilo.... menda bi nas kap?
Sigurno se nam pa nebi dobro godilo. Vecina vas - sploh nima pojma kaj lakota je - se manj pa veste kako se nekdo pocuti ko se mu zelodec prilepi na hrbtenicno kost?
Lakote jaz nebi zelel mojemu smrtnemu sovrazniku - zakaj bi jo pa cebelam?

Nimam casa za obsirnejse pisanje, na to temo, ker sem sele pred eno uro prijadral domov. Sem moral iti nekam in si kupiti eno ubogo cebeljo druzinico katero sem lansko zimo narocil. Ja, je malo pozno da zacnemo z dvemi sati, toda z dobro roko, razumevanjem in Bozjo milostjo - tudi tukaj, na skrajnem severu cebeljega obstoja, je mozno kaj narediti, cetudi je ze polovica julija za nami...
Mozakar mi je trobil da je pred tednom in pol ogrebel en roj in jutri mu mora dati ze peto medeno naklado/kisto. So mu ze vse napolnile z medom.
Srecnez, jaz moje moram futrati , ker dez in mraz kar noceta odnehati. Madonca, pet kist medu u tednu in pol???
Zal pa u moji divjini kaj takega ni mogoce ker so rozice letos kar redke. Opazam da letos sploh ni rozic kjer so lansko leto bile obilne. Ostra zima jih je verjetno pomorila?
Ta nova druzinica ki zadovoljno brenci tukaj poleg mene na pisalni mizi?
Nimam pojma kaksne so? Lepo brencijo u popendekel skatli, jutri zjutraj pa jih odpeljem u mojo divjino in jih utaknem u panj. Verjamete mi pa lahko da jih caka nekoliko boljsa bodocnost, kot pa bi jih ce bi padle u roke kaksnemu drugemu cebelarju.

Ja, cebelice so po naravi prav tako lenobne kot smo pa mi. Samo toliko si nameravajo nabrati, kolikor vedo da jih prenese do naslednjega leta. Ce jim pustimo stvari pri miru, si ne bodo prav nic vec nabirale - cetudi bi medicina ali pa mana kar tekla od rozic. Z zadosatno zalogo bi one lenobno posedale po panju in se kot kaksne damice lepo cistile, cesale, pucale in kaj se ne? Njihova nadlega bi bila tam kamor spada. Bolezni in tegobe - zunaj pred pragom, kamor pac tudi spadajo. Njihova zivljenska doba pa bi bila tudi dvakratna, ce ne tudi malo daljsa? Zagotovo pa bi jim slo mnogo lepse in prijetnejse.
Taka pot pa je trnova, toda za obojestransko veselje in dobrobit se pa vsaj jaz take poti ne izognem. Vsaj u mojem zivljenju se za znoj, zulje in kri nismo dosti zmenili. Vse skupaj nekako gre iz roke u roko. . . Je del tega kar smo, del narave....
Regards,
Frank

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35427Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 8:12 am

Pozdravljen Frank, hvala za usmeritve in potrditve. Vse bolj uvidevam, koliko deset-tisočev čebelarjev po svetu je že spoznalo, da je nekaj zelo narobe in se vračajo k Naravi. Kar pa neminovno zahteva poznavanje življenja čebel v njihovih naravnih panjih in ne opazovanje v industrijski varianti, kajti pri tej so čebele pač prisiljene v nekaj podobnega, kot ljudje v koncetracijskih taboriščih; saj živijo, a komaj in slabo. Stanje s čebelemi v razvitem svetu je katastrofalno.

Če prebiram odzive določenih vladnih služb in ministrstev, na argumentirane očitke o napačni politiki v odnosu do Narave in dolgoročnega zdravja ljudi, postane vse jasno. Oni mnogo prevečkrat ne znajo oziroma nočejo odgovarjati z argumenti, ampak bolj z arogantnimi diskvalifikacijami z višine, in pa nenehnim poudarjanjem svoje strokovnosti, svojih expertov ... Ljudje pa od teh expertov precej slabo živimo, kajti, kot je rekla Carla del Ponte; "Politika in resnica nimata nič skupnega." Kemija in zdravje tudi bolj malo.

Podobni so očitki nekaterih čebelarjev, a to je razumljivo, kajti posredi je ali dobiček ali pa neznanje. Vsekakor pa bo večina slej kot prej sprevidela, da koraki nazaj k Naravi vsem nam prinašajo dolgoročne koristi in da tudi industrijsko čebelarstvo lahko živi, če se malce zauzda v svojem pohlepu in oplemeniti z naravnim čebelarjenjem.

Če prebirajo tele naše misli, mislijo, da morajo požgati svoje sofisticirane panje in opremo. A to ni res. tudi sam se ne bom znebil svojih AŽ panjev, ampak našel način, da v njih čebelarim naravno po zgoraj opisanih standardih. Posebno AŽ dvojček je za to kar prikladen. V LR panjih pa je sploh možno uvesti naravno čebelarjenje, z mimimumom stroškov in zmanjšanjem dela za 60-90%.
-----------------------------------------------------------------------------------

Naša Sivka je huda le zaradi našega načina čebelarjenja. Sam npr. zaradi pomanjkanja časa v tem tednu nisem še točil, opazujem pa obnašanje čebel. Povsem so mirne in dobrohotne. Ker so mlade matice začele zalegati, so se tudi tiste družine umirile. Ko pokukam v plodišča, so sati v nekaterih od njih popolnoma, do zadnje zgornje celice zapolnjeni z zalego (dobre domače matice). Kaj to pomeni? Pomeni da popolnoma računajo na med iz "venca" nad gnezdom, to je iz medišča. Če jim medišče izpraznim, bodo v absolutnem šoku in disharmoniji, kot piše Frank zgoraj glede ljudi. Izkušen čebelar mi je zaradi tega dejal: "Pojdi pogledat moja medišča; v vsakem puščam najmanj 3 polne sate, najraje 10-12 kg. Kasneje jih dohranim še z 10 litri sirupa." Pa ima mega velike panje in mega družine. In že desetletja preživlja vse svoje družine. On je povsem očitno naredil korak nazaj k Naravi in dolgoročno se mu to zelo obrestuje, saj gre pridelek v tone. Večina drugih čebelarjev pa iztoči vse medišče (to je itak njihov med, me učijo), včasih pa še vse do zalege v plodišču.

Na izletu naokrog sem naletel na dva tovornjaka na paši, vsak s po približno 60-70 panji. Eden je stal v ravninskem predelu polj in travnikov, drugi pa je čakal smrekovo pašo v odročnih predelih pragozdov. V obeh primerih so bile čebele izjemno agresivne, nore od pomanjkanja paše in vode. Nemogoče se jim je bilo približati na 15 metrov brez vsaj enega pika. Čebele so se v trumah napajale v gnojnični vodi travnika in umazanih lužah gozdne ceste. Če bi tam slušajno prikolesaril nepazljiv prepoten kolesar, bi le stežka odnesel celo kožo. Te čebele so bile v očitni norosti, kar smo zaznali vsi prisotni.

Ko pa sem obiskal čebelarja, ki tako kot jaz še ni točil, sem naletel na čebele, ki so se dale božati na žrelu.

Frank, verjamem, da boš dobro poštimal svoje čebele. Ugotovil sem, da se pravo mojstrstvo pokaže šele v takih neugodnih pogojih. Če pa imamo srečo z dobrimi pašami, pa nam prevečkrat naraste ponos zaradi uspehov, za katere pa nismo zaslužni mi, ampak Narava in čebele.

Best regards to Grey Bear, lp vsem, t

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

Industrijski in naravni čebelarji

OdgovorCOLON # 35430Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 8:55 am

Med debato smo prišli do zanimivih zaključkov, kdo je približno sposoben za industrijskega čebelarja in kdo "talent" za naravnega. Ker sem dobil kar nekaj odzivov in zahval za tale pisanja, bom še kaj malega na to temo napisal, potem pa se lotil priprav za drugo leto.

Kvalitete industrijskega čebelarja: biti mora nadpovprečno inteligenten, primerno podjeten in agresiven. Vsekakor je pri tem čebelarstvu potrebno izjemno znanje, dosti denarja in ogromno časa. Osebe, ki so uspešne in talentirane za industrijsko čebelarstvo (s tremi ali pa 2000 panji), ne doživljajo velikih izgub čebel, svoje pridelke pa na najrazličnejše načine v glavnem uspešno prodajajo. To so čebelarska elita, kot prva klasa igralcev v tenisu. Popolnoma so predani svojemu poslanstvu: iz čebel delati denar, kajti denar potrebujejo in ga ljubijo. To je tip vrhunskih farmarjev in poslovnežev. Bistvo tega je visoka inteligenca in notranji nemir, ki priganja v nenehno delo. Če so čebelarju čebele že enkrat ali večkrat umrle, vsekakor ni talentiran za industrijskega čebelarja, predvsem, če so njihove čebele trpele zaradi pomanjkanja sofisticiranega znanja, nerodnosti, pomanjkanja časa, pomanjkanja izobraževanja, slepega zaupanja v kemijo ...

Kdo pa je dober kandidat za naravnega čebelarja? Predvsem tisti, ki želijo nekaj medu zase, družino in prijatelje. Ali pa ki računajo še na kakšno manjšo prodajo na tržnici ali v garaži. Uporaba kemije se jim nekako že od vedno upira, zato svojih vrtov, sadovnjakov in rož ne škropijo s kemičnimi pripravki, ampak kvečjemu z naravnimi. Tudi če gredo k zdravniku, so zelo zadržani do pretirane uporabe zdravil. Kar nekaj vedo o naravnem zdravilstvu in ga tudi prakticirajo. K zdravniku gredo le v skrajni nuji. Veseli so že opraševanja, ki ga izvajajo čebele v njihovi okolici.

Naravni čebelar čebelam daje dovolj prostora, zalog in miru ter jih odpira le enkrat ali dvakrat ali trikrat letno. In takrat skorajda ne potrebuje zaščitne obleke, kati čebele so za naše pojme nenavadno mirne in zadovoljne. To je način čebelarjenja, kot so ga imeli naši predniki še vse do pred nekaj desetletji, ko je domala vsak kmet imel nekaj košev ali kranjičev. Če imaš takih košev npr. 30, pa se nabera že kar nekaj medu, tudi za oddajo.

Sodoben nemiren zahodnjak pa je nenehno v pogonu, nenehno neustavljivo gara ali se kako drugače izčrpava. Hoče vse več in več; denarja in užitkov. Nervoznost ga goni, da želi kontrolirati druge in pri tem mu čebele včasih zelo prav pridejo. Vse mogoče poskuse počne z njimi. Ko nima kaj početi, ko ne more počivati, gre odpirat panje in prekladat satje. Če je v sporu z ženo, ji reče: "Pusti me pri miru, jaz grem rihtat čebele!" Vsekakor je prisoten precejšen občutek samopomembnosti, prepričanje, da brez njega čebele ne morejo preživeti in da je čebelarstvo nekakšno čarovništvo, še posebej, če v kratkih hlačah odpira panje in vpričo prestrašenih opazovalcev z rokami maha nad satjem. Enako dela z živalmi; perutnino, govedom in seveda čebelami. Tem živalim spreminja naravni karakter; jajca morajo vsakodnevno leteti iz kurjih r..., drugače jih takoj spremenijo v moko za krmo drugih živali, krave po enem teličku so zrele za zakol (včasih so skotile po 5, 8 telet), matice pa po pol ali enem letu že pripravljenje na zmečkanje.

Če ste takšen sodoben nervoznež, ki tudi rad hitro plane v prepir, pri tem pa ste zelo inteligentni in vam čebele v 10h, 20h, 30h, 40h letih niso niti enkrat množično umrle, ste prva elita industrijskih čebelarjev. Poklon.

Če pa imate empatičen občutek do Narave, do živih bitij, ste skromni in želite umirjeno živeti, če vam industrijsko čebelarjenje nekako ni šlo od rok zaradi premalo časa, denarja ali sposobnosti čebelarskega šahiranja, vam bo naravno čebelarjenje s par (ali pa nekaj 10) panji prinašalo neskončne užitke že z zgolj opazovanjem čebel in par kozarci medu. Pogoj je le ne-pohlep in ljubeč odnos do živih bitij in na splošno do Narave.

Tako nekako smo sklenili debato. Če vam je to zanimivo, bom vesel, če pa vam ni, pa preskočite te neumnosti in imejte lep dan s svojimi čebelami. Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 35434Odgovor Fizikalec
Sr Jul 15, 2009 3:34 pm

Timijan tule si ga pa res biksno pa to zelooo sem mislil, da premoreš kaj več inteligence ej :roll:

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35439Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 5:55 pm

Danilo, gotovo sem ga kaj biksnil, a v globalu je to to. Glede moje inteligence me pa res skrbi, :roll: , ker sem potreboval celo leto dni, da sem doumel, zakaj čebele po svetu hirajo vsako leto bolj, kljub temu, da je Frank, in še kdo, o tem že pisal pred leti. Bodi lepo pozdravljen.

Delovanje naravnega panja po Oscarju Peronu

S prijateljem sva debatirala, le kako bi uspešno deloval panj, ki ga je predstavil O.P. http://translate.google.com/translate?p ... l=es&tl=en , ko so spodnje tri etaže namenjene plodišču, četrta je OBVEZNO NEDOTAKLJIVO SKLADIŠČE ZA ZIMO, ostale štiri pa so namenjene čebelarju. Če se gnezdo iz četrte naklade spušča po naravni poti navzdol, le kako pride med "za čebelarja" v gornje štiri naklade (5-8)??

Poznavanje narave čebel pojasni to dilemo: čebele najprej napolnijo četrto, potem tretjo in navzdol. S tem imajo nad gnezdom najmanj eno naklado zalog, velikanski medni venec. Spodnje štiri naklade so za čebelarja tabu. Eventuelne roje lovi v lovilne panje, pritrjene na debla dreves pred čebelnjakom.

Potem pa čebele, četudi so svoje naloge izpolnile, lepo počasi še vedno po malem nabirajo medičino. Četudi pride močna paša, one ne reagirajo noro, ampak lepo mirno in uživaško. In tako se, če je leto primerno, do jeseni počasi "nakaplja" tudi med za čebelarja. Ta med pa je resnično VIŠEK, a razliko od tistega v npr. AŽ, kjer je zdaj polno zalege, pri meni do zgornje letvice, vencev nič, čebele pa računajo na "venec" v medišču.

Razlika je torej jasna vsakomur; pri naravnem čebelarjenju, ki poteka počasneje in naravnejše, čebele ne silimo v umetni pašni nagon. Že samo zaradi tega jim vitalnost in odpornost na bolezni poskoči za vsaj 50%. Če pa temu prištejemo še naravno satje z različno velikimi celicami in ne-odpiranje panjev in s tem vzdrževanje najboljše možne klime na svetu, je očitno, da so je takšen način čebelam bližji in da ne potrebujejo naše pomoči za preživetje.

Bistvo naravnega čebelarjenja je torej, kot razumemo do sedaj, v obilnih zalogah nad gnezdom, ter potrpežljivem čebelarjevem čakanju, kaj mu bo septembra "podarjenega". S tem pridobimo tisoče delovnih ur, zmanjšanje stroškov, naravni med brez kemije v panjih, predvsem pa močne in zdrave čebelje družine. Lp vsem, t

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 35444Odgovor bloop
Sr Jul 15, 2009 6:28 pm

Prebral. Interesantno, pohvalno, mozno za sprobat. Jasno za nas manjse.
Trenutno pa se zmeraj cebelarim na Kirarjevih panjih, kjer je nad zalego na satu in ob straneh vso leto tudi prisoten venec medu. Ob razlicnem casu seveda tudi razlicno debel.
Torej bi morda ta panj bil tudi vseeno primeren za tukaj razumljeno "naravno" cebelarjnje, ali pa je to le industrijski panj?

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35452Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 7:01 pm

Živjo še enkrat Bloop. Sam intenzivno gruntam kako AŽ panje uporabit za naravni način. Vsekakor lahko z združenima dvema AŽ panjema naredimo veliko. In doma imam dva gnila 11+6, Grajša torej, ki ju ne mislim uporabljati, a ju ogledujem. Grajš bi se dal uporabiti na Kozinčev način, mislim, le za naravnim satjem.

Kirarje ne poznam, razen mislim da iz tvojega pisanja in so mi všeč, čeprav komplicirani na nek način. Vsekakor jih lahko uporabiš za takšno čebelarjenje, odvisno od velikosti. Bolje pa je seveda, da je panj večji; to čebelam paše in tudi manj rojenja imaš. Lahko združiš dva skupaj, pa imaš 4 etaže.

Problem AŽ panja je, da rabi okvirje, ker ne gre z letvicami, ali okvirji brez spodnje letvice. Vsaj meni še ni kapnila rešitev. Zato je rešitev AŽ z naravnim satjem + TBH panji, prirejeni na velikost, da lahko sprejmejo AŽ sat na letvico za občasno lažje manipulacije z malimi družinami.

Glede TBH; izjemen naraven panj, od tistih, ki uporabljajo navpično in poševno varianto stranic pa slišim, da praktično ni razlike pri lepljenju na stranice. Poševna je boljša le zaradi lažjega izvlačenja satov. Sedaj lahko ustvarjaš; naravni panj kombiniraš s tvojimi panji in jih celo povezuješ, če je nujno, z okvirji. Cilj je: NIČ KEMIJE IN ZDRAVE DRUŽINE.

Upam, da bo Čebelar-novinec kdaj kaj več napisal o svojih uspešnih poskusih s tem panjem.

Lp t

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 35455Odgovor bloop
Sr Jul 15, 2009 7:11 pm

V Kirarjev panj lahko brez tezav porines le letvice, ce je zelja taksna. Spodaj imas enih 35 cm prostora, kamor bi lahko cebele gradile brez okvirjain "globine" nazaj okoli 50cm.
Gor pa imas dva predalcka z okvirji ki imajo podaljsane celice, kamor cebele lahko nosijo med, matica pa jih ne zaleze, zaradi podaljsanih celic.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35456Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 7:28 pm

No, poskusi. Ne predstavljam si, kam zatakneš zadnji del letvic, tisti pri zadnjih vratcih.

Kolega me je opozoril, da sem pozabil omeniti še en bistven aspekt močnega venca v naravnem panju:

Še ena funkcija močnega medenega venca nad gnezdom

Poleg tega, da je stabilizator šokov v družini (kot polna shramba hrane pri ljudeh), medni venec tudi predstavlja naravno matično rešetko, torej oviro za prehod matice v medišče. To velja tako za vodoravne (TBH) kot navpične panje. Matica ne prehaja preko močnega venca.

Torej je pri priredbi svojih panjev v naraven način računati na to naravno "matično rešetko". Zaradi tega mislim, da mora biti panj vsaj 3-4 etažen. Ali pa celo 8 etažen, kot vidimo v Peronovem primeru. Kako pa se obnašajo v 11+3(6), pa si lahko predstavljamo v Kozinčevem primeru. Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35459Odgovor Fizikalec
Sr Jul 15, 2009 7:48 pm

Timijan kaj, ko bi nam ti malo prizanesel z citiranjem literatur pa tega pa onega in nam kaj pokazo iz tvojih izkušenj recimo ene 20 let z takim načinom dela fotoreportažami, vodeni ogledi BIO čebelarjenja itd...?
Ne bodi kot mojster Prezelj, ki kopira, citira, prepisuje in prevaja neke avtorje ima pa 20 panjev pa od tega jih polovica pozim pomre takih mam res pol kufer...

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 35460Odgovor bloop
Sr Jul 15, 2009 7:49 pm

Panj je postavljen na "toplo" stavbo in ima okvirje postavljene na dveh vodilih. Lahko pa vanj das 13 okvirjev mere 40x30cm.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 35463Odgovor cebelar_novinec
Sr Jul 15, 2009 8:14 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONTimijan kaj, ko bi nam ti malo prizanesel z citiranjem literatur pa tega pa onega in nam kaj pokazo iz tvojih izkušenj recimo ene 20 let z takim načinom dela fotoreportažami, vodeni ogledi BIO čebelarjenja itd...?
Ne bodi kot mojster Prezelj, ki kopira, citira, prepisuje in prevaja neke avtorje ima pa 20 panjev pa od tega jih polovica pozim pomre takih mam res pol kufer...
Res je...v Sloveniji ne preživi zime polovica ( 50% ) čebeljih družin. Smo drugi v EU, takoj za francozi.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 35465Odgovor bloop
Sr Jul 15, 2009 8:28 pm

Ok, toliko jih ne izgubim in upam da jih nikdar ne bom, torej sem na dobri poti :).

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35468Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 9:25 pm

Danilo, ne bodi ....... (sem zbrisal), nisi fer z tvojimi vedno enakimi vložki. Zakaj nisi fer možakar? Ker ne bereš natančno in potem pogosto streljaš take kozle, da se potem komaj ven izvlečeš. Še enkrat: Te ugotovitve, ki se zgoraj nizajo, je, po mojem impulzu in v skupni debati, spoznal predvsem moj čebelarski prijatelj, ki, kot sem zgoraj napisal, čebelari deset let več od tebe, s 75 panji AŽ in nekaj LR, ZAČEL PA JE S KOŠI. Prav zaradi izkušenj s koši in dobrega poznavanja tega naravnega čebelarstva še iz njegove mladosti, lahko primerjava oba sistema. Še več, spoznal je, da se bistveni elementi naravnega čebelarjenja popolnoma ujemajo z njegovimi izkušnjami in izkušnjami tisočev naravnih čebelarjev po svetu. Kar se mene tiče sem v tem letu vse to zbral skupaj, doumel (svoje) napake in seveda tudi tvoje, ter informacije, tudi moje ugotovitve od lastnih čebel, posredujem naprej, da bodo bodoči čebelarji imeli možnost izbire. Drugače pa je procent varoje v tvojih tovornjakih preceeeej višji od tistega v mojih. Kako to vem, pa itak ne moreš razumeti, ker nočeš. Daj, bodi možakar pa z argumenti sesuj zgornje trditve. A pazi, sesuti boš moral starega mačka Franka in še tisoče čebelarjev, ki to delajo na naraven način, pa še mene ne moreš. Ne zaletavaj se v zid, prihajajo novi časi, če boš vztrajal, boš imel tudi z 2500 panji vse večje izgube. Svet se premika naprej, pridi zraven, dodaj kaj pametnega k ozdravitvi čebel in ljudi, ne glej le na svoj mali profitek.

Glede ogleda bio-čebelarjenja; lahko bi si ga ogledal tudi ti, blizu tebe tudi čebelarijo tako, a ker nisi preveč prijazen in naklonjen, te ne povabijo, le zakaj bi te?? Počakaj še kako leto, dve ali tri, in ta veja čebelarstva bo prišla tudi do tvojega praga.

Kaj imaš ti z F. P. jaz ne vem, ne poznam ne tebe ne njega, le knjige sem prijazno dobil od njega in jih tudi drugim priporočam. Lep večer, t

Lep pozdrav, za enkrat, t

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35470Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 9:29 pm

Bloop:
Panj je postavljen na "toplo" stavbo in ima okvirje postavljene na dveh vodilih. Lahko pa vanj das 13 okvirjev mere 40x30cm.
Ne vem, kako boš navpično izvlekel naravni sat na letvici, če boš morda kdaj pogledal za matičniki ali kaj drugega? Ali pa jih boš po enega jemal vodoravno ven? To je težko z visečimi sati, kajti z njimi je treba delati malo bolj nežno kot z okvirji. Potreboval bi tudi posebno stojalo za 13 satov. Ali pa gre vseh 13 ven, z vodilom? Potem bi bilo OK :?: :idea: Lp t

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35472Odgovor Fizikalec
Sr Jul 15, 2009 9:35 pm

Jaz nimam z nobenim nič kr se BIO čebelarjev okoli mene tiče jih vse prav odlično poznam. Ne rabim iti k njim, ker pridejo skor vsako ali vsaj vsako drugo leto k meni po čebele. Vmes pa tudi po matice in lepo prosijo, da naj nebi ble označene, ker je to prepovedano za eko pa bio pa te reči :lol: Torej pustima to, ker ti tega še dolgooo ne boš razumel in meni ni treba modrovat pa pametovat.
Jaz povsem nisem nič proti temu tvojemu kolegu in njemu podobnim, samo sem proti, ko kupujejo čebele od nas in potem med prodaja pod oznako "eko, bio" itd...
Noben ti ne bo imel dovolj jajc, da prizna koliko je izgubil in koliko družin kupi eh škoda besed....

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35473Odgovor Timijan
Sr Jul 15, 2009 9:42 pm

Vidiš Danilo, pa sva spet kolega. POPOLNOMA se strinjam s teboj, res je, da je največ kupcev prav med takimi nadebudneži. A vedi, da oni še ne čebelarijo povsem prav in naravno, zato so nekje na sredi, kar je najslabše. Sam pa nisem kaj dosti citiral tuje literature, samo linke sem dal, drugo so kolegove in moje ugotovitve, kakršnih na tak način pač še nihče v Sloveniji ni povedal. Samo jamrjo, zakaj neki čebele umirajo. Sedaj je vse jasno, jasno je tudi, kako iz tega zosa.

Kar si napisal, je res, a pravo naravno čebelarjenje šele prihaja. Tudi profiji kot si ti, gojijo nekaj naravnih panjev za rezervne družine, kajti z njimi nimajo NIČ dela in NIČ stroškov, če pa jih rabijo imajo zdrave družine. Bodi pozdravljen, t

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 35474Odgovor cebelar_novinec
Sr Jul 15, 2009 9:42 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONJaz nimam z nobenim nič kr se BIO čebelarjev okoli mene tiče jih vse prav odlično poznam. Ne rabim iti k njim, ker pridejo skor vsako ali vsaj vsako drugo leto k meni po čebele. Vmes pa tudi po matice in lepo prosijo, da naj nebi ble označene, ker je to prepovedano za eko pa bio pa te reči :lol: Torej pustima to, ker ti tega še dolgooo ne boš razumel in meni ni treba modrovat pa pametovat.
Jaz povsem nisem nič proti temu tvojemu kolegu in njemu podobnim, samo sem proti, ko kupujejo čebele od nas in potem med prodaja pod oznako "eko, bio" itd...
Noben ti ne bo imel dovolj jajc, da prizna koliko je izgubil in koliko družin kupi eh škoda besed....
Aha v tem grmu tiči zajec ;)

Drugače pa kaj tebe briga in moti, da on prodaja pod BIO ?
Saj mu ni treba prodati družin če te že tako ZELO MOTI in si PROTI.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35475Odgovor Fizikalec
Sr Jul 15, 2009 10:01 pm

Mene njehova prodaja ne moti samo moti me vaše nakladanje o tem, ko razlagate nekaj o čemer noben pojma nima in se upira na "oni reko, tisti pisal" :rezakla

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 35476Odgovor cebelar_novinec
Sr Jul 15, 2009 10:23 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONMene njehova prodaja ne moti samo moti me vaše nakladanje o tem, ko razlagate nekaj o čemer noben pojma nima in se upira na "oni reko, tisti pisal" :rezakla
Seveda te moti prodaja. Saj si napisal točno kaj te moti. To, da tile čebelarji, ki pri tebi kupujejo družine potem prodajajo svoj med kot BIO. In v tem grmu tudi tiči zajec.

Zdej si pa izvedel straw man napad....

Samo jaz ti režakle ne bom vrnil, ker ti pač vse kar ni po tvojem vzorcu smatraš kot nakladanje. Ne vem zakaj se sploh oglašaš nakladačem ? Enostavno ignoriraj in si misli kar si pač o drugačnih načinih čebelarjenja misliš ali pa predavaj to tistim, ki te morajo poslušat, ker pač pri tebi kupujejo družine.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

Mirnost čebel v njihovem zadovoljstvu

OdgovorCOLON # 35477Odgovor Timijan
Če Jul 16, 2009 9:21 am

Te dni intenzivno opazujem svoje čebele, kako izjemno mirne so in zadovoljne. Ko jih opazujem, dam včasih obraz le pol metra od žrela, pa kakšna samo zleti do obraza in se ga nalahno dotakne. To obnašanje pripisujem povsem polnim mediščem z do spodnje letvice zaprtim medom, ki ga še nisem iztočil. Srednji plodiščni sati so pri polovici družin do zgornje celice napolnjeni z zalego. To ne pomeni nič drugega, kot da čebele zelo dobro vedo, koliko medu imajo nad plodiščem in računajo nanj. Torej ta med še ni resničen višek, kot mislimo industrijski čebelarji.

In paša po malem še vedno traja. Na vodi je vsakič, ko pridem, le kakšnih pet čebel. Po malem brkljajo in neprestano prinašajo, tudi včeraj v najhujši vročini. Sedaj nabirajo višek za čebelarja, tisti resnični VIŠEK, ki bi ga moral "oče čebel" jemati samo iz druge etaže (in naslednje nad njo) nad plodiščno.

Ker se nekateri pritožujejo, da so čebele v tem času hude, je to torej najverjetneje zato, ker ste jih dodobra iztočili. Lahko pa se naredi poskus; hudi družini z vsaj nekajmesečno matico se napolni medišče s polnimi in zaprtimi sati. Skoraj zagotovo se bodo čebele v treh dneh umirile. Tudi vi bi se, če bi ostali brez plače, pa bi vam nekdo prinesel 10.000 €.

Enako poročajo tisti, ki naravno čebelarijo že leta, desetletja; mirne čebele počasi in ležerno kapljajo viške tudi za čebelarja tudi tja v september. Enako potrjujejo tisti, ki so dolga leta čebelarili s koši. Lp t

janezveliki
PrispevkovCOLON 114
PridruženCOLON To Okt 07, 2008 8:25 pm

OdgovorCOLON # 35478Odgovor janezveliki
Če Jul 16, 2009 10:35 am

Timijan.

Popolnoma se strinjam z vašim razmišljanjem o SUBTILNIH ASPEKTIH ČEBELARSTVA. Je pa res ta tema je za marsikoga pretežka, saj o "čebelji psihi" pač ne razmišljamo, ker imamo čebele zato, da nam dajejo med. Iz svojih čebelarskih izkušenj pa lahko potrdim večino trditev, ki ste jih navedli o obnašanju čebel, zaradi stresnih situacij pri našem poseganju v panj. Morda s časom res postanemo pametnejši, a po odzivu na forumu ni izgledov, da se bo to kaj kmalu zgodilo.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35481Odgovor Timijan
Če Jul 16, 2009 11:01 am

Janez, hvala za potrditve teh raznih ugotovitev. Zelo je pomembno da posamezniki, z zbranim opazovanjem čebel v čimbolj naravnih situacijah, potrjujejo in dopolnjujejo domene naravnega čebelarjenja, v dobro vseh nas.

Odzivi pa so v glavnem pričakovani in lahko rečemo, da so le najstniško nagajivi, kakšnih argumentov proti zgornjim tezam pa tako ni mogoče najti, kajti tako to je, že milijone let, ne glede, kaj govorijo experti in poslovneži in ...

Saj teh stvari ne pišemo (Frank je tukaj kralj) zaradi ljudi, ki nočejo biti kolegi v naši skupni čebelarski zgodbi, ampak zaradi tistih, ki to berejo, pa se oglasijo le na PM, mail, telefon, in pa tistih, ki prihajajo; da bodo imeli možnost izbire in razumevanja. Nihče ni proti "industrijskemu" pristopu, le oplemenititi ga je treba spet s korakom nazaj, k Naravi. Kajti sam po sebi je dokazal, da pelje v stranpot, v kozji rog, v temo brez konca; popolno razdvojenost človeka od Narave in s tem propad tako človeka, kot bitij, ki živijo z njim. Sodoben čebelar čebele vse bolj smatra kot industrijski stroj, za denar, ne pa kot partnerja pri lastnem zdravju.

Janez, vsekakor se še oglasite, če veste še kakšne podobne ugotovitve iz prakse ali preteklosti! Lp t

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35483Odgovor dobje
Če Jul 16, 2009 11:35 am

Timijan napisal/-aCOLON
Saj teh stvari ne pišemo (Frank je tukaj kralj) zaradi ljudi, ki nočejo biti kolegi v naši skupni čebelarski zgodbi, ampak zaradi tistih, ki to berejo, pa se oglasijo le na PM, mail, telefon, in pa tistih, ki prihajajo; da bodo imeli možnost izbire in razumevanja. Nihče ni proti "industrijskemu" pristopu, le oplemenititi ga je treba spet s korakom nazaj, k Naravi. Kajti sam po sebi je dokazal, da pelje v stranpot, v kozji rog, v temo brez konca; popolno razdvojenost človeka od Narave in s tem propad tako človeka, kot bitij, ki živijo z njim. Sodoben čebelar čebele vse bolj smatra kot industrijski stroj, za denar, ne pa kot partnerja pri lastnem zdravju.
Frank je res pravi bio čebelar in vedno rad preberem njegova pozitivna razmišljanja. :ples
Negativcem pa bi priporočil naj prelistajo Steinerja ali vsaj M. Thunova razmišljanja o bio čebelarjenju- aktualno branje za čebelarje in tiste, ki cenijo med. :hodiva

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35486Odgovor Fizikalec
Če Jul 16, 2009 4:27 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONSeveda te moti prodaja. Saj si napisal točno kaj te moti. To, da tile čebelarji, ki pri tebi kupujejo družine potem prodajajo svoj med kot BIO. In v tem grmu tudi tiči zajec.

Zdej si pa izvedel straw man napad....

Samo jaz ti režakle ne bom vrnil, ker ti pač vse kar ni po tvojem vzorcu smatraš kot nakladanje. Ne vem zakaj se sploh oglašaš nakladačem ? Enostavno ignoriraj in si misli kar si pač o drugačnih načinih čebelarjenja misliš ali pa predavaj to tistim, ki te morajo poslušat, ker pač pri tebi kupujejo družine.
Prodaja je najmanjši problem tako ali tako nikoli nima nobeden meda, da bi kaj bistvenega lahko prodajal, kr prodaja pa je cenovno enako meni. Večina bo res tiho kot praviš in Vam ne bo prigovarjala jaz pa imam kr nekaj časa in veselja, da pač ne potrdim tisto kar v praksi ne zdrži.
Kr se nakupa družin tiče jih pr meni lahko kupi vsak samo 1x, ko pride "na popravnega" je konec, ker se mi smilijo, da bi morale zaradi butastega ravnanja in eksperimentiranja ter neznanja nekoga umirat. Namesto tega, da jih prodam pač kak kontejner nardim in naselim pa če ne drugo vsaj preživijo brez težav pa tud neki malega meda prinesejo čeprav jasno se z vašim ne more kosat, ker je industrijska pridelava

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 35496Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jul 17, 2009 1:50 am

Samo par besed glede naravnega nacina u panjih o katerih debatirate zgoraj:
Vsak panj, celo izvlecen predal iz sobne omare, se lahko uspesno uporabi u naravnem cebelarjenju. Saj poznam ljudi ki imajo TBH ki so na tla poezeni hladilniki, brez vrat. Podolgem prerezani sodi, leseni in plehnati. Celo glinasti cvetlicni lonci se uporabljajo? Variante so brezmejne. . .
Ve se, seveda, da je u naravi za to najbolj primerno drevesno duplo, u cloveskih rokah pa kos... Vse drugo, kar imamo na raspolago, pa so seveda kiste z katerimi mi sami, po svojem okusu in nasi volji - silimo cebelam. Le-te naj bi, po nasem vidiku, bile najbolj primerne za njihov dom in obstoj.
Druga nasa pogruntavscina katero smo zaceli siliti cebelam pod nos je pa seveda 'letvica/okvir' na katero cebele pricvrstijo svoj sat.
Skoraj po celem svetu se sedaj zahteva da imajo cebelje druzine u gnezdu ce ne okvir - pa vsaj letvico, katero lahko izvlecemo, (da se lahko preveri ce je u druzini vse kot treba?) Tako da po vecini razvitih drzav cebelarjenje u kosih ni vec dovoljeno.
Ce pa nasi panji, kakrsnikoli pac so, niso competabilni da bi u njih lahko uporabili letvice - se pa seveda lahko kar brez skrbi uporablja okvircke. Le-tem se lahko odzaga spodnjo letvico, tako da cebele lahko sat podaljsajo u globino - seveda ce je spodaj kaj prostora? (Lahko se pa spodaj tudi podstavi ena prazna kista u katero se bo tako plodisce zgradilo.)
Za naraven nacin je pac najbolj pomemebno to da cebele SAME ZGRADIJO tak sat ki jim najbolj pase.
Torej, nobenih satnih osnov se ne sme uporabljati. Nekateri se celo izogibajo trakovom..? (Ce niso zgrajeni doma, iz neoporecenega voska.)

Tako, vsak panj je lahko NARAVEN, ce le odvrzemo tovarnisko valjane satne osnove, se izognemo zdravil in damo cebelam mir in sans da se same zacnejo brigati za svoj obstoj.
Regards,
Frank

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov