Samo za bližnja srečanja čebelje vrste (!)

SUBTILNI ASPEKTI ČEBELARSTVA... nov pogled....
Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35258Odgovor Timijan
Pe Jul 03, 2009 9:39 pm

Pozdravljen Frank! Prav dobro se razumeva, jaz sem le malo predstavil tukajšnje situacije. Npr. precej "starih mačkov" se pritožuje, da zelenci preveč govorimo, potem pa se izkaže, da veliiiiiko stvari tudi sami ne vedo, kaj šele znajo. Z vsakim tednom se želja, da bi se od nekaterih od njih kaj naučil, plahni. Če bi čebelarji znali svojo samopomembnost podrediti srčnosti, ne bi bilo svetovno čebelarstvo v taki r..., kot je. Stari mački ne bodo prav nič naredili, da se stvar izboljša, ker so sami to povzročili. Vsa čast tistim, ki so šli skozi katarzo in iz Savla postali Pavli, kot ti. Nekako je treba iz črevesja prilesti do srca. Potem pa naprej. Biznis pa se dogaja v črevih.

Drugo je glede čistega medu in satja: Ti si prikazal zelo jasne standarde, o katerih pa se pri nas ŽAL NE MOREM POGOVORITI Z NOBENIM ČEBELARJEM, KI PRODAJA MED. Enostavno jim trgovska miselnost onemogoča odkrit pogovor. Mutijo:
- vse imajo čisto, vse je zdravo, panji pa so polni kislin in kemije od julija naprej pa vse do decembra,
- prodajajo več let star med iz zalog kot svežega,
- segrevajo ga neposredno z električnimi aparati,
- o propolisu sem že večkrat pisal; le odkod dobivajo čistega?,
- deviško satje večkrat "raste" iz satnic, o katerih tuja strokovna literatura ve veliko neprijetnega za povedati in analize tudi,
- ne iščejo alternativ kemiji, če slišijo zanje jih preslišijo ali negirajo ...

Glede zdravosti medu in izdelkov je popolnoma vseeno, če je med točen iz parkrat zaleženega sata ali iz nezaleženega, problemi so drugje: V KEMIJI, ki jo sodoben čebelar uporablja, hote ali nehote. Kje je še kemija, ki jo čebele same prinesejo v panj!

Tudi pri nas obstajajo čebelarji, ki so te probleme v veliki meri razrešili. A so jim neke druge sile zaprle usta. Ne javljajo se več, ne povedo, tudi s tega foruma so. Če se gremo resnično čistunstvo, potem moramo biti popolnoma fer sami do sebe in med seboj. Tu pa je toliko polovičarstva in tudi bleferstva ... Vidiš, rad imam odprte pogovore, a zelo težko je priti do njih. Saj so lahko tudi gentlemanski, ne potrebujejo biti :twisted: ...

Ti si se zelo dobro izrazil in Bog ne daj, da boš kaj dosti zadrževal zase, lepo Te prosim, da nam kar povej, kar misliš in znaš.

Best regards to Old Bear, tudi vsem drugim, t[/quote]
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35280Odgovor Pike
Ne Jul 05, 2009 2:44 pm

Timijan napisal/-aCOLONPozdravljen Frank! Prav dobro se razumeva, jaz sem le malo predstavil tukajšnje situacije. Npr. precej "starih mačkov" se pritožuje, da zelenci preveč govorimo, potem pa se izkaže, da veliiiiiko stvari tudi sami ne vedo, kaj šele znajo. Z vsakim tednom se želja, da bi se od nekaterih od njih kaj naučil, plahni. Če bi čebelarji znali svojo samopomembnost podrediti srčnosti, ne bi bilo svetovno čebelarstvo v taki r..., kot je. Stari mački ne bodo prav nič naredili, da se stvar izboljša, ker so sami to povzročili. Vsa čast tistim, ki so šli skozi katarzo in iz Savla postali Pavli, kot ti. Nekako je treba iz črevesja prilesti do srca. Potem pa naprej. Biznis pa se dogaja v črevih.

Drugo je glede čistega medu in satja: Ti si prikazal zelo jasne standarde, o katerih pa se pri nas ŽAL NE MOREM POGOVORITI Z NOBENIM ČEBELARJEM, KI PRODAJA MED. Enostavno jim trgovska miselnost onemogoča odkrit pogovor. Mutijo:
- vse imajo čisto, vse je zdravo, panji pa so polni kislin in kemije od julija naprej pa vse do decembra,
- prodajajo več let star med iz zalog kot svežega,
- segrevajo ga neposredno z električnimi aparati,
- o propolisu sem že večkrat pisal; le odkod dobivajo čistega?,
- deviško satje večkrat "raste" iz satnic, o katerih tuja strokovna literatura ve veliko neprijetnega za povedati in analize tudi,
- ne iščejo alternativ kemiji, če slišijo zanje jih preslišijo ali negirajo ...

Glede zdravosti medu in izdelkov je popolnoma vseeno, če je med točen iz parkrat zaleženega sata ali iz nezaleženega, problemi so drugje: V KEMIJI, ki jo sodoben čebelar uporablja, hote ali nehote. Kje je še kemija, ki jo čebele same prinesejo v panj!

Tudi pri nas obstajajo čebelarji, ki so te probleme v veliki meri razrešili. A so jim neke druge sile zaprle usta. Ne javljajo se več, ne povedo, tudi s tega foruma so. Če se gremo resnično čistunstvo, potem moramo biti popolnoma fer sami do sebe in med seboj. Tu pa je toliko polovičarstva in tudi bleferstva ... Vidiš, rad imam odprte pogovore, a zelo težko je priti do njih. Saj so lahko tudi gentlemanski, ne potrebujejo biti :twisted: ...

Ti si se zelo dobro izrazil in Bog ne daj, da boš kaj dosti zadrževal zase, lepo Te prosim, da nam kar povej, kar misliš in znaš.

Best regards to Old Bear, tudi vsem drugim, t
[/quote]

Bog ti pomagaj Timijan!

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35291Odgovor kravzlj
Ne Jul 05, 2009 8:20 pm

Pike: Njemu bo morda pomagal, ker se trudi čebelrit čimbolj naravno, mnogim pa ne bo, ki samo škodujejo Naravi!

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 35292Odgovor bloop
Ne Jul 05, 2009 8:35 pm

Pike nisem pobozen ampak bom pocasi postal :), se podpisem tvojemu kratkemu stavku.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35293Odgovor Timijan
Ne Jul 05, 2009 8:40 pm

Kravžlj, ti kar obdrži pravo smer, ki jo imaš. Nekaterim starim "mačkom" pač stvari niso čisto jasne, pa še ego jih malo zafrkava. Vidijo le svojo korist, ki pa je kratkoročna. A po svetu se že precej intenzivno razvijajo nove veje čebelarstva, ki so sonarave oziroma precej naravnejše od tega, kar v glavnem prakticiramo mi. O tem bomo še precej pisali. Tu se ne gre le za čebelarstvo, ampak nekaj več od tega; človek uničuje Zemljo, ki je živo bitje s svojo inteligenco in čustvi. Čebele pa so del nje. In vse, kar smo in jemo in se dotikamo je prišlo le iz Matere Zemlje. Vsega se pač ne da ukrasti naravi in prodati, kajti ko je mera polna, Narava vedno pokaže svojo zdravilno moč; tako na človekovi osebni kot na celostni ravni: kar ni v skladu z Njo, propade. Obiščite malo bolnišnice in psihiatrične ustanove; dejstvo je; vse slabše nam gre. Zakaj?

Lep večer vsem odprtosrčnim ne-le-trgovcem, t
Frank iz Kanade: Glavno je da so èebelar in njegove èebele ena enota - trdno povezani kot kakšna stara, kmeèka dvorišèna metla...

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35295Odgovor Kočevski med-ved
Ne Jul 05, 2009 9:08 pm

Kdor se v celoti ne zaveda da mora med, ki ga proda ali podari stranki vsebovati samo snovi, ki jih, da cvet in čebela bo slej, ko prej "tepen". Zdravljenje, oziroma uničevanje varoje v poznem poletju, ko smo iztočili viške medov in nakrmili družine za zimsko zalogo pa je nujno zlo.
Nekateri pač tu vtikajo v panje vse kar dobijo pod roke. Tu je pa tisti vrh skozi katerega čebelar ne sme. Jaz tu uporabljam kislini MK in OK, za katere iz raznih uradnih virov vem, da ne puščajo ostankov v vosku.
S kom bomo uničevali varojo v prihodnje je pa drugo vprašanje.
Zagotovo pa vem, da samo eterična olja, ki jih ta trenutek uporabljajo nekateri, ki so lansko leto začeli čebelariti ne bodo dovolj učinkovita za vse večji napad varoje.
Ta trenutek je v okolici LJ en čebelar, ki je zelo znan, pri pregledu trotovskih celic našel toliko varoje, da se čudi, da so družine še tako pri semi.
Varoje mrgoli !!!

Poglejte naravni odpad varoje. Vstavite lovilce varoje na dna panjev!!!

Lep večer
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35296Odgovor Timijan
Ne Jul 05, 2009 9:20 pm

Se strinjam Branko, hvala za usmeritve. Vsekakor pa tisti, ki ne poskušajo odkriti naravnih sredstev, četudi le v enem panju, z ničemer nikoli ne bodo pomagali rešiti težav, v katerih smo, ampak jih le podaljšujejo in stopnjujejo. Govoriti: "Jaz bom vedno uporabljal le termosublimacijo, ne glede na vse", ni spodbudno za novi rod čebelarjev, ki bi si radi zagotovili 100% zdrav/čisti med in propolis. Zato pa je povprečna starost čebelarjev vse višja in višja. In kitajskega medu vedno več in več ... :roll:

Sicer pa nisem govoril o tebi, ampak o trendu. Lp t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35297Odgovor Kočevski med-ved
Ne Jul 05, 2009 9:30 pm

O termosublimaciji /v novembru ali decembru/ si si dobro zapomnil tudi iz najinega osebnega pogovora. In pri tem ostajam, dokler ne najdem kaj boljšega. Testov je bilo kar nekaj in še so tudi ta trenutek je ena družina reskirana v te namene.
Upam, da bo kaj uspeha.
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35299Odgovor Timijan
Ne Jul 05, 2009 9:47 pm

Testov je bilo kar nekaj in še so tudi ta trenutek je ena družina reskirana v te namene.
Upam, da bo kaj uspeha.

JUUUUHHHEJJJJ! To je to! Hvala, t

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 35301Odgovor Micky
Ne Jul 05, 2009 10:08 pm

Tudi jaz bom za zimsko zdravljenje uporabljal v bodoče le OK (sublimacija). Konec poletja pa....hmmmmm. Do sedaj sem največkrat uporabljal kombinacijo izrezovanja trotovine in šok terapije z MK. Lansko leto sem vzel Bayvarol s katerim nisem bil zadovoljen, letos pa sem vzel apiguard-če bodo razmere dovoljevale. Če bo hoja zamedila in potegnila medenje potem ne bo s tem nič. Bomo videli kako se bo stvar odvijala.
Kar se pa narave tiče, jaz razmišljam, da bi začel z ekološkim čebelarjenjem. Bom imel vsaj osebno zadovoljstvo da nekaj pametnega počnem med vsemi temi vsakodnevnimi strupi.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35313Odgovor Kočevski med-ved
Po Jul 06, 2009 7:53 am

Emil, super. To okoli eko čebelarjenja razmišljam tudi jaz že kar pet ali šest let.
Malo me ustavlja le jesensko krmljenje. Ostale stvari imam naravnane na tako pridelavo kot jo v bistvu predpisuje taka pridelava.
LP
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 35314Odgovor Micky
Po Jul 06, 2009 8:46 am

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONEmil, super. To okoli eko čebelarjenja razmišljam tudi jaz že kar pet ali šest let.
Malo me ustavlja le jesensko krmljenje. Ostale stvari imam naravnane na tako pridelavo kot jo v bistvu predpisuje taka pridelava.
LP
Ja, krmljenje se podraži za malo več kot 1 X. A bom pač reskiral. Tudi kontrole so plačljive.
V soboto smo imeli izlet. Šli smo v emič in na moje veselje smo obiskali ravno čebelarstvo Pavlin. Z njim sva bila "sošolca" aprila, ko sva obiskovala tečaj za senzorične preiskuševalce medu. On ekološko čebelari in nam je nekaj tudi o tem povedal. Sicer pa se tudi jaz že nekaj časa pripravljam na to.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35316Odgovor Kočevski med-ved
Po Jul 06, 2009 10:22 am

Čestitam ti za to odločitev.
Lep pozdrav
LP
Koèevski med-ved

scopoli
PrispevkovCOLON 369
PridruženCOLON Ne Maj 30, 2004 3:04 pm

OdgovorCOLON # 35317Odgovor scopoli
Po Jul 06, 2009 10:45 am

Timijan, lepo si napisal in se strinjam, pritrjujem in tudi sam načrtno delujem v smeri ekološkega čebelarstva, osveščanja potrošnikov mojega pridelka, vzporedno pa kolege, s katerimi sodelujem osvestim - ozavestim.

Vse dobro!
gregor.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35318Odgovor Timijan
Po Jul 06, 2009 2:10 pm

Hvala vam Branko, Micky in Scopoli. Druge poti pač ni. Oziroma je, to je industrijsko čebelarstvo. Da ne bo pomote, prav nič nimam proti tej, poglavitni veji čebelarjenja, le jasne meje med obema bo treba začrtati, da se ve, kaj je kaj.

Takole bi rekel: mislim, da panjski sistemi zelo odločajo, ali je čebelarjenje industrijsko ali ni. Naj argumentiram. Če imam 3 AŽ ali LR panje, je to že industrijsko čebelarjenje po mojih razmišljajnjih. Zakaj?

1. Ker satni okvirji čebelam onemogočajo najfinejše regulacije klime in so zato, dokazano, slabotnejše. Mojster Volk je pisal o poskusih ogrevanja gnezd iz teh vzrokov (npr. matice, vzrejene pri optimalni temp., zdi se mi 34,7 stopinj, so vedno plodnejše kot če so vzgajane v malo nižji temp, kar se pri naših panjskih sistemih redno dogaja), a Narava to smatra za nepotrebno, ker čebele vse to že znajo, seveda če jim pustimo graditi naravno satje.

2. S satnicami v plodiščih čebelam onemogočamo gradnjo različno velikih celic, od 4,7 mm naprej, zaradi česar so DOKAZANO onemogočene za kontrolo varoje izključno z njihove strani.

3. Iz tega je razvidno, da v naravnem čebelarjenju odpadejo tako satni okvirji kot tudi satnice (ki so pogosto tudi onesnažene s kemijo).

4. Ko razmislimo vse možnosti, vidimo, da so ljudje že davno te probleme rešili: sam sem vrgel oko na Warre, Christ in TBH panje. Prva dva mi delata probleme zaradi dvigovanja naklad za širjenje gnezda navzdol in za vsaj nekakšno kontrolo matice in matičnikov, medtem ko TBH, po dolgem preučevanju, zadošča vsem potrebam naravnega čebelarstva in omogoča tudi nekakšen zaslužek, če bi to že kdo želel.

Sam bom iz par AŽ panjev letos stočil okoli 150 kg medu, čez 30 kg na panj. To je ogromno, kajti moje družine bile "razrojene" (narejenci) in so tudi mladi roji. Pa vendar, dvojni AŽ panj je npr. krasen za čebelarja z dobro pašo, za čebele pa je res sranje, nenehno morajo biti šikanirane, da dosežem svoj cilj maximalnega točenja. Razen če mi poskusil metodo "naravnega dupla" z naravnim satjem, česar nisem imel možnosti.

5. Za npr. 150 kg medu moram potem jeseni sfutrati najmani 100 kg sladkorja. A s tem čebele ne le dajem na tretjo pašo, ki je drugače ne bi imele, ampak jih s tako hrano tudi slabim. Da čebele ne prezimijo na poletnem medu? Kaj pred par desetletji ni bilo lip, kostanja, smreke, hoje??? Zakaj pa v naravnih panjih s tem nimajo težav??

5. Poleg tega je za industrijsko čebelarstvi s tremi panji potrebno kup opreme in znanja, kajti stvari so tako sofisticirane in komplicirane, da brez tega ne gre.

Pri naravnem čebelarstvu temu ni tako:
- oprema je minimalna,
- pridelek je max. zdrav,
- borba proti varoji je minimalna,
- hranjenje za zimo praktično ni potrebno oz. je le minimalno ...

Tisti čebelarji iz Vivodine, ki sem jih opisal na forumu pod "PAŠE", ki so reševali naša čebelarstva, ko je udarila varoja, niso o njej imeli pojma, kajti od ene družine so pričakovali letno tole:
- od 5 do 15 kg medu, ter
- 3-4 roje.

To je vse. Za matice se niso brigali, še videli jih niso, z varojo se niso ukvarjali, ker so jim družine zdrave prezimljale, jeseni pa niso hranili, čeprav TAM NIKOLI NISO GOJILI AJDE. Preprosto so čebelam pustili njihov delež v sp. delu koša.

Tako, dragi kolegi, smernice so. Naravno čebelarjenje se že takoj spozna po tipu panja oziroma satja. To je začetek. Za polkilogramski kozarček medu v satju, zalitega z deviškim medom, boste iztržili toliko, kot za 2 kg medu. Ali še več.

Sam sem bil od industrijskega čebelarstva zaveden. Delam tako, kot profiji, ki so zaje.... vse na svetu, le da v manjšem obsegu. To moram spremeniti, ker vidim, da čebele niso take, kot bi morale biti. Pogoj je le, če mi bo uspelo zaustaviti moj pohlep; točiti 5-10-20 kg na panj, ne pa 40-50. S tem bi pridobil mnogo: boljši med, manj dela, izjemno manj stroškov, bolj zdrave čebele in ljudi ... Bi res želeli? Lp vsem, t

Ps: letos bo varoja res huda! Kdor zdravi z naravnimi sredstvi naj začne čimprej, seveda v skladu s smernicami.

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35320Odgovor Timijan
Po Jul 06, 2009 2:36 pm

PS k zgornjemu zapisu: ALI VESTE S ČIM KRMITE ČEBELE JESENI?. Sam sem kupil 100 kg sladkorja in se potem zamislil: le kako je ta cuker proizveden? Mar ni v njem nič kemije? Mar ni v njem vsaj sredstvo za vzdrževanje sipkosti, kot je npr. v rozinah, včasih v moki, začimbah ... Kdor želi biti naraven čebelar, naj vse to vzame resno v obzir. Včasih se je sladkor strdil v kepo, sedaj pa ne več. Lep dan, t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35324Odgovor Kočevski med-ved
Po Jul 06, 2009 3:59 pm

Jernej vsako leto ne bo tako obilne paše kot je bila letošnja. Z lansko, se ne more letošnja primerjat.
Bodo leta, ko ne boš čebelam pobral nič, še dati bo potrebno. Lačnih čebel pa verjetno ne boš pustil.
LP
Koèevski med-ved

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35330Odgovor Timijan
Po Jul 06, 2009 6:31 pm

Res je, prav imaš (saj sem kupil cuker), vendar tisto leto pri naravnem čebelarstvu pač ne bo "trgatve". V treh, šestih mesecih pa bodo že nabrale za preživet. Tako pač delajo po svetu. V skrajni nuji pa jih pač nahraniš, saj bi tudi jaz jedel plesniv kruh, če ne bi bilo drugega. Sem ga že; v gorski šupi, ko je dva dni padal dež in sem en kos našel.

Včasih so čebelarji proti pomladi, če je bilo nujno, odšli v nabavo medu k večjim čebelarjem, ga kak lonec prinesli domov in nahranili čebele. Tudi ti lahko narediš tako: sate zmrzneš in shraniš, kot delaš ti, in jih v nuji obesiš nazaj.

Bistvo je v tem, da so čebele npr. v koših bolj zdrave in komot preživijo na svojem medu, pa še varojo držijo na spodnji meji in ima čebelar opravka z njo le izjemoma ali v veliko manjši meri.

Saj lahko poskusiš s tremi pozimi izdelanimi panji ali čemerkoli, potem pa vidiš rezultate. Lahko tudi kombiniraš obe veji čebelarstva: industrijsko in naravno, seveda strogo ločeno tako pri delu kot pri prodaji. Mislim, da bi naravni način zahteval prepoznavno nalepko; sliko naravnega panja??

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 35331Odgovor Fizikalec
Po Jul 06, 2009 6:44 pm

Timijan napisal/-aCOLONVčasih so čebelarji proti pomladi, če je bilo nujno, odšli v nabavo medu k večjim čebelarjem, ga kak lonec prinesli domov in nahranili čebele. Tudi ti lahko narediš tako: sate zmrzneš in shraniš, kot delaš ti, in jih v nuji obesiš nazaj.

Bistvo je v tem, da so čebele npr. v koših bolj zdrave in komot preživijo na svojem medu, pa še varojo držijo na spodnji meji in ima čebelar opravka z njo le izjemoma ali v veliko manjši meri.
Timijan res si "začetniško zanimiv" jaz čebelam medu nebi vrnil niti tistega katerega bi od njih pridelal kaj šele "neznanega izvora" zakaj, smo o tem na veliko pisali. Zaradi takega početja imamo zmeraj več HG vse naokoli žal :roll: :? pa ne samo začetniki marsikateri z čebelar z krneki staža ga lomi z tem.

V koših so "bolj zdrave" samo iz enega vidika, ker zrojijo torej se ciklus zalege prekine in z tem varoja odseli oziroma se ji prekine ciklus razmnoževanja. NE preživijo tam kjer naberejo poznopoleti mano, na maninih medovih čebela ne prezimi, če pa dobiš enga kilaša iz zime, ki serje po satju in v panju.
Dalje pa se mi ne da razglabljat o tem ker je škoda časa in ravno pri volji tudi nisem....

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 35335Odgovor Odisej
Po Jul 06, 2009 8:32 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON Timijan res si "začetniško zanimiv" jaz čebelam medu nebi vrnil niti tistega katerega bi od njih pridelal kaj šele "neznanega izvora" zakaj, smo o tem na veliko pisali. Zaradi takega početja imamo zmeraj več HG vse naokoli žal :roll: :? pa ne samo začetniki marsikateri z čebelar z krneki staža ga lomi z tem.
Krmljenje čebel:
Demeter (najvišja zahtevnostna stopnja ekološke - sonaravne doktrine v kmetijstvu in čebelarstvu):
po možnosti med iz pridelave Demeter, sicer ekološki sladkor z dodatkom 10% medu.
Bioland:
Če je mogoče, z lastnim medom. Dovoljen ekološki sladkor.
Naturland:
Če je mogoče, z lastnim medom. Dovoljen ekološki sladkor.Vsaj 10% zimske zaloge naj bo lastnega medu.

Itd ... itd ...

Lep dan vsem.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 35337Odgovor bloop
Po Jul 06, 2009 9:02 pm

Ni problema fantje, a vam posljem kako kilo medu iz nasih krajev? Brezplacno. Pa jo dajte cebelicam, drugo leto ne boste samo vi navduseni ampak tudi vasi veterinarji.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35338Odgovor Fizikalec
Po Jul 06, 2009 9:05 pm

Mrbit bi bilo res dobro, da se vsaj 1x in vsaj nekaj naučijo??????

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35339Odgovor Timijan
Po Jul 06, 2009 9:13 pm

Vedel sem Danilo, da boš to povedal. Tudi Boris bi. Bloop pa itak še ni prišel iz faze cinizma v fazo argumentov, in morda ne bo nikoli.

Odisej je marsikaj pojasnil. Vse. Danilo, večina čebelarskih nasvetov v SČ in drugod govori o pogačah spomladi, ki jim dodaš 10 % medu. Drugače pa razumem vas, profije, ki se HG bojite veliko bolj kot hudič križa, upravičeno.

Drugo, sam sem omenil shranjen sat medu, zmrznjen (molj) in shranjen, ki ga lahko vrneš v lasten panj. Torej zaprti med.

Tretje, veliko čebelarjev prakticira jesensko krmljenje z nekaj sati v medišču pri močnejših družinah. Potem od teh puščajo 2, 3, ali 7 (pri 11+3-6) v medišču, ostalih nekaj pa SHRANIJO ZA POMLAD, za dohranjevanje ali narejence. Vsaj 25% tega medu je tudi jesenski med, ki ga čebele dodajo sladkorju.

Nisem govoril o tem, da greš k nekemu čebelarju, kupiš med in ga futraš. To bi v teh časih delal le norec. lp t

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35340Odgovor Kočevski med-ved
Po Jul 06, 2009 9:19 pm

Če enkrat iztočiš med ga ne daj več čebelam (ne svojim ne drugim). To pravilo ni novo.
Ni ga na svetu človeka, ki bi me prepričal, da bi hranil svoje čebele z bilo katerim iztočenim medom.
Tako kot pravi bloop, največ dela bo imel po nepotrebnem čebelar in veterinar. Poleg teh dveh pa še blokiran 3 km radij okoli čebelarjevega čebelnjaka.
O HG nebi na tej strani. Spore so prisotne v vsakem medu in v vsakem čebelnjaku. Tudi v mojem.
LP
Koèevski med-ved

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 35341Odgovor bloop
Po Jul 06, 2009 9:24 pm

Timijan ti kar reci, da je cinizem, moja ponudba pa ostane. Argumente ce jo sprejmes ti bodo pa drugo leto dali veterinarji, ce ze meni ne verjames.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35342Odgovor Fizikalec
Po Jul 06, 2009 9:26 pm

Timijan napisal/-aCOLONBloop pa itak še ni prišel iz faze cinizma v fazo argumentov, in morda ne bo nikoli.

Odisej je marsikaj pojasnil. Vse. Danilo, večina čebelarskih nasvetov v SČ in drugod govori o pogačah spomladi, ki jim dodaš 10 % medu. Drugače pa razumem vas, profije, ki se HG bojite veliko bolj kot hudič križa, upravičeno.

Drugo, sam sem omenil shranjen sat medu, zmrznjen (molj) in shranjen, ki ga lahko vrneš v lasten panj. Torej zaprti med.

Tretje, veliko čebelarjev prakticira jesensko krmljenje z nekaj sati v medišču pri močnejših družinah. Potem od teh puščajo 2, 3, ali 7 (pri 11+3-6) v medišču, ostalih nekaj pa SHRANIJO ZA POMLAD, za dohranjevanje ali narejence. Vsaj 25% tega medu je tudi jesenski med, ki ga čebele dodajo sladkorju.

Nisem govoril o tem, da greš k nekemu čebelarju, kupiš med in ga futraš. To bi v teh časih delal le norec. lp t
Saj lahko to prakticiraš kr si napisal zarad mene in recept kjer se v pogačo dodaja med :? bolje ne brat niti. Ja dohranjevanje z medom v satju dokaj kilava rešitev za narejence je tak sat uporaben tveganje bistveno manjše.
Bloop pa je letos iskusil marsikaj kar srčno upam tebi nikoli ne bo treba glede nato kake "težke fore" maš pa ravno prepričan nisem. Dokler prizadane samo lasnika je še sprejemljivo problem je, ker faše en dobeeer krog okoli takega in nastrada tudi veliko nič krivih....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 35343Odgovor Fizikalec
Po Jul 06, 2009 9:28 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONČe enkrat iztočiš med ga ne daj več čebelam (ne svojim ne drugim). To pravilo ni novo.
Ni ga na svetu človeka, ki bi me prepričal, da bi hranil svoje čebele z bilo katerim iztočenim medom.
Tako kot pravi bloop, največ dela bo imel po nepotrebnem čebelar in veterinar. Poleg teh dveh pa še blokiran 3 km radij okoli čebelarjevega čebelnjaka.
O HG nebi na tej strani. Spore so prisotne v vsakem medu in v vsakem čebelnjaku. Tudi v mojem.
Pod tole se podpišem z VELIKIMI ČRKAMI!!

Timijan
PrispevkovCOLON 868
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 35345Odgovor Timijan
Po Jul 06, 2009 9:44 pm

Če enkrat iztočiš med ga ne daj več čebelam (ne svojim ne drugim). To pravilo ni novo.

Morda se nismo razumeli, Branko. Nihče ne govori o iztočenem medu. Vse ostalo pa sem se naučil od TEBE. Ti si mi pokazal in pojasnil, kako odvečne sate medu odstraniš po krmljenju, jih zmrzneš za najmanj 4 ure in potem shraniš. Spomladi jih po potrebi dodajaš družinam ali narejencem. Vse to imam zapisano in opremljeno z datumom. Tudi skico sem si naredil. Tako delajo tudi drugi. Seveda pa nisem govoril o iztočenem medu. To je bila le zgodovina, tako so delali, da so spomladi reševali družine, pred 100 leti. Razlika je očitna in dobronamernim jasna. Hvala Ti Branko, da si me naučil tega postopka, ki ga zadnja leta redno prakticiraš! Lep večer, t

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 35347Odgovor bloop
Po Jul 06, 2009 9:58 pm

Med so hranili tudi letos slovenski cebelarji cebelam in ga tudi bodo in prav tako naslednje leto pa glede na to kar sem videl in slisal bo se zagotovo slo naslednjih (nekaj) deset let pri nas.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 35348Odgovor Kočevski med-ved
Po Jul 06, 2009 9:59 pm

Jernej, jaz shranim polne sate iz medišč zato ker praznim medišča in jih spomladi dodam družinam, ki imajo premalo hrane ali pa pozneje narejencem. Te sate ne zmrznem za 4 ure ampak za najmanj 24 ur - zaradi morebitne prisotnosti vešče. Povedal sem ti tudi da ima vsaka vreča v kateri so shranjeni sati številko panja iz katerega izhaja posamezni sat. (ve se zakaj so označene vreče)
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov