Prostornina panja

Arhivirane teme 2007
Uporabniški avatar
Mici
PrispevkovCOLON 481
PridruženCOLON Po Maj 22, 2006 10:08 pm
KrajCOLON Zagrac
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 26196Odgovor Mici
To Sep 25, 2007 11:13 pm

ma nekje sem enkrat bral, ko se je nekdo hecal na koliko litrov kako pogosta so rojenja, pa to..pa je spet vse odvisno od tehnologije in razmer.
novinec, ti nared tisto kišto cca 120l. itak boš imel pa verjetno tudi "sledilno deščico" tako da ne bo tak strašen problem.

teoretično bi zaustavil rojenje, praktično pa...ko opaziš da gredo na roj, je ponavadi prekasno. bolje preventiva kot kurativa
Kdor veliko ve, malo verjame.
Slika

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 26197Odgovor boriss
Sr Sep 26, 2007 9:14 am

Jasno z pravočasnim delom pri čebelah lahko POVSEM preprečiš rojenje. Moj dosežek je kakih 10 let zapored od 250 panjev roji samo 3- 5 družin, kar je vse skupaj nič.

Je pa tu en velik problem - koliko dela moraš v to vložiti in kakšna je cena pri pridelku. Včasih je veliko bolje tvegati rojenje in točiti med kot rojenje preprečiti.

Kar pa se tiče točenja 9 satarjev je pa malo težko izvedljivo. 9 satar je poln 2 dan paše in takrat ga vsekakor ne moreš iztočiti ! Če pa ga pa imaš v panju samo vodo.

Ja menda ne veste - vsak panj JE POVSEM POLN ko ima še 4 sate čisto prazne. Ostale pa našpricane če je dnevni donos 3 kile - kar pa se večkrat zgodi. To pomeni da v 9 satarju v maju ko je notri okoli 9 - 10 satov zalege in nekaj cvetnega prahu z nekaj zaloge lahko za med upoštevamo samo največ 7 satov - 2 dni medenja po 3 kile ti vzameta kake dva sata za med in ti za donose ostane samo še 5 satov ki so tretji dan polni - potem pa se donosi spravijo v tisto kar vsi poznamo - "bilo je prvi dan eno kilo drugi dan je bilo 2,5 kil tretji dan je bilo 3,5 kil potem pa je nehalo mediti bilo je spet samo še 2,5 kle in nato vsak dan manj - res ne vem zakaj ni bilo več (letos je zelo slabo medilo) na našem področju nikoli ne medi dobro)"

Zraven ma je "moj" sosed imel "malenkost" večje panje pa je bilo 3 dan še 4 kile in 4 dan je bilo 6 kil ...... in "on je imel veliko boljše čebele pa je zato dobil veliko več"

NI RES on ni imel nič boljše čebele. Čebele so imele VELIKO VEČ PROSTORA, da so medičino (ki je kot voda) lahko odlagale celi dan in jo zgoščevale šele ponoči namesto od 6 ure zjutraj. Tako so lahko donosi pri ISTEM številu čebel VELIKO VELIKO večji.

IN tako pridemo do zelo pogostega mišljenja, da na nekaterih podočjih "NIKOLI NIČ NE MEDI" , čeprav nekateri čebelarji na teh istih področjih dobijo VELIKOKRAT rekordne donose.

ČEBELARITI JE TREBA ZNATI !

LP

PS. Ko mi nekdo govori da, " pri nas nič ne medi" in ko mi nekdo govori "pri nas pa je vedno super" mu ne verjamem - on zna drugače čebelariti kot jaz - sploh ni rečeno da bom jaz imel na tem področju iste rezultate - lahko da bom dobil VELIKO VEČ ali MANJ. Vedno moram sam sprobati kako medi ZAME.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 26198Odgovor dušans
Sr Sep 26, 2007 10:18 am

boriss napisal/-aCOLONJ
Ja menda ne veste - vsak panj JE POVSEM POLN ko ima še 4 sate čisto prazne. Ostale pa našpricane če je dnevni donos 3 kile - kar pa se večkrat zgodi. To pomeni da v 9 satarju v maju ko je notri okoli 9 - 10 satov zalege in nekaj cvetnega prahu z nekaj zaloge lahko za med upoštevamo samo največ 7 satov - 2 dni medenja po 3 kile ti vzameta kake dva sata za med in ti za donose ostane samo še 5 satov ki so tretji dan polni - potem pa se donosi spravijo v tisto kar vsi poznamo - "bilo je prvi dan eno kilo drugi dan je bilo 2,5 kil tretji dan je bilo 3,5 kil potem pa je nehalo mediti bilo je spet samo še 2,5 kle in nato vsak dan manj - res ne vem zakaj ni bilo več (letos je zelo slabo medilo) na našem področju nikoli ne medi dobro)"

Zraven ma je "moj" sosed imel "malenkost" večje panje pa je bilo 3 dan še 4 kile in 4 dan je bilo 6 kil ...... in "on je imel veliko boljše čebele pa je zato dobil veliko več"

NI RES on ni imel nič boljše čebele. Čebele so imele VELIKO VEČ PROSTORA, da so medičino (ki je kot voda) lahko odlagale celi dan in jo zgoščevale šele ponoči namesto od 6 ure zjutraj. Tako so lahko donosi pri ISTEM številu čebel VELIKO VELIKO večji.

ČEBELARITI JE TREBA ZNATI !

LP

PS. Ko mi nekdo govori da, " pri nas nič ne medi" in ko mi nekdo govori "pri nas pa je vedno super" mu ne verjamem - on zna drugače čebelariti kot jaz - sploh ni rečeno da bom jaz imel na tem področju iste rezultate - lahko da bom dobil VELIKO VEČ ali MANJ. Vedno moram sam sprobati kako medi ZAME.

Zelo dobro razmišljanje.

Janša je napisal (oprosti Drago, ker uporabljam tako star vir), da se mora panj povečati ali zmanjšati po potrebi.

V nakladnem panju dodaš pri obilnem medenju naklado ali dve.

LP

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 26199Odgovor boriss
Sr Sep 26, 2007 10:37 am

dušans napisal/-aCOLON
boriss napisal/-aCOLONJ

Zelo dobro razmišljanje.

Janša je napisal (oprosti Drago, ker uporabljam tako star vir), da se mora panj povečati ali zmanjšati po potrebi.

V nakladnem panju dodaš pri obilnem medenju naklado ali dve.

LP

JA jaz pa dopišem:

v odličnem panju dodaš sat ali dva ali.....

Pa sploh ni treba da imaš nakladne panje

lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 26201Odgovor boriss
Sr Sep 26, 2007 9:38 pm

Dopoldne sem pozabil.

Če citiraš Janšo bi moral vedeti da je on čebelaril z kranjiči. Torej če bi bil on tako nezmotljiv potem bi že takrat poznal naše panje. Tako pa jih ni in so jih veliko kasneje "izumili". Tako ja zsicer mislim, da je janš azanimivo branje - za resno čebelarejnje pa je povsem neprimeren.

LP Boris

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 26202Odgovor divji cebelar
Če Sep 27, 2007 7:58 am

[quote="boriss"]Dopoldne sem pozabil.

Če citiraš Janšo bi moral vedeti da je on čebelaril z kranjiči. Torej če bi bil on tako nezmotljiv potem bi že takrat poznal naše panje. Tako pa jih ni in so jih veliko kasneje "izumili". Tako ja zsicer mislim, da je janš azanimivo branje - za resno čebelarejnje pa je povsem neprimeren.

LP Boris[/quote]

Je pa po sistemu nakladnega panja čebelaril Peter Dajnko in to tudi čudovito opisal v svojem znanem čebelarskem priročniku "Čelarstvo" iz leta 1831. Vse to kar danes verniki nakladnega sistema čebelarjenja tako vztrajno zabijajo v glavo čebelarjem z AŽ panji, je mogoče prebrati v tem, prvem v slovenskem jeziku napisanem ter izdanem, čebelarskem priročniku in seveda še veliko drugih ugotovite, ki jim veljavo priznavamo še danes.

Toplo vam priporočam, da si ta priročnik preberete in ugotovili boste, da je topla voda bila odkrita mnogo prej kot si nekateri mislijo.

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 26203Odgovor dušans
Če Sep 27, 2007 12:04 pm

divji čebelar napisal/-aCOLON
boriss napisal/-aCOLONDopoldne sem pozabil.

LP Boris

Je pa po sistemu nakladnega panja čebelaril Peter Dajnko in to tudi čudovito opisal v svojem znanem čebelarskem priročniku "Čelarstvo" iz leta 1831. Vse to kar danes verniki nakladnega sistema čebelarjenja tako vztrajno zabijajo v glavo čebelarjem z AŽ panji, je mogoče prebrati v tem, prvem v slovenskem jeziku napisanem ter izdanem, čebelarskem priročniku in seveda še veliko drugih ugotovite, ki jim veljavo priznavamo še danes.

Toplo vam priporočam, da si ta priročnik preberete in ugotovili boste, da je topla voda bila odkrita mnogo prej kot si nekateri mislijo.[/qu

A. Janša ni čebelaril s kranjiči. Ti so bili Uvedeni v uporabo mnogo kasneje.
Janša je uporabljal tzv. gorenjski panj. To seveda ni važno. Važno je, da je svoje kište zlagal v naklade, panje je podstavljal in nastavljal. Uporabljal je tudi že polovične naklade. Seveda se strinjam, da so danes zaradi premičnega satja panju drugačni, toda to je druga zgodba.

Čelarstva žal še nisem bral, zato ne bom komentiral. Bom ga seveda prebral, ko ga kje dobim.

Če fantje preberete tole temo (kaj je že vprašal prvi?), boste videli ponovno, kako verniki AŽ panjev vedno skočijo pokonci, ko se kaj napiše o nakladnih panjih. Zakaj je potreben tak špetir, če so tako najnaj in še boljši.

Jaz osebno o AŽ panjih ne pišem, ker jih ne poznam, niti ne znam z njimi delati. Uporabim pa občasno kakšen citat.

Pa lep dan

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 26204Odgovor divji cebelar
Če Sep 27, 2007 12:42 pm

Dušans zapiše:
"Če fantje preberete tole temo (kaj je že vprašal prvi?), boste videli ponovno, kako verniki AŽ panjev vedno skočijo pokonci, ko se kaj napiše o nakladnih panjih. Zakaj je potreben tak špetir, če so tako najnaj in še boljši."
Kolegi priznajmo si, da pravzaprav ni prav velike razlike med AŽ čebelarji in nakladnimi čebelarji. Oboji takoj, ko jim kaj ni všeč ljubosumno reagirajo in že so z vsemi topovi na obrambnih barikadah braniti svoj prav. Prav zanimivo je kako eni skrbijo za doprinose ter koristi drugih.

Priznam, da mi kar očke zalijejo solzice, ko vidim kako moji nakladni čebelarski kolegi skrbijo zame, me osveščajo, svetujejo in napotujejo, prepričujejo ter počnejo še veliko kaj drugega, da bi me spravili na pravo pot. In takšni nesebični skrbi se skoraj upreti ni več mogoče. Milo prebiram prispevke, si brišem solzice ter si dopovedujem, da kaj tako bedastega kot sem, ker ne razumem dobrohotnih nasvetov in še vedno trmasto vztrajam pri AŽ panju, zemlja še ni nosila.

Če ne gre milom, pa bo moralo iti silom, pravi stari pregovor. Prepovedati je potrebno AŽ panje kot nekaj kar je nedržavotvornega, neevropskega, nekrščanskega in sploh anti - civilizacijskega ter neslovenskega. Ali boš čebelaril v nakladnem panju, ali pa ne boš čebelaril ! Tako, zadnji čas je, da se na tem področju naredi red. Če Anton Janša v svojem katekizmu čebelarjenja ni nič pisal o AŽ panju, potem to ne more biti nič dobrega in koristnega ter je kot tako treba takoj v kali zatreti. Kdor v čebelarska nebesa noče prostovoljno, bo pač šel na silo. Ni hudič, da se v tej krtini, ki se ji Slovenija reče, ne bi končno vzpostavil pravi red.
In nasvidenje v novem redu!

dušans
PrispevkovCOLON 735
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 26205Odgovor dušans
Če Sep 27, 2007 4:32 pm

[quote="divji čebelar"]Dušans zapiše:
"Če fantje preberete tole temo (kaj je že vprašal prvi?), boste videli ponovno, kako verniki AŽ panjev vedno skočijo pokonci, ko se kaj napiše o nakladnih panjih. Zakaj je potreben tak špetir, če so tako najnaj in še boljši."
Kolegi priznajmo si, da pravzaprav ni prav velike razlike med AŽ čebelarji in nakladnimi čebelarji. Oboji takoj, ko jim kaj ni všeč ljubosumno reagirajo in že so z vsemi topovi na obrambnih barikadah braniti svoj prav. Prav zanimivo je kako eni skrbijo za doprinose ter koristi drugih.

Ko Drago ugotovi, da ne more napisati resne misli, se nekaj izmisli in potem igra mučenika.

Drago prosim ne beri več nikjer o NP, saj to ni namenjeno tebi.

Tudi stališča in izkušnje nakladnih čebelarjev imajo prostor na forumu!!!

LP

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 26206Odgovor divji cebelar
Če Sep 27, 2007 11:15 pm

Dušans zapiše:
Tudi stališča in izkušnje nakladnih čebelarjev imajo prostor na forumu!!!
Seveda imajo in celo zelo dobrodošla so. Pravzaprav bi se ti moral opravičiti, ker sem svojo kritiko medsebojnega vsiljevanja panjskih sistemov zapisal pod tvoj citat. Pa se v resnici to ni nanašalo na vsebino tvoje razprave, temveč je le odgovor na nekaj prispevkov iz preteklih razprav. In tovrstne razprave v katerih se čebelarji gremo neko bebavo panjsko vojno se ne vodijo le na tem forumu. Tu so pravzaprav še najbolj civilizirane in in imajo določen kulturni nivo, veliko hujše in v določenih primerih prav nesramne razprave so se pred časom vodile in se občasno še pojavljajo v drugih sredinah in medijih, ki jih čebelarji koristijo za svoj medsebojno komuniciranje.

Tako ti pride nekoč, še ne tako dolgo tega, iz tujine čebelarski velestrokovnjak in pred skupom slovenskih čebelarjev oholo pove ,da naj takoj, ko pridejo domov vzamejo sekire in razbijejo svoje AŽ panje. Ta "sekira" strokovnjak si je kot gost ČZS dovolil žaliti svoje gostitelje in nekaj tisoč slovenskih čebelarjev. Vsaj malo omike pa bi verjetno gostitelji le smeli od njega pričakovati.

In temu "sekira" strokovnjaku so potem veselo sledili nekateri naši domači jurišniki in si dovolili velikokrat prestopiti meje dobrega okusa in kulturnega dialoga. In že takrat sem zapisal, da prav nikogar v tej deželi nič ne briga s kakšnim panjem čebelarim in koliko lastnih stroškov imam s tem čebelarjenjem. In zapisal sem tudi, da nisem prav nikomur nevoščljiv če toči med 50 in 100 kg medu po panju na leto, kot so takrat navajali in če bi recimo sam točil v celem letu le borih 10 kg ali še manj. Moj problem. Ko bom rabil in če bom rabil nasvet bom zanj zaprosil. In tako seveda tudi kar nekaj tisoč slovenskih čebelarjev, ki čebelarijo v AŽ panju. In če se bo jutri nekdo odločil ponovno čebelariti v slamnatih koših ter si bo s tem nakopal velikanske stroške, bo to le njegov problem in nihče izmed nas nima najmanjše pravice mu karkoli prigovarjati, modrovati in ga učiti. Njegov problem.

Seveda pa sem vesel vsakega prispevka o uspešnem čebelarjenju v nakladnih panjih in ga tudi pozorno ter z zanimanjem preberem. Le ta delitev med AŽ čebelarji in nakladnimi čebelarji ter soljenje pameti drug drugemu pa mi res gre krepko na živce. Vsak naj skrbi zase in pusti drugemu, da bo tudi sam skrbel zase. In to je pravzaprav vse kar bi človek verjetno upravičeno smel pričakovati v tem slovenskem čebelarskem cehu.

Pa lep pozdrav!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 26207Odgovor Fizikalec
Pe Sep 28, 2007 8:51 am

Divji ja kaj se pa ti greš ej :wink: jasno je, da je "naš panj" zanič, če nam veliki dr. znanosti pravijo, da treba sekiro jebi ga. :D
Pri vseh teh debatah mene moti samo ena sama micena zadevica to pa je, da nihče od teh "nakladačev" ne postreže z nekimi podatki, koliko medu res natoči in kako ima urejeno kompletno tehnologijo dela, točenja, transportiranja satja, hladilnice, grelne komore za satje pred točenjem itd...
Vsi samo neki citirajo Janšo on je zgodovina preživeto postavil je neke osnove za čebelarstvo pač.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 26208Odgovor cebelar_novinec
Pe Sep 28, 2007 11:52 am

Pravkar sem v knjigi od Čebele do medu prebral, da ob istih pogojih nakladni panj prinese 2x več medu kot AŽ ....

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 26211Odgovor bloop
Pe Sep 28, 2007 12:13 pm

Znalo bi biti res, v kolikor seveda imas gor se kaksno naklado :). Je pa tako, da ze avtomatsko, ce imas pri nakladnem 2 plodiscni in eno za medisce si ze takoj na nivoju 3 etaznega AZja, torej po mojem mnenju je tezko primerjati to zadevo.
Ce pa bos postavil samo 2 nakladi bos pa na velikosti AZja potem je primerljivo, vendar v tem primeru pa bi raje izbral AZ ker ne rabim prelagat naklad :).
Tako kot pa ste ze ugotovili oz ze vsak ve, ce ne znam cebelarit z enim ali drugim ne bom pridelal nic ali pa zgolj nekaj po sreci. :)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 26212Odgovor boriss
Pe Sep 28, 2007 1:29 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONPravkar sem v knjigi od Čebele do medu prebral, da ob istih pogojih nakladni panj prinese 2x več medu kot AŽ ....

"ob istih pogojih" se v tej knjigi nanaša na ISTO pašo ne isti volumen panja. Pri teh "analizah" so kot predpostavko VEDNO jemali standardni AŽ panj (20 satov), proti standardnemu LR panju (30 satov). Verjetno so hkrati mislili še približno enako število čebel. V teh pogojih je ta primerjava logična in povsem korektna.

Zame to niso isti pogoji!

lp

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 26213Odgovor cebelar_novinec
Pe Sep 28, 2007 1:37 pm

boriss napisal/-aCOLON
cebelar_novinec napisal/-aCOLONPravkar sem v knjigi od Čebele do medu prebral, da ob istih pogojih nakladni panj prinese 2x več medu kot AŽ ....

"ob istih pogojih" se v tej knjigi nanaša na ISTO pašo ne isti volumen panja. Pri teh "analizah" so kot predpostavko VEDNO jemali standardni AŽ panj (20 satov), proti standardnemu LR panju (30 satov). Verjetno so hkrati mislili še približno enako število čebel. V teh pogojih je ta primerjava logična in povsem korektna.

Zame to niso isti pogoji!

lp
No ja pač enaki pogoji paše. To se razume saj so stali na istem mestu.
Logično pa je ,da pogoji v panju pa pač ne morejo biti enaki.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 26214Odgovor divji cebelar
Pe Sep 28, 2007 2:21 pm

Čebelar_novinec citira trditev iz literature:
"Pravkar sem v knjigi od Čebele do medu prebral, da ob istih pogojih nakladni panj prinese 2x več medu kot AŽ ...."
Recimo, da je to res. In v čem je sedaj problem ??? Čebelarji z nakladnimi panji bi torej morali biti veseli, da točijo 2x več medu kot ga točim sam. Torej so dvakrat bolj produktivni, imajo 2x manjše stroške in 2x več zaslužijo na enoto svojega čebelarstva. In če se sam, ki sem od njih v 2x slabšem položaju zaradi tega prav nič ne vznemirjam in jim nisem nevoščljiv, zakaj se torej oni toliko vznemirjajo zaradi moje neuspešnosti in mojih stroškov, ki jih sam pokrivam ??!! Priznajte, da je to res težko razumeti. Moja nesposobnost in produktna neučinkovitost jim prinaša 2x-no korist, in se zaradi tega sekirajo. Zaradi tega, ker sam v svojem AŽ panju pridelam 2x manj medu lahko oni prodajo 2x več medu po panju po višji ceni. In namesto, da bi bili veseli te moje nesposobnosti, se zaradi tega razburjajo, mi venomer nekaj dopovedujejo in skoraj prisiljujejo v opustitev mojega 2x nerentabilnega sistema čebelarjenja. Kdo lahko to razume?

Mar res nekateri ne zmorejo toliko razuma, da bi že enkrat dojeli, da NE ŽELIM biti 2x bolj uspešen, imeti 2x manjše stroške, imeti 2x več medu in ne 2x več zaslužiti. Želim imeti le svoj mir s svojim AŽ panjem. Res preveč zahtevam ??

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 26215Odgovor pavel
Pe Sep 28, 2007 4:21 pm

[quote="divji čebelar"]

Mar res nekateri ne zmorejo toliko razuma, da bi že enkrat dojeli, da NE ŽELIM biti 2x bolj uspešen, imeti 2x manjše stroške, imeti 2x več medu in ne 2x več zaslužiti. Želim imeti le svoj mir s svojim AŽ panjem. Res preveč zahtevam ??[/quote]

To si pa lepo povedal. :D :D :D

lp pavel

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 26216Odgovor cebelar_novinec
Pe Sep 28, 2007 5:31 pm

divji čebelar napisal/-aCOLONČebelar_novinec citira trditev iz literature:
"Pravkar sem v knjigi od Čebele do medu prebral, da ob istih pogojih nakladni panj prinese 2x več medu kot AŽ ...."
Recimo, da je to res. In v čem je sedaj problem ??? Čebelarji z nakladnimi panji bi torej morali biti veseli, da točijo 2x več medu kot ga točim sam. Torej so dvakrat bolj produktivni, imajo 2x manjše stroške in 2x več zaslužijo na enoto svojega čebelarstva. In če se sam, ki sem od njih v 2x slabšem položaju zaradi tega prav nič ne vznemirjam in jim nisem nevoščljiv, zakaj se torej oni toliko vznemirjajo zaradi moje neuspešnosti in mojih stroškov, ki jih sam pokrivam ??!! Priznajte, da je to res težko razumeti. Moja nesposobnost in produktna neučinkovitost jim prinaša 2x-no korist, in se zaradi tega sekirajo. Zaradi tega, ker sam v svojem AŽ panju pridelam 2x manj medu lahko oni prodajo 2x več medu po panju po višji ceni. In namesto, da bi bili veseli te moje nesposobnosti, se zaradi tega razburjajo, mi venomer nekaj dopovedujejo in skoraj prisiljujejo v opustitev mojega 2x nerentabilnega sistema čebelarjenja. Kdo lahko to razume?

Mar res nekateri ne zmorejo toliko razuma, da bi že enkrat dojeli, da NE ŽELIM biti 2x bolj uspešen, imeti 2x manjše stroške, imeti 2x več medu in ne 2x več zaslužiti. Želim imeti le svoj mir s svojim AŽ panjem. Res preveč zahtevam ??
Ne vidim, da bi te kdo silil. Saj se samo pogovarjamo čigavi je večji ;) ... panj, da ne bo nesporazuma :D

Noben te v bistvu ne sili v nič !

Kar se tiče nakladnega in AŽ je verjetno, če točiš ob istem času donos nakladnega večji pač zaradi "sistema". Ne vidim pa razloga zakaj bi same čebele v nakladnem več nosile kot v AŽ.
Pač v AŽ točiš namesto, da rukneš še eno naklado in je končna računica tam-tam, če si pravilno predstavljam ...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26217Odgovor Fizikalec
Pe Sep 28, 2007 5:41 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONPač v AŽ točiš namesto, da rukneš še eno naklado in je končna računica tam-tam, če si pravilno predstavljam ...
Ne sploh si ne predstavljaš pravilno žal.....

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 26218Odgovor cebelar_novinec
Pe Sep 28, 2007 5:55 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
cebelar_novinec napisal/-aCOLONPač v AŽ točiš namesto, da rukneš še eno naklado in je končna računica tam-tam, če si pravilno predstavljam ...
Ne sploh si ne predstavljaš pravilno žal.....
Ah ok :roll: kul razlaga ....

Potem pa ne vem zakaj sploh uporabljate AŽ tisti, ki vam je čebelarstvo biznis. Malo neumno ne ?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26219Odgovor Fizikalec
Pe Sep 28, 2007 6:17 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONAh ok :roll: kul razlaga ....

Potem pa ne vem zakaj sploh uporabljate AŽ tisti, ki vam je čebelarstvo biznis. Malo neumno ne ?
Rukneš naklado gor in potem ni treba točit? Čisto tako ne gre in točit tudi ne moreš ravno takoj, ko je polno sploh če gre za cvetlične paše, ker je to voda skoraj...
Zakaj vstrajamo zato, ker lahko v zelo kratkem času preseliš veliko št. družin. Prideš z prikolico pa v enem dnevu komotno stočiš celo prevozno enoto ali pa dobro polovico, če je večja in odpelaš tono medu domov.
Zelo težko bi homologiral kamion za prevoz LR panjev, zelo težko bi prišel stočit na stojišče, da pa bi vozo naklade 250 km ali več daleč pa ne vem verjetno bi šlo samo se mi z tem ne da ubadat :wink:

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 26220Odgovor boriss
Pe Sep 28, 2007 6:25 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLON
Kdo pa pravi da uporabljamo AŽ panj? Enkrat sem že napisal da uproabljam AŽ satnik (ne panj).

KO pa "tvoj" AŽ panj "malo" prilagodiš pa v njem dobiš ENAK violumen kot v LR in kar naenkrat ni več skoraj nobene raz,ike v donosih - je pa velika pri oskrbovanju. OStajam pri tem panju !

LP

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 26232Odgovor yacksy
Po Okt 01, 2007 9:26 am

boriss napisal/-aCOLON
Kdo pa pravi da uporabljamo AŽ panj? Enkrat sem že napisal da uproabljam AŽ satnik (ne panj).

KO pa "tvoj" AŽ panj "malo" prilagodiš pa v njem dobiš ENAK violumen kot v LR in kar naenkrat ni več skoraj nobene raz,ike v donosih - je pa velika pri oskrbovanju. OStajam pri tem panju !

LP
A bi lahko opisal/prilimal sliko kake od teh modifikacij. Ali pa samo dal link do kake strani?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26233Odgovor Fizikalec
Po Okt 01, 2007 9:29 am

poglej eno stran nazaj http://new.slovenski-cebelarji.com/foru ... 6184#26184 sem dal 2 sliki gor brez in z prečno posatvljenimi sati...
Jaz sem kopiral Borisov sistem "panjev" in še kaj drugega :oops:

yacksy
PrispevkovCOLON 149
PridruženCOLON Po Jul 31, 2006 12:33 pm
KrajCOLON Okolica Smarjeskih Toplic

OdgovorCOLON # 26234Odgovor yacksy
Po Okt 01, 2007 9:36 am

Osebno se zanimam za modifikacije 7 in 10 satarjev, ker jih imam tudi sam.
Fizikalec, hvala lepa za slike. Če imaš še kaj slikovnega materiala bi se priporočal. Take zadeve so zelo uporabne (veliko bolj kot razpravljanje na dolgo in široko kateri panjski sistem je boljši ...), da začetniki ne izzumljamo tople vode in že kar v štartu uporabimo preverjeno rešitev.
Predlagam odprtje teme o modifikacijah AŽ panja. Če ste glavni akterji seveda za :wink:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26235Odgovor Fizikalec
Po Okt 01, 2007 9:43 am

Odpri temo zaradi mene 7 in 10 satarja ni smiselno modificirat, ker za ta denar narediš 11 satarja kor je na sliki....

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26236Odgovor Fizikalec
Po Okt 01, 2007 9:49 am

Pa še tole na pot komu bi napisal, da je popolnoma nesmiselno poslušat nasvetov čebelarja pod 100 panji
Zeloooo težko je najti nekoga, ki se res spozna na zadeve da za malo denarja dobiš veliko muzike...

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 26237Odgovor dobje
Po Okt 01, 2007 10:06 am

Fizikalec napisal/-aCOLONPa še tole na pot komu bi napisal, da je popolnoma nesmiselno poslušat nasvetov čebelarja pod 100 panji
Zeloooo težko je najti nekoga, ki se res spozna na zadeve da za malo denarja dobiš veliko muzike...
Tule si me pa hudo razočaral!

Fizikalec- za objavljanje zaporednih postov je gumb uredi! :oops:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 26239Odgovor Fizikalec
Po Okt 01, 2007 11:31 am

dobje napisal/-aCOLON Tule si me pa hudo razočaral!
Fizikalec- za objavljanje zaporednih postov je gumb uredi! :oops:
Za kaj je kak gumb vem jaz dobro forum poznam v vsem ogrodju, ker sem ga prec časa administriral. Znam uredit celo citate tako da se ni za bat....
Vem da sem te razočaral pa še koga verjetno so tudi taki, ki se bojo z mano strinjali ampak ni važno je pač to kruta resnica.
Učit sem se začel od mojega tasta, imel je 15 panjev in 9 družin. Naučil sem se ločit čebelo, trota pa matico. Za kaj več sem moral iskat naprej, ker on pač ni bil usmerjen za povečavo ampak samo hoby pa tud časa ni imel za več družin. Moj namen je bil napredovat dalje torej sem imel malo sreče, ker je g. Panker (takrat še ni bil mojster) imel čebele na moji parceli. Od njega sem pobral takrat veliko stvari imel je 250 družin, začel sem prevažat, izvedel sem vse o vzreji matic itd.. vedel je veliko več kot vsi ostali v okolici za tisti čas. Žal je zaradi zdravstvenih težav kasneje zmanjšal čebelastvo.
Zadnje 2-3 leta pa sem se naučil ravno toliko kot prešnjih 8 let pa ne zato, da bi bil prej slabši učenec. Našel sem "učitelja", ki zna velikoo več in zna to znanje odlično prenesti. Če nekaj veš še ne pomeni, da znaš to zadovolji prenest na druge. Spoznal sem tehnologijo z katero v istem času obvladam 2x večje št. družin z manj muke. Ne bom lagal kopiral sem skoraj vso njegovo tehnologijo pa ne samo zato ker je odlično uporabna ampak je bistveno cenejša kot vse ostalo na trgu pa še sam jo naredim.

Zato upam trdit, da nasvet nekoga pod 100 panjev za resno delo ne pomaga niti počenega groša. Pomaga nekomu, ki hoče met nekaj družin za hoby za resno delo pa žal ne.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 26244Odgovor divji cebelar
Po Okt 01, 2007 11:42 am

[quote="Fizikalec"]Pa še tole na pot komu bi napisal, da je popolnoma nesmiselno poslušat nasvetov čebelarja pod 100 panji
Zeloooo težko je najti nekoga, ki se res spozna na zadeve da za malo denarja dobiš veliko muzike...[/quote]
Dragi Danilo si res prepričan v to kar se ti je zapisalo ??? A praviš, da eni ste cepljeni na znanje vsi ostali pa smo lahko le na neznanje. Zanimivo razmišljanje, le prepričan nisem, da vzdrži kritično presojo.
Končno pa vsak ima pravico razmišljati kakor ga je volja in svoja razmišljanja tudi razširjati po internetu.
Še vedno pa ne razumem zakaj bi vsa čebelarska znanja tega sveta lahko osvojil le tisti, ki ima 100 in več panjev in ne tudi tisti, ki jih ima bistveno manj.

Verjetno je že to, da kaj takega sploh sprašujem "pravega" čebelarja dovolj bogokletno in mi tako ostane le še mila prošnja za dovoljenje, če v bodoče smem še kaj iz svoje skromne čebelarske prakse napisati na tem forumu ??!!
Veliki in znanja polni čebelarji bodite milostni do nas malih ljubiteljskih čebelarčkov in nam dovolite vsaj prebirati vaša veleumna pisanja, če že k temu nismo sposobni nič pametnega prispevati. Vam bomo res od srca hvaležni.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov